FUMA 2021
Strona główna » Festiwale » FUMA » 2021
Jury w składzie: Aleksander Maliszewski (przewodniczący), Katarzyna Dereń, Patrycja Kosiarkiewicz, Grzegorz Bugaj i Jarosław Wasik po wysłuchaniu prezentacji wokalnych 26 uczestników koncertów konkursowych, które odbyły się w dniu 28 maja w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus postanowiło przyznać:
- Grand Prix Festiwalu i Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego,
Lenie MAŁODZIŃSKIEJ (Padew Narodowa, województwo podkarpackie),
- Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMA,
- Nagrodę Stowarzyszenia Moje Miasto:
Martynie ĆWIK (Koszalin, woj. zachodniopomorskie),
- Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMKA
- Nagrodę Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Nagrodę Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
Zuzannie GAJOR (Niedrzwica Duża, województwo lubelskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
- Nagrodę Aeroklubu Ziemi Lubuskiej,
- Nagrodę w postaci 1,5 h sesji coachingowej z Patrycją Kosiarkiewicz:
Wiktorii WIATER (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
- Nominację do 57.Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie:
Kai FRANKIEWICZ (Sława, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Juli MARCINKOWSKOWSKIEJ (Ślesin, woj. wielkopolskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Paulinie KNAPIK (Sarnów, województwo śląskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Jagodzie OLEJARZ (Wschowa, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Hannie PUŁKOWNIK (Stęszew, województwo wielkopolskie),
- Udział w koncercie Ogólnobiałoruskiego Festiwalu „Eurydyka” poświęconemu Annie German Zielona Góra 2021 na zaproszenie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
Klaudii HEJMAN (Ślesin, woj. wielkopolskie).
Laureatów zobaczyliśmy raz jeszcze podczas koncertu galowego, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Wykonawcom towarzyszyła orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Mrozińskiego, a gwiazdą wieczoru był Grzegorz Turnau.
WYKONAWCY KONCERTÓW KONKURSOWYCH – FUMA 2021
W dniu 11 maja 2021r. Rada Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2021, której przewodniczył Aleksander Maliszewski, po wysłuchaniu nadesłanych zgłoszeń (126) zakwalifikowała do udziału w koncertach konkursowych Festiwalu (28 maja) następujące osoby:
Konkurs dziecięcy „Fumka”:
- Zuzanna GAJOR (Niedrzwica Duża, województwo lubelskie),
- Oliwia GRĘZAK (Wojcieszków, województwo lubelskie),
- Paulina KNAPIK (Sarnów, województwo śląskie),
- Mikołaj KOSIŃSKI (Wschowa, województwo lubuskie),
- Paulina ŁADOSZ (Węgrów, województwo mazowieckie),
- Lena MAŁODZIŃSKA (Padew Narodowa, województwo podkarpackie)
- Pola PŁOWIAK (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Hanna PUŁKOWNIK (Stęszew, województwo wielkopolskie),
- Elżbieta STACHURA (Grodziszcze, województwo dolnośląskie),
- Kornelia WODKA (Przemyśl, województwo podkarpackie),
- Kinga WYLĘGŁY (Lipinki Szlacheckie, województwo pomorskie).
Konkurs młodzieżowy „Fuma”:
- Wanesa ADAMSKA (Przyjezierze, województwo zachodniopomorskie),
- Martyna ĆWIK (Koszalin, województwo pomorskie),
- Kaja FRANKIEWICZ (Sława, województwo lubuskie),
- Klaudia HEJMAN (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Amelia KIONA (Strzelce Krajeńskie, województwo lubuskie),
- Marcelina MAKÓWKA (Parczew, województwo lubelskie),
- Julia MARCINKOWSKA (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Jagoda OLEJARZ (Wschowa, województwo lubuskie),
- Aleksandra PIECHOCKA (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Natalia PRZEKORACKA (Słubice, województwo lubuskie),
- Jagoda RATAJ (Katowice, województwo śląskie),
- Maria STASIAK (Sochaczew, województwo mazowieckie),
- Wiktoria WIATER (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Olga WUJKOWSKA (Stok Lacki-Folwark, województwo mazowieckie),
- Urszula ZUBEK (Warszawa, województwo mazowieckie),
- Kinga ŻELICHOWSKA (Ślesin, województwo wielkopolskie).
Osobom, które zwyciężyły w eliminacjach serdecznie gratulujemy, pozostałym bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie oraz przesłane zgłoszenia i zapraszamy za rok!
Grzegorz TURNAU
Gwiazda koncertu galowego
12. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA
29 maja, godzina 19.00
Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (ul. Generała Władysława Sikorskiego 10, Zielona Góra)
Bilety w cenie 120 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).
Podczas koncertu galowego zobaczymy i usłyszymy laureatów festiwalu. Wykonawcom towarzyszyć będzie orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Mrozińskiego. Gwiazdą koncertu galowego będzie Grzegorz TURNAU.
Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.
Regularnie i intensywnie koncertuje. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).
Komponuje muzykę dla filmu i teatru (m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem), jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.
Zapraszamy 28 maja 2021 na transmisję online z koncertów konkursowych NA ŻYWO z Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. O godzinie 16.00 rozpocznie się FUMKA, czyli wykonania dzieci. O 18.00 natomiast zaśpiewa młodzież w konkursie dla starszych FUMA. Bądźcie z nami. Wasza obecność będzie nieocenionym wsparciem dla wokalistów z całej Polski. Transmisje znajdziecie na naszej stronie internetowej, profilu FB i kanale YouTube.
Natomiast w niedzielę29 maja 2021 zapraszamy już w “realu” do Planetarium Wenus na godzinę 19.00 na koncert galowy Festiwalu FUMA, w którym wystąpią laureaci tegorocznej edycji (transmisja online na naszej stronie internetowej, profilu FB i kanale YouTube) oraz gwiazda Festiwalu Grzegorz Turnau. Bilety na koncert do nabycia na abilet.pl.
Koncert galowy – 29 maja 2020, godz. 19.00
Koncerty konkursowe – 28 maja, godz. 16.00 i 18.00
Patrycja Kosiarkiewicz – wokalistka, ceniona autorka piosenek, edukatorka.
Ma na swoim koncie 7 albumów oraz ponad 250 utworów – w tym wiele stworzonych dla innych artystów w kooperacji z czołowymi polskimi producentami muzyki pop. Najnowszy i zbierający dobre recenzje album zatytułowany jest OGÓLNIE CHODZI O TO. Nadchodzące premiery, które Patrycja współtworzyła to albumy kultowego Kombi oraz debiutującego Echo ze zjawiskową Zosią Nowakowską na wokalu. Już wkrótce wystartują kursy online Patrycji: PISZ LEPIEJ oraz JAK SOBIE RADZIĆ Z ODRZUCENIEM Z SZOŁBIZNESIE
Kasia Dereń – jeden z najbardziej nietuzinkowych głosów polskiej estrady, genialna interpretatorka najpiękniejszych piosenek, obdarowana niezwykłą skalą i siłą wokalu. Kasia ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi gwiazdami. Wokalnie wspierała m.i. Natalię Przybysz, Paulinę Przybysz, Natalię Kukulską, Andrzeja Piasecznego, Kasię Cerekwicką, Justynę Steczkowską,Edytę Górniak, Kamila Bednarka, Sylwię Grzeszczak, Anię Szarmach i wielu innych. Wystąpiła w wielu koncertach i widowiskach m.in :
– Koncert „Życia mała garść” z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Adam Sztaby
– koncert U2 Symfonicznie
– Gromee Orcheston
– widowisko ‚Wolność we krwi’
– koncert „Stars for Quincy” pod batutą Jules’a Buckley’a
Jest finalistką drugiej edycji The Voice of Poland.
Aleksander Maliszewski – muzyk: kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista, pianista. Początek jego kariery miał miejsce w końcówce lat 70. Jest założycielem i dyrygentem orkiestry Alex Band. Współtwórca „Ergo Band”, którego solistką była Grażyna Łobaszewska.
W momencie powstania Alex Bandu Aleksander Maliszewski stał się dyrygentem, choć na dobrą sprawę uczył się sam. Stworzył własny styl dyrygowania, który obecnie jest naśladowany przez kolejne pokolenia.Szybko Alex Band zyskał popularność i dostawał propozycje z kraju i zagranicy. Aleksander Maliszewski został zaangażowany do funkcji kierownika muzycznego na festiwalach w Opolu i Sopocie. Oprócz akompaniamentów orkiestra realizowała nagrania studyjne z piosenkarzami.
Na festiwalu w Opolu w roku 1978 Aleksander Maliszewski zdobył Grand Prix premier za utwór „Pogrążona we śnie Natalia” w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka oraz III nagrodę za piosenkę „Zwierciadło czasu” zaśpiewaną przez Grażynę Łobaszewską.
Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot 1984 otrzymał Grand Prix za „Blue Box” w wykonaniu Krystyny Giżowskiej. II nagrodę otrzymał za kompozycję „Mamy po 20 lat” w wykonaniu Haliny Benedyk na festiwalu opolskim w roku 1987. Była to także Piosenka Roku w plebiscycie Polskiego Radia.
Znaczące były również przeboje jakie zostały wylansowane przez Polskie Radio wylansowało następujące przeboje: „Za tobą pójdę jak na bal „– Krzysztof Krawczyk, „Z wielkiej nieśmiałości „– Bogusław Mec, „Samba bez butów” – Hanna Banaszak, „Mój człowiek” – Edyta Geppert, „Smutek pustych plaż” – Grażyna Łobaszewska.
Jest kompozytorem wielu utworów instrumentalnych, do których między innymi należą: „Milcząca dziewczyna”, „Bieg z puzonem”, „Pokusa”, „Sentymentalna”, „Poślizg”, „Straight on”, „Poczułem bluesa”, „Salon gier”, „Jestem”. W 2008 roku napisał muzykę do filmu biograficznego o Stefanie Norblinie. Film dostał pierwszą nagrodę na światowym festiwalu filmów dokumentalnych w Nowym Jorku.
W jego dorobku jest około 250 utworów i piosenek nagranych na potrzeby polskiego radia i telewizji.
Jarosław Wasik – wokalista, kulturoznawca, autor tekstów.
Ukończył Studium Wokalne w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i Studia Doktoranckie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Laureat koncertu „Debiuty” KFPP Opole ’94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” i wielu innych festiwali.
Dwukrotnie otrzymał „Lirę Orfeusza” – Główną Nagrodę Centralnych Eliminacji OKR (kat. poezja śpiewana).
Wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”.
Od 2000 r. jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a od 2017 r. Rady Artystycznej Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Od 2013 r. dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Grzegorz Bugaj – na co dzień jest pracownikiem Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze. Wcześniej był dziennikarzem Radia Index, a także menadżerem Chóru i Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, z którymi zrealizował kilkanaście koncertów. Brał czynny udział od strony menadżerskiej nad powstaniem płyty „Forever Green. Zawsze Zielona” Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Urszuli Dudziak.W Radiu Zachód od samego początku zajmuje się kulturą – głównie muzyczną. Obecnie jest kierownikiem Redakcji Kultury i Rozrywki Radia Zachód.W swoich audycjach prezentuje muzykę dla wymagających słuchaczy. Propaguje również kulturę muzyczną województwa lubuskiego, spotykając się i rozmawiając z wieloma twórcami naszego regionu. Grzegorz Bugaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów Radia Zachód.
Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.
FUMA 2021
Strona główna » Festiwale » FUMA » 2021
Jury w składzie: Aleksander Maliszewski (przewodniczący), Katarzyna Dereń, Patrycja Kosiarkiewicz, Grzegorz Bugaj i Jarosław Wasik po wysłuchaniu prezentacji wokalnych 26 uczestników koncertów konkursowych, które odbyły się w dniu 28 maja w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus postanowiło przyznać:
- Grand Prix Festiwalu i Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego,
Lenie MAŁODZIŃSKIEJ (Padew Narodowa, województwo podkarpackie),
- Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMA,
- Nagrodę Stowarzyszenia Moje Miasto:
Martynie ĆWIK (Koszalin, woj. zachodniopomorskie),
- Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMKA
- Nagrodę Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Nagrodę Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
Zuzannie GAJOR (Niedrzwica Duża, województwo lubelskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
- Nagrodę Aeroklubu Ziemi Lubuskiej,
- Nagrodę w postaci 1,5 h sesji coachingowej z Patrycją Kosiarkiewicz:
Wiktorii WIATER (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
- Nominację do 57.Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie:
Kai FRANKIEWICZ (Sława, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Juli MARCINKOWSKOWSKIEJ (Ślesin, woj. wielkopolskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Paulinie KNAPIK (Sarnów, województwo śląskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Jagodzie OLEJARZ (Wschowa, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Hannie PUŁKOWNIK (Stęszew, województwo wielkopolskie),
- Udział w koncercie Ogólnobiałoruskiego Festiwalu „Eurydyka” poświęconemu Annie German Zielona Góra 2021 na zaproszenie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
Klaudii HEJMAN (Ślesin, woj. wielkopolskie).
Laureatów zobaczyliśmy raz jeszcze podczas koncertu galowego, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Wykonawcom towarzyszyła orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Mrozińskiego, a gwiazdą wieczoru był Grzegorz Turnau.
WYKONAWCY KONCERTÓW KONKURSOWYCH – FUMA 2021
W dniu 11 maja 2021r. Rada Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2021, której przewodniczył Aleksander Maliszewski, po wysłuchaniu nadesłanych zgłoszeń (126) zakwalifikowała do udziału w koncertach konkursowych Festiwalu (28 maja) następujące osoby:
Konkurs dziecięcy „Fumka”:
- Zuzanna GAJOR (Niedrzwica Duża, województwo lubelskie),
- Oliwia GRĘZAK (Wojcieszków, województwo lubelskie),
- Paulina KNAPIK (Sarnów, województwo śląskie),
- Mikołaj KOSIŃSKI (Wschowa, województwo lubuskie),
- Paulina ŁADOSZ (Węgrów, województwo mazowieckie),
- Lena MAŁODZIŃSKA (Padew Narodowa, województwo podkarpackie)
- Pola PŁOWIAK (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Hanna PUŁKOWNIK (Stęszew, województwo wielkopolskie),
- Elżbieta STACHURA (Grodziszcze, województwo dolnośląskie),
- Kornelia WODKA (Przemyśl, województwo podkarpackie),
- Kinga WYLĘGŁY (Lipinki Szlacheckie, województwo pomorskie).
Konkurs młodzieżowy „Fuma”:
- Wanesa ADAMSKA (Przyjezierze, województwo zachodniopomorskie),
- Martyna ĆWIK (Koszalin, województwo pomorskie),
- Kaja FRANKIEWICZ (Sława, województwo lubuskie),
- Klaudia HEJMAN (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Amelia KIONA (Strzelce Krajeńskie, województwo lubuskie),
- Marcelina MAKÓWKA (Parczew, województwo lubelskie),
- Julia MARCINKOWSKA (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Jagoda OLEJARZ (Wschowa, województwo lubuskie),
- Aleksandra PIECHOCKA (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Natalia PRZEKORACKA (Słubice, województwo lubuskie),
- Jagoda RATAJ (Katowice, województwo śląskie),
- Maria STASIAK (Sochaczew, województwo mazowieckie),
- Wiktoria WIATER (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Olga WUJKOWSKA (Stok Lacki-Folwark, województwo mazowieckie),
- Urszula ZUBEK (Warszawa, województwo mazowieckie),
- Kinga ŻELICHOWSKA (Ślesin, województwo wielkopolskie).
Osobom, które zwyciężyły w eliminacjach serdecznie gratulujemy, pozostałym bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie oraz przesłane zgłoszenia i zapraszamy za rok!
Grzegorz TURNAU
Gwiazda koncertu galowego
12. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA
29 maja, godzina 19.00
Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (ul. Generała Władysława Sikorskiego 10, Zielona Góra)
Bilety w cenie 120 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).
Podczas koncertu galowego zobaczymy i usłyszymy laureatów festiwalu. Wykonawcom towarzyszyć będzie orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Mrozińskiego. Gwiazdą koncertu galowego będzie Grzegorz TURNAU.
Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.
Regularnie i intensywnie koncertuje. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).
Komponuje muzykę dla filmu i teatru (m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem), jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.
Zapraszamy 28 maja 2021 na transmisję online z koncertów konkursowych NA ŻYWO z Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. O godzinie 16.00 rozpocznie się FUMKA, czyli wykonania dzieci. O 18.00 natomiast zaśpiewa młodzież w konkursie dla starszych FUMA. Bądźcie z nami. Wasza obecność będzie nieocenionym wsparciem dla wokalistów z całej Polski. Transmisje znajdziecie na naszej stronie internetowej, profilu FB i kanale YouTube.
Natomiast w niedzielę29 maja 2021 zapraszamy już w “realu” do Planetarium Wenus na godzinę 19.00 na koncert galowy Festiwalu FUMA, w którym wystąpią laureaci tegorocznej edycji (transmisja online na naszej stronie internetowej, profilu FB i kanale YouTube) oraz gwiazda Festiwalu Grzegorz Turnau. Bilety na koncert do nabycia na abilet.pl.
Koncert galowy – 29 maja 2020, godz. 19.00
Koncerty konkursowe – 28 maja, godz. 16.00 i 18.00
Patrycja Kosiarkiewicz – wokalistka, ceniona autorka piosenek, edukatorka.
Ma na swoim koncie 7 albumów oraz ponad 250 utworów – w tym wiele stworzonych dla innych artystów w kooperacji z czołowymi polskimi producentami muzyki pop. Najnowszy i zbierający dobre recenzje album zatytułowany jest OGÓLNIE CHODZI O TO. Nadchodzące premiery, które Patrycja współtworzyła to albumy kultowego Kombi oraz debiutującego Echo ze zjawiskową Zosią Nowakowską na wokalu. Już wkrótce wystartują kursy online Patrycji: PISZ LEPIEJ oraz JAK SOBIE RADZIĆ Z ODRZUCENIEM Z SZOŁBIZNESIE
Kasia Dereń – jeden z najbardziej nietuzinkowych głosów polskiej estrady, genialna interpretatorka najpiękniejszych piosenek, obdarowana niezwykłą skalą i siłą wokalu. Kasia ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi gwiazdami. Wokalnie wspierała m.i. Natalię Przybysz, Paulinę Przybysz, Natalię Kukulską, Andrzeja Piasecznego, Kasię Cerekwicką, Justynę Steczkowską,Edytę Górniak, Kamila Bednarka, Sylwię Grzeszczak, Anię Szarmach i wielu innych. Wystąpiła w wielu koncertach i widowiskach m.in :
– Koncert „Życia mała garść” z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Adam Sztaby
– koncert U2 Symfonicznie
– Gromee Orcheston
– widowisko ‚Wolność we krwi’
– koncert „Stars for Quincy” pod batutą Jules’a Buckley’a
Jest finalistką drugiej edycji The Voice of Poland.
Aleksander Maliszewski – muzyk: kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista, pianista. Początek jego kariery miał miejsce w końcówce lat 70. Jest założycielem i dyrygentem orkiestry Alex Band. Współtwórca „Ergo Band”, którego solistką była Grażyna Łobaszewska.
W momencie powstania Alex Bandu Aleksander Maliszewski stał się dyrygentem, choć na dobrą sprawę uczył się sam. Stworzył własny styl dyrygowania, który obecnie jest naśladowany przez kolejne pokolenia.Szybko Alex Band zyskał popularność i dostawał propozycje z kraju i zagranicy. Aleksander Maliszewski został zaangażowany do funkcji kierownika muzycznego na festiwalach w Opolu i Sopocie. Oprócz akompaniamentów orkiestra realizowała nagrania studyjne z piosenkarzami.
Na festiwalu w Opolu w roku 1978 Aleksander Maliszewski zdobył Grand Prix premier za utwór „Pogrążona we śnie Natalia” w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka oraz III nagrodę za piosenkę „Zwierciadło czasu” zaśpiewaną przez Grażynę Łobaszewską.
Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot 1984 otrzymał Grand Prix za „Blue Box” w wykonaniu Krystyny Giżowskiej. II nagrodę otrzymał za kompozycję „Mamy po 20 lat” w wykonaniu Haliny Benedyk na festiwalu opolskim w roku 1987. Była to także Piosenka Roku w plebiscycie Polskiego Radia.
Znaczące były również przeboje jakie zostały wylansowane przez Polskie Radio wylansowało następujące przeboje: „Za tobą pójdę jak na bal „– Krzysztof Krawczyk, „Z wielkiej nieśmiałości „– Bogusław Mec, „Samba bez butów” – Hanna Banaszak, „Mój człowiek” – Edyta Geppert, „Smutek pustych plaż” – Grażyna Łobaszewska.
Jest kompozytorem wielu utworów instrumentalnych, do których między innymi należą: „Milcząca dziewczyna”, „Bieg z puzonem”, „Pokusa”, „Sentymentalna”, „Poślizg”, „Straight on”, „Poczułem bluesa”, „Salon gier”, „Jestem”. W 2008 roku napisał muzykę do filmu biograficznego o Stefanie Norblinie. Film dostał pierwszą nagrodę na światowym festiwalu filmów dokumentalnych w Nowym Jorku.
W jego dorobku jest około 250 utworów i piosenek nagranych na potrzeby polskiego radia i telewizji.
Jarosław Wasik – wokalista, kulturoznawca, autor tekstów.
Ukończył Studium Wokalne w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i Studia Doktoranckie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Laureat koncertu „Debiuty” KFPP Opole ’94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” i wielu innych festiwali.
Dwukrotnie otrzymał „Lirę Orfeusza” – Główną Nagrodę Centralnych Eliminacji OKR (kat. poezja śpiewana).
Wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”.
Od 2000 r. jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a od 2017 r. Rady Artystycznej Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Od 2013 r. dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Grzegorz Bugaj – na co dzień jest pracownikiem Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze. Wcześniej był dziennikarzem Radia Index, a także menadżerem Chóru i Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, z którymi zrealizował kilkanaście koncertów. Brał czynny udział od strony menadżerskiej nad powstaniem płyty „Forever Green. Zawsze Zielona” Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Urszuli Dudziak.W Radiu Zachód od samego początku zajmuje się kulturą – głównie muzyczną. Obecnie jest kierownikiem Redakcji Kultury i Rozrywki Radia Zachód.W swoich audycjach prezentuje muzykę dla wymagających słuchaczy. Propaguje również kulturę muzyczną województwa lubuskiego, spotykając się i rozmawiając z wieloma twórcami naszego regionu. Grzegorz Bugaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów Radia Zachód.
Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.
FUMA 2021
Strona główna » Festiwale » FUMA » 2021
Laureaci
Jury w składzie: Aleksander Maliszewski (przewodniczący), Katarzyna Dereń, Patrycja Kosiarkiewicz, Grzegorz Bugaj i Jarosław Wasik po wysłuchaniu prezentacji wokalnych 26 uczestników koncertów konkursowych, które odbyły się w dniu 28 maja w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus postanowiło przyznać:
- Grand Prix Festiwalu i Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego,
Lenie MAŁODZIŃSKIEJ (Padew Narodowa, województwo podkarpackie),
- Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMA,
- Nagrodę Stowarzyszenia Moje Miasto:
Martynie ĆWIK (Koszalin, woj. zachodniopomorskie),
- Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMKA
- Nagrodę Związku Nauczycielstwa Polskiego,
- Nagrodę Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
Zuzannie GAJOR (Niedrzwica Duża, województwo lubelskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
- Nagrodę Aeroklubu Ziemi Lubuskiej,
- Nagrodę w postaci 1,5 h sesji coachingowej z Patrycją Kosiarkiewicz:
Wiktorii WIATER (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
- Nominację do 57.Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie:
Kai FRANKIEWICZ (Sława, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Juli MARCINKOWSKOWSKIEJ (Ślesin, woj. wielkopolskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Paulinie KNAPIK (Sarnów, województwo śląskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Jagodzie OLEJARZ (Wschowa, województwo lubuskie),
- Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
Hannie PUŁKOWNIK (Stęszew, województwo wielkopolskie),
- Udział w koncercie Ogólnobiałoruskiego Festiwalu „Eurydyka” poświęconemu Annie German Zielona Góra 2021 na zaproszenie Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
Klaudii HEJMAN (Ślesin, woj. wielkopolskie).
Laureatów zobaczyliśmy raz jeszcze podczas koncertu galowego, który odbył się w sobotę w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus. Wykonawcom towarzyszyła orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Mrozińskiego, a gwiazdą wieczoru był Grzegorz Turnau.
Wykonawcy
WYKONAWCY KONCERTÓW KONKURSOWYCH – FUMA 2021
W dniu 11 maja 2021r. Rada Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2021, której przewodniczył Aleksander Maliszewski, po wysłuchaniu nadesłanych zgłoszeń (126) zakwalifikowała do udziału w koncertach konkursowych Festiwalu (28 maja) następujące osoby:
Konkurs dziecięcy „Fumka”:
- Zuzanna GAJOR (Niedrzwica Duża, województwo lubelskie),
- Oliwia GRĘZAK (Wojcieszków, województwo lubelskie),
- Paulina KNAPIK (Sarnów, województwo śląskie),
- Mikołaj KOSIŃSKI (Wschowa, województwo lubuskie),
- Paulina ŁADOSZ (Węgrów, województwo mazowieckie),
- Lena MAŁODZIŃSKA (Padew Narodowa, województwo podkarpackie)
- Pola PŁOWIAK (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Hanna PUŁKOWNIK (Stęszew, województwo wielkopolskie),
- Elżbieta STACHURA (Grodziszcze, województwo dolnośląskie),
- Kornelia WODKA (Przemyśl, województwo podkarpackie),
- Kinga WYLĘGŁY (Lipinki Szlacheckie, województwo pomorskie).
Konkurs młodzieżowy „Fuma”:
- Wanesa ADAMSKA (Przyjezierze, województwo zachodniopomorskie),
- Martyna ĆWIK (Koszalin, województwo pomorskie),
- Kaja FRANKIEWICZ (Sława, województwo lubuskie),
- Klaudia HEJMAN (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Amelia KIONA (Strzelce Krajeńskie, województwo lubuskie),
- Marcelina MAKÓWKA (Parczew, województwo lubelskie),
- Julia MARCINKOWSKA (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Jagoda OLEJARZ (Wschowa, województwo lubuskie),
- Aleksandra PIECHOCKA (Ślesin, województwo wielkopolskie),
- Natalia PRZEKORACKA (Słubice, województwo lubuskie),
- Jagoda RATAJ (Katowice, województwo śląskie),
- Maria STASIAK (Sochaczew, województwo mazowieckie),
- Wiktoria WIATER (Zielona Góra, województwo lubuskie),
- Olga WUJKOWSKA (Stok Lacki-Folwark, województwo mazowieckie),
- Urszula ZUBEK (Warszawa, województwo mazowieckie),
- Kinga ŻELICHOWSKA (Ślesin, województwo wielkopolskie).
Osobom, które zwyciężyły w eliminacjach serdecznie gratulujemy, pozostałym bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie oraz przesłane zgłoszenia i zapraszamy za rok!
Gwiazda Festiwalu
Grzegorz TURNAU
Gwiazda koncertu galowego
12. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA
29 maja, godzina 19.00
Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (ul. Generała Władysława Sikorskiego 10, Zielona Góra)
Bilety w cenie 120 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).
Podczas koncertu galowego zobaczymy i usłyszymy laureatów festiwalu. Wykonawcom towarzyszyć będzie orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Krzysztofa Mrozińskiego. Gwiazdą koncertu galowego będzie Grzegorz TURNAU.
Grzegorz Turnau – kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Urodził się 31 lipca 1967 roku w Krakowie. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie, jest absolwentem krakowskiego V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1984 roku, jeszcze jako licealista, otrzymał I Nagrodę na XX Studenckim Festiwalu Piosenki, wkrótce potem trafił do Piwnicy pod Baranami, z którą związany był przez 13 lat. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album „Naprawdę nie dzieje się nic”. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych.
Regularnie i intensywnie koncertuje. Współpracuje z wieloma wybitnymi artystami (m.in. Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Agą Zaryan, Sebastianem Karpielem-Bułecką, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Andrzejem Sikorowskim, Stanisławem Soyką).
Komponuje muzykę dla filmu i teatru (m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem), jest też autorem większych form muzycznych i (od 2016 roku) kierownikiem muzycznym Teatru Lalka w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.
Jurorzy
Patrycja Kosiarkiewicz – wokalistka, ceniona autorka piosenek, edukatorka.
Ma na swoim koncie 7 albumów oraz ponad 250 utworów – w tym wiele stworzonych dla innych artystów w kooperacji z czołowymi polskimi producentami muzyki pop. Najnowszy i zbierający dobre recenzje album zatytułowany jest OGÓLNIE CHODZI O TO. Nadchodzące premiery, które Patrycja współtworzyła to albumy kultowego Kombi oraz debiutującego Echo ze zjawiskową Zosią Nowakowską na wokalu. Już wkrótce wystartują kursy online Patrycji: PISZ LEPIEJ oraz JAK SOBIE RADZIĆ Z ODRZUCENIEM Z SZOŁBIZNESIE
Kasia Dereń – jeden z najbardziej nietuzinkowych głosów polskiej estrady, genialna interpretatorka najpiękniejszych piosenek, obdarowana niezwykłą skalą i siłą wokalu. Kasia ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi gwiazdami. Wokalnie wspierała m.i. Natalię Przybysz, Paulinę Przybysz, Natalię Kukulską, Andrzeja Piasecznego, Kasię Cerekwicką, Justynę Steczkowską,Edytę Górniak, Kamila Bednarka, Sylwię Grzeszczak, Anię Szarmach i wielu innych. Wystąpiła w wielu koncertach i widowiskach m.in :
– Koncert „Życia mała garść” z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Adam Sztaby
– koncert U2 Symfonicznie
– Gromee Orcheston
– widowisko ‚Wolność we krwi’
– koncert „Stars for Quincy” pod batutą Jules’a Buckley’a
Jest finalistką drugiej edycji The Voice of Poland.
Aleksander Maliszewski – muzyk: kompozytor, aranżer, dyrygent, puzonista, pianista. Początek jego kariery miał miejsce w końcówce lat 70. Jest założycielem i dyrygentem orkiestry Alex Band. Współtwórca „Ergo Band”, którego solistką była Grażyna Łobaszewska.
W momencie powstania Alex Bandu Aleksander Maliszewski stał się dyrygentem, choć na dobrą sprawę uczył się sam. Stworzył własny styl dyrygowania, który obecnie jest naśladowany przez kolejne pokolenia.Szybko Alex Band zyskał popularność i dostawał propozycje z kraju i zagranicy. Aleksander Maliszewski został zaangażowany do funkcji kierownika muzycznego na festiwalach w Opolu i Sopocie. Oprócz akompaniamentów orkiestra realizowała nagrania studyjne z piosenkarzami.
Na festiwalu w Opolu w roku 1978 Aleksander Maliszewski zdobył Grand Prix premier za utwór „Pogrążona we śnie Natalia” w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka oraz III nagrodę za piosenkę „Zwierciadło czasu” zaśpiewaną przez Grażynę Łobaszewską.
Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot 1984 otrzymał Grand Prix za „Blue Box” w wykonaniu Krystyny Giżowskiej. II nagrodę otrzymał za kompozycję „Mamy po 20 lat” w wykonaniu Haliny Benedyk na festiwalu opolskim w roku 1987. Była to także Piosenka Roku w plebiscycie Polskiego Radia.
Znaczące były również przeboje jakie zostały wylansowane przez Polskie Radio wylansowało następujące przeboje: „Za tobą pójdę jak na bal „– Krzysztof Krawczyk, „Z wielkiej nieśmiałości „– Bogusław Mec, „Samba bez butów” – Hanna Banaszak, „Mój człowiek” – Edyta Geppert, „Smutek pustych plaż” – Grażyna Łobaszewska.
Jest kompozytorem wielu utworów instrumentalnych, do których między innymi należą: „Milcząca dziewczyna”, „Bieg z puzonem”, „Pokusa”, „Sentymentalna”, „Poślizg”, „Straight on”, „Poczułem bluesa”, „Salon gier”, „Jestem”. W 2008 roku napisał muzykę do filmu biograficznego o Stefanie Norblinie. Film dostał pierwszą nagrodę na światowym festiwalu filmów dokumentalnych w Nowym Jorku.
W jego dorobku jest około 250 utworów i piosenek nagranych na potrzeby polskiego radia i telewizji.
Jarosław Wasik – wokalista, kulturoznawca, autor tekstów.
Ukończył Studium Wokalne w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i Studia Doktoranckie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Laureat koncertu „Debiuty” KFPP Opole ’94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” i wielu innych festiwali.
Dwukrotnie otrzymał „Lirę Orfeusza” – Główną Nagrodę Centralnych Eliminacji OKR (kat. poezja śpiewana).
Wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”.
Od 2000 r. jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, a od 2017 r. Rady Artystycznej Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.
Od 2013 r. dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Grzegorz Bugaj – na co dzień jest pracownikiem Polskiego Radia Zachód w Zielonej Górze. Wcześniej był dziennikarzem Radia Index, a także menadżerem Chóru i Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego, z którymi zrealizował kilkanaście koncertów. Brał czynny udział od strony menadżerskiej nad powstaniem płyty „Forever Green. Zawsze Zielona” Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego i Urszuli Dudziak.W Radiu Zachód od samego początku zajmuje się kulturą – głównie muzyczną. Obecnie jest kierownikiem Redakcji Kultury i Rozrywki Radia Zachód.W swoich audycjach prezentuje muzykę dla wymagających słuchaczy. Propaguje również kulturę muzyczną województwa lubuskiego, spotykając się i rozmawiając z wieloma twórcami naszego regionu. Grzegorz Bugaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów Radia Zachód.