Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

Lato Muz Wszelakich 2021

To już 18. rok z Latem Muz Wszelakich w Zielonej Górze!

Lato Muz Wszelakich to cykle wydarzeń w okresie wakacji w różnych przestrzeniach miasta. W tym roku będzie ich prawie 130! Dzięki współpracy z około 20 instytucjami, firmami i organizacjami przygotowaliśmy ofertę, która nie pozwoli na nudę w mieście. Jak co roku, na mieszkańców czekają nowości. W programie pojawia się więcej wydarzeń w parkach, wśród zieleni. Bogatsza niż w poprzednich latach jest również oferta dla dzieci i rodziców.

Teatralne bajki w Ogrodzie Botanicznym, muzyczne pikniki z animacjami oraz darmowymi lodami w Dolinie Gęśnika, koncerty muzyki klasycznej w ruinach Parku Książęcego w Zatoniu, to tylko kilka cykli, dzięki którym kultura i sztuka będzie ogólnodostępna dla wszystkich – mieszkańców Zielonej Góry oraz turystów.

Po dokładny program lata zapraszamy na naszą stronę internetową (zakładka – Program), profil Lata Muz Wszelakich na facebooku oraz do naszych filii i Punktu Informacji Turystycznej, gdzie można dostać go w wersji papierowej.

Nasze Muzy już czekają na piękne, artystyczne lato w mieście! Do zobaczenia już 1 lipca!

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

 

 

1 lipca, godz. 19.00

J A R O S Ł A W P I K U Ł A

„W objęciach czasu”

Recital, w trakcie którego usłyszycie Państwo najpiękniejsze i najbardziej znane piosenki z repertuaru SDM, Raz Dwa Trzy i Marka Grechuty, które zaśpiewa Jarosław Pikuła z akompaniamentem Janusza Gajdy na gitarze, Tomasza Makuchowskiego na basie i Andrzeja Jóźwiaka na klarnecie i saksofonie.

 

 

 

 

8 lipca, godz. 19.00

Trupięgi, budują nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmieją się, drwiąc “z ziemskiej mitręgi”. Drwią też sami z siebie, improwizują i bawią się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalają  w miksturze podczas koncertów, budując nastrój i w mig go obalając, to romantyczna przygoda, zaskakująca żonglerka emocjami.

 

 

Trupięgi na żywo, to koncert, który zostawia trwały ślad i pozwala odsunąć na bok to, co dręczy. To tak, jakby z deszczu w zimną noc przejść nagle do ciepłego salonu z głębokim fotelem, gorącą herbatą na stoliku i płonącym jaskrawo drewnem w kominku. Drżące powietrze, pełne dźwięków w niemalże uchwytnych falach, rozgrzane uczuciami…”

 

 

 

15 lipca, godz. 19.00

Dagmara Korona

O sobie:

Przygodę z piosenką poetycką rozpoczęłam w połowie lat 90 tych biorąc udział i zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki studenckiej i poetyckiej.  Miałam ogromne szczęście spotykając moją cudowną autorkę tekstów Ewę Andrzejewską. To dzięki niej powoli stałam się rozpoznawalną postacią w nurcie piosenki zwanej Krainą Łagodności. Muzykę pisali dla mnie Mirosław Kowalik, kontrabasista zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz mój wieloletni pianista Krysztof Mroziński. W 2008 roku wyszła moja płyta Dzień dobry, na której właśnie znalazły się napisane dla mnie piosenki.

Dziś mam w repertuarze 3 recitale: autorski do tekstów Ewy Andrzejewskiej,  koncert z klasycznymi piosenkami polskimi autorstwa takich mistrzów jak  Agnieszka Osiecka , Wojciech Młynarski czy  Jeremi Przybora.

 

 

Gram także program z piosenką francuską, na który składają się najpiękniejsze piosenki francuskie lat 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Wśród nich znajdują się między innymi niezapomniane przeboje Edith Piaf,  Dalidy,  Charla Aznavoura, Gilberta Becaud czy Joe Dasin.

Na fortepianie towarzyszy mi  wspaniały pianista Dariusz Cetner, na kontrabasie świetny Janusz Lewandowski, a na akordeonie Wojtek Jugiel. Uwielbiam stawać na scenie z moimi muzykami, gdzie dzielę się historiami i emocjami ukrytymi w moich ukochanych piosenkach.

 

.

 

 

22 lipca, godz. 19.00

Maciej Wróblewski

 

 

29 lipca, godz. 19.00

Jessica Merstein Band

Liderką zespołu jest Jessica Merstein, wokalistka i skrzypaczka, finalistka programu telewizyjnego TVN „Mam Talent”. Na swoim koncie ma także osiągnięty IV Etap niemieckiego programu telewizyjnego RTL „Deutschland sucht den Superstar” (odpowiednik polskiego programu „Idol”) oraz występy w innych programach telewizyjnych t.j. „Dzień Dobry TVN” czy „Rozmowy w toku”. Zajmuje się kompozycją, aranżacją i pisaniem tekstów także materiał zagrany na koncertach jest autorskim projektem. Wspólnie z zespołem, który składa się z profesjonalnych i doświadczonych muzyków, mających w swoim życiorysie także wiele osiągnięć, tworzy grupę JESSICA MERSTEIN. Zespół grał już saporty m.in. przed takimi gwiazdami jak Blue Cafe, Happy Sad i Dawid Kwiatkowski. Każdy z muzyków jest indywidualistą co jest ogromnym atutem, ponieważ dzięki temu powstaje wyjątkowe brzmienie zespołu. Wzorem dla muzyków jest zagraniczna muzyka rockowa z lat 60-tych i 70-tych. Melancholię i zbliżone brzmienie charakterystyczne dla klasyki rocka słychać właśnie w autorskim programie. Jednym z przykładów jest utwór pt. „Better World” , który zajął I Miejsce w plebiscycie radiowym „Przebojem na antenę” Radia Zachód i reprezentował województwo Lubuskie na ogólnopolskim finale w Hajnówce 2015. Utwór został także wydany na składance PNA. 

Brzmienie zespołu to mocna dawka rocka połączony z elementami funku i klasycznych skrzypiec. Ciekawe połączenie gatunków, niebanalne rozwiązania harmoniczne plus indywidualizm i kunszt gry muzyków daje niepowtarzalny sound zespołu. 

 

 

Skład zespołu: 
Jessica Merstein – wokal, skrzypce 
Mariusz MuzykoManiek Tryniszewski – gitara basowa 
Przemysław Tryniszewski – gitara rytmiczna 
Radosław Żmurko – gitara solowa 
Marcin Lach – perkusja 

 

 

 

5 sierpnia, godz. 19.00

Recital Tomasza Wachnowskiego

UWAGA! Ważna wiadomość dotycząca koncertu w ramach cyklu W ZIELONE(J) GRAMY.
Recital Tomka Wachnowskiego odbędzie się w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus ze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne.

 

Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, wykonawca – niedawno minęło 35 lat moich zmagań z piosenką autorską. Zaczęło się wszystko w orwellowskim 1984 roku. Zaczynałem wtedy na festiwalach najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych w naszym kraju. Pamiętam Festiwal OPPA w Warszawie, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, legendarny Festiwal FAMA w Świnoujściu, „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie czy Koncerty Krainy Łagodności w Opolu. Trzy lata później miał miejsce mój debiut fonograficzny na składankowej płycie „Dla bliskich i dalekich”. Tam wśród zacnego grona wykonawców, że wspomnę tylko takie nazwiska jak; Bałtroczyk, Bukartyk, Czyżykiewicz, znalazłem się z moją piosenką „Nie będziesz”. Po latach zamieścił ją na swojej płycie Marek Dyjak. Moje piosenki śpiewali Grażyna Auguścik, Anna Gadt, Basia Raduszkiewicz, Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Georginia, Kasia Cerekwicka, Marcin Daniec, Robert Kasprzycki, Marcin Skrzypczak, Szymon Zychowicz… Były festiwale, płyty, nagrody… W 1999 roku, na Festiwalu w Opolu zdobyłem II nagrodę ośrodków TV w koncercie „Premiery” piosenką „Byłoby miło”. Z wielkiego ekranu rozbrzmiewała moja wersja piosenki „Ona nie widzi mnie” z hitowego obrazu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Wydałem 5 autorskich płyt; „Śniegowice”, „Właśnie tak”, „Dla bogaczy pogoda”, „Piosenki dla dorosłych” i „Ludzie lubią mieć”. Wydałem też płytę z piosenkami Wolnej Grupy Bukowiny „Lubię te piosenki”, a 2 lata temu stworzoną wspólnie z poetą Adamem Ochwanowskim „Kołomyję i pic”.  Nie tak dawno zdobyłem nagrody Grand Prix na festiwalach; „Nadzieja”(2013), „OFPA”(2014) i „Piosenki dołującej”(2018).  Nadal jestem aktywny, przemierzam Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą. Goszczę w miejscach niezwykłych, gdyż każde spotkanie z publicznością jest dla mnie magiczne. Mam wierną grupę słuchaczy, ale też nieustannie, dzięki koncertom i płytom, pozyskuję nowe wrażliwe uszy dla moich dźwięków.

 

 

Oleg Dyyak – akordeonista, klarnecista i perkusjonista oraz Wojciech Front – kontrabasista współtworzyli od 1997 roku znaną na całym świecie formację “The Cracow Klezmer Band”. Współpracując przez wiele lat, wykonywali muzykę łączącą improwizowane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej i kameralistyki – wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Każdy ich koncert cechował niepowtarzalny klimat oraz oddziałującą na publiczność dynamiką, połączoną z miękkością barw i magią nostalgii. W 2000 roku z zespołem „The Cracow Klezmer Band” muzycy zdobyli Główną Nagrodę – Grand Prix na III Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Współpracowali z wieloma artystami, wśród których są: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Joanna Słowińska, Don Byron, Frank London, Aaron Aleksander, Marek Moś (Aukso), orkiestra Sinfonietta Cracovia. Aktualnie współtworzą zespół „OneNess

 

 

 

12 sierpnia, godz. 19.00

Karolina Tuz

Na początku była miłość. Nie tylko do muzyki 🙂

Pochodzą z dwóch krańców Polski: ona z zachodu, a on – ze wschodu. Ich drogi spotkały się we Wrocławiu. W czasie egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej pewnie niejednokrotnie mijali się na korytarzu, ale wciąż nie wiedzieli o swoim istnieniu… Później ona całymi dniami ćwiczyła na fortepianie, on w sali obok grał na flecie. Aż do dnia, kiedy zrozumieli, że łączy ich nie tylko muzyka. Poznali się i zakochali… Od tego czasu grają razem. Miłość i przyjaźń stworzyły fundamenty grupy muzycznej Karolina Tuz z zespołem. Karolina to jego serce, człowiek-orkiestra: komponuje, aranżuje, śpiewa i gra na kilku instrumentach, a od niedawna także nagrywa i produkuje muzykę. Włodek Tuz oprócz gry na flecie i innych instrumentach dętych, jest mózgiem całej operacji: umawia próby i koncerty, pilnuje wszystkich Youtubów, Facebooków, Spotifyów, a czasami nawet montuje teledyski! Bardzo ważne jest także muzyczne wsparcie ze strony przyjaciół. Tomek Karmiński i Karolina grywali wspólnie już jako dwudziestoparolatkowie, przez lata razem akompaniowali w czasie festiwali muzycznych. Dziś Tomek, który został lekarzem, od rana do nocy pracuje w szpitalu, ale niemal każdą wolną chwilę spędza w towarzystwie gitary. O muzyce może z Karoliną dyskutować bez końca, a jak trzeba – zaprogramuje muzyczne sprzęty. Kreatywność to jego drugie imię. To człowiek, któremu nigdy nie kończą się pomysły, wyróżnia się też świetną pamięcią – zna teksty wszystkich piosenek. Edek Piniuta na co dzień grzmi na kotłach lub gra na trójkącie w filharmonii, a po nocach – godzinami dyskutuje, czy do nowej piosenki bardziej pasują grzechotki czy może bongosy, bo perkusjonalia nie mają przed nim tajemnic! Karolina i Edek to nocne marki – niejednokrotnie nagrania kończyły się przed świtem obowiązkową jajecznicą. Janusz Lewandowski z pasją szarpie bas – kontrabas i gitara basowa to jego muzyczne miłości. Miłością Mateusza Pęciaka jest akordeon. Grał klasykę, muzykę współczesną, a od kilku lat swoimi pomysłami muzycznymi dzieli się z Karoliną i z zespołem. W dodatku doskonale „umie w komputery”: zmontował kilka teledysków, a w razie potrzeby bez wahania nurkuje w czeluściach komputera, rozwiązując wszelkie informatyczne problemy, które stają na drodze naszego zespołu.  Wszyscy razem tworzą silną ekipę. Wciąż poszukują nowych brzmień. W ten sposób powstaje muzyka, którą trudno zakwalifikować do jednego nurtu czy gatunku: oryginalna, autorska, nieoczywista. Tak samo jak i teksty, w które warto się wsłuchać, bo kompozycje powstają do słów współczesnych twórców i niosą ze sobą wiele znaczeń. Karolina współpracowała między innymi z Marzeną Sadochą, Piotrem Bielawskim, Jakubem Korthalsem czy Henrykiem Pawłowskim.

 

 

Za finalne brzmienie odpowiada Marcin Samarzewski, któremu Karolina powierza miks utworów. Na jego wsparcie i rady zawsze można liczyć. To długie dyskusje przed, w trakcie i po nagraniach: o aranżacji, o sprzęcie, o muzyce i o życiu. Bez tych rozmów piosenki Karoliny nie brzmiałyby tak samo.

Warto wspomnieć o tym, że Karolina pochodzi z muzycznej rodziny i właśnie w Zielonej Górze mama Karoliny, Ewa Czernisz została laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej, wykonując piosenkę „Rosyjski Jarmark”.

Efektem pracy Karoliny Tuz i zespołu jest między innymi wydana przez wydawnictwo Luna płyta „Pola lawendowe” i epka „Nocodnie”. Każdego dnia rodzą się nowe pomysły muzyczne, powstają nowe piosenki – materiał na nową płytę. A teraz ich pracę wspiera już z młodsze pokolenie: synowie muzycznego małżeństwa po rodzicach odziedziczyli talent artystyczny. A to zaśpiewają razem z nimi, a to pomogą przy nagraniu teledysku…  Bo na początku była miłość i przyjaźń, i tak zostało do dziś. Posłuchajcie Karoliny Tuz!

 

 

 

19 sierpnia, godz. 19.00

Retro Hobby Band

Repertuar grupy to anglojęzyczne hity w stylu retro i polskie utwory ze „Starego kina”. Muzycy zachwycają wysokim poziomem muzycznym, wchodzą w integrację z publicznością. Zespół koncertuje na scenach kameralnych i plenerowych. Prezentuje najbardziej popularne utwory w swingowej aranżacji.

 

 

 

26 sierpnia, godz. 19.00

Jak wędrowne ptaki” koncerty Studentów i Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Jak wędrowne ptaki – studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” jest projektem muzycznym zrealizowanym przez studentów i absolwentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w oparciu o repertuar polskich zespołów, określanych jako big beatowe, działających w latach 60. ubiegłego wieku. Termin ten został wymyślony przez Franciszka Walickiego – ojca polskiego rock & rolla, ponieważ r&r był zwalczany przez ówczesną władzę, jako” przejaw imperialistycznej zachodniej kultury”, a  nazwa big beat miała zmylić ówczesnych decydentów, co się częściowo udało.

 

 

Wybrane do projektu piosenki zostały na nowo zaaranżowane i nagrane przez zespół instrumentalistów złożony ze studentów, absolwentów i wykładowców Instytutu Muzyki, oraz gości specjalnych. Partie wokalne wykonane przez Natalię Zielonkę, Magdalenę Kozinogę, Ade Wilke, Igę Kałążną, Klaudię Nowak, Jolantę Kołoszyc, Łukasza Wolskiego zostały przygotowane przez wykładowczynie – prof. Bogumiłę Tarasiewicz – Ciesielską, dr Marzannę Rudnicką i mgr Paulinę Gołębiewską.

Efektem finalnym jest wydanie przez Uniwersytet Zielonogórski płyty CD p.t. “Jak Wędrowne ptaki” z piosenkami powyższego projektu.

W koncercie zostanie zaprezentowany program płyty, a dodatkową atrakcją będzie wykonanie z Big bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją prof. Jerzego Szymaniuka.

 

 

3 lipca, godz. 21.30,

28 sierpnia, godz. 21.00

Daniel Grupa

Nazywam się Daniel Grupa. Urodziłem się w 1975 roku w Sulechowie.  Studiowałem kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obu tych kierunków nie ukończyłem. W wieku siedemnastu lat rozpocząłem pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu. Miały tam miejsce premiery moich pierwszych utworów – Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową, i kwartet smyczkowy. Równolegle odkryłem świat gór i wspinaczki. Pierwsze kursy wspinaczkowe robiłem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspinałem się w Tatrach. Jednak po kilku latach wspinania w wyniku wypadku złamałem obie ręce i na wiele lat zrezygnowałem z gór. Rozpocząłem wtedy współpracę z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, pisałem muzykę do filmu i teatru. ( „Zagubienie w Celuloidzie” reż. W. Sikora, „Dzień w którym umrę” reż G. Lipiec, „Grun de Berg. Wyzwanie” reż Marcin Olechnowski,) Aranżowałem i robiłem instrumentacje na orkiestry symfoniczne, stałem również za pulpitem dyrygenckim. W 2010 roku wróciłem w góry. Wspinałem się zimą w Tatrach, w czeskich lodospadach, w Śnieżnych Kotłach. Próbowałem wejść zimą na Mount Blanc, ale wycofałem się z powodu zagrożenia lawinowego. Wszedłem na Kazbek i Tetnuldi na Kaukazie, na Grossglocknera w Taurach Wysokich. Obecnie przygotowuję się do wyprawy na Szczyt Korzeniewskiej (7105 m n.p.m.) w górach Pamiru. Od dziesięciu lat jestem szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, a w 2015 zostałem prezesem Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze. W roku 2012 rozpocząłem współpracę z Anią Wyszkoni i jako pianista współpracuję z Nią do dnia dzisiejszego.

 

 

 

10 lipca, godz. 21.30

Thalloris Quartet

Kwartet Thalloris to założony w 2019 roku żeński zespół smyczkowy składający się z muzyków, solistów Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Artystki połączyło zamiłowanie do muzyki kameralnej, szerokie spojrzenie na sztukę i chęć dzielenia się wspólną pasją z innymi. Muzyka jest dla nich sposobem na życie, nieustannym podejmowaniem kolejnych wyzwań wykonawczych oraz ciągłym poszukiwaniem atrakcyjnego repertuaru w ciekawych aranżacjach. Pozwala to słuchaczom poznać na nowo ulubione utwory i odkryć, że muzyka kameralna może brzmieć interesująco nie tylko dla konesera klasycznych brzmień.

 

 

W repertuarze kwartetu znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. W przekonaniu artystek tworzących zespół, muzyka może być jedną z tych wartości, która przywraca wrażliwość współczesnego świata, daje możliwość kontaktu z klasycznym pięknem, odkrywa na nowo pokłady emocji, niekiedy dawno zapomnianych. Dla osiągnięcia takich celów, warto dzielić się swoją pasją z innymi.

 

 

17 lipca, godz. 21.30

Kamila Susłowicz i Sebastian Cieśliński

Sebastian Cieśliński – fortepian

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w I i II stopnia w Zielonej Górze, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kunszt pianistyczny kształcił na Festiwalach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, w klasie fortepianu prof. Haliny Czerny Stefańskiej, Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza oraz Tatiany Szebanowej. Jest uczestnikiem oraz laureatem Konkursów Pianistycznych w Polsce (m.in. Międzynarodowy Konkurs im A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz za granicą ( Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Senigagliach – Włochy). Od roku 2005 – pianista, akompaniator oraz organizator Koncertów Edukacyjnych – Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej.

Kamila Susłowicz – skrzypce

Podczas studiów współpracowała z wieloma orkiestrami m. In.: European Philharmonic Orchestra, Wiener Mozart Philharmony, Filharmonia Pomorska, Cappella Bydgostiensis, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Academia, Zespół Solistów Wrocławskich „Ricordanza”. W latach 2003-2004 jako stypendystka fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester odbyła mistrzowskie kursy „Ferrara Musica” we Włoszech w klasie skrzypiec prof. Thomasa Brandisa i prof. Daniela Gaede oraz prof. Tomasza      Tomaszewskiego. Jako solistka i kameralistka koncertowała w wielu krajach europejskich m.in.: Austrii, Niemczech, Czechach, Mołdawii, Ukrainie, Litwie, we Włoszech, Danii, Szwecji i Francji. W latach 2004 i 2006 odbyła tournee koncertowe po Chinach jako koncertmistrz orkiestry Wiener Mozart Philharmony i Ladies First Symphony Orchestra. W latach 2006-2008 była liderką zespołu kameralnego Pandora’s Box w Wiedniu, z którym to odbyła liczne przedstawienia i koncerty. Ponadto w tymże czasie współpracowała również z Frauen-Kammerorchester w Wiedniu. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i liderką Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej. Jako drugi koncertmistrz współpracuje również z orkiestrą filmową „The Film Harmony Orchestra” we Wrocławiu, z którą to nagrała ścieżki dźwiękowe do filmów. Od 2010 roku jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 

 

24 lipca, godz. 21.30

Erlendis Quartet

Erlendis Quartet – polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania został najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. Uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

Członkowie Erlendis Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, jak 1 miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), 1 miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016) oraz wiele innych nagród. Do dziś kwartet odwiedził z koncertami USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie występuje w Polsce i w Danii. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.

 

Erlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu, do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Penderecki Piano Trio.  W latach 2015-2017 członkowie kwartetu studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej pod kierunkiem Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena (mentor Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę. Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet mieli lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni jak Deutsche Gramophone lub EMI.

Zespół jest wspierany przez firmę SAVAREZ – producenta strun do gitary klasycznej oraz Audiostację – polskiego dystrybutora mikrofonów DPA. Erlendis Quartet był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze.

W programie koncertu znajdą się kompozycje wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej w autorskich opracowaniach zespołu. Będzie to prawdziwa mieszanka różnych stylów muzycznych: od polifonicznej muzyki Bacha po hiszpański taniec – Malaguena. W repertuarze znajdziemy również polską i czeską muzykę inspirowaną folklorem, kompozycję mistrza tango nuevo Astora Piazzolli oraz pełne blasku i wigoru Divertimento W. A. Mozarta, które w gitarowej odsłonie zyskuje zaskakująco świeże brzmienie.

 

 

31 lipca, godz. 21.30

Creative Duo

Zespół CREATIVE DUO tworzą solistki Filharmonii Zielonogórskiej: Agnieszka Wierzbicka i Anna Blum. Duet w swoim repertuarze posiada dzieła muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej przeznaczone na flet i harfę, jak i transkrypcje znanych utworów muzyki kameralnej i orkiestrowej. Repertuar zespołu obejmuje dzieła od epoki baroku do współczesności. Zarówno flecistka jak i harfistka wykonują dzieła z zakresu muzyki solowej.

 

 

Anna Blum

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie harfy Katarzyny Staniewicz-Wasiółki. W2010 ukończyła także Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniuna kierunku Menedżer Kultury. W latach 2004–2006 studiowała muzykologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich u wybitnych harfistów, uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Sympozjum Harfowym w Krakowie, występowała na Międzynarodowym Festiwalu Harfowym w Katowicach. Pracę zawodową rozpoczęła od współpracy z Filharmonią Łódzką w 2005 (koncert z okazji „Roku Rubinsteina” w Filharmonii Berlińskiej i Theatre Royal de la Monnalew Brukseli). Od tego czasu współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami (m. in. Filharmonią Szczecińską, Sudecką, Poznańską.) Od 2007 jest pierwszą harfistką Filharmonii Zielonogórskiej. Tu debiutowała jako solistka. Od ukończenia studiów koncertuje jako solistka i kameralistka (na harfie pedałowej i celtyckiej). Od 2012 związana jest z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

 

 

Agnieszka Wierzbicka

W 2005 roku ukończyła studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu ad. Marii Grochowskiej. A w 2012r podyplomowe studia w Hochschule fur Kunste w Bremen w klasiefletu prof. Harriego Starrefelda. Brała udział w wielu konkursach oraz mistrzowskich kursach w krajui zagranicą. Była pierwszą flecistką młodzieżowej orkiestry Euroregionu Nysa „Europera” .Od 2005jest solistką Filharmonii Zielonogórskiej z którą koncertuje w kraju i zagranicą. Od 2007 prowadzi klasę fletu w PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Krośnie Odrzańskim. W latach 2007-2013 była członkinią Big Bandu przy Uniwersytecie Zielonogórskim z którym dokonała wielu nagrań.

 

 

 

7 sierpnia, godz. 21.00

Katarzyna Górska, Anna Szul, Anna Szczerbińska

Katarzyna Górska, skrzypaczka urodzona w Zielonej Górze. W czerwcu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Poznańską Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły oraz mgr Marcina Suszyckiego.  W 2019 roku została uczestnikiem Akademii Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku jest członkiem oraz solistką Polish Soloists String Orchestra, zrzeszającej wybitnych muzyków młodego pokolenia. Jako kameralistka miała przyjemność współpracować ze światowej sławy muzykami.  Swoje solistyczne doświadczenie zdobyła biorąc udział w kilkudziesięciu Międzynarodowych oraz Ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe nagrody. Była stypendystką Prezydenta miasta Poznania oraz Zielonej Góry.

 

Anna Szczerbińska ukończyła klasę skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 2008 – 2012 pracowała w Operze Wrocławskiej, następnie koncertowała jako kameralistka z kwartetem smyczkowym. Od roku 2017 skrzypaczka Filharmonii Zielonogórskiej.

 

Anna Szul urodziła się Jeleniej Górze. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy kończąc studia licencjackie w klasie wiolonczeli współczesnej dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. oraz studiów magisterskich w klasie ad. Macieja Kamrowskiego. Na tej samej uczelni ukończyła również studia magisterskie wiolonczeli barokowej w klasie Markusa Mollenbecka. Występowała jako solistka m. in. na I Bydgoskim Festiwalu Muzyki Dawnej,  na Festiwalu Letnie Koncerty Organowe i Kameralne w Dobrodzieniu, Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym, Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, na Festiwalu Przedsionek Raju w Paradyżu oraz wielu innych. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m. in. orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Dolnośląską. Obecnie jest członkiem Filharmonii Zielonogórskiej, z którą również występowała jako solistka. Brała udział w wielu kursach.

 

 

 

14 sierpnia, godz. 21.00

Reed Connection Quartet

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection Trio była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.

Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches

  • Michał Mogiła – obój
  • Jarosław Podsiadlik – klarnet
  • Rafał Dołęga – fagot

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.

Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne).

 

 

Zespół Reed Connection Trio występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 60-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem la mano”.

Reed Connection Trio zaprasza do współpracy innych artystów polskich i zagranicznych powiększając swój zespół do kwartetu czy kwintetu. Wykonuje utwory wspólnie z wybitnymi waltornistami, flecistami, pianistami, a także  towarzysząc innym zespołom instrumentalnym i wokalnym. Tym razem Trio zagra razem z flecistką Karoliną Maszk – Mogiłą, solistką w grupie fletów w orkiestrze Filharmonii Zielonogórskiej. Wspólnie zespół jako Reed Connection Quartett występował już kilkukrotnie między innymi na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach.

 

Zespół Reed Connection Quartet występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem la mano”.

 

 

21 sierpnia, godz. 21.00

Camerata Trio

Camerata Trio – zespół muzyków instrumentalistów oraz wokalistów, który powstał w roku 2009. Członkowie zespołu, to zawodowi muzycy, którzy kształcili się w grze na swoich instrumentach na Akademiach Muzycznych w Gdańsku oraz Poznaniu. Od ponad pięciu lat, zespół Camerata Trio przygotowuje repertuar specjalnie opracowany na trio, wykonując utwory muzyki klasycznej, operowej, operetkowej, musicalowej, filmowej itp., wszystko na potrzeby imprez na których zespół występuje. Codzienna praca każdego z członków zespołu (Szkoła Muzyczna, Filharmonia, Agencja Artystyczna, Opera poznańska), pozwala na ubogacenie repertuaru zespołu Camerata Trio. Upiększając muzycznie każdą imprezę okolicznościową, zespół starannie dobie repertuar, aby koncert był mile odebrany przez Naszych słuchaczy. Repertuar zespołu to przekrój epok od muzyki renesansu i baroku, poprzez perfekcyjny klasycyzm, zakochany romantyzm, i pełna niespodzianek muzyka XX w. Zespół wykonuje utwory instrumentalne, jak również wokalno instrumentalne. Skład zespołu tworzą:

Sebastian Cieśliński – fortepian

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w I i II stopnia w Zielonej Górze, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kunszt pianistyczny kształcił na Festiwalach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, w klasie fortepianu prof. Haliny Czerny Stefańskiej, Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza oraz Tatiany Szebanowej. Jest uczestnikiem oraz laureatem Konkursów Pianistycznych w Polsce (m.in. Międzynarodowy Konkurs im A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz za granicą ( Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Senigagliach – Włochy). Od roku 2005 – pianista, akompaniator oraz organizator Koncertów Edukacyjnych – Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej.

Kamila Susłowicz – skrzypce

Podczas studiów współpracowała z wieloma orkiestrami m. In.: European Philharmonic Orchestra, Wiener Mozart Philharmony, Filharmonia Pomorska, Cappella Bydgostiensis, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Academia, Zespół Solistów Wrocławskich „Ricordanza”. W latach 2003-2004 jako stypendystka fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester odbyła mistrzowskie kursy „Ferrara Musica” we Włoszech w klasie skrzypiec prof. Thomasa Brandisa i prof. Daniela Gaede oraz prof. Tomasza      Tomaszewskiego. Jako solistka i kameralistka koncertowała w wielu krajach europejskich m.in.: Austrii, Niemczech, Czechach, Mołdawii, Ukrainie, Litwie, we Włoszech, Danii, Szwecji i Francji. W latach 2004 i 2006 odbyła tournee koncertowe po Chinach jako koncertmistrz orkiestry Wiener Mozart Philharmony i Ladies First Symphony Orchestra. W latach 2006-2008 była liderką zespołu kameralnego Pandora’s Box w Wiedniu, z którym to odbyła liczne przedstawienia i koncerty. Ponadto w tymże czasie współpracowała również z Frauen-Kammerorchester w Wiedniu. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i liderką Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej. Jako drugi koncertmistrz współpracuje również z orkiestrą filmową „The Film Harmony Orchestra” we Wrocławiu, z którą to nagrała ścieżki dźwiękowe do filmów. Od 2010 roku jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 Arek Szydło – wiolonczela

Arkadiusz Szydło jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach (1992-1995) brał udział w orkiestrowych kursach dla młodzieży „Internationalen Orchesterwochen Erl / Tirol” Austria. Swoje dalsze umiejętności kształcił w Zurichu podczas Mistrzowskich Kursów Instrumentalnych Internationale Meisterkurse für Musik Zürich prowadzonych przez Eberharda Finke. W 1998 brał udział w Chautauqua Institution Music Festival w USA, gdzie kształcił się pod okiem Arie Lipskyego oraz Zuilly Baileya. W tym samym roku został stypendystą Miasta Zielona Góra w dziedzinie muzyki. Od 1998 r. jest muzykiem i koncertmistrzem grupy wiolonczel w Filharmonii Zielonogórskiej, z którą koncertuje w kraju i za granicą. W 1998 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze i Żaganiu. Od 2008 roku jest członkiem Lubuskiego Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej z którym to koncertuje w Polsce i za granicą.Jest także, wiolonczelistom trio fortepianowego Camerata Trio.

 

 

 
W sobotę 17 lipca zapraszamy wszystkich na zielonogórski deptak, gdzie już od godziny 12:00 przygotowaliśmy dla Was strefę naukową, w której każdy znajdzie mnóstwo fascynujących atrakcji i pokazów naukowych.
Przyjdźcie i poznajcie ciekawostki astronomiczne ? oraz przyrodnicze i weźcie udział w przygotowanych konkursach. Dla chętnych w dniu Pikniku, przygotowaliśmy darmowe pokazy w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (wejściówki do pobrania w strefie piknikowej).
Bawmy się mądrze, pamiętając o obowiązujących obostrzeniach.
Oficjalne wydarzenie na FB: https://fb.me/e/5aNxokP31
 
ZAPLANOWANE ATRAKCJE STAŁE: 12:00 – 20:00
 
  • Obserwacje teleskopowe (tak długo jak będzie to możliwe obserwacje Słońca, następnie teleskop zostanie wycelowany w wyznaczony obiekt, będziemy tłumaczyć zasadę działania teleskopu.)
  • Space Lab (poszukiwanie meteorytu)
  • Kosmiczna Wyprawa (gra planszowa)/KosmoMemo
  • KosmoBudka
  • Kosmiczne kolorowanki
  • Świat owadów – okazy hodowlane owadów egzotycznych, mini-gry o owadach
  • Oko w oko z żółwiem – gra terenowa, okazy gadów
  • Słońcem malowane – Warsztaty z cyjanotypii i termochromii
  • Zakład Wyobraźni – Tworzenie wakacyjnych pamiątek – biżuterii i wakacyjnych buteleczek wspomnień
SCENA:
  • Teatr Niskich Temperatur – pokazy doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu (12:10-12:30, 13:10-13:30, 14:10-14:30, 15:10-15:30)
  • W 20 minut dookoła świata z Graaffkiem – pokazy doświadczeń z wykorzystaniem generatora van de Graaffa (12:40-13:00, 13:40-14.00, 14:40-15.00, 15:35-15.55)
  • Rozstrzygnięcie konkursów z nagrodami o godzinie: 13:00, 14:00, 15:00, 15:55.
Pokazy w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w godzinach: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00. (Uwaga, w celu wzięcia udziału w pokazie, należy pobrać bezpłatny bilet wstępu w namiocie CNK Planetarium Wenus. Ilość miejsc w trakcie pokazu ograniczona.)

Aktualne informacje i relacje z LATA 2021 na facebook’owym profilu >tutaj<

 

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Lato Muz Wszelakich 2021

To już 18. rok z Latem Muz Wszelakich w Zielonej Górze!

Lato Muz Wszelakich to cykle wydarzeń w okresie wakacji w różnych przestrzeniach miasta. W tym roku będzie ich prawie 130! Dzięki współpracy z około 20 instytucjami, firmami i organizacjami przygotowaliśmy ofertę, która nie pozwoli na nudę w mieście. Jak co roku, na mieszkańców czekają nowości. W programie pojawia się więcej wydarzeń w parkach, wśród zieleni. Bogatsza niż w poprzednich latach jest również oferta dla dzieci i rodziców.

Teatralne bajki w Ogrodzie Botanicznym, muzyczne pikniki z animacjami oraz darmowymi lodami w Dolinie Gęśnika, koncerty muzyki klasycznej w ruinach Parku Książęcego w Zatoniu, to tylko kilka cykli, dzięki którym kultura i sztuka będzie ogólnodostępna dla wszystkich – mieszkańców Zielonej Góry oraz turystów.

Po dokładny program lata zapraszamy na naszą stronę internetową (zakładka – Program), profil Lata Muz Wszelakich na facebooku oraz do naszych filii i Punktu Informacji Turystycznej, gdzie można dostać go w wersji papierowej.

Nasze Muzy już czekają na piękne, artystyczne lato w mieście! Do zobaczenia już 1 lipca!

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

 

 

1 lipca, godz. 19.00

J A R O S Ł A W P I K U Ł A

„W objęciach czasu”

Recital, w trakcie którego usłyszycie Państwo najpiękniejsze i najbardziej znane piosenki z repertuaru SDM, Raz Dwa Trzy i Marka Grechuty, które zaśpiewa Jarosław Pikuła z akompaniamentem Janusza Gajdy na gitarze, Tomasza Makuchowskiego na basie i Andrzeja Jóźwiaka na klarnecie i saksofonie.

 

 

 

 

8 lipca, godz. 19.00

Trupięgi, budują nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmieją się, drwiąc “z ziemskiej mitręgi”. Drwią też sami z siebie, improwizują i bawią się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalają  w miksturze podczas koncertów, budując nastrój i w mig go obalając, to romantyczna przygoda, zaskakująca żonglerka emocjami.

 

 

Trupięgi na żywo, to koncert, który zostawia trwały ślad i pozwala odsunąć na bok to, co dręczy. To tak, jakby z deszczu w zimną noc przejść nagle do ciepłego salonu z głębokim fotelem, gorącą herbatą na stoliku i płonącym jaskrawo drewnem w kominku. Drżące powietrze, pełne dźwięków w niemalże uchwytnych falach, rozgrzane uczuciami…”

 

 

 

15 lipca, godz. 19.00

Dagmara Korona

O sobie:

Przygodę z piosenką poetycką rozpoczęłam w połowie lat 90 tych biorąc udział i zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki studenckiej i poetyckiej.  Miałam ogromne szczęście spotykając moją cudowną autorkę tekstów Ewę Andrzejewską. To dzięki niej powoli stałam się rozpoznawalną postacią w nurcie piosenki zwanej Krainą Łagodności. Muzykę pisali dla mnie Mirosław Kowalik, kontrabasista zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz mój wieloletni pianista Krysztof Mroziński. W 2008 roku wyszła moja płyta Dzień dobry, na której właśnie znalazły się napisane dla mnie piosenki.

Dziś mam w repertuarze 3 recitale: autorski do tekstów Ewy Andrzejewskiej,  koncert z klasycznymi piosenkami polskimi autorstwa takich mistrzów jak  Agnieszka Osiecka , Wojciech Młynarski czy  Jeremi Przybora.

 

 

Gram także program z piosenką francuską, na który składają się najpiękniejsze piosenki francuskie lat 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Wśród nich znajdują się między innymi niezapomniane przeboje Edith Piaf,  Dalidy,  Charla Aznavoura, Gilberta Becaud czy Joe Dasin.

Na fortepianie towarzyszy mi  wspaniały pianista Dariusz Cetner, na kontrabasie świetny Janusz Lewandowski, a na akordeonie Wojtek Jugiel. Uwielbiam stawać na scenie z moimi muzykami, gdzie dzielę się historiami i emocjami ukrytymi w moich ukochanych piosenkach.

 

.

 

 

22 lipca, godz. 19.00

Maciej Wróblewski

 

 

29 lipca, godz. 19.00

Jessica Merstein Band

Liderką zespołu jest Jessica Merstein, wokalistka i skrzypaczka, finalistka programu telewizyjnego TVN „Mam Talent”. Na swoim koncie ma także osiągnięty IV Etap niemieckiego programu telewizyjnego RTL „Deutschland sucht den Superstar” (odpowiednik polskiego programu „Idol”) oraz występy w innych programach telewizyjnych t.j. „Dzień Dobry TVN” czy „Rozmowy w toku”. Zajmuje się kompozycją, aranżacją i pisaniem tekstów także materiał zagrany na koncertach jest autorskim projektem. Wspólnie z zespołem, który składa się z profesjonalnych i doświadczonych muzyków, mających w swoim życiorysie także wiele osiągnięć, tworzy grupę JESSICA MERSTEIN. Zespół grał już saporty m.in. przed takimi gwiazdami jak Blue Cafe, Happy Sad i Dawid Kwiatkowski. Każdy z muzyków jest indywidualistą co jest ogromnym atutem, ponieważ dzięki temu powstaje wyjątkowe brzmienie zespołu. Wzorem dla muzyków jest zagraniczna muzyka rockowa z lat 60-tych i 70-tych. Melancholię i zbliżone brzmienie charakterystyczne dla klasyki rocka słychać właśnie w autorskim programie. Jednym z przykładów jest utwór pt. „Better World” , który zajął I Miejsce w plebiscycie radiowym „Przebojem na antenę” Radia Zachód i reprezentował województwo Lubuskie na ogólnopolskim finale w Hajnówce 2015. Utwór został także wydany na składance PNA. 

Brzmienie zespołu to mocna dawka rocka połączony z elementami funku i klasycznych skrzypiec. Ciekawe połączenie gatunków, niebanalne rozwiązania harmoniczne plus indywidualizm i kunszt gry muzyków daje niepowtarzalny sound zespołu. 

 

 

Skład zespołu: 
Jessica Merstein – wokal, skrzypce 
Mariusz MuzykoManiek Tryniszewski – gitara basowa 
Przemysław Tryniszewski – gitara rytmiczna 
Radosław Żmurko – gitara solowa 
Marcin Lach – perkusja 

 

 

 

5 sierpnia, godz. 19.00

Recital Tomasza Wachnowskiego

UWAGA! Ważna wiadomość dotycząca koncertu w ramach cyklu W ZIELONE(J) GRAMY.
Recital Tomka Wachnowskiego odbędzie się w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus ze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne.

 

Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, wykonawca – niedawno minęło 35 lat moich zmagań z piosenką autorską. Zaczęło się wszystko w orwellowskim 1984 roku. Zaczynałem wtedy na festiwalach najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych w naszym kraju. Pamiętam Festiwal OPPA w Warszawie, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, legendarny Festiwal FAMA w Świnoujściu, „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie czy Koncerty Krainy Łagodności w Opolu. Trzy lata później miał miejsce mój debiut fonograficzny na składankowej płycie „Dla bliskich i dalekich”. Tam wśród zacnego grona wykonawców, że wspomnę tylko takie nazwiska jak; Bałtroczyk, Bukartyk, Czyżykiewicz, znalazłem się z moją piosenką „Nie będziesz”. Po latach zamieścił ją na swojej płycie Marek Dyjak. Moje piosenki śpiewali Grażyna Auguścik, Anna Gadt, Basia Raduszkiewicz, Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Georginia, Kasia Cerekwicka, Marcin Daniec, Robert Kasprzycki, Marcin Skrzypczak, Szymon Zychowicz… Były festiwale, płyty, nagrody… W 1999 roku, na Festiwalu w Opolu zdobyłem II nagrodę ośrodków TV w koncercie „Premiery” piosenką „Byłoby miło”. Z wielkiego ekranu rozbrzmiewała moja wersja piosenki „Ona nie widzi mnie” z hitowego obrazu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Wydałem 5 autorskich płyt; „Śniegowice”, „Właśnie tak”, „Dla bogaczy pogoda”, „Piosenki dla dorosłych” i „Ludzie lubią mieć”. Wydałem też płytę z piosenkami Wolnej Grupy Bukowiny „Lubię te piosenki”, a 2 lata temu stworzoną wspólnie z poetą Adamem Ochwanowskim „Kołomyję i pic”.  Nie tak dawno zdobyłem nagrody Grand Prix na festiwalach; „Nadzieja”(2013), „OFPA”(2014) i „Piosenki dołującej”(2018).  Nadal jestem aktywny, przemierzam Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą. Goszczę w miejscach niezwykłych, gdyż każde spotkanie z publicznością jest dla mnie magiczne. Mam wierną grupę słuchaczy, ale też nieustannie, dzięki koncertom i płytom, pozyskuję nowe wrażliwe uszy dla moich dźwięków.

 

 

Oleg Dyyak – akordeonista, klarnecista i perkusjonista oraz Wojciech Front – kontrabasista współtworzyli od 1997 roku znaną na całym świecie formację “The Cracow Klezmer Band”. Współpracując przez wiele lat, wykonywali muzykę łączącą improwizowane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej i kameralistyki – wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Każdy ich koncert cechował niepowtarzalny klimat oraz oddziałującą na publiczność dynamiką, połączoną z miękkością barw i magią nostalgii. W 2000 roku z zespołem „The Cracow Klezmer Band” muzycy zdobyli Główną Nagrodę – Grand Prix na III Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Współpracowali z wieloma artystami, wśród których są: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Joanna Słowińska, Don Byron, Frank London, Aaron Aleksander, Marek Moś (Aukso), orkiestra Sinfonietta Cracovia. Aktualnie współtworzą zespół „OneNess

 

 

 

12 sierpnia, godz. 19.00

Karolina Tuz

Na początku była miłość. Nie tylko do muzyki 🙂

Pochodzą z dwóch krańców Polski: ona z zachodu, a on – ze wschodu. Ich drogi spotkały się we Wrocławiu. W czasie egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej pewnie niejednokrotnie mijali się na korytarzu, ale wciąż nie wiedzieli o swoim istnieniu… Później ona całymi dniami ćwiczyła na fortepianie, on w sali obok grał na flecie. Aż do dnia, kiedy zrozumieli, że łączy ich nie tylko muzyka. Poznali się i zakochali… Od tego czasu grają razem. Miłość i przyjaźń stworzyły fundamenty grupy muzycznej Karolina Tuz z zespołem. Karolina to jego serce, człowiek-orkiestra: komponuje, aranżuje, śpiewa i gra na kilku instrumentach, a od niedawna także nagrywa i produkuje muzykę. Włodek Tuz oprócz gry na flecie i innych instrumentach dętych, jest mózgiem całej operacji: umawia próby i koncerty, pilnuje wszystkich Youtubów, Facebooków, Spotifyów, a czasami nawet montuje teledyski! Bardzo ważne jest także muzyczne wsparcie ze strony przyjaciół. Tomek Karmiński i Karolina grywali wspólnie już jako dwudziestoparolatkowie, przez lata razem akompaniowali w czasie festiwali muzycznych. Dziś Tomek, który został lekarzem, od rana do nocy pracuje w szpitalu, ale niemal każdą wolną chwilę spędza w towarzystwie gitary. O muzyce może z Karoliną dyskutować bez końca, a jak trzeba – zaprogramuje muzyczne sprzęty. Kreatywność to jego drugie imię. To człowiek, któremu nigdy nie kończą się pomysły, wyróżnia się też świetną pamięcią – zna teksty wszystkich piosenek. Edek Piniuta na co dzień grzmi na kotłach lub gra na trójkącie w filharmonii, a po nocach – godzinami dyskutuje, czy do nowej piosenki bardziej pasują grzechotki czy może bongosy, bo perkusjonalia nie mają przed nim tajemnic! Karolina i Edek to nocne marki – niejednokrotnie nagrania kończyły się przed świtem obowiązkową jajecznicą. Janusz Lewandowski z pasją szarpie bas – kontrabas i gitara basowa to jego muzyczne miłości. Miłością Mateusza Pęciaka jest akordeon. Grał klasykę, muzykę współczesną, a od kilku lat swoimi pomysłami muzycznymi dzieli się z Karoliną i z zespołem. W dodatku doskonale „umie w komputery”: zmontował kilka teledysków, a w razie potrzeby bez wahania nurkuje w czeluściach komputera, rozwiązując wszelkie informatyczne problemy, które stają na drodze naszego zespołu.  Wszyscy razem tworzą silną ekipę. Wciąż poszukują nowych brzmień. W ten sposób powstaje muzyka, którą trudno zakwalifikować do jednego nurtu czy gatunku: oryginalna, autorska, nieoczywista. Tak samo jak i teksty, w które warto się wsłuchać, bo kompozycje powstają do słów współczesnych twórców i niosą ze sobą wiele znaczeń. Karolina współpracowała między innymi z Marzeną Sadochą, Piotrem Bielawskim, Jakubem Korthalsem czy Henrykiem Pawłowskim.

 

 

Za finalne brzmienie odpowiada Marcin Samarzewski, któremu Karolina powierza miks utworów. Na jego wsparcie i rady zawsze można liczyć. To długie dyskusje przed, w trakcie i po nagraniach: o aranżacji, o sprzęcie, o muzyce i o życiu. Bez tych rozmów piosenki Karoliny nie brzmiałyby tak samo.

Warto wspomnieć o tym, że Karolina pochodzi z muzycznej rodziny i właśnie w Zielonej Górze mama Karoliny, Ewa Czernisz została laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej, wykonując piosenkę „Rosyjski Jarmark”.

Efektem pracy Karoliny Tuz i zespołu jest między innymi wydana przez wydawnictwo Luna płyta „Pola lawendowe” i epka „Nocodnie”. Każdego dnia rodzą się nowe pomysły muzyczne, powstają nowe piosenki – materiał na nową płytę. A teraz ich pracę wspiera już z młodsze pokolenie: synowie muzycznego małżeństwa po rodzicach odziedziczyli talent artystyczny. A to zaśpiewają razem z nimi, a to pomogą przy nagraniu teledysku…  Bo na początku była miłość i przyjaźń, i tak zostało do dziś. Posłuchajcie Karoliny Tuz!

 

 

 

19 sierpnia, godz. 19.00

Retro Hobby Band

Repertuar grupy to anglojęzyczne hity w stylu retro i polskie utwory ze „Starego kina”. Muzycy zachwycają wysokim poziomem muzycznym, wchodzą w integrację z publicznością. Zespół koncertuje na scenach kameralnych i plenerowych. Prezentuje najbardziej popularne utwory w swingowej aranżacji.

 

 

 

26 sierpnia, godz. 19.00

Jak wędrowne ptaki” koncerty Studentów i Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Jak wędrowne ptaki – studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” jest projektem muzycznym zrealizowanym przez studentów i absolwentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w oparciu o repertuar polskich zespołów, określanych jako big beatowe, działających w latach 60. ubiegłego wieku. Termin ten został wymyślony przez Franciszka Walickiego – ojca polskiego rock & rolla, ponieważ r&r był zwalczany przez ówczesną władzę, jako” przejaw imperialistycznej zachodniej kultury”, a  nazwa big beat miała zmylić ówczesnych decydentów, co się częściowo udało.

 

 

Wybrane do projektu piosenki zostały na nowo zaaranżowane i nagrane przez zespół instrumentalistów złożony ze studentów, absolwentów i wykładowców Instytutu Muzyki, oraz gości specjalnych. Partie wokalne wykonane przez Natalię Zielonkę, Magdalenę Kozinogę, Ade Wilke, Igę Kałążną, Klaudię Nowak, Jolantę Kołoszyc, Łukasza Wolskiego zostały przygotowane przez wykładowczynie – prof. Bogumiłę Tarasiewicz – Ciesielską, dr Marzannę Rudnicką i mgr Paulinę Gołębiewską.

Efektem finalnym jest wydanie przez Uniwersytet Zielonogórski płyty CD p.t. “Jak Wędrowne ptaki” z piosenkami powyższego projektu.

W koncercie zostanie zaprezentowany program płyty, a dodatkową atrakcją będzie wykonanie z Big bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją prof. Jerzego Szymaniuka.

 

 

3 lipca, godz. 21.30,

28 sierpnia, godz. 21.00

Daniel Grupa

Nazywam się Daniel Grupa. Urodziłem się w 1975 roku w Sulechowie.  Studiowałem kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obu tych kierunków nie ukończyłem. W wieku siedemnastu lat rozpocząłem pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu. Miały tam miejsce premiery moich pierwszych utworów – Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową, i kwartet smyczkowy. Równolegle odkryłem świat gór i wspinaczki. Pierwsze kursy wspinaczkowe robiłem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspinałem się w Tatrach. Jednak po kilku latach wspinania w wyniku wypadku złamałem obie ręce i na wiele lat zrezygnowałem z gór. Rozpocząłem wtedy współpracę z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, pisałem muzykę do filmu i teatru. ( „Zagubienie w Celuloidzie” reż. W. Sikora, „Dzień w którym umrę” reż G. Lipiec, „Grun de Berg. Wyzwanie” reż Marcin Olechnowski,) Aranżowałem i robiłem instrumentacje na orkiestry symfoniczne, stałem również za pulpitem dyrygenckim. W 2010 roku wróciłem w góry. Wspinałem się zimą w Tatrach, w czeskich lodospadach, w Śnieżnych Kotłach. Próbowałem wejść zimą na Mount Blanc, ale wycofałem się z powodu zagrożenia lawinowego. Wszedłem na Kazbek i Tetnuldi na Kaukazie, na Grossglocknera w Taurach Wysokich. Obecnie przygotowuję się do wyprawy na Szczyt Korzeniewskiej (7105 m n.p.m.) w górach Pamiru. Od dziesięciu lat jestem szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, a w 2015 zostałem prezesem Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze. W roku 2012 rozpocząłem współpracę z Anią Wyszkoni i jako pianista współpracuję z Nią do dnia dzisiejszego.

 

 

 

10 lipca, godz. 21.30

Thalloris Quartet

Kwartet Thalloris to założony w 2019 roku żeński zespół smyczkowy składający się z muzyków, solistów Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Artystki połączyło zamiłowanie do muzyki kameralnej, szerokie spojrzenie na sztukę i chęć dzielenia się wspólną pasją z innymi. Muzyka jest dla nich sposobem na życie, nieustannym podejmowaniem kolejnych wyzwań wykonawczych oraz ciągłym poszukiwaniem atrakcyjnego repertuaru w ciekawych aranżacjach. Pozwala to słuchaczom poznać na nowo ulubione utwory i odkryć, że muzyka kameralna może brzmieć interesująco nie tylko dla konesera klasycznych brzmień.

 

 

W repertuarze kwartetu znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. W przekonaniu artystek tworzących zespół, muzyka może być jedną z tych wartości, która przywraca wrażliwość współczesnego świata, daje możliwość kontaktu z klasycznym pięknem, odkrywa na nowo pokłady emocji, niekiedy dawno zapomnianych. Dla osiągnięcia takich celów, warto dzielić się swoją pasją z innymi.

 

 

17 lipca, godz. 21.30

Kamila Susłowicz i Sebastian Cieśliński

Sebastian Cieśliński – fortepian

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w I i II stopnia w Zielonej Górze, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kunszt pianistyczny kształcił na Festiwalach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, w klasie fortepianu prof. Haliny Czerny Stefańskiej, Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza oraz Tatiany Szebanowej. Jest uczestnikiem oraz laureatem Konkursów Pianistycznych w Polsce (m.in. Międzynarodowy Konkurs im A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz za granicą ( Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Senigagliach – Włochy). Od roku 2005 – pianista, akompaniator oraz organizator Koncertów Edukacyjnych – Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej.

Kamila Susłowicz – skrzypce

Podczas studiów współpracowała z wieloma orkiestrami m. In.: European Philharmonic Orchestra, Wiener Mozart Philharmony, Filharmonia Pomorska, Cappella Bydgostiensis, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Academia, Zespół Solistów Wrocławskich „Ricordanza”. W latach 2003-2004 jako stypendystka fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester odbyła mistrzowskie kursy „Ferrara Musica” we Włoszech w klasie skrzypiec prof. Thomasa Brandisa i prof. Daniela Gaede oraz prof. Tomasza      Tomaszewskiego. Jako solistka i kameralistka koncertowała w wielu krajach europejskich m.in.: Austrii, Niemczech, Czechach, Mołdawii, Ukrainie, Litwie, we Włoszech, Danii, Szwecji i Francji. W latach 2004 i 2006 odbyła tournee koncertowe po Chinach jako koncertmistrz orkiestry Wiener Mozart Philharmony i Ladies First Symphony Orchestra. W latach 2006-2008 była liderką zespołu kameralnego Pandora’s Box w Wiedniu, z którym to odbyła liczne przedstawienia i koncerty. Ponadto w tymże czasie współpracowała również z Frauen-Kammerorchester w Wiedniu. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i liderką Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej. Jako drugi koncertmistrz współpracuje również z orkiestrą filmową „The Film Harmony Orchestra” we Wrocławiu, z którą to nagrała ścieżki dźwiękowe do filmów. Od 2010 roku jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 

 

24 lipca, godz. 21.30

Erlendis Quartet

Erlendis Quartet – polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania został najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. Uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

Członkowie Erlendis Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, jak 1 miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), 1 miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016) oraz wiele innych nagród. Do dziś kwartet odwiedził z koncertami USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie występuje w Polsce i w Danii. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.

 

Erlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu, do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Penderecki Piano Trio.  W latach 2015-2017 członkowie kwartetu studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej pod kierunkiem Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena (mentor Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę. Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet mieli lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni jak Deutsche Gramophone lub EMI.

Zespół jest wspierany przez firmę SAVAREZ – producenta strun do gitary klasycznej oraz Audiostację – polskiego dystrybutora mikrofonów DPA. Erlendis Quartet był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze.

W programie koncertu znajdą się kompozycje wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej w autorskich opracowaniach zespołu. Będzie to prawdziwa mieszanka różnych stylów muzycznych: od polifonicznej muzyki Bacha po hiszpański taniec – Malaguena. W repertuarze znajdziemy również polską i czeską muzykę inspirowaną folklorem, kompozycję mistrza tango nuevo Astora Piazzolli oraz pełne blasku i wigoru Divertimento W. A. Mozarta, które w gitarowej odsłonie zyskuje zaskakująco świeże brzmienie.

 

 

31 lipca, godz. 21.30

Creative Duo

Zespół CREATIVE DUO tworzą solistki Filharmonii Zielonogórskiej: Agnieszka Wierzbicka i Anna Blum. Duet w swoim repertuarze posiada dzieła muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej przeznaczone na flet i harfę, jak i transkrypcje znanych utworów muzyki kameralnej i orkiestrowej. Repertuar zespołu obejmuje dzieła od epoki baroku do współczesności. Zarówno flecistka jak i harfistka wykonują dzieła z zakresu muzyki solowej.

 

 

Anna Blum

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie harfy Katarzyny Staniewicz-Wasiółki. W2010 ukończyła także Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniuna kierunku Menedżer Kultury. W latach 2004–2006 studiowała muzykologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich u wybitnych harfistów, uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Sympozjum Harfowym w Krakowie, występowała na Międzynarodowym Festiwalu Harfowym w Katowicach. Pracę zawodową rozpoczęła od współpracy z Filharmonią Łódzką w 2005 (koncert z okazji „Roku Rubinsteina” w Filharmonii Berlińskiej i Theatre Royal de la Monnalew Brukseli). Od tego czasu współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami (m. in. Filharmonią Szczecińską, Sudecką, Poznańską.) Od 2007 jest pierwszą harfistką Filharmonii Zielonogórskiej. Tu debiutowała jako solistka. Od ukończenia studiów koncertuje jako solistka i kameralistka (na harfie pedałowej i celtyckiej). Od 2012 związana jest z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

 

 

Agnieszka Wierzbicka

W 2005 roku ukończyła studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu ad. Marii Grochowskiej. A w 2012r podyplomowe studia w Hochschule fur Kunste w Bremen w klasiefletu prof. Harriego Starrefelda. Brała udział w wielu konkursach oraz mistrzowskich kursach w krajui zagranicą. Była pierwszą flecistką młodzieżowej orkiestry Euroregionu Nysa „Europera” .Od 2005jest solistką Filharmonii Zielonogórskiej z którą koncertuje w kraju i zagranicą. Od 2007 prowadzi klasę fletu w PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Krośnie Odrzańskim. W latach 2007-2013 była członkinią Big Bandu przy Uniwersytecie Zielonogórskim z którym dokonała wielu nagrań.

 

 

 

7 sierpnia, godz. 21.00

Katarzyna Górska, Anna Szul, Anna Szczerbińska

Katarzyna Górska, skrzypaczka urodzona w Zielonej Górze. W czerwcu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Poznańską Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły oraz mgr Marcina Suszyckiego.  W 2019 roku została uczestnikiem Akademii Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku jest członkiem oraz solistką Polish Soloists String Orchestra, zrzeszającej wybitnych muzyków młodego pokolenia. Jako kameralistka miała przyjemność współpracować ze światowej sławy muzykami.  Swoje solistyczne doświadczenie zdobyła biorąc udział w kilkudziesięciu Międzynarodowych oraz Ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe nagrody. Była stypendystką Prezydenta miasta Poznania oraz Zielonej Góry.

 

Anna Szczerbińska ukończyła klasę skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 2008 – 2012 pracowała w Operze Wrocławskiej, następnie koncertowała jako kameralistka z kwartetem smyczkowym. Od roku 2017 skrzypaczka Filharmonii Zielonogórskiej.

 

Anna Szul urodziła się Jeleniej Górze. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy kończąc studia licencjackie w klasie wiolonczeli współczesnej dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. oraz studiów magisterskich w klasie ad. Macieja Kamrowskiego. Na tej samej uczelni ukończyła również studia magisterskie wiolonczeli barokowej w klasie Markusa Mollenbecka. Występowała jako solistka m. in. na I Bydgoskim Festiwalu Muzyki Dawnej,  na Festiwalu Letnie Koncerty Organowe i Kameralne w Dobrodzieniu, Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym, Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, na Festiwalu Przedsionek Raju w Paradyżu oraz wielu innych. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m. in. orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Dolnośląską. Obecnie jest członkiem Filharmonii Zielonogórskiej, z którą również występowała jako solistka. Brała udział w wielu kursach.

 

 

 

14 sierpnia, godz. 21.00

Reed Connection Quartet

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection Trio była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.

Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches

  • Michał Mogiła – obój
  • Jarosław Podsiadlik – klarnet
  • Rafał Dołęga – fagot

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.

Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne).

 

 

Zespół Reed Connection Trio występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 60-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem la mano”.

Reed Connection Trio zaprasza do współpracy innych artystów polskich i zagranicznych powiększając swój zespół do kwartetu czy kwintetu. Wykonuje utwory wspólnie z wybitnymi waltornistami, flecistami, pianistami, a także  towarzysząc innym zespołom instrumentalnym i wokalnym. Tym razem Trio zagra razem z flecistką Karoliną Maszk – Mogiłą, solistką w grupie fletów w orkiestrze Filharmonii Zielonogórskiej. Wspólnie zespół jako Reed Connection Quartett występował już kilkukrotnie między innymi na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach.

 

Zespół Reed Connection Quartet występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem la mano”.

 

 

21 sierpnia, godz. 21.00

Camerata Trio

Camerata Trio – zespół muzyków instrumentalistów oraz wokalistów, który powstał w roku 2009. Członkowie zespołu, to zawodowi muzycy, którzy kształcili się w grze na swoich instrumentach na Akademiach Muzycznych w Gdańsku oraz Poznaniu. Od ponad pięciu lat, zespół Camerata Trio przygotowuje repertuar specjalnie opracowany na trio, wykonując utwory muzyki klasycznej, operowej, operetkowej, musicalowej, filmowej itp., wszystko na potrzeby imprez na których zespół występuje. Codzienna praca każdego z członków zespołu (Szkoła Muzyczna, Filharmonia, Agencja Artystyczna, Opera poznańska), pozwala na ubogacenie repertuaru zespołu Camerata Trio. Upiększając muzycznie każdą imprezę okolicznościową, zespół starannie dobie repertuar, aby koncert był mile odebrany przez Naszych słuchaczy. Repertuar zespołu to przekrój epok od muzyki renesansu i baroku, poprzez perfekcyjny klasycyzm, zakochany romantyzm, i pełna niespodzianek muzyka XX w. Zespół wykonuje utwory instrumentalne, jak również wokalno instrumentalne. Skład zespołu tworzą:

Sebastian Cieśliński – fortepian

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w I i II stopnia w Zielonej Górze, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kunszt pianistyczny kształcił na Festiwalach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, w klasie fortepianu prof. Haliny Czerny Stefańskiej, Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza oraz Tatiany Szebanowej. Jest uczestnikiem oraz laureatem Konkursów Pianistycznych w Polsce (m.in. Międzynarodowy Konkurs im A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz za granicą ( Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Senigagliach – Włochy). Od roku 2005 – pianista, akompaniator oraz organizator Koncertów Edukacyjnych – Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej.

Kamila Susłowicz – skrzypce

Podczas studiów współpracowała z wieloma orkiestrami m. In.: European Philharmonic Orchestra, Wiener Mozart Philharmony, Filharmonia Pomorska, Cappella Bydgostiensis, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Academia, Zespół Solistów Wrocławskich „Ricordanza”. W latach 2003-2004 jako stypendystka fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester odbyła mistrzowskie kursy „Ferrara Musica” we Włoszech w klasie skrzypiec prof. Thomasa Brandisa i prof. Daniela Gaede oraz prof. Tomasza      Tomaszewskiego. Jako solistka i kameralistka koncertowała w wielu krajach europejskich m.in.: Austrii, Niemczech, Czechach, Mołdawii, Ukrainie, Litwie, we Włoszech, Danii, Szwecji i Francji. W latach 2004 i 2006 odbyła tournee koncertowe po Chinach jako koncertmistrz orkiestry Wiener Mozart Philharmony i Ladies First Symphony Orchestra. W latach 2006-2008 była liderką zespołu kameralnego Pandora’s Box w Wiedniu, z którym to odbyła liczne przedstawienia i koncerty. Ponadto w tymże czasie współpracowała również z Frauen-Kammerorchester w Wiedniu. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i liderką Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej. Jako drugi koncertmistrz współpracuje również z orkiestrą filmową „The Film Harmony Orchestra” we Wrocławiu, z którą to nagrała ścieżki dźwiękowe do filmów. Od 2010 roku jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 Arek Szydło – wiolonczela

Arkadiusz Szydło jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach (1992-1995) brał udział w orkiestrowych kursach dla młodzieży „Internationalen Orchesterwochen Erl / Tirol” Austria. Swoje dalsze umiejętności kształcił w Zurichu podczas Mistrzowskich Kursów Instrumentalnych Internationale Meisterkurse für Musik Zürich prowadzonych przez Eberharda Finke. W 1998 brał udział w Chautauqua Institution Music Festival w USA, gdzie kształcił się pod okiem Arie Lipskyego oraz Zuilly Baileya. W tym samym roku został stypendystą Miasta Zielona Góra w dziedzinie muzyki. Od 1998 r. jest muzykiem i koncertmistrzem grupy wiolonczel w Filharmonii Zielonogórskiej, z którą koncertuje w kraju i za granicą. W 1998 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze i Żaganiu. Od 2008 roku jest członkiem Lubuskiego Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej z którym to koncertuje w Polsce i za granicą.Jest także, wiolonczelistom trio fortepianowego Camerata Trio.

 

 

 
W sobotę 17 lipca zapraszamy wszystkich na zielonogórski deptak, gdzie już od godziny 12:00 przygotowaliśmy dla Was strefę naukową, w której każdy znajdzie mnóstwo fascynujących atrakcji i pokazów naukowych.
Przyjdźcie i poznajcie ciekawostki astronomiczne ? oraz przyrodnicze i weźcie udział w przygotowanych konkursach. Dla chętnych w dniu Pikniku, przygotowaliśmy darmowe pokazy w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (wejściówki do pobrania w strefie piknikowej).
Bawmy się mądrze, pamiętając o obowiązujących obostrzeniach.
Oficjalne wydarzenie na FB: https://fb.me/e/5aNxokP31
 
ZAPLANOWANE ATRAKCJE STAŁE: 12:00 – 20:00
 
  • Obserwacje teleskopowe (tak długo jak będzie to możliwe obserwacje Słońca, następnie teleskop zostanie wycelowany w wyznaczony obiekt, będziemy tłumaczyć zasadę działania teleskopu.)
  • Space Lab (poszukiwanie meteorytu)
  • Kosmiczna Wyprawa (gra planszowa)/KosmoMemo
  • KosmoBudka
  • Kosmiczne kolorowanki
  • Świat owadów – okazy hodowlane owadów egzotycznych, mini-gry o owadach
  • Oko w oko z żółwiem – gra terenowa, okazy gadów
  • Słońcem malowane – Warsztaty z cyjanotypii i termochromii
  • Zakład Wyobraźni – Tworzenie wakacyjnych pamiątek – biżuterii i wakacyjnych buteleczek wspomnień
SCENA:
  • Teatr Niskich Temperatur – pokazy doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu (12:10-12:30, 13:10-13:30, 14:10-14:30, 15:10-15:30)
  • W 20 minut dookoła świata z Graaffkiem – pokazy doświadczeń z wykorzystaniem generatora van de Graaffa (12:40-13:00, 13:40-14.00, 14:40-15.00, 15:35-15.55)
  • Rozstrzygnięcie konkursów z nagrodami o godzinie: 13:00, 14:00, 15:00, 15:55.
Pokazy w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w godzinach: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00. (Uwaga, w celu wzięcia udziału w pokazie, należy pobrać bezpłatny bilet wstępu w namiocie CNK Planetarium Wenus. Ilość miejsc w trakcie pokazu ograniczona.)

Aktualne informacje i relacje z LATA 2021 na facebook’owym profilu >tutaj<

 

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Lato Muz Wszelakich 2021

Opis

To już 18. rok z Latem Muz Wszelakich w Zielonej Górze!

Lato Muz Wszelakich to cykle wydarzeń w okresie wakacji w różnych przestrzeniach miasta. W tym roku będzie ich prawie 130! Dzięki współpracy z około 20 instytucjami, firmami i organizacjami przygotowaliśmy ofertę, która nie pozwoli na nudę w mieście. Jak co roku, na mieszkańców czekają nowości. W programie pojawia się więcej wydarzeń w parkach, wśród zieleni. Bogatsza niż w poprzednich latach jest również oferta dla dzieci i rodziców.

Teatralne bajki w Ogrodzie Botanicznym, muzyczne pikniki z animacjami oraz darmowymi lodami w Dolinie Gęśnika, koncerty muzyki klasycznej w ruinach Parku Książęcego w Zatoniu, to tylko kilka cykli, dzięki którym kultura i sztuka będzie ogólnodostępna dla wszystkich – mieszkańców Zielonej Góry oraz turystów.

Po dokładny program lata zapraszamy na naszą stronę internetową (zakładka – Program), profil Lata Muz Wszelakich na facebooku oraz do naszych filii i Punktu Informacji Turystycznej, gdzie można dostać go w wersji papierowej.

Nasze Muzy już czekają na piękne, artystyczne lato w mieście! Do zobaczenia już 1 lipca!

Cykle imprez z opisami

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

 

 

 

1 lipca, godz. 19.00

J A R O S Ł A W P I K U Ł A

„W objęciach czasu”

Recital, w trakcie którego usłyszycie Państwo najpiękniejsze i najbardziej znane piosenki z repertuaru SDM, Raz Dwa Trzy i Marka Grechuty, które zaśpiewa Jarosław Pikuła z akompaniamentem Janusza Gajdy na gitarze, Tomasza Makuchowskiego na basie i Andrzeja Jóźwiaka na klarnecie i saksofonie.

 

 

 

 

8 lipca, godz. 19.00

Trupięgi, budują nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmieją się, drwiąc “z ziemskiej mitręgi”. Drwią też sami z siebie, improwizują i bawią się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalają  w miksturze podczas koncertów, budując nastrój i w mig go obalając, to romantyczna przygoda, zaskakująca żonglerka emocjami.

 

 

Trupięgi na żywo, to koncert, który zostawia trwały ślad i pozwala odsunąć na bok to, co dręczy. To tak, jakby z deszczu w zimną noc przejść nagle do ciepłego salonu z głębokim fotelem, gorącą herbatą na stoliku i płonącym jaskrawo drewnem w kominku. Drżące powietrze, pełne dźwięków w niemalże uchwytnych falach, rozgrzane uczuciami…”

 

 

 

15 lipca, godz. 19.00

Dagmara Korona

O sobie:

Przygodę z piosenką poetycką rozpoczęłam w połowie lat 90 tych biorąc udział i zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki studenckiej i poetyckiej.  Miałam ogromne szczęście spotykając moją cudowną autorkę tekstów Ewę Andrzejewską. To dzięki niej powoli stałam się rozpoznawalną postacią w nurcie piosenki zwanej Krainą Łagodności. Muzykę pisali dla mnie Mirosław Kowalik, kontrabasista zespołu Raz, Dwa, Trzy oraz mój wieloletni pianista Krysztof Mroziński. W 2008 roku wyszła moja płyta Dzień dobry, na której właśnie znalazły się napisane dla mnie piosenki.

Dziś mam w repertuarze 3 recitale: autorski do tekstów Ewy Andrzejewskiej,  koncert z klasycznymi piosenkami polskimi autorstwa takich mistrzów jak  Agnieszka Osiecka , Wojciech Młynarski czy  Jeremi Przybora.

 

 

Gram także program z piosenką francuską, na który składają się najpiękniejsze piosenki francuskie lat 50, 60 i 70 ubiegłego wieku. Wśród nich znajdują się między innymi niezapomniane przeboje Edith Piaf,  Dalidy,  Charla Aznavoura, Gilberta Becaud czy Joe Dasin.

Na fortepianie towarzyszy mi  wspaniały pianista Dariusz Cetner, na kontrabasie świetny Janusz Lewandowski, a na akordeonie Wojtek Jugiel. Uwielbiam stawać na scenie z moimi muzykami, gdzie dzielę się historiami i emocjami ukrytymi w moich ukochanych piosenkach.

 

.

 

 

22 lipca, godz. 19.00

Maciej Wróblewski

 

 

29 lipca, godz. 19.00

Jessica Merstein Band

Liderką zespołu jest Jessica Merstein, wokalistka i skrzypaczka, finalistka programu telewizyjnego TVN „Mam Talent”. Na swoim koncie ma także osiągnięty IV Etap niemieckiego programu telewizyjnego RTL „Deutschland sucht den Superstar” (odpowiednik polskiego programu „Idol”) oraz występy w innych programach telewizyjnych t.j. „Dzień Dobry TVN” czy „Rozmowy w toku”. Zajmuje się kompozycją, aranżacją i pisaniem tekstów także materiał zagrany na koncertach jest autorskim projektem. Wspólnie z zespołem, który składa się z profesjonalnych i doświadczonych muzyków, mających w swoim życiorysie także wiele osiągnięć, tworzy grupę JESSICA MERSTEIN. Zespół grał już saporty m.in. przed takimi gwiazdami jak Blue Cafe, Happy Sad i Dawid Kwiatkowski. Każdy z muzyków jest indywidualistą co jest ogromnym atutem, ponieważ dzięki temu powstaje wyjątkowe brzmienie zespołu. Wzorem dla muzyków jest zagraniczna muzyka rockowa z lat 60-tych i 70-tych. Melancholię i zbliżone brzmienie charakterystyczne dla klasyki rocka słychać właśnie w autorskim programie. Jednym z przykładów jest utwór pt. „Better World” , który zajął I Miejsce w plebiscycie radiowym „Przebojem na antenę” Radia Zachód i reprezentował województwo Lubuskie na ogólnopolskim finale w Hajnówce 2015. Utwór został także wydany na składance PNA. 

Brzmienie zespołu to mocna dawka rocka połączony z elementami funku i klasycznych skrzypiec. Ciekawe połączenie gatunków, niebanalne rozwiązania harmoniczne plus indywidualizm i kunszt gry muzyków daje niepowtarzalny sound zespołu. 

 

 

Skład zespołu: 
Jessica Merstein – wokal, skrzypce 
Mariusz MuzykoManiek Tryniszewski – gitara basowa 
Przemysław Tryniszewski – gitara rytmiczna 
Radosław Żmurko – gitara solowa 
Marcin Lach – perkusja 

 

 

 

5 sierpnia, godz. 19.00

Recital Tomasza Wachnowskiego

UWAGA! Ważna wiadomość dotycząca koncertu w ramach cyklu W ZIELONE(J) GRAMY.
Recital Tomka Wachnowskiego odbędzie się w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus ze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne.

 

Tomek Wachnowski – autor, kompozytor, wykonawca – niedawno minęło 35 lat moich zmagań z piosenką autorską. Zaczęło się wszystko w orwellowskim 1984 roku. Zaczynałem wtedy na festiwalach najważniejszych i najbardziej reprezentatywnych w naszym kraju. Pamiętam Festiwal OPPA w Warszawie, Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, legendarny Festiwal FAMA w Świnoujściu, „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie czy Koncerty Krainy Łagodności w Opolu. Trzy lata później miał miejsce mój debiut fonograficzny na składankowej płycie „Dla bliskich i dalekich”. Tam wśród zacnego grona wykonawców, że wspomnę tylko takie nazwiska jak; Bałtroczyk, Bukartyk, Czyżykiewicz, znalazłem się z moją piosenką „Nie będziesz”. Po latach zamieścił ją na swojej płycie Marek Dyjak. Moje piosenki śpiewali Grażyna Auguścik, Anna Gadt, Basia Raduszkiewicz, Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Georginia, Kasia Cerekwicka, Marcin Daniec, Robert Kasprzycki, Marcin Skrzypczak, Szymon Zychowicz… Były festiwale, płyty, nagrody… W 1999 roku, na Festiwalu w Opolu zdobyłem II nagrodę ośrodków TV w koncercie „Premiery” piosenką „Byłoby miło”. Z wielkiego ekranu rozbrzmiewała moja wersja piosenki „Ona nie widzi mnie” z hitowego obrazu „Asterix i Obelix kontra Cezar”. Wydałem 5 autorskich płyt; „Śniegowice”, „Właśnie tak”, „Dla bogaczy pogoda”, „Piosenki dla dorosłych” i „Ludzie lubią mieć”. Wydałem też płytę z piosenkami Wolnej Grupy Bukowiny „Lubię te piosenki”, a 2 lata temu stworzoną wspólnie z poetą Adamem Ochwanowskim „Kołomyję i pic”.  Nie tak dawno zdobyłem nagrody Grand Prix na festiwalach; „Nadzieja”(2013), „OFPA”(2014) i „Piosenki dołującej”(2018).  Nadal jestem aktywny, przemierzam Polskę wzdłuż i wszerz z gitarą. Goszczę w miejscach niezwykłych, gdyż każde spotkanie z publicznością jest dla mnie magiczne. Mam wierną grupę słuchaczy, ale też nieustannie, dzięki koncertom i płytom, pozyskuję nowe wrażliwe uszy dla moich dźwięków.

 

 

Oleg Dyyak – akordeonista, klarnecista i perkusjonista oraz Wojciech Front – kontrabasista współtworzyli od 1997 roku znaną na całym świecie formację “The Cracow Klezmer Band”. Współpracując przez wiele lat, wykonywali muzykę łączącą improwizowane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej i kameralistyki – wyznaczyli rozpoznawalne brzmienie i styl muzyczny tej legendarnej grupy. Każdy ich koncert cechował niepowtarzalny klimat oraz oddziałującą na publiczność dynamiką, połączoną z miękkością barw i magią nostalgii. W 2000 roku z zespołem „The Cracow Klezmer Band” muzycy zdobyli Główną Nagrodę – Grand Prix na III Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Współpracowali z wieloma artystami, wśród których są: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, Joanna Słowińska, Don Byron, Frank London, Aaron Aleksander, Marek Moś (Aukso), orkiestra Sinfonietta Cracovia. Aktualnie współtworzą zespół „OneNess

 

 

 

12 sierpnia, godz. 19.00

Karolina Tuz

Na początku była miłość. Nie tylko do muzyki 🙂

Pochodzą z dwóch krańców Polski: ona z zachodu, a on – ze wschodu. Ich drogi spotkały się we Wrocławiu. W czasie egzaminów wstępnych do Akademii Muzycznej pewnie niejednokrotnie mijali się na korytarzu, ale wciąż nie wiedzieli o swoim istnieniu… Później ona całymi dniami ćwiczyła na fortepianie, on w sali obok grał na flecie. Aż do dnia, kiedy zrozumieli, że łączy ich nie tylko muzyka. Poznali się i zakochali… Od tego czasu grają razem. Miłość i przyjaźń stworzyły fundamenty grupy muzycznej Karolina Tuz z zespołem. Karolina to jego serce, człowiek-orkiestra: komponuje, aranżuje, śpiewa i gra na kilku instrumentach, a od niedawna także nagrywa i produkuje muzykę. Włodek Tuz oprócz gry na flecie i innych instrumentach dętych, jest mózgiem całej operacji: umawia próby i koncerty, pilnuje wszystkich Youtubów, Facebooków, Spotifyów, a czasami nawet montuje teledyski! Bardzo ważne jest także muzyczne wsparcie ze strony przyjaciół. Tomek Karmiński i Karolina grywali wspólnie już jako dwudziestoparolatkowie, przez lata razem akompaniowali w czasie festiwali muzycznych. Dziś Tomek, który został lekarzem, od rana do nocy pracuje w szpitalu, ale niemal każdą wolną chwilę spędza w towarzystwie gitary. O muzyce może z Karoliną dyskutować bez końca, a jak trzeba – zaprogramuje muzyczne sprzęty. Kreatywność to jego drugie imię. To człowiek, któremu nigdy nie kończą się pomysły, wyróżnia się też świetną pamięcią – zna teksty wszystkich piosenek. Edek Piniuta na co dzień grzmi na kotłach lub gra na trójkącie w filharmonii, a po nocach – godzinami dyskutuje, czy do nowej piosenki bardziej pasują grzechotki czy może bongosy, bo perkusjonalia nie mają przed nim tajemnic! Karolina i Edek to nocne marki – niejednokrotnie nagrania kończyły się przed świtem obowiązkową jajecznicą. Janusz Lewandowski z pasją szarpie bas – kontrabas i gitara basowa to jego muzyczne miłości. Miłością Mateusza Pęciaka jest akordeon. Grał klasykę, muzykę współczesną, a od kilku lat swoimi pomysłami muzycznymi dzieli się z Karoliną i z zespołem. W dodatku doskonale „umie w komputery”: zmontował kilka teledysków, a w razie potrzeby bez wahania nurkuje w czeluściach komputera, rozwiązując wszelkie informatyczne problemy, które stają na drodze naszego zespołu.  Wszyscy razem tworzą silną ekipę. Wciąż poszukują nowych brzmień. W ten sposób powstaje muzyka, którą trudno zakwalifikować do jednego nurtu czy gatunku: oryginalna, autorska, nieoczywista. Tak samo jak i teksty, w które warto się wsłuchać, bo kompozycje powstają do słów współczesnych twórców i niosą ze sobą wiele znaczeń. Karolina współpracowała między innymi z Marzeną Sadochą, Piotrem Bielawskim, Jakubem Korthalsem czy Henrykiem Pawłowskim.

 

 

Za finalne brzmienie odpowiada Marcin Samarzewski, któremu Karolina powierza miks utworów. Na jego wsparcie i rady zawsze można liczyć. To długie dyskusje przed, w trakcie i po nagraniach: o aranżacji, o sprzęcie, o muzyce i o życiu. Bez tych rozmów piosenki Karoliny nie brzmiałyby tak samo.

Warto wspomnieć o tym, że Karolina pochodzi z muzycznej rodziny i właśnie w Zielonej Górze mama Karoliny, Ewa Czernisz została laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej, wykonując piosenkę „Rosyjski Jarmark”.

Efektem pracy Karoliny Tuz i zespołu jest między innymi wydana przez wydawnictwo Luna płyta „Pola lawendowe” i epka „Nocodnie”. Każdego dnia rodzą się nowe pomysły muzyczne, powstają nowe piosenki – materiał na nową płytę. A teraz ich pracę wspiera już z młodsze pokolenie: synowie muzycznego małżeństwa po rodzicach odziedziczyli talent artystyczny. A to zaśpiewają razem z nimi, a to pomogą przy nagraniu teledysku…  Bo na początku była miłość i przyjaźń, i tak zostało do dziś. Posłuchajcie Karoliny Tuz!

 

 

 

19 sierpnia, godz. 19.00

Retro Hobby Band

Repertuar grupy to anglojęzyczne hity w stylu retro i polskie utwory ze „Starego kina”. Muzycy zachwycają wysokim poziomem muzycznym, wchodzą w integrację z publicznością. Zespół koncertuje na scenach kameralnych i plenerowych. Prezentuje najbardziej popularne utwory w swingowej aranżacji.

 

 

 

26 sierpnia, godz. 19.00

Jak wędrowne ptaki” koncerty Studentów i Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego

„Jak wędrowne ptaki – studenci Instytutu Muzyki UZ śpiewają polski big beat” jest projektem muzycznym zrealizowanym przez studentów i absolwentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w oparciu o repertuar polskich zespołów, określanych jako big beatowe, działających w latach 60. ubiegłego wieku. Termin ten został wymyślony przez Franciszka Walickiego – ojca polskiego rock & rolla, ponieważ r&r był zwalczany przez ówczesną władzę, jako” przejaw imperialistycznej zachodniej kultury”, a  nazwa big beat miała zmylić ówczesnych decydentów, co się częściowo udało.

 

 

Wybrane do projektu piosenki zostały na nowo zaaranżowane i nagrane przez zespół instrumentalistów złożony ze studentów, absolwentów i wykładowców Instytutu Muzyki, oraz gości specjalnych. Partie wokalne wykonane przez Natalię Zielonkę, Magdalenę Kozinogę, Ade Wilke, Igę Kałążną, Klaudię Nowak, Jolantę Kołoszyc, Łukasza Wolskiego zostały przygotowane przez wykładowczynie – prof. Bogumiłę Tarasiewicz – Ciesielską, dr Marzannę Rudnicką i mgr Paulinę Gołębiewską.

Efektem finalnym jest wydanie przez Uniwersytet Zielonogórski płyty CD p.t. “Jak Wędrowne ptaki” z piosenkami powyższego projektu.

W koncercie zostanie zaprezentowany program płyty, a dodatkową atrakcją będzie wykonanie z Big bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją prof. Jerzego Szymaniuka.

 

 

 

3 lipca, godz. 21.30,

28 sierpnia, godz. 21.00

Daniel Grupa

Nazywam się Daniel Grupa. Urodziłem się w 1975 roku w Sulechowie.  Studiowałem kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu i muzykologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obu tych kierunków nie ukończyłem. W wieku siedemnastu lat rozpocząłem pracę w Teatrze Dramatycznym w Kaliszu. Miały tam miejsce premiery moich pierwszych utworów – Concertino na fortepian i orkiestrę smyczkową, i kwartet smyczkowy. Równolegle odkryłem świat gór i wspinaczki. Pierwsze kursy wspinaczkowe robiłem na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i wspinałem się w Tatrach. Jednak po kilku latach wspinania w wyniku wypadku złamałem obie ręce i na wiele lat zrezygnowałem z gór. Rozpocząłem wtedy współpracę z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, pisałem muzykę do filmu i teatru. ( „Zagubienie w Celuloidzie” reż. W. Sikora, „Dzień w którym umrę” reż G. Lipiec, „Grun de Berg. Wyzwanie” reż Marcin Olechnowski,) Aranżowałem i robiłem instrumentacje na orkiestry symfoniczne, stałem również za pulpitem dyrygenckim. W 2010 roku wróciłem w góry. Wspinałem się zimą w Tatrach, w czeskich lodospadach, w Śnieżnych Kotłach. Próbowałem wejść zimą na Mount Blanc, ale wycofałem się z powodu zagrożenia lawinowego. Wszedłem na Kazbek i Tetnuldi na Kaukazie, na Grossglocknera w Taurach Wysokich. Obecnie przygotowuję się do wyprawy na Szczyt Korzeniewskiej (7105 m n.p.m.) w górach Pamiru. Od dziesięciu lat jestem szefem artystycznym Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, a w 2015 zostałem prezesem Klubu Wysokogórskiego w Zielonej Górze. W roku 2012 rozpocząłem współpracę z Anią Wyszkoni i jako pianista współpracuję z Nią do dnia dzisiejszego.

 

 

 

10 lipca, godz. 21.30

Thalloris Quartet

Kwartet Thalloris to założony w 2019 roku żeński zespół smyczkowy składający się z muzyków, solistów Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Artystki połączyło zamiłowanie do muzyki kameralnej, szerokie spojrzenie na sztukę i chęć dzielenia się wspólną pasją z innymi. Muzyka jest dla nich sposobem na życie, nieustannym podejmowaniem kolejnych wyzwań wykonawczych oraz ciągłym poszukiwaniem atrakcyjnego repertuaru w ciekawych aranżacjach. Pozwala to słuchaczom poznać na nowo ulubione utwory i odkryć, że muzyka kameralna może brzmieć interesująco nie tylko dla konesera klasycznych brzmień.

 

 

W repertuarze kwartetu znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki rozrywkowej. W przekonaniu artystek tworzących zespół, muzyka może być jedną z tych wartości, która przywraca wrażliwość współczesnego świata, daje możliwość kontaktu z klasycznym pięknem, odkrywa na nowo pokłady emocji, niekiedy dawno zapomnianych. Dla osiągnięcia takich celów, warto dzielić się swoją pasją z innymi.

 

 

17 lipca, godz. 21.30

Kamila Susłowicz i Sebastian Cieśliński

Sebastian Cieśliński – fortepian

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w I i II stopnia w Zielonej Górze, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kunszt pianistyczny kształcił na Festiwalach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, w klasie fortepianu prof. Haliny Czerny Stefańskiej, Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza oraz Tatiany Szebanowej. Jest uczestnikiem oraz laureatem Konkursów Pianistycznych w Polsce (m.in. Międzynarodowy Konkurs im A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz za granicą ( Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Senigagliach – Włochy). Od roku 2005 – pianista, akompaniator oraz organizator Koncertów Edukacyjnych – Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej.

Kamila Susłowicz – skrzypce

Podczas studiów współpracowała z wieloma orkiestrami m. In.: European Philharmonic Orchestra, Wiener Mozart Philharmony, Filharmonia Pomorska, Cappella Bydgostiensis, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Academia, Zespół Solistów Wrocławskich „Ricordanza”. W latach 2003-2004 jako stypendystka fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester odbyła mistrzowskie kursy „Ferrara Musica” we Włoszech w klasie skrzypiec prof. Thomasa Brandisa i prof. Daniela Gaede oraz prof. Tomasza      Tomaszewskiego. Jako solistka i kameralistka koncertowała w wielu krajach europejskich m.in.: Austrii, Niemczech, Czechach, Mołdawii, Ukrainie, Litwie, we Włoszech, Danii, Szwecji i Francji. W latach 2004 i 2006 odbyła tournee koncertowe po Chinach jako koncertmistrz orkiestry Wiener Mozart Philharmony i Ladies First Symphony Orchestra. W latach 2006-2008 była liderką zespołu kameralnego Pandora’s Box w Wiedniu, z którym to odbyła liczne przedstawienia i koncerty. Ponadto w tymże czasie współpracowała również z Frauen-Kammerorchester w Wiedniu. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i liderką Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej. Jako drugi koncertmistrz współpracuje również z orkiestrą filmową „The Film Harmony Orchestra” we Wrocławiu, z którą to nagrała ścieżki dźwiękowe do filmów. Od 2010 roku jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 

 

24 lipca, godz. 21.30

Erlendis Quartet

Erlendis Quartet – polski kwartet gitarowy, który w niecałe pięć lat od swojego powstania został najczęściej nagradzanym zespołem tego typu w historii. Uznanie zdobył poprzez istotne laury konkursowe oraz liczne koncerty na całym świecie. Recenzje podkreślają wręcz telepatyczne porozumienie zespołu, ich unikalną muzykalność oraz emocjonalność artystycznych kreacji.

Członkowie Erlendis Quartet zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Ta postawa przyniosła nadspodziewanie dobre efekty, jak 1 miejsce w Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017), 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów IEC GFA (USA, 2017), 1 miejsce i Nagrodę Publiczności w Konkursie Muzyki Kameralnej w Aschaffenburgu (Niemcy, 2016), Nagrodę Specjalną w Konkursie Muzyki Kameralnej „Orlando” (Holandia, 2016) oraz wiele innych nagród. Do dziś kwartet odwiedził z koncertami USA, Kanadę, Niemcy, Włochy, Holandię, Hiszpanię, Łotwę, Ukrainę oraz regularnie występuje w Polsce i w Danii. W języku islandzkim „Erlendis” oznacza poza granicami. Znajduje to swoje odbicie w filozofii zespołu, który sięga po bardzo różnorodną muzykę, nie ograniczając swojej wyobraźni.

 

Erlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W rok po założeniu zespołu, do grona jego pedagogów dołączył Karol Marianowski, wiolonczelista Penderecki Piano Trio.  W latach 2015-2017 członkowie kwartetu studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej pod kierunkiem Jespera Sivebaeka (Scandinavian Guitar Duo) oraz Tima Frederiksena (mentor Danish String Quartet). Zespół ukończył studia w listopadzie 2017 roku, uzyskując najwyższą ocenę. Przez lata swoich studiów muzycy Erlendis Quartet mieli lekcje z członkami wybitnych zespołów kameralnych, takich jak Artemis Quartet, Belcea Quartet, Vogler Quartet, Faure Quartet, Lafayette String Quartet, Berlin Piano Trio oraz z artystami legendarnych wytwórni jak Deutsche Gramophone lub EMI.

Zespół jest wspierany przez firmę SAVAREZ – producenta strun do gitary klasycznej oraz Audiostację – polskiego dystrybutora mikrofonów DPA. Erlendis Quartet był nagradzany stypendiami przez Fundację Idella, Fundację Cultura Animi oraz Królewską Akademię Muzyczną w Kopenhadze.

W programie koncertu znajdą się kompozycje wybitnych kompozytorów muzyki klasycznej w autorskich opracowaniach zespołu. Będzie to prawdziwa mieszanka różnych stylów muzycznych: od polifonicznej muzyki Bacha po hiszpański taniec – Malaguena. W repertuarze znajdziemy również polską i czeską muzykę inspirowaną folklorem, kompozycję mistrza tango nuevo Astora Piazzolli oraz pełne blasku i wigoru Divertimento W. A. Mozarta, które w gitarowej odsłonie zyskuje zaskakująco świeże brzmienie.

 

 

31 lipca, godz. 21.30

Creative Duo

Zespół CREATIVE DUO tworzą solistki Filharmonii Zielonogórskiej: Agnieszka Wierzbicka i Anna Blum. Duet w swoim repertuarze posiada dzieła muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej przeznaczone na flet i harfę, jak i transkrypcje znanych utworów muzyki kameralnej i orkiestrowej. Repertuar zespołu obejmuje dzieła od epoki baroku do współczesności. Zarówno flecistka jak i harfistka wykonują dzieła z zakresu muzyki solowej.

 

 

Anna Blum

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie harfy Katarzyny Staniewicz-Wasiółki. W2010 ukończyła także Studia Podyplomowe w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniuna kierunku Menedżer Kultury. W latach 2004–2006 studiowała muzykologię na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich u wybitnych harfistów, uczestniczyła w Polsko-Niemieckim Sympozjum Harfowym w Krakowie, występowała na Międzynarodowym Festiwalu Harfowym w Katowicach. Pracę zawodową rozpoczęła od współpracy z Filharmonią Łódzką w 2005 (koncert z okazji „Roku Rubinsteina” w Filharmonii Berlińskiej i Theatre Royal de la Monnalew Brukseli). Od tego czasu współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami (m. in. Filharmonią Szczecińską, Sudecką, Poznańską.) Od 2007 jest pierwszą harfistką Filharmonii Zielonogórskiej. Tu debiutowała jako solistka. Od ukończenia studiów koncertuje jako solistka i kameralistka (na harfie pedałowej i celtyckiej). Od 2012 związana jest z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

 

 

Agnieszka Wierzbicka

W 2005 roku ukończyła studia muzyczne w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu ad. Marii Grochowskiej. A w 2012r podyplomowe studia w Hochschule fur Kunste w Bremen w klasiefletu prof. Harriego Starrefelda. Brała udział w wielu konkursach oraz mistrzowskich kursach w krajui zagranicą. Była pierwszą flecistką młodzieżowej orkiestry Euroregionu Nysa „Europera” .Od 2005jest solistką Filharmonii Zielonogórskiej z którą koncertuje w kraju i zagranicą. Od 2007 prowadzi klasę fletu w PSM I stopnia im. Fryderyka Chopina w Krośnie Odrzańskim. W latach 2007-2013 była członkinią Big Bandu przy Uniwersytecie Zielonogórskim z którym dokonała wielu nagrań.

 

 

 

7 sierpnia, godz. 21.00

Katarzyna Górska, Anna Szul, Anna Szczerbińska

Katarzyna Górska, skrzypaczka urodzona w Zielonej Górze. W czerwcu 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem Poznańską Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie skrzypiec prof. Bartosza Bryły oraz mgr Marcina Suszyckiego.  W 2019 roku została uczestnikiem Akademii Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku jest członkiem oraz solistką Polish Soloists String Orchestra, zrzeszającej wybitnych muzyków młodego pokolenia. Jako kameralistka miała przyjemność współpracować ze światowej sławy muzykami.  Swoje solistyczne doświadczenie zdobyła biorąc udział w kilkudziesięciu Międzynarodowych oraz Ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe nagrody. Była stypendystką Prezydenta miasta Poznania oraz Zielonej Góry.

 

Anna Szczerbińska ukończyła klasę skrzypiec prof. Krzysztofa Bruczkowskiego na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 2008 – 2012 pracowała w Operze Wrocławskiej, następnie koncertowała jako kameralistka z kwartetem smyczkowym. Od roku 2017 skrzypaczka Filharmonii Zielonogórskiej.

 

Anna Szul urodziła się Jeleniej Górze. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy kończąc studia licencjackie w klasie wiolonczeli współczesnej dr hab. Renaty Marzec, prof. ndzw. oraz studiów magisterskich w klasie ad. Macieja Kamrowskiego. Na tej samej uczelni ukończyła również studia magisterskie wiolonczeli barokowej w klasie Markusa Mollenbecka. Występowała jako solistka m. in. na I Bydgoskim Festiwalu Muzyki Dawnej,  na Festiwalu Letnie Koncerty Organowe i Kameralne w Dobrodzieniu, Dolnośląskim Festiwalu Muzycznym, Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki, na Festiwalu Przedsionek Raju w Paradyżu oraz wielu innych. Współpracowała z wieloma orkiestrami, m. in. orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Gorzowskiej, Capellą Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Filharmonią Dolnośląską. Obecnie jest członkiem Filharmonii Zielonogórskiej, z którą również występowała jako solistka. Brała udział w wielu kursach.

 

 

 

14 sierpnia, godz. 21.00

Reed Connection Quartet

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection Trio była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.

Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches

  • Michał Mogiła – obój
  • Jarosław Podsiadlik – klarnet
  • Rafał Dołęga – fagot

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.

Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne).

 

 

Zespół Reed Connection Trio występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 60-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem la mano”.

Reed Connection Trio zaprasza do współpracy innych artystów polskich i zagranicznych powiększając swój zespół do kwartetu czy kwintetu. Wykonuje utwory wspólnie z wybitnymi waltornistami, flecistami, pianistami, a także  towarzysząc innym zespołom instrumentalnym i wokalnym. Tym razem Trio zagra razem z flecistką Karoliną Maszk – Mogiłą, solistką w grupie fletów w orkiestrze Filharmonii Zielonogórskiej. Wspólnie zespół jako Reed Connection Quartett występował już kilkukrotnie między innymi na Festiwalu Muzyki Kameralnej w Urlach.

 

Zespół Reed Connection Quartet występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie m.in.: „Dni Muzyki nad Odrą” w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie.

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena – Wariacje na temat „La ci darem la mano”.

 

 

21 sierpnia, godz. 21.00

Camerata Trio

Camerata Trio – zespół muzyków instrumentalistów oraz wokalistów, który powstał w roku 2009. Członkowie zespołu, to zawodowi muzycy, którzy kształcili się w grze na swoich instrumentach na Akademiach Muzycznych w Gdańsku oraz Poznaniu. Od ponad pięciu lat, zespół Camerata Trio przygotowuje repertuar specjalnie opracowany na trio, wykonując utwory muzyki klasycznej, operowej, operetkowej, musicalowej, filmowej itp., wszystko na potrzeby imprez na których zespół występuje. Codzienna praca każdego z członków zespołu (Szkoła Muzyczna, Filharmonia, Agencja Artystyczna, Opera poznańska), pozwala na ubogacenie repertuaru zespołu Camerata Trio. Upiększając muzycznie każdą imprezę okolicznościową, zespół starannie dobie repertuar, aby koncert był mile odebrany przez Naszych słuchaczy. Repertuar zespołu to przekrój epok od muzyki renesansu i baroku, poprzez perfekcyjny klasycyzm, zakochany romantyzm, i pełna niespodzianek muzyka XX w. Zespół wykonuje utwory instrumentalne, jak również wokalno instrumentalne. Skład zespołu tworzą:

Sebastian Cieśliński – fortepian

Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w I i II stopnia w Zielonej Górze, oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku. Kunszt pianistyczny kształcił na Festiwalach Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdrój, w klasie fortepianu prof. Haliny Czerny Stefańskiej, Wiktora Mierżanowa, Włodzimierza Obidowicza oraz Tatiany Szebanowej. Jest uczestnikiem oraz laureatem Konkursów Pianistycznych w Polsce (m.in. Międzynarodowy Konkurs im A. Rubinsteina w Bydgoszczy) oraz za granicą ( Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Senigagliach – Włochy). Od roku 2005 – pianista, akompaniator oraz organizator Koncertów Edukacyjnych – Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej.

Kamila Susłowicz – skrzypce

Podczas studiów współpracowała z wieloma orkiestrami m. In.: European Philharmonic Orchestra, Wiener Mozart Philharmony, Filharmonia Pomorska, Cappella Bydgostiensis, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Kameralna Academia, Zespół Solistów Wrocławskich „Ricordanza”. W latach 2003-2004 jako stypendystka fundacji Gustav Mahler Jugend Orchester odbyła mistrzowskie kursy „Ferrara Musica” we Włoszech w klasie skrzypiec prof. Thomasa Brandisa i prof. Daniela Gaede oraz prof. Tomasza      Tomaszewskiego. Jako solistka i kameralistka koncertowała w wielu krajach europejskich m.in.: Austrii, Niemczech, Czechach, Mołdawii, Ukrainie, Litwie, we Włoszech, Danii, Szwecji i Francji. W latach 2004 i 2006 odbyła tournee koncertowe po Chinach jako koncertmistrz orkiestry Wiener Mozart Philharmony i Ladies First Symphony Orchestra. W latach 2006-2008 była liderką zespołu kameralnego Pandora’s Box w Wiedniu, z którym to odbyła liczne przedstawienia i koncerty. Ponadto w tymże czasie współpracowała również z Frauen-Kammerorchester w Wiedniu. Od 2008 roku jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda i liderką Lubuskiego Kwartetu Filharmonii Zielonogórskiej. Jako drugi koncertmistrz współpracuje również z orkiestrą filmową „The Film Harmony Orchestra” we Wrocławiu, z którą to nagrała ścieżki dźwiękowe do filmów. Od 2010 roku jest również pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze gdzie prowadzi klasę skrzypiec.

 Arek Szydło – wiolonczela

Arkadiusz Szydło jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach (1992-1995) brał udział w orkiestrowych kursach dla młodzieży „Internationalen Orchesterwochen Erl / Tirol” Austria. Swoje dalsze umiejętności kształcił w Zurichu podczas Mistrzowskich Kursów Instrumentalnych Internationale Meisterkurse für Musik Zürich prowadzonych przez Eberharda Finke. W 1998 brał udział w Chautauqua Institution Music Festival w USA, gdzie kształcił się pod okiem Arie Lipskyego oraz Zuilly Baileya. W tym samym roku został stypendystą Miasta Zielona Góra w dziedzinie muzyki. Od 1998 r. jest muzykiem i koncertmistrzem grupy wiolonczel w Filharmonii Zielonogórskiej, z którą koncertuje w kraju i za granicą. W 1998 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej w Zielonej Górze i Żaganiu. Od 2008 roku jest członkiem Lubuskiego Kwartetu Smyczkowego Filharmonii Zielonogórskiej z którym to koncertuje w Polsce i za granicą.Jest także, wiolonczelistom trio fortepianowego Camerata Trio.

 

 

 
W sobotę 17 lipca zapraszamy wszystkich na zielonogórski deptak, gdzie już od godziny 12:00 przygotowaliśmy dla Was strefę naukową, w której każdy znajdzie mnóstwo fascynujących atrakcji i pokazów naukowych.
Przyjdźcie i poznajcie ciekawostki astronomiczne ? oraz przyrodnicze i weźcie udział w przygotowanych konkursach. Dla chętnych w dniu Pikniku, przygotowaliśmy darmowe pokazy w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus (wejściówki do pobrania w strefie piknikowej).
Bawmy się mądrze, pamiętając o obowiązujących obostrzeniach.
Oficjalne wydarzenie na FB: https://fb.me/e/5aNxokP31
 
ZAPLANOWANE ATRAKCJE STAŁE: 12:00 – 20:00
 
  • Obserwacje teleskopowe (tak długo jak będzie to możliwe obserwacje Słońca, następnie teleskop zostanie wycelowany w wyznaczony obiekt, będziemy tłumaczyć zasadę działania teleskopu.)
  • Space Lab (poszukiwanie meteorytu)
  • Kosmiczna Wyprawa (gra planszowa)/KosmoMemo
  • KosmoBudka
  • Kosmiczne kolorowanki
  • Świat owadów – okazy hodowlane owadów egzotycznych, mini-gry o owadach
  • Oko w oko z żółwiem – gra terenowa, okazy gadów
  • Słońcem malowane – Warsztaty z cyjanotypii i termochromii
  • Zakład Wyobraźni – Tworzenie wakacyjnych pamiątek – biżuterii i wakacyjnych buteleczek wspomnień
SCENA:
  • Teatr Niskich Temperatur – pokazy doświadczeń z wykorzystaniem ciekłego azotu i suchego lodu (12:10-12:30, 13:10-13:30, 14:10-14:30, 15:10-15:30)
  • W 20 minut dookoła świata z Graaffkiem – pokazy doświadczeń z wykorzystaniem generatora van de Graaffa (12:40-13:00, 13:40-14.00, 14:40-15.00, 15:35-15.55)
  • Rozstrzygnięcie konkursów z nagrodami o godzinie: 13:00, 14:00, 15:00, 15:55.
Pokazy w Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus w godzinach: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00. (Uwaga, w celu wzięcia udziału w pokazie, należy pobrać bezpłatny bilet wstępu w namiocie CNK Planetarium Wenus. Ilość miejsc w trakcie pokazu ograniczona.)

Lato na Facebook'u

Aktualne informacje i relacje z LATA 2021 na facebook’owym profilu >tutaj<

 

Realizatorzy

Fotoreportaż

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content