Lato Muz Wszelakich 2014
Strona główna » Festiwale » Lato Muz Wszelakich » 2014
Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego
Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)
3 sierpnia, niedziela godzina 20.00, Giuseppe Verdi Nabucco amfiteatr im. Anny German
Bilety do nabycia na abilet.pl
Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica.Już w sierpniu w kilku miastach Polski będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, który cytując za krakowskim dolcesfogatomagazine.com „absolutnie podbił serca widowni zgromadzonej w Krakowskiej Filharmonii. Boski Giulio! Śpiewak przystojny, charyzmatyczny, o niebywałym barytonowym głosie oraz niebanalnych umiejętnościach aktorskich …”.
Nabuchodonozor – popularnie Nabucco – to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen ten związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z III aktu Va pensiero… stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.).
W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero… śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem.
Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.
W sierpniowym widowisku operowym obok G. Boschettiego w roli Abigail wystąpią Natalia Margarit i Silvia Rampazzo (z Włoch). Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz również znana z poprzednich tras koncertowych Roncole Verdi Orchestra pod batutą znakomitego maestro Jerzego Salwarowskiego.
Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą także nasycone kolorami stylizowane kostiumy. Całość wkomponowana w przestrzeń czterech przepięknych letnich teatrów, otoczonych soczystą zielenią, stanowić będzie niezapomniane wydarzenie artystyczne, a także przeżycie duchowe.
Warto podkreślić, że mimo iż w Polsce produkcja będzie pokazywana po raz pierwszy, to od momentu premiery 31.10.1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d’Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.
Dzieło Verdiego zostanie wystawione w 4 amfiteatrach: w kieleckiej Kadzielni (1.08.2014), w opolskim amfiteatrze NCPP (2.08.), w Zielonej Górze w Amfiteatrze im. Anny German (3.08.) oraz w Teatrze Letnim w Szczecinie (4.08.).
Wykonawcy:
Giulio Boschetti – Nabucco
Silvia Rampazzo/ Natalia Margarit – Abigaille
Damian Konieczek – Zaccaria
Elżbieta Kaczmarzyk – Janczak – Fenena
Roberto Jachini Virgili – Ismaele
Tomasz Janczak – Abdallo
CHÓR OPERY POLSKIEJ
RONCOLE VERDI ORCHESTRA
Jerzy Salwarowski – dyrygent
PRODUKCJA:
Agencja Artystyczna Pro Musica
REŻYSERIA:
Feliks Tarnawski
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Małgorzata Słoniowska
ŚWIATŁA: Feliks Tarnawski
4 lipca, piątek godzina 11.00 JACEK I PLACEK, amfiteatr im. Anny German
Teatr Mer, Łódź
To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń. Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że nie wszystko złoto, co się świeci”. Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: „Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.
11 lipca, piątek 11.00 BAJKOWY KRAMIK, amfiteatr im. Anny German
Studio Teatralne Guliwer, Zielona Góra
Jest to zabawna adaptacja dwóch znanych bajek dla dzieci – Szklana Góra i Czerwony Kapturek, połączona kabaretową formą. Pan Rączka i Pan Nóżka, dwóch rywalizujących ze sobą ,wędrownych Aktorów-Kuglarzy, stara się za wszelka cenę pokazać swój spektakl zgromadzonym widzom. Niestety, natrafiają na różne przeszkody, które burzą im ustalony wcześniej plan. Do tego dochodzą prywatne animozje, które dodatkowo przeszkadzają im w realizacji spektaklu. Wtedy zaczynają improwizować. Rodzi się nowy spektakl…ale i to przychodzi im z trudem.
18 lipca, piątek godzina 11.00 BALLADA O KRÓLU ZĘBOBULU/ DESZCZOWA CHMURA, amfiteatr im. Anny German
Teatr Alternatywa, Zielona Góra
Teatr Alternatywa zaprasza na wspólną podróż do dwóch królestw, na które spadło nieszczęście. Co boli Króla i czy jest na to jakiś lek? Kto powstrzyma grożącą królestwu powódź? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz oglądając „Balladę o królu Zębobulu” oraz „Deszczową Chmurę”. Szczypta magii, garść strachu i duża dawka dobrej zabawy. Zapraszamy!
25 lipca, piątek godzina 11.00 MUCHA PRZED SĄDEM, amfiteatr im. Anny German
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
Akcja spektaklu rozgrywa się w świecie owadów. Mucha zostaje oskarżona o wiele przestępstw. Sąd owadów, przy pomocy przysięgłych stara się wydać sprawiedliwy wyrok i przesądzić o winie lub niewinności oskarżonej. Przedstawienie opowiada o o bardzo ważnych zagadnieniach – higienie, o tolerancji i otwartości wobec innych ludzi.
1 sierpnia, piątek godzina 11.00 CZEGO NIE WIECIE O SMOKACH, amfiteatr im. Anny German
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
Spektakl „Czego nie wiecie o smokach” został zainspirowany książką słynnego psychologa Marshalla B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”. Opowiada o przygodach głównej bohaterki , Lu, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków, z zamiarem ich zabijania i w ten sposób odreagowania spotykających ją przykrych sytuacji. Z upływem czasu i wraz z kolejnymi napotykanymi smokami, Lu przekonuje się, że przemoc jest bezsensowna i niczym nie uzasadniona, a komunikacja z innymi ludźmi powinna być oparta na rozpoznaniu własnych emocji. Poważny temat został jednak w tym przedstawieniu potraktowany z dużym poczuciem humoru i lekkością. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków. Zawiera także elementy interakcji z publicznością.
8 sierpnia, piątek godzina 11.00 MORSKIE OPOWIEŚCI CLOWNA PINEZKI, deptak
Teatr Pinezka, Gdańsk
To wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki maczugami, piłkami, improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
14 sierpnia, czwartek godzina 11.00 CZERWONY KAPTUREK, amfiteatr im. Anny German
Teatr im. J.Osterwy, Gorzów WLKP.
Któż z nas nie zna historii o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, który przebiera się za babcię, tylko po to aby „skonsumować” niewinną dziewczynkę. Zdawałoby się, że tak popularna bajka, nie może już niczym zaskoczyć. No chyba, że…
22 sierpnia, piątek godzina 11.00 JAŚ I MAŁGOSIA, amfiteatr im. Anny German
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Przedstawienie opowiada o przygodach niesfornych dzieci drwala, czyli psotnej, łakomej i leniwej Małgosi oraz bojaźliwego Jasia, którzy wyruszają do lasu z obiadem dla taty. Zagubieni w leśnej gęstwinie docierają do chatki Baby Jagi – złej czarownicy, która podstępem zwabiła ich do siebie. Na jej usługach jest sfrustrowany Kot, mający nadzieję na odzyskanie straconego ogona. Spotyka na swej drodze samotnego Psa – marzącego o tym, by ktoś go pokochał – który pociesza go i uświadamia mu, że liczy się tylko piękno wewnętrzne. Kot i Pies zaprzyjaźniają się i postanawiają ukarać Babę Jagę, używając do tego magicznego zaklęcia, dzięki któremu zostaną uwolnieni Jaś i Małgosia. To przede wszystkim spektakl o przyjaźni, o jej narodzinach i pielęgnowaniu, ale także o samotności i poszukiwaniu miłości. Porusza problem posłuszeństwa wobec mądrzejszych od siebie oraz łakomstwa, które nie zawsze popłaca.
29 sierpnia, piątek godzina 11.00 WŁADCA SKARPETEK, amfiteatr im. Anny German
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. „Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
26 sierpnia, wtorek godzina 12.00 – 22.00, deptak – prezentacje artystów ulicznych
26 sierpnia, wtorek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – klub festiwalowy koncerty
27 sierpnia, środa godzina 12.00 – 22.00, deptak – prezentacje artystów ulicznych
27 sierpnia, środa godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – klub festiwalowy koncerty
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
4 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Midnight Blues
Midnight Blues w swoim repertuarze muzycznym trafia w szerokie spektrum Blues’a. Członkowie zespołu to konglomerat doświadczonych muzyków, mających za sobą bagaż doświadczeń estradowych. Większość z nich wróciła do grania po wielu latach nieobecności na scenie, z jednego tylko powodu – z powodu miłości do muzyki. Rok 2011 zapisał się w historii zespołu wieloma sukcesami. Midnight Blues brał udział w licznych festiwalach i przeglądach bluesowych. Grupa zagrała koncerty między innymi z: Paul Lamb & The King Snakes, Pat Smillie Band, Nocna Zmiana Bluesa, Blue Machine, J.J Band, Kasa Chorych, Hard Times. Midnight Blues chętnie koncertuje w klubach oraz plenerach. Zespół wykonuje swój repertuar w wersji elektrycznej oraz akustycznej. Artur Błaszkowski (gitary), Mariusz Bodnar (perkusja), Krzysztof Borowski (gitara basowa), Jarosław Saniewski (wokal, piano), Paweł Wawrzyniak (gitary), Mariusz Wilanowski (harmonijka)
11 lipca, piątek godzna 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Zydeco Flow
Zydeco Flow – obecnie jedyny zespół w kraju łączący współczesne brzmienie blues/rock z tradycyjnym zydeco czyli, akustycznym, folkowym bluesem wywodzącym się z południa Stanów Zjednoczonych. Ta muzyczna mieszanka znajduje odzwierciedlenie zarówno w instrumentarium jak i kompozycjach. Tradycję reprezentują w ZF: niski, charakterystyczny głos lidera, akordeon, czyli kluczowy instrument dla stylu zydeco, gitara akustyczna, chórki i harmonijka ustana. To właśnie te brzmienia odpowiadają za folkowo-bluesowy charakter zespołu. Mocy dodają: współcześnie brzmiąca sekcja rytmiczna (bass i perkusja), rockowe gitary elektryczne oraz potężne organy Hammonda i pianina elektryczne.
Kompozycje ZF, za które odpowiedzialny jest lider – Adrian Zasada to również mieszanka łącząca tradycje blues-folkowej rytmiki i melodii ze współczesnymi harmoniami, które całości muzycznej dodają niespotykanego kolorytu. Każdy z członków ZF na co dzień słucha różnej muzyki to też w ich utworach oprócz „korzeni” znaleźć możemy takie gatunki jak rock, pop, country, a nawet jazz. Warstwa liryczna ZF za którą odpowiedzialni są Leszek Czenkusz, Tomasz Hupa i Ewa Bińczyk to przede wszystkim afirmacja życia muzyka estradowego ze wszystkimi jego odcieniami. Wesołe historie o porannych powrotach do domu z gitarą w ręku przeplatają się z gorzkim „zalewaniem” problemów miłosnych, czy refleksjami na temat muzycznej samotności. Tematyka zabawy (mimo konsekwencji) wybija się jednak na pierwszy plan. Jeśli do tego wszystkiego dodamy olbrzymi, słowiański temperament sceniczny i charyzmę wszystkich członków zespołu otrzymamy istny „dynamit muzyczny” – FLOW. Każdy koncert to dla członków ZF przygoda i traktują to bardzo dosłownie – do miasta w którym grają, wjeżdżają niczym „Siedmiu Wspaniałych” z legendarnego westernu i zawsze robią porządek 🙂 Ich występy wyróżniają się wielką energią, perfekcjonizmem muzycznym, popisowymi solówkami (czasem granymi na kolanach), tańcem, ogólną atmosferą zabawy i wielka charyzmą sceniczną. Dzięki tym czynnikom ZF na długo zapada w pamięci każdego, kto widział ich w akcji na żywo. Tomasz Gust (instrumenty klawiszowe, akordeon), Tomasz Hupa (gitara basowa), Bartosz Iwicki (harmonijka ustna, śpiew), Wojciech Radke (gitary), Tomasz Stanny (perkusja), Adrian Zasada (śpiew, gitara akustyczna)
18 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Jan Gałach Band
Muzykę zespołu można określić jako szeroko pojętą, ambitną muzykę rockową z elementami blues-rocka, jazzu i fusion. Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwiękowy i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami jak The Allman Brothers Band, Derek Trucks Band, Mahavishnu Orchestra, czy Billy Cobhan przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych. Występy na żywo mogą kojarzyć się także z twórczością amerykańskich jam bandów. Zespół zagrał na największych festiwalach w Polsce m.in. Suwałki Blues Festiwal, Rawa Blues, Blues Express, Las, Woda i Blues, czy Bies Czad Blues, gdzie Jan Gałach i Marek Kobus są organizatorami tych bieszczadzkich spotkań. Na początku 2014 roku zespół reprezentował nasz kraj na International Blues Chalenge w Memphis zbierając bardzo dobre recezje. Chwile po powrocie do kraju The Jan Gałach Band zdobywa wyróżnienie w ankiecie kwartalnika „Twój Blues”. W marcu 2014 roku zespół wyjeżdża na konkurs Blues Aperitiv, organizowany w Czechach, gdzie zdobywa pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności.
Karolina Cygonek (wokal), Jan Gałach (skrzypce), Marek Idzik (bas), Marek Pegaz Kobus (gitara), Borys Sawaszkiewicz (klawisze), Max Ziobro (perkusja)
25 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu The Beatles Acoustic Plus
Dariusz Bafeltowski (gitary, mandolina, śpiew), Janusz Yanina Iwański (gitary, śpiew), Przemysław Pacan-Cajon (instrumenty perkusyjne, śpiew)
1 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Tipsy Drivers
Nazywamy się TIPSY DRIVERS. Gramy ze sobą od listopada 1994 r. To co nas połączyło nazywa się BLUES, a dokładniej jego chicagowska odmiana. Mamy za sobą wiele koncertów na terenie całego kraju jak również poza granicami Polski. Jesteśmy laureatami m.in. takich przeglądów i festiwali jak: Rawa Blues 2000 i 2001; w Katowicach (Duża Scena); Blues na Kujawach w Brześciu Kujawskim Zaczarowany Świat Harmonijki 2000 (Jacek Urlik II nagroda) – Rawa Blues; w Katowicach (laureat festiwalu – nagroda publiczności); Rawa Blues; w Katowicach (wyróżnienie); Blues nad Bobrem w Bolesławcu i wielu innych… Według ankiety przeprowadzonej wśród miłośników bluesa zorganizowanej przez A. Matysika i Radio Katowice oraz pismo Twój Blues zostaliśmy uznani za Odkrycie Roku 1999, a w 2001 zajęliśmy drugą pozycję w kategorii Zespół Roku. To co doceniają w nas fani jak i znawcy gatunku, to feeling i pasja z jaką gramy. Naszą inspiracją są m.in. tak sławni wykonawcy bluesa jak: Junior Wells, Buddy Guy, Carrey Bell, Muddy Waters, Little Walter Jacobs, Otis Rush i wielu innych. W naszym repertuarze oprócz standardów muzyki bluesowej znajdują się kompozycje własne z polskimi tekstami. W 2001r. miała miejsce premiera naszej debiutanckiej płyty: „Blues & Chicago Sound”, która spotkała się z dobrym przyjęciem, a jej notowania plasują się w dziesiątce najlepiej sprzedających się polskich płyt bluesowych. Już wkrótce planujemy wydanie płyty koncertowej nagranej z udziałem czołowych polskich harmonijkarzy. Mariusz Kędzierski (perkusja), Janusz Lesień (bas), Kacper Walczak (gitara), Jacek Urlik (harmonijka, śpiew)
8 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert Jacek Jaguś & Bartek Łęczycki
Jacek „Jogi” Jaguś to założyciel J.J. Band. W roku 2001 został uznany najlepszym gitarzystą warsztatów Blues nad Bobrem i odebrał nagrodę im. Michała Kobusiaka. Tak zaczęła się muzyczna droga Jacka Jagusia, która biegnie głównie bluesowym szlakiem. Ma na koncie występy na wszystkich znaczących festiwalach bluesowych w Polsce oraz współpracę z uznanymi muzykami takimi jak Leszek Cichoński, Marek Raduli czy nieżyjący już chicagowski gitarzysta Phil Guy (brat słynnego Buddy’ego Guy’a). Bartek Łęczycki - jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie. Otrzymał dwie platynowe płyty za album Koledzy (2007) oraz Męska Muzyka (2008). Ceniony pedagog i popularyzator harmonijki. Co rok prowadzi ok. 30 warsztatów muzycznych i gra ok. 120 koncertów w Polsce i za granicą. W roku 2010 jako pierwszy Polak został zaproszony na największy festiwal harmonijkowy w Minneapolis, organizowany przez SPAH, gdzie zagrał solowy koncert oraz poprowadził wykład dla najbardziej zaawansowanych uczestników zjazdu z całego świata. Czuje się swobodnie w każdym gatunku muzyki, biegle posługuje się techniką overbending, która pozwala grać dowolną skalę w każdej tonacji na zwykłej 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej. Prowadził warsztaty mistrzowskie we Francji, USA czy na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Belgii czy Maroko. Jego niezwykłą muzykalność i wirtuozerię docenili m.in. Wojciech Waglewski, Jarek Śmietana, Piotr Banach czy Maciej Maleńczuk. Udziela się w wielu formacjach muzycznych, występuje solowo z wykorzystaniem loop station oraz jako muzyk sesyjny.
Jacek Jaguś (gitara), Bartek Łęczycki (harmonijka)
24 sierpnia, niedziela godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu The Dirty Aces
Tom Hull (bas), Filip Kozłowski (gitara), Giles Robson (harmonijka, śpiew), Simon Small (perkusja)
29 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Szulerzy
Zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu przez znanych i doświadczonych muzyków, którzy z biegiem czasu odkryli właściwe proporcje receptury zawierającej wszystko to, co kręci najbardziej: energetyczny i taneczny miks rhythm and bluesa i rock and rolla, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce. To muzyka pełna pozytywnych wibracji, które nie pozwalają spokojnie usiedzieć w miejscu. Jej uzupełnieniem są polskie teksty śpiewane przez urokliwą wokalistkę oraz oryginalny wizerunek sceniczny.
Natalia Abłamowicz (śpiew), Dominik Abłamowicz (harmonijka, śpiew), Marcin Szulkowski (gitara), Miłosz Szulkowski (perkusja), Marek Wikarski (gitara basowa, kontrabas)
3 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kosciół Ewangelicki – Koncert inauguracyjny Od Monteverdiego do Bacha
Wykonanie: Marta Boberska (sopran), Cappella Viridimontana: Maria Banaszkiewicz- Bryła (klawesyn, pozytyw), Aleksandra Bryła (skrzypce), Henryk Kasperczak(teorba), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
Marta Boberska absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchino Rossiniego, Georga Friedricha Händla, Claudio Monteverdiego, Henry’ego Purcella. Artystka współpracowała także m. in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (Widma Stanislawa Moniuszki), Narodową Operą Łotewską w Rydze (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Operą Nova w Bydgoszczy (Mesjasz Georga Friedricha Händla), Operą Krakowską (Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Zemsta nietoperza Johanna Straussa). Śpiewała także w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Jean-Claude Malgoire’a w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała Krystynie Jandzie w sztuce Maria Callas – lekcja śpiewu. W repertuarze ma również muzykę współczesną – w jej wykonaniu odbyło się prawykonanie cyklu pieśni Marijna Simonsa (Finlandia, 2003 rok). Sopranistka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno-kantatowe, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej, występuje w czołowych filharmoniach kraju, dając koncerty, jak i recitale solowe. Współpracuje również z Polskim Radiem.
Cappella Viridimontana – kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna.
BILETY: 5, 10 zł
10 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Wykonanie: Meccorre String Quartet: Michał Bryła (altówka), Wojciech Koprowski (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Jarosław Nadrzycki (skrzypce)
Założony w 2007 roku Meccorre String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Zespół ma w swoim dorobku artystycznym występy w ramach czołowych festiwali europejskich, m. in. Rheingau Musik Festival, Mecklemburg Vorpommern, Festiwal Wielkanocny L. van Beethovena, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku. W 2012 roku Meccorre String Quartet otrzymał główną nagrodę w konkursie Irene Steels-Wilsing Stiftung, dzięki której ukazała się w 2013 roku debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca Kwartety smyczkowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a od roku 2009 studiuje w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccorre String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela. W 2011 roku Meccorre String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki” w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów.
BILETY: 5, 10 zł
17 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Wykonawcy: Agnieszka Tarnawska (organy), Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko (obój), Paweł Solecki (fagot), Roman Witaszek (klarnet)
Agnieszka Tarnawska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów (prof. Sławomir Kamiński) i klawesynu (prof. Maria Banaszkiewicz-Bryła), jak również Musikhochschule Lübeck (organy – prof. Arvid Gast), a w październiku rozpocznie studia solistyczne Konzertexamen w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Jest laureatką licznych konkursów organowych: I Akademicki Konkurs organowy Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu (2008 – wyróżnienie), IV Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2010 – 2. nagroda), XVIII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. L Janáčka w Brnie (2012 – 2. nagroda), XVIII Międzynarodowy Konkurs Organowy w Korschenbroich (2013 – 2. nagroda). Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Piastuje stanowisko organistki kościoła Świętego Krzyża od 2007 roku. Krakowskie Trio Stroikowe powstało w 1998 roku z inicjatywy oboisty Marka Mleczki przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz solowej – stąd też muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. W 2005 roku współpracując z PWM i DUX-em, zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Sonatę Es dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
BILETY: 5, 10zł
24 sierpnia, niedziela godzina 19.00, kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Trio Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozeri pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie instrumentów poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki.
Jorgos Skolias wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, zajmując się nie tylko muzyką etniczną, ale śpiewając też rocka i bluesa. Wspomina młodość w Zgorzelcu jako niesłychanie inspirującą. Jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów), nazywanego również gardłowym. Śpiew gardłowy to sztuka tworzenia harmonicznych dźwięków razem z tonem bazowym, dając złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. Uprawiana w wielu zakątkach świata, jednak znana głównie z Tuwy, kraju leżącego na południu Syberii, tuż ponad Mongolią.
Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dzięsieciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej.
wykonawcy: Sefardix: Marcin Oleś (kontrabas), Bartłomiej Brat Oleś (perkusja), Jorgos Skolias (wokal)
BILETY: 5, 10 zł
31 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert Finałowy
Wykonawcy: Kwartet Aulos – Karolina Norwich – flet, Mariusz Dziedzieniewicz – obój, Krzysztof Mayer – klarnet, Dariusz Rybacki – fagot.
Podczas koncertu zaprezentuja utwory między innymi Bacha, Chopina, Mozarta.
BILETY: 5, 10 zł
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Towarzystwo Śpiewacze Cantores
9 sierpnia, sobota godzina 19.30, amfiteatr im. Anny German – VI Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2014 – Transmisja na żywo w TV Polsat. Wszystkie informacje na temat imprezy na stronie www.kabaretobranie.pl
Bilety na abilet.pl oraz biletyna.pl
Agnieszka Włodarczyk
Aktorka i piosenkarka. W 1996 zadebiutowała w Teatrze Studio Buffo w spektaklu Janusza Józefowicza – Tyle miłości. Zagrała tam również w musicalu Metro.
Jest znana z takich produkcji jak: Sara – tytułowa rola w filmie Macieja Ślesickiego, 13 posterunek, 13 posterunek 2, Plebania, Zostać miss i Zostać miss 2, Dziki i Dziki 2, Pojedynek, Pierwsza miłość.
W 2005 wzięła udział w I edycji programu Taniec z gwiazdami, gdzie w parze z Michałem Skawińskim zajęła 7. miejsce.
W 2006 nagrała piosenkę „Słońce rośnie w nas” do filmu Job, czyli ostatnia szara komórka, w którym również zagrała.
W 2007 zwyciężyła I edycję programu Jak oni śpiewają, pokonując w finale Nataszę Urbańską z 65 procentową przewagą głosów.
30 listopada 2007 ukazał się jej pierwszy album studyjny zatytułowany Nie dla oka…. Przy tworzeniu płyty Włodarczyk współpracowała m.in. z Liberem, Robertem Jansonem, Sylwią Grzeszczak, Piotrem Bukartykiem, Krzysztofem Antkowiakiem czy Leszkiem Kamińskim. Album promowany był singlem „Zawsze byłam”. Uzyskał status złotej płyty, sprzedawszy się w nakładzie ok. 15 tys. egzemplarzy.
W 2009 wydała singel „Czas pokaże”, który znalazł się na wakacyjnej składance radia RMF FM – muzyka najlepsza pod słońcem 2009. W tym samym roku wzięła udział w VI, mistrzowskiej edycji programu Jak oni śpiewają, w której zajęła 2. miejsce.
25 lipca 2010 wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Za wykonanie piosenki „Opiat’ mietiel’” zajęła 2. miejsce i zdobyła Srebrny Samowar.
29 lipca 2013 w serwisie YouTube Włodarczyk opublikowała singel zatytułowany „Twoja mała Aga”, który skomponował Marek Kościkiewicz, a napisał Konrad Biliński. Radiowa premiera utworu odbyła się w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
8 marca 2014 telewizja Polsat rozpoczęła emisję pierwszej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo z udziałem Agnieszki Włodarczyk. W finale aktorka zajęła 2. miejsce i zdobyła statuetkę Srebrnej Twarzy. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. przekazała organizacjom wspierającym zwierzęta: „Kocia łapka” i „Zwierzaki w potrzebie”.
Na scenie występowała m.in. u boku Maryli Rodowicz, Alicji Majewskiej, Krzysztofa Antkowiaka oraz solistki operowej Justyny Reczeniedi.
Andrzej Grabowski
Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz – stand-uper obdarzony wielkim talentem komediowym.
Jest laureatem wielu nagród filmowych. Ogromną popularność zyskał dzięki roli Ferdynanda w sitcomie „Świat według Kiepskich”. W 2009 roku z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Andrzej Grabowski w swym programie z ogromnym dystansem i odwagą występuje przed publicznością w całej Polsce. Aktor porusza tematy bliskie każdemu dojrzałemu mężczyźnie. Nie oznacza to jednak, że spektakl ten nie rozbawi młodszej części publiczności. To świetna i inteligentna zabawa pełna aluzji, subtelnych niedopowiedzeń, ale także szczerych i bezpośrednich żartów dla widzów w każdym wieku.
Cezary Pazura
Aktor, komik, reżyser i producent w jednej osobie. Zagrał w ponad 55 filmach produkcji polskiej, austriackiej i niemieckiej. Do współpracy zapraszali go najznamienitsi filmowi twórcy, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski, Władysław Pasikowski.
W 1994 r. otrzymał statuetkę Złotej Kaczki, tym samym został uznany najpopularniejszym polskim aktorem 1993 roku.
Cezary Pazura to niezwykle wszechstronny artysta. Pracuje przy tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów (tzw. dubbing). Próbuje również swoich sił jako piosenkarz ( wydał płytę, a do współpracy zaprosił m.in. Olafa Lubaszenko, Bogusława Linde i Piotra Bukartyka). Oprócz talentu aktorsko-wokalnego, znany jest także z rewelacyjnych projektów kabaretowych.
Grzegorz Halama
Aktor kabaretowy, filmowy, teatralny, parodysta.
Z żółtego golfu stworzył znak firmowy, rozpoznawany niemal na całym świecie. Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy.
Wraz z Jarosławem Jarosem współtworzy kabaret „Grzegorz Halama Oklasky” Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach. Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywał do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu „HBO Na stojaka”, Comedy Central. Wziął udział m.in. w takich produkcjach filmowych jak „Niania”, „Nie kłam kochanie” czy „Wyjazd integracyjny”.
Ciach
Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznymprzeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!
Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym Ciach brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix.
Ciach jest stałym uczestnikiem telewizyjnych festiwali kabaretowych, są to m.in.: Listopadowa Noc Kabaretowa 2011 i 2013/TVP2, Kabareton Opolski 2011/TVP1, Festiwalu Kabaretu Koszalin /TVP2, Płocka Noc Kabaretowa 2013/TVP2, Wczasy z kabaretem Szczecin 2013/TVP2, Lidzbarskie Wieczory Satyry i Humoru 2013/TVP1, Kabaretowa Noc Listopadowa 2013/ TVP2, Dzięki Bogu już Weekend listopad 2013, serial improwizowany „Spadkobiercy” TV4.
Od roku 2009 Kabaret Ciach, jest gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat. W 2013r. Odbyła się już V edycja tej najwiekszej w zachodniej Polsce imprezy kabaretowej.
W 2014 roku Kabaret Ciach obchodzi jubileusz 20-lecia działalności scenicznej.
Czwarta Fala
Równie młody, jak i doświadczony kabaret, którego twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych i niedorzecznych aspektów, pozornie zwyczajnych sytuacji.
Bardzo specyficzny styl poczucia humoru prezentowanego przez Zespół ma swoje odzwierciedlenie w tematyce poszczególnych skeczy. Jednakże każdy z nich jest tak rozbudowany tekstowo i wizualnie, iż wszyscy widzowie, niezależnie od wieku, znajdują coś, co przyciąga ich uwagę.
Świadczą o tym zdobyte nagrody publiczności oraz liczne zaproszenia na występy w całej Polsce.
Ireneusz Krosny
Tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność – własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie.
Naukę pantomimy rozpoczął w wieku lat 14. W 1992 roku rozpoczął zawodową działalność solową pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. W sezonie 1995/6 wziął udział w trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce i wszystkie wygrał otrzymując trzy Grand Prix. Występuje w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA (otrzymał tam nagrodę „Critic’s Choice” amerykańskiej gazety artystycznej Chicago Reader za najlepszy zdaniem krytyków spektakl w Chicago).
Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym i uznanym mimem komicznym w Polsce, a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie.
Kabaret Młodych Panów
Posiadający już 10 -letnie doświadczenie na kabaretowej scenie, wciąż MŁODZI Panowie nie próżnują i zdobywają kolejne szczyty w swoim dorobku artystycznym. Wywodzą się z Rybnika, ale obecnie doprowadzają do łez – ze śmiechu oczywiście – fanów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Ich społeczno-obyczajowy humor z dużą dawką ironii i dystansu do tego co aktualnie się dzieje sprawia, że zyskują nie tylko coraz szersze grono wiernych fanów, ale także uznanie krytyków. Zdobyli najwyższe laury we wszystkich liczących się konkursach i festiwalach kabaretowych z RYJKIEM i PAKĄ na czele. Skecze i piosenki kabaretu prezentowane były w każdym możliwym programie telewizyjnym na antenach Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN.
Mimo licznych sukcesów i ugruntowanej już pozycji w kabaretowym świecie nie spoczywają na laurach – stale się rozwijają, ciągle odkrywają swoje możliwości, krok po kroku przesuwając granice własnego profesjonalizmu. Tak, tak można coś robić jeszcze lepiej…
Kabaret Skeczy Męczących
Znany jako KSM to kielecki zespół założony w 2003 roku.
Bardzo szybko stał się rozpoznawalny przez szeroką publiczność, dzięki częstym udziałom w telewizyjnych programach kabaretowych. Artyści byli stałymi gośćmi u Piotra Bałtroczyka, a z czasem żaden telewizyjny kabareton nie mógł się obyć bez ich udziału i energetycznego wkładu. Widzowie zapamiętali ich jako znawców tematyki sportowej, dzięki „Piosence Trenera”, czy przezabawnej parodii Jacka Krzynówka. Wszyscy doskonale znają charakterystyczne postaci Kłaka i Śruby. Kabaret Skeczów Męczących odważnie wyśmiewa wszystko, co ich otacza. Przedstawili alternatywne wersje teleturniejów „Kocham Cię, Polsko”, czy „Trfam Telegra”.
Słuchajcie
Zielonogórska grupa istniejąca od jakis 10 lat. Zdobyli większosc najwazniejszych nagród na najwazniejszych festiwalach sztuki kabaretowej. Obecny skład grupy to trzech mężczyzn. Artyści owi wykonują skecze, piosenki i krótkie monologi. Program Kabaretu Słuchajcie udowadnia tezę , że każda sytuacja, nawet w życiu najnudniejszego człowieka na świecie, może się ułożyć w naprawdę śmieszny i zaskakujący sposób. Cechą nowego programu jest szukanie komizmu w sytuacjach pozornie normalnych. Program jest dynamiczny wiec uważajcie.
Okazuje się, że nie musi być o seksie, grubej teściowej i chudej sekretarce, żeby było śmiesznie.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury ,Impresariat Artystyczny PATOS
4 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
Zumba na świeżym powietrzu, konsultacje dietetyczne, zabiegi spa i kosmetyczne, wszelkiego rodzaju masaże i wiele innych atrakcj.
11 Lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – przy pomniku Bachusa
18 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
25 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
1 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
8 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
15 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
22 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
29 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Centrum Tańca i Fitness i Fundacja Lyada.
2 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Zabytki sakralne Zielonej Góry-spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem po Zielonej Górze – udział bezpłatny
9 lipca, środa godzina 17.30, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.30
Zielonogórskie turystyczne ABC – spacer z przewodnikiem Jarosławem Wnorowskim po Zielonej Górze – udział bezpłatny
16 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Miasto młodości naszych rodziców – spacer z przewodnikiem Januszem Kapalą po Zielonej Górze – udział bezpłatny
23 lipca, środa godzina 17.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.00
Atrakcje przyrodnicze Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Grażyną Kulczycką po Zielonej Górze – udział bezpłatny
30 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Zabytki Sakralne i architektura obronna Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
6 sierpnia, środa godzina 17.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.00
Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
13 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Achitektura świecka Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
20 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Sławni ludzie związani z Zieloną Górą. Jak dawniej egzekwowano prawo w mieście? – spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszek po Zielonej Górze – udział bezpłatny
27 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Pomniki Zielonej Góry, śladami św. Jana Nepomucena – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym po Zielonej Górze – udział bezpłatny
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych
7 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Anny Ozner
Anna Ozner jest wokalistką, aktorką i pedagogiem ale przede wszystkim człowiekiem pełnym pozytywnej energii, charyzmy oraz pogody ducha. W latach 2002- 2008 związana była z Teatrem Lubuskim, Teatrem Rampa i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, grała m.in. w musicalu „West Side Story”. Jest laureatką wielu festiwali i konkursów wokalnych m.in. Tańczące Eurydyki, Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki, Szansa na sukces, Europejski Festiwal Face To Face (Grand Prix 2011) i Słowiański Bazar (Białoruś-reprezentacja kraju). Znalazła się w finałowej dwudziestce uczestników drugiej edycji programu The Voice of Poland. Od lat wspiera wokalnie artystów kabaretowych podczas większych realizacji telewizyjnych czy nagraniach DVD m.in. Kabaretowa Noc Listopadowa, DVD Kabaretu Moralnego Niepokoju: Babilon Tour, Galaktikos, Trasasasa. Udzieliła głosu na ścieżkach dźwiękowych filmów „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Lejdis”, możemy ją także usłyszeć w wielu polskich bajkach.
14 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert zespołu Honzator
Gramy rocka z przymrużeniem oka. Koncentrujemy się na publiczności kobiecej w wieku młodym i średnim. Śpiewamy o problemach wynikających ze współczesnego spojrzenia na relacje męsko-damskie. A są to dziś relacje bardzo skomplikowane. Z punktu widzenia kobiety szczególnie. Bo z jednej strony współczesne kobiety poszukują mężów („Poszukuję męża”), a z drugiej strony chcą odbierać cześć niemal boską („Jestem twoim bogiem”). Z jednej strony są chorobliwie zazdrosne („Na siłę”), a z drugiej najchętniej zmieniałyby facetów jak rękawiczki („Buzi Rózi”). Przykłady można mnożyć, jak my mnożymy nasze piosenki, a na płycie jest ich sporo, bo aż 15.Teksty: Michał Zabłocki, muzyka: Aleksander Brzeziński. Zespół w składzie: Marta Honzatko (śpiew), Michał Braszak (bas), Aleksander Brzeziński (instrumenty klawiszowe), Gertruda Szymańska (perkusja), Arkadiusz Wiech (gitary)
21 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Mateusza Krautwursta
Wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Absolwent wokalistyki kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2006 roku odbył trasę koncertową po Wielkiej Brytanii jako wokalista najpopularniejszego w Europie chóru gospel The London Community Gospel Choir (jak pierwszy Polak w historii i jeden z nielicznych białych wokalistów). Kulminacją trasy był koncert w londyńskim Alexandra Palace na UK Hall Of Fame z Georgem Martinem, tuż po pojawieniu się na scenie gwiazd światowego formatu (James Brown, Pattie Labelle, Joss Stone, Beyonce i Prince). W tym okresie został twarzą okładki polskigo tygodnika Goniec Polski, wydawanego w Wielkiej Brytanii. Udzielił też wywiadu dla gazety Polish Express. Aktualnie prowadzi własną firmę, poprzez którą organizuje koncerty, pracuje nad produkcjami muzycznymi, a także tworzy impresariat dla swoich poczynań artystycznych oraz zespołu The Positive. Pracuje z wieloma znakomitymi artystami. W lutym 2011 roku ukazała się również jego debiutancka pozycja literacka – powieść postmodernistyczna „Pojednanie. Składanie do całości” oraz debiutancka płyta The Positive.
28 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Dinozaury ZOKu
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
4 lipca, piątek godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
6 lipca, niedziela godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
3 sierpnia, niedziela godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
5 sierpnia, wtorek godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
6 sierpnia, środa godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
4 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON
Kabaret Słoiczek po Cukrze
Kabaret Słoiczek po Cukrze jest prawdopodobnie najładniejszym kabaretem na świecie. Tworzą go wyłącznie kobiety, dlatego jest tak wyjątkowy. Jednak ten, kto myśli, że kobiety to „słaba płeć”, nigdy nie widział Słoiczka po Cukrze w akcji. Dojrzały humor, znakomite aktorstwo, codzienność w krzywym zwierciadle, radość i energia, a do tego piękno, refleksja, spostrzegawczość i inteligencja sprawiają, że widz doskonale spędza z nami czas. Zapraszamy na dużą dawkę świetnej zabawy z puentą.
Grzegorz Halama Oklasky
Obłe, w żółtym golfie i śmiesznie się porusza. Tak widzi Grzegorza Halamę 3 miesięczne dziecko. Szanujący się Dorosły nazwie Grzegorza Artystą Kabaretowym. Łatwo zrozumieć 3 miesięczne dziecko, ale co ma na myśli szanujący się Dorosły? Być może to, że Grzegorz Halama gromadzi ludzi w różnych salach po czym, pokazuje na scenie wszystko co może ich rozbawić, o czym są wcześniej uprzedzeni. Podobnie zachowuje się Jarosław Jaros. Oczywiście podobnie zachowuje się znacznie więcej osób, ale Jarosław występuje razem z Grzegorzem. Piosenki, monologi, skecze i formy bliżej nie określone będące wszystkim po trochu – oto co można zobaczyć w kabarecie Grzegorz Halama Oklasky. Striptiz, Schtirlitz, sztućce i tlenek fosforu w małych paczuszkach – tego w kabarecie Grzegorza nie zobaczycie.
(a teraz zupełnie inny opis kabaretu)
Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach. Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywa do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu „HBO Na stojaka”, Comedy Central. W Trójkowej Liście Przebojów, jego utwór „Ja wiedziałem, że tak będzie” przez trzy tygodnie trwał na pierwszym miejscu. W każdy poniedziałek ma swoją audycję w radiowej „Trójce”. Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy.
Obecnie na scenie prezentuje program „Jestem Ochroniarzem”, w którym pojawia się w towarzystwie Jarosława Jarosa. Program wypełniają piosenki („Jestem ochroniarzem z supermarketu”, „NFZ Blues”, „Jedzie pociąg”, „Nie pożyczę Ci stówy”), Pan Józek („Wywiad z Panem Józkiem o Magdzie Gessler”), monologi („Pan Edward”, „Miss Świata”) i stand-up.
Jeżeli kiedykolwiek widziałeś faceta w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie, to na pewno był to Grzegorz Halama w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie.
Jarosław Jaros
Współtworzę kabaret Grzegorz Halama Oklasky. Występuję również z solowo z autorskimi piosenkami z programem „Chyba piosenki”. Innymi słowy: piszę, komponuję, występuję. Początek mojej działalności artystycznej przypada na połowę lat dziewięćdziesiątych. Była to tak zwana „poezja śpiewana” i piosenka turystyczna. Jednak, to zamiłowanie do kabaretu zaskutkowało rozpoczęciem pracy na scenie i estradzie. 1998-2003: kabaret Słuchajcie (byłem ojcem założycielem, liderem, managerem, autorem i aktorem). 2003 – „do obecnie”: kabaret Grzegorz Halama Oklasky (aktor, autor). 2011 – „do obecnie”: Jarosław Jaros solo – występuję solowo, łącząc w całość swoje artystyczne pasje, czyli piosenki z kręgu „krainy łagodności” i kabaret. Pojawiałem się w programach telewizyjnych (TVP1, TVP2, POLSAT, COMEDY CENTRAL, HBO) i radiowych (przede wszystkim Polskie Radio „Trójka”). Nie jestem już artystą młodego pokolenia i nie jestem jeszcze artystą starszego pokolenia. Nazwijmy mnie zatem artystą średniego pokolenia.
11 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON
Katarzyna Piasecka
Stand-uperka i konferansjerka. Od ponad dziesięciu lat obecna na polskiej scenie kabaretowej. Wcześniej występowała w kabarecie Słuchajcie. Obecnie zajmuje się już tylko stand-upem.
Kabaret Jurki
„Mimo lekkości scenicznej bardzo poważnie traktują odbiorców, dbając nie tylko o treść ale i formę spektaklu. Oglądający program czują, że to co widzą zostało zrobione specjalnie dla nich. JURKI reprezentują wysoki poziom żartów i umiejętności aktorskich. Każdy z artystów, a jest ich troje, to duża indywidualność. Razem udaje im się stworzyć zgrany zespół i dobry program. W 1996r na PACE zachwycili jurorów i krakowską publiczność stworzeniem tzw. nurtu sierocego, przedstawiającego grupę ludzi onieśmielonych, zagubionych na scenie, zaskoczonych reakcją publiczności, czego efektem było kłanianie się w środku skeczu. Zdobyli wówczas I Nagrodę. Ich kolejne programy mają już inną formę, ale tak samo świetne pomysły.”
18 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia
Kabaret Adi
1/2 kabaretu ADIN czyli Władek Sikora i Marcin Osiewicz, reprezentować oni będą Zielonogórską cześć grupy pod nazwą ADI.
Władysław Sikora – przeszłość permanentnie kabaretowa, wybitny teoretyk kabaretu, gdyby kabaret się robiło tylko teoretycznie, to nie miałby sobie równych. Od zawsze w Zielonej Górze. Aktor kabaretu Potem, napisał książkę będąca zbiorem porad dla młodych artystów kabaretowych. Wyreżyserował wiele filmów pod szyldem wytwórni A’YoY. Od listopada 2007 tworzy kabaret Adin.
Marcin Osiewicz – przeszłością sięga kabaretu Hlynur, samobieżny mechanizm małpiaty, rektor Akademii Słabego Żartu.
Kabaret Ciach
Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznym przeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie! Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów tak, jak było to w przypadku programu „LISTY OD WIDZÓW”. Jego fragmenty zaprezentował min. na antenie TVP 2, w Kabaretowym Klubie Dwójki, którego gościem specjalnym był kultowy satyryk i komediopisarz Stanisław Tym, z którym Kabaret Ciach ściśle współpracuje, występując na wspólnych koncertach w Całej Polsce i poza jej granicami. Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym Ciach brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix.
Kabaret Słuchajcie
Kabaret Słuchajcie to zielonogórska grupa istniejąca od jakiś 10 lat. Zdobyli większość najważniejszych nagród na najważniejszych festiwalach sztuki kabaretowej. Obecny skład grupy to trzech (nie bójmy się tego słowa) MĘŻCZYZN. Jarosław Marek Sobański (taki blondyn, a na nim dziwne okulary i fryzura kupiona na Jamajce) Tomasz Łupak (taki chłopak, co dobrze gra i śpiewa ładnie, a czasem nawet głośno) i Janusz Pietruszka (taki wysoki, duma Nielestna o wysokim ilorazie inteligencji albo iloczynie). Artyści owi wykonują skecze, piosenki i krótkie monologi. Program Kabaretu Słuchajcie udowadnia tezę , że każda sytuacja, nawet w życiu najnudniejszego człowieka na świecie, może się ułożyć w naprawdę śmieszny i zaskakujący sposób. Cechą nowego programu jest szukanie komizmu w sytuacjach pozornie normalnych. Program jest dynamiczny wiec uważajcie. Okazuje się, ze nie musi być o seksie, grubej teściowej i chudej sekretarce, żeby było śmiesznie.
25 lipca, piątek godzina 20:00 podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia
Kabaret Made in China
Kabaret Made In China to grupa wywodząca się z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Są jedną z nietuzinkowym formacji dbających o inteligentny żart i błyskotliwe puenty nie powiązane z polityką. Warto zobaczyć ich na żywo choćby po to, by zapoznać się z ich twórczością, gdyż bardzo rzadko są oni goścmi programów telewizyjnych czy kabaretonów. Jedynym kabaretonem, z którym są powiązani jest „Kabaretobranie, czyli Zielonogórska Noc Kabaretowa”. Poza działalnością stricte kabaretową, Katarzyna Sobieszek próbuje swoich sił w stand-upie i wraz z autorskimi monologami występuje w całej Polsce. Artur Walaszek posiada zdolności operatora, reżysera i dźwiękowca a Sławomir Kaczmarek jest imitatorem dźwięków oraz instruktorem wschodnich sztuk walk.
Kabaret Tiruriru
Jesteśmy z Zielonej Góry, jest nas pięcioro – to tak w telegraficznym skrócie. Zielona Góra to kabaret. Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe naszym domem. Kabaret Hlynur kiedyś pisał, że wypadli Sikorze spod ogona. To my zaraz za nimi. Kabaret Tiruriru istnieje jako twór od 2010 roku. Co robiliśmy przedtem? Różne okołosceniczne rzeczy. Udzielaliśmy się w różnych projektach w Gębie (Gęba – scena Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego – przyp. aut.). Inspirując się autorytetami, które spotykaliśmy na co dzień – popełniliśmy własny program, który miał swoją premierę na początku 2011 roku. Program ów zdobył uznanie i nagrody na większości liczących się festiwali kabaretowych w Polsce. Aktywnie udzielamy się w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym. Nie wiemy jak to się stało, ale współuczestniczymy też we wrocławskiej scenie kabaretowej 🙂 Od ponad 3 lat wspólnie z kabaretami Chyba, Dabz, a także Ściborem Szpakiem tworzymy Wrocławskie Poligony Kabaretowe – cykliczne spotkania z kabaretem, gdzie stawiamy czoła kolejnym wyzwaniom scenicznym(np. skecz na 12 osób) ku radości i satysfakcji naszej i publiczności.Nie śmiejemy się z teściowych i policjantów, bo teściową ma tylko Klon i akuratnie trafiła mu się fajna. Stawiamy na żart sytuacyjny, z dużą domieszką absurdu. Duży dystans do siebie sprawia, że bawimy się na scenie razem z publicznością, a czasem może nawet lepiej niż ona 😉
Kabaret K2
Zawiązaliśmy się w maju 2012 roku n.e. Zwiemy, a właściwie ksywujemy się barciś i mimi. Niektórzy z Was, drodzy czytacze, mogą kojarzyć nas z formacji: Babeczki z Rodzynkiem i hlynur. Słusznie. Do niedawna je współtworzyliśmy. Od dłuższego czasu kontentowało nas wspólne dokazywanie. Zarówno sceniczne, jak i towarzysko – imprezowe. Założyliśmy K2, żeby to kontentowanie kontynuować. W czystym, dwuosobowym wymiarze. Nasz program jest dynamiczny. Jeżeli szukacie w kabarecie liryki, u nas jej nie znajdziecie. Nie, żebyśmy nie cenili, ale nie stosujemy. Skecze piszemy oczywiście po to, żeby widza rozbawić. Ale nie tylko. Staramy się, żeby były „o czymś”. Jednak jest to staranność nie nachalna, unikamy dydaktyki. Jak ktoś chce się tylko pośmiać, to się tylko pośmieje. Jak ktoś szuka czegoś więcej, to znajdzie. Obserwujemy świat i szukamy tematów dotyczących Was i nas. Nie pokazujemy ich jednak w skali 1:1. Zawsze przetwarzamy rzeczywistość. Podkręcamy absurdalność sytuacji. Programowo unikamy stosowania wulgaryzmów. Nie, że unikamy w ogóle. Unikamy przeklinania, które ma maskować brak żartu. Wulgaryzmu dla wulgaryzmu. Podobnie jak szoku dla szoku. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów, ale robimy to w jakimś celu.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:Zielonogórski Ośrodek Kultury
5 lipca, sobota godzina 12.00, BIEGNi Summer Jam Park Tysiąclecia
W programie: zawody skateboardowe; Graffiti Jam; Dance Jam Studio Tańca Motion; koncerty: Świeży LJN, Grapexim, Buch Klika, Buras&Piexon, Zgas, Małpa; DJ-e Gugatch i Buras
BIEGNi SUMMER JAM jest kontynuacją imprez zorganizowanych w latach poprzednich na skateparku w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Jest to całodzienny otwarty festyn promujący kulturę hip – hop w regionie lubuskim. Naszym celem jest przedstawienie „jasnej” strony hip – hopu tak, by kultura miejska nie kojarzyła się tylko z negatywnymi wartościami. Chcielibyśmy zaangażować młodzież z naszego regionu do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i jednocześnie umożliwić im działanie na tych płaszczyznach, które są dla nich atrakcyjne. Chcielibyśmy również pokazać szerszej widowni, iż kultura miejska, czy też kultura hip – hop, to nie tylko agresja jak się potocznie sądzi, lecz również taniec, malowanie czy też muzyka. Właśnie na BIEGNi SUMMER JAM spotykamy najlepszych artystów graffiti, najlepszych tancerzy breakdance, c walk, hip–hop, najlepszych miłośników deskorolki z naszego regionu i wszystko to przy dźwiękach lokalnych młodych jak i starszych artystów muzyki rap. Jesli masz w sobie miłość do kunsztu w jednej z wymienionych dziedzin to właśnie BIEGNi SUMMER JAM jest miejscem idealnym dla Ciebie bo właśnie tu hip–hop spotyka pasje.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie BIEGNi
6 lipca, niedziela godzina 18.00, przy Ratuszu w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gądek
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal” .
13 lipca, niedziela godzina 17.00, Zielonogórska Palmiarnia Lubuska Orkiestra Rozrywkowa
Lubuska Orkiestra Rozrywkowa powstała w 2012 roku w Zielonej Górze. Jej członkami są muzycy z orkiestr dętych z terenu województwa Lubuskiego, zachodniej Wielkopolski i Dolnego Śląska.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Portal Orkiestry Dęte
20 lipca, niedziela godzina 18.00, przy Ratuszu w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gądek
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
27 lipca, niedziela godzina 18.00, przy Ratuszu w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gądek
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
16 lipca, środa godzina 12.00 do 16.00 deptak, wystawa plenerowa twórców nieprofesjonalnych Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury
26 lipca, sobota godzina 16.00, Imieniny Anny scena duża Lubuskiego Teatru – Spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Babska Agencja Rozwoju
26 lipca, sobota godzina 19.00, Kino Newa
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu – BILETY 5 zł
23 sierpnia, sobota godzina 19.00, Kino Newa
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu – BILETY 5 zł
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Inicjatywa Sceniczna Fruuu
Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.
Lato Muz Wszelakich 2014
Strona główna » Festiwale » Lato Muz Wszelakich » 2014
Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego
Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)
3 sierpnia, niedziela godzina 20.00, Giuseppe Verdi Nabucco amfiteatr im. Anny German
Bilety do nabycia na abilet.pl
Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica.Już w sierpniu w kilku miastach Polski będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, który cytując za krakowskim dolcesfogatomagazine.com „absolutnie podbił serca widowni zgromadzonej w Krakowskiej Filharmonii. Boski Giulio! Śpiewak przystojny, charyzmatyczny, o niebywałym barytonowym głosie oraz niebanalnych umiejętnościach aktorskich …”.
Nabuchodonozor – popularnie Nabucco – to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen ten związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z III aktu Va pensiero… stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.).
W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero… śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem.
Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.
W sierpniowym widowisku operowym obok G. Boschettiego w roli Abigail wystąpią Natalia Margarit i Silvia Rampazzo (z Włoch). Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz również znana z poprzednich tras koncertowych Roncole Verdi Orchestra pod batutą znakomitego maestro Jerzego Salwarowskiego.
Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą także nasycone kolorami stylizowane kostiumy. Całość wkomponowana w przestrzeń czterech przepięknych letnich teatrów, otoczonych soczystą zielenią, stanowić będzie niezapomniane wydarzenie artystyczne, a także przeżycie duchowe.
Warto podkreślić, że mimo iż w Polsce produkcja będzie pokazywana po raz pierwszy, to od momentu premiery 31.10.1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d’Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.
Dzieło Verdiego zostanie wystawione w 4 amfiteatrach: w kieleckiej Kadzielni (1.08.2014), w opolskim amfiteatrze NCPP (2.08.), w Zielonej Górze w Amfiteatrze im. Anny German (3.08.) oraz w Teatrze Letnim w Szczecinie (4.08.).
Wykonawcy:
Giulio Boschetti – Nabucco
Silvia Rampazzo/ Natalia Margarit – Abigaille
Damian Konieczek – Zaccaria
Elżbieta Kaczmarzyk – Janczak – Fenena
Roberto Jachini Virgili – Ismaele
Tomasz Janczak – Abdallo
CHÓR OPERY POLSKIEJ
RONCOLE VERDI ORCHESTRA
Jerzy Salwarowski – dyrygent
PRODUKCJA:
Agencja Artystyczna Pro Musica
REŻYSERIA:
Feliks Tarnawski
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Małgorzata Słoniowska
ŚWIATŁA: Feliks Tarnawski
4 lipca, piątek godzina 11.00 JACEK I PLACEK, amfiteatr im. Anny German
Teatr Mer, Łódź
To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń. Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że nie wszystko złoto, co się świeci”. Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: „Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.
11 lipca, piątek 11.00 BAJKOWY KRAMIK, amfiteatr im. Anny German
Studio Teatralne Guliwer, Zielona Góra
Jest to zabawna adaptacja dwóch znanych bajek dla dzieci – Szklana Góra i Czerwony Kapturek, połączona kabaretową formą. Pan Rączka i Pan Nóżka, dwóch rywalizujących ze sobą ,wędrownych Aktorów-Kuglarzy, stara się za wszelka cenę pokazać swój spektakl zgromadzonym widzom. Niestety, natrafiają na różne przeszkody, które burzą im ustalony wcześniej plan. Do tego dochodzą prywatne animozje, które dodatkowo przeszkadzają im w realizacji spektaklu. Wtedy zaczynają improwizować. Rodzi się nowy spektakl…ale i to przychodzi im z trudem.
18 lipca, piątek godzina 11.00 BALLADA O KRÓLU ZĘBOBULU/ DESZCZOWA CHMURA, amfiteatr im. Anny German
Teatr Alternatywa, Zielona Góra
Teatr Alternatywa zaprasza na wspólną podróż do dwóch królestw, na które spadło nieszczęście. Co boli Króla i czy jest na to jakiś lek? Kto powstrzyma grożącą królestwu powódź? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz oglądając „Balladę o królu Zębobulu” oraz „Deszczową Chmurę”. Szczypta magii, garść strachu i duża dawka dobrej zabawy. Zapraszamy!
25 lipca, piątek godzina 11.00 MUCHA PRZED SĄDEM, amfiteatr im. Anny German
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
Akcja spektaklu rozgrywa się w świecie owadów. Mucha zostaje oskarżona o wiele przestępstw. Sąd owadów, przy pomocy przysięgłych stara się wydać sprawiedliwy wyrok i przesądzić o winie lub niewinności oskarżonej. Przedstawienie opowiada o o bardzo ważnych zagadnieniach – higienie, o tolerancji i otwartości wobec innych ludzi.
1 sierpnia, piątek godzina 11.00 CZEGO NIE WIECIE O SMOKACH, amfiteatr im. Anny German
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
Spektakl „Czego nie wiecie o smokach” został zainspirowany książką słynnego psychologa Marshalla B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”. Opowiada o przygodach głównej bohaterki , Lu, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków, z zamiarem ich zabijania i w ten sposób odreagowania spotykających ją przykrych sytuacji. Z upływem czasu i wraz z kolejnymi napotykanymi smokami, Lu przekonuje się, że przemoc jest bezsensowna i niczym nie uzasadniona, a komunikacja z innymi ludźmi powinna być oparta na rozpoznaniu własnych emocji. Poważny temat został jednak w tym przedstawieniu potraktowany z dużym poczuciem humoru i lekkością. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków. Zawiera także elementy interakcji z publicznością.
8 sierpnia, piątek godzina 11.00 MORSKIE OPOWIEŚCI CLOWNA PINEZKI, deptak
Teatr Pinezka, Gdańsk
To wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki maczugami, piłkami, improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
14 sierpnia, czwartek godzina 11.00 CZERWONY KAPTUREK, amfiteatr im. Anny German
Teatr im. J.Osterwy, Gorzów WLKP.
Któż z nas nie zna historii o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, który przebiera się za babcię, tylko po to aby „skonsumować” niewinną dziewczynkę. Zdawałoby się, że tak popularna bajka, nie może już niczym zaskoczyć. No chyba, że…
22 sierpnia, piątek godzina 11.00 JAŚ I MAŁGOSIA, amfiteatr im. Anny German
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Przedstawienie opowiada o przygodach niesfornych dzieci drwala, czyli psotnej, łakomej i leniwej Małgosi oraz bojaźliwego Jasia, którzy wyruszają do lasu z obiadem dla taty. Zagubieni w leśnej gęstwinie docierają do chatki Baby Jagi – złej czarownicy, która podstępem zwabiła ich do siebie. Na jej usługach jest sfrustrowany Kot, mający nadzieję na odzyskanie straconego ogona. Spotyka na swej drodze samotnego Psa – marzącego o tym, by ktoś go pokochał – który pociesza go i uświadamia mu, że liczy się tylko piękno wewnętrzne. Kot i Pies zaprzyjaźniają się i postanawiają ukarać Babę Jagę, używając do tego magicznego zaklęcia, dzięki któremu zostaną uwolnieni Jaś i Małgosia. To przede wszystkim spektakl o przyjaźni, o jej narodzinach i pielęgnowaniu, ale także o samotności i poszukiwaniu miłości. Porusza problem posłuszeństwa wobec mądrzejszych od siebie oraz łakomstwa, które nie zawsze popłaca.
29 sierpnia, piątek godzina 11.00 WŁADCA SKARPETEK, amfiteatr im. Anny German
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. „Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
26 sierpnia, wtorek godzina 12.00 – 22.00, deptak – prezentacje artystów ulicznych
26 sierpnia, wtorek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – klub festiwalowy koncerty
27 sierpnia, środa godzina 12.00 – 22.00, deptak – prezentacje artystów ulicznych
27 sierpnia, środa godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – klub festiwalowy koncerty
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
4 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Midnight Blues
Midnight Blues w swoim repertuarze muzycznym trafia w szerokie spektrum Blues’a. Członkowie zespołu to konglomerat doświadczonych muzyków, mających za sobą bagaż doświadczeń estradowych. Większość z nich wróciła do grania po wielu latach nieobecności na scenie, z jednego tylko powodu – z powodu miłości do muzyki. Rok 2011 zapisał się w historii zespołu wieloma sukcesami. Midnight Blues brał udział w licznych festiwalach i przeglądach bluesowych. Grupa zagrała koncerty między innymi z: Paul Lamb & The King Snakes, Pat Smillie Band, Nocna Zmiana Bluesa, Blue Machine, J.J Band, Kasa Chorych, Hard Times. Midnight Blues chętnie koncertuje w klubach oraz plenerach. Zespół wykonuje swój repertuar w wersji elektrycznej oraz akustycznej. Artur Błaszkowski (gitary), Mariusz Bodnar (perkusja), Krzysztof Borowski (gitara basowa), Jarosław Saniewski (wokal, piano), Paweł Wawrzyniak (gitary), Mariusz Wilanowski (harmonijka)
11 lipca, piątek godzna 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Zydeco Flow
Zydeco Flow – obecnie jedyny zespół w kraju łączący współczesne brzmienie blues/rock z tradycyjnym zydeco czyli, akustycznym, folkowym bluesem wywodzącym się z południa Stanów Zjednoczonych. Ta muzyczna mieszanka znajduje odzwierciedlenie zarówno w instrumentarium jak i kompozycjach. Tradycję reprezentują w ZF: niski, charakterystyczny głos lidera, akordeon, czyli kluczowy instrument dla stylu zydeco, gitara akustyczna, chórki i harmonijka ustana. To właśnie te brzmienia odpowiadają za folkowo-bluesowy charakter zespołu. Mocy dodają: współcześnie brzmiąca sekcja rytmiczna (bass i perkusja), rockowe gitary elektryczne oraz potężne organy Hammonda i pianina elektryczne.
Kompozycje ZF, za które odpowiedzialny jest lider – Adrian Zasada to również mieszanka łącząca tradycje blues-folkowej rytmiki i melodii ze współczesnymi harmoniami, które całości muzycznej dodają niespotykanego kolorytu. Każdy z członków ZF na co dzień słucha różnej muzyki to też w ich utworach oprócz „korzeni” znaleźć możemy takie gatunki jak rock, pop, country, a nawet jazz. Warstwa liryczna ZF za którą odpowiedzialni są Leszek Czenkusz, Tomasz Hupa i Ewa Bińczyk to przede wszystkim afirmacja życia muzyka estradowego ze wszystkimi jego odcieniami. Wesołe historie o porannych powrotach do domu z gitarą w ręku przeplatają się z gorzkim „zalewaniem” problemów miłosnych, czy refleksjami na temat muzycznej samotności. Tematyka zabawy (mimo konsekwencji) wybija się jednak na pierwszy plan. Jeśli do tego wszystkiego dodamy olbrzymi, słowiański temperament sceniczny i charyzmę wszystkich członków zespołu otrzymamy istny „dynamit muzyczny” – FLOW. Każdy koncert to dla członków ZF przygoda i traktują to bardzo dosłownie – do miasta w którym grają, wjeżdżają niczym „Siedmiu Wspaniałych” z legendarnego westernu i zawsze robią porządek 🙂 Ich występy wyróżniają się wielką energią, perfekcjonizmem muzycznym, popisowymi solówkami (czasem granymi na kolanach), tańcem, ogólną atmosferą zabawy i wielka charyzmą sceniczną. Dzięki tym czynnikom ZF na długo zapada w pamięci każdego, kto widział ich w akcji na żywo. Tomasz Gust (instrumenty klawiszowe, akordeon), Tomasz Hupa (gitara basowa), Bartosz Iwicki (harmonijka ustna, śpiew), Wojciech Radke (gitary), Tomasz Stanny (perkusja), Adrian Zasada (śpiew, gitara akustyczna)
18 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Jan Gałach Band
Muzykę zespołu można określić jako szeroko pojętą, ambitną muzykę rockową z elementami blues-rocka, jazzu i fusion. Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwiękowy i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami jak The Allman Brothers Band, Derek Trucks Band, Mahavishnu Orchestra, czy Billy Cobhan przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych. Występy na żywo mogą kojarzyć się także z twórczością amerykańskich jam bandów. Zespół zagrał na największych festiwalach w Polsce m.in. Suwałki Blues Festiwal, Rawa Blues, Blues Express, Las, Woda i Blues, czy Bies Czad Blues, gdzie Jan Gałach i Marek Kobus są organizatorami tych bieszczadzkich spotkań. Na początku 2014 roku zespół reprezentował nasz kraj na International Blues Chalenge w Memphis zbierając bardzo dobre recezje. Chwile po powrocie do kraju The Jan Gałach Band zdobywa wyróżnienie w ankiecie kwartalnika „Twój Blues”. W marcu 2014 roku zespół wyjeżdża na konkurs Blues Aperitiv, organizowany w Czechach, gdzie zdobywa pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności.
Karolina Cygonek (wokal), Jan Gałach (skrzypce), Marek Idzik (bas), Marek Pegaz Kobus (gitara), Borys Sawaszkiewicz (klawisze), Max Ziobro (perkusja)
25 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu The Beatles Acoustic Plus
Dariusz Bafeltowski (gitary, mandolina, śpiew), Janusz Yanina Iwański (gitary, śpiew), Przemysław Pacan-Cajon (instrumenty perkusyjne, śpiew)
1 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Tipsy Drivers
Nazywamy się TIPSY DRIVERS. Gramy ze sobą od listopada 1994 r. To co nas połączyło nazywa się BLUES, a dokładniej jego chicagowska odmiana. Mamy za sobą wiele koncertów na terenie całego kraju jak również poza granicami Polski. Jesteśmy laureatami m.in. takich przeglądów i festiwali jak: Rawa Blues 2000 i 2001; w Katowicach (Duża Scena); Blues na Kujawach w Brześciu Kujawskim Zaczarowany Świat Harmonijki 2000 (Jacek Urlik II nagroda) – Rawa Blues; w Katowicach (laureat festiwalu – nagroda publiczności); Rawa Blues; w Katowicach (wyróżnienie); Blues nad Bobrem w Bolesławcu i wielu innych… Według ankiety przeprowadzonej wśród miłośników bluesa zorganizowanej przez A. Matysika i Radio Katowice oraz pismo Twój Blues zostaliśmy uznani za Odkrycie Roku 1999, a w 2001 zajęliśmy drugą pozycję w kategorii Zespół Roku. To co doceniają w nas fani jak i znawcy gatunku, to feeling i pasja z jaką gramy. Naszą inspiracją są m.in. tak sławni wykonawcy bluesa jak: Junior Wells, Buddy Guy, Carrey Bell, Muddy Waters, Little Walter Jacobs, Otis Rush i wielu innych. W naszym repertuarze oprócz standardów muzyki bluesowej znajdują się kompozycje własne z polskimi tekstami. W 2001r. miała miejsce premiera naszej debiutanckiej płyty: „Blues & Chicago Sound”, która spotkała się z dobrym przyjęciem, a jej notowania plasują się w dziesiątce najlepiej sprzedających się polskich płyt bluesowych. Już wkrótce planujemy wydanie płyty koncertowej nagranej z udziałem czołowych polskich harmonijkarzy. Mariusz Kędzierski (perkusja), Janusz Lesień (bas), Kacper Walczak (gitara), Jacek Urlik (harmonijka, śpiew)
8 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert Jacek Jaguś & Bartek Łęczycki
Jacek „Jogi” Jaguś to założyciel J.J. Band. W roku 2001 został uznany najlepszym gitarzystą warsztatów Blues nad Bobrem i odebrał nagrodę im. Michała Kobusiaka. Tak zaczęła się muzyczna droga Jacka Jagusia, która biegnie głównie bluesowym szlakiem. Ma na koncie występy na wszystkich znaczących festiwalach bluesowych w Polsce oraz współpracę z uznanymi muzykami takimi jak Leszek Cichoński, Marek Raduli czy nieżyjący już chicagowski gitarzysta Phil Guy (brat słynnego Buddy’ego Guy’a). Bartek Łęczycki - jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie. Otrzymał dwie platynowe płyty za album Koledzy (2007) oraz Męska Muzyka (2008). Ceniony pedagog i popularyzator harmonijki. Co rok prowadzi ok. 30 warsztatów muzycznych i gra ok. 120 koncertów w Polsce i za granicą. W roku 2010 jako pierwszy Polak został zaproszony na największy festiwal harmonijkowy w Minneapolis, organizowany przez SPAH, gdzie zagrał solowy koncert oraz poprowadził wykład dla najbardziej zaawansowanych uczestników zjazdu z całego świata. Czuje się swobodnie w każdym gatunku muzyki, biegle posługuje się techniką overbending, która pozwala grać dowolną skalę w każdej tonacji na zwykłej 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej. Prowadził warsztaty mistrzowskie we Francji, USA czy na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Belgii czy Maroko. Jego niezwykłą muzykalność i wirtuozerię docenili m.in. Wojciech Waglewski, Jarek Śmietana, Piotr Banach czy Maciej Maleńczuk. Udziela się w wielu formacjach muzycznych, występuje solowo z wykorzystaniem loop station oraz jako muzyk sesyjny.
Jacek Jaguś (gitara), Bartek Łęczycki (harmonijka)
24 sierpnia, niedziela godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu The Dirty Aces
Tom Hull (bas), Filip Kozłowski (gitara), Giles Robson (harmonijka, śpiew), Simon Small (perkusja)
29 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Szulerzy
Zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu przez znanych i doświadczonych muzyków, którzy z biegiem czasu odkryli właściwe proporcje receptury zawierającej wszystko to, co kręci najbardziej: energetyczny i taneczny miks rhythm and bluesa i rock and rolla, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce. To muzyka pełna pozytywnych wibracji, które nie pozwalają spokojnie usiedzieć w miejscu. Jej uzupełnieniem są polskie teksty śpiewane przez urokliwą wokalistkę oraz oryginalny wizerunek sceniczny.
Natalia Abłamowicz (śpiew), Dominik Abłamowicz (harmonijka, śpiew), Marcin Szulkowski (gitara), Miłosz Szulkowski (perkusja), Marek Wikarski (gitara basowa, kontrabas)
3 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kosciół Ewangelicki – Koncert inauguracyjny Od Monteverdiego do Bacha
Wykonanie: Marta Boberska (sopran), Cappella Viridimontana: Maria Banaszkiewicz- Bryła (klawesyn, pozytyw), Aleksandra Bryła (skrzypce), Henryk Kasperczak(teorba), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
Marta Boberska absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchino Rossiniego, Georga Friedricha Händla, Claudio Monteverdiego, Henry’ego Purcella. Artystka współpracowała także m. in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (Widma Stanislawa Moniuszki), Narodową Operą Łotewską w Rydze (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Operą Nova w Bydgoszczy (Mesjasz Georga Friedricha Händla), Operą Krakowską (Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Zemsta nietoperza Johanna Straussa). Śpiewała także w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Jean-Claude Malgoire’a w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała Krystynie Jandzie w sztuce Maria Callas – lekcja śpiewu. W repertuarze ma również muzykę współczesną – w jej wykonaniu odbyło się prawykonanie cyklu pieśni Marijna Simonsa (Finlandia, 2003 rok). Sopranistka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno-kantatowe, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej, występuje w czołowych filharmoniach kraju, dając koncerty, jak i recitale solowe. Współpracuje również z Polskim Radiem.
Cappella Viridimontana – kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna.
BILETY: 5, 10 zł
10 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Wykonanie: Meccorre String Quartet: Michał Bryła (altówka), Wojciech Koprowski (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Jarosław Nadrzycki (skrzypce)
Założony w 2007 roku Meccorre String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Zespół ma w swoim dorobku artystycznym występy w ramach czołowych festiwali europejskich, m. in. Rheingau Musik Festival, Mecklemburg Vorpommern, Festiwal Wielkanocny L. van Beethovena, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku. W 2012 roku Meccorre String Quartet otrzymał główną nagrodę w konkursie Irene Steels-Wilsing Stiftung, dzięki której ukazała się w 2013 roku debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca Kwartety smyczkowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a od roku 2009 studiuje w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccorre String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela. W 2011 roku Meccorre String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki” w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów.
BILETY: 5, 10 zł
17 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Wykonawcy: Agnieszka Tarnawska (organy), Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko (obój), Paweł Solecki (fagot), Roman Witaszek (klarnet)
Agnieszka Tarnawska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów (prof. Sławomir Kamiński) i klawesynu (prof. Maria Banaszkiewicz-Bryła), jak również Musikhochschule Lübeck (organy – prof. Arvid Gast), a w październiku rozpocznie studia solistyczne Konzertexamen w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Jest laureatką licznych konkursów organowych: I Akademicki Konkurs organowy Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu (2008 – wyróżnienie), IV Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2010 – 2. nagroda), XVIII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. L Janáčka w Brnie (2012 – 2. nagroda), XVIII Międzynarodowy Konkurs Organowy w Korschenbroich (2013 – 2. nagroda). Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Piastuje stanowisko organistki kościoła Świętego Krzyża od 2007 roku. Krakowskie Trio Stroikowe powstało w 1998 roku z inicjatywy oboisty Marka Mleczki przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz solowej – stąd też muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. W 2005 roku współpracując z PWM i DUX-em, zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Sonatę Es dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
BILETY: 5, 10zł
24 sierpnia, niedziela godzina 19.00, kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Trio Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozeri pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie instrumentów poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki.
Jorgos Skolias wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, zajmując się nie tylko muzyką etniczną, ale śpiewając też rocka i bluesa. Wspomina młodość w Zgorzelcu jako niesłychanie inspirującą. Jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów), nazywanego również gardłowym. Śpiew gardłowy to sztuka tworzenia harmonicznych dźwięków razem z tonem bazowym, dając złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. Uprawiana w wielu zakątkach świata, jednak znana głównie z Tuwy, kraju leżącego na południu Syberii, tuż ponad Mongolią.
Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dzięsieciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej.
wykonawcy: Sefardix: Marcin Oleś (kontrabas), Bartłomiej Brat Oleś (perkusja), Jorgos Skolias (wokal)
BILETY: 5, 10 zł
31 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert Finałowy
Wykonawcy: Kwartet Aulos – Karolina Norwich – flet, Mariusz Dziedzieniewicz – obój, Krzysztof Mayer – klarnet, Dariusz Rybacki – fagot.
Podczas koncertu zaprezentuja utwory między innymi Bacha, Chopina, Mozarta.
BILETY: 5, 10 zł
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Towarzystwo Śpiewacze Cantores
9 sierpnia, sobota godzina 19.30, amfiteatr im. Anny German – VI Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2014 – Transmisja na żywo w TV Polsat. Wszystkie informacje na temat imprezy na stronie www.kabaretobranie.pl
Bilety na abilet.pl oraz biletyna.pl
Agnieszka Włodarczyk
Aktorka i piosenkarka. W 1996 zadebiutowała w Teatrze Studio Buffo w spektaklu Janusza Józefowicza – Tyle miłości. Zagrała tam również w musicalu Metro.
Jest znana z takich produkcji jak: Sara – tytułowa rola w filmie Macieja Ślesickiego, 13 posterunek, 13 posterunek 2, Plebania, Zostać miss i Zostać miss 2, Dziki i Dziki 2, Pojedynek, Pierwsza miłość.
W 2005 wzięła udział w I edycji programu Taniec z gwiazdami, gdzie w parze z Michałem Skawińskim zajęła 7. miejsce.
W 2006 nagrała piosenkę „Słońce rośnie w nas” do filmu Job, czyli ostatnia szara komórka, w którym również zagrała.
W 2007 zwyciężyła I edycję programu Jak oni śpiewają, pokonując w finale Nataszę Urbańską z 65 procentową przewagą głosów.
30 listopada 2007 ukazał się jej pierwszy album studyjny zatytułowany Nie dla oka…. Przy tworzeniu płyty Włodarczyk współpracowała m.in. z Liberem, Robertem Jansonem, Sylwią Grzeszczak, Piotrem Bukartykiem, Krzysztofem Antkowiakiem czy Leszkiem Kamińskim. Album promowany był singlem „Zawsze byłam”. Uzyskał status złotej płyty, sprzedawszy się w nakładzie ok. 15 tys. egzemplarzy.
W 2009 wydała singel „Czas pokaże”, który znalazł się na wakacyjnej składance radia RMF FM – muzyka najlepsza pod słońcem 2009. W tym samym roku wzięła udział w VI, mistrzowskiej edycji programu Jak oni śpiewają, w której zajęła 2. miejsce.
25 lipca 2010 wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Za wykonanie piosenki „Opiat’ mietiel’” zajęła 2. miejsce i zdobyła Srebrny Samowar.
29 lipca 2013 w serwisie YouTube Włodarczyk opublikowała singel zatytułowany „Twoja mała Aga”, który skomponował Marek Kościkiewicz, a napisał Konrad Biliński. Radiowa premiera utworu odbyła się w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
8 marca 2014 telewizja Polsat rozpoczęła emisję pierwszej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo z udziałem Agnieszki Włodarczyk. W finale aktorka zajęła 2. miejsce i zdobyła statuetkę Srebrnej Twarzy. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. przekazała organizacjom wspierającym zwierzęta: „Kocia łapka” i „Zwierzaki w potrzebie”.
Na scenie występowała m.in. u boku Maryli Rodowicz, Alicji Majewskiej, Krzysztofa Antkowiaka oraz solistki operowej Justyny Reczeniedi.
Andrzej Grabowski
Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz – stand-uper obdarzony wielkim talentem komediowym.
Jest laureatem wielu nagród filmowych. Ogromną popularność zyskał dzięki roli Ferdynanda w sitcomie „Świat według Kiepskich”. W 2009 roku z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Andrzej Grabowski w swym programie z ogromnym dystansem i odwagą występuje przed publicznością w całej Polsce. Aktor porusza tematy bliskie każdemu dojrzałemu mężczyźnie. Nie oznacza to jednak, że spektakl ten nie rozbawi młodszej części publiczności. To świetna i inteligentna zabawa pełna aluzji, subtelnych niedopowiedzeń, ale także szczerych i bezpośrednich żartów dla widzów w każdym wieku.
Cezary Pazura
Aktor, komik, reżyser i producent w jednej osobie. Zagrał w ponad 55 filmach produkcji polskiej, austriackiej i niemieckiej. Do współpracy zapraszali go najznamienitsi filmowi twórcy, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski, Władysław Pasikowski.
W 1994 r. otrzymał statuetkę Złotej Kaczki, tym samym został uznany najpopularniejszym polskim aktorem 1993 roku.
Cezary Pazura to niezwykle wszechstronny artysta. Pracuje przy tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów (tzw. dubbing). Próbuje również swoich sił jako piosenkarz ( wydał płytę, a do współpracy zaprosił m.in. Olafa Lubaszenko, Bogusława Linde i Piotra Bukartyka). Oprócz talentu aktorsko-wokalnego, znany jest także z rewelacyjnych projektów kabaretowych.
Grzegorz Halama
Aktor kabaretowy, filmowy, teatralny, parodysta.
Z żółtego golfu stworzył znak firmowy, rozpoznawany niemal na całym świecie. Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy.
Wraz z Jarosławem Jarosem współtworzy kabaret „Grzegorz Halama Oklasky” Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach. Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywał do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu „HBO Na stojaka”, Comedy Central. Wziął udział m.in. w takich produkcjach filmowych jak „Niania”, „Nie kłam kochanie” czy „Wyjazd integracyjny”.
Ciach
Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznymprzeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!
Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym Ciach brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix.
Ciach jest stałym uczestnikiem telewizyjnych festiwali kabaretowych, są to m.in.: Listopadowa Noc Kabaretowa 2011 i 2013/TVP2, Kabareton Opolski 2011/TVP1, Festiwalu Kabaretu Koszalin /TVP2, Płocka Noc Kabaretowa 2013/TVP2, Wczasy z kabaretem Szczecin 2013/TVP2, Lidzbarskie Wieczory Satyry i Humoru 2013/TVP1, Kabaretowa Noc Listopadowa 2013/ TVP2, Dzięki Bogu już Weekend listopad 2013, serial improwizowany „Spadkobiercy” TV4.
Od roku 2009 Kabaret Ciach, jest gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat. W 2013r. Odbyła się już V edycja tej najwiekszej w zachodniej Polsce imprezy kabaretowej.
W 2014 roku Kabaret Ciach obchodzi jubileusz 20-lecia działalności scenicznej.
Czwarta Fala
Równie młody, jak i doświadczony kabaret, którego twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych i niedorzecznych aspektów, pozornie zwyczajnych sytuacji.
Bardzo specyficzny styl poczucia humoru prezentowanego przez Zespół ma swoje odzwierciedlenie w tematyce poszczególnych skeczy. Jednakże każdy z nich jest tak rozbudowany tekstowo i wizualnie, iż wszyscy widzowie, niezależnie od wieku, znajdują coś, co przyciąga ich uwagę.
Świadczą o tym zdobyte nagrody publiczności oraz liczne zaproszenia na występy w całej Polsce.
Ireneusz Krosny
Tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność – własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie.
Naukę pantomimy rozpoczął w wieku lat 14. W 1992 roku rozpoczął zawodową działalność solową pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. W sezonie 1995/6 wziął udział w trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce i wszystkie wygrał otrzymując trzy Grand Prix. Występuje w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA (otrzymał tam nagrodę „Critic’s Choice” amerykańskiej gazety artystycznej Chicago Reader za najlepszy zdaniem krytyków spektakl w Chicago).
Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym i uznanym mimem komicznym w Polsce, a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie.
Kabaret Młodych Panów
Posiadający już 10 -letnie doświadczenie na kabaretowej scenie, wciąż MŁODZI Panowie nie próżnują i zdobywają kolejne szczyty w swoim dorobku artystycznym. Wywodzą się z Rybnika, ale obecnie doprowadzają do łez – ze śmiechu oczywiście – fanów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Ich społeczno-obyczajowy humor z dużą dawką ironii i dystansu do tego co aktualnie się dzieje sprawia, że zyskują nie tylko coraz szersze grono wiernych fanów, ale także uznanie krytyków. Zdobyli najwyższe laury we wszystkich liczących się konkursach i festiwalach kabaretowych z RYJKIEM i PAKĄ na czele. Skecze i piosenki kabaretu prezentowane były w każdym możliwym programie telewizyjnym na antenach Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN.
Mimo licznych sukcesów i ugruntowanej już pozycji w kabaretowym świecie nie spoczywają na laurach – stale się rozwijają, ciągle odkrywają swoje możliwości, krok po kroku przesuwając granice własnego profesjonalizmu. Tak, tak można coś robić jeszcze lepiej…
Kabaret Skeczy Męczących
Znany jako KSM to kielecki zespół założony w 2003 roku.
Bardzo szybko stał się rozpoznawalny przez szeroką publiczność, dzięki częstym udziałom w telewizyjnych programach kabaretowych. Artyści byli stałymi gośćmi u Piotra Bałtroczyka, a z czasem żaden telewizyjny kabareton nie mógł się obyć bez ich udziału i energetycznego wkładu. Widzowie zapamiętali ich jako znawców tematyki sportowej, dzięki „Piosence Trenera”, czy przezabawnej parodii Jacka Krzynówka. Wszyscy doskonale znają charakterystyczne postaci Kłaka i Śruby. Kabaret Skeczów Męczących odważnie wyśmiewa wszystko, co ich otacza. Przedstawili alternatywne wersje teleturniejów „Kocham Cię, Polsko”, czy „Trfam Telegra”.
Słuchajcie
Zielonogórska grupa istniejąca od jakis 10 lat. Zdobyli większosc najwazniejszych nagród na najwazniejszych festiwalach sztuki kabaretowej. Obecny skład grupy to trzech mężczyzn. Artyści owi wykonują skecze, piosenki i krótkie monologi. Program Kabaretu Słuchajcie udowadnia tezę , że każda sytuacja, nawet w życiu najnudniejszego człowieka na świecie, może się ułożyć w naprawdę śmieszny i zaskakujący sposób. Cechą nowego programu jest szukanie komizmu w sytuacjach pozornie normalnych. Program jest dynamiczny wiec uważajcie.
Okazuje się, że nie musi być o seksie, grubej teściowej i chudej sekretarce, żeby było śmiesznie.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury ,Impresariat Artystyczny PATOS
4 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
Zumba na świeżym powietrzu, konsultacje dietetyczne, zabiegi spa i kosmetyczne, wszelkiego rodzaju masaże i wiele innych atrakcj.
11 Lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – przy pomniku Bachusa
18 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
25 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
1 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
8 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
15 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
22 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
29 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Centrum Tańca i Fitness i Fundacja Lyada.
2 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Zabytki sakralne Zielonej Góry-spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem po Zielonej Górze – udział bezpłatny
9 lipca, środa godzina 17.30, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.30
Zielonogórskie turystyczne ABC – spacer z przewodnikiem Jarosławem Wnorowskim po Zielonej Górze – udział bezpłatny
16 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Miasto młodości naszych rodziców – spacer z przewodnikiem Januszem Kapalą po Zielonej Górze – udział bezpłatny
23 lipca, środa godzina 17.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.00
Atrakcje przyrodnicze Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Grażyną Kulczycką po Zielonej Górze – udział bezpłatny
30 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Zabytki Sakralne i architektura obronna Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
6 sierpnia, środa godzina 17.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.00
Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
13 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Achitektura świecka Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
20 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Sławni ludzie związani z Zieloną Górą. Jak dawniej egzekwowano prawo w mieście? – spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszek po Zielonej Górze – udział bezpłatny
27 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Pomniki Zielonej Góry, śladami św. Jana Nepomucena – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym po Zielonej Górze – udział bezpłatny
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych
7 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Anny Ozner
Anna Ozner jest wokalistką, aktorką i pedagogiem ale przede wszystkim człowiekiem pełnym pozytywnej energii, charyzmy oraz pogody ducha. W latach 2002- 2008 związana była z Teatrem Lubuskim, Teatrem Rampa i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, grała m.in. w musicalu „West Side Story”. Jest laureatką wielu festiwali i konkursów wokalnych m.in. Tańczące Eurydyki, Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki, Szansa na sukces, Europejski Festiwal Face To Face (Grand Prix 2011) i Słowiański Bazar (Białoruś-reprezentacja kraju). Znalazła się w finałowej dwudziestce uczestników drugiej edycji programu The Voice of Poland. Od lat wspiera wokalnie artystów kabaretowych podczas większych realizacji telewizyjnych czy nagraniach DVD m.in. Kabaretowa Noc Listopadowa, DVD Kabaretu Moralnego Niepokoju: Babilon Tour, Galaktikos, Trasasasa. Udzieliła głosu na ścieżkach dźwiękowych filmów „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Lejdis”, możemy ją także usłyszeć w wielu polskich bajkach.
14 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert zespołu Honzator
Gramy rocka z przymrużeniem oka. Koncentrujemy się na publiczności kobiecej w wieku młodym i średnim. Śpiewamy o problemach wynikających ze współczesnego spojrzenia na relacje męsko-damskie. A są to dziś relacje bardzo skomplikowane. Z punktu widzenia kobiety szczególnie. Bo z jednej strony współczesne kobiety poszukują mężów („Poszukuję męża”), a z drugiej strony chcą odbierać cześć niemal boską („Jestem twoim bogiem”). Z jednej strony są chorobliwie zazdrosne („Na siłę”), a z drugiej najchętniej zmieniałyby facetów jak rękawiczki („Buzi Rózi”). Przykłady można mnożyć, jak my mnożymy nasze piosenki, a na płycie jest ich sporo, bo aż 15.Teksty: Michał Zabłocki, muzyka: Aleksander Brzeziński. Zespół w składzie: Marta Honzatko (śpiew), Michał Braszak (bas), Aleksander Brzeziński (instrumenty klawiszowe), Gertruda Szymańska (perkusja), Arkadiusz Wiech (gitary)
21 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Mateusza Krautwursta
Wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Absolwent wokalistyki kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2006 roku odbył trasę koncertową po Wielkiej Brytanii jako wokalista najpopularniejszego w Europie chóru gospel The London Community Gospel Choir (jak pierwszy Polak w historii i jeden z nielicznych białych wokalistów). Kulminacją trasy był koncert w londyńskim Alexandra Palace na UK Hall Of Fame z Georgem Martinem, tuż po pojawieniu się na scenie gwiazd światowego formatu (James Brown, Pattie Labelle, Joss Stone, Beyonce i Prince). W tym okresie został twarzą okładki polskigo tygodnika Goniec Polski, wydawanego w Wielkiej Brytanii. Udzielił też wywiadu dla gazety Polish Express. Aktualnie prowadzi własną firmę, poprzez którą organizuje koncerty, pracuje nad produkcjami muzycznymi, a także tworzy impresariat dla swoich poczynań artystycznych oraz zespołu The Positive. Pracuje z wieloma znakomitymi artystami. W lutym 2011 roku ukazała się również jego debiutancka pozycja literacka – powieść postmodernistyczna „Pojednanie. Składanie do całości” oraz debiutancka płyta The Positive.
28 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Dinozaury ZOKu
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
4 lipca, piątek godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
6 lipca, niedziela godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
3 sierpnia, niedziela godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
5 sierpnia, wtorek godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
6 sierpnia, środa godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
4 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON
Kabaret Słoiczek po Cukrze
Kabaret Słoiczek po Cukrze jest prawdopodobnie najładniejszym kabaretem na świecie. Tworzą go wyłącznie kobiety, dlatego jest tak wyjątkowy. Jednak ten, kto myśli, że kobiety to „słaba płeć”, nigdy nie widział Słoiczka po Cukrze w akcji. Dojrzały humor, znakomite aktorstwo, codzienność w krzywym zwierciadle, radość i energia, a do tego piękno, refleksja, spostrzegawczość i inteligencja sprawiają, że widz doskonale spędza z nami czas. Zapraszamy na dużą dawkę świetnej zabawy z puentą.
Grzegorz Halama Oklasky
Obłe, w żółtym golfie i śmiesznie się porusza. Tak widzi Grzegorza Halamę 3 miesięczne dziecko. Szanujący się Dorosły nazwie Grzegorza Artystą Kabaretowym. Łatwo zrozumieć 3 miesięczne dziecko, ale co ma na myśli szanujący się Dorosły? Być może to, że Grzegorz Halama gromadzi ludzi w różnych salach po czym, pokazuje na scenie wszystko co może ich rozbawić, o czym są wcześniej uprzedzeni. Podobnie zachowuje się Jarosław Jaros. Oczywiście podobnie zachowuje się znacznie więcej osób, ale Jarosław występuje razem z Grzegorzem. Piosenki, monologi, skecze i formy bliżej nie określone będące wszystkim po trochu – oto co można zobaczyć w kabarecie Grzegorz Halama Oklasky. Striptiz, Schtirlitz, sztućce i tlenek fosforu w małych paczuszkach – tego w kabarecie Grzegorza nie zobaczycie.
(a teraz zupełnie inny opis kabaretu)
Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach. Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywa do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu „HBO Na stojaka”, Comedy Central. W Trójkowej Liście Przebojów, jego utwór „Ja wiedziałem, że tak będzie” przez trzy tygodnie trwał na pierwszym miejscu. W każdy poniedziałek ma swoją audycję w radiowej „Trójce”. Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy.
Obecnie na scenie prezentuje program „Jestem Ochroniarzem”, w którym pojawia się w towarzystwie Jarosława Jarosa. Program wypełniają piosenki („Jestem ochroniarzem z supermarketu”, „NFZ Blues”, „Jedzie pociąg”, „Nie pożyczę Ci stówy”), Pan Józek („Wywiad z Panem Józkiem o Magdzie Gessler”), monologi („Pan Edward”, „Miss Świata”) i stand-up.
Jeżeli kiedykolwiek widziałeś faceta w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie, to na pewno był to Grzegorz Halama w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie.
Jarosław Jaros
Współtworzę kabaret Grzegorz Halama Oklasky. Występuję również z solowo z autorskimi piosenkami z programem „Chyba piosenki”. Innymi słowy: piszę, komponuję, występuję. Początek mojej działalności artystycznej przypada na połowę lat dziewięćdziesiątych. Była to tak zwana „poezja śpiewana” i piosenka turystyczna. Jednak, to zamiłowanie do kabaretu zaskutkowało rozpoczęciem pracy na scenie i estradzie. 1998-2003: kabaret Słuchajcie (byłem ojcem założycielem, liderem, managerem, autorem i aktorem). 2003 – „do obecnie”: kabaret Grzegorz Halama Oklasky (aktor, autor). 2011 – „do obecnie”: Jarosław Jaros solo – występuję solowo, łącząc w całość swoje artystyczne pasje, czyli piosenki z kręgu „krainy łagodności” i kabaret. Pojawiałem się w programach telewizyjnych (TVP1, TVP2, POLSAT, COMEDY CENTRAL, HBO) i radiowych (przede wszystkim Polskie Radio „Trójka”). Nie jestem już artystą młodego pokolenia i nie jestem jeszcze artystą starszego pokolenia. Nazwijmy mnie zatem artystą średniego pokolenia.
11 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON
Katarzyna Piasecka
Stand-uperka i konferansjerka. Od ponad dziesięciu lat obecna na polskiej scenie kabaretowej. Wcześniej występowała w kabarecie Słuchajcie. Obecnie zajmuje się już tylko stand-upem.
Kabaret Jurki
„Mimo lekkości scenicznej bardzo poważnie traktują odbiorców, dbając nie tylko o treść ale i formę spektaklu. Oglądający program czują, że to co widzą zostało zrobione specjalnie dla nich. JURKI reprezentują wysoki poziom żartów i umiejętności aktorskich. Każdy z artystów, a jest ich troje, to duża indywidualność. Razem udaje im się stworzyć zgrany zespół i dobry program. W 1996r na PACE zachwycili jurorów i krakowską publiczność stworzeniem tzw. nurtu sierocego, przedstawiającego grupę ludzi onieśmielonych, zagubionych na scenie, zaskoczonych reakcją publiczności, czego efektem było kłanianie się w środku skeczu. Zdobyli wówczas I Nagrodę. Ich kolejne programy mają już inną formę, ale tak samo świetne pomysły.”
18 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia
Kabaret Adi
1/2 kabaretu ADIN czyli Władek Sikora i Marcin Osiewicz, reprezentować oni będą Zielonogórską cześć grupy pod nazwą ADI.
Władysław Sikora – przeszłość permanentnie kabaretowa, wybitny teoretyk kabaretu, gdyby kabaret się robiło tylko teoretycznie, to nie miałby sobie równych. Od zawsze w Zielonej Górze. Aktor kabaretu Potem, napisał książkę będąca zbiorem porad dla młodych artystów kabaretowych. Wyreżyserował wiele filmów pod szyldem wytwórni A’YoY. Od listopada 2007 tworzy kabaret Adin.
Marcin Osiewicz – przeszłością sięga kabaretu Hlynur, samobieżny mechanizm małpiaty, rektor Akademii Słabego Żartu.
Kabaret Ciach
Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznym przeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie! Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów tak, jak było to w przypadku programu „LISTY OD WIDZÓW”. Jego fragmenty zaprezentował min. na antenie TVP 2, w Kabaretowym Klubie Dwójki, którego gościem specjalnym był kultowy satyryk i komediopisarz Stanisław Tym, z którym Kabaret Ciach ściśle współpracuje, występując na wspólnych koncertach w Całej Polsce i poza jej granicami. Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym Ciach brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix.
Kabaret Słuchajcie
Kabaret Słuchajcie to zielonogórska grupa istniejąca od jakiś 10 lat. Zdobyli większość najważniejszych nagród na najważniejszych festiwalach sztuki kabaretowej. Obecny skład grupy to trzech (nie bójmy się tego słowa) MĘŻCZYZN. Jarosław Marek Sobański (taki blondyn, a na nim dziwne okulary i fryzura kupiona na Jamajce) Tomasz Łupak (taki chłopak, co dobrze gra i śpiewa ładnie, a czasem nawet głośno) i Janusz Pietruszka (taki wysoki, duma Nielestna o wysokim ilorazie inteligencji albo iloczynie). Artyści owi wykonują skecze, piosenki i krótkie monologi. Program Kabaretu Słuchajcie udowadnia tezę , że każda sytuacja, nawet w życiu najnudniejszego człowieka na świecie, może się ułożyć w naprawdę śmieszny i zaskakujący sposób. Cechą nowego programu jest szukanie komizmu w sytuacjach pozornie normalnych. Program jest dynamiczny wiec uważajcie. Okazuje się, ze nie musi być o seksie, grubej teściowej i chudej sekretarce, żeby było śmiesznie.
25 lipca, piątek godzina 20:00 podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia
Kabaret Made in China
Kabaret Made In China to grupa wywodząca się z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Są jedną z nietuzinkowym formacji dbających o inteligentny żart i błyskotliwe puenty nie powiązane z polityką. Warto zobaczyć ich na żywo choćby po to, by zapoznać się z ich twórczością, gdyż bardzo rzadko są oni goścmi programów telewizyjnych czy kabaretonów. Jedynym kabaretonem, z którym są powiązani jest „Kabaretobranie, czyli Zielonogórska Noc Kabaretowa”. Poza działalnością stricte kabaretową, Katarzyna Sobieszek próbuje swoich sił w stand-upie i wraz z autorskimi monologami występuje w całej Polsce. Artur Walaszek posiada zdolności operatora, reżysera i dźwiękowca a Sławomir Kaczmarek jest imitatorem dźwięków oraz instruktorem wschodnich sztuk walk.
Kabaret Tiruriru
Jesteśmy z Zielonej Góry, jest nas pięcioro – to tak w telegraficznym skrócie. Zielona Góra to kabaret. Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe naszym domem. Kabaret Hlynur kiedyś pisał, że wypadli Sikorze spod ogona. To my zaraz za nimi. Kabaret Tiruriru istnieje jako twór od 2010 roku. Co robiliśmy przedtem? Różne okołosceniczne rzeczy. Udzielaliśmy się w różnych projektach w Gębie (Gęba – scena Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego – przyp. aut.). Inspirując się autorytetami, które spotykaliśmy na co dzień – popełniliśmy własny program, który miał swoją premierę na początku 2011 roku. Program ów zdobył uznanie i nagrody na większości liczących się festiwali kabaretowych w Polsce. Aktywnie udzielamy się w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym. Nie wiemy jak to się stało, ale współuczestniczymy też we wrocławskiej scenie kabaretowej 🙂 Od ponad 3 lat wspólnie z kabaretami Chyba, Dabz, a także Ściborem Szpakiem tworzymy Wrocławskie Poligony Kabaretowe – cykliczne spotkania z kabaretem, gdzie stawiamy czoła kolejnym wyzwaniom scenicznym(np. skecz na 12 osób) ku radości i satysfakcji naszej i publiczności.Nie śmiejemy się z teściowych i policjantów, bo teściową ma tylko Klon i akuratnie trafiła mu się fajna. Stawiamy na żart sytuacyjny, z dużą domieszką absurdu. Duży dystans do siebie sprawia, że bawimy się na scenie razem z publicznością, a czasem może nawet lepiej niż ona 😉
Kabaret K2
Zawiązaliśmy się w maju 2012 roku n.e. Zwiemy, a właściwie ksywujemy się barciś i mimi. Niektórzy z Was, drodzy czytacze, mogą kojarzyć nas z formacji: Babeczki z Rodzynkiem i hlynur. Słusznie. Do niedawna je współtworzyliśmy. Od dłuższego czasu kontentowało nas wspólne dokazywanie. Zarówno sceniczne, jak i towarzysko – imprezowe. Założyliśmy K2, żeby to kontentowanie kontynuować. W czystym, dwuosobowym wymiarze. Nasz program jest dynamiczny. Jeżeli szukacie w kabarecie liryki, u nas jej nie znajdziecie. Nie, żebyśmy nie cenili, ale nie stosujemy. Skecze piszemy oczywiście po to, żeby widza rozbawić. Ale nie tylko. Staramy się, żeby były „o czymś”. Jednak jest to staranność nie nachalna, unikamy dydaktyki. Jak ktoś chce się tylko pośmiać, to się tylko pośmieje. Jak ktoś szuka czegoś więcej, to znajdzie. Obserwujemy świat i szukamy tematów dotyczących Was i nas. Nie pokazujemy ich jednak w skali 1:1. Zawsze przetwarzamy rzeczywistość. Podkręcamy absurdalność sytuacji. Programowo unikamy stosowania wulgaryzmów. Nie, że unikamy w ogóle. Unikamy przeklinania, które ma maskować brak żartu. Wulgaryzmu dla wulgaryzmu. Podobnie jak szoku dla szoku. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów, ale robimy to w jakimś celu.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:Zielonogórski Ośrodek Kultury
5 lipca, sobota godzina 12.00, BIEGNi Summer Jam Park Tysiąclecia
W programie: zawody skateboardowe; Graffiti Jam; Dance Jam Studio Tańca Motion; koncerty: Świeży LJN, Grapexim, Buch Klika, Buras&Piexon, Zgas, Małpa; DJ-e Gugatch i Buras
BIEGNi SUMMER JAM jest kontynuacją imprez zorganizowanych w latach poprzednich na skateparku w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Jest to całodzienny otwarty festyn promujący kulturę hip – hop w regionie lubuskim. Naszym celem jest przedstawienie „jasnej” strony hip – hopu tak, by kultura miejska nie kojarzyła się tylko z negatywnymi wartościami. Chcielibyśmy zaangażować młodzież z naszego regionu do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i jednocześnie umożliwić im działanie na tych płaszczyznach, które są dla nich atrakcyjne. Chcielibyśmy również pokazać szerszej widowni, iż kultura miejska, czy też kultura hip – hop, to nie tylko agresja jak się potocznie sądzi, lecz również taniec, malowanie czy też muzyka. Właśnie na BIEGNi SUMMER JAM spotykamy najlepszych artystów graffiti, najlepszych tancerzy breakdance, c walk, hip–hop, najlepszych miłośników deskorolki z naszego regionu i wszystko to przy dźwiękach lokalnych młodych jak i starszych artystów muzyki rap. Jesli masz w sobie miłość do kunsztu w jednej z wymienionych dziedzin to właśnie BIEGNi SUMMER JAM jest miejscem idealnym dla Ciebie bo właśnie tu hip–hop spotyka pasje.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie BIEGNi
6 lipca, niedziela godzina 18.00, przy Ratuszu w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gądek
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal” .
13 lipca, niedziela godzina 17.00, Zielonogórska Palmiarnia Lubuska Orkiestra Rozrywkowa
Lubuska Orkiestra Rozrywkowa powstała w 2012 roku w Zielonej Górze. Jej członkami są muzycy z orkiestr dętych z terenu województwa Lubuskiego, zachodniej Wielkopolski i Dolnego Śląska.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Portal Orkiestry Dęte
20 lipca, niedziela godzina 18.00, przy Ratuszu w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gądek
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
27 lipca, niedziela godzina 18.00, przy Ratuszu w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gądek
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
16 lipca, środa godzina 12.00 do 16.00 deptak, wystawa plenerowa twórców nieprofesjonalnych Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury
26 lipca, sobota godzina 16.00, Imieniny Anny scena duża Lubuskiego Teatru – Spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Babska Agencja Rozwoju
26 lipca, sobota godzina 19.00, Kino Newa
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu – BILETY 5 zł
23 sierpnia, sobota godzina 19.00, Kino Newa
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu – BILETY 5 zł
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Inicjatywa Sceniczna Fruuu
Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.
Lato Muz Wszelakich 2014
Strona główna » Festiwale » Lato Muz Wszelakich » 2014
Program
Cykle imprez z opisami
Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego
Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)
3 sierpnia, niedziela godzina 20.00, Giuseppe Verdi Nabucco amfiteatr im. Anny German
Bilety do nabycia na abilet.pl
Letni Festiwal Operowy to nowy projekt Agencji Artystycznej Pro Musica.Już w sierpniu w kilku miastach Polski będzie można zobaczyć słynną operę Giuseppe Verdiego Nabucco. W rolę tytułową wcieli się znany polskiej publiczności z koncertów Verdi Gala Giulio Boschetti, który cytując za krakowskim dolcesfogatomagazine.com „absolutnie podbił serca widowni zgromadzonej w Krakowskiej Filharmonii. Boski Giulio! Śpiewak przystojny, charyzmatyczny, o niebywałym barytonowym głosie oraz niebanalnych umiejętnościach aktorskich …”.
Nabuchodonozor – popularnie Nabucco – to jedna z pierwszych oper Verdiego, która już od dnia premiery 9 marca 1842 roku w La Scali przyniosła kompozytorowi niezwykły sukces i sławę. Fenomen ten związany jest ściśle z historią Włoch, których północne prowincje właśnie w tym okresie były pod panowaniem Austrii, a Verdi – gorący patriota całym sercem popierał aktywnie działające ruchy wolnościowe. Główną osią akcji opery jest bowiem dążenie narodu żydowskiego do uwolnienia się spod jarzma Babilończyków. Analogie były czytelne, wzniosła muzyka Verdiego porywała publiczność do burzliwych demonstracji patriotycznych, a przepiękny chór z III aktu Va pensiero… stał się nieformalnym hymnem Włoch. Również samo nazwisko młodego kompozytora stało się dla rewolucjonistów homonimem oznaczającym: Victor Emmanuel, Rex d’Italia (V.E.R.D.I.).
W Polsce po raz pierwszy Nabucco wykonano w 1850 roku we Lwowie oraz w 1852 r. w warszawskim Teatrze Wielkim. Po wojnie, w maju 1983 roku Nabucco wystawiła Opera Śląska we wspaniałej interpretacji Napoleona Siessa, a Va pensiero… śpiewane zza krat ze wzniesionymi rękami, podczas trwającego wciąż stanu wojennego, było szalenie przejmującym akcentem.
Obecnie Nabucco Giuseppe Verdiego należy do żelaznego repertuaru niemal każdego teatru operowego na świecie.
W sierpniowym widowisku operowym obok G. Boschettiego w roli Abigail wystąpią Natalia Margarit i Silvia Rampazzo (z Włoch). Towarzyszyć im będzie chór Opery Polskiej oraz również znana z poprzednich tras koncertowych Roncole Verdi Orchestra pod batutą znakomitego maestro Jerzego Salwarowskiego.
Scenografia przygotowana na potrzeby widowiska jest inspirowana starożytną Bramą Isztar, której charakterystyczną cechą jest ogromna feeria barw zastosowana w jej dekoracji. Uzupełnienie stanowić będą także nasycone kolorami stylizowane kostiumy. Całość wkomponowana w przestrzeń czterech przepięknych letnich teatrów, otoczonych soczystą zielenią, stanowić będzie niezapomniane wydarzenie artystyczne, a także przeżycie duchowe.
Warto podkreślić, że mimo iż w Polsce produkcja będzie pokazywana po raz pierwszy, to od momentu premiery 31.10.1994 roku w Stuttgarcie prezentowano ją już z wielkim powodzeniem na ponad 170 prestiżowych scenach, m. in.: Tonhalle w Zurychu, International Congress Center w Berlinie, Theatre d’Esche w Luksemburgu, Theatre de Beaulieu w Lozannie, Alte Oper we Frankfurcie.
Dzieło Verdiego zostanie wystawione w 4 amfiteatrach: w kieleckiej Kadzielni (1.08.2014), w opolskim amfiteatrze NCPP (2.08.), w Zielonej Górze w Amfiteatrze im. Anny German (3.08.) oraz w Teatrze Letnim w Szczecinie (4.08.).
Wykonawcy:
Giulio Boschetti – Nabucco
Silvia Rampazzo/ Natalia Margarit – Abigaille
Damian Konieczek – Zaccaria
Elżbieta Kaczmarzyk – Janczak – Fenena
Roberto Jachini Virgili – Ismaele
Tomasz Janczak – Abdallo
CHÓR OPERY POLSKIEJ
RONCOLE VERDI ORCHESTRA
Jerzy Salwarowski – dyrygent
PRODUKCJA:
Agencja Artystyczna Pro Musica
REŻYSERIA:
Feliks Tarnawski
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY:
Małgorzata Słoniowska
ŚWIATŁA: Feliks Tarnawski
4 lipca, piątek godzina 11.00 JACEK I PLACEK, amfiteatr im. Anny German
Teatr Mer, Łódź
To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń. Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że nie wszystko złoto, co się świeci”. Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: „Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.
11 lipca, piątek 11.00 BAJKOWY KRAMIK, amfiteatr im. Anny German
Studio Teatralne Guliwer, Zielona Góra
Jest to zabawna adaptacja dwóch znanych bajek dla dzieci – Szklana Góra i Czerwony Kapturek, połączona kabaretową formą. Pan Rączka i Pan Nóżka, dwóch rywalizujących ze sobą ,wędrownych Aktorów-Kuglarzy, stara się za wszelka cenę pokazać swój spektakl zgromadzonym widzom. Niestety, natrafiają na różne przeszkody, które burzą im ustalony wcześniej plan. Do tego dochodzą prywatne animozje, które dodatkowo przeszkadzają im w realizacji spektaklu. Wtedy zaczynają improwizować. Rodzi się nowy spektakl…ale i to przychodzi im z trudem.
18 lipca, piątek godzina 11.00 BALLADA O KRÓLU ZĘBOBULU/ DESZCZOWA CHMURA, amfiteatr im. Anny German
Teatr Alternatywa, Zielona Góra
Teatr Alternatywa zaprasza na wspólną podróż do dwóch królestw, na które spadło nieszczęście. Co boli Króla i czy jest na to jakiś lek? Kto powstrzyma grożącą królestwu powódź? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz oglądając „Balladę o królu Zębobulu” oraz „Deszczową Chmurę”. Szczypta magii, garść strachu i duża dawka dobrej zabawy. Zapraszamy!
25 lipca, piątek godzina 11.00 MUCHA PRZED SĄDEM, amfiteatr im. Anny German
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
Akcja spektaklu rozgrywa się w świecie owadów. Mucha zostaje oskarżona o wiele przestępstw. Sąd owadów, przy pomocy przysięgłych stara się wydać sprawiedliwy wyrok i przesądzić o winie lub niewinności oskarżonej. Przedstawienie opowiada o o bardzo ważnych zagadnieniach – higienie, o tolerancji i otwartości wobec innych ludzi.
1 sierpnia, piątek godzina 11.00 CZEGO NIE WIECIE O SMOKACH, amfiteatr im. Anny German
Teatr Rozrywki Trójkąt, Zielona Góra
Spektakl „Czego nie wiecie o smokach” został zainspirowany książką słynnego psychologa Marshalla B. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”. Opowiada o przygodach głównej bohaterki , Lu, która rozgniewana na swoich kolegów wyprawia się przez magiczny portal do krainy smoków, z zamiarem ich zabijania i w ten sposób odreagowania spotykających ją przykrych sytuacji. Z upływem czasu i wraz z kolejnymi napotykanymi smokami, Lu przekonuje się, że przemoc jest bezsensowna i niczym nie uzasadniona, a komunikacja z innymi ludźmi powinna być oparta na rozpoznaniu własnych emocji. Poważny temat został jednak w tym przedstawieniu potraktowany z dużym poczuciem humoru i lekkością. Spektakl został zrealizowany w konwencji ulicznego teatru, ze średniowieczną stylistyką kostiumów i muzyki nagranej z wykorzystaniem średniowiecznych instrumentów oraz dużymi, barwnymi formami animowanych smoków. Zawiera także elementy interakcji z publicznością.
8 sierpnia, piątek godzina 11.00 MORSKIE OPOWIEŚCI CLOWNA PINEZKI, deptak
Teatr Pinezka, Gdańsk
To wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki maczugami, piłkami, improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
14 sierpnia, czwartek godzina 11.00 CZERWONY KAPTUREK, amfiteatr im. Anny German
Teatr im. J.Osterwy, Gorzów WLKP.
Któż z nas nie zna historii o Czerwonym Kapturku i złym Wilku, który przebiera się za babcię, tylko po to aby „skonsumować” niewinną dziewczynkę. Zdawałoby się, że tak popularna bajka, nie może już niczym zaskoczyć. No chyba, że…
22 sierpnia, piątek godzina 11.00 JAŚ I MAŁGOSIA, amfiteatr im. Anny German
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Przedstawienie opowiada o przygodach niesfornych dzieci drwala, czyli psotnej, łakomej i leniwej Małgosi oraz bojaźliwego Jasia, którzy wyruszają do lasu z obiadem dla taty. Zagubieni w leśnej gęstwinie docierają do chatki Baby Jagi – złej czarownicy, która podstępem zwabiła ich do siebie. Na jej usługach jest sfrustrowany Kot, mający nadzieję na odzyskanie straconego ogona. Spotyka na swej drodze samotnego Psa – marzącego o tym, by ktoś go pokochał – który pociesza go i uświadamia mu, że liczy się tylko piękno wewnętrzne. Kot i Pies zaprzyjaźniają się i postanawiają ukarać Babę Jagę, używając do tego magicznego zaklęcia, dzięki któremu zostaną uwolnieni Jaś i Małgosia. To przede wszystkim spektakl o przyjaźni, o jej narodzinach i pielęgnowaniu, ale także o samotności i poszukiwaniu miłości. Porusza problem posłuszeństwa wobec mądrzejszych od siebie oraz łakomstwa, które nie zawsze popłaca.
29 sierpnia, piątek godzina 11.00 WŁADCA SKARPETEK, amfiteatr im. Anny German
Teatr Lalki i Aktora, Wałbrzych
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. „Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
26 sierpnia, wtorek godzina 12.00 – 22.00, deptak – prezentacje artystów ulicznych
26 sierpnia, wtorek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – klub festiwalowy koncerty
27 sierpnia, środa godzina 12.00 – 22.00, deptak – prezentacje artystów ulicznych
27 sierpnia, środa godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – klub festiwalowy koncerty
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
4 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Midnight Blues
Midnight Blues w swoim repertuarze muzycznym trafia w szerokie spektrum Blues’a. Członkowie zespołu to konglomerat doświadczonych muzyków, mających za sobą bagaż doświadczeń estradowych. Większość z nich wróciła do grania po wielu latach nieobecności na scenie, z jednego tylko powodu – z powodu miłości do muzyki. Rok 2011 zapisał się w historii zespołu wieloma sukcesami. Midnight Blues brał udział w licznych festiwalach i przeglądach bluesowych. Grupa zagrała koncerty między innymi z: Paul Lamb & The King Snakes, Pat Smillie Band, Nocna Zmiana Bluesa, Blue Machine, J.J Band, Kasa Chorych, Hard Times. Midnight Blues chętnie koncertuje w klubach oraz plenerach. Zespół wykonuje swój repertuar w wersji elektrycznej oraz akustycznej. Artur Błaszkowski (gitary), Mariusz Bodnar (perkusja), Krzysztof Borowski (gitara basowa), Jarosław Saniewski (wokal, piano), Paweł Wawrzyniak (gitary), Mariusz Wilanowski (harmonijka)
11 lipca, piątek godzna 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Zydeco Flow
Zydeco Flow – obecnie jedyny zespół w kraju łączący współczesne brzmienie blues/rock z tradycyjnym zydeco czyli, akustycznym, folkowym bluesem wywodzącym się z południa Stanów Zjednoczonych. Ta muzyczna mieszanka znajduje odzwierciedlenie zarówno w instrumentarium jak i kompozycjach. Tradycję reprezentują w ZF: niski, charakterystyczny głos lidera, akordeon, czyli kluczowy instrument dla stylu zydeco, gitara akustyczna, chórki i harmonijka ustana. To właśnie te brzmienia odpowiadają za folkowo-bluesowy charakter zespołu. Mocy dodają: współcześnie brzmiąca sekcja rytmiczna (bass i perkusja), rockowe gitary elektryczne oraz potężne organy Hammonda i pianina elektryczne.
Kompozycje ZF, za które odpowiedzialny jest lider – Adrian Zasada to również mieszanka łącząca tradycje blues-folkowej rytmiki i melodii ze współczesnymi harmoniami, które całości muzycznej dodają niespotykanego kolorytu. Każdy z członków ZF na co dzień słucha różnej muzyki to też w ich utworach oprócz „korzeni” znaleźć możemy takie gatunki jak rock, pop, country, a nawet jazz. Warstwa liryczna ZF za którą odpowiedzialni są Leszek Czenkusz, Tomasz Hupa i Ewa Bińczyk to przede wszystkim afirmacja życia muzyka estradowego ze wszystkimi jego odcieniami. Wesołe historie o porannych powrotach do domu z gitarą w ręku przeplatają się z gorzkim „zalewaniem” problemów miłosnych, czy refleksjami na temat muzycznej samotności. Tematyka zabawy (mimo konsekwencji) wybija się jednak na pierwszy plan. Jeśli do tego wszystkiego dodamy olbrzymi, słowiański temperament sceniczny i charyzmę wszystkich członków zespołu otrzymamy istny „dynamit muzyczny” – FLOW. Każdy koncert to dla członków ZF przygoda i traktują to bardzo dosłownie – do miasta w którym grają, wjeżdżają niczym „Siedmiu Wspaniałych” z legendarnego westernu i zawsze robią porządek Ich występy wyróżniają się wielką energią, perfekcjonizmem muzycznym, popisowymi solówkami (czasem granymi na kolanach), tańcem, ogólną atmosferą zabawy i wielka charyzmą sceniczną. Dzięki tym czynnikom ZF na długo zapada w pamięci każdego, kto widział ich w akcji na żywo. Tomasz Gust (instrumenty klawiszowe, akordeon), Tomasz Hupa (gitara basowa), Bartosz Iwicki (harmonijka ustna, śpiew), Wojciech Radke (gitary), Tomasz Stanny (perkusja), Adrian Zasada (śpiew, gitara akustyczna)
18 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Jan Gałach Band
Muzykę zespołu można określić jako szeroko pojętą, ambitną muzykę rockową z elementami blues-rocka, jazzu i fusion. Zespół nie stroni od improwizacji, przez co utwory przedstawiane na koncertach tworzą prawdziwy kolaż dźwiękowy i sprawiają, że każdy występ zespołu jest inny i niepowtarzalny. Fascynacja takimi wykonawcami jak The Allman Brothers Band, Derek Trucks Band, Mahavishnu Orchestra, czy Billy Cobhan przywołuje ducha muzyki pierwszej połowy lat 70-tych. Występy na żywo mogą kojarzyć się także z twórczością amerykańskich jam bandów. Zespół zagrał na największych festiwalach w Polsce m.in. Suwałki Blues Festiwal, Rawa Blues, Blues Express, Las, Woda i Blues, czy Bies Czad Blues, gdzie Jan Gałach i Marek Kobus są organizatorami tych bieszczadzkich spotkań. Na początku 2014 roku zespół reprezentował nasz kraj na International Blues Chalenge w Memphis zbierając bardzo dobre recezje. Chwile po powrocie do kraju The Jan Gałach Band zdobywa wyróżnienie w ankiecie kwartalnika „Twój Blues”. W marcu 2014 roku zespół wyjeżdża na konkurs Blues Aperitiv, organizowany w Czechach, gdzie zdobywa pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności.
Karolina Cygonek (wokal), Jan Gałach (skrzypce), Marek Idzik (bas), Marek Pegaz Kobus (gitara), Borys Sawaszkiewicz (klawisze), Max Ziobro (perkusja)
25 lipca, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu The Beatles Acoustic Plus
Dariusz Bafeltowski (gitary, mandolina, śpiew), Janusz Yanina Iwański (gitary, śpiew), Przemysław Pacan-Cajon (instrumenty perkusyjne, śpiew)
1 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Tipsy Drivers
Nazywamy się TIPSY DRIVERS. Gramy ze sobą od listopada 1994 r. To co nas połączyło nazywa się BLUES, a dokładniej jego chicagowska odmiana. Mamy za sobą wiele koncertów na terenie całego kraju jak również poza granicami Polski. Jesteśmy laureatami m.in. takich przeglądów i festiwali jak: Rawa Blues 2000 i 2001; w Katowicach (Duża Scena); Blues na Kujawach w Brześciu Kujawskim Zaczarowany Świat Harmonijki 2000 (Jacek Urlik II nagroda) – Rawa Blues; w Katowicach (laureat festiwalu – nagroda publiczności); Rawa Blues; w Katowicach (wyróżnienie); Blues nad Bobrem w Bolesławcu i wielu innych… Według ankiety przeprowadzonej wśród miłośników bluesa zorganizowanej przez A. Matysika i Radio Katowice oraz pismo Twój Blues zostaliśmy uznani za Odkrycie Roku 1999, a w 2001 zajęliśmy drugą pozycję w kategorii Zespół Roku. To co doceniają w nas fani jak i znawcy gatunku, to feeling i pasja z jaką gramy. Naszą inspiracją są m.in. tak sławni wykonawcy bluesa jak: Junior Wells, Buddy Guy, Carrey Bell, Muddy Waters, Little Walter Jacobs, Otis Rush i wielu innych. W naszym repertuarze oprócz standardów muzyki bluesowej znajdują się kompozycje własne z polskimi tekstami. W 2001r. miała miejsce premiera naszej debiutanckiej płyty: „Blues & Chicago Sound”, która spotkała się z dobrym przyjęciem, a jej notowania plasują się w dziesiątce najlepiej sprzedających się polskich płyt bluesowych. Już wkrótce planujemy wydanie płyty koncertowej nagranej z udziałem czołowych polskich harmonijkarzy. Mariusz Kędzierski (perkusja), Janusz Lesień (bas), Kacper Walczak (gitara), Jacek Urlik (harmonijka, śpiew)
8 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert Jacek Jaguś & Bartek Łęczycki
Jacek „Jogi” Jaguś to założyciel J.J. Band. W roku 2001 został uznany najlepszym gitarzystą warsztatów Blues nad Bobrem i odebrał nagrodę im. Michała Kobusiaka. Tak zaczęła się muzyczna droga Jacka Jagusia, która biegnie głównie bluesowym szlakiem. Ma na koncie występy na wszystkich znaczących festiwalach bluesowych w Polsce oraz współpracę z uznanymi muzykami takimi jak Leszek Cichoński, Marek Raduli czy nieżyjący już chicagowski gitarzysta Phil Guy (brat słynnego Buddy’ego Guy’a). Bartek Łęczycki - jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych harmonijkarzy w Europie. Otrzymał dwie platynowe płyty za album Koledzy (2007) oraz Męska Muzyka (2008). Ceniony pedagog i popularyzator harmonijki. Co rok prowadzi ok. 30 warsztatów muzycznych i gra ok. 120 koncertów w Polsce i za granicą. W roku 2010 jako pierwszy Polak został zaproszony na największy festiwal harmonijkowy w Minneapolis, organizowany przez SPAH, gdzie zagrał solowy koncert oraz poprowadził wykład dla najbardziej zaawansowanych uczestników zjazdu z całego świata. Czuje się swobodnie w każdym gatunku muzyki, biegle posługuje się techniką overbending, która pozwala grać dowolną skalę w każdej tonacji na zwykłej 10-cio kanałowej harmonijce diatonicznej. Prowadził warsztaty mistrzowskie we Francji, USA czy na Ukrainie. Koncertował również w Niemczech, Belgii czy Maroko. Jego niezwykłą muzykalność i wirtuozerię docenili m.in. Wojciech Waglewski, Jarek Śmietana, Piotr Banach czy Maciej Maleńczuk. Udziela się w wielu formacjach muzycznych, występuje solowo z wykorzystaniem loop station oraz jako muzyk sesyjny.
Jacek Jaguś (gitara), Bartek Łęczycki (harmonijka)
24 sierpnia, niedziela godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu The Dirty Aces
Tom Hull (bas), Filip Kozłowski (gitara), Giles Robson (harmonijka, śpiew), Simon Small (perkusja)
29 sierpnia, piątek godzina 20.00, Klub Piekarnia Cichej Kobiety – Koncert zespołu Szulerzy
Zespół założony w 2001 roku w Inowrocławiu przez znanych i doświadczonych muzyków, którzy z biegiem czasu odkryli właściwe proporcje receptury zawierającej wszystko to, co kręci najbardziej: energetyczny i taneczny miks rhythm and bluesa i rock and rolla, doprawiony szczyptą swingu i soulu. Ten koktajl muzyczny nazwali blues’n’roll i wykonują go jako jedyni w Polsce. To muzyka pełna pozytywnych wibracji, które nie pozwalają spokojnie usiedzieć w miejscu. Jej uzupełnieniem są polskie teksty śpiewane przez urokliwą wokalistkę oraz oryginalny wizerunek sceniczny.
Natalia Abłamowicz (śpiew), Dominik Abłamowicz (harmonijka, śpiew), Marcin Szulkowski (gitara), Miłosz Szulkowski (perkusja), Marek Wikarski (gitara basowa, kontrabas)
3 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kosciół Ewangelicki – Koncert inauguracyjny Od Monteverdiego do Bacha
Wykonanie: Marta Boberska (sopran), Cappella Viridimontana: Maria Banaszkiewicz- Bryła (klawesyn, pozytyw), Aleksandra Bryła (skrzypce), Henryk Kasperczak(teorba), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
Marta Boberska absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, od 1994 roku jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. W repertuarze tego teatru posiada ponad 30 partii operowych, przede wszystkim w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gioacchino Rossiniego, Georga Friedricha Händla, Claudio Monteverdiego, Henry’ego Purcella. Artystka współpracowała także m. in. z Teatrem Wielkim – Operą Narodową (Widma Stanislawa Moniuszki), Narodową Operą Łotewską w Rydze (Czarodziejski flet Wolfganga Amadeusa Mozarta), Operą Nova w Bydgoszczy (Mesjasz Georga Friedricha Händla), Operą Krakowską (Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Zemsta nietoperza Johanna Straussa). Śpiewała także w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta pod dyrekcją Jean-Claude Malgoire’a w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu. W Teatrze Powszechnym w Warszawie partnerowała Krystynie Jandzie w sztuce Maria Callas – lekcja śpiewu. W repertuarze ma również muzykę współczesną – w jej wykonaniu odbyło się prawykonanie cyklu pieśni Marijna Simonsa (Finlandia, 2003 rok). Sopranistka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą wykonując m. in. utwory kameralne i oratoryjno-kantatowe, bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Współpracuje z wieloma zespołami i wykonawcami muzyki dawnej, występuje w czołowych filharmoniach kraju, dając koncerty, jak i recitale solowe. Współpracuje również z Polskim Radiem.
Cappella Viridimontana – kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna.
BILETY: 5, 10 zł
10 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Wykonanie: Meccorre String Quartet: Michał Bryła (altówka), Wojciech Koprowski (skrzypce), Karol Marianowski (wiolonczela), Jarosław Nadrzycki (skrzypce)
Założony w 2007 roku Meccorre String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. W kwietniu 2012 roku zdobył II miejsce oraz nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów W. A. Mozarta, J. Haydna, jak również utworu obowiązkowego B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. W roku 2011 otrzymał Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną podczas Międzynarodowego Konkursu Kwartetów Smyczkowych „Premio Paolo Borciani” w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem I miejsca na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (II i III nagrody nie przyznano), a w roku 2009 zdobył I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Zespół ma w swoim dorobku artystycznym występy w ramach czołowych festiwali europejskich, m. in. Rheingau Musik Festival, Mecklemburg Vorpommern, Festiwal Wielkanocny L. van Beethovena, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele, oraz w wielu prestiżowych salach koncertowych, jak chociażby Filharmonia Narodowa w Warszawie, Beethovenhaus w Bonn, Auditorio Nacional de Música w Madrycie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu czy Frick Collection w Nowym Jorku. W 2012 roku Meccorre String Quartet otrzymał główną nagrodę w konkursie Irene Steels-Wilsing Stiftung, dzięki której ukazała się w 2013 roku debiutancka płyta CD zespołu, zawierająca Kwartety smyczkowe W. A. Mozarta i L. van Beethovena. Zespół kształcił się początkowo u członków kwartetu Camerata, a od roku 2009 studiuje w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie. W roku 2012 kwartet uzyskał stypendium na studia w mistrzowskiej klasie kameralistyki Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Meccorre String Quartet doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich (m.in. Reggio Emilia String Quartet Festival, Beethoven Haus Masterclass w Bonn, Jeunesses Musicales w Weikersheim), prowadzonych przez wybitnych artystów takich jak: Gerhard Schulz (Alban Berg Quartet), Cuarteto Casals, Vogler Quartett, Kuss Quartett, Barthold Kuijken, Heime Müller, Antonello Farulli, Peter Cropper (Lindsay String Quartet). Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu było uczestniczenie w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena prowadzonym przez Alfreda Brendela. W 2011 roku Meccorre String Quartet otrzymał nominację do nagrody „Paszport Polityki” w kategorii muzyka poważna m.in. za śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów.
BILETY: 5, 10 zł
17 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Wykonawcy: Agnieszka Tarnawska (organy), Krakowskie Trio Stroikowe: Marek Mleczko (obój), Paweł Solecki (fagot), Roman Witaszek (klarnet)
Agnieszka Tarnawska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów (prof. Sławomir Kamiński) i klawesynu (prof. Maria Banaszkiewicz-Bryła), jak również Musikhochschule Lübeck (organy – prof. Arvid Gast), a w październiku rozpocznie studia solistyczne Konzertexamen w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera. Jest laureatką licznych konkursów organowych: I Akademicki Konkurs organowy Romuald Sroczyński in memoriam w Poznaniu (2008 – wyróżnienie), IV Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu (2010 – 2. nagroda), XVIII Międzynarodowy Konkurs Organowy im. L Janáčka w Brnie (2012 – 2. nagroda), XVIII Międzynarodowy Konkurs Organowy w Korschenbroich (2013 – 2. nagroda). Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD). Piastuje stanowisko organistki kościoła Świętego Krzyża od 2007 roku. Krakowskie Trio Stroikowe powstało w 1998 roku z inicjatywy oboisty Marka Mleczki przy Orkiestrze Kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół składa się z wybitnych instrumentalistów, którzy przejawiają swą aktywność artystyczną nie tylko w grze orkiestrowej, ale również kameralnej oraz solowej – stąd też muzycy mają w swym dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem, od muzyki barokowej do współczesnej. Krakowskie Trio Stroikowe koncertowało niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce, spotykając się z entuzjazmem publiczności i uznaniem krytyków. W 2005 roku współpracując z PWM i DUX-em, zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (Szałowski, Tansman, Lutosławski, Spisak, Palester, Krauze), a rok później na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Bachowskiego, zarejestrował we własnej transkrypcji Sonatę Es dur BWV 525 Jana Sebastiana Bacha. Członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.
BILETY: 5, 10zł
24 sierpnia, niedziela godzina 19.00, kościół Ewangelicki – Koncert kameralny
Trio Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozeri pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie instrumentów poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki.
Jorgos Skolias wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, zajmując się nie tylko muzyką etniczną, ale śpiewając też rocka i bluesa. Wspomina młodość w Zgorzelcu jako niesłychanie inspirującą. Jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów), nazywanego również gardłowym. Śpiew gardłowy to sztuka tworzenia harmonicznych dźwięków razem z tonem bazowym, dając złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. Uprawiana w wielu zakątkach świata, jednak znana głównie z Tuwy, kraju leżącego na południu Syberii, tuż ponad Mongolią.
Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dzięsieciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej.
wykonawcy: Sefardix: Marcin Oleś (kontrabas), Bartłomiej Brat Oleś (perkusja), Jorgos Skolias (wokal)
BILETY: 5, 10 zł
31 sierpnia, niedziela godzina 19.00, Kościół Ewangelicki – Koncert Finałowy
Wykonawcy: Kwartet Aulos – Karolina Norwich – flet, Mariusz Dziedzieniewicz – obój, Krzysztof Mayer – klarnet, Dariusz Rybacki – fagot.
Podczas koncertu zaprezentuja utwory między innymi Bacha, Chopina, Mozarta.
BILETY: 5, 10 zł
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Towarzystwo Śpiewacze Cantores
9 sierpnia, sobota godzina 19.30, amfiteatr im. Anny German – VI Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2014 – Transmisja na żywo w TV Polsat. Wszystkie informacje na temat imprezy na stronie www.kabaretobranie.pl
Bilety na abilet.pl oraz biletyna.pl
Agnieszka Włodarczyk
Aktorka i piosenkarka. W 1996 zadebiutowała w Teatrze Studio Buffo w spektaklu Janusza Józefowicza – Tyle miłości. Zagrała tam również w musicalu Metro.
Jest znana z takich produkcji jak: Sara – tytułowa rola w filmie Macieja Ślesickiego, 13 posterunek, 13 posterunek 2, Plebania, Zostać miss i Zostać miss 2, Dziki i Dziki 2, Pojedynek, Pierwsza miłość.
W 2005 wzięła udział w I edycji programu Taniec z gwiazdami, gdzie w parze z Michałem Skawińskim zajęła 7. miejsce.
W 2006 nagrała piosenkę „Słońce rośnie w nas” do filmu Job, czyli ostatnia szara komórka, w którym również zagrała.
W 2007 zwyciężyła I edycję programu Jak oni śpiewają, pokonując w finale Nataszę Urbańską z 65 procentową przewagą głosów.
30 listopada 2007 ukazał się jej pierwszy album studyjny zatytułowany Nie dla oka…. Przy tworzeniu płyty Włodarczyk współpracowała m.in. z Liberem, Robertem Jansonem, Sylwią Grzeszczak, Piotrem Bukartykiem, Krzysztofem Antkowiakiem czy Leszkiem Kamińskim. Album promowany był singlem „Zawsze byłam”. Uzyskał status złotej płyty, sprzedawszy się w nakładzie ok. 15 tys. egzemplarzy.
W 2009 wydała singel „Czas pokaże”, który znalazł się na wakacyjnej składance radia RMF FM – muzyka najlepsza pod słońcem 2009. W tym samym roku wzięła udział w VI, mistrzowskiej edycji programu Jak oni śpiewają, w której zajęła 2. miejsce.
25 lipca 2010 wystąpiła na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Za wykonanie piosenki „Opiat’ mietiel’” zajęła 2. miejsce i zdobyła Srebrny Samowar.
29 lipca 2013 w serwisie YouTube Włodarczyk opublikowała singel zatytułowany „Twoja mała Aga”, który skomponował Marek Kościkiewicz, a napisał Konrad Biliński. Radiowa premiera utworu odbyła się w Pierwszym Programie Polskiego Radia.
8 marca 2014 telewizja Polsat rozpoczęła emisję pierwszej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo z udziałem Agnieszki Włodarczyk. W finale aktorka zajęła 2. miejsce i zdobyła statuetkę Srebrnej Twarzy. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. przekazała organizacjom wspierającym zwierzęta: „Kocia łapka” i „Zwierzaki w potrzebie”.
Na scenie występowała m.in. u boku Maryli Rodowicz, Alicji Majewskiej, Krzysztofa Antkowiaka oraz solistki operowej Justyny Reczeniedi.
Andrzej Grabowski
Polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz – stand-uper obdarzony wielkim talentem komediowym.
Jest laureatem wielu nagród filmowych. Ogromną popularność zyskał dzięki roli Ferdynanda w sitcomie „Świat według Kiepskich”. W 2009 roku z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Andrzej Grabowski w swym programie z ogromnym dystansem i odwagą występuje przed publicznością w całej Polsce. Aktor porusza tematy bliskie każdemu dojrzałemu mężczyźnie. Nie oznacza to jednak, że spektakl ten nie rozbawi młodszej części publiczności. To świetna i inteligentna zabawa pełna aluzji, subtelnych niedopowiedzeń, ale także szczerych i bezpośrednich żartów dla widzów w każdym wieku.
Cezary Pazura
Aktor, komik, reżyser i producent w jednej osobie. Zagrał w ponad 55 filmach produkcji polskiej, austriackiej i niemieckiej. Do współpracy zapraszali go najznamienitsi filmowi twórcy, m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Juliusz Machulski, Władysław Pasikowski.
W 1994 r. otrzymał statuetkę Złotej Kaczki, tym samym został uznany najpopularniejszym polskim aktorem 1993 roku.
Cezary Pazura to niezwykle wszechstronny artysta. Pracuje przy tworzeniu ścieżek dźwiękowych do filmów (tzw. dubbing). Próbuje również swoich sił jako piosenkarz ( wydał płytę, a do współpracy zaprosił m.in. Olafa Lubaszenko, Bogusława Linde i Piotra Bukartyka). Oprócz talentu aktorsko-wokalnego, znany jest także z rewelacyjnych projektów kabaretowych.
Grzegorz Halama
Aktor kabaretowy, filmowy, teatralny, parodysta.
Z żółtego golfu stworzył znak firmowy, rozpoznawany niemal na całym świecie. Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy.
Wraz z Jarosławem Jarosem współtworzy kabaret „Grzegorz Halama Oklasky” Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach. Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywał do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu „HBO Na stojaka”, Comedy Central. Wziął udział m.in. w takich produkcjach filmowych jak „Niania”, „Nie kłam kochanie” czy „Wyjazd integracyjny”.
Ciach
Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznymprzeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!
Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym Ciach brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix.
Ciach jest stałym uczestnikiem telewizyjnych festiwali kabaretowych, są to m.in.: Listopadowa Noc Kabaretowa 2011 i 2013/TVP2, Kabareton Opolski 2011/TVP1, Festiwalu Kabaretu Koszalin /TVP2, Płocka Noc Kabaretowa 2013/TVP2, Wczasy z kabaretem Szczecin 2013/TVP2, Lidzbarskie Wieczory Satyry i Humoru 2013/TVP1, Kabaretowa Noc Listopadowa 2013/ TVP2, Dzięki Bogu już Weekend listopad 2013, serial improwizowany „Spadkobiercy” TV4.
Od roku 2009 Kabaret Ciach, jest gospodarzem dorocznego Kabaretobrania czyli Zielonogórskiej Nocy Kabaretowej, transmitowanej na żywo w TV Polsat. W 2013r. Odbyła się już V edycja tej najwiekszej w zachodniej Polsce imprezy kabaretowej.
W 2014 roku Kabaret Ciach obchodzi jubileusz 20-lecia działalności scenicznej.
Czwarta Fala
Równie młody, jak i doświadczony kabaret, którego twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych i niedorzecznych aspektów, pozornie zwyczajnych sytuacji.
Bardzo specyficzny styl poczucia humoru prezentowanego przez Zespół ma swoje odzwierciedlenie w tematyce poszczególnych skeczy. Jednakże każdy z nich jest tak rozbudowany tekstowo i wizualnie, iż wszyscy widzowie, niezależnie od wieku, znajdują coś, co przyciąga ich uwagę.
Świadczą o tym zdobyte nagrody publiczności oraz liczne zaproszenia na występy w całej Polsce.
Ireneusz Krosny
Tworzy autorskie, pantomimiczne, spektakle komediowe. Siła jego sztuki pochodzi z dwóch źródeł. Po pierwsze jest to kreatywność – własne oryginalne poczucie humoru. Drugim źródłem jest oryginalny własny styl. Krosny wypracował oryginalną technikę poruszania się mima w grze komediowej. Jego technika jest przeźroczysta jak dykcja u aktora – czyni każdy ruch zrozumiałym, ale nie zwraca uwagi sama na siebie, daje widzowi poczucie łatwości pracy mima na scenie. Krosny nie stosuje makijażu, w szczególności nie stosuje pobielania twarzy. Występuje zawsze w czarnym, neutralnym kostiumie.
Naukę pantomimy rozpoczął w wieku lat 14. W 1992 roku rozpoczął zawodową działalność solową pod nazwą „Teatr Jednego Mima”. W sezonie 1995/6 wziął udział w trzech najważniejszych festiwalach kabaretowych w Polsce i wszystkie wygrał otrzymując trzy Grand Prix. Występuje w wielu krajach Europy oraz w Kanadzie i USA (otrzymał tam nagrodę „Critic’s Choice” amerykańskiej gazety artystycznej Chicago Reader za najlepszy zdaniem krytyków spektakl w Chicago).
Ireneusz Krosny jest niewątpliwie najbardziej znanym i uznanym mimem komicznym w Polsce, a jego sztuka, poprzez czystość formy i oryginalność stylu zyskuje coraz szerszą publiczność na całym świecie.
Kabaret Młodych Panów
Posiadający już 10 -letnie doświadczenie na kabaretowej scenie, wciąż MŁODZI Panowie nie próżnują i zdobywają kolejne szczyty w swoim dorobku artystycznym. Wywodzą się z Rybnika, ale obecnie doprowadzają do łez – ze śmiechu oczywiście – fanów nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami.
Ich społeczno-obyczajowy humor z dużą dawką ironii i dystansu do tego co aktualnie się dzieje sprawia, że zyskują nie tylko coraz szersze grono wiernych fanów, ale także uznanie krytyków. Zdobyli najwyższe laury we wszystkich liczących się konkursach i festiwalach kabaretowych z RYJKIEM i PAKĄ na czele. Skecze i piosenki kabaretu prezentowane były w każdym możliwym programie telewizyjnym na antenach Telewizji Polskiej, Polsatu i TVN.
Mimo licznych sukcesów i ugruntowanej już pozycji w kabaretowym świecie nie spoczywają na laurach – stale się rozwijają, ciągle odkrywają swoje możliwości, krok po kroku przesuwając granice własnego profesjonalizmu. Tak, tak można coś robić jeszcze lepiej…
Kabaret Skeczy Męczących
Znany jako KSM to kielecki zespół założony w 2003 roku.
Bardzo szybko stał się rozpoznawalny przez szeroką publiczność, dzięki częstym udziałom w telewizyjnych programach kabaretowych. Artyści byli stałymi gośćmi u Piotra Bałtroczyka, a z czasem żaden telewizyjny kabareton nie mógł się obyć bez ich udziału i energetycznego wkładu. Widzowie zapamiętali ich jako znawców tematyki sportowej, dzięki „Piosence Trenera”, czy przezabawnej parodii Jacka Krzynówka. Wszyscy doskonale znają charakterystyczne postaci Kłaka i Śruby. Kabaret Skeczów Męczących odważnie wyśmiewa wszystko, co ich otacza. Przedstawili alternatywne wersje teleturniejów „Kocham Cię, Polsko”, czy „Trfam Telegra”.
Słuchajcie
Zielonogórska grupa istniejąca od jakis 10 lat. Zdobyli większosc najwazniejszych nagród na najwazniejszych festiwalach sztuki kabaretowej. Obecny skład grupy to trzech mężczyzn. Artyści owi wykonują skecze, piosenki i krótkie monologi. Program Kabaretu Słuchajcie udowadnia tezę , że każda sytuacja, nawet w życiu najnudniejszego człowieka na świecie, może się ułożyć w naprawdę śmieszny i zaskakujący sposób. Cechą nowego programu jest szukanie komizmu w sytuacjach pozornie normalnych. Program jest dynamiczny wiec uważajcie.
Okazuje się, że nie musi być o seksie, grubej teściowej i chudej sekretarce, żeby było śmiesznie.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury ,Impresariat Artystyczny PATOS
4 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
Zumba na świeżym powietrzu, konsultacje dietetyczne, zabiegi spa i kosmetyczne, wszelkiego rodzaju masaże i wiele innych atrakcj.
11 Lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – przy pomniku Bachusa
18 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
25 lipca, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
1 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
8 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
15 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
22 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
29 sierpnia, piątek godzina od 18.00 do 19.30, Zdrowie, uroda, piękno – fontanny przy al. Niepodległości
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Centrum Tańca i Fitness i Fundacja Lyada.
2 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Zabytki sakralne Zielonej Góry-spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem po Zielonej Górze – udział bezpłatny
9 lipca, środa godzina 17.30, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.30
Zielonogórskie turystyczne ABC – spacer z przewodnikiem Jarosławem Wnorowskim po Zielonej Górze – udział bezpłatny
16 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Miasto młodości naszych rodziców – spacer z przewodnikiem Januszem Kapalą po Zielonej Górze – udział bezpłatny
23 lipca, środa godzina 17.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.00
Atrakcje przyrodnicze Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Grażyną Kulczycką po Zielonej Górze – udział bezpłatny
30 lipca, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Zabytki Sakralne i architektura obronna Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
6 sierpnia, środa godzina 17.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 19.00
Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
13 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Achitektura świecka Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Jolantą Łozińską po Zielonej Górze – udział bezpłatny
20 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Sławni ludzie związani z Zieloną Górą. Jak dawniej egzekwowano prawo w mieście? – spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszek po Zielonej Górze – udział bezpłatny
27 sierpnia, środa godzina 11.00, miejsce zbiórki pl. Bohaterów – przy pomniku planowane zakończenie 13.00
Pomniki Zielonej Góry, śladami św. Jana Nepomucena – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym po Zielonej Górze – udział bezpłatny
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych
7 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Anny Ozner
Anna Ozner jest wokalistką, aktorką i pedagogiem ale przede wszystkim człowiekiem pełnym pozytywnej energii, charyzmy oraz pogody ducha. W latach 2002- 2008 związana była z Teatrem Lubuskim, Teatrem Rampa i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, grała m.in. w musicalu „West Side Story”. Jest laureatką wielu festiwali i konkursów wokalnych m.in. Tańczące Eurydyki, Pamiętajmy o Osieckiej, Studencki Festiwal Piosenki, Szansa na sukces, Europejski Festiwal Face To Face (Grand Prix 2011) i Słowiański Bazar (Białoruś-reprezentacja kraju). Znalazła się w finałowej dwudziestce uczestników drugiej edycji programu The Voice of Poland. Od lat wspiera wokalnie artystów kabaretowych podczas większych realizacji telewizyjnych czy nagraniach DVD m.in. Kabaretowa Noc Listopadowa, DVD Kabaretu Moralnego Niepokoju: Babilon Tour, Galaktikos, Trasasasa. Udzieliła głosu na ścieżkach dźwiękowych filmów „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” i „Lejdis”, możemy ją także usłyszeć w wielu polskich bajkach.
14 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert zespołu Honzator
Gramy rocka z przymrużeniem oka. Koncentrujemy się na publiczności kobiecej w wieku młodym i średnim. Śpiewamy o problemach wynikających ze współczesnego spojrzenia na relacje męsko-damskie. A są to dziś relacje bardzo skomplikowane. Z punktu widzenia kobiety szczególnie. Bo z jednej strony współczesne kobiety poszukują mężów („Poszukuję męża”), a z drugiej strony chcą odbierać cześć niemal boską („Jestem twoim bogiem”). Z jednej strony są chorobliwie zazdrosne („Na siłę”), a z drugiej najchętniej zmieniałyby facetów jak rękawiczki („Buzi Rózi”). Przykłady można mnożyć, jak my mnożymy nasze piosenki, a na płycie jest ich sporo, bo aż 15.Teksty: Michał Zabłocki, muzyka: Aleksander Brzeziński. Zespół w składzie: Marta Honzatko (śpiew), Michał Braszak (bas), Aleksander Brzeziński (instrumenty klawiszowe), Gertruda Szymańska (perkusja), Arkadiusz Wiech (gitary)
21 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Mateusza Krautwursta
Wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny. Absolwent wokalistyki kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. W 2006 roku odbył trasę koncertową po Wielkiej Brytanii jako wokalista najpopularniejszego w Europie chóru gospel The London Community Gospel Choir (jak pierwszy Polak w historii i jeden z nielicznych białych wokalistów). Kulminacją trasy był koncert w londyńskim Alexandra Palace na UK Hall Of Fame z Georgem Martinem, tuż po pojawieniu się na scenie gwiazd światowego formatu (James Brown, Pattie Labelle, Joss Stone, Beyonce i Prince). W tym okresie został twarzą okładki polskigo tygodnika Goniec Polski, wydawanego w Wielkiej Brytanii. Udzielił też wywiadu dla gazety Polish Express. Aktualnie prowadzi własną firmę, poprzez którą organizuje koncerty, pracuje nad produkcjami muzycznymi, a także tworzy impresariat dla swoich poczynań artystycznych oraz zespołu The Positive. Pracuje z wieloma znakomitymi artystami. W lutym 2011 roku ukazała się również jego debiutancka pozycja literacka – powieść postmodernistyczna „Pojednanie. Składanie do całości” oraz debiutancka płyta The Positive.
28 sierpnia, czwartek godzina 19.00, scena przy ratuszu w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON – Koncert Dinozaury ZOKu
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
4 lipca, piątek godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
6 lipca, niedziela godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
3 sierpnia, niedziela godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
5 sierpnia, wtorek godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
6 sierpnia, środa godzina 21.30, Winne Wzgórza przy Palmiarni – Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo. Planowanie zakończenie 23.00
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
4 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON
Kabaret Słoiczek po Cukrze
Kabaret Słoiczek po Cukrze jest prawdopodobnie najładniejszym kabaretem na świecie. Tworzą go wyłącznie kobiety, dlatego jest tak wyjątkowy. Jednak ten, kto myśli, że kobiety to „słaba płeć”, nigdy nie widział Słoiczka po Cukrze w akcji. Dojrzały humor, znakomite aktorstwo, codzienność w krzywym zwierciadle, radość i energia, a do tego piękno, refleksja, spostrzegawczość i inteligencja sprawiają, że widz doskonale spędza z nami czas. Zapraszamy na dużą dawkę świetnej zabawy z puentą.
Grzegorz Halama Oklasky
Obłe, w żółtym golfie i śmiesznie się porusza. Tak widzi Grzegorza Halamę 3 miesięczne dziecko. Szanujący się Dorosły nazwie Grzegorza Artystą Kabaretowym. Łatwo zrozumieć 3 miesięczne dziecko, ale co ma na myśli szanujący się Dorosły? Być może to, że Grzegorz Halama gromadzi ludzi w różnych salach po czym, pokazuje na scenie wszystko co może ich rozbawić, o czym są wcześniej uprzedzeni. Podobnie zachowuje się Jarosław Jaros. Oczywiście podobnie zachowuje się znacznie więcej osób, ale Jarosław występuje razem z Grzegorzem. Piosenki, monologi, skecze i formy bliżej nie określone będące wszystkim po trochu – oto co można zobaczyć w kabarecie Grzegorz Halama Oklasky. Striptiz, Schtirlitz, sztućce i tlenek fosforu w małych paczuszkach – tego w kabarecie Grzegorza nie zobaczycie.
(a teraz zupełnie inny opis kabaretu)
Grzegorz Halama zawsze prezentuje silny program, który sprawdza się we wszystkich warunkach. Jest popularny i ma swoją rzeszę fanów. Nagrywa do TVP1, TVP2, POLSAT, TVN, HBO do programu „HBO Na stojaka”, Comedy Central. W Trójkowej Liście Przebojów, jego utwór „Ja wiedziałem, że tak będzie” przez trzy tygodnie trwał na pierwszym miejscu. W każdy poniedziałek ma swoją audycję w radiowej „Trójce”. Znany z kreacji Pana Józka, hodowcy kurczaków, jak również z wielu parodii, monologów czy skeczy.
Obecnie na scenie prezentuje program „Jestem Ochroniarzem”, w którym pojawia się w towarzystwie Jarosława Jarosa. Program wypełniają piosenki („Jestem ochroniarzem z supermarketu”, „NFZ Blues”, „Jedzie pociąg”, „Nie pożyczę Ci stówy”), Pan Józek („Wywiad z Panem Józkiem o Magdzie Gessler”), monologi („Pan Edward”, „Miss Świata”) i stand-up.
Jeżeli kiedykolwiek widziałeś faceta w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie, to na pewno był to Grzegorz Halama w żółtym golfie o aerodynamicznym kształcie.
Jarosław Jaros
Współtworzę kabaret Grzegorz Halama Oklasky. Występuję również z solowo z autorskimi piosenkami z programem „Chyba piosenki”. Innymi słowy: piszę, komponuję, występuję. Początek mojej działalności artystycznej przypada na połowę lat dziewięćdziesiątych. Była to tak zwana „poezja śpiewana” i piosenka turystyczna. Jednak, to zamiłowanie do kabaretu zaskutkowało rozpoczęciem pracy na scenie i estradzie. 1998-2003: kabaret Słuchajcie (byłem ojcem założycielem, liderem, managerem, autorem i aktorem). 2003 – „do obecnie”: kabaret Grzegorz Halama Oklasky (aktor, autor). 2011 – „do obecnie”: Jarosław Jaros solo – występuję solowo, łącząc w całość swoje artystyczne pasje, czyli piosenki z kręgu „krainy łagodności” i kabaret. Pojawiałem się w programach telewizyjnych (TVP1, TVP2, POLSAT, COMEDY CENTRAL, HBO) i radiowych (przede wszystkim Polskie Radio „Trójka”). Nie jestem już artystą młodego pokolenia i nie jestem jeszcze artystą starszego pokolenia. Nazwijmy mnie zatem artystą średniego pokolenia.
11 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Piwnica Artystyczna KAWON
Katarzyna Piasecka
Stand-uperka i konferansjerka. Od ponad dziesięciu lat obecna na polskiej scenie kabaretowej. Wcześniej występowała w kabarecie Słuchajcie. Obecnie zajmuje się już tylko stand-upem.
Kabaret Jurki
„Mimo lekkości scenicznej bardzo poważnie traktują odbiorców, dbając nie tylko o treść ale i formę spektaklu. Oglądający program czują, że to co widzą zostało zrobione specjalnie dla nich. JURKI reprezentują wysoki poziom żartów i umiejętności aktorskich. Każdy z artystów, a jest ich troje, to duża indywidualność. Razem udaje im się stworzyć zgrany zespół i dobry program. W 1996r na PACE zachwycili jurorów i krakowską publiczność stworzeniem tzw. nurtu sierocego, przedstawiającego grupę ludzi onieśmielonych, zagubionych na scenie, zaskoczonych reakcją publiczności, czego efektem było kłanianie się w środku skeczu. Zdobyli wówczas I Nagrodę. Ich kolejne programy mają już inną formę, ale tak samo świetne pomysły.”
18 lipca, piątek godzina 20.00, podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia
Kabaret Adi
1/2 kabaretu ADIN czyli Władek Sikora i Marcin Osiewicz, reprezentować oni będą Zielonogórską cześć grupy pod nazwą ADI.
Władysław Sikora – przeszłość permanentnie kabaretowa, wybitny teoretyk kabaretu, gdyby kabaret się robiło tylko teoretycznie, to nie miałby sobie równych. Od zawsze w Zielonej Górze. Aktor kabaretu Potem, napisał książkę będąca zbiorem porad dla młodych artystów kabaretowych. Wyreżyserował wiele filmów pod szyldem wytwórni A’YoY. Od listopada 2007 tworzy kabaret Adin.
Marcin Osiewicz – przeszłością sięga kabaretu Hlynur, samobieżny mechanizm małpiaty, rektor Akademii Słabego Żartu.
Kabaret Ciach
Ciach to jeden z filarów Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Kabaret młody duchem i bogaty doświadczeniem. Młodość, objawia się w stałej twórczej aktywności, która mniej więcej raz na rok owocuje premierowym programem. Ciach łączy dobry poziom literacki z humorystycznym przeglądem obyczajów i przywar Polaków. Ponadto w spektakle wplata elementy improwizacji, dzięki czemu każdy kolejny występ jest inny i niepowtarzalny. Wszystko pokazuje w klimacie humoru sytuacyjnego lub absurdalnego, w myśl Gogolowskiej zasady: Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie! Inspiracji do kolejnych programów dostarcza wnikliwa obserwacja rzeczywistości, a czasami nawet korespondencja od widzów tak, jak było to w przypadku programu „LISTY OD WIDZÓW”. Jego fragmenty zaprezentował min. na antenie TVP 2, w Kabaretowym Klubie Dwójki, którego gościem specjalnym był kultowy satyryk i komediopisarz Stanisław Tym, z którym Kabaret Ciach ściśle współpracuje, występując na wspólnych koncertach w Całej Polsce i poza jej granicami. Z żadnego festiwalu kabaretowego, w którym Ciach brał udział, nie wrócił bez nagrody- od wyróżnień, po Grand Prix.
Kabaret Słuchajcie
Kabaret Słuchajcie to zielonogórska grupa istniejąca od jakiś 10 lat. Zdobyli większość najważniejszych nagród na najważniejszych festiwalach sztuki kabaretowej. Obecny skład grupy to trzech (nie bójmy się tego słowa) MĘŻCZYZN. Jarosław Marek Sobański (taki blondyn, a na nim dziwne okulary i fryzura kupiona na Jamajce) Tomasz Łupak (taki chłopak, co dobrze gra i śpiewa ładnie, a czasem nawet głośno) i Janusz Pietruszka (taki wysoki, duma Nielestna o wysokim ilorazie inteligencji albo iloczynie). Artyści owi wykonują skecze, piosenki i krótkie monologi. Program Kabaretu Słuchajcie udowadnia tezę , że każda sytuacja, nawet w życiu najnudniejszego człowieka na świecie, może się ułożyć w naprawdę śmieszny i zaskakujący sposób. Cechą nowego programu jest szukanie komizmu w sytuacjach pozornie normalnych. Program jest dynamiczny wiec uważajcie. Okazuje się, ze nie musi być o seksie, grubej teściowej i chudej sekretarce, żeby było śmiesznie.
25 lipca, piątek godzina 20:00 podwórko Galerii u Jadźki w razie niepogody Zielonogórska Palmiarnia
Kabaret Made in China
Kabaret Made In China to grupa wywodząca się z Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Są jedną z nietuzinkowym formacji dbających o inteligentny żart i błyskotliwe puenty nie powiązane z polityką. Warto zobaczyć ich na żywo choćby po to, by zapoznać się z ich twórczością, gdyż bardzo rzadko są oni goścmi programów telewizyjnych czy kabaretonów. Jedynym kabaretonem, z którym są powiązani jest „Kabaretobranie, czyli Zielonogórska Noc Kabaretowa”. Poza działalnością stricte kabaretową, Katarzyna Sobieszek próbuje swoich sił w stand-upie i wraz z autorskimi monologami występuje w całej Polsce. Artur Walaszek posiada zdolności operatora, reżysera i dźwiękowca a Sławomir Kaczmarek jest imitatorem dźwięków oraz instruktorem wschodnich sztuk walk.
Kabaret Tiruriru
Jesteśmy z Zielonej Góry, jest nas pięcioro – to tak w telegraficznym skrócie. Zielona Góra to kabaret. Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe naszym domem. Kabaret Hlynur kiedyś pisał, że wypadli Sikorze spod ogona. To my zaraz za nimi. Kabaret Tiruriru istnieje jako twór od 2010 roku. Co robiliśmy przedtem? Różne okołosceniczne rzeczy. Udzielaliśmy się w różnych projektach w Gębie (Gęba – scena Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego – przyp. aut.). Inspirując się autorytetami, które spotykaliśmy na co dzień – popełniliśmy własny program, który miał swoją premierę na początku 2011 roku. Program ów zdobył uznanie i nagrody na większości liczących się festiwali kabaretowych w Polsce. Aktywnie udzielamy się w Zielonogórskim Zagłębiu Kabaretowym. Nie wiemy jak to się stało, ale współuczestniczymy też we wrocławskiej scenie kabaretowej Od ponad 3 lat wspólnie z kabaretami Chyba, Dabz, a także Ściborem Szpakiem tworzymy Wrocławskie Poligony Kabaretowe – cykliczne spotkania z kabaretem, gdzie stawiamy czoła kolejnym wyzwaniom scenicznym(np. skecz na 12 osób) ku radości i satysfakcji naszej i publiczności.Nie śmiejemy się z teściowych i policjantów, bo teściową ma tylko Klon i akuratnie trafiła mu się fajna. Stawiamy na żart sytuacyjny, z dużą domieszką absurdu. Duży dystans do siebie sprawia, że bawimy się na scenie razem z publicznością, a czasem może nawet lepiej niż ona
Kabaret K2
Zawiązaliśmy się w maju 2012 roku n.e. Zwiemy, a właściwie ksywujemy się barciś i mimi. Niektórzy z Was, drodzy czytacze, mogą kojarzyć nas z formacji: Babeczki z Rodzynkiem i hlynur. Słusznie. Do niedawna je współtworzyliśmy. Od dłuższego czasu kontentowało nas wspólne dokazywanie. Zarówno sceniczne, jak i towarzysko – imprezowe. Założyliśmy K2, żeby to kontentowanie kontynuować. W czystym, dwuosobowym wymiarze. Nasz program jest dynamiczny. Jeżeli szukacie w kabarecie liryki, u nas jej nie znajdziecie. Nie, żebyśmy nie cenili, ale nie stosujemy. Skecze piszemy oczywiście po to, żeby widza rozbawić. Ale nie tylko. Staramy się, żeby były „o czymś”. Jednak jest to staranność nie nachalna, unikamy dydaktyki. Jak ktoś chce się tylko pośmiać, to się tylko pośmieje. Jak ktoś szuka czegoś więcej, to znajdzie. Obserwujemy świat i szukamy tematów dotyczących Was i nas. Nie pokazujemy ich jednak w skali 1:1. Zawsze przetwarzamy rzeczywistość. Podkręcamy absurdalność sytuacji. Programowo unikamy stosowania wulgaryzmów. Nie, że unikamy w ogóle. Unikamy przeklinania, które ma maskować brak żartu. Wulgaryzmu dla wulgaryzmu. Podobnie jak szoku dla szoku. Nie boimy się poruszać kontrowersyjnych tematów, ale robimy to w jakimś celu.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje:Zielonogórski Ośrodek Kultury
16 lipca, środa godzina 12.00 do 16.00 deptak, wystawa plenerowa twórców nieprofesjonalnych Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury
5 lipca, sobota godzina 12.00, BIEGNi Summer Jam Park Tysiąclecia
W programie: zawody skateboardowe; Graffiti Jam; Dance Jam Studio Tańca Motion; koncerty: Świeży LJN, Grapexim, Buch Klika, Buras&Piexon, Zgas, Małpa; DJ-e Gugatch i Buras
BIEGNi SUMMER JAM jest kontynuacją imprez zorganizowanych w latach poprzednich na skateparku w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze. Jest to całodzienny otwarty festyn promujący kulturę hip – hop w regionie lubuskim. Naszym celem jest przedstawienie „jasnej” strony hip – hopu tak, by kultura miejska nie kojarzyła się tylko z negatywnymi wartościami. Chcielibyśmy zaangażować młodzież z naszego regionu do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu i jednocześnie umożliwić im działanie na tych płaszczyznach, które są dla nich atrakcyjne. Chcielibyśmy również pokazać szerszej widowni, iż kultura miejska, czy też kultura hip – hop, to nie tylko agresja jak się potocznie sądzi, lecz również taniec, malowanie czy też muzyka. Właśnie na BIEGNi SUMMER JAM spotykamy najlepszych artystów graffiti, najlepszych tancerzy breakdance, c walk, hip–hop, najlepszych miłośników deskorolki z naszego regionu i wszystko to przy dźwiękach lokalnych młodych jak i starszych artystów muzyki rap. Jesli masz w sobie miłość do kunsztu w jednej z wymienionych dziedzin to właśnie BIEGNi SUMMER JAM jest miejscem idealnym dla Ciebie bo właśnie tu hip–hop spotyka pasje.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie BIEGNi
26 lipca, sobota godzina 19.00, Kino Newa
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu – BILETY 5 zł
23 sierpnia, sobota godzina 19.00, Kino Newa
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu – BILETY 5 zł
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Inicjatywa Sceniczna Fruuu
26 lipca, sobota godzina 16.00, Imieniny Anny scena duża Lubuskiego Teatru – Spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Babska Agencja Rozwoju
Galerie zdjęć
Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.