Trwa największy w regionie cykl wakacyjnych wydarzeń, czyli Lato Muz Wszelakich! Co dokładnie wydarzy się w drugim tygodniu lipca w Zielonej Górze? Sprawdź koniecznie program na najbliższe dni.
Więcej o imprezach LATA 2024 TUTAJ
WTOREK, 9 LIPCA
Godz. 19:00
PubQuiz – Ceska Hospoda u Svejka, ul. Bohaterów Westerplatte 8
PubQuiz to drużynowa gra wiedzowa. Na graczy z całej Polski czeka ciekawy zestaw 46 pytań, gwarantujący emocje do samego końca dla graczy z różnych grup wiekowych. Każdego dnia czekają na Ciebie inne pytania i kategorie!
Na naszych wydarzeniach spotykają się wszyscy – od studentów, przez przyjaciół ze szkolnych lat, po znajomych z pracy, rodziny czy sąsiadów! Dlatego do swojej drużyny PubQuizowej możesz zaprosić każdego.
Bilety: https://pubquiz.pl/zielona-gora/
ŚRODA, 10 LIPCA
Godz. 11:00
Nie nudzę się latem: Zielone śródmieście miasta spacer z Grażyną Kulczycką (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)
Spacer z przewodnikiem po Zielonej Górze, podczas którego odkryjemy tajemnice naszego niesamowitego miasta. Spacery odbywają się co środę, oprowadzać będą licencjonowani przewodnicy oraz piloci wycieczek. Realizator: Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Godz. 12:00
Natura moich okolic wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato na deptaku
W połowie kwietnia tego roku poznaliśmy laureatów 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literacko-Plastyczno-Fotograficznego pod hasłem: „Natura Moich Okolic”. Konkurs organizowany przez Zarząd Okręgu Lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze. Jak co roku nie tylko zwycięskie prace będzie można zobaczyć na pokonkursowej wystawie plenerowej w ramach Lata Muz Wszelakich. Będzie można zobaczyć nie tylko obrazy, zdjęcia, hafty, ale także zapoznać się z twórczością literacką, porozmawiać z uczestnikami konkursu, wymienić się doświadczeniami. W konkursie wziąć udział mogą co roku pracownicy i emeryci placówek oświatowo – wychowawczych i naukowych z terenu całego kraju.
Godz. 18:00
Z książką na leżaku: spotkanie z… Przemkiem Piotrowskim autorem książki „Anubis” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida (sala im. Janusza Koniusza)
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza na spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku”. 10 lipca o godz. 18.00 w Sali im. Janusza Koniusza: spotkanie autorskie z Przemysławem Piotrowskim, zielonogórskim powieściopisarzem, autorem bestsellerowych kryminałów, połączone z promocją najnowszej książki – z cyklu z Igorem Brudnym – „ANUBIS”.
Przemysław Piotrowski – jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy kryminalnych w Polsce. Ukończył studia na Uniwersytecie Zielonogórskim, studiował również w Hiszpanii i USA. Jako pisarz debiutował w 2015 roku thrillerem historycznym Kod Himmlera, a następnie wykreował mroczny świat w sensacyjnej Drodze do piekła. Jest również autorem serii political fiction Radykalni. Świetnie przyjętym Piętnem rozpoczął bestsellerową serię książek o komisarzu Igorze Brudnym.
Autor o sobie: W skrócie – pisarz niepoprawny politycznie. Nie ma dla mnie tematów tabu, dlatego jeśli decydujecie się wejść w mój świat, musicie się liczyć, że gdy go opuścicie, możecie mnie albo bardzo polubić, albo znienawidzić. Nigdy jednak – i to Wam gwarantuję – nie przejdziecie obok mojej twórczości obojętnie.
www.przemyslawpiotrowski.pl
„Anubis”
Każdy odpowie za swoje grzechy.
Gdyby nie meldunek z Interpolu, to akta tej sprawy nadal kurzyłyby się w policyjnym Archiwum X. Dwie ofiary – jedną sprzed pięciu lat z Zielonej Góry i drugą sprzed miesiąca z Hurghady – łączy bardzo niepokojący fakt: obydwa trupy zostały zmumifikowane.
Komendant Romuald Czarnecki wysyła do Egiptu swojego najlepszego człowieka. Igor Brudny leci na miejsce zbrodni w towarzystwie aspirant Jagny Witos. Nie podoba się to Julce Zawadzkiej, która wciąż dochodzi do siebie po akcji w Bieszczadach. Jej zdaniem młoda policjantka ma wobec Brudnego własne zamiary…
Gdzieś między Polską a Egiptem grasuje morderca, który wzorem staroegipskich bóstw upomina się o sprawiedliwość. Brudny nie wie, kim jest, gdzie się ukrywa ani ile osób zabił. Jednego jest jednak pewien – zabójca wkrótce uderzy ponownie.
(powyższy opis pochodzi od wydawcy)
CZWARTEK, 11 LIPCA
Godz. 17:30
Potańcówka w parku w przypałacowym parku w Starym Kisielinie
Spotkajmy się na parkiecie w przepięknych okolicznościach przyrody przypałacowego parku w Starym Kisielinie (ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53). Tańce pod gołym niebem w czwartki w godz. 17.30 – 21.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Godz. 18:00
Z książką na leżaku: spotkanie z… Zofią Mąkosą autorką cyklu Pomiędzy, tom I W świetle latarni w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida (sala im. Janusza Koniusza)
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida zaprasza na spotkanie z cyklu „Z książką na leżaku”. 11 lipca o godz. 18.00 w Sali im. Janusza Koniusza: spotkanie autorskie z Zofią Mąkosą, pisarką, autorką bestsellerowych powieści. Spotkanie to połączone jest z premierą najnowszej książki autorki „W świetle latarni”.
Zofia Mąkosa – urodziła się w Kargowej, dzieciństwo spędziła w Chwalimiu. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Czytanie książek to jej największa pasja, zawsze też lubiła pisać. Publikowała artykuły w lokalnej prasie. Zadebiutowała powieścią „Cierpkie grona”, pierwszym tomem cyklu „Wendyjska winnica”. Dwa lata później ukazało się „Winne miasto”, a w roku 2020 „Dolina nadziei”. Za dwie pierwsze powieści otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki. Jest też autorką cyklu „Makowa spódnica”, w którego skład wchodzą następujące tytuły: „Kamień w wodę” i „Siostry”.
W swoich książkach stawia bohaterów przed trudnymi wyborami, a czytelników konfrontuje z problemem dobra i zła, tożsamości i uczciwości. Jest szczęśliwą żoną, matką trójki dzieci oraz babcią. To właśnie rodzina daje jej poczucie spełnienia w życiu.
„W świetle latarni”
Jest styczeń 1920 roku. Niedawno skończyła się najkrwawsza ze wszystkich dotychczasowych wojen. Niemcy muszą się pogodzić z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i koniecznością oddania części terytorium. Wielkopolski Trzciel zostaje przecięty granicą.
Na zamarzniętych trzcielskich rozlewiskach szesnastoletnia Weronika przypadkiem podcina na lodzie Natana. W tym samym czasie w odległym o 80 kilometrów Poznaniu młoda wdowa Joanna dostaje zaproszenie na spotkanie w eleganckim lokalu. Żadna z kobiet nie zdaje sobie sprawy, że tak błahe wydarzenia na zawsze odmienią ich życie…
W świetle latarni to poruszająca powieść o byciu pomiędzy. Pomiędzy zakochaniem a miłością, pomiędzy jedną wojną a drugą, pomiędzy życiem a śmiercią, pomiędzy Polakami, Żydami i Niemcami.
Początek serii, która w przejmujący sposób pokazuje świat dwudziestolecia międzywojennego i losy ludzi bezlitośnie uwikłanych w historię. (od wydawcy)
Godz. 19:00
PubQuiz – Ceska Hospoda u Svejka, ul. Bohaterów Westerplatte 8
PubQuiz to drużynowa gra wiedzowa. Na graczy z całej Polski czeka ciekawy zestaw 46 pytań, gwarantujący emocje do samego końca dla graczy z różnych grup wiekowych. Każdego dnia czekają na Ciebie inne pytania i kategorie!
Na naszych wydarzeniach spotykają się wszyscy – od studentów, przez przyjaciół ze szkolnych lat, po znajomych z pracy, rodziny czy sąsiadów! Dlatego do swojej drużyny PubQuizowej możesz zaprosić każdego.
Bilety: https://pubquiz.pl/zielona-gora/
Godz. 19:00
Odwiedziny w urodziny: recital Macieja Miecznikowskiego na Placu Teatralnym
Koncerty Odwiedziny w urodziny na Placu Teatralnym w każdy czwartek o godz. 19.00. Koncerty i recitale aktorów znanych z wielkiego, a także szklanego ekranu. Na wspólne świętowanie 50. lat Zielonogórskiego Ośrodka Kultury zaprosiliśmy m.in. Olgę Bończyk, Macieja Miecznikowskiego, Annę Wodzyńską, Mariusza Kalagę i innych.
Najpiękniejsze polskie i światowe przeboje kilku pokoleń (m.in. Władysław Szpilman, Andrzej Zaucha, Piotr Szczepanik, Wojciech Młynarski, Louis Armstrong, Nat King Cole, Prince, Elvis Presley, Frank Sinatra) oraz znane hity z repertuaru Macieja Miecznikowskiego jak „Psalm kochania” (oratorium Zbigniewa Książka i Piotra Rubika) czy „Ta dziewczyna” (Leszcze). Usłyszymy je wszystkie w nowych aranżacjach oraz piosenki autorskie – o miłości i nie tylko z płyty „Będzie z nami dobrze”. Wszystko przy akompaniamencie fortepianu i gitary. Ze sceny poleje się więc piękna muzyka, humor i pozytywna energia.
MACIEJ MIECZNIKOWSKI – muzyk i wokalista, multiinstrumentalista, autor piosenek, aktor, showman i osobowość telewizyjna. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. 35 lat na scenie, tysiące koncertów, liczne nagrania i płyty.
Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także telewizyjnych oraz – wraz z zespołem Leszcze – na festiwalach opolskich.
Można go usłyszeć zarówno podczas kameralnych recitali solowych jak i w dużych koncertach.
Występuje w spektaklach teatralnych i projektach muzycznych, m.in, „Kwartet”, „Lumbago”, „2 Man Show”, „Ariaci” (Kabaret Hrabi), „Victoria. True Woman Show”, „Hommage a’ Blues Brothers”, często z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, a w Warszawskiej Operze Kameralnej – w „Weselu Figara” i „Uprowadzeniu z Seraju” W. A. Mozarta.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
PIĄTEK, 12 LIPCA
Godz. 11:00
Bajki, bajdy, banialuki: Detektyw Pozytywka, Teatr Żelazny z Katowic na Placu Teatralnym
To pełen humoru i przygód spektakl teatralny oparty na popularnych książkach Grzegorza Kasdepke. Spektakl przenosi widzów w świat pełen zagadek i tajemnic, gdzie głównym bohaterem jest niezwykle pomysłowy detektyw o imieniu Pozytywka.
Na scenie pojawiają się piękne, realistyczne lalki, które przybierają postacie z książek, dodając im wyjątkowego uroku i magii. Detektyw Pozytywka rusza w pełną przygód podróż po świecie, aby rozwiązać kolejne tajemnice i zagadki. Spektakl nie tylko wciąga widzów w emocjonującą akcję, ale również przekazuje ważne wartości, takie jak przyjaźń, odwaga czy sprawiedliwość. Detektyw Pozytywka jest nie tylko detektywem, ale także przyjacielem, który zawsze służy pomocą tym, którzy jej potrzebują.
Spektakl łączy granie aktorów z planem lalkowym, gdzie realistyczne lalki wykonane na wzór znanych z książek rysunków sprawiają, że postaci ożywają na scenie, przyciągając uwagę zarówno dzieci, jak i dorosłych. Widowisko jest pełne śmiechu, ale również momentów wzruszenia i napięcia, które trzymają widzów w napięciu do samego końca. Spektakl rozrywkowy, ale również edukacyjny, który zachęca do myślenia, rozwiązywania problemów i dbania o innych. To niezapomniana podróż po krainie wyobraźni, która zostaje w sercach widzów na długo po zakończeniu przedstawienia.
BEZPŁATNE spektakle teatralne dla dzieci w każdy piątek na Placu Teatralnym. Występować będą teatry z Zielonej Góry, Wałbrzycha, Katowic oraz Łodzi.
Godz. 17:30
Piątek z Planszówkami w Krzywym Kominie, ul. Fabryczna 13B
„Piątek z Planszówkami” to cotygodniowe spotkanie z grami planszowymi, karcianymi i towarzyskimi. Organizowany jest przez Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”. Spotkania mają już kilkuletnią tradycję w Zielonej Górze. Oferujemy kilkaset gier do wypróbowania oraz komfortową przestrzeń do grania. Zachęcamy do przynoszenia własnych gier. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Godz. 20:00
Bluesowe noce: koncert zespołu Sokół Orkestra Balkan Party w Klubie Piekarnia Cichej Kobiety
bilety 50 zł, rezerwacje Agnieszka 500 183 429
Przemek Sokół – trąbka, wokal
Piotr Bednarczyk – trąbka, backing wokal
Jarek Meus – gitara, buzuki, backing wokal
Bogdan Zięba – akordeon
Krzysztof Wyrwa – gitara basowa
Grzegorz Bauer – bębny
Szaleństwo w bałkańskim stylu to nasza specjalność!
W ten sposób daliśmy się poznać szerszej publiczności i nadal kultywujemy tę tradycję, poszerzając repertuar o coraz to nowsze utwory. Łączymy szaloną zabawę z wirtuozerią oraz tradycję z nowoczesnością, dokładając wszelkich starań, by nikt nie był w stanie usiedzieć na miejscu.
Nagrywaliśmy wspólnie z Renatą Przemyk, Aloszą Awdiejewem czy Mają Sikorowską. Założycielem oraz liderem zespołu jest Przemek Sokół – trębacz multiinstrumentalista, znany ze współpracy z Justyną Steczkowską, Katarzyną Gertner, Maciejem Maleńczukiem i wieloma innymi postaciami polskiej sceny muzycznej.
W 2014 roku zajęliśmy II miejsce na legendarnym festiwalu trębaczy w serbskiej Guczy jako jedyny w historii zespół spoza Bałkanów, co było dla nas nie lada wyróżnieniem. Od tamtego czasu z jeszcze większym zaangażowaniem przybliżamy bałkański repertuar polskiej publiczności.
Nasz repertuar to zarówno znane utwory bałkańskie, które na dobre zadomowiły się nad Wisłą, jak i kompozycje autorskie.
Przede wszystkim jednak jest to szalona zabawa i nietuzinkowa rozrywka na wysokim poziomie do której serdecznie Was zapraszamy.
Godz. 20:00
A niebo gwiaździste nade mną… pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni
BEZPŁATNY wakacyjny cykl spotkań na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni Zielonogórskiej, podczas których zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprosi na pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego. Warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo.
Godz. 21:00
Potańcówka w rytmie starych dobrych hitów w Cafe Noir, al. Niepodległości 22
Zapraszamy Was na potańcówkę którą poprowadzi Dj Żaba! Klasycznie zagra potańcówkę w żabim stylu- muzyczka różna plus polot chwili na żywo.
Piątkowy wieczór można świętować tylko w jeden sposób: Klasyki i najlepsze hity, grane z płyt!
Wstęp wolny
Godz. 21:30
Familijne kino letnie: Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica skorpiona reż. Tina Mackic w przypałacowym parku w Starym Kisielinie
Lasse i Maja znowu na tropie! Mieszkańcy Valleby nie mogą doczekać się obchodów urodzin miasteczka. Tajemniczy Skorpion ma jednak zgoła inne plany. Czy młodym detektywom uda się uratować święto przed przebiegłym złodziejem?
Przed Lassem i Mają wyzwanie godne największych detektywów. Zbliża się wielkie święto – obchody 500-lecia Valleby, jednak przygotowania przerywa seria zuchwałych kradzieży. Komuś najwyraźniej bardzo zależy na tym, żeby wyczekiwana przez wszystkich mieszkańców Valleby uroczystość nie doszła do skutku. Lasse i Maja bez wahania angażują się w sprawę i z pomocą zrzędliwej, emerytowanej mistrzyni złodziei Lillie próbują wpaść na trop złodzieja. Ale kim tak naprawdę jest ten przebiegły Skorpion i jaki jest jego motyw? Czy Lasse i Maja zdołają rozwiązać zagadkę i powstrzymać rabusia przed zrujnowaniem święta Valleby?
opis dystrybutora kina za filmweb.pl
BEZPŁATNE seanse filmowe pod chmurką w parku pałacowym w Starym Kisielinie, w każdy piątek o godz. 21.30 w lipcu i godz. 21.00 w sierpniu. Zapraszamy z leżakami, kocykami na wspólne pokazy filmów nie tylko familijnych.
SOBOTA, 13 LIPCA
Godz. 11.00
Spacery z przewodnikiem w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochli
Letnie spacery z przewodnikiem w Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli powracają.
To propozycja skierowana zarówno do turystów jak i mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Nawet te osoby, które były w naszym muzeum już kilka razy, będą miały szansę zobaczyć je w zupełnie innym świetle. Pokażemy teoretycznie te same obiekty co zawsze, ale za każdym razem opowiedzą one nam trochę inną historię, ukażą inną tajemnicę.
Na spacer obowiązuje bilet wstępu jak za zwykłe wejście, zgodny z cennikiem dostępnym na naszej stronie.
Nie ma dodatkowej opłaty za przewodnika, nie trzeba też się zapisywać, ale bardzo prosimy o przyjście 10 minut przed startem spaceru.
Dla najwytrwalszych, uczestniczących w każdym spacerze, przewidziana niespodzianka.
Godz. 19:00
Letnie koncerty promenadowe: recital fortepianowy na placu przed Filharmonią Zielonogórską
Solistą koncertu będzie Paweł Wakarecy – polski pianista i pedagog, finalista XVI Konkursu Chopinowskiego. Absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W repertuarze znajdą przede wszystkim dzieła najwybitniejszego polskiego kompozytora – Fryderyka Chopina. Melodie walców, mazurków i nokturnów będą nie tylko okazją do refleksji nad pięknem polskiej muzyki, ale i szansą na lepsze poznanie tego wielkiego Polaka.
BEZPŁATNE koncerty przed Filharmonią Zielonogórską odbywać się będą przez całe wakacje. Przed budynkiem filharmonii wybrzmi muzyka klasyczna, jazzowa, a także odbędą się koncerty edukacyjne dla najmłodszych. Realizator: Filharmonia Zielonogórska, www.filharmoniazg.pl
Godz. 20:00
A niebo gwiaździste nade mną… pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni
BEZPŁATNY wakacyjny cykl spotkań na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni Zielonogórskiej, podczas których zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprosi na pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego. Warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo.
Godz. 21:00
NeuroDrop vol.3: Neurofunk oraz Drums & Bass w Cafe Noir, al. Niepodległości 22
Bilety 20 zł
Przed nami na trzecia edycja niepowtarzalnej imprezy drum and bass w Zielonej Górze!
Po raz kolejny utulimy i wytrzepiemy Twoje ciało i komórki mózgowe linią melodyczną opartą na 87bpm bicie.
Czysty dramik dla zapaleńców, więc o ile lubisz takie rytmy to bardzo dobrze trafisz 13go lipca, kiedy pójdziesz do Cafe Noir i zaszczycisz nas swoją obecnością!
DJ’S:
Roni-K https://www.mixcloud.com/Roni_K/
Mekso https://www.facebook.com/djmekso
Lord Fader https://www.facebook.com/lordfaderr
Do usłyszenia pod głośnikiem!
SOBOTA – NIEDZIELA, 13 – 14 LIPCA
Godz. 10.00
Weekend otwarty Wieży Braniborskiej
Fundacja Tłocznia zaprasza na weekend otwarty Wieży Braniborskiej! Wydarzenie odbędzie się w ramach Lata Muz Wszelakich.
13 i 14 lipca (sobota i niedziela) otworzymy Wieżę Braniborską, która na co dzień nie jest dostępna do zwiedzania. Każdy będzie mógł wejść na górę. Na dwa dni reaktywujemy też kawiarnię, która znajdowała się na parterze wieży.
Wieża Braniborska będzie otwarta:
– 13 lipca (sobota) w godz. 10:00-23:00,
– 14 lipca (niedziela) w godz. 10:00-20:00.
Wstęp wolny.
W programie wydarzenia m.in.: kawiarnia, pokazy astronomiczne, koncert, spacery z przewodnikiem po Wzgórzu Braniborskim, otwarty mikrofon wspomnień.
Wkrótce więcej szczegółów.
W ub. roku, podczas weekendu otwartego Wieży Braniborskiej, na górę weszło ponad 3,2 tys. osób!
NIEDZIELA, 7 LIPCA
Godz. 20:00
A niebo gwiaździste nade mną… pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni
BEZPŁATNY wakacyjny cykl spotkań na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni Zielonogórskiej, podczas których zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprosi na pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego. Warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo.
Program Lata Muz Wszelakich na lipiec i sierpień 2024 dostępny TUTAJ