Filtry
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

Busker Tour 2020

Taniec, oryginalna muzyka, ogień, śmiech, monocykle i hula-hopy… Powraca BuskerBus! W dniach 25-26 sierpnia 2020 Zielona Góra zmieni się w mekkę muzyki, cyrku, teatru, komedii i szeroko pojętych niespodzianek.

Co będą mieli okazję zobaczyć uczestnicy XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus? Między innymi Mikę Paprikę z Portugalii – szalonego dżentelmena żonglującego miotłą, butelkami, cygarem, piłeczkami ping-pongowymi… Wpadnie też Janna Wohlfarth z Niemiec, mistrzyni świata w jeździe na monocyklu, która pokaże, co znaczy jeździć na jednym kole całe życie i Collettivo Clown z Włoch, który woli poruszać się na szczudłach. Z wysokości, a dokładniej z chińskiego masztu, spoglądać na widzów będzie też mieszkający we Francji Hiszpan Miguel Rubio. To tylko niektórzy z długiej listy międzynarodowych wykonawców. Opisy ich spektakli znaleźć można na stronie www.buskerbus.com oraz stronie na Facebooku BuskerBus.

Nie zabraknie też reprezentantów różnych dziedzin polskiej sceny ulicznej. Wystąpią Mariusz Goli, gitarowy hit internetu, AryMan, jeden z najzdolniejszych technicznie polskich iluzjonistów i Krzysztof Czarski, który komunikuje się z publicznością za pomocą trzech plastikowych kijków.

Będzie się działo, ale program to jedno, a rzeczywistość drugie. W końcu istotą sztuki ulicznej jest improwizacja, udział widzów, niepowtarzalność każdego występu. Z tych właśnie powodów dyrektor artystyczny Małgorzata Węglarz nie chciała anulować wydarzenia lub przenosić go online. Chociaż pokazy przez internet mogą dostarczyć rozrywki, nie są alternatywą dla tych ulicznych, podczas których istotny jest kontakt z publicznością i wspólne przeżywanie sztuki. Jak sam zobaczysz, spontaniczność to na Festiwalu BuskerBus słowo klucz.

Tym bardziej, jeśli odwiedzisz „Kabaret BuskerBus”. To wieczorne występy w festiwalowym klubie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie zobaczyć można najlepsze, najdziwniejsze, i najświeższe triki zaproszonych performerów – często z udziałem lokalnych artystów czy niespodziewanych gości. Po części głównej scena jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą wystąpić; masz szansę nie tylko poznać „alternatywny program” gwiazd festiwalu, ale także porozmawiać z nimi osobiście, czy samemu na chwilę zawładnąć sceną.

BuskerBus nadciąga już po raz 24 – nawet w tym roku nie udało się go zatrzymać!

A i nie zapomnij trzech rzeczy – owacji, uśmiechu, i czegoś do wrzucenia do kapelusza. W końcu przyjechali tylko dla Ciebie!

Organizatorzy
Festiwal BuskerBus we Zielonej Górze organizowany jest przez Małgorzatę Węglarz we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Kocham Wroclaw, koncentrator kultury Co Jest Grane i największy w Polsce wortal teatralny e-teatr.pl.

Trasa Festiwalu BuskerBus 2020:
BuskerBus 2020 w Zielonej Górze (25-26 sierpnia 2020)
BuskerBus 2020 w Krotoszynie (28-30 sierpnia)
BuskerBus 2020 we Wrocławiu (1-2 września)

Więcej o Festiwalu TUTAJ

AryMan „Silent Act” | Iluzja | Polska

 

Iluzjonista Dawid Świstek - pokaz uliczny
AryMan

 

Dawid Świstek, lepiej znany jako AryMan, od ponad 13 lat wykorzystuje iluzję jako narzędzie do opowiadania historii. Specjalizuje się w manipulacji przedmiotami, w tym – jako jeden z nielicznych iluzjonistów w Polsce – manipulacją monetami.

Dawid znany jest szerszej publiczności ze swoich pokazów z elementami grozy, jednak dziś zamiast połykać żyletki woli zaskakiwać publiczność efektami iluzjonistycznymi z monetami i kartami. Tworzenie autorskich rutyn to jego największa pasja.

Ary zwykle nie lubi planować, jednak Festiwal BuskerBus ma już od dawna wpisany do kalendarza. Nie tylko zaprezentuje nam swoje umiejętności iluzjonistyczne, ale poprowadzi także warsztaty. Opowie na nich, dlaczego kocha występować na ulicy i podzieli się wskazówkami odnośnie budowania spektakli.

Dawid wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Cia PALMA „Second Try” | Żonglerka | Brazylia

 

Cia PALMA

 

Cia PALMA to duet, w którego skład wchodzą Isandria Fermiano i Renata Nascimento. Dziewczyny występują razem od 2014 r. i wspólnie stworzyły już kilka spektakli i projektów: „Pé de Vela”, „Once in the Hat i „Second Try”, Specjalizują się w żonglerce i manipulacji przedmiotami, z dużą dawką elementów komediowych.

W swoim spektaklu „Second Try” jako Nana i Nata hipnotyzują publiczność w każdym wieku, unosząc w powietrzu najróżniejsze obiekty: maczugi, gigantyczne piłki czy balony. Czy dasz się wciągnąć do zabawy? Pamiętaj, zawsze możliwe jest drugie podejście!

Cia PALMA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Collectif Primavez / Miguel Rubio „Playground” | Akrobatyka, taniec | Francja

 

Miguel Rubio - pokaz uliczny
Miguel Rubio fot. Johannes Götz

 

Miguel Rubio to absolwent Szkoły Cyrkowej Carampa w Madrycie oraz współzałożyciel grupy artystycznej Collectif Primavez. Za pomocą sztuk cyrkowych, teatru i tańca poruszają tematy ważne, jednak w ich spektaklach nie brakuje humoru i ironii. Miguel brał udział w wielu projektach, ale jednym z jego największych marzeń było, by występować na ulicy na chińskim maszcie. Tak powstał „Playground” – komiczny, momentami absurdalny spektakl, który dosięga 8 metrów wysokości. Pokaz jest całkowicie zależny od zaangażowania publiczności.

Miguel wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Collettivo Clown „BOATO” | Klaunada, szczudła |Włochy

 

Colletivo Clown - pokaz uliczny
Collettivo Clown

 

Kiedy Andrea po raz pierwszy zobaczył tajemnicze stworzenie jakim jest klaun, od razu się zakochał. Ta miłość poprowadziła go ścieżką wielu mistrzów klaunady, i warsztatów dookoła świata – od Danii po Amerykę Południową. W 2015 dołączył do Collettivo Clown, kolektywu artystycznego skupionego na idei klauna jako postaci zmieniającej rzeczywistość. Rok potem zaczął badać szczudlarstwo, i doświadczenia ciała nieograniczonego wzrostem.

To z połączenia tej wyjątkowej techniki z klaunadą zrodził się pokaz BOATO.

Andrea wystąpi na BuskerBusie i w Polsce po raz pierwszy.

 

Gaia Ma „Hit My Heart” | Klaunada, żonglerka | Włochy

 

Promo - Gaia Ma
Gaia Ma

 

Gaia Matulli vel Gaia Ma to multidyscyplinarna artystka z Włoch. Jest absolwentką szkoły artystycznej Physical Theater Atelier w Turynie, w której uczyła się m.in. aktorstwa, akrobatyki, manipulacji przedmiotami czy tańca współczesnego. Obecnie udoskonala swoje umiejętności stepowania i gry na akordeonie.

Gaia odkryła klaunadę w 2008 r. i od tego czasu stworzyła kilka postaci teatralnych i spektakli solowych oraz z innymi artystami.

Na Festiwalu BuskerBus zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Hit My Heart”— komediowy, poetycki, a może nawet odrobinę romantyczny. Łuk, strzała i Gaia Ma łapiąca równowagę, latające kapelusze, tańcząca na scenie. Jej serce będzie celem nieznanego strzelca. Czy trafi?

Gaia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Geordie Little „Concert Guitar Re-Imagined” | Muzyka | Australia

 

Geordie Little fot. Lucas Fiederling – Lido, B

 

Geordie Little to gitarzysta akustyczny z Australii, który od kilku lat mieszka w Berlinie. Swój unikalny styl , w którym łączy wypracował na ulicy i udoskonalił na scenach całego świata. Miksuje jednocześnie uderzenia perkusyjne, akordy, melodię i harmonię. Geordie Little czerpie inspiracje zarówno z muzyki elektronicznej, postklasycznej, jak i innych gitarzystów. W swoich kompozycjach przekracza granice, pokazując niezwykłe możliwości, jakie daje gitara.

Geordie Little wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Hayatonnu… „Eternal Longing” (wersja 2020) | Taniec, akrobatyka | Japonia

 

Hayatonnu...  - pokaz podczas Festiwalu BuskerBus
Hayatonnu… fot. Adam Wysoczański

 

Hayatonnu… jest tancerzem z Japonii, który od prawie dekady mieszka i pracuje w Europie. W swoim spektaklu wykorzystuje techniki taneczne i akrobatyczne. Za ich pomocą opowiada historię wypełnioną smutkiem, tęsknotą i samotnością. Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć negatywne emocje i docenić to, co mamy?

Hayatonnu… wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 r. W tym roku zaprezentuje zmienioną wersję swojego spektaklu „Eternal Longing”.

 

Ian Deadly „The People Vs Ian Deadly”| Żonglerka | Wielka Brytania

 

Ian Deadly pokaz uliczny
Ian Deadly

 

Ian Deadly: magister literatury i filozofii, absolwent szkoły cyrkowej, żongler, aktor, MC, konferansjer, bałkański DJ, nauczyciel, łapacz na latającym trapezie, akrobata, mim, a przede wszystkim: artysta uliczny. Przez ostatnie 15 lat utrzymuje się jedynie z kapelusza. Klaszcze najgłośniej na całym świecie.

“The People vs. Ian Deadly” zabiera widzów na podróż improwizacji, żonglerki maczugami i kapeluszami, do niesamowitego finału z hula-hopem i żonglerką ogniem. Ian zachwyci i zdziwi dziecko, dorosłego, parę, obudzi gwiazdę drzemiącą w każdym z nas. Oczekujcie jedynie niespodzianek. Za zachętą Iana ujrzymy miłosne historie, superbohaterów, ludzką tragikomedię, za każdym razem inny spektakl, z nową publicznością.
Dla Iana pokaz uliczny bierze się z dwóch elementów – widowni i artysty – na końcu wszyscy stają się jednak zszytą razem, komiczną cyrkową ośmiornicą o wielu mackach.

Ian wystąpił na Festiwalu BuskerBus.po raz pierwszy w 2004 i powrócił do nas kilkakrotnie.

 

Janna Wohlfarth „Janna Cycle Show” | Monocykl | Niemcy

 

Promo - Janna Wohlfarth
Janna Wohlfarth fot. Rob Bennett

 

Janna jest monocyklistką od 20 lat, żongluje od 4. Występowała na mistrzostwach na całym świecie, zajmując pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w 2012 roku. 3 lata temu zdecydowała się związać swoje życie z cyrkiem, ukończyła więc studia w szkole cyrkowej Carampa w Madrycie. Od roku występuje na ulicy, głównie w Australii.

Janna pokazuje publiczności co znaczy jeździć na monocyklu przez całe życie. Nie chodzi jednak tylko o triki na jednym kole; noże, kapelusze, hula-hopy, monocykl “żyrafa”, i interakcje z widzami czynią z jej pokazu niesamowicie ekscytujące “one woman show”.

Janna wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Justin 3 | Muzyka | Litwa

 

Justin 3 fot. Too Photography

 

Justin 3 to muzyczny projekt z Litwy, którego założycielem jest wokalista, gitarzysta i autor piosenek Justinas Stanislobaitis. Wykonują oryginalną muzykę z gatunku pop-rock. Justinas znany jest także jako aktor. Wystąpił w musicalu „Rent” Georga Malviusa i Dereka Barnesa oraz litewskich produkcjach „Sweet Charity” i „The great comet of 1812”.

Duet Justin 3 wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Kamila Szóstak „Kamila Szóstak BODY ART” | Malowanie ciała | Polska

 

Kamila Szóstak - malowanie ciała
Kamila Szóstak

 

Kamila – połączenie inżyniera i artystki – ma 12 lat doświadczenia w malowaniu na „żywym płótnie”.

To dla niej przede wszystkim świetna zabawa, ale uwielbia też dać się ponieść wyobraźni przy dobieraniu wzoru. Intensywne kolory, brokatowe akcenty, malunki zapierające dech w piersiach, świecące w ciemnościach… Ciekawe, co wybrałaby dla ciebie?

 

Krzysztof Czarski „Linie” | Pokaz ognia, żonglerka | Polska

 

Krzysztof Czarski - pokaz uliczny
Krzysztof Czarski

 

Krzysztof odkrył swoją pasję do żonglerki jako dziewięciolatek. Próbował wielu różnych rekwizytów, jednak jego największą miłością pozostaje flowerstick. Choć mówi w 4 językach, na ulicy woli porozumiewać się tym z plastiku.

Pokaz „Linie” jest w połowie improwizowany, co oznacza, że za każdym razem zobaczysz coś odrobinę innego. Krzysztof wciska 15 lat treningu w 5-minutowe show, pełne trików na światowym poziomie. Chodzi o poszukiwanie chwilowej geometrii z użyciem 3 kijków – a jeden z nich płonie.

Krzysztof występował już we Wrocławiu i w Zielonej Górze, ale nie w Krotoszynie.

 

La Suricata „La Suricata Circus Show” | Taniec, hula hop | Hiszpania

 

 La Suricata - hulahop
La Suricata

 

Maria tańczy praktycznie całe swoje życie, łącząc elementy tańca ze światem cyrku. Zaczęła od akrobatyki powietrznej, by następnie zająć się żonglerką i w końcu zostać specjalistką od hula-hopów. Ze swoim pokazem występowała przez ostatnie 2 lata w aż 6 krajach, i regularnie współpracuje z cyrkami, festiwalami i wydarzeniami artystycznymi na całym świecie.

Jej show to koktajl dużej ilości hula-hopów, żonglerki, niebezpieczeństwa, świateł, ognia i wielu eleganckich niespodzianek dla całej rodziny.

Maria wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Mariusz Goli „Mariusz Goli LIVE” | Muzyka | Polska

 

Gitarzysta Mariusz Goli
Mariusz Goli

 

Mariusz to gitarzysta, artysta uliczny, i kompozytor występujący w Katowicach, i innych polskich miastach. Muzyka którą gra jest spontaniczna, pełna improwizacji, czerpiąca z flamenco i folku. Nieustannie poszukuje swojego własnego stylu – w ostatnich latach tworzył muzykę symfoniczną, filmową, a także do gier komputerowych.

Wydał 2 albumy, „Road Into the Unknown” w 2016, i symfoniczne „Orchestra In My Mind” w 2019. Nagrania z jego ulicznych występów regularnie osiągają setki tysięcy, a nawet miliony wyświetleń.

Mariusz wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 r.

 

Mica Paprika „The Gentlemad” | Żonglerka | Portugalia

 

Mica Paprica - promo
Mica Paprica

 

Prosto ze złotej ery vaudeville przybyła światowa gwiazda festiwali ulicznych w Lisbonie, Rio de Janeiro, i prestiżowego Newcomer Show.
Szalony dżentelmen zaprezentuje magię i balans, żonglerkę miotłą, butelkami, cygarem, czy piłeczkami pingpongowymi – wszystko okraszone mocną nutą humoru.

Mica Paprika powraca na Festiwal BuskerBus po sześciu latach. W Zielonej Górze i w Krotoszynie wystąpi po raz pierwszy.

 

Philip Fairweather „A Tenor. An Hour” | Muzyka | Wielka Brytania

 

Philip Fairweather - śpiewak
Philip Fairweather fot. Joanna Dryjańska-Pluta

 

Philip związany jest z festiwalem BukserBus już od 1999 roku. Stworzył Kabaret BuskerBus – okazję do wieczornych, mniej oficjalnych występów w festiwalowym klubie. Często do zabawy dołączają niespodziewani goście, czy lokalni artyści.

Philip jest prawdziwym weteranem ulicy. Zaczął w 1986, od wykonywania arii czy piosenek z musicali w wersji acapella w sobotnie popołudnia w brytyjskim Exeter. Teraz sam tworzy większość swojej muzyki, może więc zagrać ci w pojedynkę wszystko, co powinieneś usłyszeć.

Łącząc popularne z nieznanym, występy Philipa na dobre zadomowiły się na wrocławskim rynku. Tegoroczne wyzwania sprawiły, że nie był tak widoczny jak zazwyczaj, jednak dzięki temu miał więcej czasu na inne pasje – między innymi pisanie o brytyjskiej polityce, czy nagranie opery, w której sam gra wszystkie partie.

 

Sylvain OULALA „The OULALA” | Żonglerka, monocykl | Francja

 

Sylvain OULALA - pokaz uliczny
Sylvain OULALA fot. Juras Svetki

 

Energetyczny pokaz z uśmiechniętym Francuzem żonglującym z wprawą obcymi językami (i nie tylko!).

Jeśli kochasz cyrk, to pokaz dla ciebie – diabolo na wysooookim poziomie, żonglerka, 3-metrowy monocykl śmierci – Sylvain zrobi wrażenie na każdym i rozweseli niezależnie od wieku. Na pewno nie odejdziesz po pokazie rozczarowany!

Performer światowej klasy, ma na koncie 25 krajów i 3 kontynenty. Jego sekret? Potrafi zamienić każdą sytuację w zachwyt, uśmiech, i iskry w oczach.

Sylvain wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2015, 2016 i 2017 r.

 

The Human Computers „Humdinger” | Muzyka | Niemcy

 

The Human Computers - promo
The Human Computers

 

The Human Computers to solowy projekt muzyczny Jakoba Hagena. W swoich piosenkach opowiada o własnych przeżyciach i poglądach. Dotyka tematu śmierci i przeżywania żałoby po stracie bliskiej osoby. Jakob nagrywa wszystkie instrumenty samodzielnie.

The Human Computers wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Umami Dancetheatre „Salao” | Taniec | Hiszpania/Francja

 

Umami Dancetheatre - zdjęcie promocyjne
Umami Dancetheatre fot. Maika Delgado

 

Umami to po japońsku “smaczny”, jeden z pięciu smaków podstawowych obok słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, i słonego. Czegoś takiego jak duet Gustavo Hoyosa i Jerome Leperlier nie mieliście szansy posmakować nigdy; duet pracuje razem od 2012 roku, używając komedii, breakdance’u, tańca nowoczesnego, pantomimy, i teatru aby budzić widownie miast, włączać je w swoje show, a ulice zamieniać w improwizowane sceny.

Tym razem zaprezentują nową wersję opery „Carmen” Bizet’a – odrobinę surrealistyczną, bardzo zabawną, i z ogromną ilością talentu. Pokażą stereotypową hiszpańską kulturę, a każdy widz stanie się jednym z ogniw pokazu.

To juź czwarta edycja Festiwalu BuskerBus z udziałem duetu Umami Dancetheatre.

 

 

Wykonawca | Gatunek | Tytuł programu | Kraj

AryMan | Iluzja | „Silent Act”, „Cups and Balls” | Polska

Cia PALMA | Żonglerka | „Second Try” | Brazylia

Collectif Primavez/Miguel Rubio | Akroatyka, taniec | „Playground” | Francja

Collettivo Clown | Klaunada | „BOATO” | Włochy

Gaia Ma | Klaunada, żonglerka |  „Hit My Heart” | Włochy

Little | Muzyka | „Concert Guitar Re-Imagined” | Australia

Hayatonnu… | Taniec, akrobatyka | Eternal Longing – 2020 version | Japonia

Ian Deadly | Żonglerka | The People Vs Ian Deadly | Wielka Brytania

Janna Wohlfarth | Monocykl, żonglerka | „Janna Cycle Show” | Niemcy

Justin 3 | Muzyka | „Justin 3 Music Show” | Litwa

Kamila Szóstak BODY ART | Malowanie twarzy i ciała | „STREFA BODY ART” | Polska

Krzysztof Czarski | Pokaz ognia, żonglerka | „Lines” | Polska

La Suricata | Taniec, hula hop | „La Suricata Circus Show” | Hiszpania

Mariusz Goli | Muzyka | „Mariusz Goli LIVE” | Polska

Mica Paprika | Żonglerka | The Gentlemad | Portugalia

Philip Fairweather | Muzyka | „A Tenor. An Hour” | Wielka Brytania

Sylvain OULALA | Żonglerka, monocykl | „The OULALA” | Francja

The Human Computers | Muzyka | „Humdinger” | Niemcy

Umami Dancetheatre | Taniec | „Salao” | Francja, Hiszpania

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

Busker Tour 2020

Taniec, oryginalna muzyka, ogień, śmiech, monocykle i hula-hopy… Powraca BuskerBus! W dniach 25-26 sierpnia 2020 Zielona Góra zmieni się w mekkę muzyki, cyrku, teatru, komedii i szeroko pojętych niespodzianek.

Co będą mieli okazję zobaczyć uczestnicy XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus? Między innymi Mikę Paprikę z Portugalii – szalonego dżentelmena żonglującego miotłą, butelkami, cygarem, piłeczkami ping-pongowymi… Wpadnie też Janna Wohlfarth z Niemiec, mistrzyni świata w jeździe na monocyklu, która pokaże, co znaczy jeździć na jednym kole całe życie i Collettivo Clown z Włoch, który woli poruszać się na szczudłach. Z wysokości, a dokładniej z chińskiego masztu, spoglądać na widzów będzie też mieszkający we Francji Hiszpan Miguel Rubio. To tylko niektórzy z długiej listy międzynarodowych wykonawców. Opisy ich spektakli znaleźć można na stronie www.buskerbus.com oraz stronie na Facebooku BuskerBus.

Nie zabraknie też reprezentantów różnych dziedzin polskiej sceny ulicznej. Wystąpią Mariusz Goli, gitarowy hit internetu, AryMan, jeden z najzdolniejszych technicznie polskich iluzjonistów i Krzysztof Czarski, który komunikuje się z publicznością za pomocą trzech plastikowych kijków.

Będzie się działo, ale program to jedno, a rzeczywistość drugie. W końcu istotą sztuki ulicznej jest improwizacja, udział widzów, niepowtarzalność każdego występu. Z tych właśnie powodów dyrektor artystyczny Małgorzata Węglarz nie chciała anulować wydarzenia lub przenosić go online. Chociaż pokazy przez internet mogą dostarczyć rozrywki, nie są alternatywą dla tych ulicznych, podczas których istotny jest kontakt z publicznością i wspólne przeżywanie sztuki. Jak sam zobaczysz, spontaniczność to na Festiwalu BuskerBus słowo klucz.

Tym bardziej, jeśli odwiedzisz „Kabaret BuskerBus”. To wieczorne występy w festiwalowym klubie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie zobaczyć można najlepsze, najdziwniejsze, i najświeższe triki zaproszonych performerów – często z udziałem lokalnych artystów czy niespodziewanych gości. Po części głównej scena jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą wystąpić; masz szansę nie tylko poznać „alternatywny program” gwiazd festiwalu, ale także porozmawiać z nimi osobiście, czy samemu na chwilę zawładnąć sceną.

BuskerBus nadciąga już po raz 24 – nawet w tym roku nie udało się go zatrzymać!

A i nie zapomnij trzech rzeczy – owacji, uśmiechu, i czegoś do wrzucenia do kapelusza. W końcu przyjechali tylko dla Ciebie!

Organizatorzy
Festiwal BuskerBus we Zielonej Górze organizowany jest przez Małgorzatę Węglarz we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Kocham Wroclaw, koncentrator kultury Co Jest Grane i największy w Polsce wortal teatralny e-teatr.pl.

Trasa Festiwalu BuskerBus 2020:
BuskerBus 2020 w Zielonej Górze (25-26 sierpnia 2020)
BuskerBus 2020 w Krotoszynie (28-30 sierpnia)
BuskerBus 2020 we Wrocławiu (1-2 września)

Więcej o Festiwalu TUTAJ

AryMan „Silent Act” | Iluzja | Polska

 

Iluzjonista Dawid Świstek - pokaz uliczny
AryMan

 

Dawid Świstek, lepiej znany jako AryMan, od ponad 13 lat wykorzystuje iluzję jako narzędzie do opowiadania historii. Specjalizuje się w manipulacji przedmiotami, w tym – jako jeden z nielicznych iluzjonistów w Polsce – manipulacją monetami.

Dawid znany jest szerszej publiczności ze swoich pokazów z elementami grozy, jednak dziś zamiast połykać żyletki woli zaskakiwać publiczność efektami iluzjonistycznymi z monetami i kartami. Tworzenie autorskich rutyn to jego największa pasja.

Ary zwykle nie lubi planować, jednak Festiwal BuskerBus ma już od dawna wpisany do kalendarza. Nie tylko zaprezentuje nam swoje umiejętności iluzjonistyczne, ale poprowadzi także warsztaty. Opowie na nich, dlaczego kocha występować na ulicy i podzieli się wskazówkami odnośnie budowania spektakli.

Dawid wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Cia PALMA „Second Try” | Żonglerka | Brazylia

 

Cia PALMA

 

Cia PALMA to duet, w którego skład wchodzą Isandria Fermiano i Renata Nascimento. Dziewczyny występują razem od 2014 r. i wspólnie stworzyły już kilka spektakli i projektów: „Pé de Vela”, „Once in the Hat i „Second Try”, Specjalizują się w żonglerce i manipulacji przedmiotami, z dużą dawką elementów komediowych.

W swoim spektaklu „Second Try” jako Nana i Nata hipnotyzują publiczność w każdym wieku, unosząc w powietrzu najróżniejsze obiekty: maczugi, gigantyczne piłki czy balony. Czy dasz się wciągnąć do zabawy? Pamiętaj, zawsze możliwe jest drugie podejście!

Cia PALMA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Collectif Primavez / Miguel Rubio „Playground” | Akrobatyka, taniec | Francja

 

Miguel Rubio - pokaz uliczny
Miguel Rubio fot. Johannes Götz

 

Miguel Rubio to absolwent Szkoły Cyrkowej Carampa w Madrycie oraz współzałożyciel grupy artystycznej Collectif Primavez. Za pomocą sztuk cyrkowych, teatru i tańca poruszają tematy ważne, jednak w ich spektaklach nie brakuje humoru i ironii. Miguel brał udział w wielu projektach, ale jednym z jego największych marzeń było, by występować na ulicy na chińskim maszcie. Tak powstał „Playground” – komiczny, momentami absurdalny spektakl, który dosięga 8 metrów wysokości. Pokaz jest całkowicie zależny od zaangażowania publiczności.

Miguel wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Collettivo Clown „BOATO” | Klaunada, szczudła |Włochy

 

Colletivo Clown - pokaz uliczny
Collettivo Clown

 

Kiedy Andrea po raz pierwszy zobaczył tajemnicze stworzenie jakim jest klaun, od razu się zakochał. Ta miłość poprowadziła go ścieżką wielu mistrzów klaunady, i warsztatów dookoła świata – od Danii po Amerykę Południową. W 2015 dołączył do Collettivo Clown, kolektywu artystycznego skupionego na idei klauna jako postaci zmieniającej rzeczywistość. Rok potem zaczął badać szczudlarstwo, i doświadczenia ciała nieograniczonego wzrostem.

To z połączenia tej wyjątkowej techniki z klaunadą zrodził się pokaz BOATO.

Andrea wystąpi na BuskerBusie i w Polsce po raz pierwszy.

 

Gaia Ma „Hit My Heart” | Klaunada, żonglerka | Włochy

 

Promo - Gaia Ma
Gaia Ma

 

Gaia Matulli vel Gaia Ma to multidyscyplinarna artystka z Włoch. Jest absolwentką szkoły artystycznej Physical Theater Atelier w Turynie, w której uczyła się m.in. aktorstwa, akrobatyki, manipulacji przedmiotami czy tańca współczesnego. Obecnie udoskonala swoje umiejętności stepowania i gry na akordeonie.

Gaia odkryła klaunadę w 2008 r. i od tego czasu stworzyła kilka postaci teatralnych i spektakli solowych oraz z innymi artystami.

Na Festiwalu BuskerBus zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Hit My Heart”— komediowy, poetycki, a może nawet odrobinę romantyczny. Łuk, strzała i Gaia Ma łapiąca równowagę, latające kapelusze, tańcząca na scenie. Jej serce będzie celem nieznanego strzelca. Czy trafi?

Gaia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Geordie Little „Concert Guitar Re-Imagined” | Muzyka | Australia

 

Geordie Little fot. Lucas Fiederling – Lido, B

 

Geordie Little to gitarzysta akustyczny z Australii, który od kilku lat mieszka w Berlinie. Swój unikalny styl , w którym łączy wypracował na ulicy i udoskonalił na scenach całego świata. Miksuje jednocześnie uderzenia perkusyjne, akordy, melodię i harmonię. Geordie Little czerpie inspiracje zarówno z muzyki elektronicznej, postklasycznej, jak i innych gitarzystów. W swoich kompozycjach przekracza granice, pokazując niezwykłe możliwości, jakie daje gitara.

Geordie Little wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Hayatonnu… „Eternal Longing” (wersja 2020) | Taniec, akrobatyka | Japonia

 

Hayatonnu...  - pokaz podczas Festiwalu BuskerBus
Hayatonnu… fot. Adam Wysoczański

 

Hayatonnu… jest tancerzem z Japonii, który od prawie dekady mieszka i pracuje w Europie. W swoim spektaklu wykorzystuje techniki taneczne i akrobatyczne. Za ich pomocą opowiada historię wypełnioną smutkiem, tęsknotą i samotnością. Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć negatywne emocje i docenić to, co mamy?

Hayatonnu… wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 r. W tym roku zaprezentuje zmienioną wersję swojego spektaklu „Eternal Longing”.

 

Ian Deadly „The People Vs Ian Deadly”| Żonglerka | Wielka Brytania

 

Ian Deadly pokaz uliczny
Ian Deadly

 

Ian Deadly: magister literatury i filozofii, absolwent szkoły cyrkowej, żongler, aktor, MC, konferansjer, bałkański DJ, nauczyciel, łapacz na latającym trapezie, akrobata, mim, a przede wszystkim: artysta uliczny. Przez ostatnie 15 lat utrzymuje się jedynie z kapelusza. Klaszcze najgłośniej na całym świecie.

“The People vs. Ian Deadly” zabiera widzów na podróż improwizacji, żonglerki maczugami i kapeluszami, do niesamowitego finału z hula-hopem i żonglerką ogniem. Ian zachwyci i zdziwi dziecko, dorosłego, parę, obudzi gwiazdę drzemiącą w każdym z nas. Oczekujcie jedynie niespodzianek. Za zachętą Iana ujrzymy miłosne historie, superbohaterów, ludzką tragikomedię, za każdym razem inny spektakl, z nową publicznością.
Dla Iana pokaz uliczny bierze się z dwóch elementów – widowni i artysty – na końcu wszyscy stają się jednak zszytą razem, komiczną cyrkową ośmiornicą o wielu mackach.

Ian wystąpił na Festiwalu BuskerBus.po raz pierwszy w 2004 i powrócił do nas kilkakrotnie.

 

Janna Wohlfarth „Janna Cycle Show” | Monocykl | Niemcy

 

Promo - Janna Wohlfarth
Janna Wohlfarth fot. Rob Bennett

 

Janna jest monocyklistką od 20 lat, żongluje od 4. Występowała na mistrzostwach na całym świecie, zajmując pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w 2012 roku. 3 lata temu zdecydowała się związać swoje życie z cyrkiem, ukończyła więc studia w szkole cyrkowej Carampa w Madrycie. Od roku występuje na ulicy, głównie w Australii.

Janna pokazuje publiczności co znaczy jeździć na monocyklu przez całe życie. Nie chodzi jednak tylko o triki na jednym kole; noże, kapelusze, hula-hopy, monocykl “żyrafa”, i interakcje z widzami czynią z jej pokazu niesamowicie ekscytujące “one woman show”.

Janna wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Justin 3 | Muzyka | Litwa

 

Justin 3 fot. Too Photography

 

Justin 3 to muzyczny projekt z Litwy, którego założycielem jest wokalista, gitarzysta i autor piosenek Justinas Stanislobaitis. Wykonują oryginalną muzykę z gatunku pop-rock. Justinas znany jest także jako aktor. Wystąpił w musicalu „Rent” Georga Malviusa i Dereka Barnesa oraz litewskich produkcjach „Sweet Charity” i „The great comet of 1812”.

Duet Justin 3 wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Kamila Szóstak „Kamila Szóstak BODY ART” | Malowanie ciała | Polska

 

Kamila Szóstak - malowanie ciała
Kamila Szóstak

 

Kamila – połączenie inżyniera i artystki – ma 12 lat doświadczenia w malowaniu na „żywym płótnie”.

To dla niej przede wszystkim świetna zabawa, ale uwielbia też dać się ponieść wyobraźni przy dobieraniu wzoru. Intensywne kolory, brokatowe akcenty, malunki zapierające dech w piersiach, świecące w ciemnościach… Ciekawe, co wybrałaby dla ciebie?

 

Krzysztof Czarski „Linie” | Pokaz ognia, żonglerka | Polska

 

Krzysztof Czarski - pokaz uliczny
Krzysztof Czarski

 

Krzysztof odkrył swoją pasję do żonglerki jako dziewięciolatek. Próbował wielu różnych rekwizytów, jednak jego największą miłością pozostaje flowerstick. Choć mówi w 4 językach, na ulicy woli porozumiewać się tym z plastiku.

Pokaz „Linie” jest w połowie improwizowany, co oznacza, że za każdym razem zobaczysz coś odrobinę innego. Krzysztof wciska 15 lat treningu w 5-minutowe show, pełne trików na światowym poziomie. Chodzi o poszukiwanie chwilowej geometrii z użyciem 3 kijków – a jeden z nich płonie.

Krzysztof występował już we Wrocławiu i w Zielonej Górze, ale nie w Krotoszynie.

 

La Suricata „La Suricata Circus Show” | Taniec, hula hop | Hiszpania

 

 La Suricata - hulahop
La Suricata

 

Maria tańczy praktycznie całe swoje życie, łącząc elementy tańca ze światem cyrku. Zaczęła od akrobatyki powietrznej, by następnie zająć się żonglerką i w końcu zostać specjalistką od hula-hopów. Ze swoim pokazem występowała przez ostatnie 2 lata w aż 6 krajach, i regularnie współpracuje z cyrkami, festiwalami i wydarzeniami artystycznymi na całym świecie.

Jej show to koktajl dużej ilości hula-hopów, żonglerki, niebezpieczeństwa, świateł, ognia i wielu eleganckich niespodzianek dla całej rodziny.

Maria wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Mariusz Goli „Mariusz Goli LIVE” | Muzyka | Polska

 

Gitarzysta Mariusz Goli
Mariusz Goli

 

Mariusz to gitarzysta, artysta uliczny, i kompozytor występujący w Katowicach, i innych polskich miastach. Muzyka którą gra jest spontaniczna, pełna improwizacji, czerpiąca z flamenco i folku. Nieustannie poszukuje swojego własnego stylu – w ostatnich latach tworzył muzykę symfoniczną, filmową, a także do gier komputerowych.

Wydał 2 albumy, „Road Into the Unknown” w 2016, i symfoniczne „Orchestra In My Mind” w 2019. Nagrania z jego ulicznych występów regularnie osiągają setki tysięcy, a nawet miliony wyświetleń.

Mariusz wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 r.

 

Mica Paprika „The Gentlemad” | Żonglerka | Portugalia

 

Mica Paprica - promo
Mica Paprica

 

Prosto ze złotej ery vaudeville przybyła światowa gwiazda festiwali ulicznych w Lisbonie, Rio de Janeiro, i prestiżowego Newcomer Show.
Szalony dżentelmen zaprezentuje magię i balans, żonglerkę miotłą, butelkami, cygarem, czy piłeczkami pingpongowymi – wszystko okraszone mocną nutą humoru.

Mica Paprika powraca na Festiwal BuskerBus po sześciu latach. W Zielonej Górze i w Krotoszynie wystąpi po raz pierwszy.

 

Philip Fairweather „A Tenor. An Hour” | Muzyka | Wielka Brytania

 

Philip Fairweather - śpiewak
Philip Fairweather fot. Joanna Dryjańska-Pluta

 

Philip związany jest z festiwalem BukserBus już od 1999 roku. Stworzył Kabaret BuskerBus – okazję do wieczornych, mniej oficjalnych występów w festiwalowym klubie. Często do zabawy dołączają niespodziewani goście, czy lokalni artyści.

Philip jest prawdziwym weteranem ulicy. Zaczął w 1986, od wykonywania arii czy piosenek z musicali w wersji acapella w sobotnie popołudnia w brytyjskim Exeter. Teraz sam tworzy większość swojej muzyki, może więc zagrać ci w pojedynkę wszystko, co powinieneś usłyszeć.

Łącząc popularne z nieznanym, występy Philipa na dobre zadomowiły się na wrocławskim rynku. Tegoroczne wyzwania sprawiły, że nie był tak widoczny jak zazwyczaj, jednak dzięki temu miał więcej czasu na inne pasje – między innymi pisanie o brytyjskiej polityce, czy nagranie opery, w której sam gra wszystkie partie.

 

Sylvain OULALA „The OULALA” | Żonglerka, monocykl | Francja

 

Sylvain OULALA - pokaz uliczny
Sylvain OULALA fot. Juras Svetki

 

Energetyczny pokaz z uśmiechniętym Francuzem żonglującym z wprawą obcymi językami (i nie tylko!).

Jeśli kochasz cyrk, to pokaz dla ciebie – diabolo na wysooookim poziomie, żonglerka, 3-metrowy monocykl śmierci – Sylvain zrobi wrażenie na każdym i rozweseli niezależnie od wieku. Na pewno nie odejdziesz po pokazie rozczarowany!

Performer światowej klasy, ma na koncie 25 krajów i 3 kontynenty. Jego sekret? Potrafi zamienić każdą sytuację w zachwyt, uśmiech, i iskry w oczach.

Sylvain wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2015, 2016 i 2017 r.

 

The Human Computers „Humdinger” | Muzyka | Niemcy

 

The Human Computers - promo
The Human Computers

 

The Human Computers to solowy projekt muzyczny Jakoba Hagena. W swoich piosenkach opowiada o własnych przeżyciach i poglądach. Dotyka tematu śmierci i przeżywania żałoby po stracie bliskiej osoby. Jakob nagrywa wszystkie instrumenty samodzielnie.

The Human Computers wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Umami Dancetheatre „Salao” | Taniec | Hiszpania/Francja

 

Umami Dancetheatre - zdjęcie promocyjne
Umami Dancetheatre fot. Maika Delgado

 

Umami to po japońsku “smaczny”, jeden z pięciu smaków podstawowych obok słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, i słonego. Czegoś takiego jak duet Gustavo Hoyosa i Jerome Leperlier nie mieliście szansy posmakować nigdy; duet pracuje razem od 2012 roku, używając komedii, breakdance’u, tańca nowoczesnego, pantomimy, i teatru aby budzić widownie miast, włączać je w swoje show, a ulice zamieniać w improwizowane sceny.

Tym razem zaprezentują nową wersję opery „Carmen” Bizet’a – odrobinę surrealistyczną, bardzo zabawną, i z ogromną ilością talentu. Pokażą stereotypową hiszpańską kulturę, a każdy widz stanie się jednym z ogniw pokazu.

To juź czwarta edycja Festiwalu BuskerBus z udziałem duetu Umami Dancetheatre.

 

 

Wykonawca | Gatunek | Tytuł programu | Kraj

AryMan | Iluzja | „Silent Act”, „Cups and Balls” | Polska

Cia PALMA | Żonglerka | „Second Try” | Brazylia

Collectif Primavez/Miguel Rubio | Akroatyka, taniec | „Playground” | Francja

Collettivo Clown | Klaunada | „BOATO” | Włochy

Gaia Ma | Klaunada, żonglerka |  „Hit My Heart” | Włochy

Little | Muzyka | „Concert Guitar Re-Imagined” | Australia

Hayatonnu… | Taniec, akrobatyka | Eternal Longing – 2020 version | Japonia

Ian Deadly | Żonglerka | The People Vs Ian Deadly | Wielka Brytania

Janna Wohlfarth | Monocykl, żonglerka | „Janna Cycle Show” | Niemcy

Justin 3 | Muzyka | „Justin 3 Music Show” | Litwa

Kamila Szóstak BODY ART | Malowanie twarzy i ciała | „STREFA BODY ART” | Polska

Krzysztof Czarski | Pokaz ognia, żonglerka | „Lines” | Polska

La Suricata | Taniec, hula hop | „La Suricata Circus Show” | Hiszpania

Mariusz Goli | Muzyka | „Mariusz Goli LIVE” | Polska

Mica Paprika | Żonglerka | The Gentlemad | Portugalia

Philip Fairweather | Muzyka | „A Tenor. An Hour” | Wielka Brytania

Sylvain OULALA | Żonglerka, monocykl | „The OULALA” | Francja

The Human Computers | Muzyka | „Humdinger” | Niemcy

Umami Dancetheatre | Taniec | „Salao” | Francja, Hiszpania

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

Busker Tour 2020

Opis

Taniec, oryginalna muzyka, ogień, śmiech, monocykle i hula-hopy… Powraca BuskerBus! W dniach 25-26 sierpnia 2020 Zielona Góra zmieni się w mekkę muzyki, cyrku, teatru, komedii i szeroko pojętych niespodzianek.

Co będą mieli okazję zobaczyć uczestnicy XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus? Między innymi Mikę Paprikę z Portugalii – szalonego dżentelmena żonglującego miotłą, butelkami, cygarem, piłeczkami ping-pongowymi… Wpadnie też Janna Wohlfarth z Niemiec, mistrzyni świata w jeździe na monocyklu, która pokaże, co znaczy jeździć na jednym kole całe życie i Collettivo Clown z Włoch, który woli poruszać się na szczudłach. Z wysokości, a dokładniej z chińskiego masztu, spoglądać na widzów będzie też mieszkający we Francji Hiszpan Miguel Rubio. To tylko niektórzy z długiej listy międzynarodowych wykonawców. Opisy ich spektakli znaleźć można na stronie www.buskerbus.com oraz stronie na Facebooku BuskerBus.

Nie zabraknie też reprezentantów różnych dziedzin polskiej sceny ulicznej. Wystąpią Mariusz Goli, gitarowy hit internetu, AryMan, jeden z najzdolniejszych technicznie polskich iluzjonistów i Krzysztof Czarski, który komunikuje się z publicznością za pomocą trzech plastikowych kijków.

Będzie się działo, ale program to jedno, a rzeczywistość drugie. W końcu istotą sztuki ulicznej jest improwizacja, udział widzów, niepowtarzalność każdego występu. Z tych właśnie powodów dyrektor artystyczny Małgorzata Węglarz nie chciała anulować wydarzenia lub przenosić go online. Chociaż pokazy przez internet mogą dostarczyć rozrywki, nie są alternatywą dla tych ulicznych, podczas których istotny jest kontakt z publicznością i wspólne przeżywanie sztuki. Jak sam zobaczysz, spontaniczność to na Festiwalu BuskerBus słowo klucz.

Tym bardziej, jeśli odwiedzisz „Kabaret BuskerBus”. To wieczorne występy w festiwalowym klubie Piekarnia Cichej Kobiety, gdzie zobaczyć można najlepsze, najdziwniejsze, i najświeższe triki zaproszonych performerów – często z udziałem lokalnych artystów czy niespodziewanych gości. Po części głównej scena jest otwarta dla wszystkich, którzy chcą wystąpić; masz szansę nie tylko poznać „alternatywny program” gwiazd festiwalu, ale także porozmawiać z nimi osobiście, czy samemu na chwilę zawładnąć sceną.

BuskerBus nadciąga już po raz 24 – nawet w tym roku nie udało się go zatrzymać!

A i nie zapomnij trzech rzeczy – owacji, uśmiechu, i czegoś do wrzucenia do kapelusza. W końcu przyjechali tylko dla Ciebie!

Organizatorzy
Festiwal BuskerBus we Zielonej Górze organizowany jest przez Małgorzatę Węglarz we współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: portal Kocham Wroclaw, koncentrator kultury Co Jest Grane i największy w Polsce wortal teatralny e-teatr.pl.

Trasa Festiwalu BuskerBus 2020:
BuskerBus 2020 w Zielonej Górze (25-26 sierpnia 2020)
BuskerBus 2020 w Krotoszynie (28-30 sierpnia)
BuskerBus 2020 we Wrocławiu (1-2 września)

Więcej o Festiwalu TUTAJ

Artyści

AryMan „Silent Act” | Iluzja | Polska

 

Iluzjonista Dawid Świstek - pokaz uliczny
AryMan

 

Dawid Świstek, lepiej znany jako AryMan, od ponad 13 lat wykorzystuje iluzję jako narzędzie do opowiadania historii. Specjalizuje się w manipulacji przedmiotami, w tym – jako jeden z nielicznych iluzjonistów w Polsce – manipulacją monetami.

Dawid znany jest szerszej publiczności ze swoich pokazów z elementami grozy, jednak dziś zamiast połykać żyletki woli zaskakiwać publiczność efektami iluzjonistycznymi z monetami i kartami. Tworzenie autorskich rutyn to jego największa pasja.

Ary zwykle nie lubi planować, jednak Festiwal BuskerBus ma już od dawna wpisany do kalendarza. Nie tylko zaprezentuje nam swoje umiejętności iluzjonistyczne, ale poprowadzi także warsztaty. Opowie na nich, dlaczego kocha występować na ulicy i podzieli się wskazówkami odnośnie budowania spektakli.

Dawid wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Cia PALMA „Second Try” | Żonglerka | Brazylia

 

Cia PALMA

 

Cia PALMA to duet, w którego skład wchodzą Isandria Fermiano i Renata Nascimento. Dziewczyny występują razem od 2014 r. i wspólnie stworzyły już kilka spektakli i projektów: „Pé de Vela”, „Once in the Hat i „Second Try”, Specjalizują się w żonglerce i manipulacji przedmiotami, z dużą dawką elementów komediowych.

W swoim spektaklu „Second Try” jako Nana i Nata hipnotyzują publiczność w każdym wieku, unosząc w powietrzu najróżniejsze obiekty: maczugi, gigantyczne piłki czy balony. Czy dasz się wciągnąć do zabawy? Pamiętaj, zawsze możliwe jest drugie podejście!

Cia PALMA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Collectif Primavez / Miguel Rubio „Playground” | Akrobatyka, taniec | Francja

 

Miguel Rubio - pokaz uliczny
Miguel Rubio fot. Johannes Götz

 

Miguel Rubio to absolwent Szkoły Cyrkowej Carampa w Madrycie oraz współzałożyciel grupy artystycznej Collectif Primavez. Za pomocą sztuk cyrkowych, teatru i tańca poruszają tematy ważne, jednak w ich spektaklach nie brakuje humoru i ironii. Miguel brał udział w wielu projektach, ale jednym z jego największych marzeń było, by występować na ulicy na chińskim maszcie. Tak powstał „Playground” – komiczny, momentami absurdalny spektakl, który dosięga 8 metrów wysokości. Pokaz jest całkowicie zależny od zaangażowania publiczności.

Miguel wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Collettivo Clown „BOATO” | Klaunada, szczudła |Włochy

 

Colletivo Clown - pokaz uliczny
Collettivo Clown

 

Kiedy Andrea po raz pierwszy zobaczył tajemnicze stworzenie jakim jest klaun, od razu się zakochał. Ta miłość poprowadziła go ścieżką wielu mistrzów klaunady, i warsztatów dookoła świata – od Danii po Amerykę Południową. W 2015 dołączył do Collettivo Clown, kolektywu artystycznego skupionego na idei klauna jako postaci zmieniającej rzeczywistość. Rok potem zaczął badać szczudlarstwo, i doświadczenia ciała nieograniczonego wzrostem.

To z połączenia tej wyjątkowej techniki z klaunadą zrodził się pokaz BOATO.

Andrea wystąpi na BuskerBusie i w Polsce po raz pierwszy.

 

Gaia Ma „Hit My Heart” | Klaunada, żonglerka | Włochy

 

Promo - Gaia Ma
Gaia Ma

 

Gaia Matulli vel Gaia Ma to multidyscyplinarna artystka z Włoch. Jest absolwentką szkoły artystycznej Physical Theater Atelier w Turynie, w której uczyła się m.in. aktorstwa, akrobatyki, manipulacji przedmiotami czy tańca współczesnego. Obecnie udoskonala swoje umiejętności stepowania i gry na akordeonie.

Gaia odkryła klaunadę w 2008 r. i od tego czasu stworzyła kilka postaci teatralnych i spektakli solowych oraz z innymi artystami.

Na Festiwalu BuskerBus zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Hit My Heart”— komediowy, poetycki, a może nawet odrobinę romantyczny. Łuk, strzała i Gaia Ma łapiąca równowagę, latające kapelusze, tańcząca na scenie. Jej serce będzie celem nieznanego strzelca. Czy trafi?

Gaia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Geordie Little „Concert Guitar Re-Imagined” | Muzyka | Australia

 

Geordie Little fot. Lucas Fiederling – Lido, B

 

Geordie Little to gitarzysta akustyczny z Australii, który od kilku lat mieszka w Berlinie. Swój unikalny styl , w którym łączy wypracował na ulicy i udoskonalił na scenach całego świata. Miksuje jednocześnie uderzenia perkusyjne, akordy, melodię i harmonię. Geordie Little czerpie inspiracje zarówno z muzyki elektronicznej, postklasycznej, jak i innych gitarzystów. W swoich kompozycjach przekracza granice, pokazując niezwykłe możliwości, jakie daje gitara.

Geordie Little wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Hayatonnu… „Eternal Longing” (wersja 2020) | Taniec, akrobatyka | Japonia

 

Hayatonnu...  - pokaz podczas Festiwalu BuskerBus
Hayatonnu… fot. Adam Wysoczański

 

Hayatonnu… jest tancerzem z Japonii, który od prawie dekady mieszka i pracuje w Europie. W swoim spektaklu wykorzystuje techniki taneczne i akrobatyczne. Za ich pomocą opowiada historię wypełnioną smutkiem, tęsknotą i samotnością. Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć negatywne emocje i docenić to, co mamy?

Hayatonnu… wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 r. W tym roku zaprezentuje zmienioną wersję swojego spektaklu „Eternal Longing”.

 

Ian Deadly „The People Vs Ian Deadly”| Żonglerka | Wielka Brytania

 

Ian Deadly pokaz uliczny
Ian Deadly

 

Ian Deadly: magister literatury i filozofii, absolwent szkoły cyrkowej, żongler, aktor, MC, konferansjer, bałkański DJ, nauczyciel, łapacz na latającym trapezie, akrobata, mim, a przede wszystkim: artysta uliczny. Przez ostatnie 15 lat utrzymuje się jedynie z kapelusza. Klaszcze najgłośniej na całym świecie.

“The People vs. Ian Deadly” zabiera widzów na podróż improwizacji, żonglerki maczugami i kapeluszami, do niesamowitego finału z hula-hopem i żonglerką ogniem. Ian zachwyci i zdziwi dziecko, dorosłego, parę, obudzi gwiazdę drzemiącą w każdym z nas. Oczekujcie jedynie niespodzianek. Za zachętą Iana ujrzymy miłosne historie, superbohaterów, ludzką tragikomedię, za każdym razem inny spektakl, z nową publicznością.
Dla Iana pokaz uliczny bierze się z dwóch elementów – widowni i artysty – na końcu wszyscy stają się jednak zszytą razem, komiczną cyrkową ośmiornicą o wielu mackach.

Ian wystąpił na Festiwalu BuskerBus.po raz pierwszy w 2004 i powrócił do nas kilkakrotnie.

 

Janna Wohlfarth „Janna Cycle Show” | Monocykl | Niemcy

 

Promo - Janna Wohlfarth
Janna Wohlfarth fot. Rob Bennett

 

Janna jest monocyklistką od 20 lat, żongluje od 4. Występowała na mistrzostwach na całym świecie, zajmując pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w 2012 roku. 3 lata temu zdecydowała się związać swoje życie z cyrkiem, ukończyła więc studia w szkole cyrkowej Carampa w Madrycie. Od roku występuje na ulicy, głównie w Australii.

Janna pokazuje publiczności co znaczy jeździć na monocyklu przez całe życie. Nie chodzi jednak tylko o triki na jednym kole; noże, kapelusze, hula-hopy, monocykl “żyrafa”, i interakcje z widzami czynią z jej pokazu niesamowicie ekscytujące “one woman show”.

Janna wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Justin 3 | Muzyka | Litwa

 

Justin 3 fot. Too Photography

 

Justin 3 to muzyczny projekt z Litwy, którego założycielem jest wokalista, gitarzysta i autor piosenek Justinas Stanislobaitis. Wykonują oryginalną muzykę z gatunku pop-rock. Justinas znany jest także jako aktor. Wystąpił w musicalu „Rent” Georga Malviusa i Dereka Barnesa oraz litewskich produkcjach „Sweet Charity” i „The great comet of 1812”.

Duet Justin 3 wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Kamila Szóstak „Kamila Szóstak BODY ART” | Malowanie ciała | Polska

 

Kamila Szóstak - malowanie ciała
Kamila Szóstak

 

Kamila – połączenie inżyniera i artystki – ma 12 lat doświadczenia w malowaniu na „żywym płótnie”.

To dla niej przede wszystkim świetna zabawa, ale uwielbia też dać się ponieść wyobraźni przy dobieraniu wzoru. Intensywne kolory, brokatowe akcenty, malunki zapierające dech w piersiach, świecące w ciemnościach… Ciekawe, co wybrałaby dla ciebie?

 

Krzysztof Czarski „Linie” | Pokaz ognia, żonglerka | Polska

 

Krzysztof Czarski - pokaz uliczny
Krzysztof Czarski

 

Krzysztof odkrył swoją pasję do żonglerki jako dziewięciolatek. Próbował wielu różnych rekwizytów, jednak jego największą miłością pozostaje flowerstick. Choć mówi w 4 językach, na ulicy woli porozumiewać się tym z plastiku.

Pokaz „Linie” jest w połowie improwizowany, co oznacza, że za każdym razem zobaczysz coś odrobinę innego. Krzysztof wciska 15 lat treningu w 5-minutowe show, pełne trików na światowym poziomie. Chodzi o poszukiwanie chwilowej geometrii z użyciem 3 kijków – a jeden z nich płonie.

Krzysztof występował już we Wrocławiu i w Zielonej Górze, ale nie w Krotoszynie.

 

La Suricata „La Suricata Circus Show” | Taniec, hula hop | Hiszpania

 

 La Suricata - hulahop
La Suricata

 

Maria tańczy praktycznie całe swoje życie, łącząc elementy tańca ze światem cyrku. Zaczęła od akrobatyki powietrznej, by następnie zająć się żonglerką i w końcu zostać specjalistką od hula-hopów. Ze swoim pokazem występowała przez ostatnie 2 lata w aż 6 krajach, i regularnie współpracuje z cyrkami, festiwalami i wydarzeniami artystycznymi na całym świecie.

Jej show to koktajl dużej ilości hula-hopów, żonglerki, niebezpieczeństwa, świateł, ognia i wielu eleganckich niespodzianek dla całej rodziny.

Maria wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Mariusz Goli „Mariusz Goli LIVE” | Muzyka | Polska

 

Gitarzysta Mariusz Goli
Mariusz Goli

 

Mariusz to gitarzysta, artysta uliczny, i kompozytor występujący w Katowicach, i innych polskich miastach. Muzyka którą gra jest spontaniczna, pełna improwizacji, czerpiąca z flamenco i folku. Nieustannie poszukuje swojego własnego stylu – w ostatnich latach tworzył muzykę symfoniczną, filmową, a także do gier komputerowych.

Wydał 2 albumy, „Road Into the Unknown” w 2016, i symfoniczne „Orchestra In My Mind” w 2019. Nagrania z jego ulicznych występów regularnie osiągają setki tysięcy, a nawet miliony wyświetleń.

Mariusz wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2019 r.

 

Mica Paprika „The Gentlemad” | Żonglerka | Portugalia

 

Mica Paprica - promo
Mica Paprica

 

Prosto ze złotej ery vaudeville przybyła światowa gwiazda festiwali ulicznych w Lisbonie, Rio de Janeiro, i prestiżowego Newcomer Show.
Szalony dżentelmen zaprezentuje magię i balans, żonglerkę miotłą, butelkami, cygarem, czy piłeczkami pingpongowymi – wszystko okraszone mocną nutą humoru.

Mica Paprika powraca na Festiwal BuskerBus po sześciu latach. W Zielonej Górze i w Krotoszynie wystąpi po raz pierwszy.

 

Philip Fairweather „A Tenor. An Hour” | Muzyka | Wielka Brytania

 

Philip Fairweather - śpiewak
Philip Fairweather fot. Joanna Dryjańska-Pluta

 

Philip związany jest z festiwalem BukserBus już od 1999 roku. Stworzył Kabaret BuskerBus – okazję do wieczornych, mniej oficjalnych występów w festiwalowym klubie. Często do zabawy dołączają niespodziewani goście, czy lokalni artyści.

Philip jest prawdziwym weteranem ulicy. Zaczął w 1986, od wykonywania arii czy piosenek z musicali w wersji acapella w sobotnie popołudnia w brytyjskim Exeter. Teraz sam tworzy większość swojej muzyki, może więc zagrać ci w pojedynkę wszystko, co powinieneś usłyszeć.

Łącząc popularne z nieznanym, występy Philipa na dobre zadomowiły się na wrocławskim rynku. Tegoroczne wyzwania sprawiły, że nie był tak widoczny jak zazwyczaj, jednak dzięki temu miał więcej czasu na inne pasje – między innymi pisanie o brytyjskiej polityce, czy nagranie opery, w której sam gra wszystkie partie.

 

Sylvain OULALA „The OULALA” | Żonglerka, monocykl | Francja

 

Sylvain OULALA - pokaz uliczny
Sylvain OULALA fot. Juras Svetki

 

Energetyczny pokaz z uśmiechniętym Francuzem żonglującym z wprawą obcymi językami (i nie tylko!).

Jeśli kochasz cyrk, to pokaz dla ciebie – diabolo na wysooookim poziomie, żonglerka, 3-metrowy monocykl śmierci – Sylvain zrobi wrażenie na każdym i rozweseli niezależnie od wieku. Na pewno nie odejdziesz po pokazie rozczarowany!

Performer światowej klasy, ma na koncie 25 krajów i 3 kontynenty. Jego sekret? Potrafi zamienić każdą sytuację w zachwyt, uśmiech, i iskry w oczach.

Sylvain wystąpił na Festiwalu BuskerBus w 2015, 2016 i 2017 r.

 

The Human Computers „Humdinger” | Muzyka | Niemcy

 

The Human Computers - promo
The Human Computers

 

The Human Computers to solowy projekt muzyczny Jakoba Hagena. W swoich piosenkach opowiada o własnych przeżyciach i poglądach. Dotyka tematu śmierci i przeżywania żałoby po stracie bliskiej osoby. Jakob nagrywa wszystkie instrumenty samodzielnie.

The Human Computers wystąpi na Festiwalu BuskerBus po raz pierwszy.

 

Umami Dancetheatre „Salao” | Taniec | Hiszpania/Francja

 

Umami Dancetheatre - zdjęcie promocyjne
Umami Dancetheatre fot. Maika Delgado

 

Umami to po japońsku “smaczny”, jeden z pięciu smaków podstawowych obok słodkiego, kwaśnego, gorzkiego, i słonego. Czegoś takiego jak duet Gustavo Hoyosa i Jerome Leperlier nie mieliście szansy posmakować nigdy; duet pracuje razem od 2012 roku, używając komedii, breakdance’u, tańca nowoczesnego, pantomimy, i teatru aby budzić widownie miast, włączać je w swoje show, a ulice zamieniać w improwizowane sceny.

Tym razem zaprezentują nową wersję opery „Carmen” Bizet’a – odrobinę surrealistyczną, bardzo zabawną, i z ogromną ilością talentu. Pokażą stereotypową hiszpańską kulturę, a każdy widz stanie się jednym z ogniw pokazu.

To juź czwarta edycja Festiwalu BuskerBus z udziałem duetu Umami Dancetheatre.

 

 

Wykonawca | Gatunek | Tytuł programu | Kraj

AryMan | Iluzja | „Silent Act”, „Cups and Balls” | Polska

Cia PALMA | Żonglerka | „Second Try” | Brazylia

Collectif Primavez/Miguel Rubio | Akroatyka, taniec | „Playground” | Francja

Collettivo Clown | Klaunada | „BOATO” | Włochy

Gaia Ma | Klaunada, żonglerka |  „Hit My Heart” | Włochy

Little | Muzyka | „Concert Guitar Re-Imagined” | Australia

Hayatonnu… | Taniec, akrobatyka | Eternal Longing – 2020 version | Japonia

Ian Deadly | Żonglerka | The People Vs Ian Deadly | Wielka Brytania

Janna Wohlfarth | Monocykl, żonglerka | „Janna Cycle Show” | Niemcy

Justin 3 | Muzyka | „Justin 3 Music Show” | Litwa

Kamila Szóstak BODY ART | Malowanie twarzy i ciała | „STREFA BODY ART” | Polska

Krzysztof Czarski | Pokaz ognia, żonglerka | „Lines” | Polska

La Suricata | Taniec, hula hop | „La Suricata Circus Show” | Hiszpania

Mariusz Goli | Muzyka | „Mariusz Goli LIVE” | Polska

Mica Paprika | Żonglerka | The Gentlemad | Portugalia

Philip Fairweather | Muzyka | „A Tenor. An Hour” | Wielka Brytania

Sylvain OULALA | Żonglerka, monocykl | „The OULALA” | Francja

The Human Computers | Muzyka | „Humdinger” | Niemcy

Umami Dancetheatre | Taniec | „Salao” | Francja, Hiszpania

Mapa z przystankami

Galerie zdjęć

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content