Filtry
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

FUMA 2015

 
 
Grand Prix Festiwalu i Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego
Agnieszka Treffon (Ostrożnica, woj. opolskie)
 
 
Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMA
Katarzyna Golecka (Parczew, woj. lubelskie)
 
 
Nagroda Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMKA
Michalina Chmielewska (Konin, woj. wielkopolskie)
 
 
Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
 
 
Julia Kamińska (Chojnice, woj. pomorskie)
 
 
Aleksandra Łodzińska (Puławy, woj. lubelskie)
 
 
Paulina Serwatka (Zakroczym, woj. mazowieckie)
 
 
Nagroda Stowarzyszenia Moje Miasto
Oliwia Świtlicka (Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie)
 
 
Nagroda Związku Nauczycielstwa Polskiego i nominację do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie
Szymon Rzeszowski (Żagań, woj. lubuskie)
 
 
Nagrody Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
 
 
Karolina Lorenc (Mirocin Górny, woj. lubuskie)
 
 
Jagoda Różycka (Bielawa, woj. dolnośląskie)
 
 
Adriana Sobolewska (Goleniów, woj. zachodniopomorskie)
W dniu 20 kwietnia, Rada Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2015, w składzie: Ewa AndrzejewskaAgata MiedzińskaEugeniusz BanachowiczDariusz JarosAleksander Maliszewski (Przewodniczący Rady), Krzysztof Mroziński po wysłuchaniu nadesłanych zgłoszeń (113) zakwalifikowała do udziału w koncertach konkursowych Festiwalu (23 maja 2015) następujące osoby:
 
 
KONKURS DZIECIĘCY:
Michalina Chmielewska (Konin, woj. wielkopolskie),
Iga Garbula (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Julia Grzybowska (Nowy Dwór Mazowiecki, woj. mazowieckie),
Julia Kamińska (Chojnice, woj. pomorskie),
Nadia Krzyśko (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Michalina Kusiakiewicz (Dżwirzyno, woj. zachodniopomorskie),
Aleksandra Maćkowiak (Czarnków, woj. wielkopolskie),
Kinga Osowska (Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie),
Aleksandra Rogalska (Żychlin, woj. wielkopolskie),
Adrianna Sobolewska (Goleniów, woj. zachodniopomorskie),
Oliwia Świtlicka (Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie),
Julian Targosz (Grzybowo, woj. zachodniopomorskie).
 
 
KONKURS MŁODZIEŻOWY:
Hanna Barsznica (Skoroszyce, woj. opolskie),
Alicja Dawidowicz (Cybinka, woj. lubuskie),
Dagmara Deszcz (Krzymów, woj. wielkopolskie),
DSW zespół w składzie: Katarzyna Bakalarczyk-Kielak, Iwona KuśnierzGabriela Zięba (Bystrzyca Górna, woj. dolnośląskie),
Kaja Frankiewicz (Sława, woj. lubuskie),
Katarzyna Golecka (Parczew, woj. lubelskie),
Patrycja Greczyło (Trzciel, woj. lubuskie),
Oliwia Jakubowska (Wschowa, woj. lubuskie),
La Chanson zespół w składzie: Julia KretowiczNatalia WyrzykowskaKlaudia ZyskaWiktoria Smędra (Świdnica, woj. dolnośląskie),
Karolina Lorenc (Mirocin Górny, woj. lubuskie),
Aleksandra Łodzińska (Puławy, woj. lubelskie),
Jagoda Różycka (Bielawa, woj. dolnośląskie),
Aleksandra Rudzińska (Lubartów, woj. lubelskie),
Szymon Rzeszowski (Żagań, woj. lubuskie),
Ewelina Samborska (Płonki, woj. lubelskie),
Paulina Serwatka (Zakroczym, woj. mazowieckie),
Aleksandra Sieroń (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Hubert Smoliński (Kutno, woj. łódzkie),
Agnieszka Treffon (Ostrożnica, woj. opolskie),
 
Osobom, które zwyciężyły w eliminacjach serdecznie gratulujemy, pozostałym bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie oraz przesłane zgłoszenia i zapraszamy za rok!
 
Tomasz Korniluk
Biuro Organizacyjne Festiwalu
 
 
Wykonawcy Koncertów Konkursowych

FUMKA 2015
 

 

FUMA 2015

 
Ania Dąbrowska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała pięć płyt, z których każda uzyskał status Platynowej: „Samotność po zmierzchu” (2004), „Kilka historii na ten sam temat” (2006), „W spodniach czy w sukience?” (2008), „Ania Movie” (2010), „Bawię się świetnie” (2012). Łącznie sprzedała ponad 200 000 płyt. Jest laureatką ośmiu Fryderyków, a także wielu innych nagród branżowych. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddają cztery statuetki otrzymane podczas koncertów TOP w ramach festiwalu Top Trendy.  Jej przedostatnia płyta „Ania Movie” była najczęściej kupowanym polskim albumem w 2010 roku. Pod koniec ubiegłego 2012 do sklepów trafiła Jej najnowsza płyta pt. „Bawię się świetnie”, którą krytycy jednogłośnie okrzyknęli najlepszą w dorobku. W podsumowaniu dziesięciolecia przygotowanym przez Związek Producentów Audio Video dotyczącym najchętniej kupowanych płyt minionej dekady Ania uplasowała się na trzecim miejscu.
 
 
 
 
 
24 maja, godzina 18.00, aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50
Bilety w cenie 40 zł, ulgowy 20 zł (bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom oraz posiadaczom karty ZGrana Rodzina i ZGrani Zielonogórzanie) do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

Wideo – montaż
Grand Prix oraz piosenka finałowa – Koncert Galowy 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2015.

 

Koncert galowy
24 maja, godz. 18.00
Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50

W skład jury tegorocznej edycji Festiwalu FUMA wchodzą m.in.:
 
Urszula Dudziak – polska śpiewaczka jazzowa. Od początku jej wybitnej kariery wyjątkowy talent Urszuli Dudziak zyskał uznanie. Indywidualność współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, oryginalna technika wokalna, pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach brzmień elektronicznych, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu „scatem”.W dzieciństwie Dudziak uczyła się grać na fortepianie.

Śpiewać zaczęła – po wysłuchaniu płyt Elli Fitzgerald – w czasach licealnych. Śpiewała przede wszystkim jazzowe standardy i przebojowe „evergreeny”. Nobilitacją dla młodej wokalistki było zaproszenie (w 1958) dowspółpracy z zespołem Krzysztofa Komedy. Już wtedy śpiewała i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Zmianę stylistyki przyniosło nawiązanie w 1964 r. współpracy z Michałem Urbaniakiem. To dzięki tej współpracy, w ciągu kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych postaci polskiego jazzu. Już w latach 60. dokonała pierwszych nagrań płytowych z mężem, M. Urbaniakiem. Pod koniec lat 60. zaczęli wyjeżdżać na zagraniczne koncerty. Za namową Urbaniaka w 1971 r. zrezygnowała z konwencjonalnego śpiewu. Swój aparat wykonawczy oparła na elektronicznych przetwornikach głosu. Mimo że natura obdarzyła ją pięciooktawową skalą głosu, śpiewaczka używa różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które zwiększają jeszcze jej możliwości operowania głosem.  Z zespołem M. Urbaniaka wystąpiła wielokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree (1969-72). Wówczas dokonała też ważnych w jazzowej dyskografii nagrań płytowych. W roku 1973 zamieszkali w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła przede wszystkim w przedsięwzięciach artystycznych Michała Urbaniaka (śpiewała solo z użyciem aparatury elektronicznej). Od 1981 r. współpracuje z międzynarodową grupą Vocal Summit (gościnnie Bobby McFerrin, Jeanne Lee). Z programem autorskim „Future Talk” przygotowanym we współpracy z Jerzym Kosińskim, koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Prezentowała również spektakl „The Nature Is Leaving Us” z własną muzyką, która wykorzystana została później w filmie. Wielki comeback polskiej wokalistki miał miejsce w 1985 r., kiedy wystąpiła na festiwalu Jazz Jamboree ’85 wspólnie z Bobbym McFerrinem. Od pewnego czasu stała się doskonała w Mowie Przyszłości występując jako solistka z wykorzystaniem wyrafinowanych technik elektronicznych, które łączą w sobie jej muzyczne dziedzictwo z prawdziwą przygodą w wykorzystywaniu nowych sfer kompozycji i dźwięków. Latem 1987 roku Dudziak występowała wraz ze Stingiem i Orkiestrą Gila Evansa podczas Umbria Jazz Festiwal, który odbył się w Perugii we Włoszech. W 1990 roku otwierała trasę Milesa Davisa po Niemczech wraz z grupą Walk Away.  W 1991 roku pojawiła się obok Nina Simone, Carmen Mc Rae, Randy Crawford, and Dee Dee Bridgewater na specjalnym telewizyjnym koncercie we Włoszech. Jako wymagająca nauczycielka wykładała m. in. w: Academy of Music in Remscheid, Germany, School of Music and Musicology at the University of Goteborg, Sweden, Rhytmic Music Conservatory in Copenhagen, Denmark, Cornish College Of the Arts in Seattle, Washington. W 1994 roku koncertowała wraz ze wspomnianym zespołem Walk Away w Skandynawii, St Petersburgu, Rydze i Tallinie.
Przez trzy lata z rzędu 1994-1996 była zapraszana do udziału w produkcji muzycznej “Bending Toward the Light” w Nowym Jorku w Avery Fisher Hall dołączając do takich sław jak: Dave Brubeck, Clark Terry, Tito Puente, Lionel Hampton, John Fadis, New York Voices. W 1996 roku Urszula napisała muzykę do filmu “Painted boy”, opartego na życiu Jerzego Kosińskiego, który ukazał się w telewizyjnej serii “Mondo Manhattan”. W latach 1996-2000 roku współpracuje z prestiżową Vienna Art Orchestra. Dołączyła do zespołu na tourne w Europie, Azji, Kanadzie. Wokalistka wyprodukowała swój solowy album zatytułowany „Malowany ptak”. Ukazał się też jej album „To i hola” nagrany wspólnie z inną jazzową wokalistką Grażyną Auguścik. Na ostatnim krążku „Live At Jazz Cafe” Jan Smoczyński, w oryginalny sposób, zaaranżował wybrane utwory Fryderyka Chopina. W swoim artystycznym dorobku ma również występy w musicalach oraz udział w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych. Urszula Dudziak często poszerza swój repertuar włączając do niego muzykę ludową i klasyczną. W marcu 2007 roku wzięła udział w koncercie JAZZSINFONICA w ramach 11. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Koncert został również wydany na płycie. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Natomiast w 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Śpiewaczką Roku. W listopadzie 2009 roku Artystka wzięła udział w koncercie dedykowanym Bogusławowi Schaefferowi „Era Schaeffera” w Muzeum Muzyki Współczesnej w Warszawie. Urszula Dudziak została odznaczona medalem Gloria Artist oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również honorową obywatelką Zielonej Góry i Gubina.
Najważniejsze z blisko 50 płyt nagranych przez Urszulę Dudziak:
„Newborn Light” (1972), „Fusion” (1974), „Atma” (1975), „Urszula” (1976) , „Encounter” / z Florą Purim (1976), „Midnight Train” (1977), „Future Talk” (1979), „Sorrow is Not Forever… But Love Is” (1983), „Magic Lady” (1990), „Saturation” / z Walk Away i Nippy Noyą (1995), „Malowany ptak” (1997), „To i Hola” / z Grażyną Auguścik (2000), „The Best of Urszula Dudziak” (2001), „And Life Goes On” (2002), „Painted Bird” (2003), „Parallel Lines” (2005), “Urszula Dudziak Superband Live At Jazz Cafe” (2009)
 
Eugeniusz Banachowicz – polski kompozytor. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Pierwsze kompozycje napisał już w czasie studiów dla zespołów amatorskich „Akces” i „Inni”, w których również sam występował grając na gitarze basowej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz w zielonogórskiej rozgłośni Polskiego Radia. Współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Poznaniu. Oprócz komponowania utworów instrumentalnych pisze również muzykę do filmów, zajmuje się aranżacją, dyryguje, prowadzi radiowe audycje muzyczne. Jest twórcą cyklu audycji telewizyjnych Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, które miały premierę od 1982 do 2004 – przedstawił w nich ponad 600 postaci i zespołów ze świata
polskiej muzyki rozrywkowej, w tym jazzowej.
 

Aeksander Maliszewski – dyrygent, kompozytor, aranżer. 20 lat temu współtworzył orkiestrę ALEX BAND. W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzy
czną w Poznaniu. W
 1975 roku jego kompozycja została zakwalifikowana do Światowego Festiwalu Piosenki w Tokio. Założył zespół, który akompaniował największym gwiazdom polskiej piosenki. W 1978 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1979 r. był jednym z pomysłodawców i założycieli orkiestry ALEX BAND. W tym samym roku otrzymał nagrodę pisma „Non-Stop” za całokształt działalności artystycznej. Był kierownikie
Nagrał ponad 200 utworów i piosenek dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wiele z nich stało się wielkimi przebojami. Ponadto nagrał również 10 płyt, m.in: z największymi polskimi i zagranicznymi gwiazdami, którym akompaniowała orkiestra ALEX BAND pod jego dyrekcją. Ostatnio wydał płytę CD pod tytułem Piosenki Aleksandra Maliszewskiego na której znajdują się jego kompozycje w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka, Hanny Banaszak, Maryli Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego Zdzisławy Sośnickiej, Edyty Geppert, Haliny Frąckowiak, Eleni, Haliny Benedyk, Danuty Błażejczyk, Krystyny Giżowskiej, Wojciecha Skowrońskiego, Grażyny Łobaszewskiej i Piotra Szulza. Alex Music Production wydało także dwie płyty CD z muzyką instrumentalną Aleksandera Maliszewskiego, które zawierają jego kompozycje wykonane przez Orkiestrę Alex Band, duet skrzypcowy Space Violin jak i wykonane przez kompozytoram muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (1984-88, 1995-98). W 1986 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt pracy w dziedzinie muzyki rozrywkowej.
grającego na fortepianie i instrumentach elektronicznych.
 
 

Jarosław Wasik – urodzony w Prudniku w województwie opolskim. Piosenkarz i autor tekstów. Ukończył Wydział Wokalny Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i studia doktoranckie – Kulturoznawstwo – w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jest laureatem koncertu „Debiuty” KFPP Opole’94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i wielu innych festiwali. Jego autorski utwór „Nastroje” przez wiele tygodni gościł w pierwszej dziesiątce radiowo-telewizyjnego plebiscytu „Muzyczna Jedynka”. Wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”. Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od czerwca 2013 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
 
 

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

FUMA 2015

 
 
Grand Prix Festiwalu i Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego
Agnieszka Treffon (Ostrożnica, woj. opolskie)
 
 
Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMA
Katarzyna Golecka (Parczew, woj. lubelskie)
 
 
Nagroda Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMKA
Michalina Chmielewska (Konin, woj. wielkopolskie)
 
 
Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
 
 
Julia Kamińska (Chojnice, woj. pomorskie)
 
 
Aleksandra Łodzińska (Puławy, woj. lubelskie)
 
 
Paulina Serwatka (Zakroczym, woj. mazowieckie)
 
 
Nagroda Stowarzyszenia Moje Miasto
Oliwia Świtlicka (Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie)
 
 
Nagroda Związku Nauczycielstwa Polskiego i nominację do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie
Szymon Rzeszowski (Żagań, woj. lubuskie)
 
 
Nagrody Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
 
 
Karolina Lorenc (Mirocin Górny, woj. lubuskie)
 
 
Jagoda Różycka (Bielawa, woj. dolnośląskie)
 
 
Adriana Sobolewska (Goleniów, woj. zachodniopomorskie)
W dniu 20 kwietnia, Rada Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2015, w składzie: Ewa AndrzejewskaAgata MiedzińskaEugeniusz BanachowiczDariusz JarosAleksander Maliszewski (Przewodniczący Rady), Krzysztof Mroziński po wysłuchaniu nadesłanych zgłoszeń (113) zakwalifikowała do udziału w koncertach konkursowych Festiwalu (23 maja 2015) następujące osoby:
 
 
KONKURS DZIECIĘCY:
Michalina Chmielewska (Konin, woj. wielkopolskie),
Iga Garbula (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Julia Grzybowska (Nowy Dwór Mazowiecki, woj. mazowieckie),
Julia Kamińska (Chojnice, woj. pomorskie),
Nadia Krzyśko (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Michalina Kusiakiewicz (Dżwirzyno, woj. zachodniopomorskie),
Aleksandra Maćkowiak (Czarnków, woj. wielkopolskie),
Kinga Osowska (Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie),
Aleksandra Rogalska (Żychlin, woj. wielkopolskie),
Adrianna Sobolewska (Goleniów, woj. zachodniopomorskie),
Oliwia Świtlicka (Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie),
Julian Targosz (Grzybowo, woj. zachodniopomorskie).
 
 
KONKURS MŁODZIEŻOWY:
Hanna Barsznica (Skoroszyce, woj. opolskie),
Alicja Dawidowicz (Cybinka, woj. lubuskie),
Dagmara Deszcz (Krzymów, woj. wielkopolskie),
DSW zespół w składzie: Katarzyna Bakalarczyk-Kielak, Iwona KuśnierzGabriela Zięba (Bystrzyca Górna, woj. dolnośląskie),
Kaja Frankiewicz (Sława, woj. lubuskie),
Katarzyna Golecka (Parczew, woj. lubelskie),
Patrycja Greczyło (Trzciel, woj. lubuskie),
Oliwia Jakubowska (Wschowa, woj. lubuskie),
La Chanson zespół w składzie: Julia KretowiczNatalia WyrzykowskaKlaudia ZyskaWiktoria Smędra (Świdnica, woj. dolnośląskie),
Karolina Lorenc (Mirocin Górny, woj. lubuskie),
Aleksandra Łodzińska (Puławy, woj. lubelskie),
Jagoda Różycka (Bielawa, woj. dolnośląskie),
Aleksandra Rudzińska (Lubartów, woj. lubelskie),
Szymon Rzeszowski (Żagań, woj. lubuskie),
Ewelina Samborska (Płonki, woj. lubelskie),
Paulina Serwatka (Zakroczym, woj. mazowieckie),
Aleksandra Sieroń (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Hubert Smoliński (Kutno, woj. łódzkie),
Agnieszka Treffon (Ostrożnica, woj. opolskie),
 
Osobom, które zwyciężyły w eliminacjach serdecznie gratulujemy, pozostałym bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie oraz przesłane zgłoszenia i zapraszamy za rok!
 
Tomasz Korniluk
Biuro Organizacyjne Festiwalu
 
 
Wykonawcy Koncertów Konkursowych

FUMKA 2015
 

 

FUMA 2015

 
Ania Dąbrowska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała pięć płyt, z których każda uzyskał status Platynowej: „Samotność po zmierzchu” (2004), „Kilka historii na ten sam temat” (2006), „W spodniach czy w sukience?” (2008), „Ania Movie” (2010), „Bawię się świetnie” (2012). Łącznie sprzedała ponad 200 000 płyt. Jest laureatką ośmiu Fryderyków, a także wielu innych nagród branżowych. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddają cztery statuetki otrzymane podczas koncertów TOP w ramach festiwalu Top Trendy.  Jej przedostatnia płyta „Ania Movie” była najczęściej kupowanym polskim albumem w 2010 roku. Pod koniec ubiegłego 2012 do sklepów trafiła Jej najnowsza płyta pt. „Bawię się świetnie”, którą krytycy jednogłośnie okrzyknęli najlepszą w dorobku. W podsumowaniu dziesięciolecia przygotowanym przez Związek Producentów Audio Video dotyczącym najchętniej kupowanych płyt minionej dekady Ania uplasowała się na trzecim miejscu.
 
 
 
 
 
24 maja, godzina 18.00, aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50
Bilety w cenie 40 zł, ulgowy 20 zł (bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom oraz posiadaczom karty ZGrana Rodzina i ZGrani Zielonogórzanie) do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

Wideo – montaż
Grand Prix oraz piosenka finałowa – Koncert Galowy 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2015.
24 maja, godz. 18.00
Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50

 

W skład jury tegorocznej edycji Festiwalu FUMA wchodzą m.in.:
 
Urszula Dudziak – polska śpiewaczka jazzowa. Od początku jej wybitnej kariery wyjątkowy talent Urszuli Dudziak zyskał uznanie. Indywidualność współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, oryginalna technika wokalna, pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach brzmień elektronicznych, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu „scatem”.W dzieciństwie Dudziak uczyła się grać na fortepianie.

Śpiewać zaczęła – po wysłuchaniu płyt Elli Fitzgerald – w czasach licealnych. Śpiewała przede wszystkim jazzowe standardy i przebojowe „evergreeny”. Nobilitacją dla młodej wokalistki było zaproszenie (w 1958) dowspółpracy z zespołem Krzysztofa Komedy. Już wtedy śpiewała i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Zmianę stylistyki przyniosło nawiązanie w 1964 r. współpracy z Michałem Urbaniakiem. To dzięki tej współpracy, w ciągu kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych postaci polskiego jazzu. Już w latach 60. dokonała pierwszych nagrań płytowych z mężem, M. Urbaniakiem. Pod koniec lat 60. zaczęli wyjeżdżać na zagraniczne koncerty. Za namową Urbaniaka w 1971 r. zrezygnowała z konwencjonalnego śpiewu. Swój aparat wykonawczy oparła na elektronicznych przetwornikach głosu. Mimo że natura obdarzyła ją pięciooktawową skalą głosu, śpiewaczka używa różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które zwiększają jeszcze jej możliwości operowania głosem.  Z zespołem M. Urbaniaka wystąpiła wielokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree (1969-72). Wówczas dokonała też ważnych w jazzowej dyskografii nagrań płytowych. W roku 1973 zamieszkali w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła przede wszystkim w przedsięwzięciach artystycznych Michała Urbaniaka (śpiewała solo z użyciem aparatury elektronicznej). Od 1981 r. współpracuje z międzynarodową grupą Vocal Summit (gościnnie Bobby McFerrin, Jeanne Lee). Z programem autorskim „Future Talk” przygotowanym we współpracy z Jerzym Kosińskim, koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Prezentowała również spektakl „The Nature Is Leaving Us” z własną muzyką, która wykorzystana została później w filmie. Wielki comeback polskiej wokalistki miał miejsce w 1985 r., kiedy wystąpiła na festiwalu Jazz Jamboree ’85 wspólnie z Bobbym McFerrinem. Od pewnego czasu stała się doskonała w Mowie Przyszłości występując jako solistka z wykorzystaniem wyrafinowanych technik elektronicznych, które łączą w sobie jej muzyczne dziedzictwo z prawdziwą przygodą w wykorzystywaniu nowych sfer kompozycji i dźwięków. Latem 1987 roku Dudziak występowała wraz ze Stingiem i Orkiestrą Gila Evansa podczas Umbria Jazz Festiwal, który odbył się w Perugii we Włoszech. W 1990 roku otwierała trasę Milesa Davisa po Niemczech wraz z grupą Walk Away.  W 1991 roku pojawiła się obok Nina Simone, Carmen Mc Rae, Randy Crawford, and Dee Dee Bridgewater na specjalnym telewizyjnym koncercie we Włoszech. Jako wymagająca nauczycielka wykładała m. in. w: Academy of Music in Remscheid, Germany, School of Music and Musicology at the University of Goteborg, Sweden, Rhytmic Music Conservatory in Copenhagen, Denmark, Cornish College Of the Arts in Seattle, Washington. W 1994 roku koncertowała wraz ze wspomnianym zespołem Walk Away w Skandynawii, St Petersburgu, Rydze i Tallinie.
Przez trzy lata z rzędu 1994-1996 była zapraszana do udziału w produkcji muzycznej “Bending Toward the Light” w Nowym Jorku w Avery Fisher Hall dołączając do takich sław jak: Dave Brubeck, Clark Terry, Tito Puente, Lionel Hampton, John Fadis, New York Voices. W 1996 roku Urszula napisała muzykę do filmu “Painted boy”, opartego na życiu Jerzego Kosińskiego, który ukazał się w telewizyjnej serii “Mondo Manhattan”. W latach 1996-2000 roku współpracuje z prestiżową Vienna Art Orchestra. Dołączyła do zespołu na tourne w Europie, Azji, Kanadzie. Wokalistka wyprodukowała swój solowy album zatytułowany „Malowany ptak”. Ukazał się też jej album „To i hola” nagrany wspólnie z inną jazzową wokalistką Grażyną Auguścik. Na ostatnim krążku „Live At Jazz Cafe” Jan Smoczyński, w oryginalny sposób, zaaranżował wybrane utwory Fryderyka Chopina. W swoim artystycznym dorobku ma również występy w musicalach oraz udział w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych. Urszula Dudziak często poszerza swój repertuar włączając do niego muzykę ludową i klasyczną. W marcu 2007 roku wzięła udział w koncercie JAZZSINFONICA w ramach 11. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Koncert został również wydany na płycie. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Natomiast w 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Śpiewaczką Roku. W listopadzie 2009 roku Artystka wzięła udział w koncercie dedykowanym Bogusławowi Schaefferowi „Era Schaeffera” w Muzeum Muzyki Współczesnej w Warszawie. Urszula Dudziak została odznaczona medalem Gloria Artist oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również honorową obywatelką Zielonej Góry i Gubina.
Najważniejsze z blisko 50 płyt nagranych przez Urszulę Dudziak:
„Newborn Light” (1972), „Fusion” (1974), „Atma” (1975), „Urszula” (1976) , „Encounter” / z Florą Purim (1976), „Midnight Train” (1977), „Future Talk” (1979), „Sorrow is Not Forever… But Love Is” (1983), „Magic Lady” (1990), „Saturation” / z Walk Away i Nippy Noyą (1995), „Malowany ptak” (1997), „To i Hola” / z Grażyną Auguścik (2000), „The Best of Urszula Dudziak” (2001), „And Life Goes On” (2002), „Painted Bird” (2003), „Parallel Lines” (2005), “Urszula Dudziak Superband Live At Jazz Cafe” (2009)
 
Eugeniusz Banachowicz – polski kompozytor. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Pierwsze kompozycje napisał już w czasie studiów dla zespołów amatorskich „Akces” i „Inni”, w których również sam występował grając na gitarze basowej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz w zielonogórskiej rozgłośni Polskiego Radia. Współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Poznaniu. Oprócz komponowania utworów instrumentalnych pisze również muzykę do filmów, zajmuje się aranżacją, dyryguje, prowadzi radiowe audycje muzyczne. Jest twórcą cyklu audycji telewizyjnych Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, które miały premierę od 1982 do 2004 – przedstawił w nich ponad 600 postaci i zespołów ze świata
polskiej muzyki rozrywkowej, w tym jazzowej.
 

Aeksander Maliszewski – dyrygent, kompozytor, aranżer. 20 lat temu współtworzył orkiestrę ALEX BAND. W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzy
czną w Poznaniu. W
 1975 roku jego kompozycja została zakwalifikowana do Światowego Festiwalu Piosenki w Tokio. Założył zespół, który akompaniował największym gwiazdom polskiej piosenki. W 1978 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1979 r. był jednym z pomysłodawców i założycieli orkiestry ALEX BAND. W tym samym roku otrzymał nagrodę pisma „Non-Stop” za całokształt działalności artystycznej. Był kierownikie
Nagrał ponad 200 utworów i piosenek dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wiele z nich stało się wielkimi przebojami. Ponadto nagrał również 10 płyt, m.in: z największymi polskimi i zagranicznymi gwiazdami, którym akompaniowała orkiestra ALEX BAND pod jego dyrekcją. Ostatnio wydał płytę CD pod tytułem Piosenki Aleksandra Maliszewskiego na której znajdują się jego kompozycje w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka, Hanny Banaszak, Maryli Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego Zdzisławy Sośnickiej, Edyty Geppert, Haliny Frąckowiak, Eleni, Haliny Benedyk, Danuty Błażejczyk, Krystyny Giżowskiej, Wojciecha Skowrońskiego, Grażyny Łobaszewskiej i Piotra Szulza. Alex Music Production wydało także dwie płyty CD z muzyką instrumentalną Aleksandera Maliszewskiego, które zawierają jego kompozycje wykonane przez Orkiestrę Alex Band, duet skrzypcowy Space Violin jak i wykonane przez kompozytoram muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (1984-88, 1995-98). W 1986 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt pracy w dziedzinie muzyki rozrywkowej.
grającego na fortepianie i instrumentach elektronicznych.
 
 

Jarosław Wasik – urodzony w Prudniku w województwie opolskim. Piosenkarz i autor tekstów. Ukończył Wydział Wokalny Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i studia doktoranckie – Kulturoznawstwo – w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jest laureatem koncertu „Debiuty” KFPP Opole’94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i wielu innych festiwali. Jego autorski utwór „Nastroje” przez wiele tygodni gościł w pierwszej dziesiątce radiowo-telewizyjnego plebiscytu „Muzyczna Jedynka”. Wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”. Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od czerwca 2013 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
 
 

FUMA 2015

Laureaci

 
 
Grand Prix Festiwalu i Nagroda Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego
Agnieszka Treffon (Ostrożnica, woj. opolskie)
 
 
Nagrodę Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMA
Katarzyna Golecka (Parczew, woj. lubelskie)
 
 
Nagroda Europejskiej Fundacji Wspierania Talentów Dzieci i Młodzieży „Młodzi Artyści” FUMKA
Michalina Chmielewska (Konin, woj. wielkopolskie)
 
 
Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS:
 
 
Julia Kamińska (Chojnice, woj. pomorskie)
 
 
Aleksandra Łodzińska (Puławy, woj. lubelskie)
 
 
Paulina Serwatka (Zakroczym, woj. mazowieckie)
 
 
Nagroda Stowarzyszenia Moje Miasto
Oliwia Świtlicka (Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie)
 
 
Nagroda Związku Nauczycielstwa Polskiego i nominację do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie
Szymon Rzeszowski (Żagań, woj. lubuskie)
 
 
Nagrody Dyrektora Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:
 
 
Karolina Lorenc (Mirocin Górny, woj. lubuskie)
 
 
Jagoda Różycka (Bielawa, woj. dolnośląskie)
 
 
Adriana Sobolewska (Goleniów, woj. zachodniopomorskie)
Wykonawcy Koncertów Konkursowych

FUMKA 2015
 

 

FUMA 2015

Gwiazda Festiwalu

Ania Dąbrowska jest jedną z najbardziej utalentowanych polskich piosenkarek ostatniej dekady. Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka. Dotychczas nagrała pięć płyt, z których każda uzyskał status Platynowej: „Samotność po zmierzchu” (2004), „Kilka historii na ten sam temat” (2006), „W spodniach czy w sukience?” (2008), „Ania Movie” (2010), „Bawię się świetnie” (2012). Łącznie sprzedała ponad 200 000 płyt. Jest laureatką ośmiu Fryderyków, a także wielu innych nagród branżowych. Popularność i uznanie publiczności doskonale oddają cztery statuetki otrzymane podczas koncertów TOP w ramach festiwalu Top Trendy.  Jej przedostatnia płyta „Ania Movie” była najczęściej kupowanym polskim albumem w 2010 roku. Pod koniec ubiegłego 2012 do sklepów trafiła Jej najnowsza płyta pt. „Bawię się świetnie”, którą krytycy jednogłośnie okrzyknęli najlepszą w dorobku. W podsumowaniu dziesięciolecia przygotowanym przez Związek Producentów Audio Video dotyczącym najchętniej kupowanych płyt minionej dekady Ania uplasowała się na trzecim miejscu.
 
 
 
 
 
24 maja, godzina 18.00, aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50
Bilety w cenie 40 zł, ulgowy 20 zł (bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom oraz posiadaczom karty ZGrana Rodzina i ZGrani Zielonogórzanie) do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

Wideo

Wideo – montaż
Grand Prix oraz piosenka finałowa – Koncert Galowy 6. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2015.

 

Koncert galowy
24 maja, godz. 18.00
Aula Uniwersytetu Zielonogórskiego, ul. Podgórna 50

Jury

W skład jury tegorocznej edycji Festiwalu FUMA wchodzą m.in.:
 
Urszula Dudziak – polska śpiewaczka jazzowa. Od początku jej wybitnej kariery wyjątkowy talent Urszuli Dudziak zyskał uznanie. Indywidualność współczesnej wokalistyki. Niezwykła skala głosu, oryginalna technika wokalna, pionierskie osiągnięcia w zastosowaniach brzmień elektronicznych, zyskały jej sławę artystki oryginalnej i kreatywnej. Podstawę wokalistyki Urszuli Dudziak stanowi instrumentalne traktowanie głosu, wywodzące się z klasycznej i powszechnej w muzyce jazzowej techniki śpiewu „scatem”.W dzieciństwie Dudziak uczyła się grać na fortepianie.

Śpiewać zaczęła – po wysłuchaniu płyt Elli Fitzgerald – w czasach licealnych. Śpiewała przede wszystkim jazzowe standardy i przebojowe „evergreeny”. Nobilitacją dla młodej wokalistki było zaproszenie (w 1958) dowspółpracy z zespołem Krzysztofa Komedy. Już wtedy śpiewała i nagrywała z orkiestrą Edwarda Czernego. Zmianę stylistyki przyniosło nawiązanie w 1964 r. współpracy z Michałem Urbaniakiem. To dzięki tej współpracy, w ciągu kilku lat stała się jedną z najpopularniejszych postaci polskiego jazzu. Już w latach 60. dokonała pierwszych nagrań płytowych z mężem, M. Urbaniakiem. Pod koniec lat 60. zaczęli wyjeżdżać na zagraniczne koncerty. Za namową Urbaniaka w 1971 r. zrezygnowała z konwencjonalnego śpiewu. Swój aparat wykonawczy oparła na elektronicznych przetwornikach głosu. Mimo że natura obdarzyła ją pięciooktawową skalą głosu, śpiewaczka używa różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, które zwiększają jeszcze jej możliwości operowania głosem.  Z zespołem M. Urbaniaka wystąpiła wielokrotnie na festiwalu Jazz Jamboree (1969-72). Wówczas dokonała też ważnych w jazzowej dyskografii nagrań płytowych. W roku 1973 zamieszkali w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła przede wszystkim w przedsięwzięciach artystycznych Michała Urbaniaka (śpiewała solo z użyciem aparatury elektronicznej). Od 1981 r. współpracuje z międzynarodową grupą Vocal Summit (gościnnie Bobby McFerrin, Jeanne Lee). Z programem autorskim „Future Talk” przygotowanym we współpracy z Jerzym Kosińskim, koncertowała niemal we wszystkich krajach Europy, obu Ameryk i Azji. Prezentowała również spektakl „The Nature Is Leaving Us” z własną muzyką, która wykorzystana została później w filmie. Wielki comeback polskiej wokalistki miał miejsce w 1985 r., kiedy wystąpiła na festiwalu Jazz Jamboree ’85 wspólnie z Bobbym McFerrinem. Od pewnego czasu stała się doskonała w Mowie Przyszłości występując jako solistka z wykorzystaniem wyrafinowanych technik elektronicznych, które łączą w sobie jej muzyczne dziedzictwo z prawdziwą przygodą w wykorzystywaniu nowych sfer kompozycji i dźwięków. Latem 1987 roku Dudziak występowała wraz ze Stingiem i Orkiestrą Gila Evansa podczas Umbria Jazz Festiwal, który odbył się w Perugii we Włoszech. W 1990 roku otwierała trasę Milesa Davisa po Niemczech wraz z grupą Walk Away.  W 1991 roku pojawiła się obok Nina Simone, Carmen Mc Rae, Randy Crawford, and Dee Dee Bridgewater na specjalnym telewizyjnym koncercie we Włoszech. Jako wymagająca nauczycielka wykładała m. in. w: Academy of Music in Remscheid, Germany, School of Music and Musicology at the University of Goteborg, Sweden, Rhytmic Music Conservatory in Copenhagen, Denmark, Cornish College Of the Arts in Seattle, Washington. W 1994 roku koncertowała wraz ze wspomnianym zespołem Walk Away w Skandynawii, St Petersburgu, Rydze i Tallinie.
Przez trzy lata z rzędu 1994-1996 była zapraszana do udziału w produkcji muzycznej “Bending Toward the Light” w Nowym Jorku w Avery Fisher Hall dołączając do takich sław jak: Dave Brubeck, Clark Terry, Tito Puente, Lionel Hampton, John Fadis, New York Voices. W 1996 roku Urszula napisała muzykę do filmu “Painted boy”, opartego na życiu Jerzego Kosińskiego, który ukazał się w telewizyjnej serii “Mondo Manhattan”. W latach 1996-2000 roku współpracuje z prestiżową Vienna Art Orchestra. Dołączyła do zespołu na tourne w Europie, Azji, Kanadzie. Wokalistka wyprodukowała swój solowy album zatytułowany „Malowany ptak”. Ukazał się też jej album „To i hola” nagrany wspólnie z inną jazzową wokalistką Grażyną Auguścik. Na ostatnim krążku „Live At Jazz Cafe” Jan Smoczyński, w oryginalny sposób, zaaranżował wybrane utwory Fryderyka Chopina. W swoim artystycznym dorobku ma również występy w musicalach oraz udział w nagraniach ścieżek dźwiękowych do filmów fabularnych. Urszula Dudziak często poszerza swój repertuar włączając do niego muzykę ludową i klasyczną. W marcu 2007 roku wzięła udział w koncercie JAZZSINFONICA w ramach 11. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Koncert został również wydany na płycie. W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. Natomiast w 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Śpiewaczką Roku. W listopadzie 2009 roku Artystka wzięła udział w koncercie dedykowanym Bogusławowi Schaefferowi „Era Schaeffera” w Muzeum Muzyki Współczesnej w Warszawie. Urszula Dudziak została odznaczona medalem Gloria Artist oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest również honorową obywatelką Zielonej Góry i Gubina.
Najważniejsze z blisko 50 płyt nagranych przez Urszulę Dudziak:
„Newborn Light” (1972), „Fusion” (1974), „Atma” (1975), „Urszula” (1976) , „Encounter” / z Florą Purim (1976), „Midnight Train” (1977), „Future Talk” (1979), „Sorrow is Not Forever… But Love Is” (1983), „Magic Lady” (1990), „Saturation” / z Walk Away i Nippy Noyą (1995), „Malowany ptak” (1997), „To i Hola” / z Grażyną Auguścik (2000), „The Best of Urszula Dudziak” (2001), „And Life Goes On” (2002), „Painted Bird” (2003), „Parallel Lines” (2005), “Urszula Dudziak Superband Live At Jazz Cafe” (2009)
 
Eugeniusz Banachowicz – polski kompozytor. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Pierwsze kompozycje napisał już w czasie studiów dla zespołów amatorskich „Akces” i „Inni”, w których również sam występował grając na gitarze basowej. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze oraz w zielonogórskiej rozgłośni Polskiego Radia. Współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Poznaniu. Oprócz komponowania utworów instrumentalnych pisze również muzykę do filmów, zajmuje się aranżacją, dyryguje, prowadzi radiowe audycje muzyczne. Jest twórcą cyklu audycji telewizyjnych Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej, które miały premierę od 1982 do 2004 – przedstawił w nich ponad 600 postaci i zespołów ze świata
polskiej muzyki rozrywkowej, w tym jazzowej.
 

Aeksander Maliszewski – dyrygent, kompozytor, aranżer. 20 lat temu współtworzył orkiestrę ALEX BAND. W 1976 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzy
czną w Poznaniu. W
 1975 roku jego kompozycja została zakwalifikowana do Światowego Festiwalu Piosenki w Tokio. Założył zespół, który akompaniował największym gwiazdom polskiej piosenki. W 1978 roku otrzymał I nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1979 r. był jednym z pomysłodawców i założycieli orkiestry ALEX BAND. W tym samym roku otrzymał nagrodę pisma „Non-Stop” za całokształt działalności artystycznej. Był kierownikie
Nagrał ponad 200 utworów i piosenek dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Wiele z nich stało się wielkimi przebojami. Ponadto nagrał również 10 płyt, m.in: z największymi polskimi i zagranicznymi gwiazdami, którym akompaniowała orkiestra ALEX BAND pod jego dyrekcją. Ostatnio wydał płytę CD pod tytułem Piosenki Aleksandra Maliszewskiego na której znajdują się jego kompozycje w wykonaniu Krzysztofa Krawczyka, Hanny Banaszak, Maryli Rodowicz, Zbigniewa Wodeckiego Zdzisławy Sośnickiej, Edyty Geppert, Haliny Frąckowiak, Eleni, Haliny Benedyk, Danuty Błażejczyk, Krystyny Giżowskiej, Wojciecha Skowrońskiego, Grażyny Łobaszewskiej i Piotra Szulza. Alex Music Production wydało także dwie płyty CD z muzyką instrumentalną Aleksandera Maliszewskiego, które zawierają jego kompozycje wykonane przez Orkiestrę Alex Band, duet skrzypcowy Space Violin jak i wykonane przez kompozytoram muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie (1984-88, 1995-98). W 1986 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki im. Stanisława Wyspiańskiego za całokształt pracy w dziedzinie muzyki rozrywkowej.
grającego na fortepianie i instrumentach elektronicznych.
 

Jarosław Wasik – urodzony w Prudniku w województwie opolskim. Piosenkarz i autor tekstów. Ukończył Wydział Wokalny Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Opolskim i studia doktoranckie – Kulturoznawstwo – w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Jest laureatem koncertu „Debiuty” KFPP Opole’94, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i wielu innych festiwali. Jego autorski utwór „Nastroje” przez wiele tygodni gościł w pierwszej dziesiątce radiowo-telewizyjnego plebiscytu „Muzyczna Jedynka”. Wydał cztery autorskie płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” i „Nie dotykaj”. Jest członkiem Rady Artystycznej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Od czerwca 2013 r. pełni funkcję dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
 

Kwalifikacje

W dniu 20 kwietnia, Rada Artystyczna Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej FUMA 2015, w składzie: Ewa AndrzejewskaAgata MiedzińskaEugeniusz BanachowiczDariusz JarosAleksander Maliszewski (Przewodniczący Rady), Krzysztof Mroziński po wysłuchaniu nadesłanych zgłoszeń (113) zakwalifikowała do udziału w koncertach konkursowych Festiwalu (23 maja 2015) następujące osoby:
 
 
KONKURS DZIECIĘCY:
Michalina Chmielewska (Konin, woj. wielkopolskie),
Iga Garbula (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Julia Grzybowska (Nowy Dwór Mazowiecki, woj. mazowieckie),
Julia Kamińska (Chojnice, woj. pomorskie),
Nadia Krzyśko (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Michalina Kusiakiewicz (Dżwirzyno, woj. zachodniopomorskie),
Aleksandra Maćkowiak (Czarnków, woj. wielkopolskie),
Kinga Osowska (Kędzierzyn-Koźle, woj. opolskie),
Aleksandra Rogalska (Żychlin, woj. wielkopolskie),
Adrianna Sobolewska (Goleniów, woj. zachodniopomorskie),
Oliwia Świtlicka (Kołobrzeg, woj. zachodniopomorskie),
Julian Targosz (Grzybowo, woj. zachodniopomorskie).
 
 
KONKURS MŁODZIEŻOWY:
Hanna Barsznica (Skoroszyce, woj. opolskie),
Alicja Dawidowicz (Cybinka, woj. lubuskie),
Dagmara Deszcz (Krzymów, woj. wielkopolskie),
DSW zespół w składzie: Katarzyna Bakalarczyk-Kielak, Iwona KuśnierzGabriela Zięba (Bystrzyca Górna, woj. dolnośląskie),
Kaja Frankiewicz (Sława, woj. lubuskie),
Katarzyna Golecka (Parczew, woj. lubelskie),
Patrycja Greczyło (Trzciel, woj. lubuskie),
Oliwia Jakubowska (Wschowa, woj. lubuskie),
La Chanson zespół w składzie: Julia KretowiczNatalia WyrzykowskaKlaudia ZyskaWiktoria Smędra (Świdnica, woj. dolnośląskie),
Karolina Lorenc (Mirocin Górny, woj. lubuskie),
Aleksandra Łodzińska (Puławy, woj. lubelskie),
Jagoda Różycka (Bielawa, woj. dolnośląskie),
Aleksandra Rudzińska (Lubartów, woj. lubelskie),
Szymon Rzeszowski (Żagań, woj. lubuskie),
Ewelina Samborska (Płonki, woj. lubelskie),
Paulina Serwatka (Zakroczym, woj. mazowieckie),
Aleksandra Sieroń (Zielona Góra, woj. lubuskie),
Hubert Smoliński (Kutno, woj. łódzkie),
Agnieszka Treffon (Ostrożnica, woj. opolskie),
 
Osobom, które zwyciężyły w eliminacjach serdecznie gratulujemy, pozostałym bardzo dziękujemy za okazane zainteresowanie oraz przesłane zgłoszenia i zapraszamy za rok!
 
Tomasz Korniluk
Biuro Organizacyjne Festiwalu

Fotoreportaż

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content