Filtry
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

Lato Muz Wszelakich 2023

Wakacje w mieście mogą być kolorowe. Doskonale wiedzą o tym Zielonogórzanie, którzy już po raz dwudziesty będą mieć możliwość skorzystać z wielu niesamowitych wydarzeń w ramach Lata Muz Wszelakich. Czym jest Lato Muz Wszelakich? To cykl wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz inne instytucje, stowarzyszenia czy fundacje podczas wakacji. Letnie działania przygotowywane są z myślą o mieszkańcach i turystach w każdym wieku. Zdecydowana większość wydarzeń odbywa się w plenerze, gdzie wstęp jest bezpłatny.  

Pierwszego lipca startuje wyjątkowa, bo 20. edycja Lata Muz Wszelakich, a na oficjalne jubileuszowe świętowanie zapraszamy w czwartek, 6 lipca na Plac Teatralny. Będą niespodzianki!

W ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich odbędzie się 140 różnych wydarzeń na terenie całej Zielonej Góry, również dzielnicy Nowe Miasto. Spotkamy się w 15. różnych lokalizacjach, m.in. na Placu Teatralnym, w parku i Pałacu w Starym Kisielinie, na placu przed Filharmonią Zielonogórską oraz oczywiście na deptaku.

Lato Muz Wszelakich to także tematyczne cykle spotkań. Organizuje je zarówno Zielonogórski Ośrodek Kultury ZOK, jak i inne placówki i instytucje, nie tylko miejskie.

 

Cykle organizowane przez Zielonogórski Ośrodek Kultury:

 • ODWIEDZINY W URODZINY
 • BAJKI, BAJDY, BANIALUKI
 • BON VOYAGE Z FILMEM FRANCUSKIM
 • OKNO NA MUZYKĘ
 • BUSKERTOUR
 • POTAŃCÓWKI W PARKU

 

Cykle organizowane przy wsparciu Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:

 • BLUESOWE NOCE (Klub Piekarnia Cichej Kobiety, cichakobieta.pl)
 • KONCERTY PROMENADOWE (Filharmonia Zielonogórska, filharmoniazg.pl)
 • NIE NUDZĘ SIĘ LATEM (Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl)
 • Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, biblioteka.zgora.pl)
 • RODZYNKOWANIE, CZYLI WINOBRANIE DLA DZIECI (Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, fundacjacp.org)
 • STARE KINO W RUINACH (Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”, www.naszezatonie.org.pl) filmy dzięki FlixClassic, flixclassic.pl
 • WIECZORY U LUTERANÓW (Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”, ztscantores.pl)
 • CORNO BRASS MUSIC FESTIVAL (Fundacja Kolektyw Dźwięku, corno.pl)
 • A NIEBO GWIAŹDZISTE NADE MNĄ… (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Zielonej Górze, www.zielonagora.ptma.pl)
 • ZDROWY KRĘGOSŁUP – PILATES W PLENERZE (Europe Direct w Zielonej Górze, www.europedirect-zielonagora.lubuskie.uw.gov.pl)

Więcej o cyklach tematycznych organizowanych w ramach Lata Muz Wszelakich 2023 przeczytasz w zakładce „Cykle imprez z opisami” oraz na stronach organizatorów.

 

Program – Lato Muz Wszelakich 2023 (doc)

 

UWAGA:
Z przyczyn od nas niezależnych, terminy oraz miejsca wydarzeń mogą ulec zmianie. Wszelkie aktualne informacje znaleźć można na stronach internetowych organizatorów wydarzeń oraz na stronie Lato Muz Wszelakich w serwisie facebook.com

 

MIEJSCA REALIZACJI Lata Muz Wszelakich:

 • Cafe Noir, ul. Niepodległości 22
 • Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 14
 • Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus, ul. Generała Władysława Sikorskiego 10
 • Deptak Zielonogórski
 • Filharmonia Zielonogórska, plac Powstańców Wielkopolskich 10
 • Klub Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13
 • Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
 • Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5
 • Muzeum Etnograficzne w Ochli-Zielonej Górze, ul. Ochla-Muzealna 5
 • Pałac w Starym Kisielinie, ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53
 • Park Książęcy z Zatoniu, ul. Zatonie-Zielonogórska 48A
 • Plac przed Filharmonią Zielonogórską
 • Plac Teatralny
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, ul. Wojska Polskiego 9
 • Wzgórze Winne przy Palmiarni Zielonogórskiej

 

 

 

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

Poniżej szczegóły cykli imprez organizowanych przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Oprócz wydarzeń realizowanych przez ZOK, jak co roku do współpracy zaprosiliśmy również szereg innych instytucji, stowarzyszeń oraz fundacji, które realizują swoje działania w ramach Lata. Dokładny program Lata Muz Wszelakich znajduje się w zakładce „Program”. Dostępny jest również w formie papierowej na naszych wydarzeniach, w punktach Informacji Turystycznej oraz w naszych filiach.

 

Wybierz interesujący cię cykl imprez z zakładek poniżej

ODWIEDZINY W URODZINY

 

BEZPŁATNE koncerty na Placu Teatralnym (pierwszy koncert wyjątkowo na Starym Rynku) w każdy czwartek o godz. 19.00. Koncerty i recitale aktorów znanych z wielkiego, a także szklanego ekranu. Na wspólne świętowanie 20. edycji Lata Muz Wszelakich zaprosiliśmy m.in. Katarzynę Jamróz, Tadeusza Chudeckiego, Stanisława Górkę, Ewę Kuklińską i innych. Szczegóły poniżej.

 

 

6 lipca, godz. 19.00, Stary Rynek

Zakątek łagodnego brzmienia koncert wahadłowy

 

 

Niezwykły, uliczny spektakl muzyczny w trakcie którego równolegle zagrają „dwie scen”, na których usłyszycie Państwo ballady Leonarda Cohena, najpopularniejsze piosenki zespołów Stare Dobre Małżeństwo i Raz Dwa Trzy, oraz niezapomniane teksty Marka Grechuty. Do tego, wśród Was pojawi się „Machina Poetycka” z interaktywnymi limerykami autorstwa Cezarego Żołyńskiego. Jakby tego było mało… na finał, z ogniem zatańczy Grupa Kuglarska Homra Fireshow. To będą niezapomniane i pełne artystycznych wrażeń ponad dwie godziny, które wspólnie spędzimy w Zakątku Łagodnego Brzmienia.

 

 

13 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

Recital Katarzyny Jamróz

 

 

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Krakowie (1992). Laureatka Grand Prix na XIV Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1993) i Kabaretonu Opolskiego (1994 i 1995 – miejsce I i III), a także Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie (1998 – miejsce I). Wystąpiła w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych w czołowych teatrach na terenie Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia, Rzeszowa, Gliwic oraz na terenie całego kraju podczas wyjazdów plenerowych. Wystąpiła w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i serialowych. Wystąpiła na kilkuset koncertach, recitalach o charakterze ogólnopolskim, państwowym czy też na rzecz wielu Domów Kultury i miast w Polsce. Współpracowała dwie dekady z orkiestrą Zbigniewa Górnego, z Jackiem Cyganem, Wojciechem Młynarskim i Leopoldem Kozłowskim, także z Grupą MoCarta i Opolskim Kabaretonem. Związana była z Kabaretem „Loch Camelot” w Krakowie oraz z „Piwnicą pod Baranami”. Najważniejsze produkcje filmowe to m.in.: „Pożegnanie z Marią” czy „Biały kruk”. Dodatkowo kilkanaście seriali jak m.in.: „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Kryminalni”, Prawo Agaty” – role regularne. Role teatralne, m.in.: „Cabaret” – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów, „Hej, kolęda…czyli stół polski” – Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków, „Kochajmy się” przedstawienie impresaryjne, Loch Camelot, Kraków, „Hair” – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia, „Chicago” – Teatr Muzyczny, Gliwice, „Serce moje gram” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Tango Piazzolla” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Piaf” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Krzyżacy” – Sala Kongresowa PKiN, Warszawa, „Cafe Sax. Piosenki Agnieszki Osieckiej” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Jabłko” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Drzewa umierają stojąc” – Teatr Telewizji, „Zagubieni” – Teatr Telewizji, „Idź do panny Torpe Billetdoux Francois”- Teatr Telewizji. Ostatnio Teatr Komedia: „Atrakcyjna wdowa”. Ważniejsze produkcje muzyczno-estradowe o zasięgu krajowym: „Gala Piosenki Biesiadnej pod Orkiestrą Zbigniewa Górnego” (1995-2020). Dodatkowo w ramach twórczości i dorobku zawodowego: nagrania lektorskie (audiobooki), nagrania muzyczne na płytach CD, debiut poetycki „Nieprzemyślenia” 2021 (Wydawnictwo Austeria). Wciąż aktywna zawodowo na deskach teatralnych oraz muzycznych. Występuje od kilku lat m.in. w sztukach komediowych Krakowskiej Fundacji Teatralnej: „Kobieta idealna” i „Miłosna pułapka”. Obecnie na stałe mieszka w Krakowie. W maju 2023r. debiutowała na scenie Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie z własnym recitalem muzycznym pt. „Pomiędzy”, opartym na tekstach piosenek jej autorstwa. Od 2022r. zawodowo związana jest i reprezentowana przez Agencję CHUM Karola Chuma (opr. Wydawnictwo CHUM).

Podczas recitalu w Zielonej Górze aktorka zaprezentuje swoje ulubione utwory oraz  znane i  lubiane przeboje.

 

 

20 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

Koncert  na Dwa Głosy recital Agnieszki Wielgosz i Marka Sadowskiego

 

 

Agnieszka Wielgosz – absolwentka  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Społecznej Szkoły Baletowej. W swojej karierze zagrała dotychczas w blisko setce produkcji teatralnych, serialowych i filmowych (Teatr Bagatela, Rampa, Fundacja Aurea Porta, Diabeł ). Widowisko „Era Schaeffera”, w którym brała udział, wystawiane było nie tylko w Polsce, ale również odbyło trasę po Włoszech, Hiszpanii, czy Szkocji. Obecnie można ją oglądać między innymi na deskach Wrocławskiego Teatru Komedia i Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie i Teatru Kamienica w Warszawie . Serca  publiczności zdobyła rolą posterunkowej Agnieszki w serialu „Złotopolscy „ i  Fretki w serialu „Camera Cafe „. Od kilku lat uwodzi jako femme fatale Malwina w serialu „Pierwsza Miłość”.

Marek Sadowski – Aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Zanim zawodowo zajął się aktorstwem, pisał i wystawiał własne teksty, w tym nagradzany monodram „Dylemat Niebieski”, którym zdobył zaproszenie na Festiwal Festiwali Teatru Jednego Aktora (TOSTJA), gdzie występował obok Ewy Błaszczyk, Doroty Stalińskiej, czy Jana Peszka. Po trzech latach studiów filologii romańskiej na specjalności translatorycznej, rozpoczął naukę w Państwowym Policealnym Studium Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Na scenie zawodowej debiutował w 2012 roku rolą krawca Motla w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jerzego Gruzy. W Teatrze Kamienica występuje w roli Mieczysława w spektaklu „Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

źródło – Teatr Kamienica

 

Podczas recitalu w Zielonej Górze artyści zaprezentują piękne liryczne piosenki, ballady, , liryki i przeboje, które wszyscy  znamy i kochamy.

 

 

27 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

„Ten drogi Lwów, to miasto snów” recital Stanisława Górki

 

 

Piosenki i skecze folkloru lwowskiego i żydowskiego oraz piosenki emigracyjne o Lwowie.

Reżyseria: Stanisław Górka, Wojciech Machnicki, Zbigniew Rymarz

Opracowanie muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman

 

prof. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”.

Założyciel i dyrektor od 1992 roku „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z Teatrem Pod Górkę współpracowali wybitni reżyserzy: Grażyna Matyszkiewicz, Jacek Bursztynowicz, Tadeusz Wiśniewski,  Wojciech Solarz, Piotr Ziniewicz, Sławomir Gaudyn; autorzy: Rafał Wojasiński, Irena Sarnecka-Derkacz, Lidia Gierwiałło, Małgorzata Kupiszewska, Wojciech Młynarski kompozytorzy: Jery Derfel, Zbigniew Rymarz; oraz aktorzy: Agnieszka Kotulanka, Ewa Bułhak, Danuta Stenka, Joanna Trzepiecińska, Marta Dobosz, Katarzyna Łaniewska, Andrzej Łapicki,Anna Markowicz, Monika Świtaj, Wojciech Machnicki.

Andrzej Perkman – muzyk, pianista, kompozytor, aranżer i akompaniator. Absolwent Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Politechniki Warszawskiej. Wykładowca na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Kierownik muzyczny koncertów i widowisk artystycznych.

 

 

3 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

Piosenki z… Kamienicy recital Justyny Sieńczyłło

 

 

Aktorka teatralna i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ponad dwie dekady występowała na deskach stołecznego Teatru Powszechnego. Jej talent wokalny doceniony został zarówno przez twórców, jak i widzów warszawskich teatrów muzycznych – Syrena i Roma. Laureatka licznych nagród teatralnych, w tym między innymi: nagrody na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Anieli  w „Ślubach panieńskich” (1995), nagrody na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu za rolę Chris w „Tańcach w Ballybeg” (1993), nominowana do Feliksów Warszawskich w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” za rolę tytułową w spektaklu „Wiera Gran” (2013). Z powodzeniem łączy życie zawodowe, pasję i biznes. Piękniejsza część pary dyrektorskiej warszawskiego Teatru Kamienica i współtwórczyni  jego sukcesu. Na co dzień ustala repertuar, negocjuje kontrakty i zaraża optymizmem. Od lat zaangażowana w działalność charytatywną.

źródło – Teatr Kamienica

 

Zapraszamy Państwa na niezwykłe muzyczne  spotkanie z aktorką podczas, którego zaprezentuje piosenki, które wykonuje  podczas spektakli w warszawskim Teatrze Kamienica.

 

 

10 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

STARE & NOWE recital Krzysztofa Daukszewicza

 

 

Krzysztof Daukszewicz (ur. 1947) – satyryk, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Działalność estradową rozpoczął w Szczytnie. Po przeprowadzeniu się do Warszawy bardzo szybko zdobył popularność. Z Januszem Gajosem współtworzył kabaret Hotel Nitz, od 1986 do 1990 roku występował w kabarecie Pod Egidą. Przez wiele lat realizował swoje programy satyryczne w TV. Od 2005 roku stały gość programu publicystyczno-satyrycznego „Szkło kontaktowe” w TVN24.

źródło – Pruszyński i S-ka

 

 

17 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

SCHODY, PIÓRA, BRYLANTY recital Ewy Kuklińskiej

 

 

Ikona stylu, wzór kobiecości i elegancji. Aktorka, piosenkarka, tancerka i choreograf Ewa Kuklińska w specjalnym letnim show. W programie polskie i światowe hity, piosenki, które doskonale znamy ze światowych list przebojów w interpretacji pani Ewy a także przeboje filmowe. Wszystko w scenerii piór, brylantów i wspaniałych kreacji scenicznych gwiazdy. Dużo wspólnej zabawy i niespodzianek dla publiczności.

Ewa Kuklińska – aktorka teatralna ,filmowa i telewizyjna ,choreograf, tancerka ,piosenkarka. Absolwentka szkoły baletowej w Warszawie. Została zaangażowana na trzy lata do Teatru Wielkiego Opery i Baletu. Przez lata tańczyła w najpopularniejszych grupach baletowych  – Naya-Naya i Sabat. Prywatne lekcje śpiewu pobierała u prof. Olgi Lady. Sztukę estradową doskonaliła na studiach w Paryżu (L’Academie Internationale de la Danse, Schola Cantorum de Paris), jako stypendystka rządu francuskiego. W latach 1979–1997 związana była z Teatrem Syrena w Warszawie. W TV Polonia prowadziła program –„Schody, pióra, brylanty”. Wzięła udział w ponad 100 widowiskach telewizyjnych , takich jak np. „Kabaret Starszych Panów”. Obecnie gra  w przedstawieniach impresaryjnych w całej Polsce.

 

24 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

Tadek inaczej recital Tadeusza Chudeckiego

 

 

Widowisko muzyczne „Tadek inaczej” to kolorowe show w którym Tadeusz Chudecki zaprezentuje znane i kochane przez wszystkich szlagiery. Recital ten jest autorską interpretacją popularnych hitów napisanych przez wybitnych kompozytorów i autorów tekstów, które były wykonywane przez znanych piosenkarzy polskich i zagranicznych.

Na repertuar składają się utwory o miłości, tęsknocie i rozstaniach. Piosenki poważne i wesołe, beztroskie i głupie. Piosenki do myślenia, przeżywania ale i do wspólnego śpiewania i zabawy. „Besa me mucho” i „Granada”, „Parole”, „Non, je ne regrette rien”. Utwory Edith Piaf, Władimira Wysockiego, Heleny Vondrackovej, Adriano Celentano, Andrzeja Zauchy, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, Marii Koterbskiej, Zbigniewa Wodeckiego i innych. Artyście na scenie towarzyszyć będzie czteroosobowy zespół muzyczny.

 

BAJKI, BAJDY , BANIALUKI…

 

BEZPŁATNE spektakle teatralne dla dzieci na Placu Teatralnym, w każdy piątek o godz. 17.00. Występować będą teatry z Zielonej Góry, Katowic oraz Łodzi.

 

 

7 lipca, godz. 17.00
PUBLICZNE PERYPETIE PANA PI
, TEATR LALKA W TRASIE

 

 

Publiczne Perypetie Pana Pi to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść o szeroko pojętej samotności. Historia o akceptacji siebie i świata. Główny bohater, Pan Pi spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe, m.in: Komara Karola, Subtelne Miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.

 

14 lipca, godz. 17.00

MAGICZNA FASOLA, TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT – ZIELONA GÓRA

 

 

Interaktywny spektakl, utrzymany w średniowiecznej konwencji, inspirowany klasyczną baśnią, potraktowaną w nieco przewrotny sposób. Losy głównego bohatera – Jaśka, stają się podstawą do wyciągania przez dzieci wniosków na temat słuszności jego postępowania i podejmowanych działań i wyborów. Żywa akcja, zabawne formy plastyczne i lalki, muzyka na żywo.

 

21 lipca, godz. 17.00

JACEK I PLACEK, TEATR MER – ŁÓDŹ

 

 

To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń. Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że nie wszystko złoto, co się świeci”.                            Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: „Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.

 

28 lipca, godz. 17.00

PCHŁA SZACHRAJKA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE

 

 

„Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-Yych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

 

4 sierpnia, godz. 17.00

O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE, TEATR CZTERY KĄTY – ZIELONA GÓRA

 

 

Komu z nas nie zdarzyło się marzyć o wielkim bogactwie? A czy ktoś pamięta jeszcze historię Złotej Rybki? Ciotka Klamotka i Marcelina Monterra Fiubzdziu przeniosą Was do świata dawnej Rosji nad brzeg pewnego błękitnego jeziora, by tam opowiedzieć historię pewnego niezwykłego spotkania.

 

11 sierpnia, godz. 17.00

ZŁOTA RYBKA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE

 

 

Kochające się, niezamożne małżeństwo – Rybak i Baba, mieszkają w nadmorskiej miejscowości i prowadzą niskiej klasy smażalnię ryb. Rybakowi niczego do szczęścia nie brak, jednak Baba nieustannie czuje finansowy niedosyt. Złowienie „charakternej” Złotej Rybki spełniającej życzenia tylko pozornie rozwiązuje problem. Barwna, bogata scenografia, żywiołowe piosenki, wartka akcja oraz fantastyczna gra aktorska, zapewni dzieciom dużo wrażeń wprowadzając w nadmorski świat w rytmie szant. Historia, którą zna cały świat uczy skromności, umiaru i cieszenia się z życia. Pokazuje, że czasem nie widzimy, że szczęście, którego szukamy jest tuż obok. Współczesna inscenizacja umiejscawia bohaterów w …smażalni ryb w Ustce, Sopocie lub innej Łebie.

 

18 sierpnia, godz. 17.00

HISTORYJA O KRÓLU BARNABIE, STUDIO TEATRALNE GULIWER – ZIELONA GÓRA

 

 

Klasyczna bajka z morałem. Dwaj Aktorzy opowiadają a później inscenizują bajkę o królestwie zwanym Brzydolandią, w którym wszyscy mieszkańcy muszą oszpecać się by zadowolić króla

(okropnie brzydkiego, lecz mającego wysokie mniemanie o swojej urodzie). Doprowadza to do groteskowej sytuacji – poddani są tak szpetni, że nikt nie może na nikogo spojrzeć bez obrzydzenia i gaśnie jakiekolwiek uczucie do drugiego człowieka…Ale Król czuje się świetnie… Aż nagle w królestwie rodzi się tajemnicze dziecko… owoc miłości, a ponieważ wszyscy wiedzą, że dzieci są piękne… najpiękniejsze na całym świecie, stokroć piękniejsze od jakiegokolwiek Króla to…?! Co się stanie??? Jak w tej sytuacji postąpi Król? Oczywiście, jak zwykle w bajkach, wszystko kończy się dobrze!

 

BON VOYAGE Z FILMEM FRANCUSKIM

 

BEZPŁATNE seanse filmowe pod chmurką na Placu Teatralnym, w każdą środę o godz. 21.30 (w lipcu) i godz. 21.00 (w sierpniu). Nieoczywiste i przewrotne francuskie kino nie tylko komediowe.

 

 

5 lipca, godz. 21.30

Małe szczęścia, reż. Daniel Cohen

Opowieść o prawdziwej przyjaźni oraz poszukiwaniu tych krótkich chwil, które często mogą dać nam ogromny zastrzyk pozytywnej energii na całe życie.

 

12 lipca, godz. 21.30

Czym chata bogata, reż. Philippe de Chauveron

Bogaty pisarz-celebryta nieopatrznie zaprasza pod swój dach romską rodzinę, co sprawia, że jego świat staje na głowie. 

 

19 lipca, godz. 21.30

Madame, reż. Amanda Sthers

Wyprawiając przyjęcie, wierząca w przesądy Anne postanawia namówić swoją pokojówkę, aby ta udawała hiszpańską arystokratkę.

 

26 lipca, godz. 21.30

A oni dalej grzeszą, dobry Boże! reż. Philippe de Chauveron

Córki państwa Verneuil przygotowują niespodziankę swoim rodzicom z okazji czterdziestej rocznicy ślubu.

 

2 sierpnia, godz. 21.00

Skarb Mikołajka, reż. Julien Rappeneau

W życiu Mikołajka najważniejsi są: mama, tata, szkoła i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc tata chłopca awansuje i rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie rzeczywistość bez najlepszych przyjaciół? Bez rogalików Alcesta, okularów Ananiasza, wygłupów Kleofasa – bez wspólnych psot, zabaw i żartów? To po prostu niemożliwe. Dlatego, by zapobiec nieszczęściu i wpłynąć na decyzję rodziców, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzyma nieuchronną przeprowadzkę.

 

9 sierpnia, godz. 21.00

Niezwykła podróż Fakira, który utknął w szafie, reż. Ken Scott

Młody fakir przybywa do Paryża marząc, by zwiedzić IKEĘ. W skutek zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż po Europie.

 

16 sierpnia, godz. 21.00

Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos

Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor, nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie.

OKNO NA MUZYKĘ

 

BEZPŁATNE koncerty muzyki kameralnej (i nie tylko) realizowane w parku przy ruinach Pałacu w Zatoniu, w wykonaniu muzyków z Zielonej Góry i zaproszonych gości. Koncerty odbywają się w lipcowe soboty o godz. 21.30 w Parku Książęcym w Zatoniu. Zachęcamy by na koncerty zabierać ze sobą koce piknikowe i leżaki.

 

 

15 lipca, godz. 21.30

Piazzola Duo recital Piotra Zubka i Janka Pentza

W setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli, Piotr Zubek i Janek Pentz odkrywają na nowo zapomniane pieśni argentyńskiego kompozytora, wirtuoza bandoneonu, pioniera nuevo tango. Nowatorskie, współczesne aranżacje łączą w sobie finezję jazzowej improwizacji wokalnej z unikalnym brzmieniem akustycznej gitary fingerstyle.

Piotr Zubek – wokalista, autor tekstów, kompozytor, aktor, radiowiec. Zdobywca ponad 300 nagród na festiwalach w całej Polsce. Współtwórca m. in. koncertu „Życia mała garść” (Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu), płyty charytatywnej „Czarodzieje Uśmiechu” (sprzedane w ponad 250 tys. egzemplarzy!), płyty i koncertu “Nasza Niepodległa”. Artysta wielu scen polskich i zagranicznych. Uczestnik programów telewizyjnych: Bitwa Na Głosy, Od Przedszkola do Opola, Must Be The Music, także telewizyjnych koncertów tematycznych. Laureat Mateusza Trójki w kat. “jazzowy debiut roku”. Współpracował z artystami takimi jak: Kasia Cerekwicka, Andrzej Krzywy, Natalia Kukulska, Jacek Cygan, Marek Piekarczyk, Kayah, Maryla Rodowicz, Ania Wyszkoni, Alicja Majewska, Majka Jeżowska, Mietek Szcześniak, Monika Borzym, Sławek Uniatowski, PECTUS, Lombard, Kasia Wilk, Adam Sztaba, Czesław Mozil, Zbigniew Wodecki.

Janek Pentz – gitarzysta i kompozytor kojarzony ze sceną fingerstyle, mający za sobą koncerty z artystami takimi, jak m. in. Tommy Emmanuel, Andrew York, Andy McKee, Luca Stricagnoli, Daniel Cavanagh (Anathema), Alex Misko, Igor Presnyakov, Adam Palma, BAiKA (Banach&Kafi), pARTyzant, Marek Napiórkowski, Mirosław Czyżykiewicz, Lion Shepherd, Stefano Barone. Wyróżniony przez Magazyn TopGuitar w zestawieniu “22 Wspaniałych”. Koncertował z powodzeniem w Polsce, Austrii, Niemczech, Belgii i Holandii, jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych. Informacje dotyczące jego działalności, w tym wywiady, były publikowane m.in. w magazynach Top Guitar, Gitarzysta, Polskim Radiu, Antyradiu, niemiecką rozgłośnię hr2 kultur, muzyka zaś przez prestiżową amerykańską wytwórnię CandyRat Records. Autor dwóch płyt z muzyką autorską: “Heroic Dreams…” (2017) i “Eternity” (2019)

 

 

 

22 lipca, godz. 21.30

Po hiszpańsku, po włosku i po niemiecku czyli operetka w trzech wymiarach

Trzech fantastycznych artystów, z trzech różnych miast (Warszawa, Poznań, Zielona Góra), wirtuozów w swojej dziedzinie, spotkało się by stworzyć Trio Voce. Krystalicznie czysty głos sopranu, głębia i dynamika tenoru oraz pełna harmonia brzmienia fortepianu, sprawią że koncerty tego kameralnego składu oraz ich bogaty repertuar przeniosą Państwa w świat muzyki klasycznej, filmowej, operowej, operetkowej, musicalowej, rozrywkowej. To wszystko co robimy to Nasza największa pasja, którą zajmujemy się od ponad 25 lat. Każdy z członków zespołu ma wyśpiewanych i zagranych setki koncertów z wieloma muzykami z Polski, Europy oraz świata. Zdobyliśmy ogromne doświadczenie sceniczne występując na scenach oper, operetek, filharmonii, domów kultury czy koncertach okolicznościowych. Każdy z Nas ma swoje pasje osobiste (sport, podróżowanie, historia, literatura), ale Naszą wspólną pasją jest muzyka i wszystko co z nią związane. Zapraszamy do zapoznania się z Naszą bogatą ofertą koncertową.

 

Po Hiszpańsku, po Niemiecku i po Włosku czyli operetka w trzech wymiarach – koncert poświęcony muzyce operetkowej oraz musicalowej trzech Państw Hiszpanii, Włoch oraz Niemiec. Lekka i przyjemna forma muzyczna jaką jest operetka ma za zadanie odciągnąć Naszego słuchacza od codziennych problemów i tempa pracy. Największe dzieła tej formy scenicznej wokalno – instrumentalnej Rzostaną zaprezentowane na koncercie. Usłyszą Państwo dzieła takich kompozytorów jak: Imre Kalman, J. Strauss, I. Albeniz, R. Stolz itp.

Barbara Gutaj Monowid – sopran
Marek Szymański – tenor
Sebastian Cieśliński – fortepian.

 

 

29 lipca, godz. 21.30

Pocztówka z Paryża z Cameratą Trio

Na koncercie wystąpi trio instrumentalne Camerata Trio, która wykona utwory muzyki francuskiej (filmowej, programowej, wokalnej, poważnej itp.), kompozytorów takich jak: Gabriel Faure, Camille Saint-Saens, Claude Debussy, Jean-Philippe Rameau, jak również usłyszą Państwo popularne melodie i piosenki francuskiej sceny muzyki POP, muzyki rozrywkowej takich wokalistów jak: Charles Aznavour, Edith Piaf, Tino Rossi. Wszystkie utwory zostaną wykonane w wersji instrumentalnej na skrzypce, wiolonczelę oraz fortepian.

 

Zespół Camerata Trio powstał w 2010 roku. Jako Absolwenci Akademii Muzycznych w Poznaniu i Gdańsku, zapragnęliśmy wspólnego koncertowania, wspólnych występów scenicznych i możliwości dawania Państwu olbrzymiej radości z Naszych koncertów. Repertuar jaki wykonujemy jest bardzo bogaty i urozmaicony, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na Naszych koncertach wykonujemy muzykę kameralną, klasyczną, filmową, musicalową, operową operetkową itp. Na Nasze koncerty zapraszamy artystów z Polski (solistów Opery Poznańskiej, Zespołu Śląsk, Opery Narodowej), Europy (Włochy, Francja, Hiszpania, Szkocja, Ukraina, Mołdawia, Grecja), oraz całego świata (Brazylia, Kolumbia, Peru, Chile, Argentyna, Gabon, Senegal, Nigeria). Uświetniamy Naszą muzyką uroczystości związane z obchodami dni miast, imprezami firmowymi, spotkaniami rodzinnymi. Koncertujemy w Pałacach, Zamkach, Hotelach, Kurortach, Domach Kultury, wszędzie tam gdzie możemy pozostawić po sobie niezapomniane wspomnienia. Na Naszej stronie znajdą Państwo Nasze propozycje koncertów tematycznych, przygotowanych specjalnie na różnorodne imprezy okolicznościowe tj. Dzień Niepodległości, Koncert Bożonarodzeniowy, Koncert Karnawałowy i wiele innych propozycji wraz z repertuarem.

Od 11. lat Cameratę Trio tworzą:
Kamila Susłowicz – skrzypce,
Arkadiusz Szydło – wiolonczela,
Sebastian Cieśliński – fortepian.

 

BUSKER TOUR

 

22 – 23 sierpnia 2023, deptak

 

 

W dniach 22 – 23 sierpnia 2023 w Zielonej Górze odbędzie się Busker Tour – objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku. Buskerzy z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny i innych krajów zaprezentują programy artystyczne i rozrywkowe dla publiczności w każdym wieku

Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny, programując festiwal, stawia na zaprezentowanie bogactwa sztuki ulicznej, która daje miejsce na improwizację i eksperymenty. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin.

W programie jest kilkanaście różnych spektakli i koncertów, a każdy z nich zostanie zaprezentowany na zielonogórskim deptaku kilka razy.  

Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory. 

Zaproszonych buskerów różnią nie tylko dziedziny sztuki i rekwizyty, z których korzystają, ale także doświadczenie i kraj pochodzenia. Większość zaproszonych artystów wystąpi w Polsce po raz pierwszy. 

 

BEZPŁATNE Busker Tour to objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku z udziałem buskerów z całego świata. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin. Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory.

 

BUSKERZY

 

Cescoartist „Ridi che ti fa bene” | Włochy | Klaunada

 

 

Francesco Laganara urodził się w Bari we Włoszech i ma pochodzenie tajskie i włoskie. Po raz pierwszy zetknął się z iluzją, gdy miał 10 lat i tak bardzo poświęcił się opanowaniu swoich umiejętności, że pracował na pierwszych zleceniach, gdy miał zaledwie 15 lat.

W szkole średniej dołączył do szkolnego teatru i zainteresował się sztukami performatywnymi. Na ulicy występuje od 18 roku życia, łącząc magię, pantomimę i klaunadę. Uwielbia występować we Włoszech, gdzie „publiczność jest szalona”. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie, jak mówi: „ludzie są bardziej nieśmiali, ale jeśli kochasz to, co robisz, wszystko idzie dobrze”. Ludzie często zapominają się uśmiechać, ale pokaz „Ridi che ti fa bene” przypomina o tym, jak ważne jest, by czasem odpuścić.

Cesco publikuje filmy ze swoimi gagami na platformie TikTok, gdzie zyskał ponad 1 milion obserwujących. Cesco wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

The Gipsy Marionettist „Cygański Marionetkarz” | Rom pochodzący z Bośni, obecnie mieszka we Włoszech | Teatr lalek

 

 

Rasid Nikolic urodził się w 1989 roku w byłej Jugosławii, tuż po upadku muru berlińskiego i przed wybuchem konfliktu bałkańskiego. Aby uciec przed wojną, jego rodzina przeniosła się do Włoch. Są Romami, lepiej znanymi jako Cyganie.

Dzieciństwo i pochodzenie Rasida wpłynęły na jego twórczość. Wybrał „The Gipsy Marionettist” (Cygański Marionetkarz) jako swój pseudonim sceniczny, a swój spektakl wykorzystuje jako okazję do wyjaśnienia kultury romskiej i bałkańskiej. Wierzy, że marionetki mają pierwotną i mistyczną moc jako forma egzorcyzmu, zdolna dotknąć najgłębszego strachu i ludzkiej duszy.

Każda marionetka jest inspirowana przez członków jego rodziny. Łapczywy i ognisty Szkielet, kruczoczarny i słodki Tygrys, tajemnicza Tancerka Brzucha z orientalną nutą i wiele innych. Dowiedz się więcej o ich brawurowej podróży z Jugosławii do Włoch i jak wpłynęła ona na ich relacje rodzinne, struna po strunie.

 

Performer MONK „Nirvana Show” | Żonglerka, drabina ekwilibrystyczna | Japonia

 

 

„Nauczanie Karmy” to dynamiczny pokaz z elementami żonglerki, komedii i iluzji.

Pochodzący z Japonii MONK w humorystyczny sposób tłumaczy prawo Karmy, pokazując jednocześnie swoje umiejętności cyrkowe. MONK dąży do odnalezienia prawdy poprzez osiągnięcie swojego ostatecznego celu — nirwany.

 

Cia Patagonia „Cała podróż” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

 

 

Duo Patagonia to argentyński duet, który powstał w 2020 roku i łączy kilka dyscyplin, w tym cyrk współczesny, taniec i muzykę.

„Cała podróż” to spektakl o parze podróżników, która zgubiła się i musi dotrzeć do celu przed zmierzchem. Do pokonania mają jeziora, góry i bezkresne pustynie. Muszą dzielić tę samą przestrzeń i współpracować, aby znaleźć właściwą trasę. Ich podróż wypełniona tańcem i akrobatyką przyniesie wiele przygód, kłótni i śmiechu. Czy uda im się wspólnie dotrzeć do celu? Duo Patagonia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Proyecto LupA „Tierra y Las Vias” | Argentyna | Muzyka

 

 

Proyecto LupA urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Konserwatorium Alberto Ginastera w Buenos Aires, specjalizując się w grze na fortepianie. Studiował również grę na gitarze. Później wkroczył do świata cyrku, skupiając się na żonglerce kontaktowej i klaunadzie. Ukończył również dwuletnie szkolenie aktorskie w Barcelonie.

Jego pierwszy album „Tierra y las Vías” został zainspirowany ruchem „croto” w Argentynie na początku XX wieku. Poprzez muzykę stara się przywołać krajobrazy, postacie i historie z tamtego okresu.

Proyecto LupA komponuje na żywo na podstawie stałej struktury przy użyciu loopera, który w połączeniu z instrumentami takimi jak gitara, syntezator, charango, akordeon, piła muzyczna itp. pozwala na chwile improwizacji i eksperymentów oraz tworzenie różnych warstw dźwiękowych.

Jego muzyczne show ma być podróżą przez różne style, brzmienia, klimaty i emocje. Łączy instrumenty elektroniczne i klasyczne, różne style muzyczne, takie jak rock, flamenco, folklor argentyński, muzyka andyjska, muzyka elektroniczna i innych. Proyecto LupA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Sammy Showtime „Sammy Showtime” | Australia | Iluzja

 

 

Sam King rozpoczął swoją przygodę z występami ulicznymi na surowym terenie Adelaide w Południowej Australii. Doskonalił tam swoje umiejętności w iluzji i rzucaniu karty, ostatecznie prezentując swoje charakterystyczne połączenie humoru i iluzji pod nazwą „Sammy Showtime” publiczności na całym świecie. Tworząc swoje autorskie pokazy, Sam nieustannie przesuwa granice tradycyjnej iluzji.

 

Vanina Garaventa „Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) | Argentyna | Teatr lalek

Vanina Garaventa jest aktorką, lalkarką, scenarzystką i nauczycielką teatralną z Argentyny. Ukończyła Escuela Metropolitana de Arte Dramático i szkołę Espacio Crearte (obie w Bueanos Aires). Regularnie występuje na ulicach, w teatrach i szkołach w różnych spektaklach, a od czerwca 2021 roku podróżuje po Ameryce Łacińskiej z dwoma przedstawieniami: „Busqueda” oraz „Mareas Profundas”.

Vanina jest również aktywistką w poszukiwaniu zaginionych osób.

„Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) to spektakl lalkowy napisany i prezentowany przez Vaninę w reżyserii Caroliny Erlich. Główna bohaterka Camila jest dziewczyną, a także lwem morskim, ale zła istota oszukała ją i ukradła jej skórę lwa morskiego. Teraz nadszedł czas, aby ją odzyskać. Vanina wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

POTAŃCÓWKI W PARKU

ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53

BEZPŁATNE  Spotkajmy się na parkiecie w przepięknych okolicznościach przyrody przypałacowego parku w Starym Kisielinie. Tańce pod gołym niebem w czwartki w godz. 17.30 – 21.00.

LIPIEC: 6, 13, 20, 27

SIERPIEŃ: 3, 10, 17, 24

 

 

BLUESOWE NOCE

Klub Piekarnia Cichej Kobiety, www.cichakobieta.pl

WYDARZENIA BILETOWANE. Fani bluesowych brzmień odnajdą je w Klubie Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze.

 

7 lipca (piątek), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

WILD FLAME

Adeama Walkowiak  – wokal
Oskar Kunicki- gitara
Bartosz „Mr. Shuffle” Niebielecki – perkusja
Tomasz Szukalski – bas

Zespół Wild Flame to ostrowsko-wrocławski projekt muzyczny, który powstał na początku roku 2020. Członkowie zespołu spotkali się pod koniec roku 2019 na scenie wspólnego jam session podczas festiwalu JIMIWAY Blues Festival w Ostrowie Wlkp. Kilka wspólnych dźwięków i decyzja o wspólnym tworzeniu własnej muzyki zapadła szybko. Od pierwszych prób zespół znalazł wspólny bluesowo-soulowy-funkowy język. Wild Flame to mieszanka doświadczenia, kreatywności muzycznej i miłości do prawdziwej muzyki płynącej z serca. Niewątpliwym atutem zespołu jest Adeama Walkowiak, znakomita brytyjska wokalistka mieszkająca we Wrocławiu. Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej ojciec osiągnął wielki sukces jako pianista zespołu reggae Third World, a jej matka wspomagała wokalnie takie gwiazdy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Jej talent muzyczny, energia Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Takie korzenie zdecydowanie pomogły jej doskonalić styl, muzyczny talent i energię, która przyciąga widownię i szerzę fanów.

Zespół tworzy własne kompozycje, mające swoje źródło w bluesie, soul i funky z domieszką rocka.

W listopadzie 2020 zespół wydał debiutancki album Steel and Fire.

https://www.facebook.com/events/955151959141784

 

15 lipca (sobota), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert SIMONA DE ROSA feat. CONFUSION PROJECT

Simona de Rosa – wokal
Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja

Znakomita Włoska wokalistka jazzowa Simona De Rosa łączy siły z Polskim triem jazzowym Confusion Project aby zagrać wspólną trasę koncertową Poland Tour 2023, złożoną z 12 koncertów w całej Polsce.

Simona De Rosa wydała właśnie swój najnowszy album DJENUB, stworzony we współpracy z liderem Confusion Project, Michałem Ciesielskim, nagrany w Pekinie wspólnie z muzykami tamtejszej sceny. Album ten jest osobistym hołdem wokalistki dla różnych kultur geograficznego południa, z którymi miała okazję się zetknąć i z których bogactwa miała okazję czerpać w tworzeniu swojego unikalnego języka muzycznego. Zawarte są tam zarówno jazzowe aranżacje ludowych utworów z jej rodzimego Neapolu, a także Wietnamu, czy prowincji Yunnan w Chinach, jak i jej autorskie utwory nawiązujące tematyką (i językiem – Arabskim, Hiszpańskim czy Neapolitańskim) do kultur południowych.

Simona wraz z Michałem miała już okazję zaprezentować ten materiał we Włoszech oraz podczas miesięcznej trasy koncertowej w Chinach i Wietnamie w maju tego roku.

Lipcowa trasa koncertowa będzie okazją dla Polskiej publiczności aby zapoznać się z muzyką z tej płyty ale i nie tylko, bowiem zespół wykona również wybrane utwory z jej wcześniejszych płyt, projektu EU Jazz Encounters in China, który współtworzy razem z Michałem Ciesielskim oraz utwory z repertuaru Confusion Project, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Simona De Rosa jest charyzmatyczną wokalistką jazzową, absolwentką Queens College w Nowym Jorku, nagrodzoną m.in. Stypendium im. Dennisa Irwina, czy 1-szą nagrodą dla wokalistów big-bandowych w ramach festiwalu Casa Del Jazz w Rzymie. Simona De Rosa ma w swoim dorobku koncerty na całym świecie, od Nowego Jorku po Pekin czy Singapur, zaangażowana również w działalność dydaktyczną, dając warsztaty wokalne oraz wykładając śpiew jazzowy w Beijing Contemporary Music Academy w Pekinie.

https://www.facebook.com/events/1232722324056098

 

21 lipca (piątek), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 20 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert zespołu SFERA – repertuar Carlosa Santany

Mirosław Bombik – gitara, wokal
Eugeniusz Olejniczak – wokal, perkusjonalia
Leszek Jasturbczak – organy hammonda, klawisze
Piotr Kwacz – gitara basowa
Edward Piniuta – perkusjonalia
Dorota Sobotkiewicz – perkusjonalia
Stanisław Zimniewicz- perkusjonalia

https://www.facebook.com/events/826478188863110/

 

12 sierpnia (sobota), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert OSTY

Joanna Skowrońska – śpiew, flety, elektronika
Rafał Igiel – perkusja, davul elektroniczny
Jacek Skowroński – syntezatory, fortepian

OSTY, tworzą i wykonują alternatywnie elektro-popowe piosenki, dla których punktem wyjścia są polskie (głównie wielkopolskie) pieśni ludowe. Wykonawcy posługują się współczesnym instrumentarium (śpiew, flety etniczne, davul elektroniczny, syntezatory, fortepian elektryczny). Materiał jest w dużej mierze przetworzony elektronicznie przez odpowiednie urządzenia. Ideą muzyków jest ujęcie źródłowego materiału w formę atrakcyjną dla współczesnego słuchacza. Utwory mają więc formę piosenek, przez co brzmią bardzo przystępnie i współcześnie.

https://www.facebook.com/events/777035260468167/

 

KONCERTY PROMENADOWE Filharmonia Zielonogórska, www.filharmoniazg.pl

BEZPŁATNE koncerty przed Filharmonią Zielonogórską odbywać się będą przez całe wakacje. Przed budynkiem FZ wybrzmi muzyka klasyczna, jazzowa, odbędą się koncerty edukacyjne, a także koncert w ramach CORNO – Brass Music Festival.

 

 

 

1 lipca 2023, godz. 19.00

#wszystkie-struny-swiata

Jakub Kotowski – skrzypce
Zuzanna Włodarczyk – skrzypce
Natalia Rychlik – altówka
Szymon Walenciak – wiolonczela
Aleksandra Janowska – flet
Anna Blum, Kiara Harasimiuk, Zuzanna Miśkiewicz,
Faustyna Piotrowska, Aleksandra Włosek,
Amelia Wychowałek – harfa

W programie m.in.: G. Bizet, A. Vivaldi, J. Brahms, V. Monti, O. Metra, P. Mascagni, F. Schubert, J. Strauss

 

8 lipca 2023, godz. 19.00

#saxophonissimo

Saxademus Quartet (Patrycjusz Pura, Blanka Król, Rafał Pikusa, Jianyu Feng)

Skład Impression Saxophone Ensemble
Soprany: Iwona Grysak, Patrycjusz Pura
Alty: Blanka Król, Iga Stróżyk, Wiktoria Janik
Tenory: Rafał Pikusa, Julia Ogrodnik
Baryton: Feng Jianyu
Bas: Mirosław Jędrzejewski
Dariusz Samól – dyrygent

W programie m.in.: G.F. Haendel, S. Moniuszko, I. Albeniz, J. Brahms

 

#chopin #gershwin #jazz

14 lipca 2023, godz. 19.00

Filip Wojciechowski – fortepian

W programie: improwizacje jazzowe na temat Bacha,Mozarta,Chopina, Chicka Corei i Gershwina.

 

21 lipca 2023, godz. 19.00

#meninas-duo #vocal #chitarra

MENINAS DUO
Ewelina Koniec – sopran
Bianka Szalaty – gitara

 

28 lipca 2023, godz. 19.00

letni wieczór #w-kameralnym-gronie

Marcin Januszkiewicz – wokal
Rafał Kłoczko – fortepian
Thalloris Quartet
Adam Gołemberski – waltornia

W programie m.in.: utwory z repertuaru M. Grechuty, Kabaretu Starszych Panów, F. Sinatry, E. Johna

 

29 lipca 2023, godz. 12.00, 14.00

muzyczne raczkowanie #zielono-mi

Iwona Goździk – prowadzenie

 

5 sierpnia 2023, godz. 19.00

#vivaldi #poryroku

Paweł Maślanka – skrzypce
Marcin Danilewski – skrzypce
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Zielonogórskiej

W programie: A. Vivaldi

 

12 sierpnia 2023, godz. 19.00

#quebrada #tango #piazzolla

Klaudiusz Baran – akordeon
Kamila Susłowicz – skrzypce
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Zielonogórskiej

W programie utwory A. Piazolli

 

19 sierpnia 2023, godz. 12.00, 14.00

muzyczne raczkowanie #zielono-mi #bis

Yi Ding-Dana – skrzypce
Gaelle Dohen – flet
Maciej Dana – klarnet, saksofon
Iwona Goxdzik – prowadzenie

 

19 sierpnia 2023, godz. 17.00

#cornobrassmusicfestival

Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

Andrew Stone-Fewings, Jan Harasimowicz – dyrygent

Uczestnicy warsztatów instrumentalnych

26 sierpnia 2023, godz. 19.00

#koncert-finałowy

Chór Dziecięcy Artos
Orkiestra  Symfoniczna  Filharmonii  Zielonogórskiej
Danuta Chmurska – przygotowanie chóru
Rafał Kłoczko – dyrygent
Sławomir Kozłowski – prowadzenie

 

 

NIE NUDZĘ SIĘ LATEM
Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl

BEZPŁATNE spacery po Zielonej Górze, podczas których odkryjemy tajemnice naszego niesamowitego miasta. Spacery odbywają się co środę, oprowadzać będą licencjonowani przewodnicy oraz piloci wycieczek.

 

5 lipca (środa), godz. 11.00 – 13.00                      

Zielona historia Zielonej Góry spacer przyrodniczy

Spacer prowadzi Grażyna Kulczycka (miejsce zbiórki zbiórka przed aulą „Gagarina” Uniwersytetu Zielonogórskiego ul. Podgórna 50 – godz. 10.45)

 

12 lipca (środa), godz. 17.00 – 19.00

Śladem zielonogórskich Bachusików

Spacer dla dzieci i ich opiekunów, prowadzi Elżbieta Kaszyńska (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

19 lipca (środa), godz. 17.00 – 19.00    

Między Topolową a Nowomiejską

Spacer po nieistniejącym śródmieściu Zielonej Góry, prowadzi Janusz Kapała (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

26 lipca (środa), godz. 11.00 – 13.00    

Chodźmy na Jagodowe Wzgórze i Górę Wilkanowską

Spacer prowadzi Jarek Wnorowski, konieczne wygodne obuwie (miejsce zbiórki parking przy amfiteatrze, ul. Czesława Niemena – godz. 10.45)

 

2 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00 

Sławni mieszkańcy Zielonej Góry na przestrzeni jej dziejów                                                

Spacer prowadzi Jan Czachor (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

 

9 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00 

Zabytki sakralne Zielonej Góry                                                                                         

Spacer prowadzi Jan Frydryk (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

 

23 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00             

Ciekawostki geograficzne Zielonej Góry

Spacer prowadzi Jolanta Łozińska (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

30 sierpnia (środa), godz. 18.00 – 20.00             

Spacer o zmroku. Mroczne miejsca i takie do, których nie poszedłbyś sam, w Zielonej Górze

Spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszkiem (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 17.45)

 

Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, www.biblioteka.zgora.pl

 

 

6 lipca (czwartek), godz. 18.00               

Z książką na leżaku – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

20 lipca (czwartek), godz. 18.00                           

Z książką na leżaku – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

27 lipca (czwartek), godz. 18.00                           

Z książką na leżaku: spotkanie z… Alfredem Siateckim autorem książki Kocha nie oczekując wzajemności – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

3 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Barbarą Wysoczańską autorką książki Aktoreczka – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

17 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Alexem Rogozińskim autorem książki Kto zabił Kopciuszka – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

RODZYNKOWANIE, CZYLI WINOBRANIE DLA DZIECI
Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, www.fundacjacp.org

BEZPŁATNE

Rodzynkowanie to cotygodniowe, sierpniowe, otwarte spotkania dla dzieci, podczas których poznają one historię i tradycję Miasta Zielona Góra, z przewodnim tematem winogrona rodzynek. Program realizują wieloletni animatorzy, winiarze z Winnicy Żelazny oraz Fundacja Akademia Tradycji.

Spotykamy się na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni.


5 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Skąd biorą się rodzynki? Krótka lekcja o owocach winogron. Rośnij nam rośnij, czyli jak pielęgnować winogrona.


12 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Zabawy w dawnej Zielonej Górze – czyli najstarsze podwórkowe gry i zabawy. Dlaczego Zielona Góra jest zielona, czyli historia Winogron w Zielonej Górze.


19 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Rodzynkowe plakaty, czyli dziecięce plakaty Winobraniowe


26 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Robimy sok z winogron!


2 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Pamiarni
W poszukiwaniu rodzynek- podchody na winnych wzgórzach.

 

 

WIECZORY U LUTERANÓW
Stowarzyszenie Śpiewacze „Cantores”, www.ztscantores.pl

WYDARZENIA BILETOWANE Cykl koncertów kameralnych w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 11).

 

6 sierpnia (niedziela), godz. 19.00                       

Wieczory u Luteranów: koncert kameralny Cappella Viridimontana

Kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna. W ciągu dotychczasowej działalności zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Słowacja).

 

13 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Wieczory u Luteranów: recital Michała Kocot (organy i klawesyn)

 

20 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Wieczory u Luteranów: koncert kameralny

wykonanie: Aleksandra Bryła (skrzypce), Monika Woźniak (fortepian historyczny)

 

CORNO BRASS MUSIC FESTIVAL
Fundacja Kolektyw Dźwięku, www.corno.pl

VII CORNO – Brass Music Festival odbędzie się w dniach 15–19 sierpnia 2023, jak zawsze w Zielonej Górze. Odbędzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane – waltornia, trąbka, puzon i tuba. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej, Dizzy Boyz Brass Band oraz chilijsko-kolumbijski zespół Los Pitutos. CORNO – Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy.

 

15 sierpnia (wtorek), godz. 20.00 | BEZPŁATNE

KONCERT PLENEROWY | BRASS PARADE
Start na placu Bohaterów Westerplatte, potem wspólny muzyczny przemarsz na Plac Teatralny

Dizzy Boyz Brass Band to zespół występujący w typowym nowoorleańskim składzie brass bandu i wykonujący covery największych przebojów muzyki rozrywkowej, muzyki filmowej i jazzowej. W repertuarze Dizzy Boyz Brass Band znajdziemy najbardziej znane hity takich artystów, jak Pharrell Williams, Bruno Mars czy Justin Timberlake. Zespół ma na swoim koncie występy na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie, m.in. na Pfullendorf Brass Festival, International Trumpet Guild, Enter Enea Festival, Made in Chicago czy Net Fest Music Showcase & Conference.

 

16 sierpnia (środa), godz. 19.00 | BEZPŁATNE

KONCERT KAMERALNY
Filharmonia Zielonogórska, Sala Kameralna

W koncercie wystąpią artyści festiwalu w różnych obsadach kameralnych. W programie koncertu znajdą się kompozycje różnych epok muzycznych przygotowane przez artystów podczas festiwalu.

 

17 sierpnia (czwartek), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Teatr Lubuski


Koncert poprowadzą: legendarny waltornista Hollywood Studio, ulubieniec Johna Williamsa – James Thatcher, Raimund Zell – profesor waltorni na Anton-Bruckner-Universität w Linz oraz Vikentios Gionanidis – tubista Deutsche Oper w Berlinie. W programie muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Johna Willamsa, Jerry’ego Goldsmitha, Klausa Badelta czy Alfreda Newmana, z takich filmów jak: E.T., Kapitan Hook, Robin Hood, Rycerz Króla Artura oraz Jak Zdobyto Dziki Zachód, w opracowaniu na duże składy dęte blaszane.

Matias Pineira, Maciej Baranowski, – róg
Jan Harasimowicz, Ryan Darke – trąbka
Louise Pollock, Kris Garfitt – puzon
Vikentios Gionanidis, Roland Szentpali – tuba
Uczestnicy międzynarodowych warsztatów

 

18 sierpnia (piątek), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

SOLIŚCI | ORKIESTRA FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJ
Kościół Najświętszego Zbawiciela

W programie koncertu znajdą się utwory barokowe i klasyczne.
A.Vivaldi – Koncert F-Dur na dwa rogi i orkiestrę smyczkową
C.K. Wagenseil – Koncert na puzon
J.W Hertel – Koncert na trąbkę
Albinoni – Koncert no 8. na obój w opracowaniu na tubę i orkiestrę
W.A. Mozart – Koncert Es-Dur na róg i orkiestrę
Radek Baborak, Hongpark Kim – róg
Manu Mellaerts – trąbka
Kris Garfitt – puzon
Vikentios Gionanidis – tuba
Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej

 

19 sierpnia (sobota), godz. 17.00 | BEZPŁATNE

AKADEMIA BLACHY | KONCERT PROMENADOWY
Plac przed Filharmonią Zielonogórską

Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

Andrew Stone-Fewings, Jan Harasimowicz – dyrygent
Uczestnicy warsztatów instrumentalnych

 

19 sierpnia (sobota), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

WIELKI FINAŁ | LOS PITUTOS & ADAM RAPA
Teatr Lubuski

Chilijsko-kolumbijski zespół, założony w 2015 roku. Tworzą unikalny rodzaj muzyki, łącząc klasyczne rytmy latynoskie, takie jak bolero, cumbia, chacha itp., z brzmieniem lat 60. i 70, z wpływami muzyki afroamerykańskiej, w stylu crooner. Ich crossoverowe kariery, począwszy od wysokiej klasy muzyków klasycznych, a skończywszy na południowoamerykańskim folku, jeszcze bardziej wzbogacają ich muzyczną fakturę.

Álvaro Zambrano – wokal, keybord
Matías Piñeira – waltornia, wokal
Pablo Camus – gitara
Tomás Peralta – kontrabas, gitara, keybord
Cristian Betancourt – perkusja, wokal
Adam Rapa – trąbka

 

A niebo gwiaździste nade mną…

Niezwykłe pokazy nieba gwiaździstego nad nami…!
Fascynująca podróż przez kosmos, przy wykorzystaniu zaawansowanego teleskopu astronomicznego. Wyjątkowe pokazy odbywają się na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni Zielonogórskiej. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać niebo z bliska i zgłębić tajemnice wszechświata.
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Zielonej Górze. Doświadczcie niezwykłych chwil pod opieką ekspertów w dziedzinie astronomii. Będą oni dzielić się swoją wiedzą na temat gwiazd, planet, mgławic i innych fascynujących obiektów, które można zobaczyć na niebie. Warunkiem przeprowadzenia pokazu jest bezchmurne niebo, ponieważ chcemy zapewnić najwyższą jakość obserwacji. 
Nie przegapcie tej niezwykłej okazji do zanurzenia się w kosmicznym pięknie i poszerzenia swojej wiedzy na temat nieba. Dołączcie do nas na Winnym Wzgórzu i dajcie się ponieść fascynującej podróży przez kosmos na pokazach „A niebo gwiaździste nade mną…”! 

Pokazy odbywać się będą w godzinach 20.00 – 23.00 w dniach: 

28 lipca, piątek 

29 lipca, sobota 

30 lipca, niedziela 

25 sierpnia, piątek

26 sierpnia, sobota

27 sierpnia, niedziela

Zdrowy kręgosłup – pilates w plenerze

ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53

Zdrowy kręgosłup – pilates w plenerze to cykl zajęć organizowanych przez Europe Direct w Zielonej Górze. Jest to doskonała okazja dla każdego, kto pragnie zadbać o kondycję swojego kręgosłupa i poprawić ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną instruktorkę fitness, która przekazuje swoją wiedzę i umiejętności w przyjaznej atmosferze. 
Zajęcia w plenerze skierowane są do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom pilatesu, które koncentrują się na wzmocnieniu mięśni korpusu, poprawie elastyczności i równowagi ciała, uczestnicy mogą zwiększyć swoją świadomość ciała oraz zmniejszyć ryzyko dolegliwości kręgosłupa. Dołączając do tych zajęć, uczestnicy nie tylko poprawiają swoje samopoczucie i kondycję fizyczną, ale także mają okazję spędzić czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody w Parku w Starym Kisielinie. 

Pałac w Starym Kisielinie 
Zajęcia odbywać się będą w godzinach 11.00 – 12.00 w dniach: 

17 lipca, poniedziałek

19 lipca, środa

24 lipca, poniedziałek

26 lipca, środa

21 sierpnia, poniedziałek

23 sierpnia, środa

28 sierpnia, poniedziałek

30 sierpnia, środa 

Zapraszamy na wyjątkowe kino plenerowe – STARE KINO W RUINACH! Ten niepowtarzalny cykl filmowy przeniesie Cię w nostalgiczny świat klasyki kina czarno-białego, gdzie odnajdziesz magię filmowych dzieł sprzed lat. Wydarzenia odbywają się w urokliwych ruinach Pałacu Książęcego w Zatoniu, tworząc atmosferę tajemniczości i romantyzmu.

Wydarzenia odbywają się przez cały sierpień w soboty o godzinie 21.00, zapewniając niezapomniane wieczory pełne magii kina. 

Wejście na projekcje jest BEZPŁATNE. Cykl organizowany jest przy wsparciu Stowarzyszenia „Nasze Zatonie”. 


5 sierpnia, godz. 21.00 
Człowiek z kamerą filmową (1929) reż. Dziga Wiertow
Dżiga Wiertow rejestruje okiem kamery życie w Moskwie pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Film stanowi reportaż z życia codziennego wielkiego radzieckiego miasta. Jest odpowiednikiem reportaży filmowych z życia wielkich stolic, które w tym czasie były popularne na Zachodzie.

 

12 sierpnia, godz. 21.00
Starsza pani znika (1938) reż. Alfred Hitchcock
Podczas podróży pociągiem starsza pasażerka znika bez śladu. Brytyjski thriller szpiegowski, zrealizowany na podstawie powieści Ethel Liny White. Przedostatni film Hitchcocka zrealizowany w Wielkiej Brytanii przed jego przeprowadzką do Hollywood.

 

19 sierpnia, godz. 21.00
Mój pan mąż (1936) reż. Gregory La Cava
Ekscentryczna i ceniąca zabawę Irene Bullock poznaje pewnego dnia Godfreya Parke. Postanawia go zatrudnić jako kamerdynera w swoim rodzinnym domu. Co przyniesie romans w obliczu wychodzącej na jaw przeszłości? 

 

26 sierpnia, godz. 21.00
Niebieski Anioł (1930) reż. Josef von Sternberg
Scenariusz filmu oparto na motywach powieści Profesor Unrat Henryka Manna z 1905 r. Przedstawia on tragiczną historię nauczyciela gimnazjum, który doprowadza się do upadku w wyniku fascynacji tanią piosenkarką kabaretową o pseudonimie Lola Lola. 

 

Aktualne informacje i relacje z LATA 2023 na facebook’owym profilu >TUTAJ<

 

 

REALIZATORZY LATA MUZ WSZELAKICH 2023:

 • Cafe Noir
 • Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze
 • Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
 • Filharmonia Zielonogórska
 • Fundacja Kolektyw Dźwięku
 • Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino
 • Klub Piekarnia Cichej Kobiety
 • Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”
 • Muzeum Etnograficzne w Ochli-Zielonej Górze, Ogród Botaniczny i Mini ZOO
 • Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
 • Zielonogórski Ośrodek Kultury
 • Zielonogórski Ośrodek Kultury – filia w Starym Kisielinie
 • Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgu Lubuskiego

 

DANE ADRESOWE REALIZATORÓW IMPREZ:

Cafe Noir
al. Niepodległości 22, 65-048 Zielona Góra
tel. 665 783 458
www.facebook.com/CafeNoirZG

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze
ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 14, 65-021 Zielona Góra
tel. 660 481 635
www.centrumnaukikeplera.pl
www.centrumprzyrodnicze.pl
www.facebook.com/cnkcentrumprzyrodnicze

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra
tel. 693 891 680
www.centrumnaukikeplera.pl
www.planetariumwenus.pl
www.facebook.com/cnkplanetariumwenus

Europe Direct Zielona Góra
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.facebook.com/EDZielonaGora

Fundacja Kolektyw Dźwięku
www.corno.pl
www.facebook.com/CornoBMF

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice
tel. 884 309 488, 603 112 487
www.facebook.com/FundacjaCP

Fundacja Tłocznia
ul. Wierzbowa 1A, 65-376 Zielona Góra
fundacjatlocznia.pl
www.facebook.com/FundacjaTlocznia

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda
pl. Powstańców Wlkp. 10, 65-075 Zielona Góra
tel. 68 325 65 14
www.filharmoniazg.pl
www.facebook.com/filharmoniazg

Klub Piekarnia Cichej Kobiety
ul. Fabryczna 13, 65-410 Zielona Góra
tel. 501 093 724
www.cichakobieta.pl
www.facebook.com/piekarnia.cichejkobiety

Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”
al. Wielkopolska 3 (Zamek-SDK)
66-100 Sulechów
www.przewodniklubuski.pl
www.facebook.com/przewodniklubuski

Lubuska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Zielonej Górze
ul. Ludwika Zamenhofa 1, 65-186 Zielona Góra
www.facebook.com/lubuskaohp

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli
ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra
tel. 68 321 15 91 (centrala), tel. 68 321 11 93 (dział oświatowy), tel./fax 68 321 14 73
www.muzeumochla.pl
www.facebook.com/ME.Ochla

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra
www.zielonagora.ptma.pl

Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”
ul. Zatonie- Strumykowa 11, 66-004 Zielona Góra
www.naszezatonie.org.pl
Nasze Zatonie (www.facebook.com/profile.php?id=100077368126896)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra
tel. 68 453 26 35, fax 68 453 26 03
www.wimbp.zgora.pl
www.facebook.com/biblioteka.norwida

Zielonogórski Ośrodek Kultury
ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra
tel. 68 451 10 11, fax 68 451 10 03
www.zok.com.pl
www.facebook.com/ZielonogorskiOsrodekKultury/

Zielonogórski Ośrodek Kultury – Filia w Starym Kisielinie
ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53, 66-002 Zielona Góra
tel. 880 227 787
www.facebook.com/PalacStaryKisielin

Lato Muz Wszelakich 2023

Wakacje w mieście mogą być kolorowe. Doskonale wiedzą o tym Zielonogórzanie, którzy już po raz dwudziesty będą mieć możliwość skorzystać z wielu niesamowitych wydarzeń w ramach Lata Muz Wszelakich. Czym jest Lato Muz Wszelakich? To cykl wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz inne instytucje, stowarzyszenia czy fundacje podczas wakacji. Letnie działania przygotowywane są z myślą o mieszkańcach i turystach w każdym wieku. Zdecydowana większość wydarzeń odbywa się w plenerze, gdzie wstęp jest bezpłatny.  

Pierwszego lipca startuje wyjątkowa, bo 20. edycja Lata Muz Wszelakich, a na oficjalne jubileuszowe świętowanie zapraszamy w czwartek, 6 lipca na Plac Teatralny. Będą niespodzianki!

W ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich odbędzie się 140 różnych wydarzeń na terenie całej Zielonej Góry, również dzielnicy Nowe Miasto. Spotkamy się w 15. różnych lokalizacjach, m.in. na Placu Teatralnym, w parku i Pałacu w Starym Kisielinie, na placu przed Filharmonią Zielonogórską oraz oczywiście na deptaku.

Lato Muz Wszelakich to także tematyczne cykle spotkań. Organizuje je zarówno Zielonogórski Ośrodek Kultury ZOK, jak i inne placówki i instytucje, nie tylko miejskie.

 

Cykle organizowane przez Zielonogórski Ośrodek Kultury:

 • ODWIEDZINY W URODZINY
 • BAJKI, BAJDY, BANIALUKI
 • BON VOYAGE Z FILMEM FRANCUSKIM
 • OKNO NA MUZYKĘ
 • BUSKERTOUR
 • POTAŃCÓWKI W PARKU

Cykle organizowane przy wsparciu Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:

 • BLUESOWE NOCE (Klub Piekarnia Cichej Kobiety, cichakobieta.pl)
 • KONCERTY PROMENADOWE (Filharmonia Zielonogórska, filharmoniazg.pl)
 • NIE NUDZĘ SIĘ LATEM (Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl)
 • Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, biblioteka.zgora.pl)
 • RODZYNKOWANIE, CZYLI WINOBRANIE DLA DZIECI (Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, fundacjacp.org)
 • STARE KINO W RUINACH (Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”, www.naszezatonie.org.pl) filmy dzięki FlixClassic, flixclassic.pl
 • WIECZORY U LUTERANÓW (Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”, ztscantores.pl)
 • CORNO BRASS MUSIC FESTIVAL (Fundacja Kolektyw Dźwięku, corno.pl)
 • A NIEBO GWIAŹDZISTE NADE MNĄ… (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Zielonej Górze, www.zielonagora.ptma.pl)
 • ZDROWY KRĘGOSŁUP – PILATES W PLENERZE (Europe Direct w Zielonej Górze, www.europedirect-zielonagora.lubuskie.uw.gov.pl)

Więcej o cyklach tematycznych organizowanych w ramach Lata Muz Wszelakich 2023 przeczytasz w zakładce „Cykle imprez z opisami” oraz na stronach organizatorów.

 

Program – Lato Muz Wszelakich 2023 (doc)

 

UWAGA:
Z przyczyn od nas niezależnych, terminy oraz miejsca wydarzeń mogą ulec zmianie. Wszelkie aktualne informacje znaleźć można na stronach internetowych organizatorów wydarzeń oraz na stronie Lato Muz Wszelakich w serwisie facebook.com

 

MIEJSCA REALIZACJI Lata Muz Wszelakich:

 • Cafe Noir, ul. Niepodległości 22
 • Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 14
 • Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus, ul. Generała Władysława Sikorskiego 10
 • Deptak Zielonogórski
 • Filharmonia Zielonogórska, plac Powstańców Wielkopolskich 10
 • Klub Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13
 • Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
 • Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5
 • Muzeum Etnograficzne w Ochli-Zielonej Górze, ul. Ochla-Muzealna 5
 • Pałac w Starym Kisielinie, ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53
 • Park Książęcy z Zatoniu, ul. Zatonie-Zielonogórska 48A
 • Plac przed Filharmonią Zielonogórską
 • Plac Teatralny
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, ul. Wojska Polskiego 9
 • Wzgórze Winne przy Palmiarni Zielonogórskiej

 

 

 

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wybierz interesujący cię cykl imprez z zakładek poniżej

ODWIEDZINY W URODZINY

 

BEZPŁATNE koncerty na Placu Teatralnym (pierwszy koncert wyjątkowo na Starym Rynku) w każdy czwartek o godz. 19.00. Koncerty i recitale aktorów znanych z wielkiego, a także szklanego ekranu. Na wspólne świętowanie 20. edycji Lata Muz Wszelakich zaprosiliśmy m.in. Katarzynę Jamróz, Tadeusza Chudeckiego, Stanisława Górkę, Ewę Kuklińską i innych. Szczegóły poniżej.

 

 

6 lipca, godz. 19.00, Stary Rynek

Zakątek łagodnego brzmienia koncert wahadłowy

 

 

Niezwykły, uliczny spektakl muzyczny w trakcie którego równolegle zagrają „dwie scen”, na których usłyszycie Państwo ballady Leonarda Cohena, najpopularniejsze piosenki zespołów Stare Dobre Małżeństwo i Raz Dwa Trzy, oraz niezapomniane teksty Marka Grechuty. Do tego, wśród Was pojawi się „Machina Poetycka” z interaktywnymi limerykami autorstwa Cezarego Żołyńskiego. Jakby tego było mało… na finał, z ogniem zatańczy Grupa Kuglarska Homra Fireshow. To będą niezapomniane i pełne artystycznych wrażeń ponad dwie godziny, które wspólnie spędzimy w Zakątku Łagodnego Brzmienia.

 

 

13 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

Recital Katarzyny Jamróz

 

 

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Krakowie (1992). Laureatka Grand Prix na XIV Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1993) i Kabaretonu Opolskiego (1994 i 1995 – miejsce I i III), a także Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie (1998 – miejsce I). Wystąpiła w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych w czołowych teatrach na terenie Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia, Rzeszowa, Gliwic oraz na terenie całego kraju podczas wyjazdów plenerowych. Wystąpiła w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i serialowych. Wystąpiła na kilkuset koncertach, recitalach o charakterze ogólnopolskim, państwowym czy też na rzecz wielu Domów Kultury i miast w Polsce. Współpracowała dwie dekady z orkiestrą Zbigniewa Górnego, z Jackiem Cyganem, Wojciechem Młynarskim i Leopoldem Kozłowskim, także z Grupą MoCarta i Opolskim Kabaretonem. Związana była z Kabaretem „Loch Camelot” w Krakowie oraz z „Piwnicą pod Baranami”. Najważniejsze produkcje filmowe to m.in.: „Pożegnanie z Marią” czy „Biały kruk”. Dodatkowo kilkanaście seriali jak m.in.: „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Kryminalni”, Prawo Agaty” – role regularne. Role teatralne, m.in.: „Cabaret” – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów, „Hej, kolęda…czyli stół polski” – Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków, „Kochajmy się” przedstawienie impresaryjne, Loch Camelot, Kraków, „Hair” – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia, „Chicago” – Teatr Muzyczny, Gliwice, „Serce moje gram” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Tango Piazzolla” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Piaf” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Krzyżacy” – Sala Kongresowa PKiN, Warszawa, „Cafe Sax. Piosenki Agnieszki Osieckiej” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Jabłko” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Drzewa umierają stojąc” – Teatr Telewizji, „Zagubieni” – Teatr Telewizji, „Idź do panny Torpe Billetdoux Francois”- Teatr Telewizji. Ostatnio Teatr Komedia: „Atrakcyjna wdowa”. Ważniejsze produkcje muzyczno-estradowe o zasięgu krajowym: „Gala Piosenki Biesiadnej pod Orkiestrą Zbigniewa Górnego” (1995-2020). Dodatkowo w ramach twórczości i dorobku zawodowego: nagrania lektorskie (audiobooki), nagrania muzyczne na płytach CD, debiut poetycki „Nieprzemyślenia” 2021 (Wydawnictwo Austeria). Wciąż aktywna zawodowo na deskach teatralnych oraz muzycznych. Występuje od kilku lat m.in. w sztukach komediowych Krakowskiej Fundacji Teatralnej: „Kobieta idealna” i „Miłosna pułapka”. Obecnie na stałe mieszka w Krakowie. W maju 2023r. debiutowała na scenie Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie z własnym recitalem muzycznym pt. „Pomiędzy”, opartym na tekstach piosenek jej autorstwa. Od 2022r. zawodowo związana jest i reprezentowana przez Agencję CHUM Karola Chuma (opr. Wydawnictwo CHUM).

Podczas recitalu w Zielonej Górze aktorka zaprezentuje swoje ulubione utwory oraz  znane i  lubiane przeboje.

 

20 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

Koncert  na Dwa Głosy recital Agnieszki Wielgosz i Marka Sadowskiego

 

 

Agnieszka Wielgosz – absolwentka  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Społecznej Szkoły Baletowej. W swojej karierze zagrała dotychczas w blisko setce produkcji teatralnych, serialowych i filmowych (Teatr Bagatela, Rampa, Fundacja Aurea Porta, Diabeł ). Widowisko „Era Schaeffera”, w którym brała udział, wystawiane było nie tylko w Polsce, ale również odbyło trasę po Włoszech, Hiszpanii, czy Szkocji. Obecnie można ją oglądać między innymi na deskach Wrocławskiego Teatru Komedia i Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie i Teatru Kamienica w Warszawie . Serca  publiczności zdobyła rolą posterunkowej Agnieszki w serialu „Złotopolscy „ i  Fretki w serialu „Camera Cafe „. Od kilku lat uwodzi jako femme fatale Malwina w serialu „Pierwsza Miłość”.

Marek Sadowski – Aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Zanim zawodowo zajął się aktorstwem, pisał i wystawiał własne teksty, w tym nagradzany monodram „Dylemat Niebieski”, którym zdobył zaproszenie na Festiwal Festiwali Teatru Jednego Aktora (TOSTJA), gdzie występował obok Ewy Błaszczyk, Doroty Stalińskiej, czy Jana Peszka. Po trzech latach studiów filologii romańskiej na specjalności translatorycznej, rozpoczął naukę w Państwowym Policealnym Studium Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Na scenie zawodowej debiutował w 2012 roku rolą krawca Motla w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jerzego Gruzy. W Teatrze Kamienica występuje w roli Mieczysława w spektaklu „Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

źródło – Teatr Kamienica

 

Podczas recitalu w Zielonej Górze artyści zaprezentują piękne liryczne piosenki, ballady, , liryki i przeboje, które wszyscy  znamy i kochamy.

 

27 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

„Ten drogi Lwów, to miasto snów” recital Stanisława Górki

 

 

Piosenki i skecze folkloru lwowskiego i żydowskiego oraz piosenki emigracyjne o Lwowie.

Reżyseria: Stanisław Górka, Wojciech Machnicki, Zbigniew Rymarz

Opracowanie muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman

 

prof. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”.

Założyciel i dyrektor od 1992 roku „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z Teatrem Pod Górkę współpracowali wybitni reżyserzy: Grażyna Matyszkiewicz, Jacek Bursztynowicz, Tadeusz Wiśniewski,  Wojciech Solarz, Piotr Ziniewicz, Sławomir Gaudyn; autorzy: Rafał Wojasiński, Irena Sarnecka-Derkacz, Lidia Gierwiałło, Małgorzata Kupiszewska, Wojciech Młynarski kompozytorzy: Jery Derfel, Zbigniew Rymarz; oraz aktorzy: Agnieszka Kotulanka, Ewa Bułhak, Danuta Stenka, Joanna Trzepiecińska, Marta Dobosz, Katarzyna Łaniewska, Andrzej Łapicki,Anna Markowicz, Monika Świtaj, Wojciech Machnicki.

Andrzej Perkman – muzyk, pianista, kompozytor, aranżer i akompaniator. Absolwent Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Politechniki Warszawskiej. Wykładowca na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Kierownik muzyczny koncertów i widowisk artystycznych.

 

3 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

Piosenki z… Kamienicy recital Justyny Sieńczyłło

 

 

Aktorka teatralna i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ponad dwie dekady występowała na deskach stołecznego Teatru Powszechnego. Jej talent wokalny doceniony został zarówno przez twórców, jak i widzów warszawskich teatrów muzycznych – Syrena i Roma. Laureatka licznych nagród teatralnych, w tym między innymi: nagrody na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Anieli  w „Ślubach panieńskich” (1995), nagrody na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu za rolę Chris w „Tańcach w Ballybeg” (1993), nominowana do Feliksów Warszawskich w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” za rolę tytułową w spektaklu „Wiera Gran” (2013). Z powodzeniem łączy życie zawodowe, pasję i biznes. Piękniejsza część pary dyrektorskiej warszawskiego Teatru Kamienica i współtwórczyni  jego sukcesu. Na co dzień ustala repertuar, negocjuje kontrakty i zaraża optymizmem. Od lat zaangażowana w działalność charytatywną.

źródło – Teatr Kamienica

 

Zapraszamy Państwa na niezwykłe muzyczne  spotkanie z aktorką podczas, którego zaprezentuje piosenki, które wykonuje  podczas spektakli w warszawskim Teatrze Kamienica.

 

10 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

STARE & NOWE recital Krzysztofa Daukszewicza

 

 

Krzysztof Daukszewicz (ur. 1947) – satyryk, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Działalność estradową rozpoczął w Szczytnie. Po przeprowadzeniu się do Warszawy bardzo szybko zdobył popularność. Z Januszem Gajosem współtworzył kabaret Hotel Nitz, od 1986 do 1990 roku występował w kabarecie Pod Egidą. Przez wiele lat realizował swoje programy satyryczne w TV. Od 2005 roku stały gość programu publicystyczno-satyrycznego „Szkło kontaktowe” w TVN24.

źródło – Pruszyński i S-ka

 

17 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

SCHODY, PIÓRA, BRYLANTY recital Ewy Kuklińskiej

 

 

Ikona stylu, wzór kobiecości i elegancji. Aktorka, piosenkarka, tancerka i choreograf Ewa Kuklińska w specjalnym letnim show. W programie polskie i światowe hity, piosenki, które doskonale znamy ze światowych list przebojów w interpretacji pani Ewy a także przeboje filmowe. Wszystko w scenerii piór, brylantów i wspaniałych kreacji scenicznych gwiazdy. Dużo wspólnej zabawy i niespodzianek dla publiczności.

Ewa Kuklińska – aktorka teatralna ,filmowa i telewizyjna ,choreograf, tancerka ,piosenkarka. Absolwentka szkoły baletowej w Warszawie. Została zaangażowana na trzy lata do Teatru Wielkiego Opery i Baletu. Przez lata tańczyła w najpopularniejszych grupach baletowych  – Naya-Naya i Sabat. Prywatne lekcje śpiewu pobierała u prof. Olgi Lady. Sztukę estradową doskonaliła na studiach w Paryżu (L’Academie Internationale de la Danse, Schola Cantorum de Paris), jako stypendystka rządu francuskiego. W latach 1979–1997 związana była z Teatrem Syrena w Warszawie. W TV Polonia prowadziła program –„Schody, pióra, brylanty”. Wzięła udział w ponad 100 widowiskach telewizyjnych , takich jak np. „Kabaret Starszych Panów”. Obecnie gra  w przedstawieniach impresaryjnych w całej Polsce.

 

24 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

Tadek inaczej recital Tadeusza Chudeckiego

 

 

Widowisko muzyczne „Tadek inaczej” to kolorowe show w którym Tadeusz Chudecki zaprezentuje znane i kochane przez wszystkich szlagiery. Recital ten jest autorską interpretacją popularnych hitów napisanych przez wybitnych kompozytorów i autorów tekstów, które były wykonywane przez znanych piosenkarzy polskich i zagranicznych.

Na repertuar składają się utwory o miłości, tęsknocie i rozstaniach. Piosenki poważne i wesołe, beztroskie i głupie. Piosenki do myślenia, przeżywania ale i do wspólnego śpiewania i zabawy. „Besa me mucho” i „Granada”, „Parole”, „Non, je ne regrette rien”. Utwory Edith Piaf, Władimira Wysockiego, Heleny Vondrackovej, Adriano Celentano, Andrzeja Zauchy, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, Marii Koterbskiej, Zbigniewa Wodeckiego i innych. Artyście na scenie towarzyszyć będzie czteroosobowy zespół muzyczny.

 

BAJKI, BAJDY , BANIALUKI…

 

BEZPŁATNE spektakle teatralne dla dzieci na Placu Teatralnym, w każdy piątek o godz. 17.00. Występować będą teatry z Zielonej Góry, Katowic oraz Łodzi.

 

 

7 lipca, godz. 17.00
PUBLICZNE PERYPETIE PANA PI
, TEATR LALKA W TRASIE

 

 

Publiczne Perypetie Pana Pi to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść o szeroko pojętej samotności. Historia o akceptacji siebie i świata. Główny bohater, Pan Pi spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe, m.in: Komara Karola, Subtelne Miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.

 

14 lipca, godz. 17.00

MAGICZNA FASOLA, TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT – ZIELONA GÓRA

 

 

Interaktywny spektakl, utrzymany w średniowiecznej konwencji, inspirowany klasyczną baśnią, potraktowaną w nieco przewrotny sposób. Losy głównego bohatera – Jaśka, stają się podstawą do wyciągania przez dzieci wniosków na temat słuszności jego postępowania i podejmowanych działań i wyborów. Żywa akcja, zabawne formy plastyczne i lalki, muzyka na żywo.

 

21 lipca, godz. 17.00

JACEK I PLACEK, TEATR MER – ŁÓDŹ

 

 

To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń. Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że nie wszystko złoto, co się świeci”.                            Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: „Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.

 

28 lipca, godz. 17.00

PCHŁA SZACHRAJKA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE

 

 

„Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-Yych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

 

4 sierpnia, godz. 17.00

O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE, TEATR CZTERY KĄTY – ZIELONA GÓRA

 

 

Komu z nas nie zdarzyło się marzyć o wielkim bogactwie? A czy ktoś pamięta jeszcze historię Złotej Rybki? Ciotka Klamotka i Marcelina Monterra Fiubzdziu przeniosą Was do świata dawnej Rosji nad brzeg pewnego błękitnego jeziora, by tam opowiedzieć historię pewnego niezwykłego spotkania.

 

11 sierpnia, godz. 17.00

ZŁOTA RYBKA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE

 

 

Kochające się, niezamożne małżeństwo – Rybak i Baba, mieszkają w nadmorskiej miejscowości i prowadzą niskiej klasy smażalnię ryb. Rybakowi niczego do szczęścia nie brak, jednak Baba nieustannie czuje finansowy niedosyt. Złowienie „charakternej” Złotej Rybki spełniającej życzenia tylko pozornie rozwiązuje problem. Barwna, bogata scenografia, żywiołowe piosenki, wartka akcja oraz fantastyczna gra aktorska, zapewni dzieciom dużo wrażeń wprowadzając w nadmorski świat w rytmie szant. Historia, którą zna cały świat uczy skromności, umiaru i cieszenia się z życia. Pokazuje, że czasem nie widzimy, że szczęście, którego szukamy jest tuż obok. Współczesna inscenizacja umiejscawia bohaterów w …smażalni ryb w Ustce, Sopocie lub innej Łebie.

 

18 sierpnia, godz. 17.00

HISTORYJA O KRÓLU BARNABIE, STUDIO TEATRALNE GULIWER – ZIELONA GÓRA

 

 

Klasyczna bajka z morałem. Dwaj Aktorzy opowiadają a później inscenizują bajkę o królestwie zwanym Brzydolandią, w którym wszyscy mieszkańcy muszą oszpecać się by zadowolić króla

(okropnie brzydkiego, lecz mającego wysokie mniemanie o swojej urodzie). Doprowadza to do groteskowej sytuacji – poddani są tak szpetni, że nikt nie może na nikogo spojrzeć bez obrzydzenia i gaśnie jakiekolwiek uczucie do drugiego człowieka…Ale Król czuje się świetnie… Aż nagle w królestwie rodzi się tajemnicze dziecko… owoc miłości, a ponieważ wszyscy wiedzą, że dzieci są piękne… najpiękniejsze na całym świecie, stokroć piękniejsze od jakiegokolwiek Króla to…?! Co się stanie??? Jak w tej sytuacji postąpi Król? Oczywiście, jak zwykle w bajkach, wszystko kończy się dobrze!

 

BON VOYAGE Z FILMEM FRANCUSKIM

 

BEZPŁATNE seanse filmowe pod chmurką na Placu Teatralnym, w każdą środę o godz. 21.30 (w lipcu) i godz. 21.00 (w sierpniu). Nieoczywiste i przewrotne francuskie kino nie tylko komediowe.

 

 

5 lipca, godz. 21.30

Małe szczęścia, reż. Daniel Cohen

Opowieść o prawdziwej przyjaźni oraz poszukiwaniu tych krótkich chwil, które często mogą dać nam ogromny zastrzyk pozytywnej energii na całe życie.

 

12 lipca, godz. 21.30

Czym chata bogata, reż. Philippe de Chauveron

Bogaty pisarz-celebryta nieopatrznie zaprasza pod swój dach romską rodzinę, co sprawia, że jego świat staje na głowie. 

 

19 lipca, godz. 21.30

Madame, reż. Amanda Sthers

Wyprawiając przyjęcie, wierząca w przesądy Anne postanawia namówić swoją pokojówkę, aby ta udawała hiszpańską arystokratkę.

 

26 lipca, godz. 21.30

A oni dalej grzeszą, dobry Boże! reż. Philippe de Chauveron

Córki państwa Verneuil przygotowują niespodziankę swoim rodzicom z okazji czterdziestej rocznicy ślubu.

 

2 sierpnia, godz. 21.00

Skarb Mikołajka, reż. Julien Rappeneau

W życiu Mikołajka najważniejsi są: mama, tata, szkoła i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc tata chłopca awansuje i rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie rzeczywistość bez najlepszych przyjaciół? Bez rogalików Alcesta, okularów Ananiasza, wygłupów Kleofasa – bez wspólnych psot, zabaw i żartów? To po prostu niemożliwe. Dlatego, by zapobiec nieszczęściu i wpłynąć na decyzję rodziców, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzyma nieuchronną przeprowadzkę.

 

9 sierpnia, godz. 21.00

Niezwykła podróż Fakira, który utknął w szafie, reż. Ken Scott

Młody fakir przybywa do Paryża marząc, by zwiedzić IKEĘ. W skutek zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż po Europie.

 

16 sierpnia, godz. 21.00

Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos

Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor, nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie.

OKNO NA MUZYKĘ

 

BEZPŁATNE koncerty muzyki kameralnej (i nie tylko) realizowane w parku przy ruinach Pałacu w Zatoniu, w wykonaniu muzyków z Zielonej Góry i zaproszonych gości. Koncerty odbywają się w lipcowe soboty o godz. 21.30 w Parku Książęcym w Zatoniu. Zachęcamy by na koncerty zabierać ze sobą koce piknikowe i leżaki.

 

 

15 lipca, godz. 21.30

Piazzola Duo recital Piotra Zubka i Janka Pentza

W setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli, Piotr Zubek i Janek Pentz odkrywają na nowo zapomniane pieśni argentyńskiego kompozytora, wirtuoza bandoneonu, pioniera nuevo tango. Nowatorskie, współczesne aranżacje łączą w sobie finezję jazzowej improwizacji wokalnej z unikalnym brzmieniem akustycznej gitary fingerstyle.

Piotr Zubek – wokalista, autor tekstów, kompozytor, aktor, radiowiec. Zdobywca ponad 300 nagród na festiwalach w całej Polsce. Współtwórca m. in. koncertu „Życia mała garść” (Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu), płyty charytatywnej „Czarodzieje Uśmiechu” (sprzedane w ponad 250 tys. egzemplarzy!), płyty i koncertu “Nasza Niepodległa”. Artysta wielu scen polskich i zagranicznych. Uczestnik programów telewizyjnych: Bitwa Na Głosy, Od Przedszkola do Opola, Must Be The Music, także telewizyjnych koncertów tematycznych. Laureat Mateusza Trójki w kat. “jazzowy debiut roku”. Współpracował z artystami takimi jak: Kasia Cerekwicka, Andrzej Krzywy, Natalia Kukulska, Jacek Cygan, Marek Piekarczyk, Kayah, Maryla Rodowicz, Ania Wyszkoni, Alicja Majewska, Majka Jeżowska, Mietek Szcześniak, Monika Borzym, Sławek Uniatowski, PECTUS, Lombard, Kasia Wilk, Adam Sztaba, Czesław Mozil, Zbigniew Wodecki.

Janek Pentz – gitarzysta i kompozytor kojarzony ze sceną fingerstyle, mający za sobą koncerty z artystami takimi, jak m. in. Tommy Emmanuel, Andrew York, Andy McKee, Luca Stricagnoli, Daniel Cavanagh (Anathema), Alex Misko, Igor Presnyakov, Adam Palma, BAiKA (Banach&Kafi), pARTyzant, Marek Napiórkowski, Mirosław Czyżykiewicz, Lion Shepherd, Stefano Barone. Wyróżniony przez Magazyn TopGuitar w zestawieniu “22 Wspaniałych”. Koncertował z powodzeniem w Polsce, Austrii, Niemczech, Belgii i Holandii, jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych. Informacje dotyczące jego działalności, w tym wywiady, były publikowane m.in. w magazynach Top Guitar, Gitarzysta, Polskim Radiu, Antyradiu, niemiecką rozgłośnię hr2 kultur, muzyka zaś przez prestiżową amerykańską wytwórnię CandyRat Records. Autor dwóch płyt z muzyką autorską: “Heroic Dreams…” (2017) i “Eternity” (2019)

 

 

 

22 lipca, godz. 21.30

Po hiszpańsku, po włosku i po niemiecku czyli operetka w trzech wymiarach

Trzech fantastycznych artystów, z trzech różnych miast (Warszawa, Poznań, Zielona Góra), wirtuozów w swojej dziedzinie, spotkało się by stworzyć Trio Voce. Krystalicznie czysty głos sopranu, głębia i dynamika tenoru oraz pełna harmonia brzmienia fortepianu, sprawią że koncerty tego kameralnego składu oraz ich bogaty repertuar przeniosą Państwa w świat muzyki klasycznej, filmowej, operowej, operetkowej, musicalowej, rozrywkowej. To wszystko co robimy to Nasza największa pasja, którą zajmujemy się od ponad 25 lat. Każdy z członków zespołu ma wyśpiewanych i zagranych setki koncertów z wieloma muzykami z Polski, Europy oraz świata. Zdobyliśmy ogromne doświadczenie sceniczne występując na scenach oper, operetek, filharmonii, domów kultury czy koncertach okolicznościowych. Każdy z Nas ma swoje pasje osobiste (sport, podróżowanie, historia, literatura), ale Naszą wspólną pasją jest muzyka i wszystko co z nią związane. Zapraszamy do zapoznania się z Naszą bogatą ofertą koncertową.

 

Po Hiszpańsku, po Niemiecku i po Włosku czyli operetka w trzech wymiarach – koncert poświęcony muzyce operetkowej oraz musicalowej trzech Państw Hiszpanii, Włoch oraz Niemiec. Lekka i przyjemna forma muzyczna jaką jest operetka ma za zadanie odciągnąć Naszego słuchacza od codziennych problemów i tempa pracy. Największe dzieła tej formy scenicznej wokalno – instrumentalnej Rzostaną zaprezentowane na koncercie. Usłyszą Państwo dzieła takich kompozytorów jak: Imre Kalman, J. Strauss, I. Albeniz, R. Stolz itp.

Barbara Gutaj Monowid – sopran
Marek Szymański – tenor
Sebastian Cieśliński – fortepian.

 

 

29 lipca, godz. 21.30

Pocztówka z Paryża z Cameratą Trio

Na koncercie wystąpi trio instrumentalne Camerata Trio, która wykona utwory muzyki francuskiej (filmowej, programowej, wokalnej, poważnej itp.), kompozytorów takich jak: Gabriel Faure, Camille Saint-Saens, Claude Debussy, Jean-Philippe Rameau, jak również usłyszą Państwo popularne melodie i piosenki francuskiej sceny muzyki POP, muzyki rozrywkowej takich wokalistów jak: Charles Aznavour, Edith Piaf, Tino Rossi. Wszystkie utwory zostaną wykonane w wersji instrumentalnej na skrzypce, wiolonczelę oraz fortepian.

 

Zespół Camerata Trio powstał w 2010 roku. Jako Absolwenci Akademii Muzycznych w Poznaniu i Gdańsku, zapragnęliśmy wspólnego koncertowania, wspólnych występów scenicznych i możliwości dawania Państwu olbrzymiej radości z Naszych koncertów. Repertuar jaki wykonujemy jest bardzo bogaty i urozmaicony, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na Naszych koncertach wykonujemy muzykę kameralną, klasyczną, filmową, musicalową, operową operetkową itp. Na Nasze koncerty zapraszamy artystów z Polski (solistów Opery Poznańskiej, Zespołu Śląsk, Opery Narodowej), Europy (Włochy, Francja, Hiszpania, Szkocja, Ukraina, Mołdawia, Grecja), oraz całego świata (Brazylia, Kolumbia, Peru, Chile, Argentyna, Gabon, Senegal, Nigeria). Uświetniamy Naszą muzyką uroczystości związane z obchodami dni miast, imprezami firmowymi, spotkaniami rodzinnymi. Koncertujemy w Pałacach, Zamkach, Hotelach, Kurortach, Domach Kultury, wszędzie tam gdzie możemy pozostawić po sobie niezapomniane wspomnienia. Na Naszej stronie znajdą Państwo Nasze propozycje koncertów tematycznych, przygotowanych specjalnie na różnorodne imprezy okolicznościowe tj. Dzień Niepodległości, Koncert Bożonarodzeniowy, Koncert Karnawałowy i wiele innych propozycji wraz z repertuarem.

Od 11. lat Cameratę Trio tworzą:
Kamila Susłowicz – skrzypce,
Arkadiusz Szydło – wiolonczela,
Sebastian Cieśliński – fortepian.

 

BUSKER TOUR

 

22 – 23 sierpnia 2023, deptak

 

 

W dniach 22 – 23 sierpnia 2023 w Zielonej Górze odbędzie się Busker Tour – objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku. Buskerzy z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny i innych krajów zaprezentują programy artystyczne i rozrywkowe dla publiczności w każdym wieku

Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny, programując festiwal, stawia na zaprezentowanie bogactwa sztuki ulicznej, która daje miejsce na improwizację i eksperymenty. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin.

W programie jest kilkanaście różnych spektakli i koncertów, a każdy z nich zostanie zaprezentowany na zielonogórskim deptaku kilka razy.  

Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory. 

Zaproszonych buskerów różnią nie tylko dziedziny sztuki i rekwizyty, z których korzystają, ale także doświadczenie i kraj pochodzenia. Większość zaproszonych artystów wystąpi w Polsce po raz pierwszy. 

 

BEZPŁATNE Busker Tour to objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku z udziałem buskerów z całego świata. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin. Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory.

 

BUSKERZY

 

Cescoartist „Ridi che ti fa bene” | Włochy | Klaunada

 

 

Francesco Laganara urodził się w Bari we Włoszech i ma pochodzenie tajskie i włoskie. Po raz pierwszy zetknął się z iluzją, gdy miał 10 lat i tak bardzo poświęcił się opanowaniu swoich umiejętności, że pracował na pierwszych zleceniach, gdy miał zaledwie 15 lat.

W szkole średniej dołączył do szkolnego teatru i zainteresował się sztukami performatywnymi. Na ulicy występuje od 18 roku życia, łącząc magię, pantomimę i klaunadę. Uwielbia występować we Włoszech, gdzie „publiczność jest szalona”. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie, jak mówi: „ludzie są bardziej nieśmiali, ale jeśli kochasz to, co robisz, wszystko idzie dobrze”. Ludzie często zapominają się uśmiechać, ale pokaz „Ridi che ti fa bene” przypomina o tym, jak ważne jest, by czasem odpuścić.

Cesco publikuje filmy ze swoimi gagami na platformie TikTok, gdzie zyskał ponad 1 milion obserwujących. Cesco wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

The Gipsy Marionettist „Cygański Marionetkarz” | Rom pochodzący z Bośni, obecnie mieszka we Włoszech | Teatr lalek

 

 

Rasid Nikolic urodził się w 1989 roku w byłej Jugosławii, tuż po upadku muru berlińskiego i przed wybuchem konfliktu bałkańskiego. Aby uciec przed wojną, jego rodzina przeniosła się do Włoch. Są Romami, lepiej znanymi jako Cyganie.

Dzieciństwo i pochodzenie Rasida wpłynęły na jego twórczość. Wybrał „The Gipsy Marionettist” (Cygański Marionetkarz) jako swój pseudonim sceniczny, a swój spektakl wykorzystuje jako okazję do wyjaśnienia kultury romskiej i bałkańskiej. Wierzy, że marionetki mają pierwotną i mistyczną moc jako forma egzorcyzmu, zdolna dotknąć najgłębszego strachu i ludzkiej duszy.

Każda marionetka jest inspirowana przez członków jego rodziny. Łapczywy i ognisty Szkielet, kruczoczarny i słodki Tygrys, tajemnicza Tancerka Brzucha z orientalną nutą i wiele innych. Dowiedz się więcej o ich brawurowej podróży z Jugosławii do Włoch i jak wpłynęła ona na ich relacje rodzinne, struna po strunie.

 

Performer MONK „Nirvana Show” | Żonglerka, drabina ekwilibrystyczna | Japonia

 

 

„Nauczanie Karmy” to dynamiczny pokaz z elementami żonglerki, komedii i iluzji.

Pochodzący z Japonii MONK w humorystyczny sposób tłumaczy prawo Karmy, pokazując jednocześnie swoje umiejętności cyrkowe. MONK dąży do odnalezienia prawdy poprzez osiągnięcie swojego ostatecznego celu — nirwany.

 

Cia Patagonia „Cała podróż” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

 

 

Duo Patagonia to argentyński duet, który powstał w 2020 roku i łączy kilka dyscyplin, w tym cyrk współczesny, taniec i muzykę.

„Cała podróż” to spektakl o parze podróżników, która zgubiła się i musi dotrzeć do celu przed zmierzchem. Do pokonania mają jeziora, góry i bezkresne pustynie. Muszą dzielić tę samą przestrzeń i współpracować, aby znaleźć właściwą trasę. Ich podróż wypełniona tańcem i akrobatyką przyniesie wiele przygód, kłótni i śmiechu. Czy uda im się wspólnie dotrzeć do celu? Duo Patagonia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Proyecto LupA „Tierra y Las Vias” | Argentyna | Muzyka

 

 

Proyecto LupA urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Konserwatorium Alberto Ginastera w Buenos Aires, specjalizując się w grze na fortepianie. Studiował również grę na gitarze. Później wkroczył do świata cyrku, skupiając się na żonglerce kontaktowej i klaunadzie. Ukończył również dwuletnie szkolenie aktorskie w Barcelonie.

Jego pierwszy album „Tierra y las Vías” został zainspirowany ruchem „croto” w Argentynie na początku XX wieku. Poprzez muzykę stara się przywołać krajobrazy, postacie i historie z tamtego okresu.

Proyecto LupA komponuje na żywo na podstawie stałej struktury przy użyciu loopera, który w połączeniu z instrumentami takimi jak gitara, syntezator, charango, akordeon, piła muzyczna itp. pozwala na chwile improwizacji i eksperymentów oraz tworzenie różnych warstw dźwiękowych.

Jego muzyczne show ma być podróżą przez różne style, brzmienia, klimaty i emocje. Łączy instrumenty elektroniczne i klasyczne, różne style muzyczne, takie jak rock, flamenco, folklor argentyński, muzyka andyjska, muzyka elektroniczna i innych. Proyecto LupA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Sammy Showtime „Sammy Showtime” | Australia | Iluzja

 

 

Sam King rozpoczął swoją przygodę z występami ulicznymi na surowym terenie Adelaide w Południowej Australii. Doskonalił tam swoje umiejętności w iluzji i rzucaniu karty, ostatecznie prezentując swoje charakterystyczne połączenie humoru i iluzji pod nazwą „Sammy Showtime” publiczności na całym świecie. Tworząc swoje autorskie pokazy, Sam nieustannie przesuwa granice tradycyjnej iluzji.

 

Vanina Garaventa „Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) | Argentyna | Teatr lalek

Vanina Garaventa jest aktorką, lalkarką, scenarzystką i nauczycielką teatralną z Argentyny. Ukończyła Escuela Metropolitana de Arte Dramático i szkołę Espacio Crearte (obie w Bueanos Aires). Regularnie występuje na ulicach, w teatrach i szkołach w różnych spektaklach, a od czerwca 2021 roku podróżuje po Ameryce Łacińskiej z dwoma przedstawieniami: „Busqueda” oraz „Mareas Profundas”.

Vanina jest również aktywistką w poszukiwaniu zaginionych osób.

„Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) to spektakl lalkowy napisany i prezentowany przez Vaninę w reżyserii Caroliny Erlich. Główna bohaterka Camila jest dziewczyną, a także lwem morskim, ale zła istota oszukała ją i ukradła jej skórę lwa morskiego. Teraz nadszedł czas, aby ją odzyskać. Vanina wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

POTAŃCÓWKI W PARKU

ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53

BEZPŁATNE  Spotkajmy się na parkiecie w przepięknych okolicznościach przyrody przypałacowego parku w Starym Kisielinie. Tańce pod gołym niebem w czwartki w godz. 17.30 – 21.00.

LIPIEC: 6, 13, 20, 27

SIERPIEŃ: 3, 10, 17, 24

 

 

BLUESOWE NOCE

Klub Piekarnia Cichej Kobiety, www.cichakobieta.pl

WYDARZENIA BILETOWANE. Fani bluesowych brzmień odnajdą je w Klubie Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze.

 

 

7 lipca (piątek), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

 

WILD FLAME

 

Adeama Walkowiak  – wokal
Oskar Kunicki- gitara
Bartosz „Mr. Shuffle” Niebielecki – perkusja
Tomasz Szukalski – bas

Zespół Wild Flame to ostrowsko-wrocławski projekt muzyczny, który

powstał na początku roku 2020. Członkowie zespołu spotkali się pod koniec roku 2019 na scenie wspólnego jam session podczas festiwalu JIMIWAY Blues Festival w Ostrowie Wlkp. Kilka wspólnych dźwięków i decyzja o wspólnym tworzeniu własnej muzyki zapadła szybko. Od pierwszych prób zespół znalazł wspólny

bluesowo-soulowy-funkowy język. Wild Flame to mieszanka doświadczenia, kreatywności muzycznej i miłości do prawdziwej muzyki płynącej z serca. Niewątpliwym atutem zespołu jest Adeama Walkowiak, znakomita brytyjska wokalistka mieszkająca we Wrocławiu. Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej ojciec osiągnął wielki sukces jako pianista zespołu reggae Third World, a jej matka wspomagała wokalnie takie gwiazdy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Jej talent muzyczny, energia Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Takie korzenie zdecydowanie pomogły jej doskonalić styl, muzyczny talent i energię, która przyciąga widownię i szerzę fanów.

Zespół tworzy własne kompozycje, mające swoje źródło w bluesie, soul i funky z domieszką rocka.

W listopadzie 2020 zespół wydał debiutancki album Steel and Fire.

https://www.facebook.com/events/955151959141784

 

 

15 lipca (sobota), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert SIMONA DE ROSA feat. CONFUSION PROJECT

 

 

Simona de Rosa – wokal
Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja

Znakomita Włoska wokalistka jazzowa Simona De Rosa łączy siły z Polskim triem jazzowym Confusion Project aby zagrać wspólną trasę koncertową Poland Tour 2023, złożoną z 12 koncertów w całej Polsce.

Simona De Rosa wydała właśnie swój najnowszy album DJENUB, stworzony we współpracy z liderem Confusion Project, Michałem Ciesielskim, nagrany w Pekinie wspólnie z muzykami tamtejszej sceny. Album ten jest osobistym hołdem wokalistki dla różnych kultur geograficznego południa, z którymi miała okazję się zetknąć i z których bogactwa miała okazję czerpać w tworzeniu swojego unikalnego języka muzycznego. Zawarte są tam zarówno jazzowe aranżacje ludowych utworów z jej rodzimego Neapolu, a także Wietnamu, czy prowincji Yunnan w Chinach, jak i jej autorskie utwory nawiązujące tematyką (i językiem – Arabskim, Hiszpańskim czy Neapolitańskim) do kultur południowych.

Simona wraz z Michałem miała już okazję zaprezentować ten materiał we Włoszech oraz podczas miesięcznej trasy koncertowej w Chinach i Wietnamie w maju tego roku.

Lipcowa trasa koncertowa będzie okazją dla Polskiej publiczności aby zapoznać się z muzyką z tej płyty ale i nie tylko, bowiem zespół wykona również wybrane utwory z jej wcześniejszych płyt, projektu EU Jazz Encounters in China, który współtworzy razem z Michałem Ciesielskim oraz utwory z repertuaru Confusion Project, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Simona De Rosa jest charyzmatyczną wokalistką jazzową, absolwentką Queens College w Nowym Jorku, nagrodzoną m.in. Stypendium im. Dennisa Irwina, czy 1-szą nagrodą dla wokalistów big-bandowych w ramach festiwalu Casa Del Jazz w Rzymie. Simona De Rosa ma w swoim dorobku koncerty na całym świecie, od Nowego Jorku po Pekin czy Singapur, zaangażowana również w działalność dydaktyczną, dając warsztaty wokalne oraz wykładając śpiew jazzowy w Beijing Contemporary Music Academy w Pekinie.

https://www.facebook.com/events/1232722324056098

 

 

21 lipca (piątek), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 20 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert zespołu SFERA – repertuar Carlosa Santany

 

Mirosław Bombik – gitara, wokal
Eugeniusz Olejniczak – wokal, perkusjonalia
Leszek Jasturbczak – organy hammonda, klawisze
Piotr Kwacz – gitara basowa
Edward Piniuta – perkusjonalia
Dorota Sobotkiewicz – perkusjonalia
Stanisław Zimniewicz- perkusjonalia

https://www.facebook.com/events/826478188863110/

 

 

12 sierpnia (sobota), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert OSTY

 

Joanna Skowrońska – śpiew, flety, elektronika
Rafał Igiel – perkusja, davul elektroniczny
Jacek Skowroński – syntezatory, fortepian

OSTY, tworzą i wykonują alternatywnie elektro-popowe piosenki, dla których punktem wyjścia są polskie (głównie wielkopolskie) pieśni ludowe. Wykonawcy posługują się współczesnym instrumentarium (śpiew, flety etniczne, davul elektroniczny, syntezatory, fortepian elektryczny). Materiał jest w dużej mierze

przetworzony elektronicznie przez odpowiednie urządzenia. Ideą muzyków jest ujęcie źródłowego materiału w formę atrakcyjną dla współczesnego słuchacza. Utwory mają więc formę piosenek, przez co brzmią bardzo przystępnie i współcześnie.

https://www.facebook.com/events/777035260468167/

 

KONCERTY PROMENADOWE Filharmonia Zielonogórska, www.filharmoniazg.pl

BEZPŁATNE koncerty przed Filharmonią Zielonogórską odbywać się będą przez całe wakacje. Przed budynkiem FZ wybrzmi muzyka klasyczna, jazzowa, odbędą się koncerty edukacyjne, a także koncert w ramach CORNO – Brass Music Festival.

 

 

 

1 lipca 2023, godz. 19.00

#wszystkie-struny-swiata

Jakub Kotowski – skrzypce
Zuzanna Włodarczyk – skrzypce
Natalia Rychlik – altówka
Szymon Walenciak – wiolonczela
Aleksandra Janowska – flet
Anna Blum, Kiara Harasimiuk, Zuzanna Miśkiewicz,
Faustyna Piotrowska, Aleksandra Włosek,
Amelia Wychowałek – harfa

W programie m.in.: G. Bizet, A. Vivaldi, J. Brahms, V. Monti, O. Metra, P. Mascagni, F. Schubert, J. Strauss

 

8 lipca 2023, godz. 19.00

#saxophonissimo

Saxademus Quartet (Patrycjusz Pura, Blanka Król, Rafał Pikusa, Jianyu Feng)

Skład Impression Saxophone Ensemble
Soprany: Iwona Grysak, Patrycjusz Pura
Alty: Blanka Król, Iga Stróżyk, Wiktoria Janik
Tenory: Rafał Pikusa, Julia Ogrodnik
Baryton: Feng Jianyu
Bas: Mirosław Jędrzejewski
Dariusz Samól – dyrygent

W programie m.in.: G.F. Haendel, S. Moniuszko, I. Albeniz, J. Brahms

 

#chopin #gershwin #jazz

14 lipca 2023, godz. 19.00

Filip Wojciechowski – fortepian

W programie: improwizacje jazzowe na temat Bacha,Mozarta,Chopina, Chicka Corei i Gershwina.

 

21 lipca 2023, godz. 19.00

#meninas-duo #vocal #chitarra

MENINAS DUO
Ewelina Koniec – sopran
Bianka Szalaty – gitara

 

28 lipca 2023, godz. 19.00

letni wieczór #w-kameralnym-gronie

Marcin Januszkiewicz – wokal
Rafał Kłoczko – fortepian
Thalloris Quartet
Adam Gołemberski – waltornia

W programie m.in.: utwory z repertuaru M. Grechuty, Kabaretu Starszych Panów, F. Sinatry, E. Johna

 

29 lipca 2023, godz. 12.00, 14.00

muzyczne raczkowanie #zielono-mi

Iwona Goździk – prowadzenie

 

5 sierpnia 2023, godz. 19.00

#vivaldi #poryroku

Paweł Maślanka – skrzypce
Marcin Danilewski – skrzypce
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Zielonogórskiej

W programie: A. Vivaldi

 

12 sierpnia 2023, godz. 19.00

#quebrada #tango #piazzolla

Klaudiusz Baran – akordeon
Kamila Susłowicz – skrzypce
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Zielonogórskiej

W programie utwory A. Piazolli

 

19 sierpnia 2023, godz. 12.00, 14.00

muzyczne raczkowanie #zielono-mi #bis

Yi Ding-Dana – skrzypce
Gaelle Dohen – flet
Maciej Dana – klarnet, saksofon
Iwona Goxdzik – prowadzenie

 

19 sierpnia 2023, godz. 17.00

#cornobrassmusicfestival

Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

Andrew Stone-Fewings, Jan Harasimowicz – dyrygent

Uczestnicy warsztatów instrumentalnych

26 sierpnia 2023, godz. 19.00

#koncert-finałowy

Chór Dziecięcy Artos
Orkiestra  Symfoniczna  Filharmonii  Zielonogórskiej
Danuta Chmurska – przygotowanie chóru
Rafał Kłoczko – dyrygent
Sławomir Kozłowski – prowadzenie

NIE NUDZĘ SIĘ LATEM
Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl

BEZPŁATNE spacery po Zielonej Górze, podczas których odkryjemy tajemnice naszego niesamowitego miasta. Spacery odbywają się co środę, oprowadzać będą licencjonowani przewodnicy oraz piloci wycieczek.

 

5 lipca (środa), godz. 11.00 – 13.00                      

Zielona historia Zielonej Góry spacer przyrodniczy

Spacer prowadzi Grażyna Kulczycka (miejsce zbiórki zbiórka przed aulą „Gagarina” Uniwersytetu Zielonogórskiego ul. Podgórna 50 – godz. 10.45)

 

12 lipca (środa), godz. 17.00 – 19.00

Śladem zielonogórskich Bachusików

Spacer dla dzieci i ich opiekunów, prowadzi Elżbieta Kaszyńska (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

19 lipca (środa), godz. 17.00 – 19.00    

Między Topolową a Nowomiejską

Spacer po nieistniejącym śródmieściu Zielonej Góry, prowadzi Janusz Kapała (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

26 lipca (środa), godz. 11.00 – 13.00    

Chodźmy na Jagodowe Wzgórze i Górę Wilkanowską

Spacer prowadzi Jarek Wnorowski, konieczne wygodne obuwie (miejsce zbiórki parking przy amfiteatrze, ul. Czesława Niemena – godz. 10.45)

 

2 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00 

Sławni mieszkańcy Zielonej Góry na przestrzeni jej dziejów                                                

Spacer prowadzi Jan Czachor (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

 

9 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00 

Zabytki sakralne Zielonej Góry                                                                                         

Spacer prowadzi Jan Frydryk (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

 

23 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00             

Ciekawostki geograficzne Zielonej Góry

Spacer prowadzi Jolanta Łozińska (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

30 sierpnia (środa), godz. 18.00 – 20.00             

Spacer o zmroku. Mroczne miejsca i takie do, których nie poszedłbyś sam, w Zielonej Górze

Spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszkiem (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 17.45)

 

Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, www.biblioteka.zgora.pl

 

 

6 lipca (czwartek), godz. 18.00               

Z książką na leżaku – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

20 lipca (czwartek), godz. 18.00                           

Z książką na leżaku – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

27 lipca (czwartek), godz. 18.00                           

Z książką na leżaku: spotkanie z… Alfredem Siateckim autorem książki Kocha nie oczekując wzajemności – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

3 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Barbarą Wysoczańską autorką książki Aktoreczka – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

17 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Alexem Rogozińskim autorem książki Kto zabił Kopciuszka – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

RODZYNKOWANIE, CZYLI WINOBRANIE DLA DZIECI
Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, www.fundacjacp.org

BEZPŁATNE

Rodzynkowanie to cotygodniowe, sierpniowe, otwarte spotkania dla dzieci, podczas których poznają one historię i tradycję Miasta Zielona Góra, z przewodnim tematem winogrona rodzynek. Program realizują wieloletni animatorzy, winiarze z Winnicy Żelazny oraz Fundacja Akademia Tradycji.

Spotykamy się na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni.


5 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Skąd biorą się rodzynki? Krótka lekcja o owocach winogron. Rośnij nam rośnij, czyli jak pielęgnować winogrona.


12 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Zabawy w dawnej Zielonej Górze – czyli najstarsze podwórkowe gry i zabawy. Dlaczego Zielona Góra jest zielona, czyli historia Winogron w Zielonej Górze.


19 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Rodzynkowe plakaty, czyli dziecięce plakaty Winobraniowe


26 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Robimy sok z winogron!


2 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Pamiarni
W poszukiwaniu rodzynek- podchody na winnych wzgórzach.

 

WIECZORY U LUTERANÓW
Stowarzyszenie Śpiewacze „Cantores”, www.ztscantores.pl

WYDARZENIA BILETOWANE Cykl koncertów kameralnych w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 11).

 

6 sierpnia (niedziela), godz. 19.00                       

Wieczory u Luteranów: koncert kameralny Cappella Viridimontana

Kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna. W ciągu dotychczasowej działalności zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Słowacja).

 

13 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Wieczory u Luteranów: recital Michała Kocot (organy i klawesyn)

 

20 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Wieczory u Luteranów: koncert kameralny

wykonanie: Aleksandra Bryła (skrzypce), Monika Woźniak (fortepian historyczny)

 

CORNO BRASS MUSIC FESTIVAL
Fundacja Kolektyw Dźwięku, www.corno.pl

VII CORNO – Brass Music Festival odbędzie się w dniach 15–19 sierpnia 2023, jak zawsze w Zielonej Górze. Odbędzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane – waltornia, trąbka, puzon i tuba. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej, Dizzy Boyz Brass Band oraz chilijsko-kolumbijski zespół Los Pitutos. CORNO – Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy.

 

15 sierpnia (wtorek), godz. 20.00 | BEZPŁATNE

KONCERT PLENEROWY | BRASS PARADE
Start na placu Bohaterów Westerplatte, potem wspólny muzyczny przemarsz na Plac Teatralny

Dizzy Boyz Brass Band to zespół występujący w typowym nowoorleańskim składzie brass bandu i wykonujący covery największych przebojów muzyki rozrywkowej, muzyki filmowej i jazzowej. W repertuarze Dizzy Boyz Brass Band znajdziemy najbardziej znane hity takich artystów, jak Pharrell Williams, Bruno Mars czy Justin Timberlake. Zespół ma na swoim koncie występy na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie, m.in. na Pfullendorf Brass Festival, International Trumpet Guild, Enter Enea Festival, Made in Chicago czy Net Fest Music Showcase & Conference.

 

16 sierpnia (środa), godz. 19.00 | BEZPŁATNE

KONCERT KAMERALNY
Filharmonia Zielonogórska, Sala Kameralna

W koncercie wystąpią artyści festiwalu w różnych obsadach kameralnych. W programie koncertu znajdą się kompozycje różnych epok muzycznych przygotowane przez artystów podczas festiwalu.

 

17 sierpnia (czwartek), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Teatr Lubuski


Koncert poprowadzą: legendarny waltornista Hollywood Studio, ulubieniec Johna Williamsa – James Thatcher, Raimund Zell – profesor waltorni na Anton-Bruckner-Universität w Linz oraz Vikentios Gionanidis – tubista Deutsche Oper w Berlinie. W programie muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Johna Willamsa, Jerry’ego Goldsmitha, Klausa Badelta czy Alfreda Newmana, z takich filmów jak: E.T., Kapitan Hook, Robin Hood, Rycerz Króla Artura oraz Jak Zdobyto Dziki Zachód, w opracowaniu na duże składy dęte blaszane.

Matias Pineira, Maciej Baranowski, – róg
Jan Harasimowicz, Ryan Darke – trąbka
Louise Pollock, Kris Garfitt – puzon
Vikentios Gionanidis, Roland Szentpali – tuba
Uczestnicy międzynarodowych warsztatów

 

18 sierpnia (piątek), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

SOLIŚCI | ORKIESTRA FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJ
Kościół Najświętszego Zbawiciela

W programie koncertu znajdą się utwory barokowe i klasyczne.
A.Vivaldi – Koncert F-Dur na dwa rogi i orkiestrę smyczkową
C.K. Wagenseil – Koncert na puzon
J.W Hertel – Koncert na trąbkę
Albinoni – Koncert no 8. na obój w opracowaniu na tubę i orkiestrę
W.A. Mozart – Koncert Es-Dur na róg i orkiestrę
Radek Baborak, Hongpark Kim – róg
Manu Mellaerts – trąbka
Kris Garfitt – puzon
Vikentios Gionanidis – tuba
Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej

 

19 sierpnia (sobota), godz. 17.00 | BEZPŁATNE

AKADEMIA BLACHY | KONCERT PROMENADOWY
Plac przed Filharmonią Zielonogórską

Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

Andrew Stone-Fewings, Jan Harasimowicz – dyrygent
Uczestnicy warsztatów instrumentalnych

 

19 sierpnia (sobota), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

WIELKI FINAŁ | LOS PITUTOS & ADAM RAPA
Teatr Lubuski

Chilijsko-kolumbijski zespół, założony w 2015 roku. Tworzą unikalny rodzaj muzyki, łącząc klasyczne rytmy latynoskie, takie jak bolero, cumbia, chacha itp., z brzmieniem lat 60. i 70, z wpływami muzyki afroamerykańskiej, w stylu crooner. Ich crossoverowe kariery, począwszy od wysokiej klasy muzyków klasycznych, a skończywszy na południowoamerykańskim folku, jeszcze bardziej wzbogacają ich muzyczną fakturę.

Álvaro Zambrano – wokal, keybord
Matías Piñeira – waltornia, wokal
Pablo Camus – gitara
Tomás Peralta – kontrabas, gitara, keybord
Cristian Betancourt – perkusja, wokal
Adam Rapa – trąbka

 

A niebo gwiaździste nade mną…

Niezwykłe pokazy nieba gwiaździstego nad nami…!
Fascynująca podróż przez kosmos, przy wykorzystaniu zaawansowanego teleskopu astronomicznego. Wyjątkowe pokazy odbywają się na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni Zielonogórskiej. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać niebo z bliska i zgłębić tajemnice wszechświata.
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Zielonej Górze. Doświadczcie niezwykłych chwil pod opieką ekspertów w dziedzinie astronomii. Będą oni dzielić się swoją wiedzą na temat gwiazd, planet, mgławic i innych fascynujących obiektów, które można zobaczyć na niebie. Warunkiem przeprowadzenia pokazu jest bezchmurne niebo, ponieważ chcemy zapewnić najwyższą jakość obserwacji. 
Nie przegapcie tej niezwykłej okazji do zanurzenia się w kosmicznym pięknie i poszerzenia swojej wiedzy na temat nieba. Dołączcie do nas na Winnym Wzgórzu i dajcie się ponieść fascynującej podróży przez kosmos na pokazach „A niebo gwiaździste nade mną…”! 

Pokazy odbywać się będą w godzinach 20.00 – 23.00 w dniach: 

28 lipca, piątek 

29 lipca, sobota 

30 lipca, niedziela 

25 sierpnia, piątek

26 sierpnia, sobota

27 sierpnia, niedziela

Zdrowy kręgosłup – pilates w plenerze

ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53

Zdrowy kręgosłup – pilates w plenerze to cykl zajęć organizowanych przez Europe Direct w Zielonej Górze. Jest to doskonała okazja dla każdego, kto pragnie zadbać o kondycję swojego kręgosłupa i poprawić ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną instruktorkę fitness, która przekazuje swoją wiedzę i umiejętności w przyjaznej atmosferze. 
Zajęcia w plenerze skierowane są do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom pilatesu, które koncentrują się na wzmocnieniu mięśni korpusu, poprawie elastyczności i równowagi ciała, uczestnicy mogą zwiększyć swoją świadomość ciała oraz zmniejszyć ryzyko dolegliwości kręgosłupa. Dołączając do tych zajęć, uczestnicy nie tylko poprawiają swoje samopoczucie i kondycję fizyczną, ale także mają okazję spędzić czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody w Parku w Starym Kisielinie. 

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 11.00 – 12.00 w dniach: 

17 lipca, poniedziałek

19 lipca, środa

24 lipca, poniedziałek

26 lipca, środa

21 sierpnia, poniedziałek

23 sierpnia, środa

28 sierpnia, poniedziałek

30 sierpnia, środa 

Aktualne informacje i relacje z LATA 2023 na facebook’owym profilu >TUTAJ<

 

 

REALIZATORZY LATA MUZ WSZELAKICH 2023:

 • Cafe Noir
 • Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze
 • Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
 • Filharmonia Zielonogórska
 • Fundacja Kolektyw Dźwięku
 • Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino
 • Klub Piekarnia Cichej Kobiety
 • Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”
 • Muzeum Etnograficzne w Ochli-Zielonej Górze, Ogród Botaniczny i Mini ZOO
 • Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
 • Zielonogórski Ośrodek Kultury
 • Zielonogórski Ośrodek Kultury – filia w Starym Kisielinie
 • Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgu Lubuskiego

 

DANE ADRESOWE REALIZATORÓW IMPREZ:

Biuro Wystaw Artystycznych
al. Niepodległości 19, 65-048 Zielona Góra
tel./fax 68 325 37 26
www.bwazg.pl

Cafe Noir
al. Niepodległości 22, 65-048 Zielona Góra
tel. 665 783 458

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze
ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 14,
65-021 Zielona Góra
tel. 660 481 635
www.centrumnaukikeplera.pl
www.centrumprzyrodnicze.pl

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10,
65-454 Zielona Góra
tel. 693 891 680
www.centrumnaukikeplera.pl
www.planetariumwenus.pl

Fundacja Kolektyw Dźwięku
www.corno.pl

Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino
ul. Zatonie-Parkowa 2
66-004 Zielona Góra
www.ogrodykultury.pl

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda
pl. Powstańców Wlkp. 10, 65-075 Zielona Góra
tel. 68 325 65 14
www.filharmoniazg.pl

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej
www.zg.ksm.org.pl

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie
Drzonów 54, 66-008 Świdnica
tel. 68 321 18 56, tel./fax. 68 321 18 29
www.muzeum.drzonow.eu

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z/s w Świdnicy
ul. Długa 27, 66-008 Świdnica k. Zielonej Góry
tel. 68 327 31 13, tel./fax: 68 321 54 78
www.muzeum-swidnica.org

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli
ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra
tel. 68 321 15 91 (centrala), tel. 68 321 11 93 (dział oświatowy),
tel./fax 68 321 14 73
www.muzeumochla.pl

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra
tel./fax. 68 453 26 45
www.pbw.zgora.pl

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – Oddział w Zielonej Górze
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra
www.zielonagora.ptma.pl

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra
tel. 68 453 26 35, fax 68 453 26 03
www.wimbp.zgora.pl

Zielonogórski Ośrodek Kultury
ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra
tel. 68 451 10 11, fax 68 451 10 03
www.zok.com.pl

Zielonogórski Ośrodek Kultury – Filia w Starym Kisielinie
ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53, 66-002 Zielona Góra
tel. 880 227 787
www.starykisielin.com.pl

Zdjęcia z imprez Lata Muz Wszelakich 2023 już wkrótce…

Lato Muz Wszelakich 2023

Wakacje w mieście mogą być kolorowe. Doskonale wiedzą o tym Zielonogórzanie, którzy już po raz dwudziesty będą mieć możliwość skorzystać z wielu niesamowitych wydarzeń w ramach Lata Muz Wszelakich. Czym jest Lato Muz Wszelakich? To cykl wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Zielonogórski Ośrodek Kultury oraz inne instytucje, stowarzyszenia czy fundacje podczas wakacji. Letnie działania przygotowywane są z myślą o mieszkańcach i turystach w każdym wieku. Zdecydowana większość wydarzeń odbywa się w plenerze, gdzie wstęp jest bezpłatny.  

Pierwszego lipca startuje wyjątkowa, bo 20. edycja Lata Muz Wszelakich, a na oficjalne jubileuszowe świętowanie zapraszamy w czwartek, 6 lipca na Plac Teatralny. Będą niespodzianki!

W ramach tegorocznego Lata Muz Wszelakich odbędzie się 140 różnych wydarzeń na terenie całej Zielonej Góry, również dzielnicy Nowe Miasto. Spotkamy się w 15. różnych lokalizacjach, m.in. na Placu Teatralnym, w parku i Pałacu w Starym Kisielinie, na placu przed Filharmonią Zielonogórską oraz oczywiście na deptaku.

Lato Muz Wszelakich to także tematyczne cykle spotkań. Organizuje je zarówno Zielonogórski Ośrodek Kultury ZOK, jak i inne placówki i instytucje, nie tylko miejskie.

 

Cykle organizowane przez Zielonogórski Ośrodek Kultury:

 • ODWIEDZINY W URODZINY
 • BAJKI, BAJDY, BANIALUKI
 • BON VOYAGE Z FILMEM FRANCUSKIM
 • OKNO NA MUZYKĘ
 • BUSKERTOUR
 • POTAŃCÓWKI W PARKU

Cykle organizowane przy wsparciu Zielonogórskiego Ośrodka Kultury:

 • BLUESOWE NOCE (Klub Piekarnia Cichej Kobiety, cichakobieta.pl)
 • KONCERTY PROMENADOWE (Filharmonia Zielonogórska, filharmoniazg.pl)
 • NIE NUDZĘ SIĘ LATEM (Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl)
 • Z KSIĄŻKĄ NA LEŻAKU (Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, biblioteka.zgora.pl)
 • RODZYNKOWANIE, CZYLI WINOBRANIE DLA DZIECI (Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, fundacjacp.org)
 • STARE KINO W RUINACH (Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”, www.naszezatonie.org.pl) filmy dzięki FlixClassic, flixclassic.pl
 • WIECZORY U LUTERANÓW (Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”, ztscantores.pl)
 • CORNO BRASS MUSIC FESTIVAL (Fundacja Kolektyw Dźwięku, corno.pl)
 • A NIEBO GWIAŹDZISTE NADE MNĄ… (Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii oddział w Zielonej Górze, www.zielonagora.ptma.pl)
 • ZDROWY KRĘGOSŁUP – PILATES W PLENERZE (Europe Direct w Zielonej Górze, www.europedirect-zielonagora.lubuskie.uw.gov.pl)

Więcej o cyklach tematycznych organizowanych w ramach Lata Muz Wszelakich 2023 przeczytasz w zakładce „Cykle imprez z opisami” oraz na stronach organizatorów.

 

Informator Kulturalny z programem – Lato Muz Wszelakich 2023 (pdf)

 

 

UWAGA:
Z przyczyn od nas niezależnych, terminy oraz miejsca wydarzeń mogą ulec zmianie. Wszelkie aktualne informacje znaleźć można na stronach internetowych organizatorów wydarzeń oraz na stronie Lato Muz Wszelakich w serwisie facebook.com

 

MIEJSCA REALIZACJI Lata Muz Wszelakich:

 • Cafe Noir, ul. Niepodległości 22
 • Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodnicze, ul. Generała Jarosława Dąbrowskiego 14
 • Centrum Nauki Keplera-Planetarium Wenus, ul. Generała Władysława Sikorskiego 10
 • Deptak Zielonogórski
 • Filharmonia Zielonogórska, plac Powstańców Wielkopolskich 10
 • Klub Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13
 • Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
 • Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5
 • Muzeum Etnograficzne w Ochli-Zielonej Górze, ul. Ochla-Muzealna 5
 • Pałac w Starym Kisielinie, ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53
 • Park Książęcy z Zatoniu, ul. Zatonie-Zielonogórska 48A
 • Plac przed Filharmonią Zielonogórską
 • Plac Teatralny
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida, ul. Wojska Polskiego 9
 • Wzgórze Winne przy Palmiarni Zielonogórskiej

 

 

Aktualne informacje i relacje z LATA 2023 na facebook’owym profilu >TUTAJ<

 

 

REALIZATORZY LATA MUZ WSZELAKICH 2023:

 • Cafe Noir
 • Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze
 • Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
 • Filharmonia Zielonogórska
 • Fundacja Kolektyw Dźwięku
 • Fundacja Ogrody Kultury im. księżnej Dino
 • Klub Piekarnia Cichej Kobiety
 • Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”
 • Muzeum Etnograficzne w Ochli-Zielonej Górze, Ogród Botaniczny i Mini ZOO
 • Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
 • Zielonogórski Ośrodek Kultury
 • Zielonogórski Ośrodek Kultury – filia w Starym Kisielinie
 • Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze „Cantores”
 • Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgu Lubuskiego

 

DANE ADRESOWE REALIZATORÓW IMPREZ:

Cafe Noir
al. Niepodległości 22, 65-048 Zielona Góra
tel. 665 783 458
www.facebook.com/CafeNoirZG

Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze
ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 14, 65-021 Zielona Góra
tel. 660 481 635
www.centrumnaukikeplera.pl
www.centrumprzyrodnicze.pl
www.facebook.com/cnkcentrumprzyrodnicze

Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra
tel. 693 891 680
www.centrumnaukikeplera.pl
www.planetariumwenus.pl
www.facebook.com/cnkplanetariumwenus

Europe Direct Zielona Góra
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
www.facebook.com/EDZielonaGora

Fundacja Kolektyw Dźwięku
www.corno.pl
www.facebook.com/CornoBMF

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice
tel. 884 309 488, 603 112 487
www.facebook.com/FundacjaCP

Fundacja Tłocznia
ul. Wierzbowa 1A, 65-376 Zielona Góra
fundacjatlocznia.pl
www.facebook.com/FundacjaTlocznia

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda
pl. Powstańców Wlkp. 10, 65-075 Zielona Góra
tel. 68 325 65 14
www.filharmoniazg.pl
www.facebook.com/filharmoniazg

Klub Piekarnia Cichej Kobiety
ul. Fabryczna 13, 65-410 Zielona Góra
tel. 501 093 724
www.cichakobieta.pl
www.facebook.com/piekarnia.cichejkobiety

Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”
al. Wielkopolska 3 (Zamek-SDK)
66-100 Sulechów
www.przewodniklubuski.pl
www.facebook.com/przewodniklubuski

Lubuska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Zielonej Górze
ul. Ludwika Zamenhofa 1, 65-186 Zielona Góra
www.facebook.com/lubuskaohp

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli
ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra
tel. 68 321 15 91 (centrala), tel. 68 321 11 93 (dział oświatowy), tel./fax 68 321 14 73
www.muzeumochla.pl
www.facebook.com/ME.Ochla

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
ul. Gen. Władysława Sikorskiego 10, 65-454 Zielona Góra
www.zielonagora.ptma.pl

Stowarzyszenie „Nasze Zatonie”
ul. Zatonie- Strumykowa 11, 66-004 Zielona Góra
www.naszezatonie.org.pl
Nasze Zatonie (www.facebook.com/profile.php?id=100077368126896)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra
tel. 68 453 26 35, fax 68 453 26 03
www.wimbp.zgora.pl
www.facebook.com/biblioteka.norwida

Zielonogórski Ośrodek Kultury
ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra
tel. 68 451 10 11, fax 68 451 10 03
www.zok.com.pl
www.facebook.com/ZielonogorskiOsrodekKultury/

Zielonogórski Ośrodek Kultury – Filia w Starym Kisielinie
ul. Stary Kisielin-Pionierów Lubuskich 53, 66-002 Zielona Góra
tel. 880 227 787
www.facebook.com/PalacStaryKisielin

Cykle imprez z opisami

BEZPŁATNE koncerty na Placu Teatralnym (pierwszy koncert wyjątkowo na Starym Rynku) w każdy czwartek o godz. 19.00. Koncerty i recitale aktorów znanych z wielkiego, a także szklanego ekranu. Na wspólne świętowanie 20. edycji Lata Muz Wszelakich zaprosiliśmy m.in. Katarzynę Jamróz, Tadeusza Chudeckiego, Stanisława Górkę, Ewę Kuklińską i innych. Szczegóły poniżej.

 

6 lipca, godz. 19.00, Stary Rynek

Zakątek łagodnego brzmienia koncert wahadłowy

Niezwykły, uliczny spektakl muzyczny w trakcie którego równolegle zagrają „dwie scen”, na których usłyszycie Państwo ballady Leonarda Cohena, najpopularniejsze piosenki zespołów Stare Dobre Małżeństwo i Raz Dwa Trzy, oraz niezapomniane teksty Marka Grechuty. Do tego, wśród Was pojawi się „Machina Poetycka” z interaktywnymi limerykami autorstwa Cezarego Żołyńskiego. Jakby tego było mało… na finał, z ogniem zatańczy Grupa Kuglarska Homra Fireshow. To będą niezapomniane i pełne artystycznych wrażeń ponad dwie godziny, które wspólnie spędzimy w Zakątku Łagodnego Brzmienia.

 

13 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

Recital Katarzyny Jamróz

Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w Krakowie (1992). Laureatka Grand Prix na XIV Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1993) i Kabaretonu Opolskiego (1994 i 1995 – miejsce I i III), a także Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lublinie (1998 – miejsce I). Wystąpiła w kilkudziesięciu spektaklach teatralnych w czołowych teatrach na terenie Warszawy, Krakowa, Lublina, Radomia, Rzeszowa, Gliwic oraz na terenie całego kraju podczas wyjazdów plenerowych. Wystąpiła w kilkudziesięciu produkcjach filmowych i serialowych. Wystąpiła na kilkuset koncertach, recitalach o charakterze ogólnopolskim, państwowym czy też na rzecz wielu Domów Kultury i miast w Polsce. Współpracowała dwie dekady z orkiestrą Zbigniewa Górnego, z Jackiem Cyganem, Wojciechem Młynarskim i Leopoldem Kozłowskim, także z Grupą MoCarta i Opolskim Kabaretonem. Związana była z Kabaretem „Loch Camelot” w Krakowie oraz z „Piwnicą pod Baranami”. Najważniejsze produkcje filmowe to m.in.: „Pożegnanie z Marią” czy „Biały kruk”. Dodatkowo kilkanaście seriali jak m.in.: „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Kryminalni”, Prawo Agaty” – role regularne. Role teatralne, m.in.: „Cabaret” – Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Rzeszów, „Hej, kolęda…czyli stół polski” – Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Kraków, „Kochajmy się” przedstawienie impresaryjne, Loch Camelot, Kraków, „Hair” – Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Gdynia, „Chicago” – Teatr Muzyczny, Gliwice, „Serce moje gram” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Tango Piazzolla” – Teatr im. Juliusza Słowackiego, Kraków, „Piaf” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Krzyżacy” – Sala Kongresowa PKiN, Warszawa, „Cafe Sax. Piosenki Agnieszki Osieckiej” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Jabłko” – Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego, Radom, „Drzewa umierają stojąc” – Teatr Telewizji, „Zagubieni” – Teatr Telewizji, „Idź do panny Torpe Billetdoux Francois”- Teatr Telewizji. Ostatnio Teatr Komedia: „Atrakcyjna wdowa”. Ważniejsze produkcje muzyczno-estradowe o zasięgu krajowym: „Gala Piosenki Biesiadnej pod Orkiestrą Zbigniewa Górnego” (1995-2020). Dodatkowo w ramach twórczości i dorobku zawodowego: nagrania lektorskie (audiobooki), nagrania muzyczne na płytach CD, debiut poetycki „Nieprzemyślenia” 2021 (Wydawnictwo Austeria). Wciąż aktywna zawodowo na deskach teatralnych oraz muzycznych. Występuje od kilku lat m.in. w sztukach komediowych Krakowskiej Fundacji Teatralnej: „Kobieta idealna” i „Miłosna pułapka”. Obecnie na stałe mieszka w Krakowie. W maju 2023r. debiutowała na scenie Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay” w Krakowie z własnym recitalem muzycznym pt. „Pomiędzy”, opartym na tekstach piosenek jej autorstwa. Od 2022r. zawodowo związana jest i reprezentowana przez Agencję CHUM Karola Chuma (opr. Wydawnictwo CHUM).

Podczas recitalu w Zielonej Górze aktorka zaprezentuje swoje ulubione utwory oraz  znane i  lubiane przeboje.

 

20 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

Koncert  na Dwa Głosy recital Agnieszki Wielgosz i Marka Sadowskiego

Agnieszka Wielgosz – absolwentka  Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz Społecznej Szkoły Baletowej. W swojej karierze zagrała dotychczas w blisko setce produkcji teatralnych, serialowych i filmowych (Teatr Bagatela, Rampa, Fundacja Aurea Porta, Diabeł ). Widowisko „Era Schaeffera”, w którym brała udział, wystawiane było nie tylko w Polsce, ale również odbyło trasę po Włoszech, Hiszpanii, czy Szkocji. Obecnie można ją oglądać między innymi na deskach Wrocławskiego Teatru Komedia i Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie i Teatru Kamienica w Warszawie . Serca  publiczności zdobyła rolą posterunkowej Agnieszki w serialu „Złotopolscy „ i  Fretki w serialu „Camera Cafe „. Od kilku lat uwodzi jako femme fatale Malwina w serialu „Pierwsza Miłość”.

Marek Sadowski – Aktor, poeta, tekściarz, tłumacz. Zanim zawodowo zajął się aktorstwem, pisał i wystawiał własne teksty, w tym nagradzany monodram „Dylemat Niebieski”, którym zdobył zaproszenie na Festiwal Festiwali Teatru Jednego Aktora (TOSTJA), gdzie występował obok Ewy Błaszczyk, Doroty Stalińskiej, czy Jana Peszka. Po trzech latach studiów filologii romańskiej na specjalności translatorycznej, rozpoczął naukę w Państwowym Policealnym Studium Wokalno – Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od 2015 roku aktor Teatru Muzycznego w Gdyni. Na scenie zawodowej debiutował w 2012 roku rolą krawca Motla w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jerzego Gruzy. W Teatrze Kamienica występuje w roli Mieczysława w spektaklu „Metoda na wnuczka” w reżyserii Emiliana Kamińskiego.

źródło – Teatr Kamienica

Podczas recitalu w Zielonej Górze artyści zaprezentują piękne liryczne piosenki, ballady, , liryki i przeboje, które wszyscy  znamy i kochamy.

 

27 lipca, godz. 19.00, Plac Teatralny

„Ten drogi Lwów, to miasto snów” recital Stanisława Górki

Piosenki i skecze folkloru lwowskiego i żydowskiego oraz piosenki emigracyjne o Lwowie.

Reżyseria: Stanisław Górka, Wojciech Machnicki, Zbigniew Rymarz

Opracowanie muzyczne, akompaniament: Andrzej Perkman

prof. Stanisław Górka – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od ukończenia w 1977 roku studiów występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie (do 2006 r.), współpracował również z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Wieloletni nauczyciel akademicki w PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie autorską metodą uczył studentów emisji głosu (impostacji). Obecnie prowadzi zajęcia z emisji głosu na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Widzowie pamiętają Stanisława Górkę przede wszystkim z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” oraz Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”.

Założyciel i dyrektor od 1992 roku „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich. Z Teatrem Pod Górkę współpracowali wybitni reżyserzy: Grażyna Matyszkiewicz, Jacek Bursztynowicz, Tadeusz Wiśniewski,  Wojciech Solarz, Piotr Ziniewicz, Sławomir Gaudyn; autorzy: Rafał Wojasiński, Irena Sarnecka-Derkacz, Lidia Gierwiałło, Małgorzata Kupiszewska, Wojciech Młynarski kompozytorzy: Jery Derfel, Zbigniew Rymarz; oraz aktorzy: Agnieszka Kotulanka, Ewa Bułhak, Danuta Stenka, Joanna Trzepiecińska, Marta Dobosz, Katarzyna Łaniewska, Andrzej Łapicki,Anna Markowicz, Monika Świtaj, Wojciech Machnicki.

Andrzej Perkman – muzyk, pianista, kompozytor, aranżer i akompaniator. Absolwent Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Politechniki Warszawskiej. Wykładowca na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Autor muzyki do filmów, spektakli teatralnych. Kierownik muzyczny koncertów i widowisk artystycznych.

 

3 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

Piosenki z… Kamienicy recital Justyny Sieńczyłło

Aktorka teatralna i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Przez ponad dwie dekady występowała na deskach stołecznego Teatru Powszechnego. Jej talent wokalny doceniony został zarówno przez twórców, jak i widzów warszawskich teatrów muzycznych – Syrena i Roma. Laureatka licznych nagród teatralnych, w tym między innymi: nagrody na 20. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Anieli  w „Ślubach panieńskich” (1995), nagrody na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu za rolę Chris w „Tańcach w Ballybeg” (1993), nominowana do Feliksów Warszawskich w kategorii „Najlepsza pierwszoplanowa rola kobieca” za rolę tytułową w spektaklu „Wiera Gran” (2013). Z powodzeniem łączy życie zawodowe, pasję i biznes. Piękniejsza część pary dyrektorskiej warszawskiego Teatru Kamienica i współtwórczyni  jego sukcesu. Na co dzień ustala repertuar, negocjuje kontrakty i zaraża optymizmem. Od lat zaangażowana w działalność charytatywną.

źródło – Teatr Kamienica

Zapraszamy Państwa na niezwykłe muzyczne  spotkanie z aktorką podczas, którego zaprezentuje piosenki, które wykonuje  podczas spektakli w warszawskim Teatrze Kamienica.

 

10 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

STARE & NOWE recital Krzysztofa Daukszewicza

Krzysztof Daukszewicz (ur. 1947) – satyryk, felietonista, poeta, piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Działalność estradową rozpoczął w Szczytnie. Po przeprowadzeniu się do Warszawy bardzo szybko zdobył popularność. Z Januszem Gajosem współtworzył kabaret Hotel Nitz, od 1986 do 1990 roku występował w kabarecie Pod Egidą. Przez wiele lat realizował swoje programy satyryczne w TV. Od 2005 roku stały gość programu publicystyczno-satyrycznego „Szkło kontaktowe” w TVN24.

źródło – Pruszyński i S-ka

 

17 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

SCHODY, PIÓRA, BRYLANTY recital Ewy Kuklińskiej

Ikona stylu, wzór kobiecości i elegancji. Aktorka, piosenkarka, tancerka i choreograf Ewa Kuklińska w specjalnym letnim show. W programie polskie i światowe hity, piosenki, które doskonale znamy ze światowych list przebojów w interpretacji pani Ewy a także przeboje filmowe. Wszystko w scenerii piór, brylantów i wspaniałych kreacji scenicznych gwiazdy. Dużo wspólnej zabawy i niespodzianek dla publiczności.

Ewa Kuklińska – aktorka teatralna ,filmowa i telewizyjna ,choreograf, tancerka ,piosenkarka. Absolwentka szkoły baletowej w Warszawie. Została zaangażowana na trzy lata do Teatru Wielkiego Opery i Baletu. Przez lata tańczyła w najpopularniejszych grupach baletowych  – Naya-Naya i Sabat. Prywatne lekcje śpiewu pobierała u prof. Olgi Lady. Sztukę estradową doskonaliła na studiach w Paryżu (L’Academie Internationale de la Danse, Schola Cantorum de Paris), jako stypendystka rządu francuskiego. W latach 1979–1997 związana była z Teatrem Syrena w Warszawie. W TV Polonia prowadziła program –„Schody, pióra, brylanty”. Wzięła udział w ponad 100 widowiskach telewizyjnych , takich jak np. „Kabaret Starszych Panów”. Obecnie gra  w przedstawieniach impresaryjnych w całej Polsce.

 

24 sierpnia, godz. 19.00, Plac Teatralny

Tadek inaczej recital Tadeusza Chudeckiego

Widowisko muzyczne „Tadek inaczej” to kolorowe show w którym Tadeusz Chudecki zaprezentuje znane i kochane przez wszystkich szlagiery. Recital ten jest autorską interpretacją popularnych hitów napisanych przez wybitnych kompozytorów i autorów tekstów, które były wykonywane przez znanych piosenkarzy polskich i zagranicznych.

Na repertuar składają się utwory o miłości, tęsknocie i rozstaniach. Piosenki poważne i wesołe, beztroskie i głupie. Piosenki do myślenia, przeżywania ale i do wspólnego śpiewania i zabawy. „Besa me mucho” i „Granada”, „Parole”, „Non, je ne regrette rien”. Utwory Edith Piaf, Władimira Wysockiego, Heleny Vondrackovej, Adriano Celentano, Andrzeja Zauchy, Wojciecha Młynarskiego i Agnieszki Osieckiej, Marii Koterbskiej, Zbigniewa Wodeckiego i innych. Artyście na scenie towarzyszyć będzie czteroosobowy zespół muzyczny.

 

BEZPŁATNE spektakle teatralne dla dzieci na Placu Teatralnym, w każdy piątek o godz. 17.00. Występować będą teatry z Zielonej Góry, Katowic oraz Łodzi.

 

7 lipca, godz. 17.00
PUBLICZNE PERYPETIE PANA PI
, TEATR LALKA W TRASIE

Publiczne Perypetie Pana Pi to teatralne laboratorium lalkowe. To wielowątkowa, zabawna opowieść o szeroko pojętej samotności. Historia o akceptacji siebie i świata. Główny bohater, Pan Pi spotyka na swojej drodze przeróżne, abstrakcyjne postaci lalkowe, m.in: Komara Karola, Subtelne Miotły, Pana Kurza (marionetki, kukły, inne formy lalkowe). Postaci te przekazują młodym widzom wartości niezbędne do życia.

 

14 lipca, godz. 17.00

MAGICZNA FASOLA, TEATR ROZRYWKI TRÓJKĄT – ZIELONA GÓRA

Interaktywny spektakl, utrzymany w średniowiecznej konwencji, inspirowany klasyczną baśnią, potraktowaną w nieco przewrotny sposób. Losy głównego bohatera – Jaśka, stają się podstawą do wyciągania przez dzieci wniosków na temat słuszności jego postępowania i podejmowanych działań i wyborów. Żywa akcja, zabawne formy plastyczne i lalki, muzyka na żywo.

 

21 lipca, godz. 17.00

JACEK I PLACEK, TEATR MER – ŁÓDŹ

To ciepła opowieść o chłopcach uciekających od codziennych obowiązków w poszukiwaniu beztroskiej krainy z marzeń. Spotkania z bobrem, pelikanem, osłem czy kobietą na wzgórzu uczą dzieci szacunku do pracy, miłości do bliskich i tego, że nie wszystko złoto, co się świeci”.                            Po powrocie do domu chętnie się uczą, pomagają matce, a przy pracy nucą: „Nie trzeba aż księżyca z nieba kraść, żeby się prawdą najpiękniejsza stała baśń!”.

 

28 lipca, godz. 17.00

PCHŁA SZACHRAJKA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE

„Pchła Szachrajka” to kolorowe widowisko dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka lat 20-Yych, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą.

 

4 sierpnia, godz. 17.00

O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE, TEATR CZTERY KĄTY – ZIELONA GÓRA

Komu z nas nie zdarzyło się marzyć o wielkim bogactwie? A czy ktoś pamięta jeszcze historię Złotej Rybki? Ciotka Klamotka i Marcelina Monterra Fiubzdziu przeniosą Was do świata dawnej Rosji nad brzeg pewnego błękitnego jeziora, by tam opowiedzieć historię pewnego niezwykłego spotkania.

 

11 sierpnia, godz. 17.00

ZŁOTA RYBKA, TEATR ŻELAZNY – KATOWICE

Kochające się, niezamożne małżeństwo – Rybak i Baba, mieszkają w nadmorskiej miejscowości i prowadzą niskiej klasy smażalnię ryb. Rybakowi niczego do szczęścia nie brak, jednak Baba nieustannie czuje finansowy niedosyt. Złowienie „charakternej” Złotej Rybki spełniającej życzenia tylko pozornie rozwiązuje problem. Barwna, bogata scenografia, żywiołowe piosenki, wartka akcja oraz fantastyczna gra aktorska, zapewni dzieciom dużo wrażeń wprowadzając w nadmorski świat w rytmie szant. Historia, którą zna cały świat uczy skromności, umiaru i cieszenia się z życia. Pokazuje, że czasem nie widzimy, że szczęście, którego szukamy jest tuż obok. Współczesna inscenizacja umiejscawia bohaterów w …smażalni ryb w Ustce, Sopocie lub innej Łebie.

 

18 sierpnia, godz. 17.00

HISTORYJA O KRÓLU BARNABIE, STUDIO TEATRALNE GULIWER – ZIELONA GÓRA

Klasyczna bajka z morałem. Dwaj Aktorzy opowiadają a później inscenizują bajkę o królestwie zwanym Brzydolandią, w którym wszyscy mieszkańcy muszą oszpecać się by zadowolić króla

(okropnie brzydkiego, lecz mającego wysokie mniemanie o swojej urodzie). Doprowadza to do groteskowej sytuacji – poddani są tak szpetni, że nikt nie może na nikogo spojrzeć bez obrzydzenia i gaśnie jakiekolwiek uczucie do drugiego człowieka…Ale Król czuje się świetnie… Aż nagle w królestwie rodzi się tajemnicze dziecko… owoc miłości, a ponieważ wszyscy wiedzą, że dzieci są piękne… najpiękniejsze na całym świecie, stokroć piękniejsze od jakiegokolwiek Króla to…?! Co się stanie??? Jak w tej sytuacji postąpi Król? Oczywiście, jak zwykle w bajkach, wszystko kończy się dobrze!

 

BEZPŁATNE seanse filmowe pod chmurką na Placu Teatralnym, w każdą środę o godz. 21.30 (w lipcu) i godz. 21.00 (w sierpniu). Nieoczywiste i przewrotne francuskie kino nie tylko komediowe.

 

5 lipca, godz. 21.30

Małe szczęścia, reż. Daniel Cohen

Opowieść o prawdziwej przyjaźni oraz poszukiwaniu tych krótkich chwil, które często mogą dać nam ogromny zastrzyk pozytywnej energii na całe życie.

 

12 lipca, godz. 21.30

Czym chata bogata, reż. Philippe de Chauveron

Bogaty pisarz-celebryta nieopatrznie zaprasza pod swój dach romską rodzinę, co sprawia, że jego świat staje na głowie. 

 

19 lipca, godz. 21.30

Madame, reż. Amanda Sthers

Wyprawiając przyjęcie, wierząca w przesądy Anne postanawia namówić swoją pokojówkę, aby ta udawała hiszpańską arystokratkę.

 

26 lipca, godz. 21.30

A oni dalej grzeszą, dobry Boże! reż. Philippe de Chauveron

Córki państwa Verneuil przygotowują niespodziankę swoim rodzicom z okazji czterdziestej rocznicy ślubu.

 

2 sierpnia, godz. 21.00

Skarb Mikołajka, reż. Julien Rappeneau

W życiu Mikołajka najważniejsi są: mama, tata, szkoła i przyjaciele – banda nierozłącznych kumpli, bez których wszystko inne nie ma sensu. Kiedy więc tata chłopca awansuje i rodzina musi przeprowadzić się na dalekie południe, Mikołajek wpada w rozpacz. Bo jak tu wyobrazić sobie rzeczywistość bez najlepszych przyjaciół? Bez rogalików Alcesta, okularów Ananiasza, wygłupów Kleofasa – bez wspólnych psot, zabaw i żartów? To po prostu niemożliwe. Dlatego, by zapobiec nieszczęściu i wpłynąć na decyzję rodziców, Mikołajek wraz z ekipą wyrusza na poszukiwanie zaginionego skarbu. Wierzy, że odnalezione bogactwo pozwoli mu pozostać w domu i zatrzyma nieuchronną przeprowadzkę.

 

9 sierpnia, godz. 21.00

Niezwykła podróż Fakira, który utknął w szafie, reż. Ken Scott

Młody fakir przybywa do Paryża marząc, by zwiedzić IKEĘ. W skutek zbiegu okoliczności utknie w szafie i wyruszy w podróż po Europie.

 

16 sierpnia, godz. 21.00

Poznajmy się jeszcze raz, reż. Nicolas Bedos

Zagubiony w świecie nowych technologii, wzdychający do telefonów stacjonarnych, papierowych książek i wąsów rysownik komiksów Victor, nieoczekiwanie dostaje propozycję nietypowej podróży w czasie.

BEZPŁATNE koncerty muzyki kameralnej (i nie tylko) realizowane w parku przy ruinach Pałacu w Zatoniu, w wykonaniu muzyków z Zielonej Góry i zaproszonych gości. Koncerty odbywają się w lipcowe soboty o godz. 21.30 w Parku Książęcym w Zatoniu. Zachęcamy by na koncerty zabierać ze sobą koce piknikowe i leżaki.

 

15 lipca, godz. 21.30

Piazzola Duo recital Piotra Zubka i Janka Pentza

W setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli, Piotr Zubek i Janek Pentz odkrywają na nowo zapomniane pieśni argentyńskiego kompozytora, wirtuoza bandoneonu, pioniera nuevo tango. Nowatorskie, współczesne aranżacje łączą w sobie finezję jazzowej improwizacji wokalnej z unikalnym brzmieniem akustycznej gitary fingerstyle.

Piotr Zubek – wokalista, autor tekstów, kompozytor, aktor, radiowiec. Zdobywca ponad 300 nagród na festiwalach w całej Polsce. Współtwórca m. in. koncertu „Życia mała garść” (Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu), płyty charytatywnej „Czarodzieje Uśmiechu” (sprzedane w ponad 250 tys. egzemplarzy!), płyty i koncertu “Nasza Niepodległa”. Artysta wielu scen polskich i zagranicznych. Uczestnik programów telewizyjnych: Bitwa Na Głosy, Od Przedszkola do Opola, Must Be The Music, także telewizyjnych koncertów tematycznych. Laureat Mateusza Trójki w kat. “jazzowy debiut roku”. Współpracował z artystami takimi jak: Kasia Cerekwicka, Andrzej Krzywy, Natalia Kukulska, Jacek Cygan, Marek Piekarczyk, Kayah, Maryla Rodowicz, Ania Wyszkoni, Alicja Majewska, Majka Jeżowska, Mietek Szcześniak, Monika Borzym, Sławek Uniatowski, PECTUS, Lombard, Kasia Wilk, Adam Sztaba, Czesław Mozil, Zbigniew Wodecki.

Janek Pentz – gitarzysta i kompozytor kojarzony ze sceną fingerstyle, mający za sobą koncerty z artystami takimi, jak m. in. Tommy Emmanuel, Andrew York, Andy McKee, Luca Stricagnoli, Daniel Cavanagh (Anathema), Alex Misko, Igor Presnyakov, Adam Palma, BAiKA (Banach&Kafi), pARTyzant, Marek Napiórkowski, Mirosław Czyżykiewicz, Lion Shepherd, Stefano Barone. Wyróżniony przez Magazyn TopGuitar w zestawieniu “22 Wspaniałych”. Koncertował z powodzeniem w Polsce, Austrii, Niemczech, Belgii i Holandii, jest także autorem muzyki do filmów dokumentalnych. Informacje dotyczące jego działalności, w tym wywiady, były publikowane m.in. w magazynach Top Guitar, Gitarzysta, Polskim Radiu, Antyradiu, niemiecką rozgłośnię hr2 kultur, muzyka zaś przez prestiżową amerykańską wytwórnię CandyRat Records. Autor dwóch płyt z muzyką autorską: “Heroic Dreams…” (2017) i “Eternity” (2019)

 

 

 

22 lipca, godz. 21.30

Po hiszpańsku, po włosku i po niemiecku czyli operetka w trzech wymiarach

Trzech fantastycznych artystów, z trzech różnych miast (Warszawa, Poznań, Zielona Góra), wirtuozów w swojej dziedzinie, spotkało się by stworzyć Trio Voce. Krystalicznie czysty głos sopranu, głębia i dynamika tenoru oraz pełna harmonia brzmienia fortepianu, sprawią że koncerty tego kameralnego składu oraz ich bogaty repertuar przeniosą Państwa w świat muzyki klasycznej, filmowej, operowej, operetkowej, musicalowej, rozrywkowej. To wszystko co robimy to Nasza największa pasja, którą zajmujemy się od ponad 25 lat. Każdy z członków zespołu ma wyśpiewanych i zagranych setki koncertów z wieloma muzykami z Polski, Europy oraz świata. Zdobyliśmy ogromne doświadczenie sceniczne występując na scenach oper, operetek, filharmonii, domów kultury czy koncertach okolicznościowych. Każdy z Nas ma swoje pasje osobiste (sport, podróżowanie, historia, literatura), ale Naszą wspólną pasją jest muzyka i wszystko co z nią związane. Zapraszamy do zapoznania się z Naszą bogatą ofertą koncertową.

 

Po Hiszpańsku, po Niemiecku i po Włosku czyli operetka w trzech wymiarach – koncert poświęcony muzyce operetkowej oraz musicalowej trzech Państw Hiszpanii, Włoch oraz Niemiec. Lekka i przyjemna forma muzyczna jaką jest operetka ma za zadanie odciągnąć Naszego słuchacza od codziennych problemów i tempa pracy. Największe dzieła tej formy scenicznej wokalno – instrumentalnej Rzostaną zaprezentowane na koncercie. Usłyszą Państwo dzieła takich kompozytorów jak: Imre Kalman, J. Strauss, I. Albeniz, R. Stolz itp.

Barbara Gutaj Monowid – sopran
Marek Szymański – tenor
Sebastian Cieśliński – fortepian.

 

 

29 lipca, godz. 21.30

Pocztówka z Paryża z Cameratą Trio

Na koncercie wystąpi trio instrumentalne Camerata Trio, która wykona utwory muzyki francuskiej (filmowej, programowej, wokalnej, poważnej itp.), kompozytorów takich jak: Gabriel Faure, Camille Saint-Saens, Claude Debussy, Jean-Philippe Rameau, jak również usłyszą Państwo popularne melodie i piosenki francuskiej sceny muzyki POP, muzyki rozrywkowej takich wokalistów jak: Charles Aznavour, Edith Piaf, Tino Rossi. Wszystkie utwory zostaną wykonane w wersji instrumentalnej na skrzypce, wiolonczelę oraz fortepian.

 

Zespół Camerata Trio powstał w 2010 roku. Jako Absolwenci Akademii Muzycznych w Poznaniu i Gdańsku, zapragnęliśmy wspólnego koncertowania, wspólnych występów scenicznych i możliwości dawania Państwu olbrzymiej radości z Naszych koncertów. Repertuar jaki wykonujemy jest bardzo bogaty i urozmaicony, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na Naszych koncertach wykonujemy muzykę kameralną, klasyczną, filmową, musicalową, operową operetkową itp. Na Nasze koncerty zapraszamy artystów z Polski (solistów Opery Poznańskiej, Zespołu Śląsk, Opery Narodowej), Europy (Włochy, Francja, Hiszpania, Szkocja, Ukraina, Mołdawia, Grecja), oraz całego świata (Brazylia, Kolumbia, Peru, Chile, Argentyna, Gabon, Senegal, Nigeria). Uświetniamy Naszą muzyką uroczystości związane z obchodami dni miast, imprezami firmowymi, spotkaniami rodzinnymi. Koncertujemy w Pałacach, Zamkach, Hotelach, Kurortach, Domach Kultury, wszędzie tam gdzie możemy pozostawić po sobie niezapomniane wspomnienia. Na Naszej stronie znajdą Państwo Nasze propozycje koncertów tematycznych, przygotowanych specjalnie na różnorodne imprezy okolicznościowe tj. Dzień Niepodległości, Koncert Bożonarodzeniowy, Koncert Karnawałowy i wiele innych propozycji wraz z repertuarem.

Od 11. lat Cameratę Trio tworzą:
Kamila Susłowicz – skrzypce,
Arkadiusz Szydło – wiolonczela,
Sebastian Cieśliński – fortepian.

22 – 23 sierpnia 2023, deptak

W dniach 22 – 23 sierpnia 2023 w Zielonej Górze odbędzie się Busker Tour – objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku. Buskerzy z Japonii, Włoch, Bułgarii, Malezji, Argentyny i innych krajów zaprezentują programy artystyczne i rozrywkowe dla publiczności w każdym wieku

Małgorzata Węglarz, dyrektor artystyczny, programując festiwal, stawia na zaprezentowanie bogactwa sztuki ulicznej, która daje miejsce na improwizację i eksperymenty. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin.

W programie jest kilkanaście różnych spektakli i koncertów, a każdy z nich zostanie zaprezentowany na zielonogórskim deptaku kilka razy.  

Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory. 

Zaproszonych buskerów różnią nie tylko dziedziny sztuki i rekwizyty, z których korzystają, ale także doświadczenie i kraj pochodzenia. Większość zaproszonych artystów wystąpi w Polsce po raz pierwszy. 

 

BEZPŁATNE Busker Tour to objazdowy uliczny festiwal interdyscyplinarny sztuk performatywnych i Nowego Cyrku z udziałem buskerów z całego świata. Tworząc swoje autorskie pokazy, buskerzy mają wolność wyboru i śmiało czerpią z teatru, tańca, akrobatyki, żonglerki i wielu innych dziedzin i dyscyplin. Nie zabraknie teatru marionetek, akrobatyki partnerskiej, efektów iluzjonistycznych, pokazów cyrkowych, manipulacji najróżniejszymi przedmiotami, klaunady oraz koncertów. Misją festiwalu Busker Tour jest promocja muzyków, którzy grają autorskie utwory.

 

BUSKERZY

Cescoartist „Ridi che ti fa bene” | Włochy | Klaunada

Francesco Laganara urodził się w Bari we Włoszech i ma pochodzenie tajskie i włoskie. Po raz pierwszy zetknął się z iluzją, gdy miał 10 lat i tak bardzo poświęcił się opanowaniu swoich umiejętności, że pracował na pierwszych zleceniach, gdy miał zaledwie 15 lat.

W szkole średniej dołączył do szkolnego teatru i zainteresował się sztukami performatywnymi. Na ulicy występuje od 18 roku życia, łącząc magię, pantomimę i klaunadę. Uwielbia występować we Włoszech, gdzie „publiczność jest szalona”. Obecnie mieszka w Zurychu, gdzie, jak mówi: „ludzie są bardziej nieśmiali, ale jeśli kochasz to, co robisz, wszystko idzie dobrze”. Ludzie często zapominają się uśmiechać, ale pokaz „Ridi che ti fa bene” przypomina o tym, jak ważne jest, by czasem odpuścić.

Cesco publikuje filmy ze swoimi gagami na platformie TikTok, gdzie zyskał ponad 1 milion obserwujących. Cesco wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

The Gipsy Marionettist „Cygański Marionetkarz” | Rom pochodzący z Bośni, obecnie mieszka we Włoszech | Teatr lalek

Rasid Nikolic urodził się w 1989 roku w byłej Jugosławii, tuż po upadku muru berlińskiego i przed wybuchem konfliktu bałkańskiego. Aby uciec przed wojną, jego rodzina przeniosła się do Włoch. Są Romami, lepiej znanymi jako Cyganie.

Dzieciństwo i pochodzenie Rasida wpłynęły na jego twórczość. Wybrał „The Gipsy Marionettist” (Cygański Marionetkarz) jako swój pseudonim sceniczny, a swój spektakl wykorzystuje jako okazję do wyjaśnienia kultury romskiej i bałkańskiej. Wierzy, że marionetki mają pierwotną i mistyczną moc jako forma egzorcyzmu, zdolna dotknąć najgłębszego strachu i ludzkiej duszy.

Każda marionetka jest inspirowana przez członków jego rodziny. Łapczywy i ognisty Szkielet, kruczoczarny i słodki Tygrys, tajemnicza Tancerka Brzucha z orientalną nutą i wiele innych. Dowiedz się więcej o ich brawurowej podróży z Jugosławii do Włoch i jak wpłynęła ona na ich relacje rodzinne, struna po strunie.

 

Performer MONK „Nirvana Show” | Żonglerka, drabina ekwilibrystyczna | Japonia

„Nauczanie Karmy” to dynamiczny pokaz z elementami żonglerki, komedii i iluzji.

Pochodzący z Japonii MONK w humorystyczny sposób tłumaczy prawo Karmy, pokazując jednocześnie swoje umiejętności cyrkowe. MONK dąży do odnalezienia prawdy poprzez osiągnięcie swojego ostatecznego celu — nirwany.

 

Cia Patagonia „Cała podróż” | Argentyna | Akrobatyka partnerska

Duo Patagonia to argentyński duet, który powstał w 2020 roku i łączy kilka dyscyplin, w tym cyrk współczesny, taniec i muzykę.

„Cała podróż” to spektakl o parze podróżników, która zgubiła się i musi dotrzeć do celu przed zmierzchem. Do pokonania mają jeziora, góry i bezkresne pustynie. Muszą dzielić tę samą przestrzeń i współpracować, aby znaleźć właściwą trasę. Ich podróż wypełniona tańcem i akrobatyką przyniesie wiele przygód, kłótni i śmiechu. Czy uda im się wspólnie dotrzeć do celu? Duo Patagonia wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Proyecto LupA „Tierra y Las Vias” | Argentyna | Muzyka

Proyecto LupA urodził się w Buenos Aires w Argentynie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Konserwatorium Alberto Ginastera w Buenos Aires, specjalizując się w grze na fortepianie. Studiował również grę na gitarze. Później wkroczył do świata cyrku, skupiając się na żonglerce kontaktowej i klaunadzie. Ukończył również dwuletnie szkolenie aktorskie w Barcelonie.

Jego pierwszy album „Tierra y las Vías” został zainspirowany ruchem „croto” w Argentynie na początku XX wieku. Poprzez muzykę stara się przywołać krajobrazy, postacie i historie z tamtego okresu.

Proyecto LupA komponuje na żywo na podstawie stałej struktury przy użyciu loopera, który w połączeniu z instrumentami takimi jak gitara, syntezator, charango, akordeon, piła muzyczna itp. pozwala na chwile improwizacji i eksperymentów oraz tworzenie różnych warstw dźwiękowych.

Jego muzyczne show ma być podróżą przez różne style, brzmienia, klimaty i emocje. Łączy instrumenty elektroniczne i klasyczne, różne style muzyczne, takie jak rock, flamenco, folklor argentyński, muzyka andyjska, muzyka elektroniczna i innych. Proyecto LupA wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Sammy Showtime „Sammy Showtime” | Australia | Iluzja

Sam King rozpoczął swoją przygodę z występami ulicznymi na surowym terenie Adelaide w Południowej Australii. Doskonalił tam swoje umiejętności w iluzji i rzucaniu karty, ostatecznie prezentując swoje charakterystyczne połączenie humoru i iluzji pod nazwą „Sammy Showtime” publiczności na całym świecie. Tworząc swoje autorskie pokazy, Sam nieustannie przesuwa granice tradycyjnej iluzji.

 

Vanina Garaventa „Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) | Argentyna | Teatr lalek

Vanina Garaventa jest aktorką, lalkarką, scenarzystką i nauczycielką teatralną z Argentyny. Ukończyła Escuela Metropolitana de Arte Dramático i szkołę Espacio Crearte (obie w Bueanos Aires). Regularnie występuje na ulicach, w teatrach i szkołach w różnych spektaklach, a od czerwca 2021 roku podróżuje po Ameryce Łacińskiej z dwoma przedstawieniami: „Busqueda” oraz „Mareas Profundas”.

Vanina jest również aktywistką w poszukiwaniu zaginionych osób.

„Mareas Profundas” („Głębokie przypływy”) to spektakl lalkowy napisany i prezentowany przez Vaninę w reżyserii Caroliny Erlich. Główna bohaterka Camila jest dziewczyną, a także lwem morskim, ale zła istota oszukała ją i ukradła jej skórę lwa morskiego. Teraz nadszedł czas, aby ją odzyskać. Vanina wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

 

Klub Piekarnia Cichej Kobiety, www.cichakobieta.pl

WYDARZENIA BILETOWANE. Fani bluesowych brzmień odnajdą je w Klubie Piekarnia Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze.

 

7 lipca (piątek), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

WILD FLAME

Adeama Walkowiak  – wokal
Oskar Kunicki- gitara
Bartosz „Mr. Shuffle” Niebielecki – perkusja
Tomasz Szukalski – bas

Zespół Wild Flame to ostrowsko-wrocławski projekt muzyczny, który

powstał na początku roku 2020. Członkowie zespołu spotkali się pod koniec roku 2019 na scenie wspólnego jam session podczas festiwalu JIMIWAY Blues Festival w Ostrowie Wlkp. Kilka wspólnych dźwięków i decyzja o wspólnym tworzeniu własnej muzyki zapadła szybko. Od pierwszych prób zespół znalazł wspólny

bluesowo-soulowy-funkowy język. Wild Flame to mieszanka doświadczenia, kreatywności muzycznej i miłości do prawdziwej muzyki płynącej z serca. Niewątpliwym atutem zespołu jest Adeama Walkowiak, znakomita brytyjska wokalistka mieszkająca we Wrocławiu. Adeama pochodzi z muzycznej rodziny. Jej ojciec osiągnął wielki sukces jako pianista zespołu reggae Third World, a jej matka wspomagała wokalnie takie gwiazdy muzyki, jak Chaka Khan, Whitney Houston czy Gary Moore. Jej talent muzyczny, energia Adeamy zjednują jej liczne grono fanek i fanów. Takie korzenie zdecydowanie pomogły jej doskonalić styl, muzyczny talent i energię, która przyciąga widownię i szerzę fanów.

Zespół tworzy własne kompozycje, mające swoje źródło w bluesie, soul i funky z domieszką rocka.

W listopadzie 2020 zespół wydał debiutancki album Steel and Fire.

https://www.facebook.com/events/955151959141784

 

15 lipca (sobota), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert SIMONA DE ROSA feat. CONFUSION PROJECT

Simona de Rosa – wokal
Michał Ciesielski – fortepian
Piotr Gierszewski – gitara basowa
Adam Golicki – perkusja

Znakomita Włoska wokalistka jazzowa Simona De Rosa łączy siły z Polskim triem jazzowym Confusion Project aby zagrać wspólną trasę koncertową Poland Tour 2023, złożoną z 12 koncertów w całej Polsce.

Simona De Rosa wydała właśnie swój najnowszy album DJENUB, stworzony we współpracy z liderem Confusion Project, Michałem Ciesielskim, nagrany w Pekinie wspólnie z muzykami tamtejszej sceny. Album ten jest osobistym hołdem wokalistki dla różnych kultur geograficznego południa, z którymi miała okazję się zetknąć i z których bogactwa miała okazję czerpać w tworzeniu swojego unikalnego języka muzycznego. Zawarte są tam zarówno jazzowe aranżacje ludowych utworów z jej rodzimego Neapolu, a także Wietnamu, czy prowincji Yunnan w Chinach, jak i jej autorskie utwory nawiązujące tematyką (i językiem – Arabskim, Hiszpańskim czy Neapolitańskim) do kultur południowych.

Simona wraz z Michałem miała już okazję zaprezentować ten materiał we Włoszech oraz podczas miesięcznej trasy koncertowej w Chinach i Wietnamie w maju tego roku.

Lipcowa trasa koncertowa będzie okazją dla Polskiej publiczności aby zapoznać się z muzyką z tej płyty ale i nie tylko, bowiem zespół wykona również wybrane utwory z jej wcześniejszych płyt, projektu EU Jazz Encounters in China, który współtworzy razem z Michałem Ciesielskim oraz utwory z repertuaru Confusion Project, który w tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności.

Simona De Rosa jest charyzmatyczną wokalistką jazzową, absolwentką Queens College w Nowym Jorku, nagrodzoną m.in. Stypendium im. Dennisa Irwina, czy 1-szą nagrodą dla wokalistów big-bandowych w ramach festiwalu Casa Del Jazz w Rzymie. Simona De Rosa ma w swoim dorobku koncerty na całym świecie, od Nowego Jorku po Pekin czy Singapur, zaangażowana również w działalność dydaktyczną, dając warsztaty wokalne oraz wykładając śpiew jazzowy w Beijing Contemporary Music Academy w Pekinie.

https://www.facebook.com/events/1232722324056098

 

21 lipca (piątek), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 20 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert zespołu SFERA – repertuar Carlosa Santany

Mirosław Bombik – gitara, wokal
Eugeniusz Olejniczak – wokal, perkusjonalia
Leszek Jasturbczak – organy hammonda, klawisze
Piotr Kwacz – gitara basowa
Edward Piniuta – perkusjonalia
Dorota Sobotkiewicz – perkusjonalia
Stanisław Zimniewicz- perkusjonalia

https://www.facebook.com/events/826478188863110/

 

 

12 sierpnia (sobota), godz. 20.00 | WYDARZENIE BILETOWANE
BILETY 30 zł (rezerwacje pod nr 501 093 724)

Koncert OSTY

Joanna Skowrońska – śpiew, flety, elektronika
Rafał Igiel – perkusja, davul elektroniczny
Jacek Skowroński – syntezatory, fortepian

OSTY, tworzą i wykonują alternatywnie elektro-popowe piosenki, dla których punktem wyjścia są polskie (głównie wielkopolskie) pieśni ludowe. Wykonawcy posługują się współczesnym instrumentarium (śpiew, flety etniczne, davul elektroniczny, syntezatory, fortepian elektryczny). Materiał jest w dużej mierze

przetworzony elektronicznie przez odpowiednie urządzenia. Ideą muzyków jest ujęcie źródłowego materiału w formę atrakcyjną dla współczesnego słuchacza. Utwory mają więc formę piosenek, przez co brzmią bardzo przystępnie i współcześnie.

https://www.facebook.com/events/777035260468167/

 

ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53

BEZPŁATNE  Spotkajmy się na parkiecie w przepięknych okolicznościach przyrody przypałacowego parku w Starym Kisielinie. Tańce pod gołym niebem w czwartki w godz. 17.30 – 21.00.

LIPIEC: 6, 13, 20, 27

SIERPIEŃ: 3, 10, 17, 24

 

 

Filharmonia Zielonogórska, www.filharmoniazg.pl

BEZPŁATNE koncerty przed Filharmonią Zielonogórską odbywać się będą przez całe wakacje. Przed budynkiem FZ wybrzmi muzyka klasyczna, jazzowa, odbędą się koncerty edukacyjne, a także koncert w ramach CORNO – Brass Music Festival.

1 lipca 2023, godz. 19.00

#wszystkie-struny-swiata

Jakub Kotowski – skrzypce
Zuzanna Włodarczyk – skrzypce
Natalia Rychlik – altówka
Szymon Walenciak – wiolonczela
Aleksandra Janowska – flet
Anna Blum, Kiara Harasimiuk, Zuzanna Miśkiewicz,
Faustyna Piotrowska, Aleksandra Włosek,
Amelia Wychowałek – harfa

W programie m.in.: G. Bizet, A. Vivaldi, J. Brahms, V. Monti, O. Metra, P. Mascagni, F. Schubert, J. Strauss

 

8 lipca 2023, godz. 19.00

#saxophonissimo

Saxademus Quartet (Patrycjusz Pura, Blanka Król, Rafał Pikusa, Jianyu Feng)

Skład Impression Saxophone Ensemble
Soprany: Iwona Grysak, Patrycjusz Pura
Alty: Blanka Król, Iga Stróżyk, Wiktoria Janik
Tenory: Rafał Pikusa, Julia Ogrodnik
Baryton: Feng Jianyu
Bas: Mirosław Jędrzejewski
Dariusz Samól – dyrygent

W programie m.in.: G.F. Haendel, S. Moniuszko, I. Albeniz, J. Brahms

 

#chopin #gershwin #jazz

14 lipca 2023, godz. 19.00

Filip Wojciechowski – fortepian

W programie: improwizacje jazzowe na temat Bacha,Mozarta,Chopina, Chicka Corei i Gershwina.

 

21 lipca 2023, godz. 19.00

#meninas-duo #vocal #chitarra

MENINAS DUO
Ewelina Koniec – sopran
Bianka Szalaty – gitara

 

28 lipca 2023, godz. 19.00

letni wieczór #w-kameralnym-gronie

Marcin Januszkiewicz – wokal
Rafał Kłoczko – fortepian
Thalloris Quartet
Adam Gołemberski – waltornia

W programie m.in.: utwory z repertuaru M. Grechuty, Kabaretu Starszych Panów, F. Sinatry, E. Johna

 

29 lipca 2023, godz. 12.00, 14.00

muzyczne raczkowanie #zielono-mi

Iwona Goździk – prowadzenie

 

5 sierpnia 2023, godz. 19.00

#vivaldi #poryroku

Paweł Maślanka – skrzypce
Marcin Danilewski – skrzypce
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Zielonogórskiej

W programie: A. Vivaldi

 

12 sierpnia 2023, godz. 19.00

#quebrada #tango #piazzolla

Klaudiusz Baran – akordeon
Kamila Susłowicz – skrzypce
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Zielonogórskiej

W programie utwory A. Piazolli

 

19 sierpnia 2023, godz. 12.00, 14.00

muzyczne raczkowanie #zielono-mi #bis

Yi Ding-Dana – skrzypce
Gaelle Dohen – flet
Maciej Dana – klarnet, saksofon
Iwona Goxdzik – prowadzenie

 

19 sierpnia 2023, godz. 17.00

#cornobrassmusicfestival

Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

Andrew Stone-Fewings, Jan Harasimowicz – dyrygent

Uczestnicy warsztatów instrumentalnych

26 sierpnia 2023, godz. 19.00

#koncert-finałowy

Chór Dziecięcy Artos
Orkiestra  Symfoniczna  Filharmonii  Zielonogórskiej
Danuta Chmurska – przygotowanie chóru
Rafał Kłoczko – dyrygent
Sławomir Kozłowski – prowadzenie

NIE NUDZĘ SIĘ LATEM
Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Przewodnik Lubuski”, www.przewodniklubuski.pl

BEZPŁATNE spacery po Zielonej Górze, podczas których odkryjemy tajemnice naszego niesamowitego miasta. Spacery odbywają się co środę, oprowadzać będą licencjonowani przewodnicy oraz piloci wycieczek.

 

5 lipca (środa), godz. 11.00 – 13.00                      

Zielona historia Zielonej Góry spacer przyrodniczy

Spacer prowadzi Grażyna Kulczycka (miejsce zbiórki zbiórka przed aulą „Gagarina” Uniwersytetu Zielonogórskiego ul. Podgórna 50 – godz. 10.45)

 

12 lipca (środa), godz. 17.00 – 19.00

Śladem zielonogórskich Bachusików

Spacer dla dzieci i ich opiekunów, prowadzi Elżbieta Kaszyńska (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

19 lipca (środa), godz. 17.00 – 19.00    

Między Topolową a Nowomiejską

Spacer po nieistniejącym śródmieściu Zielonej Góry, prowadzi Janusz Kapała (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

26 lipca (środa), godz. 11.00 – 13.00    

Chodźmy na Jagodowe Wzgórze i Górę Wilkanowską

Spacer prowadzi Jarek Wnorowski, konieczne wygodne obuwie (miejsce zbiórki parking przy amfiteatrze, ul. Czesława Niemena – godz. 10.45)

 

2 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00 

Sławni mieszkańcy Zielonej Góry na przestrzeni jej dziejów    

Spacer prowadzi Jan Czachor (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

 

9 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00 

Zabytki sakralne Zielonej Góry                

Spacer prowadzi Jan Frydryk (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45)

23 sierpnia (środa), godz. 11.00 – 13.00             

Ciekawostki geograficzne Zielonej Góry

Spacer prowadzi Jolanta Łozińska (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45)

 

30 sierpnia (środa), godz. 18.00 – 20.00             

Spacer o zmroku. Mroczne miejsca i takie do, których nie poszedłbyś sam, w Zielonej Górze

Spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszkiem (miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 17.45)

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida, www.biblioteka.zgora.pl

6 lipca (czwartek), godz. 18.00               

Z książką na leżaku – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

20 lipca (czwartek), godz. 18.00                           

Z książką na leżaku – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

27 lipca (czwartek), godz. 18.00                           

Z książką na leżaku: spotkanie z… Alfredem Siateckim autorem książki Kocha nie oczekując wzajemności – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

3 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Barbarą Wysoczańską autorką książki Aktoreczka – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

17 sierpnia (czwartek), godz. 18.00

Z książką na leżaku: spotkanie z… Alexem Rogozińskim autorem książki Kto zabił Kopciuszka – WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

Fundacja na rzecz Collegium Polonicum, www.fundacjacp.org

BEZPŁATNE

Rodzynkowanie to cotygodniowe, sierpniowe, otwarte spotkania dla dzieci, podczas których poznają one historię i tradycję Miasta Zielona Góra, z przewodnim tematem winogrona rodzynek. Program realizują wieloletni animatorzy, winiarze z Winnicy Żelazny oraz Fundacja Akademia Tradycji.

Spotykamy się na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni.


5 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Skąd biorą się rodzynki? Krótka lekcja o owocach winogron. Rośnij nam rośnij, czyli jak pielęgnować winogrona.


12 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Zabawy w dawnej Zielonej Górze – czyli najstarsze podwórkowe gry i zabawy. Dlaczego Zielona Góra jest zielona, czyli historia Winogron w Zielonej Górze.


19 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Rodzynkowe plakaty, czyli dziecięce plakaty Winobraniowe


26 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Palmiarni
Robimy sok z winogron!


2 sierpnia, godz. 12.00 – 14.00
Winne Wzgórze przy Zielonogórskiej Pamiarni
W poszukiwaniu rodzynek- podchody na winnych wzgórzach.

Stowarzyszenie Śpiewacze „Cantores”, www.ztscantores.pl

WYDARZENIA BILETOWANE Cykl koncertów kameralnych w Kościele Ewangelicko – Augsburskim w Zielonej Górze (ul. Kazimierza Wielkiego 11).

 

6 sierpnia (niedziela), godz. 19.00                       

Wieczory u Luteranów: koncert kameralny Cappella Viridimontana

Kameralny zespół wokalny specjalizujący się w wykonawstwie muzyki renesansu i baroku, stworzony przez Jerzego Markiewicza w 1993 roku. W obecnym kształcie zespół zaistniał w roku 1994, występując oficjalnie po raz pierwszy podczas IV Zielonogórskiego Festiwalu Muzycznego. Stopniowo zdobywał coraz większe uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami, śpiewakami i zespołami- m.in. Concerto Polacco, Arte dei Suonatori, Concerto Grosso (Berlin), Olgą Pasiecznik, Markiem Toporowskim. Od roku 1999 zespół Cantores Viridimontani stał się integralną częścią międzynarodowej formacji wokalno-instrumentalnej Cappella Viridimontana, którą tworzy wspólnie z zespołem Collegium Viridimontanum, złożonym z czołowych muzyków polskich i niemieckich. Od tego momentu w programie zespołu, oprócz dzieł wokalnych muzyki renesansu i baroku, znalazło się wiele kompozycji wokalno-instrumentalnych, wśród których dominują utwory G.F. Haendla, J.S. Bacha i G. Ph. Telemanna. W ciągu dotychczasowej działalności zespół występował na wielu festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Słowacja).

 

13 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Wieczory u Luteranów: recital Michała Kocot (organy i klawesyn)

 

20 sierpnia (niedziela), godz. 19.00

Wieczory u Luteranów: koncert kameralny

wykonanie: Aleksandra Bryła (skrzypce), Monika Woźniak (fortepian historyczny)

Fundacja Kolektyw Dźwięku, www.corno.pl

VII CORNO – Brass Music Festival odbędzie się w dniach 15–19 sierpnia 2023, jak zawsze w Zielonej Górze. Odbędzie się sześć koncertów o zróżnicowanym charakterze, podczas których w głównej roli wystąpią oczywiście instrumenty dęte blaszane – waltornia, trąbka, puzon i tuba. Usłyszymy także Orkiestrę Filharmonii Zielonogórskiej, Dizzy Boyz Brass Band oraz chilijsko-kolumbijski zespół Los Pitutos. CORNO – Brass Music Festival to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego odbywają się koncerty kameralne i symfoniczne, międzynarodowe warsztaty instrumentalne, lekcje indywidualne i grupowe, zajęcia ze zdrowej postawy ciała, wykłady, wystawa instrumentów oraz wydarzenia otwarte dla szerokiej publiczności w kilku lokalizacjach Zielonej Góry. To unikatowy i jedyny tego typu Festiwal w Polsce, obecnie największy zarówno w kraju, jak i w tej części Europy.

 

15 sierpnia (wtorek), godz. 20.00 | BEZPŁATNE

KONCERT PLENEROWY | BRASS PARADE (start na placu Bohaterów Westerplatte, potem wspólny muzyczny przemarsz na Plac Teatralny)

Dizzy Boyz Brass Band to zespół występujący w typowym nowoorleańskim składzie brass bandu i wykonujący covery największych przebojów muzyki rozrywkowej, muzyki filmowej i jazzowej. W repertuarze Dizzy Boyz Brass Band znajdziemy najbardziej znane hity takich artystów, jak Pharrell Williams, Bruno Mars czy Justin Timberlake. Zespół ma na swoim koncie występy na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i Europie, m.in. na Pfullendorf Brass Festival, International Trumpet Guild, Enter Enea Festival, Made in Chicago czy Net Fest Music Showcase & Conference.

 

16 sierpnia (środa), godz. 19.00 | BEZPŁATNE

KONCERT KAMERALNY (Filharmonia Zielonogórska, Sala Kameralna)
W koncercie wystąpią artyści festiwalu w różnych obsadach kameralnych. W programie koncertu znajdą się kompozycje różnych epok muzycznych przygotowane przez artystów podczas festiwalu.

 

17 sierpnia (czwartek), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ (Teatr Lubuski)
Koncert poprowadzą: legendarny waltornista Hollywood Studio, ulubieniec Johna Williamsa – James Thatcher, Raimund Zell – profesor waltorni na Anton-Bruckner-Universität w Linz oraz Vikentios Gionanidis – tubista Deutsche Oper w Berlinie. W programie muzyka najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej – Johna Willamsa, Jerry’ego Goldsmitha, Klausa Badelta czy Alfreda Newmana, z takich filmów jak: E.T., Kapitan Hook, Robin Hood, Rycerz Króla Artura oraz Jak Zdobyto Dziki Zachód, w opracowaniu na duże składy dęte blaszane.

Matias Pineira, Maciej Baranowski, – róg
Jan Harasimowicz, Ryan Darke – trąbka
Louise Pollock, Kris Garfitt – puzon
Vikentios Gionanidis, Roland Szentpali – tuba
Uczestnicy międzynarodowych warsztatów

 

18 sierpnia (piątek), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

SOLIŚCI | ORKIESTRA FILHARMONII ZIELONOGÓRSKIEJ (Kościół Najświętszego Zbawiciela)

W programie koncertu znajdą się utwory barokowe i klasyczne.
A.Vivaldi – Koncert F-Dur na dwa rogi i orkiestrę smyczkową
C.K. Wagenseil – Koncert na puzon
J.W Hertel – Koncert na trąbkę
Albinoni – Koncert no 8. na obój w opracowaniu na tubę i orkiestrę
W.A. Mozart – Koncert Es-Dur na róg i orkiestrę
Radek Baborak, Hongpark Kim – róg
Manu Mellaerts – trąbka
Kris Garfitt – puzon
Vikentios Gionanidis – tuba
Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej

 

19 sierpnia (sobota), godz. 17.00 | BEZPŁATNE

AKADEMIA BLACHY | KONCERT PROMENADOWY (plac przed Filharmonią Zielonogórską)

Młodzi instrumentaliści dęci, przy wsparciu międzynarodowej klasy artystów CORNO – Brass Music Festival, wykonają imponujące, głośne i energetyczne aranżacje muzyki klasycznej i filmowej.

Andrew Stone-Fewings, Jan Harasimowicz – dyrygent
Uczestnicy warsztatów instrumentalnych

 

19 sierpnia (sobota), godz. 19.00 | WYDARZENIE BILETOWANE

WIELKI FINAŁ | LOS PITUTOS & ADAM RAPA (Teatr Lubuski)

Chilijsko-kolumbijski zespół, założony w 2015 roku. Tworzą unikalny rodzaj muzyki, łącząc klasyczne rytmy latynoskie, takie jak bolero, cumbia, chacha itp., z brzmieniem lat 60. i 70, z wpływami muzyki afroamerykańskiej, w stylu crooner. Ich crossoverowe kariery, począwszy od wysokiej klasy muzyków klasycznych, a skończywszy na południowoamerykańskim folku, jeszcze bardziej wzbogacają ich muzyczną fakturę.

Álvaro Zambrano – wokal, keybord
Matías Piñeira – waltornia, wokal
Pablo Camus – gitara
Tomás Peralta – kontrabas, gitara, keybord
Cristian Betancourt – perkusja, wokal
Adam Rapa – trąbka

 

A niebo gwiaździste nade mną…

Niezwykłe pokazy nieba gwiaździstego nad nami…!
Fascynująca podróż przez kosmos, przy wykorzystaniu zaawansowanego teleskopu astronomicznego. Wyjątkowe pokazy odbywają się na Winnym Wzgórzu przy Palmiarni Zielonogórskiej. To niepowtarzalna okazja, aby podziwiać niebo z bliska i zgłębić tajemnice wszechświata.
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Zielonej Górze. Doświadczcie niezwykłych chwil pod opieką ekspertów w dziedzinie astronomii. Będą oni dzielić się swoją wiedzą na temat gwiazd, planet, mgławic i innych fascynujących obiektów, które można zobaczyć na niebie. Warunkiem przeprowadzenia pokazu jest bezchmurne niebo, ponieważ chcemy zapewnić najwyższą jakość obserwacji. 
Nie przegapcie tej niezwykłej okazji do zanurzenia się w kosmicznym pięknie i poszerzenia swojej wiedzy na temat nieba. Dołączcie do nas na Winnym Wzgórzu i dajcie się ponieść fascynującej podróży przez kosmos na pokazach „A niebo gwiaździste nade mną…”! 

Pokazy odbywać się będą w godzinach 20.00 – 23.00 w dniach: 

28 lipca, piątek 

29 lipca, sobota 

30 lipca, niedziela 

25 sierpnia, piątek

26 sierpnia, sobota

27 sierpnia, niedziela

ul. Stary Kisielin – Pionierów Lubuskich 53

Zdrowy kręgosłup – pilates w plenerze to cykl zajęć organizowanych przez Europe Direct w Zielonej Górze. Jest to doskonała okazja dla każdego, kto pragnie zadbać o kondycję swojego kręgosłupa i poprawić ogólną sprawność fizyczną. Zajęcia prowadzone są przez doświadczoną instruktorkę fitness, która przekazuje swoją wiedzę i umiejętności w przyjaznej atmosferze. 
Zajęcia w plenerze skierowane są do wszystkich zainteresowanych, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom pilatesu, które koncentrują się na wzmocnieniu mięśni korpusu, poprawie elastyczności i równowagi ciała, uczestnicy mogą zwiększyć swoją świadomość ciała oraz zmniejszyć ryzyko dolegliwości kręgosłupa. Dołączając do tych zajęć, uczestnicy nie tylko poprawiają swoje samopoczucie i kondycję fizyczną, ale także mają okazję spędzić czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej przyrody w Parku w Starym Kisielinie. 

Zajęcia odbywać się będą w godzinach 11.00 – 12.00 w dniach: 

17 lipca, poniedziałek

19 lipca, środa

24 lipca, poniedziałek

26 lipca, środa

21 sierpnia, poniedziałek

23 sierpnia, środa

28 sierpnia, poniedziałek

30 sierpnia, środa 

Zapraszamy na wyjątkowe kino plenerowe – STARE KINO W RUINACH! Ten niepowtarzalny cykl filmowy przeniesie Cię w nostalgiczny świat klasyki kina czarno-białego, gdzie odnajdziesz magię filmowych dzieł sprzed lat. Wydarzenia odbywają się w urokliwych ruinach Pałacu Książęcego w Zatoniu, tworząc atmosferę tajemniczości i romantyzmu.

Wydarzenia odbywają się przez cały sierpień w soboty o godzinie 21.00, zapewniając niezapomniane wieczory pełne magii kina. 

Wejście na projekcje jest BEZPŁATNE. Cykl organizowany jest przy wsparciu Stowarzyszenia „Nasze Zatonie”. 


5 sierpnia, godz. 21.00 
Człowiek z kamerą filmową (1929) reż. Dziga Wiertow
Dżiga Wiertow rejestruje okiem kamery życie w Moskwie pod koniec lat dwudziestych XX wieku. Film stanowi reportaż z życia codziennego wielkiego radzieckiego miasta. Jest odpowiednikiem reportaży filmowych z życia wielkich stolic, które w tym czasie były popularne na Zachodzie.

 

12 sierpnia, godz. 21.00
Starsza pani znika (1938) reż. Alfred Hitchcock
Podczas podróży pociągiem starsza pasażerka znika bez śladu. Brytyjski thriller szpiegowski, zrealizowany na podstawie powieści Ethel Liny White. Przedostatni film Hitchcocka zrealizowany w Wielkiej Brytanii przed jego przeprowadzką do Hollywood.

 

19 sierpnia, godz. 21.00
Mój pan mąż (1936) reż. Gregory La Cava
Ekscentryczna i ceniąca zabawę Irene Bullock poznaje pewnego dnia Godfreya Parke. Postanawia go zatrudnić jako kamerdynera w swoim rodzinnym domu. Co przyniesie romans w obliczu wychodzącej na jaw przeszłości? 

 

26 sierpnia, godz. 21.00
Niebieski Anioł (1930) reż. Josef von Sternberg
Scenariusz filmu oparto na motywach powieści Profesor Unrat Henryka Manna z 1905 r. Przedstawia on tragiczną historię nauczyciela gimnazjum, który doprowadza się do upadku w wyniku fascynacji tanią piosenkarką kabaretową o pseudonimie Lola Lola. 

 

Galeria zdjęć

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content