Filtry
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

Lato Muz Wszelakich 2015









Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Podwórko Galerii u Jadźki, ul. Żeromskiego 12 (UWAGA: w razie niepogody sala Hydro(za)gadka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, ul. Festiwalowa 3)
Recital Stanisławy Celińskiej odbędzie się w amfiteatrze im. Anny German, ul. Festiwalowa 3
2 lipca, czwartek
20.00 Recital Agnieszki Fatygi
Agnieszka Fatyga – aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka, pianistka, artystka estradowa. W jej bogatym repertuarze muzycznym znajdują się zarówno  songi Brechta, przeboje musicalowe, romanse rosyjskie ale także  arie operowe. Artystka podczas scenicznego show śpiewa piosenki z różnych gatunków muzycznych – ballady ,przeboje światowych musicali ale także najbardziej karkołomne arie koloraturowe, prezentuje monologi satyryczne oraz rozmawia z widzami. Agnieszka Fatyga w swoim recitalu w prawdziwie mistrzowski i oryginalny sposób wykonuje  kilka różnych wersji jakże popularnej  piosenki „Wlazł kotek na płotek” wprawiając publiczność w doskonały  nastrój.
 
 
 
9 lipca, czwartek   
20.00 Recital Stefana Friedmanna
Stefan Friedmann – aktor, satyryk, artysta kabaretowy. Wspólnie z Jonaszem Koftą przez lata tworzył radiowy duet, który przygotowywał cykle „Dialogi na cztery nogi „ oraz „Fachowcy „.Występował także w duecie z Krzysztofem Jaroszyńskim, m.in. w telewizyjnym programie „Magazinio”. Artysta przez lata występował  także  w magazynie „60 minut na godzinę”. W Polskim Radiu prowadził  autorski magazyn  „Korek”. Wielkim sukcesem  artysty jest Jego  tytułowa i niezapomniana rola w serialu TVP – „Na kłopoty … Bednarski”.  Zapraszamy na spotkanie z  humorem i rozrywka w wykonaniu mistrza – Stefana Friedmanna. W programie  monologi ,piosenki ,żarty i skecze . Niezapomniany wieczór dla wszystkich.
 
16 lipca, czwartek   
20.00 Recital Zbigniewa Wodeckiego
Zbigniew Wodecki  rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PR i TV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje „Chałupy”, „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja”. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem”. Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa a przecież ciągle nie zamknięta! W ubiegłym roku wydał kolejną płytę „platyNOWA. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”. „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.
 
 
23 lipca, czwartek   
20.00 Recital Tomasza Stockingera
Tomasz Stockinger – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, od 18 lat grający postać doktora Lubicza  w popularnej telenoweli „Klan” w TVP 1. Przez lata pracy scenicznej związany był ze stołecznymi teatrami: Dramatycznym (1978-84), Kwadrat (1993-1996) i Syrena. Dał się również poznać  jako aktor śpiewający, nagrywając płytę „Melodią wracasz do mnie”. W swoim recitalu artysta prezentuje najpiękniejsze polskie piosenki  o miłości min: ”Szeptem”, ”Miłość swe humory ma „,Uciekaj moje serce „.Nie zabraknie także przebojów z popularnego filmu „Lata dwudzieste .lata trzydzieste” i innych niezapomnianych polskich przebojów.
 
30 lipca, czwartek 
20.00 Recital Macieja Damięckiego
Maciej Damięcki – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny ,absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Artysta od lat występuje z powodzeniem na estradzie .Jest mistrzem estradowego monologu ,w swoich programach prezentuje różne oblicza mężczyzny od pantoflarza do  macho.  Spotkanie z Maciejem Damięckim  to wieczór pełen humoru, żartu i pozytywnej energii. W programie także znane i lubiane piosenki.
 
 
6 sierpnia, czwartek   
20.00 Recital Krzysztofa Respondka
13 sierpnia, czwartek   
20.00 Recital Agnieszki Babicz
Agnieszka Babicz …. aktorka scen muzycznych związana między innymi z Teatrem Muzycznym w Gdyni ma w swoim dorobku teatralnym wiele znaczących ról – Fantyna w „ Les Miserables”, Fiona w „Shreku”, Wdowa w „Zorbie”, Anita w „West Side Story” i wiele innych.  Jej kolejną artystyczną pasją jest estrada na której prezentuje swoje wokalne recitale –  „ Pod paryskim niebem”, „Petersburski samowar”, „Wędrująca Eurydyka”. Ten ostatni od lat prezentuje z ogromnym powodzeniem zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Ma również na swoim koncie płytę z piosenkami Anny German o tym właśnie tytule. Jako laureatka Grand Prix I Festiwalu im. Anny German wraca zawsze do Zielonej Góry z ogromną radością i sentymentem. Dzisiejszy recital – „ Piosenki dla których żyję…” to te, które śpiewa przez całe życie. Mam nadzieję, że zaśpiewacie je Państwo wraz ze mną…. Agnieszka Babicz.
 
 
20 sierpnia, czwartek   
20.00 Album rodzinny – spektakl muzyczno-kabaretowy w wykonaniu Kacpra Kuszewskiego
„Album rodzinny” to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojennych, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swinga, charlestona i tanga. Pomysł na projekt zrodził się podczas przeglądania starego rodzinnego albumu. Stare fotografie poruszają wyobraźnię i skłaniają do wymyślenia nieznajomym postaciom nietuzinkowych historii. Niektóre piosenki z płyty inspirowane są prawdziwymi zdarzeniami. W ten sposób powstała galeria niebanalnych postaci, niezwykłych miejsc i zdumiewających sytuacji, które zdarzyły się, lub mogły się zdarzyć, naszym dziadkom. Poznamy zatem Wandę, która wbrew wszystkim chciała Niemca, stryja co kochał tylko bardzo duże kobiety oraz historię czterech braci. Dowcipne teksty, mimo że opisują sprawy sprzed lat, lub zmyślone wydarzenia i sytuacje, mocno nawiązują do obecnej rzeczywistości. Nie zabraknie również utworów nastrojowych, lirycznych z nutką nostalgii. Oprawa graficzna płyty doskonale oddaje klimat projektu.
 
 
 
27 sierpnia, czwartek   
20.00 Atramentowa – recital Stanisławy Celińskiej
Stanisława Celińska, nazywana polską Cesarią Evorą, to zupełnie wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie. Wybitna aktorka już od kilku lat tworzy niepowtarzalnie w klimacie, pełne pasji i pogody ducha spektakle muzyczne. „Atramentowa” to kolejny zaskakujący projekt Celińskiej, recital, w którym Artystka łączy wykonanie utworów takich  „klasyków” jak Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta z piosenkami twórców młodszego pokolenia: Muńka Staszczyka czy Katarzyny Nosowskiej. Wszystkie utwory są zaaranżowane przez kompozytora Macieja Muraszko współpracującego na co dzień z formacją „Psychodansing”, a obok Stanisławy Celińskiej wystąpią znakomici instrumentaliści.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa 3 (UWAGA: wyjątkowo 7 sierpniazielonogórski deptak)
 
 
3 lipca, piątek         
11.00 Przygody Matołka, Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry
Któż nie zna przygód niesfornego i troszkę podobno już „ nieżyciowego” Koziołka Matołka? Wszyscy znają i chętnie oglądają jeszcze raz. Wracamy zawsze, choćby niechcący, do jego filozofii życiowej i  tym samych co nasze, kłopotów. I musimy, tak  samo jak Koziołek,
w odpowiedniej chwili, szybciutko się z tych kłopotów wydostać. A poszukiwanie mitycznego Pacanowa nie zawsze musi kończyć się sromotną porażką! Spektakl grany przez trójkę aktorów opowiada o klasycznych przygodach Koziołka – jego wędrówce przez świat w poszukiwaniu kowali podkuwających kozy. Przeżywa różne przygody, spotyka ciekawych ludzi i zwierzęta, płynie przez oceany. Odwiedza Indie, Chiny, Afrykę, Amerykę Płn., schodzi do podziemnego labiryntu, bu po wybuchu wulkanu spaść na polską , swojską ziemię. Spektakl kończy się wesoło , mimo porażki Koziołka – nie podkuł kopytek. Ale najważniejsza jest przygoda i upór w dążeniu do wyznaczonego celu! I słowo dane rodzinie! Dużo piosenek, wartkie tempo i mnóstwo zmian kostiumów to atuty tego spektaklu.
 
 
10 lipca, piątek
11.00 Koty trzy, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Chrupek, Pazurek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają im się całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie. Kot jest ciekawy co się stanie z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko. Kociaki są niesforne i dowcipne, wprowadzają w świat kocich figli, zabaw i problemów. Koty są rozśpiewane i roztańczone, choć ich muzyka czasem bywa „kocią muzyką”.
 
17 lipca, piątek
11.00 Szewczyk Dratewka, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
Czy widzieliście kiedyś taki but, w którym zmieści się smocza jama, zakład szewski a nawet królewskie komnaty? Pewnego dnia przychodzi do szewca posłaniec z królewskiego dworu, aby odebrać buciki królewny. W międzyczasie zostaje ona jednak porwana przez strasznego i złego smoka. Żadnemu z rycerzu nie da oswobodzić następczyni tronu. Dzielny szewczyk Dratewka podejmuje się zgładzić potwora i uratować królewnę. Czy ta trudna, wymagająca wielu poświęceń wyprawa zakończy się sukcesem?
 
24 lipca, piątek
11.00 Wyspa piratów, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
„Wyspa piratów” to opowieść o trzech kapitanach pirackich statków, Czarnobrodym, Rudobrodym i Siwobrodym którzy zrządzeniem losu spotykają się na małej wysepce. Zaczyna się między nimi rywalizacja o dominację na wyspie, a narzędziem współzawodnictwa stają się fantastyczne „morskie opowieści” snute przez wszystkich. Oprócz nich na wyspie mieszka Piętaszek, tubylec, mieszający im nieco szyki. Całość uzupełniają piosenki i „piracka” muzyka w szantowo – irlandzkim klimacie.
 
30 lipca, czwartek 
11.00 Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki, Teatr A+A z Wrocławia
 
 
7 sierpnia, piątek
11.00 Marionetkarium Clowna Pinezki, Teatr Pinezka z Gdańska
Spektakl łączy w sobie elementy magii, teatru i cyrku. Jest to wybuchowa mieszanka clownady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki i improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
 
14 sierpnia, piątek
11.00 Świnka Chrumcia, Teatr Frajda z Łodzi
Świnka Chrumcia ma urodziny. Oprócz tortu i prezentów ma ochotę na trochę luzu i postanawia zrobić sobie dzień brudasa. Taki pomysł nie przypada do gustu jej przyjaciółce i dwóm higienistkom, które nie znoszą brudu i nie lubią brudasków. Bajka w dowcipny sposób namawia dzieci do przestrzegania podstawowych zasad higieny.
 
 
21 sierpnia, piątek
11.00 Władca skarpetek, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. „Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
 
28 sierpnia, piątek
11.00 O! Wlazł kotek na plotek, Teatr Chrząszcz w trzcinie z Krakowa
Przyglądamy się wiejskiemu podwórku, po którym przechadzają się kaczki, kury, kogut, indyk i na którym pojawia się „obcy” – kotek…
 
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury, tel. 68 451 10 02
Miejsce realizacji: zielonogórski deptak oraz Klub festiwalowy Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13, 65-431 Zielona Góra
 
 
25 sierpnia, wtorek                   
12.00 – 22.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – prezentacje artystów ulicznych
„BuskerBus” to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w Polsce. Muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci i inni artyści z kraju i zagranicy biorą w nim udział od 1997 roku. “BuskerBus” można określić “festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści z wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa z artystami. Na zielonogórskim deptaku wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, głównie wędrownych artystów ulicznych z całego świata (buskerów), solistów i grup, reprezentantów różnych dyscyplin sztuki ulicznej: muzyków, klaunów, żonglerów, połykaczy ognia, magików, szczudlarzy, cyrkowców, tancerzy. Zapowiedzieli się już artyści uliczni z Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii, Argentyny, no i oczywiście z Polski.
 
20.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – klub festiwalowy – koncerty
 
 
26 sierpnia, środa               
12.00 – 22.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – prezentacje artystów ulicznych
 
20.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – klub festiwalowy – koncerty
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Klub Piekarnia Cichej Kobiety
Miejsce realizacji: Klub Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13, 65-431 Zielona Góra, tel. 509 053 444
koncerty biletowane
4 lipca, sobota       
20.00 Koncert zespołu Dani Wilde Band
Dani Wilde (gitara, śpiew), Roger Insiss (bas), Richard Newman (perkusja), Stuart Dixon (gitara), Victoria Smith ( bas), Greg Coulson (instr. Klawiszowe), Martin Wright (perkusja)
 
Dani Wilde to piosenkarka, autorka tekstów oraz gitarzystka, której talent ukształtowany został przez Blues, Soul, Jazz, Country oraz Gospel, które znakomicie łączy z popowymi utworami.
Dani Wilde grała już w najbardziej prestiżowym londyńskim „Royal Albert Hall”, jak i w „BB King’s Club” na Times Square(New York). Od czasu jej debiutanckiego albumu, wydanego przez Ruf Records Heal My Blues w roku 2008, nagrała również krążek Shine w 2009r.,wyprodukowany przez wielkiego Mike’a Vernona oraz Juice Me Up, w 2012r. W tych minionych 7 latach Dani osiągnęła trzykrotnie Numer 1 w oficjalnym konkursie iTunes Blues-List hitami „Bring Your Loving Home”, „Abandoned Child” oraz „Bitch”. Niedawno, swoim nowym Singlem Loving You Dani dostała się na listę Top 40 w europejskim konkursie Country Music Charts obok Wielkich, takich jak Taylor Swift czy Shania Twain. Singiel ten, wyprodukowany przez Stuarta Dixona był singlem koncertowym, a wydany został przez Bri-Tone Records.
Przez kilka lat muzyka Dani Wilde jest regularnie puszczana w BBC Radio 2 podczas The Paul Jones Show, wspierana jest przez BBC i przy najwazniejszych wydarzeniach stacji zapraszana jest jako gość, co poprowadziło ją już do zaproszenia do nagrań w Maida Vale Studios.
 
11 lipca, sobota
20.00 Nie Strzelać Do Pianisty 
Hubert Szczęsny – wokal, gitara, Maciej Knop – gitara, Filip Laszuk – perkusja, Joanna Dudkowska – bas
Zespół Nie Strzelać Do Pianisty wypłynął na V Festiwalu Las, Woda & Blues, gdzie zdobył uznanie zarówno jury, jak i słuchaczy otrzymując I miejsce w przeglądzie kapel oraz Nagrodę Publiczności. Po tym pojawiły się zaproszenia na kolejne przeglądy, które kończyli zawsze jako laureaci lub zdobywali wyróżnienia indywidualne. Każdy koncert to dla nich okazja do uwolnienia maksymalnej ilości energii. Dają publice nie tylko chwile rock’n’rollowej jazdy, ale też dreszczy w emocjonalnych balladach osadzonych w bluesie.
„Widzę w tym co robi ten zespół odbicie najzacniejszej formy muzycznej lat ’60, ’70 i ’80, którą potrafią przetworzyć na swój własny język” – Jan Chojnacki, redaktor Programu Trzeciego Polskiego Radia
17 lipca, piątek
20.00 Koncert zespołu Cocotier 

Andrzej Krośniak (gitara), Jacek Dzwonowski (skrzypce, altówka, sitar), Edi Sanchez (instr. Perkusyjne), Mateusz Gremlowski (bas), Arek Dec (gitara)

COCOTIER – po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na jakimś punkcie”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Na koncertach i płytach powstaje improwizowana mieszanka , muzyka pełna energii i rytmu, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza gitary klasycznej , flamenco, folku, jazzu, gipsy, ECM i innym. COCOTIER ma na swoim koncie 4 nagrane płyty: ” Cafe Sanacja”-2001r. , „Ulica”-2007r., „Fasolanka”-2009r.,”Cocotier”-2010r. ,które rozeszły się w liczbie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Założycielem grupy , gitarzystą i twórcą muzyki jest ANDRZEJ KROŚNIAK , absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej PEJZAŻ, obecnie także członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA . W repertuarze zespołu obok licznych kompozycji lidera , znajdują się utwory: R. Townera, V. Amigo i innych gitarzystów.
24 lipca, piątek
20.00 Koncert zespołu Cotton Wing 
Robert Tyszka (śpiew, harmonijka), Piotr Augustynowicz (gitara), Adam Zagrodzki (perkusja), Janusz Wawrzynowicz (bas)
 
Zespół Cotton Wing to trójmiejska formacja rhythm & bluesowa, od lat zdeklarowana muzycznie, ale wzbogacając repertuar konsekwentnie kształtująca swój wizerunek. Koncert Cotton Wing to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Zespół przykłada ogromną wagę nie tylko do profesjonalnego muzycznie wykonania, ale także do szczerości przekazu, w którym liczy się dusza, autentyczność i dobra zabawa.
To propozycja klasycznego rhythm & bluesa i mieszanki soulu, funky i gospel. Zaletą zespołu są ich własne kompozycje.

1 sierpnia, sobota       

20.00 Koncert zespołu Białe Kruki
Jan Jackiewicz (gitara basowa, wokal), Adam Goriaczew (gitara solowa, wokal), Zenon Filipowicz (perkusja, wokal), Igor Łojko (harmonjka ustna, wokal), Agnieszka Walento (wokal)
 
Grupa Białe Kruki powstała pod koniec 1969 roku w Zbąszynku, grają bluesa & rocka.
 

7 sierpnia, piątek

20.00 Koncert zespołu Bantamba
Buba Badjie Kouyateh (kora, śpiew), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas), Dominik Jaske (perkusja)
 
Bantamba – to ogromne drzewo, którego energia spływa na całą Ziemię dając wytchnienie ludziom
i zwierzętom. Jego niekończąca się moc przyciąga.
Bantamba jest wynikiem spontanicznego spotkania pochodzącego z Gambii i grającego na korze
Buby Badjie Kuyateh z kontrabasistą Jackiem Mazurkiewiczem, gdzie po kilku wspólnie
zagranych dźwiękach zapragnęli stworzyć razem zespół. Z czasem do zespołu dołączył perkusista
Dominik Jaske.
Muzyka zespołu BANTAMBA to wypadkowa muzyki afrykańskiej, bliskowschodniej, europejskiej
oraz wielu innych muzycznych regionów – w skrócie jest to MUZYKA ŚWIATA.
 

21 sierpnia, piątek

20.00 Koncert zespołu Funky New Orleans
Tomasz Nitribitt (śpiew, instr. Perkusyjne), Andrzej Waśniewski (piano, hammond), Jurek Kwinta (bas), Łukasz Kowalczyk (perkusja), Mateusz Słowiński (gitara), Tomek Kasiukiewicz (puzon), Grzegorz Pastuszka (suzafon), Robert Kamalski (sax), Janek Michalec (trąbka)
Styl Nowego Orleanu jest głosem ludzi. To roztańczone ulice pełne pulsującej muzyki, której nie da się porównać z niczym innym. Zespół Funky New Orleans sięga po dziedzictwo i radość tego
roztańczonego muzycznego zakątka. W muzyce tej słuchać puls czarnego lądu, a w powietrzu unosi się duch Voodoo, tak popularny w Nowym Orleanie. Trudno o bardziej pikantną mieszankę.
Warto zwrócić uwagę na instrumenty dęte, które nadają charakteru całej wrocławskiej trupie.
W muzyce usłyszymy elementy funk, soul, i nowoczesnego jazzu, co sprawia, że w zasadzie każdy słuchacz muzyki rozrywkowej znajdzie coś dla siebie. Dla muzyków inspiracjami są niewątpliwie artyści Nowego Orleanu lat 60, 70. tacy jak Dr. John, Allen Toussaint,  The Meters, zespoły brassowe.
28 sierpnia, piątek
20.00 Koncert zespołu Fingerstyle Bob & The Blues Society
Robert Kordylewski (fingerstyle gitara, gitara basowa, wokal), Janusz Siemienas (gitara slide), Leszek Paech (harfa), Dariusz Nowicki (perkusja)
Zespół powstał w 2007 roku w Poznaniu z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Kordylewskiego
przy współpracy z muzykami ze znanych poznańskich zespołów bluesowych: Boogie Chilli i Wielka Łódź.  Obecny skład, stylistykę i nazwę zespół zyskał w 2013 roku. Brzmienie zespołu oparte jest głównie na gitarze „fingerstyle” Roberta, a charyzmatyczna gitara „slide” Jasia i mocny atak harmonijki Leszka doskonale uzupełniają bluesową przestrzeń. Ich koncertowy repertuar to autorskie utwory oraz standardy bluesowe we własnych aranżacjach, wzbogacone harmonią jazzową
i charakterystycznym pulsem chicagowskiego bluesa.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze Cantores
Miejsce realizacji: Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
koncerty biletowane, bilety w cenie: 5 zł i 10 zł do nabycia na godzinę przed koncertem
 
 
2 sierpnia, niedziela
19.00 Od Zieleńskiego do Bacha – koncert inauguracyjny
wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Michał Kocot (pozytyw), Henryk Kasperczak (teorba)
9 sierpnia, niedziela       
19.00 O Bachu kameralnie
wykonanie: Justyna Krusz (viola da gamba), Maria Erdmann (klawesyn)
16 sierpnia, niedziela       
19.00 Solo i w duecie
wykonanie: Michał Kocot (pozytyw, organy), Michał Dembiński (bas)
23 sierpnia, niedziela       
19.00 Muzyczny świat Renesansu
wykonanie: Joanna Radziszewska (sopran), Henryk Kasperczak (lutnia), Lúthien Consort w składzie Joanna Kreft (fidel), Karolina Kaiser (fidel, lira korbowa, flet), Jan Kiernicki (lutnia, arcylutnia)
30 sierpnia, niedziela       
19.00 Dawnego Wiednia czar – koncert finałowy
wykonanie: Aleksandra Bryła (skrzypce), Michał Bryła (altówka), Katarzyna Drogosz (fortepian historyczny), Szymon Guzowski (kontrabas), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a, 65-427 Zielona Góra, tel. 68 475 18 07
Miejsce realizacji: Winne Wzgórza i parking przy Zielonogórskiej Palmiarni
17 lipca, piątek
22.00  Projekcja filmu „Pan życia i śmierci”
„Jedna broń przypada na 12 ludzi na planecie. Pytanie tylko… Jak uzbroić pozostałych 11?” To jedyne zmartwienie pana życia i śmierci. Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest handlarzem bronią, który krok po kroku wspina się na „zbrojny Olimp”. Nie interesuje go komu sprzedaje, często obu stronom konfliktu. Ostatnio największe zyski czerpie współpracując z krwawymi dyktaturami w Afryce… W rozkręcaniu biznesu pomaga mu brat (Jared Leto). Przychodzi jednak taki moment, w którym Jurij musi dokonać wyboru: rodzina (urodziwa żona i synek) albo styl życia do którego przywykł: często pełnego ryzyka i stresu, lecz również na bardzo wysokim poziomie, w otoczeniu pięknych kobiet. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że za każdy trzeba ponieść wysoką cenę…
7 sierpnia, piątek
22.00  Projekcja filmu „Jestem Bogiem”
Najnowszy film Neila Burgera, autora „Iluzjonisty”, jest niczym więcej, jak praktycznym poradnikiem dla każdego narkomana. Zaprezentowano w nim zalety i niebezpieczeństwa cudownej substancji, szczegółowo wyliczono pułapki i katastrofy, jakie na nieuważnego amatora używki będą czekać, oraz wskazano drogi wyjścia z sytuacji bez wyjścia. Twórcy co prawda, nie chcąc wyjść na osoby nieodpowiedzialne i promujące uzależnienia, opowiadają historię fikcyjnej substancji, ale to słaba zasłona dymna. Zawarte w „Jestem Bogiem” można odnieść i do rzeczywistych „pigułek szczęścia”, ale tak jak w przypadku „Jackass” nie jestem pewien, czy widzowie powinni brać przykład z filmowych postaci.
 
21 sierpnia, piątek
22.00  Projekcja filmu „Zniewolony”
Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność. Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze
 
11 września, piątek
22.00  Projekcja filmu „Człowiek na krawędzi”
Jest wczesny poranek w samym sercu Nowego Jorku. W położonym na 21. piętrze oknie luksusowego hotelu pojawia się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że zamierza popełnić samobójstwo. Gdy na miejscu zjawia się policja, mężczyzna oświadcza, że będzie rozmawiał tylko z wybraną negocjatorką. Tymczasem w położonym po sąsiedzku budynku Nowojorskiej Giełdy Diamentów niezauważona przez nikogo dwójka włamywaczy zmierza po bezcenny diament. Kim jest mężczyzna szykujący się do skoku? Czy łączy go coś z włamywaczami? Dlaczego kilku wysoko postawionych policjantów wpada w panikę po odkryciu tożsamości samobójcy? Wkrótce okaże się, że wszyscy łącznie ze zgromadzonymi na ulicy gapiami są częścią misternego planu. A kto pociąga za sznurki? Człowiek na krawędzi.
 
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Sala Witrażowa Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra
18 lipca, sobota
18.00 Projekt Weinberg
Wykonanie: Katarzyna Wasiak (fortepian), Guillaume Faraut (skrzypce)
W programie: Mieczysław Weinberg Sonata fortepianowa gis-moll, Kwintet fortepianowy op.18, Felix Mendelssohn-Bartholdy Sonata f-moll, Szymon Laks Kwintet fortepianowy
 
Spotkanie młodej pianistki – Katarzyny Wasiak z dziełami Mieczysława Weinberga zaowocowało pomysłem stworzenia projektu, który miałby wymiar nie tylko muzyczny. Powstał on bowiem z głębokiej potrzeby wpisania się w nurt kultury świadomej, propagującej polsko-żydowskie dziedzictwo artystyczne oraz potrzeby zainteresowania młodego pokolenia Polaków problematyką stosunków polsko-żydowskich.
Skupiony wokół twórczości i osoby Mieczysława Weinberga, ma jednak na celu przede wszystkim propagowanie niezwykłej muzyki tego kompozytora, muzyki o wyjątkowo wysokiej wartości artystycznej. Utalentowany, a prawie zapomniany Mieczysław Weinberg, podobnie jak Szymon Laks – drugi kompozytor pochodzenia polsko-żydowskiego prezentowany w projekcie, zasługują na to, aby ich spuścizna znana była znacznie szerzej. Ogniwem łączącym twórców i odtwórców jest także fakt życia na emigracji – okoliczność ta stała się dodatkowym impulsem do stworzenia tego projektu.
Utwory wykonywane:
Projekt skupia się wokół postaci Mieczysława Weinberga, jednego z najciekawszych kompozytorów XX wieku. Zasługujący bez wątpienia na uwagę, wszechstronnie utalentowany, popierany przez twórców nawet tak znamienitych, jak Dymitr Szostakowicz, pozostał Weinberg do dziś prawie całkiem zapomniany. Przyczyn tego szukać można w niezwykle zawikłanej i trudnej historii jego życia – biografia Weinberga dotyka najbardziej ponurych rozdziałów historii Europy. W latach 40-tych i 50-tych muzyka Weinberga była zakazana i dopiero po jego śmierci, od kilku zaledwie lat, zaczyna być na nowo odkrywana.
Sonata fortepianowa gis-moll Weinberga, trzecia z sześciu sonat fortepianowych tego kompozytora, została napisana cztery lata po drugiej i ostatniej sonacie fortepianowej jego przyjaciela i mentora – Dymitra Szostakowicza. Wpływ muzyki Szostakowicza jest znaczący, ale Weinberg czerpie pomysły z wielu źródeł. Wykorzystuje późnoromantyczną ideę formy cyklicznej: na końcu ostatniej, trzeciej części pojawia się motyw początkowy mrocznej części drugiej. Chociaż muzyka Weinberga często zdaje się brzmieć pochmurnie, jednak w przeciwieństwie do Szostakowicza brak nadziei i posepny charakter nigdy nie jest w niej elementem dominującym.
Kwintet fortepianowy jest raczej rzadkim gatunkiem kompozytorskim, a to ze względu na rozszerzoną wielogłosowość i konieczność zachowania równowagi pomiędzy różnymi z natury  instrumentami zespołu. Jednak Kwintet Op. 18 Mieczyslawa Weinberga urzeka wyjatkowo spójną formą, w ktorą kunsztownie wplecione są stylizowane elementy. Pięć – mocno zróżnicowanych części – splata się ze soba w sposób idealny. Na początku utworu kompozytor wykorzystuje elementy muzyki francuskiej. Drugie ogniwo kwintetu a la Bartok mistrzowsko wprowadza w kolejną część Presto, która zaczyna się charakterystycznym con sordino  instrumentów smyczkowych. Ekspresyjne Largo zaskakuje unisonem wszystkich instrumentów, łącznie z fortepianem. Efektowna i wirtuozowska część ostatnia jest przesycona optymizmem. Wydaje się, że nawet w najtrudniejszych momentach udaje się kompozytorowi zachować w swej tworczości  i przekazać słuchaczowi radość życia.
Wariacje na dwa tematy żydowskie ukraińskiego kompozytora i pedagoga Josefa Elgisera został prawykonany przez Katarzynę Wasiak na życzenie Joachima Weigerta, pierwszego trębacza Deutsche Oper Berlin, podczas recitalu w Villi Weigert. Joachim Weigert znał kompozytora osobiście, a poruszony jego muzyką i losami (Elgiser był deportowany do obozu w Transnistrii), postawił sobie za cel promowanie dzieł Elgisera.
Sonatę f-moll opus 4 skomponował Felix Mendelssohn-Bartholdy mając zaledwie czternaście lat. Oczarowuje ona słuchacza swoją prostotą i szczerością, zapowiadając jednocześnie przyszłego mistrza.
Kwintet fortepianowy Szymona Laksa jest prawdziwym rarytasem, który jest jeszcze rzadziej wykonywany niż kwintet Weinberga. Kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu w Kaufering w 1945 roku, kompozytor przystępuje (już w Paryżu) do pracy nad III Kwartetem smyczkowym na polskie tematy ludowe. W czterech częściach dzieła można wysłyszeć co najmniej 7 melodii ludowych z różnych regionów Polski. W latach 60-tych kompozytor  przerabia kwartet na kwintet fortepianowy – o tej samej treści muzycznej. Szymon Laks był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Udało mu się uniknąć śmierci dzięki funkcji kapelmistrza orkiestry obozowej: Skrzypce, które trzymam, stały się moją tarczą obronną.
             
 
Myzycy:
Katarzyna Wasiak urodziła się w Zielonej Górze (Polska). Pochodzi z rodziny muzyków. Edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 7 lat  w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Zielonej Górze oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. W r. 2002 rozpoczęła studia na Universität für Musik und Darstellende  Kunst  w Wiedniu,  początkowo w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga, a następnie – w klasie prof. Wolfganga Watzingera.  Od r. 2006 kontynuowała je na Universität der Künste w Berlinie u prof. Jacques’a Rouviera, zdobywając dyplom z wyróżnieniem (2009). Studia mistrzowskie odbyła w Hochschule  für  Musik Hans Eisler w Berlinie w klasie prof. Fabio Bidiniego (dyplom – 2012). Laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Dallas (USA), Vanves (Francja) i Villa de Capdepera (Hiszpania). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Premiera RP, a także Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była również stypendystką Fundacji Crescendum Est-Polonia i Clubu Rotary.  Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i wytwórni płytowej DUX (2012 – płyta z koncertami Fryderyka Chopina i Johanna Samuela Schrötera). Pianistka stawia sobie za cel gruntowną analizę utworów, nad którymi pracuje, rozpatrując także ich genezę, tak, aby móc przedstawić te dzieła w nowym świetle. W ramach swych projektów koncertuje regularnie w całej Europie (także w Rosji), Kanadzie i USA. Współpracowała z wieloma renomowanymi orkiestrami (m.in. Polską Orkiestra Radiową w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Estonii, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy) i znanymi dyrygentami (Michaił Jurowski, Nikolai Diadiura, Jerzy Swoboda, Jan Krenz), a także ze skrzypkiem Tomaszem Tomaszewskim, skrzypaczką Agatą Szymczewską i flecistą Łukaszem Długoszem.
Guillaume Faraut, urodzony w Strasburgu (Francja), rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 8 lat. W 2005 podjął studia w Hochschule Hanns Eisler w Berlinie, gdzie odbył także studia mistrzowskie w klasie Stefana Hempela i prof. Kolji Blachera. Swój kunszt doskonalił ponadto pod kierunkiem Albrechta Beuningera, Ernsta Kovacica, Mi-Kyung Lee, Ingolfa Turbana i Sophi Jaffé. Fascynacja muzyką współczesną skłoniła go do współpracy z zespołami Klangkörper Ensemble, Musikfabrik NRW, Ensemble Modern, Resonanz, Linea Strasbourg czy KNM Berlin oraz kompozytorami – Johannesem Staudem, Helmutem Lachenmannem, Peterem Eötvösem i Enno Poppe. Współpracował też ze znanymi orkiestrami symfonicznymi: Deutsche Oper Berlin, Münchener Kammerorchester, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Od stycznia 2014 jest członkiem orkiestry Opery we Frankfurcie nad Menem. Koncertuje jako solista i kameralista w całej Europie. Występował z wieloma znanymi osobistościami świata muzycznego, jak np. Ingolf Turban, Martin Ostertag, Patrick Demenga, Claudio Bohorquez, Jonathan Aner i Björn Lehmann. Gra na skrzypcach Nicolasa Vuillaumea z roku 1860.

 

Miejsce zbiórki: Plac Bohaterów Westerplatte na 15 min przed rozpoczęciem każdego spaceru

 

4 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem zielonogórskich świątyń – spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem

 

 

11 lipca, godz. 17.00 – 19.00 – Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską

 

18 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Kulturalny portret Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Janem Czachorem

 

25 lipca, godz. 17.00 – 19.00 Od gotyku do secesji – architektoniczne style Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym

 

1 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem dawnych obiektów przemysłowych Zielonej Góry

 

8 sierpnia, godz. 19.00 – 21.00 – Zielona Góra by Night

 

22 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Zielonogórskie turystyczne ABC

 

29 sierpnia, godz. 17.00 – 19.00 – Na tropie słynnych mieszkańców oraz gości Zielonej Góry

 

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw LYADA , tel. 508 610 424
Miejsce realizacji: zielonogórski deptak
 
 
 
10 lipca, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada 
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
24 lipca, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
7 sierpnia, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
21 sierpnia, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada 
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
Miejsce realizacji: Winne Wzgórza przy Zielonogórskiej Palmiarni
 
23 lipca, czwartek   
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
24 lipca, piątek
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
25 lipca, sobota
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
21 sierpnia, piątek
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
22 sierpnia, sobota
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
23 sierpnia, niedziela       
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: deptak, przy pomniku Bachusa
 
 
2 lipca, czwartek
17.00 Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Lianok (Mińsk, Białoruś)
choreograf Vladimir Fiodorov
Nazwa Lianok w tłumaczeniu na język polski znaczy len. Zespół został założony w 1958 roku przez baletmistrzynię i nauczycielkę tańca G. Czistakową, która kierowała nim przez czterdzieści lat. Choreografia zespołu łączy elementy sztuki klasycznej, współczesnej i folkloru. Każdy taniec jest małym spektaklem, obrazem przedstawiającym pewną historię. Charakter białoruskiego tańca, jego choreografia jest niezwykle barwna, dynamiczna ale i bardzo liryczna. Lianok z powodzeniem występuje w Polsce, Niemczech, Włoszech, Ukrainie, Rosji.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: deptak

15 lipca, środa        

12.00  Natura moich okolic 
wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato

IMPREZY BILETOWANE

19 lipca, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Drugi. Miłość albo sex.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

23 sierpnia, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Trzeci. Płeć ma znaczenie.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

„Kabarety Nieroby” – Zielonogórskie Wieczory Kabaretowe to cykl spotkań z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym prezentujący swoją twórczość w niecodziennych składach zespołowych i w najróżniejszych formach scenicznej prezentacji. Od poezji, przez skecze, piosenki, literaturę, naukę na dobrej zabawie kończąc. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad tymi spotkaniami piastuje Kabaret Perły z Odry czyli: Władysław Sikora, Jarosław Sobański, Bartosz Klauzinski i Małgorzata Szapował. Tego nie zobaczycie w telewizji!

 

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Inicjatywa Sceniczna Fruuu
Miejsce realizacji: Kino Newa, ul. ul. Kazimierza Wielkiego 21
koncerty biletowane, bilety do nabycia na godzinę przed koncertem
 
 
25 lipca, sobota
19.00 Wieczory humoru, improwizacji i kabaretu
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu
 
 
22 sierpnia, sobota
19.00 Wieczory humoru, improwizacji i kabaretu
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu

 

 
Inicjatywa Sceniczna Fruuu oraz Zielonogórskie Środowisko Komediowe w ramach Lata Muz Wszelakich zaprasza na wakacyjne wieczory komedii „Po Kolacji Na Żarty”. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkamy się w kultowym kinie „Newa”. Tym razem naszej szanownej zielonogórskiej, najlepszej w tej części Europy, widowni zaprezentujemy wszystko co wiąże się z historią. Zabierzemy Was w podróż od antyku po dzień wczorajszy, czyli wszystko to co już minęło. Dla nas to świetna inspiracja do improwizacji, stand up’u, skeczy, opowieści i wielu innych form scenicznych, które mamy w rękawie. Będą znani „Goście”. Przychodźcie tłumnie! Zabierzcie rodzinę, znajomych, wszystkich, których napotkacie po drodze, bo lekcja historii na wesoło może się wydarzyć tylko na wakacje i to w kinie! Do zobaczenia.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Babska Agencja Rozwoju
Miejsce realizacji: Lubuski Teatr

25 lipca, sobota
16.00 Imieniny Anny

spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
Miejsce realizacji: deptak, przy Ratuszu
 12 lipca, 19 lipca, 26 lipca (niedziele)
UWAGA:
 Zmiana godzin koncertów z 18.00 na 16.00. Za utrudnienia przepraszamy.
16.00 Koncert Orkiestry Dętej Zastal, dyrygent Jarosław Wnorowski
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Regionalne Centrum Animacji Kultury, tel. 68 451 93 01
Miejsca realizacji:
Muzeum Etnograficzne, ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra
zielonogórski deptak
Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra
 
 
 
Oblicza Tradycji – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Zielona Góra 2015
26 lipca, niedziela       
11.00 Koncert inauguracyjny – Muzeum Etnograficzne w Ochli
wystąpią zespoły z Bośni i Hercegowiny, Meksyku, Polski, Senegalu i Turcji
27 lipca, poniedziałek 
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
 
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
28 lipca, wtorek    
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
 
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
29 lipca, środa      
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
30 lipca, czwartek 
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
18.00 Koncert na deptak
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
31 lipca, piątek         
19.00 Koncert galowy – Amfiteatr im. Anny German
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezy realizuje: Klub Muzyczno-Artystyczny „4 Róże dla Lucienne”
Miejsce realizacji: Ogródek letni Klubu Muzyczno-Artystycznego „4 Róże dla Lucienne”, ul. Stary Rynek 17

3 lipca, piątek         

20.00 Róże Jazz Festiwal
Jazzowy Jam Session
 
 
10 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Postmodern Jazz Trio
The New Postmodern Jazz Trio w składzie Wojtek Pruszyński – piano, Janusz Lewandowski – kontrabas, Łukasz Musielak – bębny. Zespół przedstawi trzy sety zabawy ze standardami jazzowymi, odrobiną ekspozycji, a także dekonstrukcji. Wstęp wolny!
 
 
17 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncertu zespołu Budniak Quartet
 
 
24 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Morte Plays Quartet
 
 
31 lipca, piątek         
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Grupa Rogala
 
7 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Jazzowy Jam Session
 
 
14 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Marek Wesołowski Trio
 
 
21 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Sandy Hohlfeld
 
 
28 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Lazy Chill Afternoon
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezy realizuje: Klub Muzyczno-Artystyczny „4 Róże dla Lucienne”
Miejsce realizacji: Ogródek letni Klubu Muzyczno-Artystycznego „4 Róże dla Lucienne”, ul. Stary Rynek 17
 
 
8 lipca, środa               
20.00 Sztuka Kultury

Recital Magdy Śliwy 

Marta Śliwa na swój pierwszy poważny festiwal żeglarskiej pieśni pojechała do Wrocławia, jako członek zespołu Cape Cod w 1997 r. Potem była przygoda z poezją śpiewaną (i pierwsza płyta), trochę solowych występów, by wreszcie z grupą Nagielbank odwiedzić wszystkie liczące się festiwalowe konkursy piosenki żeglarskiej, w latach 2001-2010, zdobywając na nich szereg nagród.
 
Jednak prawdziwa Marta objawia się dopiero w koncertach solowych. Głos, charyzma, teksty, melodie, klimat – to jej niezaprzeczalne atuty. Już podczas pierwszego solowego, konkursowego występu, na jednym z ważniejszych festiwali żeglarskich – „Wiatrak” w Świnoujściu w 1998 roku, zdobyła Grand Prix. Gdy po niemal rocznej przerwie w występach z Nagielbankiem, wróciła na sceny konkursowe pod koniec 2010 r., już z solowym programem, było podobnie. Zdobyła nagrody na „Szanta Claus 2010“ w Poznaniu, Przeglądzie konkursowym „Shanties 2011“ w Krakowie, Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach 2011, zimowej edycji „Portu Pieśni Pracy 2012“.
 
Piosenki Marty opowiadają głównie o tym, co sama przeżyła, o jej drodze do żeglowania, o samym żeglowaniu, o wędrówce nie tylko tej wodnej, ale także o poznawaniu świata na lądzie. Choć sama o sobie mówi, że nie jest „zwierzęciem scenicznym”, jednak czuje się, że scena to jej żywioł. Marta ma tą niesamowitą łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością, która powoduje, że widzowie poddają się jej urokowi, uczestniczą aktywnie w jej koncertach, chętnie śpiewają z nią jej piosenki, a na koniec nagradzają burzliwymi oklaskami.
Dawno kogoś takiego na polskiej scenie muzyki żeglarzy nie było. Nic dziwnego, że zaproszenia na festiwale i koncerty pojawiły się niemal od razu. Wystąpiła już m.in. na Festiwalu w Charzykowych, dwukrotnie na „Shanties“ w Krakowie i „Nad Kanałem“ w Gliwicach, na festiwalu „Port Pieśni Pracy“ w Tychach. To najważniejsze imprezy żeglarzy.Na początku 2014 roku ukazała się jej debiutancka płyta, zatytułowana „Pośrodku“, nagrana wspólnie z Wojciechem Winiarskim (gitary)
15 lipca, środa     
20.00 Sztuka Kultury
Standup na deptaku
22 lipca, środa     
20.00 Sztuka Kultury
Recital Arka Zawilińskiego
29 lipca, środa      
20.00 Sztuka Kultury
Utwory Dżemu akustycznie
12 sierpnia, środa        
20.00 Sztuka Kultury
Standup na deptaku
19 sierpnia, środa         
20.00 Sztuka Kultury

Piosenki Kaczmarskiego koncert zespołu Triada Poetica

26 sierpnia, środa               
20.00 Sztuka Kultury
MATE
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Muzeum Ziemi Lubuskiej
Miejsce realizacji: Muzeum Ziemi Lubuskiej

19 sierpnia, środa      

17.00 Wystawa Czarno na białym – rysunek prasowy Zbigniewa Jujki, wernisaż

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Lato Muz Wszelakich 2015









Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Podwórko Galerii u Jadźki, ul. Żeromskiego 12 (UWAGA: w razie niepogody sala Hydro(za)gadka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, ul. Festiwalowa 3)
Recital Stanisławy Celińskiej odbędzie się w amfiteatrze im. Anny German, ul. Festiwalowa 3
2 lipca, czwartek
20.00 Recital Agnieszki Fatygi
Agnieszka Fatyga – aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka, pianistka, artystka estradowa. W jej bogatym repertuarze muzycznym znajdują się zarówno  songi Brechta, przeboje musicalowe, romanse rosyjskie ale także  arie operowe. Artystka podczas scenicznego show śpiewa piosenki z różnych gatunków muzycznych – ballady ,przeboje światowych musicali ale także najbardziej karkołomne arie koloraturowe, prezentuje monologi satyryczne oraz rozmawia z widzami. Agnieszka Fatyga w swoim recitalu w prawdziwie mistrzowski i oryginalny sposób wykonuje  kilka różnych wersji jakże popularnej  piosenki „Wlazł kotek na płotek” wprawiając publiczność w doskonały  nastrój.
 
 
 
9 lipca, czwartek   
20.00 Recital Stefana Friedmanna
Stefan Friedmann – aktor, satyryk, artysta kabaretowy. Wspólnie z Jonaszem Koftą przez lata tworzył radiowy duet, który przygotowywał cykle „Dialogi na cztery nogi „ oraz „Fachowcy „.Występował także w duecie z Krzysztofem Jaroszyńskim, m.in. w telewizyjnym programie „Magazinio”. Artysta przez lata występował  także  w magazynie „60 minut na godzinę”. W Polskim Radiu prowadził  autorski magazyn  „Korek”. Wielkim sukcesem  artysty jest Jego  tytułowa i niezapomniana rola w serialu TVP – „Na kłopoty … Bednarski”.  Zapraszamy na spotkanie z  humorem i rozrywka w wykonaniu mistrza – Stefana Friedmanna. W programie  monologi ,piosenki ,żarty i skecze . Niezapomniany wieczór dla wszystkich.
 
16 lipca, czwartek   
20.00 Recital Zbigniewa Wodeckiego
Zbigniew Wodecki  rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PR i TV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje „Chałupy”, „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja”. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem”. Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa a przecież ciągle nie zamknięta! W ubiegłym roku wydał kolejną płytę „platyNOWA. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”. „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.
 
 
23 lipca, czwartek   
20.00 Recital Tomasza Stockingera
Tomasz Stockinger – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, od 18 lat grający postać doktora Lubicza  w popularnej telenoweli „Klan” w TVP 1. Przez lata pracy scenicznej związany był ze stołecznymi teatrami: Dramatycznym (1978-84), Kwadrat (1993-1996) i Syrena. Dał się również poznać  jako aktor śpiewający, nagrywając płytę „Melodią wracasz do mnie”. W swoim recitalu artysta prezentuje najpiękniejsze polskie piosenki  o miłości min: ”Szeptem”, ”Miłość swe humory ma „,Uciekaj moje serce „.Nie zabraknie także przebojów z popularnego filmu „Lata dwudzieste .lata trzydzieste” i innych niezapomnianych polskich przebojów.
 
30 lipca, czwartek 
20.00 Recital Macieja Damięckiego
Maciej Damięcki – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny ,absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Artysta od lat występuje z powodzeniem na estradzie .Jest mistrzem estradowego monologu ,w swoich programach prezentuje różne oblicza mężczyzny od pantoflarza do  macho.  Spotkanie z Maciejem Damięckim  to wieczór pełen humoru, żartu i pozytywnej energii. W programie także znane i lubiane piosenki.
 
 
6 sierpnia, czwartek   
20.00 Recital Krzysztofa Respondka
13 sierpnia, czwartek   
20.00 Recital Agnieszki Babicz
Agnieszka Babicz …. aktorka scen muzycznych związana między innymi z Teatrem Muzycznym w Gdyni ma w swoim dorobku teatralnym wiele znaczących ról – Fantyna w „ Les Miserables”, Fiona w „Shreku”, Wdowa w „Zorbie”, Anita w „West Side Story” i wiele innych.  Jej kolejną artystyczną pasją jest estrada na której prezentuje swoje wokalne recitale –  „ Pod paryskim niebem”, „Petersburski samowar”, „Wędrująca Eurydyka”. Ten ostatni od lat prezentuje z ogromnym powodzeniem zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Ma również na swoim koncie płytę z piosenkami Anny German o tym właśnie tytule. Jako laureatka Grand Prix I Festiwalu im. Anny German wraca zawsze do Zielonej Góry z ogromną radością i sentymentem. Dzisiejszy recital – „ Piosenki dla których żyję…” to te, które śpiewa przez całe życie. Mam nadzieję, że zaśpiewacie je Państwo wraz ze mną…. Agnieszka Babicz.
 
 
20 sierpnia, czwartek   
20.00 Album rodzinny – spektakl muzyczno-kabaretowy w wykonaniu Kacpra Kuszewskiego
„Album rodzinny” to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojennych, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swinga, charlestona i tanga. Pomysł na projekt zrodził się podczas przeglądania starego rodzinnego albumu. Stare fotografie poruszają wyobraźnię i skłaniają do wymyślenia nieznajomym postaciom nietuzinkowych historii. Niektóre piosenki z płyty inspirowane są prawdziwymi zdarzeniami. W ten sposób powstała galeria niebanalnych postaci, niezwykłych miejsc i zdumiewających sytuacji, które zdarzyły się, lub mogły się zdarzyć, naszym dziadkom. Poznamy zatem Wandę, która wbrew wszystkim chciała Niemca, stryja co kochał tylko bardzo duże kobiety oraz historię czterech braci. Dowcipne teksty, mimo że opisują sprawy sprzed lat, lub zmyślone wydarzenia i sytuacje, mocno nawiązują do obecnej rzeczywistości. Nie zabraknie również utworów nastrojowych, lirycznych z nutką nostalgii. Oprawa graficzna płyty doskonale oddaje klimat projektu.
 
 
 
27 sierpnia, czwartek   
20.00 Atramentowa – recital Stanisławy Celińskiej
Stanisława Celińska, nazywana polską Cesarią Evorą, to zupełnie wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie. Wybitna aktorka już od kilku lat tworzy niepowtarzalnie w klimacie, pełne pasji i pogody ducha spektakle muzyczne. „Atramentowa” to kolejny zaskakujący projekt Celińskiej, recital, w którym Artystka łączy wykonanie utworów takich  „klasyków” jak Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta z piosenkami twórców młodszego pokolenia: Muńka Staszczyka czy Katarzyny Nosowskiej. Wszystkie utwory są zaaranżowane przez kompozytora Macieja Muraszko współpracującego na co dzień z formacją „Psychodansing”, a obok Stanisławy Celińskiej wystąpią znakomici instrumentaliści.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa 3 (UWAGA: wyjątkowo 7 sierpniazielonogórski deptak)
 
 
3 lipca, piątek         
11.00 Przygody Matołka, Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry
Któż nie zna przygód niesfornego i troszkę podobno już „ nieżyciowego” Koziołka Matołka? Wszyscy znają i chętnie oglądają jeszcze raz. Wracamy zawsze, choćby niechcący, do jego filozofii życiowej i  tym samych co nasze, kłopotów. I musimy, tak  samo jak Koziołek,
w odpowiedniej chwili, szybciutko się z tych kłopotów wydostać. A poszukiwanie mitycznego Pacanowa nie zawsze musi kończyć się sromotną porażką! Spektakl grany przez trójkę aktorów opowiada o klasycznych przygodach Koziołka – jego wędrówce przez świat w poszukiwaniu kowali podkuwających kozy. Przeżywa różne przygody, spotyka ciekawych ludzi i zwierzęta, płynie przez oceany. Odwiedza Indie, Chiny, Afrykę, Amerykę Płn., schodzi do podziemnego labiryntu, bu po wybuchu wulkanu spaść na polską , swojską ziemię. Spektakl kończy się wesoło , mimo porażki Koziołka – nie podkuł kopytek. Ale najważniejsza jest przygoda i upór w dążeniu do wyznaczonego celu! I słowo dane rodzinie! Dużo piosenek, wartkie tempo i mnóstwo zmian kostiumów to atuty tego spektaklu.
 
 
10 lipca, piątek
11.00 Koty trzy, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Chrupek, Pazurek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają im się całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie. Kot jest ciekawy co się stanie z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko. Kociaki są niesforne i dowcipne, wprowadzają w świat kocich figli, zabaw i problemów. Koty są rozśpiewane i roztańczone, choć ich muzyka czasem bywa „kocią muzyką”.
 
17 lipca, piątek
11.00 Szewczyk Dratewka, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
Czy widzieliście kiedyś taki but, w którym zmieści się smocza jama, zakład szewski a nawet królewskie komnaty? Pewnego dnia przychodzi do szewca posłaniec z królewskiego dworu, aby odebrać buciki królewny. W międzyczasie zostaje ona jednak porwana przez strasznego i złego smoka. Żadnemu z rycerzu nie da oswobodzić następczyni tronu. Dzielny szewczyk Dratewka podejmuje się zgładzić potwora i uratować królewnę. Czy ta trudna, wymagająca wielu poświęceń wyprawa zakończy się sukcesem?
 
24 lipca, piątek
11.00 Wyspa piratów, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
„Wyspa piratów” to opowieść o trzech kapitanach pirackich statków, Czarnobrodym, Rudobrodym i Siwobrodym którzy zrządzeniem losu spotykają się na małej wysepce. Zaczyna się między nimi rywalizacja o dominację na wyspie, a narzędziem współzawodnictwa stają się fantastyczne „morskie opowieści” snute przez wszystkich. Oprócz nich na wyspie mieszka Piętaszek, tubylec, mieszający im nieco szyki. Całość uzupełniają piosenki i „piracka” muzyka w szantowo – irlandzkim klimacie.
 
30 lipca, czwartek 
11.00 Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki, Teatr A+A z Wrocławia
 
 
7 sierpnia, piątek
11.00 Marionetkarium Clowna Pinezki, Teatr Pinezka z Gdańska
Spektakl łączy w sobie elementy magii, teatru i cyrku. Jest to wybuchowa mieszanka clownady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki i improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
 
14 sierpnia, piątek
11.00 Świnka Chrumcia, Teatr Frajda z Łodzi
Świnka Chrumcia ma urodziny. Oprócz tortu i prezentów ma ochotę na trochę luzu i postanawia zrobić sobie dzień brudasa. Taki pomysł nie przypada do gustu jej przyjaciółce i dwóm higienistkom, które nie znoszą brudu i nie lubią brudasków. Bajka w dowcipny sposób namawia dzieci do przestrzegania podstawowych zasad higieny.
 
 
21 sierpnia, piątek
11.00 Władca skarpetek, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. „Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
 
28 sierpnia, piątek
11.00 O! Wlazł kotek na plotek, Teatr Chrząszcz w trzcinie z Krakowa
Przyglądamy się wiejskiemu podwórku, po którym przechadzają się kaczki, kury, kogut, indyk i na którym pojawia się „obcy” – kotek…
 
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury, tel. 68 451 10 02
Miejsce realizacji: zielonogórski deptak oraz Klub festiwalowy Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13, 65-431 Zielona Góra
 
 
25 sierpnia, wtorek                   
12.00 – 22.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – prezentacje artystów ulicznych
„BuskerBus” to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w Polsce. Muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci i inni artyści z kraju i zagranicy biorą w nim udział od 1997 roku. “BuskerBus” można określić “festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści z wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa z artystami. Na zielonogórskim deptaku wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, głównie wędrownych artystów ulicznych z całego świata (buskerów), solistów i grup, reprezentantów różnych dyscyplin sztuki ulicznej: muzyków, klaunów, żonglerów, połykaczy ognia, magików, szczudlarzy, cyrkowców, tancerzy. Zapowiedzieli się już artyści uliczni z Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii, Argentyny, no i oczywiście z Polski.
 
20.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – klub festiwalowy – koncerty
 
 
26 sierpnia, środa               
12.00 – 22.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – prezentacje artystów ulicznych
 
20.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – klub festiwalowy – koncerty
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Klub Piekarnia Cichej Kobiety
Miejsce realizacji: Klub Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13, 65-431 Zielona Góra, tel. 509 053 444
koncerty biletowane
4 lipca, sobota       
20.00 Koncert zespołu Dani Wilde Band
Dani Wilde (gitara, śpiew), Roger Insiss (bas), Richard Newman (perkusja), Stuart Dixon (gitara), Victoria Smith ( bas), Greg Coulson (instr. Klawiszowe), Martin Wright (perkusja)
 
Dani Wilde to piosenkarka, autorka tekstów oraz gitarzystka, której talent ukształtowany został przez Blues, Soul, Jazz, Country oraz Gospel, które znakomicie łączy z popowymi utworami.
Dani Wilde grała już w najbardziej prestiżowym londyńskim „Royal Albert Hall”, jak i w „BB King’s Club” na Times Square(New York). Od czasu jej debiutanckiego albumu, wydanego przez Ruf Records Heal My Blues w roku 2008, nagrała również krążek Shine w 2009r.,wyprodukowany przez wielkiego Mike’a Vernona oraz Juice Me Up, w 2012r. W tych minionych 7 latach Dani osiągnęła trzykrotnie Numer 1 w oficjalnym konkursie iTunes Blues-List hitami „Bring Your Loving Home”, „Abandoned Child” oraz „Bitch”. Niedawno, swoim nowym Singlem Loving You Dani dostała się na listę Top 40 w europejskim konkursie Country Music Charts obok Wielkich, takich jak Taylor Swift czy Shania Twain. Singiel ten, wyprodukowany przez Stuarta Dixona był singlem koncertowym, a wydany został przez Bri-Tone Records.
Przez kilka lat muzyka Dani Wilde jest regularnie puszczana w BBC Radio 2 podczas The Paul Jones Show, wspierana jest przez BBC i przy najwazniejszych wydarzeniach stacji zapraszana jest jako gość, co poprowadziło ją już do zaproszenia do nagrań w Maida Vale Studios.
 
11 lipca, sobota
20.00 Nie Strzelać Do Pianisty 
Hubert Szczęsny – wokal, gitara, Maciej Knop – gitara, Filip Laszuk – perkusja, Joanna Dudkowska – bas
Zespół Nie Strzelać Do Pianisty wypłynął na V Festiwalu Las, Woda & Blues, gdzie zdobył uznanie zarówno jury, jak i słuchaczy otrzymując I miejsce w przeglądzie kapel oraz Nagrodę Publiczności. Po tym pojawiły się zaproszenia na kolejne przeglądy, które kończyli zawsze jako laureaci lub zdobywali wyróżnienia indywidualne. Każdy koncert to dla nich okazja do uwolnienia maksymalnej ilości energii. Dają publice nie tylko chwile rock’n’rollowej jazdy, ale też dreszczy w emocjonalnych balladach osadzonych w bluesie.
„Widzę w tym co robi ten zespół odbicie najzacniejszej formy muzycznej lat ’60, ’70 i ’80, którą potrafią przetworzyć na swój własny język” – Jan Chojnacki, redaktor Programu Trzeciego Polskiego Radia
17 lipca, piątek
20.00 Koncert zespołu Cocotier 

Andrzej Krośniak (gitara), Jacek Dzwonowski (skrzypce, altówka, sitar), Edi Sanchez (instr. Perkusyjne), Mateusz Gremlowski (bas), Arek Dec (gitara)

COCOTIER – po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na jakimś punkcie”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Na koncertach i płytach powstaje improwizowana mieszanka , muzyka pełna energii i rytmu, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza gitary klasycznej , flamenco, folku, jazzu, gipsy, ECM i innym. COCOTIER ma na swoim koncie 4 nagrane płyty: ” Cafe Sanacja”-2001r. , „Ulica”-2007r., „Fasolanka”-2009r.,”Cocotier”-2010r. ,które rozeszły się w liczbie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Założycielem grupy , gitarzystą i twórcą muzyki jest ANDRZEJ KROŚNIAK , absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej PEJZAŻ, obecnie także członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA . W repertuarze zespołu obok licznych kompozycji lidera , znajdują się utwory: R. Townera, V. Amigo i innych gitarzystów.
24 lipca, piątek
20.00 Koncert zespołu Cotton Wing 
Robert Tyszka (śpiew, harmonijka), Piotr Augustynowicz (gitara), Adam Zagrodzki (perkusja), Janusz Wawrzynowicz (bas)
 
Zespół Cotton Wing to trójmiejska formacja rhythm & bluesowa, od lat zdeklarowana muzycznie, ale wzbogacając repertuar konsekwentnie kształtująca swój wizerunek. Koncert Cotton Wing to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Zespół przykłada ogromną wagę nie tylko do profesjonalnego muzycznie wykonania, ale także do szczerości przekazu, w którym liczy się dusza, autentyczność i dobra zabawa.
To propozycja klasycznego rhythm & bluesa i mieszanki soulu, funky i gospel. Zaletą zespołu są ich własne kompozycje.

1 sierpnia, sobota       

20.00 Koncert zespołu Białe Kruki
Jan Jackiewicz (gitara basowa, wokal), Adam Goriaczew (gitara solowa, wokal), Zenon Filipowicz (perkusja, wokal), Igor Łojko (harmonjka ustna, wokal), Agnieszka Walento (wokal)
 
Grupa Białe Kruki powstała pod koniec 1969 roku w Zbąszynku, grają bluesa & rocka.
 

7 sierpnia, piątek

20.00 Koncert zespołu Bantamba
Buba Badjie Kouyateh (kora, śpiew), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas), Dominik Jaske (perkusja)
 
Bantamba – to ogromne drzewo, którego energia spływa na całą Ziemię dając wytchnienie ludziom
i zwierzętom. Jego niekończąca się moc przyciąga.
Bantamba jest wynikiem spontanicznego spotkania pochodzącego z Gambii i grającego na korze
Buby Badjie Kuyateh z kontrabasistą Jackiem Mazurkiewiczem, gdzie po kilku wspólnie
zagranych dźwiękach zapragnęli stworzyć razem zespół. Z czasem do zespołu dołączył perkusista
Dominik Jaske.
Muzyka zespołu BANTAMBA to wypadkowa muzyki afrykańskiej, bliskowschodniej, europejskiej
oraz wielu innych muzycznych regionów – w skrócie jest to MUZYKA ŚWIATA.
 

21 sierpnia, piątek

20.00 Koncert zespołu Funky New Orleans
Tomasz Nitribitt (śpiew, instr. Perkusyjne), Andrzej Waśniewski (piano, hammond), Jurek Kwinta (bas), Łukasz Kowalczyk (perkusja), Mateusz Słowiński (gitara), Tomek Kasiukiewicz (puzon), Grzegorz Pastuszka (suzafon), Robert Kamalski (sax), Janek Michalec (trąbka)
Styl Nowego Orleanu jest głosem ludzi. To roztańczone ulice pełne pulsującej muzyki, której nie da się porównać z niczym innym. Zespół Funky New Orleans sięga po dziedzictwo i radość tego
roztańczonego muzycznego zakątka. W muzyce tej słuchać puls czarnego lądu, a w powietrzu unosi się duch Voodoo, tak popularny w Nowym Orleanie. Trudno o bardziej pikantną mieszankę.
Warto zwrócić uwagę na instrumenty dęte, które nadają charakteru całej wrocławskiej trupie.
W muzyce usłyszymy elementy funk, soul, i nowoczesnego jazzu, co sprawia, że w zasadzie każdy słuchacz muzyki rozrywkowej znajdzie coś dla siebie. Dla muzyków inspiracjami są niewątpliwie artyści Nowego Orleanu lat 60, 70. tacy jak Dr. John, Allen Toussaint,  The Meters, zespoły brassowe.
28 sierpnia, piątek
20.00 Koncert zespołu Fingerstyle Bob & The Blues Society
Robert Kordylewski (fingerstyle gitara, gitara basowa, wokal), Janusz Siemienas (gitara slide), Leszek Paech (harfa), Dariusz Nowicki (perkusja)
Zespół powstał w 2007 roku w Poznaniu z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Kordylewskiego
przy współpracy z muzykami ze znanych poznańskich zespołów bluesowych: Boogie Chilli i Wielka Łódź.  Obecny skład, stylistykę i nazwę zespół zyskał w 2013 roku. Brzmienie zespołu oparte jest głównie na gitarze „fingerstyle” Roberta, a charyzmatyczna gitara „slide” Jasia i mocny atak harmonijki Leszka doskonale uzupełniają bluesową przestrzeń. Ich koncertowy repertuar to autorskie utwory oraz standardy bluesowe we własnych aranżacjach, wzbogacone harmonią jazzową
i charakterystycznym pulsem chicagowskiego bluesa.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze Cantores
Miejsce realizacji: Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
koncerty biletowane, bilety w cenie: 5 zł i 10 zł do nabycia na godzinę przed koncertem
 
 
2 sierpnia, niedziela
19.00 Od Zieleńskiego do Bacha – koncert inauguracyjny
wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Michał Kocot (pozytyw), Henryk Kasperczak (teorba)
9 sierpnia, niedziela       
19.00 O Bachu kameralnie
wykonanie: Justyna Krusz (viola da gamba), Maria Erdmann (klawesyn)
16 sierpnia, niedziela       
19.00 Solo i w duecie
wykonanie: Michał Kocot (pozytyw, organy), Michał Dembiński (bas)
23 sierpnia, niedziela       
19.00 Muzyczny świat Renesansu
wykonanie: Joanna Radziszewska (sopran), Henryk Kasperczak (lutnia), Lúthien Consort w składzie Joanna Kreft (fidel), Karolina Kaiser (fidel, lira korbowa, flet), Jan Kiernicki (lutnia, arcylutnia)
30 sierpnia, niedziela       
19.00 Dawnego Wiednia czar – koncert finałowy
wykonanie: Aleksandra Bryła (skrzypce), Michał Bryła (altówka), Katarzyna Drogosz (fortepian historyczny), Szymon Guzowski (kontrabas), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a, 65-427 Zielona Góra, tel. 68 475 18 07
Miejsce realizacji: Winne Wzgórza i parking przy Zielonogórskiej Palmiarni
17 lipca, piątek
22.00  Projekcja filmu „Pan życia i śmierci”
„Jedna broń przypada na 12 ludzi na planecie. Pytanie tylko… Jak uzbroić pozostałych 11?” To jedyne zmartwienie pana życia i śmierci. Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest handlarzem bronią, który krok po kroku wspina się na „zbrojny Olimp”. Nie interesuje go komu sprzedaje, często obu stronom konfliktu. Ostatnio największe zyski czerpie współpracując z krwawymi dyktaturami w Afryce… W rozkręcaniu biznesu pomaga mu brat (Jared Leto). Przychodzi jednak taki moment, w którym Jurij musi dokonać wyboru: rodzina (urodziwa żona i synek) albo styl życia do którego przywykł: często pełnego ryzyka i stresu, lecz również na bardzo wysokim poziomie, w otoczeniu pięknych kobiet. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że za każdy trzeba ponieść wysoką cenę…
7 sierpnia, piątek
22.00  Projekcja filmu „Jestem Bogiem”
Najnowszy film Neila Burgera, autora „Iluzjonisty”, jest niczym więcej, jak praktycznym poradnikiem dla każdego narkomana. Zaprezentowano w nim zalety i niebezpieczeństwa cudownej substancji, szczegółowo wyliczono pułapki i katastrofy, jakie na nieuważnego amatora używki będą czekać, oraz wskazano drogi wyjścia z sytuacji bez wyjścia. Twórcy co prawda, nie chcąc wyjść na osoby nieodpowiedzialne i promujące uzależnienia, opowiadają historię fikcyjnej substancji, ale to słaba zasłona dymna. Zawarte w „Jestem Bogiem” można odnieść i do rzeczywistych „pigułek szczęścia”, ale tak jak w przypadku „Jackass” nie jestem pewien, czy widzowie powinni brać przykład z filmowych postaci.
 
21 sierpnia, piątek
22.00  Projekcja filmu „Zniewolony”
Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność. Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze
 
11 września, piątek
22.00  Projekcja filmu „Człowiek na krawędzi”
Jest wczesny poranek w samym sercu Nowego Jorku. W położonym na 21. piętrze oknie luksusowego hotelu pojawia się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że zamierza popełnić samobójstwo. Gdy na miejscu zjawia się policja, mężczyzna oświadcza, że będzie rozmawiał tylko z wybraną negocjatorką. Tymczasem w położonym po sąsiedzku budynku Nowojorskiej Giełdy Diamentów niezauważona przez nikogo dwójka włamywaczy zmierza po bezcenny diament. Kim jest mężczyzna szykujący się do skoku? Czy łączy go coś z włamywaczami? Dlaczego kilku wysoko postawionych policjantów wpada w panikę po odkryciu tożsamości samobójcy? Wkrótce okaże się, że wszyscy łącznie ze zgromadzonymi na ulicy gapiami są częścią misternego planu. A kto pociąga za sznurki? Człowiek na krawędzi.
 
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Sala Witrażowa Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra
18 lipca, sobota
18.00 Projekt Weinberg
Wykonanie: Katarzyna Wasiak (fortepian), Guillaume Faraut (skrzypce)
W programie: Mieczysław Weinberg Sonata fortepianowa gis-moll, Kwintet fortepianowy op.18, Felix Mendelssohn-Bartholdy Sonata f-moll, Szymon Laks Kwintet fortepianowy
 
Spotkanie młodej pianistki – Katarzyny Wasiak z dziełami Mieczysława Weinberga zaowocowało pomysłem stworzenia projektu, który miałby wymiar nie tylko muzyczny. Powstał on bowiem z głębokiej potrzeby wpisania się w nurt kultury świadomej, propagującej polsko-żydowskie dziedzictwo artystyczne oraz potrzeby zainteresowania młodego pokolenia Polaków problematyką stosunków polsko-żydowskich.
Skupiony wokół twórczości i osoby Mieczysława Weinberga, ma jednak na celu przede wszystkim propagowanie niezwykłej muzyki tego kompozytora, muzyki o wyjątkowo wysokiej wartości artystycznej. Utalentowany, a prawie zapomniany Mieczysław Weinberg, podobnie jak Szymon Laks – drugi kompozytor pochodzenia polsko-żydowskiego prezentowany w projekcie, zasługują na to, aby ich spuścizna znana była znacznie szerzej. Ogniwem łączącym twórców i odtwórców jest także fakt życia na emigracji – okoliczność ta stała się dodatkowym impulsem do stworzenia tego projektu.
Utwory wykonywane:
Projekt skupia się wokół postaci Mieczysława Weinberga, jednego z najciekawszych kompozytorów XX wieku. Zasługujący bez wątpienia na uwagę, wszechstronnie utalentowany, popierany przez twórców nawet tak znamienitych, jak Dymitr Szostakowicz, pozostał Weinberg do dziś prawie całkiem zapomniany. Przyczyn tego szukać można w niezwykle zawikłanej i trudnej historii jego życia – biografia Weinberga dotyka najbardziej ponurych rozdziałów historii Europy. W latach 40-tych i 50-tych muzyka Weinberga była zakazana i dopiero po jego śmierci, od kilku zaledwie lat, zaczyna być na nowo odkrywana.
Sonata fortepianowa gis-moll Weinberga, trzecia z sześciu sonat fortepianowych tego kompozytora, została napisana cztery lata po drugiej i ostatniej sonacie fortepianowej jego przyjaciela i mentora – Dymitra Szostakowicza. Wpływ muzyki Szostakowicza jest znaczący, ale Weinberg czerpie pomysły z wielu źródeł. Wykorzystuje późnoromantyczną ideę formy cyklicznej: na końcu ostatniej, trzeciej części pojawia się motyw początkowy mrocznej części drugiej. Chociaż muzyka Weinberga często zdaje się brzmieć pochmurnie, jednak w przeciwieństwie do Szostakowicza brak nadziei i posepny charakter nigdy nie jest w niej elementem dominującym.
Kwintet fortepianowy jest raczej rzadkim gatunkiem kompozytorskim, a to ze względu na rozszerzoną wielogłosowość i konieczność zachowania równowagi pomiędzy różnymi z natury  instrumentami zespołu. Jednak Kwintet Op. 18 Mieczyslawa Weinberga urzeka wyjatkowo spójną formą, w ktorą kunsztownie wplecione są stylizowane elementy. Pięć – mocno zróżnicowanych części – splata się ze soba w sposób idealny. Na początku utworu kompozytor wykorzystuje elementy muzyki francuskiej. Drugie ogniwo kwintetu a la Bartok mistrzowsko wprowadza w kolejną część Presto, która zaczyna się charakterystycznym con sordino  instrumentów smyczkowych. Ekspresyjne Largo zaskakuje unisonem wszystkich instrumentów, łącznie z fortepianem. Efektowna i wirtuozowska część ostatnia jest przesycona optymizmem. Wydaje się, że nawet w najtrudniejszych momentach udaje się kompozytorowi zachować w swej tworczości  i przekazać słuchaczowi radość życia.
Wariacje na dwa tematy żydowskie ukraińskiego kompozytora i pedagoga Josefa Elgisera został prawykonany przez Katarzynę Wasiak na życzenie Joachima Weigerta, pierwszego trębacza Deutsche Oper Berlin, podczas recitalu w Villi Weigert. Joachim Weigert znał kompozytora osobiście, a poruszony jego muzyką i losami (Elgiser był deportowany do obozu w Transnistrii), postawił sobie za cel promowanie dzieł Elgisera.
Sonatę f-moll opus 4 skomponował Felix Mendelssohn-Bartholdy mając zaledwie czternaście lat. Oczarowuje ona słuchacza swoją prostotą i szczerością, zapowiadając jednocześnie przyszłego mistrza.
Kwintet fortepianowy Szymona Laksa jest prawdziwym rarytasem, który jest jeszcze rzadziej wykonywany niż kwintet Weinberga. Kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu w Kaufering w 1945 roku, kompozytor przystępuje (już w Paryżu) do pracy nad III Kwartetem smyczkowym na polskie tematy ludowe. W czterech częściach dzieła można wysłyszeć co najmniej 7 melodii ludowych z różnych regionów Polski. W latach 60-tych kompozytor  przerabia kwartet na kwintet fortepianowy – o tej samej treści muzycznej. Szymon Laks był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Udało mu się uniknąć śmierci dzięki funkcji kapelmistrza orkiestry obozowej: Skrzypce, które trzymam, stały się moją tarczą obronną.
             
 
Myzycy:
Katarzyna Wasiak urodziła się w Zielonej Górze (Polska). Pochodzi z rodziny muzyków. Edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 7 lat  w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Zielonej Górze oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. W r. 2002 rozpoczęła studia na Universität für Musik und Darstellende  Kunst  w Wiedniu,  początkowo w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga, a następnie – w klasie prof. Wolfganga Watzingera.  Od r. 2006 kontynuowała je na Universität der Künste w Berlinie u prof. Jacques’a Rouviera, zdobywając dyplom z wyróżnieniem (2009). Studia mistrzowskie odbyła w Hochschule  für  Musik Hans Eisler w Berlinie w klasie prof. Fabio Bidiniego (dyplom – 2012). Laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Dallas (USA), Vanves (Francja) i Villa de Capdepera (Hiszpania). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Premiera RP, a także Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była również stypendystką Fundacji Crescendum Est-Polonia i Clubu Rotary.  Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i wytwórni płytowej DUX (2012 – płyta z koncertami Fryderyka Chopina i Johanna Samuela Schrötera). Pianistka stawia sobie za cel gruntowną analizę utworów, nad którymi pracuje, rozpatrując także ich genezę, tak, aby móc przedstawić te dzieła w nowym świetle. W ramach swych projektów koncertuje regularnie w całej Europie (także w Rosji), Kanadzie i USA. Współpracowała z wieloma renomowanymi orkiestrami (m.in. Polską Orkiestra Radiową w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Estonii, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy) i znanymi dyrygentami (Michaił Jurowski, Nikolai Diadiura, Jerzy Swoboda, Jan Krenz), a także ze skrzypkiem Tomaszem Tomaszewskim, skrzypaczką Agatą Szymczewską i flecistą Łukaszem Długoszem.
Guillaume Faraut, urodzony w Strasburgu (Francja), rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 8 lat. W 2005 podjął studia w Hochschule Hanns Eisler w Berlinie, gdzie odbył także studia mistrzowskie w klasie Stefana Hempela i prof. Kolji Blachera. Swój kunszt doskonalił ponadto pod kierunkiem Albrechta Beuningera, Ernsta Kovacica, Mi-Kyung Lee, Ingolfa Turbana i Sophi Jaffé. Fascynacja muzyką współczesną skłoniła go do współpracy z zespołami Klangkörper Ensemble, Musikfabrik NRW, Ensemble Modern, Resonanz, Linea Strasbourg czy KNM Berlin oraz kompozytorami – Johannesem Staudem, Helmutem Lachenmannem, Peterem Eötvösem i Enno Poppe. Współpracował też ze znanymi orkiestrami symfonicznymi: Deutsche Oper Berlin, Münchener Kammerorchester, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Od stycznia 2014 jest członkiem orkiestry Opery we Frankfurcie nad Menem. Koncertuje jako solista i kameralista w całej Europie. Występował z wieloma znanymi osobistościami świata muzycznego, jak np. Ingolf Turban, Martin Ostertag, Patrick Demenga, Claudio Bohorquez, Jonathan Aner i Björn Lehmann. Gra na skrzypcach Nicolasa Vuillaumea z roku 1860.

2 lipca, godz. 18.00 – Artur Andrus
WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 2 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, dziennikarzem radiowym, autorem książek, tekstów piosenek, artystą kabaretowym, konferansjerem, komentatorem „Szkła kontaktowego”. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich. Prowadzenie: Leszek Jenek.

Artur Andrus – artysta multimedialny, dziennikarz radiowy, artysta kabaretowy, redaktor, legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Konferansjer, promotor wielu młodych kabaretów. Poeta, autor tekstów piosenek, pisarz, również piosenkarz. Na swoim koncie ma płyty z pełnymi humoru piosenkami: „Myśliwiecka”, „Cyniczne Córy Zurychu” oraz wydaną w kwietniu br. „Sokratesa 18”.
Laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”, komentator „Szkła kontaktowego”. Przez wiele lat związany z radiową Trójką. Autor książek m.in.: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” czy „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze”.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania wielu ciekawych anegdot z życia naszego gościa, a także zadania mu własnych pytań!
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek oraz płyt.

Wstęp wolny!

12 lipca, godz. 18.00 – Michał Rusinek
 WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 12 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, pisarzem, literaturoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, tłumaczem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Michał Rusinek – doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Obecnie adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Tłumacz literatury dziecięcej i dla dorosłych – przetłumaczył m.in. wszystkie wiersze dla dzieci A.A. Milne’a, powieść „Piotruś Pan i Wendy” J.E. Barriego, serię komiksów o Fistaszkach Charlesa Schulza i kilka książek o misiu Paddingtonie Michaela Bonda oraz libretta dwóch musicali. Twórca słuchowisk radiowych i autor tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Pisał scenariusze do programu „Retoryka poranna, czyli poradnik nie tylko językowy”, emitowanego na antenie TVP1. Jego felietony o książkach pojawiają się w programie Xięgarnia na antenie TVN24, a felietony o języku – w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”.
Autor książek dla dzieci m.in.: „Kopciuszek”, „Mały Chopin”, ”Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” (tytuł Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY oraz została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens 2013) oraz poradniki dla najmłodszych „Jak przeklinać”, Jak przekręcać i przeklinać” czy „Pypcie na języku”. Autor książek dla dorosłych m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, także współautor „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić” i „Prowincjonalne zagadki kryminalne”.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek.
Wstęp wolny!

 

Miejsce zbiórki: Plac Bohaterów Westerplatte na 15 min przed rozpoczęciem każdego spaceru

 

4 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem zielonogórskich świątyń – spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem

 

 

11 lipca, godz. 17.00 – 19.00 – Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską

 

18 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Kulturalny portret Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Janem Czachorem

 

25 lipca, godz. 17.00 – 19.00 Od gotyku do secesji – architektoniczne style Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym

 

1 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem dawnych obiektów przemysłowych Zielonej Góry

 

8 sierpnia, godz. 19.00 – 21.00 – Zielona Góra by Night

 

22 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Zielonogórskie turystyczne ABC

 

29 sierpnia, godz. 17.00 – 19.00 – Na tropie słynnych mieszkańców oraz gości Zielonej Góry

 

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw LYADA , tel. 508 610 424
Miejsce realizacji: zielonogórski deptak
 
 
 
10 lipca, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada 
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
24 lipca, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
7 sierpnia, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
21 sierpnia, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada 
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
Miejsce realizacji: Winne Wzgórza przy Zielonogórskiej Palmiarni
 
23 lipca, czwartek   
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
24 lipca, piątek
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
25 lipca, sobota
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
21 sierpnia, piątek
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
22 sierpnia, sobota
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
23 sierpnia, niedziela       
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: deptak, przy pomniku Bachusa
 
 
2 lipca, czwartek
17.00 Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Lianok (Mińsk, Białoruś)
choreograf Vladimir Fiodorov
Nazwa Lianok w tłumaczeniu na język polski znaczy len. Zespół został założony w 1958 roku przez baletmistrzynię i nauczycielkę tańca G. Czistakową, która kierowała nim przez czterdzieści lat. Choreografia zespołu łączy elementy sztuki klasycznej, współczesnej i folkloru. Każdy taniec jest małym spektaklem, obrazem przedstawiającym pewną historię. Charakter białoruskiego tańca, jego choreografia jest niezwykle barwna, dynamiczna ale i bardzo liryczna. Lianok z powodzeniem występuje w Polsce, Niemczech, Włoszech, Ukrainie, Rosji.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: deptak

15 lipca, środa        

12.00  Natura moich okolic 
wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato

IMPREZY BILETOWANE

19 lipca, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Drugi. Miłość albo sex.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

23 sierpnia, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Trzeci. Płeć ma znaczenie.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

„Kabarety Nieroby” – Zielonogórskie Wieczory Kabaretowe to cykl spotkań z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym prezentujący swoją twórczość w niecodziennych składach zespołowych i w najróżniejszych formach scenicznej prezentacji. Od poezji, przez skecze, piosenki, literaturę, naukę na dobrej zabawie kończąc. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad tymi spotkaniami piastuje Kabaret Perły z Odry czyli: Władysław Sikora, Jarosław Sobański, Bartosz Klauzinski i Małgorzata Szapował. Tego nie zobaczycie w telewizji!

 

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Inicjatywa Sceniczna Fruuu
Miejsce realizacji: Kino Newa, ul. ul. Kazimierza Wielkiego 21
koncerty biletowane, bilety do nabycia na godzinę przed koncertem
 
 
25 lipca, sobota
19.00 Wieczory humoru, improwizacji i kabaretu
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu
 
 
22 sierpnia, sobota
19.00 Wieczory humoru, improwizacji i kabaretu
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu

 

 
Inicjatywa Sceniczna Fruuu oraz Zielonogórskie Środowisko Komediowe w ramach Lata Muz Wszelakich zaprasza na wakacyjne wieczory komedii „Po Kolacji Na Żarty”. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkamy się w kultowym kinie „Newa”. Tym razem naszej szanownej zielonogórskiej, najlepszej w tej części Europy, widowni zaprezentujemy wszystko co wiąże się z historią. Zabierzemy Was w podróż od antyku po dzień wczorajszy, czyli wszystko to co już minęło. Dla nas to świetna inspiracja do improwizacji, stand up’u, skeczy, opowieści i wielu innych form scenicznych, które mamy w rękawie. Będą znani „Goście”. Przychodźcie tłumnie! Zabierzcie rodzinę, znajomych, wszystkich, których napotkacie po drodze, bo lekcja historii na wesoło może się wydarzyć tylko na wakacje i to w kinie! Do zobaczenia.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Babska Agencja Rozwoju
Miejsce realizacji: Lubuski Teatr

25 lipca, sobota
16.00 Imieniny Anny

spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
Miejsce realizacji: deptak, przy Ratuszu
 12 lipca, 19 lipca, 26 lipca (niedziele)
UWAGA:
 Zmiana godzin koncertów z 18.00 na 16.00. Za utrudnienia przepraszamy.
16.00 Koncert Orkiestry Dętej Zastal, dyrygent Jarosław Wnorowski
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Regionalne Centrum Animacji Kultury, tel. 68 451 93 01
Miejsca realizacji:
Muzeum Etnograficzne, ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra
zielonogórski deptak
Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra
 
 
 
Oblicza Tradycji – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Zielona Góra 2015
26 lipca, niedziela       
11.00 Koncert inauguracyjny – Muzeum Etnograficzne w Ochli
wystąpią zespoły z Bośni i Hercegowiny, Meksyku, Polski, Senegalu i Turcji
27 lipca, poniedziałek 
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
 
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
28 lipca, wtorek    
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
 
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
29 lipca, środa      
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
30 lipca, czwartek 
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
18.00 Koncert na deptak
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
31 lipca, piątek         
19.00 Koncert galowy – Amfiteatr im. Anny German
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezy realizuje: Klub Muzyczno-Artystyczny „4 Róże dla Lucienne”
Miejsce realizacji: Ogródek letni Klubu Muzyczno-Artystycznego „4 Róże dla Lucienne”, ul. Stary Rynek 17

3 lipca, piątek         

20.00 Róże Jazz Festiwal
Jazzowy Jam Session
 
 
10 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Postmodern Jazz Trio
The New Postmodern Jazz Trio w składzie Wojtek Pruszyński – piano, Janusz Lewandowski – kontrabas, Łukasz Musielak – bębny. Zespół przedstawi trzy sety zabawy ze standardami jazzowymi, odrobiną ekspozycji, a także dekonstrukcji. Wstęp wolny!
 
 
17 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncertu zespołu Budniak Quartet
 
 
24 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Morte Plays Quartet
 
 
31 lipca, piątek         
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Grupa Rogala
 
7 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Jazzowy Jam Session
 
 
14 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Marek Wesołowski Trio
 
 
21 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Sandy Hohlfeld
 
 
28 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Lazy Chill Afternoon
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezy realizuje: Klub Muzyczno-Artystyczny „4 Róże dla Lucienne”
Miejsce realizacji: Ogródek letni Klubu Muzyczno-Artystycznego „4 Róże dla Lucienne”, ul. Stary Rynek 17
 
 
8 lipca, środa               
20.00 Sztuka Kultury

Recital Magdy Śliwy 

Marta Śliwa na swój pierwszy poważny festiwal żeglarskiej pieśni pojechała do Wrocławia, jako członek zespołu Cape Cod w 1997 r. Potem była przygoda z poezją śpiewaną (i pierwsza płyta), trochę solowych występów, by wreszcie z grupą Nagielbank odwiedzić wszystkie liczące się festiwalowe konkursy piosenki żeglarskiej, w latach 2001-2010, zdobywając na nich szereg nagród.
 
Jednak prawdziwa Marta objawia się dopiero w koncertach solowych. Głos, charyzma, teksty, melodie, klimat – to jej niezaprzeczalne atuty. Już podczas pierwszego solowego, konkursowego występu, na jednym z ważniejszych festiwali żeglarskich – „Wiatrak” w Świnoujściu w 1998 roku, zdobyła Grand Prix. Gdy po niemal rocznej przerwie w występach z Nagielbankiem, wróciła na sceny konkursowe pod koniec 2010 r., już z solowym programem, było podobnie. Zdobyła nagrody na „Szanta Claus 2010“ w Poznaniu, Przeglądzie konkursowym „Shanties 2011“ w Krakowie, Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach 2011, zimowej edycji „Portu Pieśni Pracy 2012“.
 
Piosenki Marty opowiadają głównie o tym, co sama przeżyła, o jej drodze do żeglowania, o samym żeglowaniu, o wędrówce nie tylko tej wodnej, ale także o poznawaniu świata na lądzie. Choć sama o sobie mówi, że nie jest „zwierzęciem scenicznym”, jednak czuje się, że scena to jej żywioł. Marta ma tą niesamowitą łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością, która powoduje, że widzowie poddają się jej urokowi, uczestniczą aktywnie w jej koncertach, chętnie śpiewają z nią jej piosenki, a na koniec nagradzają burzliwymi oklaskami.
Dawno kogoś takiego na polskiej scenie muzyki żeglarzy nie było. Nic dziwnego, że zaproszenia na festiwale i koncerty pojawiły się niemal od razu. Wystąpiła już m.in. na Festiwalu w Charzykowych, dwukrotnie na „Shanties“ w Krakowie i „Nad Kanałem“ w Gliwicach, na festiwalu „Port Pieśni Pracy“ w Tychach. To najważniejsze imprezy żeglarzy.Na początku 2014 roku ukazała się jej debiutancka płyta, zatytułowana „Pośrodku“, nagrana wspólnie z Wojciechem Winiarskim (gitary)
15 lipca, środa     
20.00 Sztuka Kultury
Standup na deptaku
22 lipca, środa     
20.00 Sztuka Kultury
Recital Arka Zawilińskiego
29 lipca, środa      
20.00 Sztuka Kultury
Utwory Dżemu akustycznie
12 sierpnia, środa        
20.00 Sztuka Kultury
Standup na deptaku
19 sierpnia, środa         
20.00 Sztuka Kultury

Piosenki Kaczmarskiego koncert zespołu Triada Poetica

26 sierpnia, środa               
20.00 Sztuka Kultury
MATE
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Muzeum Ziemi Lubuskiej
Miejsce realizacji: Muzeum Ziemi Lubuskiej

19 sierpnia, środa      

17.00 Wystawa Czarno na białym – rysunek prasowy Zbigniewa Jujki, wernisaż

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Lato Muz Wszelakich 2015

Program









Cykle imprez z opisami

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Podwórko Galerii u Jadźki, ul. Żeromskiego 12 (UWAGA: w razie niepogody sala Hydro(za)gadka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury, ul. Festiwalowa 3)
Recital Stanisławy Celińskiej odbędzie się w amfiteatrze im. Anny German, ul. Festiwalowa 3
2 lipca, czwartek
20.00 Recital Agnieszki Fatygi
Agnieszka Fatyga – aktorka teatralna i telewizyjna, piosenkarka, śpiewaczka, pianistka, artystka estradowa. W jej bogatym repertuarze muzycznym znajdują się zarówno  songi Brechta, przeboje musicalowe, romanse rosyjskie ale także  arie operowe. Artystka podczas scenicznego show śpiewa piosenki z różnych gatunków muzycznych – ballady ,przeboje światowych musicali ale także najbardziej karkołomne arie koloraturowe, prezentuje monologi satyryczne oraz rozmawia z widzami. Agnieszka Fatyga w swoim recitalu w prawdziwie mistrzowski i oryginalny sposób wykonuje  kilka różnych wersji jakże popularnej  piosenki „Wlazł kotek na płotek” wprawiając publiczność w doskonały  nastrój.
 
 
 
9 lipca, czwartek   
20.00 Recital Stefana Friedmanna
Stefan Friedmann – aktor, satyryk, artysta kabaretowy. Wspólnie z Jonaszem Koftą przez lata tworzył radiowy duet, który przygotowywał cykle „Dialogi na cztery nogi „ oraz „Fachowcy „.Występował także w duecie z Krzysztofem Jaroszyńskim, m.in. w telewizyjnym programie „Magazinio”. Artysta przez lata występował  także  w magazynie „60 minut na godzinę”. W Polskim Radiu prowadził  autorski magazyn  „Korek”. Wielkim sukcesem  artysty jest Jego  tytułowa i niezapomniana rola w serialu TVP – „Na kłopoty … Bednarski”.  Zapraszamy na spotkanie z  humorem i rozrywka w wykonaniu mistrza – Stefana Friedmanna. W programie  monologi ,piosenki ,żarty i skecze . Niezapomniany wieczór dla wszystkich.
 
16 lipca, czwartek   
20.00 Recital Zbigniewa Wodeckiego
Zbigniew Wodecki  rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PR i TV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-ych. Wszyscy znamy jego niezapomniane przeboje „Chałupy”, „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Pszczółka Maja”. Laureat wielu konkursów i festiwali. Instrumentalista, kompozytor, aranżer. Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem”. Lista jego osiągnięć muzycznych jest bardzo długa a przecież ciągle nie zamknięta! W ubiegłym roku wydał kolejną płytę „platyNOWA. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”. „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.
 
 
23 lipca, czwartek   
20.00 Recital Tomasza Stockingera
Tomasz Stockinger – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, od 18 lat grający postać doktora Lubicza  w popularnej telenoweli „Klan” w TVP 1. Przez lata pracy scenicznej związany był ze stołecznymi teatrami: Dramatycznym (1978-84), Kwadrat (1993-1996) i Syrena. Dał się również poznać  jako aktor śpiewający, nagrywając płytę „Melodią wracasz do mnie”. W swoim recitalu artysta prezentuje najpiękniejsze polskie piosenki  o miłości min: ”Szeptem”, ”Miłość swe humory ma „,Uciekaj moje serce „.Nie zabraknie także przebojów z popularnego filmu „Lata dwudzieste .lata trzydzieste” i innych niezapomnianych polskich przebojów.
 
30 lipca, czwartek 
20.00 Recital Macieja Damięckiego
Maciej Damięcki – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny ,absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Artysta od lat występuje z powodzeniem na estradzie .Jest mistrzem estradowego monologu ,w swoich programach prezentuje różne oblicza mężczyzny od pantoflarza do  macho.  Spotkanie z Maciejem Damięckim  to wieczór pełen humoru, żartu i pozytywnej energii. W programie także znane i lubiane piosenki.
 
 
6 sierpnia, czwartek   
20.00 Recital Krzysztofa Respondka
13 sierpnia, czwartek   
20.00 Recital Agnieszki Babicz
Agnieszka Babicz …. aktorka scen muzycznych związana między innymi z Teatrem Muzycznym w Gdyni ma w swoim dorobku teatralnym wiele znaczących ról – Fantyna w „ Les Miserables”, Fiona w „Shreku”, Wdowa w „Zorbie”, Anita w „West Side Story” i wiele innych.  Jej kolejną artystyczną pasją jest estrada na której prezentuje swoje wokalne recitale –  „ Pod paryskim niebem”, „Petersburski samowar”, „Wędrująca Eurydyka”. Ten ostatni od lat prezentuje z ogromnym powodzeniem zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Ma również na swoim koncie płytę z piosenkami Anny German o tym właśnie tytule. Jako laureatka Grand Prix I Festiwalu im. Anny German wraca zawsze do Zielonej Góry z ogromną radością i sentymentem. Dzisiejszy recital – „ Piosenki dla których żyję…” to te, które śpiewa przez całe życie. Mam nadzieję, że zaśpiewacie je Państwo wraz ze mną…. Agnieszka Babicz.
 
 
20 sierpnia, czwartek   
20.00 Album rodzinny – spektakl muzyczno-kabaretowy w wykonaniu Kacpra Kuszewskiego
„Album rodzinny” to pełna humoru podróż do epoki lat 20. i 30. XX wieku ujęta w formę kilkunastu piosenek. Teksty nawiązują stylistycznie do szlagierów międzywojennych, a w muzyce pobrzmiewają rytmy fokstrota, swinga, charlestona i tanga. Pomysł na projekt zrodził się podczas przeglądania starego rodzinnego albumu. Stare fotografie poruszają wyobraźnię i skłaniają do wymyślenia nieznajomym postaciom nietuzinkowych historii. Niektóre piosenki z płyty inspirowane są prawdziwymi zdarzeniami. W ten sposób powstała galeria niebanalnych postaci, niezwykłych miejsc i zdumiewających sytuacji, które zdarzyły się, lub mogły się zdarzyć, naszym dziadkom. Poznamy zatem Wandę, która wbrew wszystkim chciała Niemca, stryja co kochał tylko bardzo duże kobiety oraz historię czterech braci. Dowcipne teksty, mimo że opisują sprawy sprzed lat, lub zmyślone wydarzenia i sytuacje, mocno nawiązują do obecnej rzeczywistości. Nie zabraknie również utworów nastrojowych, lirycznych z nutką nostalgii. Oprawa graficzna płyty doskonale oddaje klimat projektu.
 
 
 
27 sierpnia, czwartek   
20.00 Atramentowa – recital Stanisławy Celińskiej
Stanisława Celińska, nazywana polską Cesarią Evorą, to zupełnie wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie. Wybitna aktorka już od kilku lat tworzy niepowtarzalnie w klimacie, pełne pasji i pogody ducha spektakle muzyczne. „Atramentowa” to kolejny zaskakujący projekt Celińskiej, recital, w którym Artystka łączy wykonanie utworów takich  „klasyków” jak Wojciech Młynarski i Jonasz Kofta z piosenkami twórców młodszego pokolenia: Muńka Staszczyka czy Katarzyny Nosowskiej. Wszystkie utwory są zaaranżowane przez kompozytora Macieja Muraszko współpracującego na co dzień z formacją „Psychodansing”, a obok Stanisławy Celińskiej wystąpią znakomici instrumentaliści.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa 3 (UWAGA: wyjątkowo 7 sierpniazielonogórski deptak)
 
 
3 lipca, piątek         
11.00 Przygody Matołka, Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry
Któż nie zna przygód niesfornego i troszkę podobno już „ nieżyciowego” Koziołka Matołka? Wszyscy znają i chętnie oglądają jeszcze raz. Wracamy zawsze, choćby niechcący, do jego filozofii życiowej i  tym samych co nasze, kłopotów. I musimy, tak  samo jak Koziołek,
w odpowiedniej chwili, szybciutko się z tych kłopotów wydostać. A poszukiwanie mitycznego Pacanowa nie zawsze musi kończyć się sromotną porażką! Spektakl grany przez trójkę aktorów opowiada o klasycznych przygodach Koziołka – jego wędrówce przez świat w poszukiwaniu kowali podkuwających kozy. Przeżywa różne przygody, spotyka ciekawych ludzi i zwierzęta, płynie przez oceany. Odwiedza Indie, Chiny, Afrykę, Amerykę Płn., schodzi do podziemnego labiryntu, bu po wybuchu wulkanu spaść na polską , swojską ziemię. Spektakl kończy się wesoło , mimo porażki Koziołka – nie podkuł kopytek. Ale najważniejsza jest przygoda i upór w dążeniu do wyznaczonego celu! I słowo dane rodzinie! Dużo piosenek, wartkie tempo i mnóstwo zmian kostiumów to atuty tego spektaklu.
 
 
10 lipca, piątek
11.00 Koty trzy, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Chrupek, Pazurek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają im się całkiem śmieszne i „wybuchowe” historie. Kot jest ciekawy co się stanie z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko. Kociaki są niesforne i dowcipne, wprowadzają w świat kocich figli, zabaw i problemów. Koty są rozśpiewane i roztańczone, choć ich muzyka czasem bywa „kocią muzyką”.
 
17 lipca, piątek
11.00 Szewczyk Dratewka, Teatr Gry i Ludzie z Katowic
Czy widzieliście kiedyś taki but, w którym zmieści się smocza jama, zakład szewski a nawet królewskie komnaty? Pewnego dnia przychodzi do szewca posłaniec z królewskiego dworu, aby odebrać buciki królewny. W międzyczasie zostaje ona jednak porwana przez strasznego i złego smoka. Żadnemu z rycerzu nie da oswobodzić następczyni tronu. Dzielny szewczyk Dratewka podejmuje się zgładzić potwora i uratować królewnę. Czy ta trudna, wymagająca wielu poświęceń wyprawa zakończy się sukcesem?
 
24 lipca, piątek
11.00 Wyspa piratów, Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
„Wyspa piratów” to opowieść o trzech kapitanach pirackich statków, Czarnobrodym, Rudobrodym i Siwobrodym którzy zrządzeniem losu spotykają się na małej wysepce. Zaczyna się między nimi rywalizacja o dominację na wyspie, a narzędziem współzawodnictwa stają się fantastyczne „morskie opowieści” snute przez wszystkich. Oprócz nich na wyspie mieszka Piętaszek, tubylec, mieszający im nieco szyki. Całość uzupełniają piosenki i „piracka” muzyka w szantowo – irlandzkim klimacie.
 
30 lipca, czwartek 
11.00 Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki, Teatr A+A z Wrocławia
 
 
7 sierpnia, piątek
11.00 Marionetkarium Clowna Pinezki, Teatr Pinezka z Gdańska
Spektakl łączy w sobie elementy magii, teatru i cyrku. Jest to wybuchowa mieszanka clownady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, żonglerki i improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
 
14 sierpnia, piątek
11.00 Świnka Chrumcia, Teatr Frajda z Łodzi
Świnka Chrumcia ma urodziny. Oprócz tortu i prezentów ma ochotę na trochę luzu i postanawia zrobić sobie dzień brudasa. Taki pomysł nie przypada do gustu jej przyjaciółce i dwóm higienistkom, które nie znoszą brudu i nie lubią brudasków. Bajka w dowcipny sposób namawia dzieci do przestrzegania podstawowych zasad higieny.
 
 
21 sierpnia, piątek
11.00 Władca skarpetek, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Czy zdarzyło się wam kiedyś odkryć przy porannym ubieraniu, że druga skarpetka z pary zniknęła i nie chce się znaleźć? Co mogło się z nią stać? Czyżby ktoś ją na złość schował? A może nawet ukradł? Czy to krasnoludki podkradają w nocy skarpetki i robią sobie z nich czapeczki? Może zginęła w praniu, pożarta przez pralkę? A może to Władca Skarpetek? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć mały Jaś, który właśnie zgubił skarpetkę. By ją odnaleźć, rusza w podróż po swoim domu. Kiedy rodzice jeszcze smacznie śpią, jego własny dom okazuje się być zaczarowany. Zwykłe przedmioty zaczynają mówić, a nawet śpiewać i tańczyć. Żeby dowiedzieć się, gdzie podziała się jego zguba, Jaś wkracza w świat ożywionych książek, słoików, zabawek, naczyń i innych przedmiotów. Przy okazji tej wyjątkowej podróży uczy się paru prawd o szacunku dla otaczających go rzeczy oraz o utrzymywaniu porządku w domu. „Władca Skarpetek” to nie tylko spotkanie z roztańczonymi i rozśpiewanymi przedmiotami codziennego użytku. To także podróż przez świat pełen intrygujących dźwięków, rytmów i muzyki, które towarzyszą bohaterowi oraz widzom przez cały spektakl.
 
28 sierpnia, piątek
11.00 O! Wlazł kotek na plotek, Teatr Chrząszcz w trzcinie z Krakowa
Przyglądamy się wiejskiemu podwórku, po którym przechadzają się kaczki, kury, kogut, indyk i na którym pojawia się „obcy” – kotek…
 
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury, tel. 68 451 10 02
Miejsce realizacji: zielonogórski deptak oraz Klub festiwalowy Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13, 65-431 Zielona Góra
 
 
25 sierpnia, wtorek                   
12.00 – 22.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – prezentacje artystów ulicznych
„BuskerBus” to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w Polsce. Muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci i inni artyści z kraju i zagranicy biorą w nim udział od 1997 roku. “BuskerBus” można określić “festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści z wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa z artystami. Na zielonogórskim deptaku wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, głównie wędrownych artystów ulicznych z całego świata (buskerów), solistów i grup, reprezentantów różnych dyscyplin sztuki ulicznej: muzyków, klaunów, żonglerów, połykaczy ognia, magików, szczudlarzy, cyrkowców, tancerzy. Zapowiedzieli się już artyści uliczni z Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji, Hiszpanii, Argentyny, no i oczywiście z Polski.
 
20.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – klub festiwalowy – koncerty
 
 
26 sierpnia, środa               
12.00 – 22.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – prezentacje artystów ulicznych
 
20.00 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus Zielona Góra 2015 – klub festiwalowy – koncerty
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Klub Piekarnia Cichej Kobiety
Miejsce realizacji: Klub Piekarnia Cichej Kobiety, ul. Fabryczna 13, 65-431 Zielona Góra, tel. 509 053 444
koncerty biletowane
4 lipca, sobota       
20.00 Koncert zespołu Dani Wilde Band
Dani Wilde (gitara, śpiew), Roger Insiss (bas), Richard Newman (perkusja), Stuart Dixon (gitara), Victoria Smith ( bas), Greg Coulson (instr. Klawiszowe), Martin Wright (perkusja)
 
Dani Wilde to piosenkarka, autorka tekstów oraz gitarzystka, której talent ukształtowany został przez Blues, Soul, Jazz, Country oraz Gospel, które znakomicie łączy z popowymi utworami.
Dani Wilde grała już w najbardziej prestiżowym londyńskim „Royal Albert Hall”, jak i w „BB King’s Club” na Times Square(New York). Od czasu jej debiutanckiego albumu, wydanego przez Ruf Records Heal My Blues w roku 2008, nagrała również krążek Shine w 2009r.,wyprodukowany przez wielkiego Mike’a Vernona oraz Juice Me Up, w 2012r. W tych minionych 7 latach Dani osiągnęła trzykrotnie Numer 1 w oficjalnym konkursie iTunes Blues-List hitami „Bring Your Loving Home”, „Abandoned Child” oraz „Bitch”. Niedawno, swoim nowym Singlem Loving You Dani dostała się na listę Top 40 w europejskim konkursie Country Music Charts obok Wielkich, takich jak Taylor Swift czy Shania Twain. Singiel ten, wyprodukowany przez Stuarta Dixona był singlem koncertowym, a wydany został przez Bri-Tone Records.
Przez kilka lat muzyka Dani Wilde jest regularnie puszczana w BBC Radio 2 podczas The Paul Jones Show, wspierana jest przez BBC i przy najwazniejszych wydarzeniach stacji zapraszana jest jako gość, co poprowadziło ją już do zaproszenia do nagrań w Maida Vale Studios.
 
11 lipca, sobota
20.00 Nie Strzelać Do Pianisty 
Hubert Szczęsny – wokal, gitara, Maciej Knop – gitara, Filip Laszuk – perkusja, Joanna Dudkowska – bas
Zespół Nie Strzelać Do Pianisty wypłynął na V Festiwalu Las, Woda & Blues, gdzie zdobył uznanie zarówno jury, jak i słuchaczy otrzymując I miejsce w przeglądzie kapel oraz Nagrodę Publiczności. Po tym pojawiły się zaproszenia na kolejne przeglądy, które kończyli zawsze jako laureaci lub zdobywali wyróżnienia indywidualne. Każdy koncert to dla nich okazja do uwolnienia maksymalnej ilości energii. Dają publice nie tylko chwile rock’n’rollowej jazdy, ale też dreszczy w emocjonalnych balladach osadzonych w bluesie.
„Widzę w tym co robi ten zespół odbicie najzacniejszej formy muzycznej lat ’60, ’70 i ’80, którą potrafią przetworzyć na swój własny język” – Jan Chojnacki, redaktor Programu Trzeciego Polskiego Radia
17 lipca, piątek
20.00 Koncert zespołu Cocotier 

Andrzej Krośniak (gitara), Jacek Dzwonowski (skrzypce, altówka, sitar), Edi Sanchez (instr. Perkusyjne), Mateusz Gremlowski (bas), Arek Dec (gitara)

COCOTIER – po francusku oznacza „palmę kokosową” czy „mieć palmę na jakimś punkcie”. Jak twierdzą członkowie grupy nazwa ta doskonale oddaje ich artystyczną pasję. Na koncertach i płytach powstaje improwizowana mieszanka , muzyka pełna energii i rytmu, dynamiczna a zarazem delikatna i klimatyczna, utrzymana w stylu z pogranicza gitary klasycznej , flamenco, folku, jazzu, gipsy, ECM i innym. COCOTIER ma na swoim koncie 4 nagrane płyty: ” Cafe Sanacja”-2001r. , „Ulica”-2007r., „Fasolanka”-2009r.,”Cocotier”-2010r. ,które rozeszły się w liczbie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Założycielem grupy , gitarzystą i twórcą muzyki jest ANDRZEJ KROŚNIAK , absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, założyciel znanej w latach 90-tych formacji folkowej PEJZAŻ, obecnie także członek międzynarodowego projektu muzycznego OLEA . W repertuarze zespołu obok licznych kompozycji lidera , znajdują się utwory: R. Townera, V. Amigo i innych gitarzystów.
24 lipca, piątek
20.00 Koncert zespołu Cotton Wing 
Robert Tyszka (śpiew, harmonijka), Piotr Augustynowicz (gitara), Adam Zagrodzki (perkusja), Janusz Wawrzynowicz (bas)
 
Zespół Cotton Wing to trójmiejska formacja rhythm & bluesowa, od lat zdeklarowana muzycznie, ale wzbogacając repertuar konsekwentnie kształtująca swój wizerunek. Koncert Cotton Wing to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie. Zespół przykłada ogromną wagę nie tylko do profesjonalnego muzycznie wykonania, ale także do szczerości przekazu, w którym liczy się dusza, autentyczność i dobra zabawa.
To propozycja klasycznego rhythm & bluesa i mieszanki soulu, funky i gospel. Zaletą zespołu są ich własne kompozycje.

1 sierpnia, sobota       

20.00 Koncert zespołu Białe Kruki
Jan Jackiewicz (gitara basowa, wokal), Adam Goriaczew (gitara solowa, wokal), Zenon Filipowicz (perkusja, wokal), Igor Łojko (harmonjka ustna, wokal), Agnieszka Walento (wokal)
 
Grupa Białe Kruki powstała pod koniec 1969 roku w Zbąszynku, grają bluesa & rocka.
 

7 sierpnia, piątek

20.00 Koncert zespołu Bantamba
Buba Badjie Kouyateh (kora, śpiew), Jacek Mazurkiewicz (kontrabas), Dominik Jaske (perkusja)
 
Bantamba – to ogromne drzewo, którego energia spływa na całą Ziemię dając wytchnienie ludziom
i zwierzętom. Jego niekończąca się moc przyciąga.
Bantamba jest wynikiem spontanicznego spotkania pochodzącego z Gambii i grającego na korze
Buby Badjie Kuyateh z kontrabasistą Jackiem Mazurkiewiczem, gdzie po kilku wspólnie
zagranych dźwiękach zapragnęli stworzyć razem zespół. Z czasem do zespołu dołączył perkusista
Dominik Jaske.
Muzyka zespołu BANTAMBA to wypadkowa muzyki afrykańskiej, bliskowschodniej, europejskiej
oraz wielu innych muzycznych regionów – w skrócie jest to MUZYKA ŚWIATA.
 

21 sierpnia, piątek

20.00 Koncert zespołu Funky New Orleans
Tomasz Nitribitt (śpiew, instr. Perkusyjne), Andrzej Waśniewski (piano, hammond), Jurek Kwinta (bas), Łukasz Kowalczyk (perkusja), Mateusz Słowiński (gitara), Tomek Kasiukiewicz (puzon), Grzegorz Pastuszka (suzafon), Robert Kamalski (sax), Janek Michalec (trąbka)
Styl Nowego Orleanu jest głosem ludzi. To roztańczone ulice pełne pulsującej muzyki, której nie da się porównać z niczym innym. Zespół Funky New Orleans sięga po dziedzictwo i radość tego
roztańczonego muzycznego zakątka. W muzyce tej słuchać puls czarnego lądu, a w powietrzu unosi się duch Voodoo, tak popularny w Nowym Orleanie. Trudno o bardziej pikantną mieszankę.
Warto zwrócić uwagę na instrumenty dęte, które nadają charakteru całej wrocławskiej trupie.
W muzyce usłyszymy elementy funk, soul, i nowoczesnego jazzu, co sprawia, że w zasadzie każdy słuchacz muzyki rozrywkowej znajdzie coś dla siebie. Dla muzyków inspiracjami są niewątpliwie artyści Nowego Orleanu lat 60, 70. tacy jak Dr. John, Allen Toussaint,  The Meters, zespoły brassowe.
28 sierpnia, piątek
20.00 Koncert zespołu Fingerstyle Bob & The Blues Society
Robert Kordylewski (fingerstyle gitara, gitara basowa, wokal), Janusz Siemienas (gitara slide), Leszek Paech (harfa), Dariusz Nowicki (perkusja)
Zespół powstał w 2007 roku w Poznaniu z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Kordylewskiego
przy współpracy z muzykami ze znanych poznańskich zespołów bluesowych: Boogie Chilli i Wielka Łódź.  Obecny skład, stylistykę i nazwę zespół zyskał w 2013 roku. Brzmienie zespołu oparte jest głównie na gitarze „fingerstyle” Roberta, a charyzmatyczna gitara „slide” Jasia i mocny atak harmonijki Leszka doskonale uzupełniają bluesową przestrzeń. Ich koncertowy repertuar to autorskie utwory oraz standardy bluesowe we własnych aranżacjach, wzbogacone harmonią jazzową
i charakterystycznym pulsem chicagowskiego bluesa.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórskie Towarzystwo Śpiewacze Cantores
Miejsce realizacji: Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11
koncerty biletowane, bilety w cenie: 5 zł i 10 zł do nabycia na godzinę przed koncertem
 
 
2 sierpnia, niedziela
19.00 Od Zieleńskiego do Bacha – koncert inauguracyjny
wykonanie: Cappella Viridimontana, Jerzy Markiewicz (dyrygent), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Michał Kocot (pozytyw), Henryk Kasperczak (teorba)
9 sierpnia, niedziela       
19.00 O Bachu kameralnie
wykonanie: Justyna Krusz (viola da gamba), Maria Erdmann (klawesyn)
16 sierpnia, niedziela       
19.00 Solo i w duecie
wykonanie: Michał Kocot (pozytyw, organy), Michał Dembiński (bas)
23 sierpnia, niedziela       
19.00 Muzyczny świat Renesansu
wykonanie: Joanna Radziszewska (sopran), Henryk Kasperczak (lutnia), Lúthien Consort w składzie Joanna Kreft (fidel), Karolina Kaiser (fidel, lira korbowa, flet), Jan Kiernicki (lutnia, arcylutnia)
30 sierpnia, niedziela       
19.00 Dawnego Wiednia czar – koncert finałowy
wykonanie: Aleksandra Bryła (skrzypce), Michał Bryła (altówka), Katarzyna Drogosz (fortepian historyczny), Szymon Guzowski (kontrabas), Tomasz Lisiecki (wiolonczela), Marcin Suszycki (skrzypce)
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a, 65-427 Zielona Góra, tel. 68 475 18 07
Miejsce realizacji: Winne Wzgórza i parking przy Zielonogórskiej Palmiarni
17 lipca, piątek
22.00  Projekcja filmu „Pan życia i śmierci”
„Jedna broń przypada na 12 ludzi na planecie. Pytanie tylko… Jak uzbroić pozostałych 11?” To jedyne zmartwienie pana życia i śmierci. Jurij Orłow (Nicolas Cage) jest handlarzem bronią, który krok po kroku wspina się na „zbrojny Olimp”. Nie interesuje go komu sprzedaje, często obu stronom konfliktu. Ostatnio największe zyski czerpie współpracując z krwawymi dyktaturami w Afryce… W rozkręcaniu biznesu pomaga mu brat (Jared Leto). Przychodzi jednak taki moment, w którym Jurij musi dokonać wyboru: rodzina (urodziwa żona i synek) albo styl życia do którego przywykł: często pełnego ryzyka i stresu, lecz również na bardzo wysokim poziomie, w otoczeniu pięknych kobiet. Wybór nie jest prosty, tym bardziej, że za każdy trzeba ponieść wysoką cenę…
7 sierpnia, piątek
22.00  Projekcja filmu „Jestem Bogiem”
Najnowszy film Neila Burgera, autora „Iluzjonisty”, jest niczym więcej, jak praktycznym poradnikiem dla każdego narkomana. Zaprezentowano w nim zalety i niebezpieczeństwa cudownej substancji, szczegółowo wyliczono pułapki i katastrofy, jakie na nieuważnego amatora używki będą czekać, oraz wskazano drogi wyjścia z sytuacji bez wyjścia. Twórcy co prawda, nie chcąc wyjść na osoby nieodpowiedzialne i promujące uzależnienia, opowiadają historię fikcyjnej substancji, ale to słaba zasłona dymna. Zawarte w „Jestem Bogiem” można odnieść i do rzeczywistych „pigułek szczęścia”, ale tak jak w przypadku „Jackass” nie jestem pewien, czy widzowie powinni brać przykład z filmowych postaci.
 
21 sierpnia, piątek
22.00  Projekcja filmu „Zniewolony”
Ekranizacja wstrząsających wspomnień Salomona Northupa. Jest rok 1841. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup – czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel – zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który wbrew otaczającej go brutalnej rzeczywistości próbuje przetrwać i nigdy nie stracić nadziei na wolność. Człowiek raz wolny, pozostanie nim na zawsze
 
11 września, piątek
22.00  Projekcja filmu „Człowiek na krawędzi”
Jest wczesny poranek w samym sercu Nowego Jorku. W położonym na 21. piętrze oknie luksusowego hotelu pojawia się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że zamierza popełnić samobójstwo. Gdy na miejscu zjawia się policja, mężczyzna oświadcza, że będzie rozmawiał tylko z wybraną negocjatorką. Tymczasem w położonym po sąsiedzku budynku Nowojorskiej Giełdy Diamentów niezauważona przez nikogo dwójka włamywaczy zmierza po bezcenny diament. Kim jest mężczyzna szykujący się do skoku? Czy łączy go coś z włamywaczami? Dlaczego kilku wysoko postawionych policjantów wpada w panikę po odkryciu tożsamości samobójcy? Wkrótce okaże się, że wszyscy łącznie ze zgromadzonymi na ulicy gapiami są częścią misternego planu. A kto pociąga za sznurki? Człowiek na krawędzi.
 
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: Sala Witrażowa Muzeum Ziemi Lubuskiej, al. Niepodległości 15, 65-048 Zielona Góra
18 lipca, sobota
18.00 Projekt Weinberg
Wykonanie: Katarzyna Wasiak (fortepian), Guillaume Faraut (skrzypce)
W programie: Mieczysław Weinberg Sonata fortepianowa gis-moll, Kwintet fortepianowy op.18, Felix Mendelssohn-Bartholdy Sonata f-moll, Szymon Laks Kwintet fortepianowy
 
Spotkanie młodej pianistki – Katarzyny Wasiak z dziełami Mieczysława Weinberga zaowocowało pomysłem stworzenia projektu, który miałby wymiar nie tylko muzyczny. Powstał on bowiem z głębokiej potrzeby wpisania się w nurt kultury świadomej, propagującej polsko-żydowskie dziedzictwo artystyczne oraz potrzeby zainteresowania młodego pokolenia Polaków problematyką stosunków polsko-żydowskich.
Skupiony wokół twórczości i osoby Mieczysława Weinberga, ma jednak na celu przede wszystkim propagowanie niezwykłej muzyki tego kompozytora, muzyki o wyjątkowo wysokiej wartości artystycznej. Utalentowany, a prawie zapomniany Mieczysław Weinberg, podobnie jak Szymon Laks – drugi kompozytor pochodzenia polsko-żydowskiego prezentowany w projekcie, zasługują na to, aby ich spuścizna znana była znacznie szerzej. Ogniwem łączącym twórców i odtwórców jest także fakt życia na emigracji – okoliczność ta stała się dodatkowym impulsem do stworzenia tego projektu.
Utwory wykonywane:
Projekt skupia się wokół postaci Mieczysława Weinberga, jednego z najciekawszych kompozytorów XX wieku. Zasługujący bez wątpienia na uwagę, wszechstronnie utalentowany, popierany przez twórców nawet tak znamienitych, jak Dymitr Szostakowicz, pozostał Weinberg do dziś prawie całkiem zapomniany. Przyczyn tego szukać można w niezwykle zawikłanej i trudnej historii jego życia – biografia Weinberga dotyka najbardziej ponurych rozdziałów historii Europy. W latach 40-tych i 50-tych muzyka Weinberga była zakazana i dopiero po jego śmierci, od kilku zaledwie lat, zaczyna być na nowo odkrywana.
Sonata fortepianowa gis-moll Weinberga, trzecia z sześciu sonat fortepianowych tego kompozytora, została napisana cztery lata po drugiej i ostatniej sonacie fortepianowej jego przyjaciela i mentora – Dymitra Szostakowicza. Wpływ muzyki Szostakowicza jest znaczący, ale Weinberg czerpie pomysły z wielu źródeł. Wykorzystuje późnoromantyczną ideę formy cyklicznej: na końcu ostatniej, trzeciej części pojawia się motyw początkowy mrocznej części drugiej. Chociaż muzyka Weinberga często zdaje się brzmieć pochmurnie, jednak w przeciwieństwie do Szostakowicza brak nadziei i posepny charakter nigdy nie jest w niej elementem dominującym.
Kwintet fortepianowy jest raczej rzadkim gatunkiem kompozytorskim, a to ze względu na rozszerzoną wielogłosowość i konieczność zachowania równowagi pomiędzy różnymi z natury  instrumentami zespołu. Jednak Kwintet Op. 18 Mieczyslawa Weinberga urzeka wyjatkowo spójną formą, w ktorą kunsztownie wplecione są stylizowane elementy. Pięć – mocno zróżnicowanych części – splata się ze soba w sposób idealny. Na początku utworu kompozytor wykorzystuje elementy muzyki francuskiej. Drugie ogniwo kwintetu a la Bartok mistrzowsko wprowadza w kolejną część Presto, która zaczyna się charakterystycznym con sordino  instrumentów smyczkowych. Ekspresyjne Largo zaskakuje unisonem wszystkich instrumentów, łącznie z fortepianem. Efektowna i wirtuozowska część ostatnia jest przesycona optymizmem. Wydaje się, że nawet w najtrudniejszych momentach udaje się kompozytorowi zachować w swej tworczości  i przekazać słuchaczowi radość życia.
Wariacje na dwa tematy żydowskie ukraińskiego kompozytora i pedagoga Josefa Elgisera został prawykonany przez Katarzynę Wasiak na życzenie Joachima Weigerta, pierwszego trębacza Deutsche Oper Berlin, podczas recitalu w Villi Weigert. Joachim Weigert znał kompozytora osobiście, a poruszony jego muzyką i losami (Elgiser był deportowany do obozu w Transnistrii), postawił sobie za cel promowanie dzieł Elgisera.
Sonatę f-moll opus 4 skomponował Felix Mendelssohn-Bartholdy mając zaledwie czternaście lat. Oczarowuje ona słuchacza swoją prostotą i szczerością, zapowiadając jednocześnie przyszłego mistrza.
Kwintet fortepianowy Szymona Laksa jest prawdziwym rarytasem, który jest jeszcze rzadziej wykonywany niż kwintet Weinberga. Kilka miesięcy po wyzwoleniu obozu w Kaufering w 1945 roku, kompozytor przystępuje (już w Paryżu) do pracy nad III Kwartetem smyczkowym na polskie tematy ludowe. W czterech częściach dzieła można wysłyszeć co najmniej 7 melodii ludowych z różnych regionów Polski. W latach 60-tych kompozytor  przerabia kwartet na kwintet fortepianowy – o tej samej treści muzycznej. Szymon Laks był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych. Udało mu się uniknąć śmierci dzięki funkcji kapelmistrza orkiestry obozowej: Skrzypce, które trzymam, stały się moją tarczą obronną.
             
 
Myzycy:
Katarzyna Wasiak urodziła się w Zielonej Górze (Polska). Pochodzi z rodziny muzyków. Edukację artystyczną rozpoczęła w wieku 7 lat  w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Zielonej Górze oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. W r. 2002 rozpoczęła studia na Universität für Musik und Darstellende  Kunst  w Wiedniu,  początkowo w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga, a następnie – w klasie prof. Wolfganga Watzingera.  Od r. 2006 kontynuowała je na Universität der Künste w Berlinie u prof. Jacques’a Rouviera, zdobywając dyplom z wyróżnieniem (2009). Studia mistrzowskie odbyła w Hochschule  für  Musik Hans Eisler w Berlinie w klasie prof. Fabio Bidiniego (dyplom – 2012). Laureatka wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Dallas (USA), Vanves (Francja) i Villa de Capdepera (Hiszpania). Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki oraz Premiera RP, a także Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Była również stypendystką Fundacji Crescendum Est-Polonia i Clubu Rotary.  Dokonała nagrań dla Polskiego Radia i wytwórni płytowej DUX (2012 – płyta z koncertami Fryderyka Chopina i Johanna Samuela Schrötera). Pianistka stawia sobie za cel gruntowną analizę utworów, nad którymi pracuje, rozpatrując także ich genezę, tak, aby móc przedstawić te dzieła w nowym świetle. W ramach swych projektów koncertuje regularnie w całej Europie (także w Rosji), Kanadzie i USA. Współpracowała z wieloma renomowanymi orkiestrami (m.in. Polską Orkiestra Radiową w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Estonii, Orkiestrą Filharmonii Narodowej Ukrainy) i znanymi dyrygentami (Michaił Jurowski, Nikolai Diadiura, Jerzy Swoboda, Jan Krenz), a także ze skrzypkiem Tomaszem Tomaszewskim, skrzypaczką Agatą Szymczewską i flecistą Łukaszem Długoszem.
Guillaume Faraut, urodzony w Strasburgu (Francja), rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku 8 lat. W 2005 podjął studia w Hochschule Hanns Eisler w Berlinie, gdzie odbył także studia mistrzowskie w klasie Stefana Hempela i prof. Kolji Blachera. Swój kunszt doskonalił ponadto pod kierunkiem Albrechta Beuningera, Ernsta Kovacica, Mi-Kyung Lee, Ingolfa Turbana i Sophi Jaffé. Fascynacja muzyką współczesną skłoniła go do współpracy z zespołami Klangkörper Ensemble, Musikfabrik NRW, Ensemble Modern, Resonanz, Linea Strasbourg czy KNM Berlin oraz kompozytorami – Johannesem Staudem, Helmutem Lachenmannem, Peterem Eötvösem i Enno Poppe. Współpracował też ze znanymi orkiestrami symfonicznymi: Deutsche Oper Berlin, Münchener Kammerorchester, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. Od stycznia 2014 jest członkiem orkiestry Opery we Frankfurcie nad Menem. Koncertuje jako solista i kameralista w całej Europie. Występował z wieloma znanymi osobistościami świata muzycznego, jak np. Ingolf Turban, Martin Ostertag, Patrick Demenga, Claudio Bohorquez, Jonathan Aner i Björn Lehmann. Gra na skrzypcach Nicolasa Vuillaumea z roku 1860.

2 lipca, godz. 18.00 – Artur Andrus
WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 2 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Arturem Andrusem, dziennikarzem radiowym, autorem książek, tekstów piosenek, artystą kabaretowym, konferansjerem, komentatorem „Szkła kontaktowego”. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich. Prowadzenie: Leszek Jenek.

Artur Andrus – artysta multimedialny, dziennikarz radiowy, artysta kabaretowy, redaktor, legendarny gospodarz spotkań kabaretowych w warszawskiej „Piwnicy pod Harendą”, łódzkiej „Przechowalni” i krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”. Konferansjer, promotor wielu młodych kabaretów. Poeta, autor tekstów piosenek, pisarz, również piosenkarz. Na swoim koncie ma płyty z pełnymi humoru piosenkami: „Myśliwiecka”, „Cyniczne Córy Zurychu” oraz wydaną w kwietniu br. „Sokratesa 18”.
Laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”, komentator „Szkła kontaktowego”. Przez wiele lat związany z radiową Trójką. Autor książek m.in.: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” czy „Vietato fumare, czyli reszta z bloga i coś jeszcze”.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania wielu ciekawych anegdot z życia naszego gościa, a także zadania mu własnych pytań!
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek oraz płyt.

Wstęp wolny!

12 lipca, godz. 18.00 – Michał Rusinek
 WiMBP im. C. Norwida (sala im. Janusza Koniusza)

 

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 12 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, pisarzem, literaturoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, tłumaczem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Michał Rusinek – doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Obecnie adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Tłumacz literatury dziecięcej i dla dorosłych – przetłumaczył m.in. wszystkie wiersze dla dzieci A.A. Milne’a, powieść „Piotruś Pan i Wendy” J.E. Barriego, serię komiksów o Fistaszkach Charlesa Schulza i kilka książek o misiu Paddingtonie Michaela Bonda oraz libretta dwóch musicali. Twórca słuchowisk radiowych i autor tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Pisał scenariusze do programu „Retoryka poranna, czyli poradnik nie tylko językowy”, emitowanego na antenie TVP1. Jego felietony o książkach pojawiają się w programie Xięgarnia na antenie TVN24, a felietony o języku – w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”.
Autor książek dla dzieci m.in.: „Kopciuszek”, „Mały Chopin”, ”Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” (tytuł Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY oraz została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków – White Ravens 2013) oraz poradniki dla najmłodszych „Jak przeklinać”, Jak przekręcać i przeklinać” czy „Pypcie na języku”. Autor książek dla dorosłych m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, także współautor „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić” i „Prowincjonalne zagadki kryminalne”.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu książek.
Wstęp wolny!

 

Miejsce zbiórki: Plac Bohaterów Westerplatte na 15 min przed rozpoczęciem każdego spaceru

 

4 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem zielonogórskich świątyń – spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem

 

 

11 lipca, godz. 17.00 – 19.00 – Szlakiem zielonogórskich Bachusików – spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską

 

18 lipca, godz. 11.00 – 13.00 – Kulturalny portret Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Janem Czachorem

 

25 lipca, godz. 17.00 – 19.00 Od gotyku do secesji – architektoniczne style Zielonej Góry – spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym

 

1 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Szlakiem dawnych obiektów przemysłowych Zielonej Góry

 

8 sierpnia, godz. 19.00 – 21.00 – Zielona Góra by Night

 

22 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00 – Zielonogórskie turystyczne ABC

 

29 sierpnia, godz. 17.00 – 19.00 – Na tropie słynnych mieszkańców oraz gości Zielonej Góry

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw LYADA , tel. 508 610 424
Miejsce realizacji: zielonogórski deptak
 
 
 
10 lipca, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada 
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
24 lipca, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
7 sierpnia, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
21 sierpnia, piątek
16.00 – 20.00 Akcja zdrowe wakacje z Fundacją Lyada 
W programie: konsultacje z dietetykiem, doradcami i konsultantami laktacyjnymi, promocja zdrowego żywienia, zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe i sportowe
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
Miejsce realizacji: Winne Wzgórza przy Zielonogórskiej Palmiarni
 
23 lipca, czwartek   
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
24 lipca, piątek
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
25 lipca, sobota
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
21 sierpnia, piątek
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
22 sierpnia, sobota
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
23 sierpnia, niedziela       
21.30 – 23.00 Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: deptak, przy pomniku Bachusa
 
 
2 lipca, czwartek
17.00 Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego Lianok (Mińsk, Białoruś)
choreograf Vladimir Fiodorov
Nazwa Lianok w tłumaczeniu na język polski znaczy len. Zespół został założony w 1958 roku przez baletmistrzynię i nauczycielkę tańca G. Czistakową, która kierowała nim przez czterdzieści lat. Choreografia zespołu łączy elementy sztuki klasycznej, współczesnej i folkloru. Każdy taniec jest małym spektaklem, obrazem przedstawiającym pewną historię. Charakter białoruskiego tańca, jego choreografia jest niezwykle barwna, dynamiczna ale i bardzo liryczna. Lianok z powodzeniem występuje w Polsce, Niemczech, Włoszech, Ukrainie, Rosji.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Zielonogórski Ośrodek Kultury
Miejsce realizacji: deptak

15 lipca, środa        

12.00  Natura moich okolic 
wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato

IMPREZY BILETOWANE

19 lipca, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Drugi. Miłość albo sex.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

23 sierpnia, godz. 20.00 – Kabarety Nieroby – Wieczór Trzeci. Płeć ma znaczenie.
Piwnica Artystyczna Kawon

 

„Kabarety Nieroby” – Zielonogórskie Wieczory Kabaretowe to cykl spotkań z Zielonogórskim Zagłębiem Kabaretowym prezentujący swoją twórczość w niecodziennych składach zespołowych i w najróżniejszych formach scenicznej prezentacji. Od poezji, przez skecze, piosenki, literaturę, naukę na dobrej zabawie kończąc. Opiekę artystyczną i organizacyjną nad tymi spotkaniami piastuje Kabaret Perły z Odry czyli: Władysław Sikora, Jarosław Sobański, Bartosz Klauzinski i Małgorzata Szapował. Tego nie zobaczycie w telewizji!

 

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Inicjatywa Sceniczna Fruuu
Miejsce realizacji: Kino Newa, ul. ul. Kazimierza Wielkiego 21
koncerty biletowane, bilety do nabycia na godzinę przed koncertem
 
 
25 lipca, sobota
19.00 Wieczory humoru, improwizacji i kabaretu
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu
 
 
22 sierpnia, sobota
19.00 Wieczory humoru, improwizacji i kabaretu
Po kolacji, na żarty – najlepsza improwizacja sceniczna w najlepszym wydaniu

 

 
Inicjatywa Sceniczna Fruuu oraz Zielonogórskie Środowisko Komediowe w ramach Lata Muz Wszelakich zaprasza na wakacyjne wieczory komedii „Po Kolacji Na Żarty”. Podobnie jak w ubiegłym roku spotkamy się w kultowym kinie „Newa”. Tym razem naszej szanownej zielonogórskiej, najlepszej w tej części Europy, widowni zaprezentujemy wszystko co wiąże się z historią. Zabierzemy Was w podróż od antyku po dzień wczorajszy, czyli wszystko to co już minęło. Dla nas to świetna inspiracja do improwizacji, stand up’u, skeczy, opowieści i wielu innych form scenicznych, które mamy w rękawie. Będą znani „Goście”. Przychodźcie tłumnie! Zabierzcie rodzinę, znajomych, wszystkich, których napotkacie po drodze, bo lekcja historii na wesoło może się wydarzyć tylko na wakacje i to w kinie! Do zobaczenia.

W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Babska Agencja Rozwoju
Miejsce realizacji: Lubuski Teatr

25 lipca, sobota
16.00 Imieniny Anny

spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
Miejsce realizacji: deptak, przy Ratuszu
 12 lipca, 19 lipca, 26 lipca (niedziele)
UWAGA:
 Zmiana godzin koncertów z 18.00 na 16.00. Za utrudnienia przepraszamy.
16.00 Koncert Orkiestry Dętej Zastal, dyrygent Jarosław Wnorowski
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Regionalne Centrum Animacji Kultury, tel. 68 451 93 01
Miejsca realizacji:
Muzeum Etnograficzne, ul. Ochla-Muzealna 5, 66-006 Zielona Góra
zielonogórski deptak
Lubuski Teatr, al. Niepodległości 3/5, 65-048 Zielona Góra
Amfiteatr im. Anny German, ul. Festiwalowa 3, 65-520 Zielona Góra
 
 
 
Oblicza Tradycji – Międzynarodowy Festiwal Folkloru Zielona Góra 2015
26 lipca, niedziela       
11.00 Koncert inauguracyjny – Muzeum Etnograficzne w Ochli
wystąpią zespoły z Bośni i Hercegowiny, Meksyku, Polski, Senegalu i Turcji
27 lipca, poniedziałek 
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
 
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
28 lipca, wtorek    
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
 
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
29 lipca, środa      
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
 
18.00 Koncert na deptaku
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
30 lipca, czwartek 
11.00 Folkojarmark na deptaku
zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
18.00 Koncert na deptak
19.00 Koncert festiwalowy w Lubuskim Teatrze
31 lipca, piątek         
19.00 Koncert galowy – Amfiteatr im. Anny German
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezy realizuje: Klub Muzyczno-Artystyczny „4 Róże dla Lucienne”
Miejsce realizacji: Ogródek letni Klubu Muzyczno-Artystycznego „4 Róże dla Lucienne”, ul. Stary Rynek 17

3 lipca, piątek         

20.00 Róże Jazz Festiwal
Jazzowy Jam Session
 
 
10 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Postmodern Jazz Trio
The New Postmodern Jazz Trio w składzie Wojtek Pruszyński – piano, Janusz Lewandowski – kontrabas, Łukasz Musielak – bębny. Zespół przedstawi trzy sety zabawy ze standardami jazzowymi, odrobiną ekspozycji, a także dekonstrukcji. Wstęp wolny!
 
 
17 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncertu zespołu Budniak Quartet
 
 
24 lipca, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Morte Plays Quartet
 
 
31 lipca, piątek         
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Grupa Rogala
 
7 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Jazzowy Jam Session
 
 
14 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Marek Wesołowski Trio
 
 
21 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Sandy Hohlfeld
 
 
28 sierpnia, piątek
20.00 Róże Jazz Festiwal
Koncert zespołu Lazy Chill Afternoon
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezy realizuje: Klub Muzyczno-Artystyczny „4 Róże dla Lucienne”
Miejsce realizacji: Ogródek letni Klubu Muzyczno-Artystycznego „4 Róże dla Lucienne”, ul. Stary Rynek 17
 
 
8 lipca, środa               
20.00 Sztuka Kultury

Recital Magdy Śliwy 

Marta Śliwa na swój pierwszy poważny festiwal żeglarskiej pieśni pojechała do Wrocławia, jako członek zespołu Cape Cod w 1997 r. Potem była przygoda z poezją śpiewaną (i pierwsza płyta), trochę solowych występów, by wreszcie z grupą Nagielbank odwiedzić wszystkie liczące się festiwalowe konkursy piosenki żeglarskiej, w latach 2001-2010, zdobywając na nich szereg nagród.
 
Jednak prawdziwa Marta objawia się dopiero w koncertach solowych. Głos, charyzma, teksty, melodie, klimat – to jej niezaprzeczalne atuty. Już podczas pierwszego solowego, konkursowego występu, na jednym z ważniejszych festiwali żeglarskich – „Wiatrak” w Świnoujściu w 1998 roku, zdobyła Grand Prix. Gdy po niemal rocznej przerwie w występach z Nagielbankiem, wróciła na sceny konkursowe pod koniec 2010 r., już z solowym programem, było podobnie. Zdobyła nagrody na „Szanta Claus 2010“ w Poznaniu, Przeglądzie konkursowym „Shanties 2011“ w Krakowie, Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach 2011, zimowej edycji „Portu Pieśni Pracy 2012“.
 
Piosenki Marty opowiadają głównie o tym, co sama przeżyła, o jej drodze do żeglowania, o samym żeglowaniu, o wędrówce nie tylko tej wodnej, ale także o poznawaniu świata na lądzie. Choć sama o sobie mówi, że nie jest „zwierzęciem scenicznym”, jednak czuje się, że scena to jej żywioł. Marta ma tą niesamowitą łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością, która powoduje, że widzowie poddają się jej urokowi, uczestniczą aktywnie w jej koncertach, chętnie śpiewają z nią jej piosenki, a na koniec nagradzają burzliwymi oklaskami.
Dawno kogoś takiego na polskiej scenie muzyki żeglarzy nie było. Nic dziwnego, że zaproszenia na festiwale i koncerty pojawiły się niemal od razu. Wystąpiła już m.in. na Festiwalu w Charzykowych, dwukrotnie na „Shanties“ w Krakowie i „Nad Kanałem“ w Gliwicach, na festiwalu „Port Pieśni Pracy“ w Tychach. To najważniejsze imprezy żeglarzy.Na początku 2014 roku ukazała się jej debiutancka płyta, zatytułowana „Pośrodku“, nagrana wspólnie z Wojciechem Winiarskim (gitary)
15 lipca, środa     
20.00 Sztuka Kultury
Standup na deptaku
22 lipca, środa     
20.00 Sztuka Kultury
Recital Arka Zawilińskiego
29 lipca, środa      
20.00 Sztuka Kultury
Utwory Dżemu akustycznie
12 sierpnia, środa        
20.00 Sztuka Kultury
Standup na deptaku
19 sierpnia, środa         
20.00 Sztuka Kultury

Piosenki Kaczmarskiego koncert zespołu Triada Poetica

26 sierpnia, środa               
20.00 Sztuka Kultury
MATE
W ramach Lata Muz Wszelakich imprezę realizuje: Muzeum Ziemi Lubuskiej
Miejsce realizacji: Muzeum Ziemi Lubuskiej

19 sierpnia, środa      

17.00 Wystawa Czarno na białym – rysunek prasowy Zbigniewa Jujki, wernisaż

Lato na Facebook'u

Lato Muz Wszelakich ma już 15 lat, zacny wiek, czas najwyższy na osobistego, prywatnego fanpage. Znajdziesz nas na www.facebook.com.pl/LatoMuzWszelakich , a tam: zapowiedzi, aktualności, skróty, informacje, zajawki, wywiady, zdjęcia, ciekawostki, selfie, zakulisowe smaczki… ? Polub nas, zalajkuj i zaproś Przyjaciół!

Galerie zdjęć

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content