Filtry
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Generic filters
Tylko w tytułach
Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

Lato Muz Wszelakich 2016

Spotykamy się z Państwem po raz kolejny. Dwa piękne miesiące letnie z Nami i Współrealizatorami. Jak co roku postaramy się zapewnić Państwu wiele ciekawych, różnorodnych i atrakcyjnych, dla każdego, wydarzeń. Nie zabraknie znakomitych koncertów, kabaretów, bajek, recitali, spotkań z artystami, spacerów, teatrów ulicznych i wielu wielu innych okazji do wspólnych kulturalnych emocji.
 
Zapoznajcie się z propozycjami, zabierzcie, dzieci, wnuki, znajomych, przyjaciół i przybywajcie licznie na imprezy Lata Muz Wszelakich!!!






Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

Podwórko Galerii u Jadźki (w razie niepogody sala Hydro(za)gadka, ul. Festiwalowa 3)
 
7 lipca, czwartek, godz. 20.00 
„Śmiechoterapia” – recital Krystyny Sienkiewicz
Niezwykłe spotkanie z  legendą polskiej sceny kabaretowej, filmu i telewizji. W programie zabawne monologi, doskonałe piosenki i humor najwyższych lotów, a to wszystko okraszone czarem ,wdziękiem i urokiem, jedynej w swoim rodzaju kobiety i artystki . Ponad 70 minut zabawy i śmiechu.
Aktorce akompaniuje Bronisław Kornaus, znany publiczności jako wokalista zespołu muzycznego „Partita”, ale także kompozytor i instrumentalista.
 
 
9 lipca, sobota, godz. 20.00
Kabaret „Melonik i Szminka” w programie „Podpierajmy się”
wykonanie: Olga Borys, Jacek Fedorowicz, Zbigniew Lesień, Czesław Majewski, Tadeusz Ross
Kabaret Melonik i Szminka „Podpierajmy się”. W programie, w którym Kabaret Melonik i Szminka stara się – zapomnianą już elegancją – podkreślić należny Publiczności szacunek, usłyszą Państwo niebanalne piosenki, zabawne (wierzymy w to!) monologi i dialogi, a także przedwojenny szmonces, który należy już do kanonów kabaretowej rozrywki. W programie „Popierajmy się” nie ma satyry politycznej, bo dzisiejsza polityka sama w sobie stanowi kabaret, niestety dość marnej jakości. Pozostaje nam więc życzyć Państwu dobrej zabawy i uśmiechniętych wspomnień. A także świadomości, że przychodząc do kabaretu, nie zmarnowali Państwo czasu, który w dzisiejszym świecie nie jest już na wagę złota, tylko na wagę trudnych problemów. A od ich rozwiązywania, przynajmniej na chwilę, jest właśnie Kabaret Melonik i Szminka! Kilka słów o kabarecie: Olga Borys – aktorka, niestety dobra i szkoda, że taka śmieszna, bo często ma większe brawa od nas. Wybaczamy jej to i polecamy ją Państwa uwadze. Szczególnie męskiego Państwa. Jacek Fedorowicz – showman w każdym calu, z tym że kiedyś w większym calu, bo był trochę mniej wysuszony. Znany z tego, że biega i że mówią na niego Zulu Gula, bo mylą go z Rossem. Czesław Majewski (Pan Czesio) – świetny muzyk i pianista, który zasłynął powiedzonkiem „Mam grać?” oraz „Śpiewającymi Fortepianami”. Jeszcze czymś zasłynął, ale już nikt nie pamięta czym. Zbigniew Lesień – artysta strasznie dramatyczny (co on robi w kabarecie?),wybitny reżyser. Nie pasuje do nas bo jest za wielki (1.90 m). To na jego cześć powstała kiedyś piosenka śpiewana przez Sławę Przybylską: „Pamiętasz była lesień…” Tadeusz Ross – prawdziwy Zulu Gula, znany z tego że nie biega i że mówią na niego Jacek, bo mylą go z Fedorowiczem. Mówi wieloma językami, niestety w większości rozwiązłymi.
 
14 lipca, czwartek, godz. 20.00   
„Michał Milowicz Show” – recital
Michał Milowicz – piosenkarz, aktor teatralno-musicalowy i filmowy. Od lat związany z wieloma warszawskimi teatrami Studio Buffo, Roma ,Rampa. Jego debiut teatralny miał miejsce w roku  1995. Zagrał wtedy w musicalu Elvis (reż. Janusz Józefowicz) na scenie Teatru Studio Buffo w Warszawie. Artysta zagrał także wiele ról filmowych w takich hitach jak –„Poranek kojota”, ”Chłopaki nie płaczą „  „Rób swoje ,ryzyko jest twoje „ .Recital Michała Milowicza, bogaty jest we własne kompozycje oraz piosenki wiecznie żywego Elvisa Presleya.
 

21 lipca, czwartek, godz. 20.00  

„Piosenka dobra na wszystko” program słowno-muzyczny Teatru Rampa z Warszawy
Pogram złożony z popularnych piosenek znanych z licznych programów telewizyjnych m.in. Zbigniewa Górnego, czy Andrzeja Strzeleckiego. Piosenki to znane przeboje z lat 60-tych i 70-tych w nowych aranżacjach wokalnych. Wykonywane były w programach: „Co nam w duszy gra”, „Kwiaty we włosach” i innych.
 

28 lipca, czwartek, godz. 20.00 

Jan Wojdak – recital
Piosenkarz i kompozytor, najbardziej znany jako założyciel i lider zespołu Wawele , który skomponował większość śpiewanych przez ten zespół piosenek lub w wielu przypadkach był ich współkompozytorem. Został nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Gloria Artis”. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu za działalność koncertową kierowaną do dzieci. W swoim programie artysta  prezentuje piosenki ze swojego repertuaru znane z TVP i radiowych list przebojów m.in.:
Biały latawiec, Nie szkoda róż, Kacaraba, Dom, który czeka, Zostań z nami melodio, Zaczarowany fortepian.
 

4 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   

„Rozdane pocałunki” – recital Grażyny Barszczewskiej
Grażyna Barszczewska –aktorka teatralna ,filmowa i telewizyjna .Niezapomniana Nina  z serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” .Recital Rozdane pocałunki  z elementami kabaretowymi  to dowód ,że aktorka doskonale odnajduje się także na estradzie. Na program składają się piosenki i monologi autorstwa wybitnych polskich satyryków – Juliana Tuwima, Mariana Hemara ,Jerzego Jurandota oraz Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Artystka w lekki ,zabawny i błyskotliwy sposób opowiada o życiu kobiety. Obserwujemy kobietę, która zmaga się z problemami  życiowymi ale także ważnymi rozterkami uczuciowymi.
 

11 sierpnia, czwartek, godz. 20.00  

„Romantycznie, nostalgicznie, nastrojowo” – recital Roberta Kudelskiego
Robert Kudelski –aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent  Państwowej  Wyższej  Szkoły  Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej  im. Leona Schillera w Łodzi . Aktor  roku wraz z Magdaleną Stużyńską prowadził program „Para w Polskę „ w  programie pierwszym  TVP .Zdobył także nominację do nagrody TeleTygrysa dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora. Od 2003 roku wciela się w postać Michała Brzozowskiego, młodszego brata Andrzeja w serialu „Na Wspólnej”, który przyniósł mu największą popularność. Podczas recitalu artysty usłyszycie państwo znane i lubiane polskie i zagraniczne przeboje w zupełnie nowych czasem zaskakujących aranżacjach. Artysta podczas recitalu wykonuje także wielkie przeboje francuskiej gwiazdy piosenki Jacguesa Brela ,przetłumaczone przez  mistrza Wojciecha Młynarskiego. Robert Kudelski podczas swojego recitalu nawiązuje świetny kontakt z publicznością
 
18 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   
„One Man Show” – recital Krzysztofa Hanke
Założył kabaret „Rak”. Przez 9 lat odtwarzał rolę Bercika w kultowym serialu „Święta Wojna”. Dzięki tej roli zdobył wielką popularność. Ma na koncie setki występów telewizyjnych i radiowych podczas prestiżowych imprez kabaretowych. Spotkanie z nim wzmocni mięsnie brzucha. Będzie muzyczno-słownie i na pewno ze śląskim humorem.
 
Amfiteatr im. Anny German
25 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   
„Kalinowe noce” – recital Olgi Bończyk – piosenki Kaliny Jędrusik
Zmierzyć się z eteryczną, niezwykle charyzmatyczną Kaliną Jędrusik jest niezwykle trudno, zwłaszcza że ona sama nigdy nie wyrażała zgody, by ktokolwiek poza nią mógł wykonywać jej piosenki. Zawsze chciałam zmierzyć się z repertuarem Kaliny, bo choć w większości był częścią „Kabaretu Starszych Panów” to jednak różnił się od piosenek pisanych dla pozostałych artystów. Znakomite kompozycje Jerzego Wasowskiego dopełnione pięknymi tekstami o miłości przez Jeremiego Przyborę, były dla mnie wielkim wyzwaniem. Porwałam się na nie, bo czułam, że potrafię zaśpiewać je po swojemu. Myślę, że Kalina wspierała mnie od samego początku, bo projekt powstawał w metafizycznej i niezwykle serdecznej atmosferze. Czułam, że nagrywając album „Listy z daleka”, składam swego rodzaju hołd artystce, która za życia nie nagrała swojej własnej płyty. – Olga Bończyk.
7 lipca, czwartek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German  
„Powrót Smoka, czyli ogród ostatniej zieleni”- Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry

Jest to historia niezwykłego Smoka, który budząc się po kilku tysiącach lat, jest przerażony tym, co zastaje na Ziemi. Co Go tak przestraszyło? Kogo spotka na swojej drodze? Czy będzie chciał zostać na Ziemi? Spektakl z mnóstwem ekologicznego przesłania odpowie dzieciom na te pytania.

 

8 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Przypowiastka o Czerwonym Kapturku” – Teatr Alternatywa z Zielonej Góry
To opowieść o losach dobrze znanej wszystkim dziewczynki,ale widziana z perspektywy dwóch bardzo różnych ptaków: wrony i papugi. Każdy z ptaków ma swój własny pomysł na ratowanie Czerwonego Kapturka i każdy z nich ma swoje własne ukryte pragnienia.
 
 

 

15 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Apetyt na zdrówko” – Teatr Frajda z Torunia
Bohaterkami są dwie siostry Zajęczyce- Madzia i Karolcia, jedna pracowita, druga leniwa i śpioch. Dzieci poznają je w dniu konkursu na najpiękniejszy ogródek. Czy pracowita siostra doczeka się pomocy od tej drugiej? Może dziecięca widownia zechce pomóc, obudzi i rozrusza śpiocha? A może dzieci same pomogą w ogrodowych pracach? I jakie śniadanie zje Karolcia kiedy w domu są nie tylko zdrowe warzywa? Panoszy się tu przemądrzały Hamburger i słodka i gazowana LiliLola.
 
 
 
22 lipca, piątek, godz. 11.00
deptak
„Wielka tajemnica” – Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
To spektakl detektywistyczny dla całej rodziny. Zaginęła bomba i sławny Detektyw – Filip Filipowski dwoi się i troi aby odkryć prawdę, a pomagają mu w tym – poszkodowana – hrabina Georginia Kołomyjska herbu Cholewa oraz przypadkowy przechodzień – Alojzy. Czy i tym razem odniesie sukces? Przyjdź i zobacz, a może mu pomożesz? Barwna, ciekawa scenografia oparta na wykorzystaniu kolorowych, pięknych parasoli pobudza wyobraźnię. Dużo muzyki i zabawy.
 
 

 

 

29 lipca, piątek, godz. 11.00   
deptak

„Trollowisko” – Teatr Pinezka z Gdańska
Spektakl łączy w sobie elementy magii, teatru i cyrku. Jest to wybuchowa mieszanka clownady, pantomimy, tańca, akrobacji, żonglerki i improwizacji z publicznością czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
 
 
 
 
5 sierpnia, piątek, godz. 11.00
UWAGAze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne spektakl przeniesiony do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14
„Atak clownów” – Teatr na Walizkach z Wrocławia
Dawno dawno temu…
A może wcale nie tak dawno pojawiły się dwie ekscentryczne postaci. Ich przybycie wywołało niesamowite poruszenie wśród mieszkańców planety Ziemia. Ci, którzy dotychczas ich spotkali wpadli w dobry humor i dziecięcą radość.
Uwaga, uwaga: clowni atakują, clowni nadciągają!
Zapraszamy na Atak Clownów – wiązkę komediowych scenek fabularnych, skeczy oraz gagów, których głównymi bohaterami są te właśnie ekscentryczne postacie. Pełno tu zaskakujących zwrotów akcji i fabularnych niespodzianek. Możemy tu zobaczyć pokaz żonglerki oraz pokaz jazdy na monocyklu. Spektakl ma szybkie tempo i nie pozwala się nudzić a humor przeplata się z wartościowymi morałami. Ponadto – dużo interakcji oraz wspólnej zabawy z widzami!
Atak Clownów, to spektakl, przy którym  świetnie bawią się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice.
 
 

 

12 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Och, Emil” – Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Przedstawienie powstało na podstawie znanej powieści Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”, opowiadającej o przygodach radosnego, rezolutnego i odważnego chłopca, marzącego o tym, by stać się dorosłym. Niesforny Emil nieustannie zaskakuje swoją rodzinę nowymi pomysłami. Chce być żołnierzem, „szybkobiegaczem”, „wszystkozjadaczem”, strażakiem, lekarzem… Jak każde wszędobylskie dziecko jest ciekawy świata, pragnie wchłonąć go jak najwięcej, i pomimo dobrych chęci, często popada w tarapaty. Ale jest przy tym mądrym dzieckiem i w efekcie swoich zmagań zdaje sobie sprawę, że nic nie osiągnie bez szkoły.
Spotkanie z Emilem i jego rodziną to doskonała okazja do spojrzenia na siebie samych przez pryzmat teatralnej konwencji, która z dużym poczuciem humoru szkicuje portrety członków rodziny oraz relacje miedzy światem dorosłych a światem dzieci.
Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, wpadających w ucho piosenek, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
 
 
 
 
19 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
„Pinokio” – Teatr Mer z Łodzi
To niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. Wyrzeźbiony z drewna przez dobrego Dżeppetto, przysparzał mu niemało kłopotów i przykrości aż w końcu opuścił go i poszedł w świat. Spotkało go tam mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go nauczyły i które z pewnością również Wam dadzą dużo do myślenia…

Spektakl grany jest w czterech technikach lalkowych, urozmaicony ilustracją muzyczną oraz piosenkami.

 
26 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
„Frania Piorun” – Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Borsuk Bazyl, Lis Daktyl i Niedźwiedź Melon to pedantyczne zwierzęta, które wiodą życie pełne monotonii i śmiesznych rytuałów. Lęk przed wyimaginowanymi stworami: „zębiratorami”, „szlamiakami” i „ponurami” paraliżuje ich tak, że boją się wychodzić z domu, który jest dla nich kolebką bezpieczeństwa. Wyprawa do ogródka po zapasy jest dla nich nie lada wyczynem. Pomimo że mieszkają razem, czują się samotne. Nieustannie czekają na list od kogokolwiek.
W ich świat wkracza niczym piorun nieokrzesana i arogancka dziewczynka o imieniu Frania, burząc przy tym ich normalny rytm dnia, robiąc bałagan i wprowadzając zamieszanie. Dziewczynka, wędrując do „Lepszego Miejsca”, postanawia zatrzymać się u zwierząt, których denerwują jej złe maniery i kłamstwa.
Obecność Frani okaże się jednak korzystna dla obu stron. Ona spróbuje oswoić zwierzęta ze strachem, one nauczą ją dobrego wychowania. A na koniec wszyscy dowiedzą się, gdzie tak naprawdę jest „Lepsze Miejsce” oraz, co jest najważniejsze na świecie.
 
 
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus” to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w Polsce. Muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci i inni artyści z kraju i zagranicy biorą w nim udział od 1997 roku. “BuskerBus” można określić “festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści z wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa z artystami. Na zielonogórskim deptaku wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, głównie wędrownych artystów ulicznych z całego świata (buskerów), solistów i grup, reprezentantów różnych dyscyplin sztuki ulicznej: muzyków, klaunów, żonglerów, połykaczy ognia, magików, szczudlarzy, cyrkowców, tancerzy. Zapowiedzieli się już artyści uliczni z NiemiecSzwajcariiAustriiHolandii, AustraliiWielkiej Brytanii, BelgiiSzwecjiHiszpanii, Argentyny, no i oczywiście z Polski.
Zielonogórska edycja XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia. Jak zawsze występy odbywać się będą od godz. 12.00 na deptaku oraz wieczorem w klubie festiwalowym (Piekarnia Cichej Kobiety). Każdy artysta zaprezentuje swój 30-60 minutowy program dwa razy dziennie.
BuskerBus to festiwal, który powstał z inicjatywy Romualda Popłonyka. Biorą w nim udział artyści reprezentujący różne dyscypliny sztuki ulicznej (np. muzycy, cyrkowcy, tancerze, magicy, akrobaci, aktorzy).
 
Na festiwalu nie ma barierek, a sceną jest ulica. Zachęcamy do rozmów z artystami po ich występach oraz w klubie festiwalowym oraz do dzielenia się zdjęciami i nagraniami w mediach społecznościowych.
 
Ideą występów ulicznych jest, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a publiczność decyduje, czy wynagrodzić artystów pieniędzmi czy chociażby uśmiechem. Jeśli lubicie to, co lubią, zachęcamy do wrzucenia kilku monet do kapelusza.
 
Jak co roku wśród zaproszonych gości znaleźli się artyści dobrze znani publiczności, jak i wykonawcy, którzy wystąpią w Polsce po raz pierwszy.
 
Lista wykonawców:
Abraham Arzate (Teatr uliczny, komedia, Meksyk)
Adéla Zejfartová and Sunny Swing Trio (Muzyka‎, Czechy)
Boris Voutsinos’ Portable One Seater Orchestra (Muzyka‎, Grecja)
Chris Blaze (Pokaz ognia‎, Australia)
CirqueTango Company (Akrobatyka, Argentyna)
Clap Clap Circo (Klaun‎, Urugwaj)
Cotzani & Wendy (Bat i rzucanie nożem, Argentyna)
Dodo i Giordy (Muzyka‎, Włochy)
Henrik Jespersen/Ricardo Rósh (Muzyka‎, Dania, Meksyk)
Ian Deadly (Przedstawienie multidyscyplinarne, Wielka Brytania)
Igrachka-Plachko Circus (Przedstawienie dla dzieci, Bułgaria)
Javimalabares (Żonglerka, Hiszpania)
Light Chili (Muzyka‎, Włochy)
Martin Sky (Klaun‎, Argentyna)
Matthias Goed (Ekwilibrystyka na rola bola, Australia)
Mr Qwirk (Monocykl, Nowa Zelandia)
Opus Furore (Akrobatyka, żonglerka i monocykl , Niemcy)
Philip Fairweather (Muzyka‎, Wielka Brytania)
Ruach (Muzyka‎, Polska, Niemcy)
Stripey Howling Hancock (Muzyka‎, Wielka Brytania)
Sylvain POMME (Żonglerka, Francja)
Tonny Walker Black Label (Magik, Włochy)
 
Zobacz wizytówki tegorocznych artystów na oficjalnej stronie Festiwalu >TUTAJ<
 
 
 
23 sierpnia, wtorek    
12.00 – 21.00
Prezentacje artystów ulicznych
deptak

20.00

Klub festiwalowy
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
24 sierpnia, środa               
12.00 – 21.00
Prezentacje artystów ulicznych
deptak
20.00
Klub festiwalowy
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
Klub „Piekarnia Cichej Kobiety”
ul. Fabryczna 13
 
8 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Juwana Jenkins & Old Dogs
wykonanie: Juwana Jenkins (śpiew), Charlie Slavík (harmonijka), Jiri Marsicek (gitara), Tomas Vokurka (perkusja), Jan Korinek (gitara basowa)
BILETY 20 zł
 

15 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Tortilla
wykonanie: Lady B. (śpiew), Maurycy Męczekalski (gitara), Dawid Wydra (harmonijka, trąbka), Tomek Przymorski (gitara basowa), Jacek Wilczyński  (perkusja)
BILETY 15 zł
22 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Nivel
wykonanie: Tomasz Grzyb (akordeon), Arkadiusz Dec (gitara), Mateusz Gremlowski (gitara basowa), Jacek Dzwonowski (skrzypce)
BILETY 15 zł
 
30 lipca, sobota godz. 20.00
Charli Green i Krzysztof Puma Piasecki 4Set
wykonanie: Charli Green (trąbka), Krzysztof „Puma” Piasecki (gitara), Łukasz Gorczyca (gitara basowa), Jacek Prokopowicz (instrumenty klawiszowe), Adam Grzelak (perkusja)
BILETY 20 zł

5 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Cotton Wing
wykonanie: Robert Tyszka (śpiew, harmonijka), Adam Zagrodzki (perkusja), Piotr Augustynowicz (gitara), Tomasz Imienowski (gitara basowa)
BILETY 15 zł

12 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Jan Gałach Band
wykonanie: Jan Gałach (skrzypce), Karolina Cygonek (śpiew), Marek Kobus (gitara), Marek Idzik (gitara basowa), Borys Sawaszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Michał Bocek (perkusja), Krzysztof Kot (perkusja)
BILETY 15 zł
19 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Crazy Hambones
wykonanie: Henry Heggen (śpiew, harmonijka), Brian Barnett (śpiew, gitara), Michael Maass (śpiew, perkusja)
BILETY 20 zł
 

26 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Krzysztof Głuch Oscillate
wykonanie: Krzysztof Głuch (instrumenty klawiszowe), Arek Skolik (perkusja), Andrzej Rusek (gitara basowa), Agnieszka Łapka (śpiew), Krzysztof Głuch jr. (gitara)
BILETY 15 zł

Cykl realizuje Towarzystwo Śpiewacze Cantores

Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11 

bilety: 5 i 10 zł do kupienia przed koncertem
 
 
 
 
7 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Piękno kobiecych głosów” – koncert inauguracyjny
wykonanie: Les Femmes, Michał Kocot (organy)

Les Femmes w swoim dotychczasowym dorobku, zespół posiada ponad 100 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Członkinie to absolwentki: Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Pasja do muzyki i teatru oraz osobisty warsztat i  doświadczenia artystyczne pozwoliły stworzyć kwartet, który muzykę klasyczną przedstawia w oryginalny i interesujący sposób. Charakterystyczne dla zespołu są koncerty inscenizowane, posiadające  formę spektakli muzycznych ubranych w fabułę, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty. Cechy indywidualne Pań, ich upodobania i zróżnicowana kolorystyka brzmienia jest źródłem wzajemnej inspiracji, szerokiego repertuaru i nowatorskiego sposobu koncertowania.

Skłąd zespołu Les Femmes:

Natalia Krajewska-Kitowska – sopran
Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran
Emilia Osowska – mezzosopran
oraz Anna Rocławska – Musiałczyk – fortepian
 
 
 
 
14 sierpnia, niedziela godz. 19.00    
„Marcin Szelest i jego goście” – koncert kameralny
wykonanie: Marcin Szelest (organy, pozytyw), Maciej Gocman (tenor), Aleksandra Lesner, Marcin Suszycki (skrzypce)
 
Marcin Szelest ukończył studia w zakresie gry organowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem, 1997), oraz jako stypendysta Fulbrighta w latach 1997-1998 w The Boston Conservatory (USA), w klasie prof. Jamesa Davida Christiego (Artist Diploma in Organ Performance, 1999). W 1995 roku zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Jego działalność koncertowa w kraju i za granicą obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, którego jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym, a także z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami historycznych instrumentów (m.in. Concerto Palatino, The Bach Ensemble, Vox Luminis, Weser Renaissance Bremen, Wrocławska Orkiestra Barokowa).
Marcin Szelest jest profesorem organów i kierownikiem Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego praca habilitacyjna Przemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stulecia (2007) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów, a artykuły dotyczące źródeł i edycji dawnej muzyki polskiej ukazały się m.in. w czasopismach „Canor”, „Muzyka” i „Orfeo”. Przygotowana przez niego edycja dzieł zebranych Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego zostanie wydana w serii „Monumenta musicae in Polonia” na początku roku 2016. Jest również organistą kościoła Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku, oraz dyrektorem artystycznym Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.
 
Maciej Gocman ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Umiejętności wokalne doskonalił m.in. na Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej przy Międzynarodowym Festiwalu Oratoryjno-Kantatowym Wratislavia Cantans, oraz na kursie interpretacji dzieł Claudio Monteverdiego prowadzonym przez Andrew Kinga. Obecnie na stałe współpracuje z zespołami: Ars Cantus, Collegio di Musica Sacra, Cantores Minores Wratislavienses. Współpracuje również z zespołami Concerto Polacco, Operą Kameralną w Warszawie, orkiestrą barokową Arte dei Suonatori, Występował również pod batutami Martina Gestera, Eduardo Lopez Banzo, Kurta Masura i in. Od kilku lat z włoskim zespołem muzyki dawnej Cappella Augustana prowadzonym przez Matteo Messori realizuje projekt nagrania na CD wszystkich dzieł Heinricha Schütza.
Ma w dorobku nagranie ponad 20 płyt CD z muzyka różnych epok, liczne nagrania telewizyjne i radiowe. Występował jako solista na wielu znaczących estradach w kraju i za granicą. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.
 
Aleksandra Lesner jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. J. Kaliszewskiej w klasie skrzypiec dr Eweliny Pachuckiej-Mazurek. W 2008 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz drugą specjalizację w roku 2014 w klasie skrzypiec barokowych dr Mikołaja Zgółki. Od roku 2009 skrzypaczka jest związana z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, jak również dzięki swym wysokim umiejętnościom współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych – wymienić należy tutaj I’CULTURE Orchestra, European Union Youth Orchestra (z którymi skrzypaczka zagrała wiele koncertów podczas tournée w całej Europie), Sinfonietta Polonia, ABAM-Die Association of Baltic Academies of Music, Filharmonię Poznańską, Filharmonię Kaliską, CoOperate Orchestra, Orkiestrę Accademia dell’Arcadia oraz Arte dei Suonatori czy Nuova Capella Polonica lub Collegium Musicum Poznań. Brała udział w festiwalach jako koncertmistrz orkiestry: m.in. podczas Festiwalu Transatlantyk, Festiwalu Poznań BAROQUE, w Orkiestrze Kameralnej l’Autunno. Jest koncertmistrzem Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, wspomagając z sukcesem najnowszą premierę opery „Dydona i Eneasz” H. Purcella w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Oprócz działalności orkiestrowej i kameralnej artystka prowadzi działalność dydaktyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu.
 
Marcin Suszycki Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej ma różne zainteresowania muzyczne. Z Bartoszem Bryłą, Mariolą Banaszkiewicz-Bryłą, Tomaszem Lisieckim i Marzeną Michałowską od 2006 roku tworzy zespół muzyki barokowej wykonywanej na dawnych instrumentach. Ale już rok później zajął się muzyką z całkiem odmiennej epoki – jako pierwszy skrzypek zespołu “an Arche” gra w nim muzykę współczesną. Współpracuje z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Poznaniu, Concerto Avenna, Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną, występuje też jako kameralista. Do ciekawych doświadczeń artystycznych może z pewnością zaliczyć dwa niemieckie tournee ze znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedy’m, podczas których odwiedził sale koncertowe Berlina, Monachium, Kolonii, Frankfurtu, Lipska i Baden-Baden. Marcin Suszycki naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Przemyślu. Będąc uczniem przemyskiego Liceum Muzycznego współpracował z Przemyską Orkiestrą Kameralną Capella Premisliensis, z którą nagrał płytę. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
 
 
21 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Sopran w towarzystwie” – koncert kameralny
wykonanie: Joanna Klisowska (sopran), Martyna Jankowska (wiolonczela), Michał Duźniak (organy, pozytyw)
Joanna Klisowska urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka a potem studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Joanna Klisowska ukończyła następnie kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej w kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej spiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonastwa muzyki baroku prowadzonych przez m.in: G. Banditelli, P.Kooija, B. Schlick, J.Christensena, S. Prine, L. Brunmayr-Tutz i innych. Joanna Klisowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka francuska końca XIX wieku, pieśń oraz muzyka współczesna.
 
 
 
 
Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując m.in z C. Astronio, G. Capuano, M. Creedem , P. Heras- Casado, B. Kuijkenem, L. Ghielmim, V.Luksem,  P. Nemethem, P. Neumannem, M. Schuldt-Jensenem, M. Toporowskim, Ch. Toetem, R. Vettorim oraz z zespołami: Accademia della Arcadia, Artsemble, Bozen Baroque Ensemble, Il Canto di Orfeo (IT), Collegium 1704 (CZE), Divina Armonia (IT), Immortal Bach Ensemble (DE), SWR Stuttgart Vocal Ensemble ( DE), Mitteleuropea Orchestra Barocca (IT), La Barocca (IT).
Sopranistka występowała m.in. na festiwalach takich jak: , Lucerne Festival, Utrecht Early Music Festival, Festival Ambronay, Rheingau Musik Festival , Wratislavia Cantans ,Settimane Barocche Musica e Poesia a S. Maurizio , Festival Hendlowski , Festival Internazionale di Danza e di Musica Antica , Festival Brežice, Festival di Musica Barocca di Rovigno, Festival Mozart , Settembre in Musica , Musica Antiqua , Forum Musicum , Maj z Muzyką Dawną,  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej , Musica Elettronica Nuova i inne.
Koncertuje w calej Europie. Prowadzi również działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie. Jest jurorem w Concorso Internazionale di Musica Antica odbywającym się w Pienzy (Włochy). Joanna Klisowska wraz z G. Capuano i z zespołem Il Canto di Orfeo jest w trakcie nagrań wszystkich oratoriów Carissimiego i Rossiego. W jej dorobku płytowym znajduje się niedawno odkryte Oratorium Musicum „Der Mensch ein Gottesmörder” L. Mozarta pod kierunkiem Claudio Astronio nagrane dla Amadeus (Włochy) z Bolzano Baroque Ensemble (Claudio Astronio) oraz motety F. A. Bonportiego dla austriackiej ORF (Alte Musik) z zespołem Ricreation d’Arcadia ( Takashi Watanabe), Responsoria J.D.Zelenki z Collegium 1704 i Vaclavem Luksem (Akccent 2012), oraz krążek prezentujący utwory sakralne Henry’ego Purcella na sopran i bas z udziałem Petera Kooija ( Stradivarius 2012, Włochy). Obecnie Artystka przygotowuje sie do nagran dla Tactus (Włochy) z udziałem pianisty Corrado Ruzza oraz do nowej płyty zawierajacej repertuar monograficzny M.Castelnuovo – Tedesco na sopran i gitarę z udziałem gitarzysty Giulio Tampalini dla Brilliant Classics.
www.klisowska.art.pl
 
Michał Duźniak muzyk, organista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Pedagog Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Bielsku-Białej. Prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym. Koncertuje solowo, z zespołem Immerso nella Musica, skrzypaczką Anną Trefon, wokalistą Stanisławem Dudą oraz gościnnie z zespołem wokalnym Cantus Floridus. Koncertował w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Litwa). Do szczególnych jego obszarów zainteresowań należy improwizacja organowa Do najważniejszych jego występów należą: koncert Chrystus u bram śmierci w ramach IX Festiwalu Fide et amore w Żorach (2015),  recital organowy w ramach Filharmonicznych Wieczorów Organowych (2014), recital organowy w ramach Festiwalu Muzyka Organowa w Katedrze w Katowicach (2014), wykonanie partii b. c. Pasji wg św. Jana  J. S. Bacha pod dyrekcją Szymona Bywalca (2012), wykonanie partii organów w utworze Vigilia Wolfganga Rihma pod dyrekcją Ruperta Hubera (2011).
Joanna Klisowska urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka a potem studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Joanna Klisowska ukończyła następnie kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej w kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej spiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonastwa muzyki baroku prowadzonych przez m.in: G. Banditelli, P.Kooija, B. Schlick, J.Christensena, L. Brunmayr-Tutz i innych. Joanna Klisowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka francuska końca XIX wieku, pieśń oraz muzyka współczesna. Koncertuje w calej Europie. Prowadzi również działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie. Od dwóch lat jest jurorem w Concorso Internazionale di Musica Antica odbywającym się w Pienzy (Włochy).
 
Martyna Jankowska naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Absolwentka Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej IIst im. Mieczysława Karłowicza, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dr Tomasza Lisieckiego. Do jej najważniejszych osiągnięć konkursowych z tego okresu można zaliczyć m. in. 3 miejsce na Międzynarodowym konkursie im. Augustina Prochazku w Koszycach na Słowacji (2006), 3 miejsce na Ogólnopolskim konkursie „Duży Boccherini” w Zamościu(2008),2miejsce oraz nagroda specjalna za zgodność z barokową praktyką wykonawczą na konkursie muzyki kameralnej „Wokół Haendla” w Krakowie(2009). W 2008 otrzymała również „Nagrodę Miasta Poznania”. W 2013 ukończyła studia I st. na Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli pod kierunkiem ad M.Mazurka oraz wiolonczeli barokowej pod kierunkiem mgr J.Thiela. Jest współzałożycielką zespołu muzyki dawnej „Nostravaganza”, z którym zdobyła III miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej „Musica Antiqua Viva” w Żorach(2013). Jako muzyk dawny współpracowała także z Filharmonią Poznańską, Poznańskim Chórem Chłopięcym, zespołem wokalnym Minimus, Cantores Viridimontani oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Uczestniczyła również w wielu kursach mistrzowskich i doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych muzyków dawnych, takich jak: Markus Mollenbeck, Bruno Cocset, Mauro Valli, Alisson McGillivray, Ageet Zweistra, Siri Hilmen oraz Benjamin Bayl. Obecnie rozpoczęła studia magisterskie w zakresie wiolonczeli barokowej na Akademii Muzycznej w Poznaniu.
 
 
28 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Mistrzowskie interpretacje” – koncert kameralny
wykonanie: Sirkka Liisa Kaakinen-Pilch (skrzypce), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn), Tomasz Lisiecki (wiolonczela)
Sirkka Liisa Kaakinen-Pilch jest niezwykle wszechstronną skrzypaczką. Wykonuje muzykę wszystkich epok ze szczególnym naciskiem na repertuar od XVII do XIX wieku. Gra również na altówce i violi d’amore. Często prowadzi orkiestry jako koncertmistrz lub dyryguje od pierwszego pulpitu. Chociaż miała wielu znakomitych profesorów, najwięcej uczy ją praca. Studiując w Holandii, współpracowała z elitą wykonawców muzyki dawnej w orkiestrach Fransa Brüggena, Philippe’a Herreweghe’a i innych. Przez ponad dziesięć lat była koncertmistrzem Collegium Vocale. Nigdy nie przestaje się uczyć, ponieważ każdy koncert, a szczególnie najgorszy i najtrudniejszy, jest dla muzyka cennym doświadczeniem. Sirkka-Liisa prowadzi liczne znane zespoły i orkiestry muzyki dawnej, wykonując muzykę baroku oraz symfonie czasów Mozarta i Schuberta. Jej repertuar solowy obejmuje Sonaty misteryjne Bibera, Sonaty i Partity Bacha oraz utwory na skrzypce solo z XVI i XVII wieku. Jest profesorem kameralistyki na uniwersytecie w Stavanger. Uczyła również w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, Hochschule für Künste w Bremie oraz w Akademii Muzycznej im. Sibeliusa w Helsinkach.
 
 
 
 
Tomasz Lisiecki należy do grona wiolonczelistów, którzy z powodzeniem łączą praktykę wykonawczą w zakresie repertuaru muzyki romantycznej, współczesnej oraz muzyki dawnej. Koncertuje z licznym zespołami i orkiestrami, jako solista – z towarzyszeniem Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery Poznańskiej, Tomasz LisieckiFilharmonii Zielonogórskiej, poznańską Orkiestrą Akademii Muzycznej oraz Capellą Viridimontana. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Stanisława Pokorskiego. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę w klasie prof. Kazimierza Michalika w Warszawie, jednocześnie rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej pełniąc obowiązki asystenta. W 2003 roku podjął studia w klasie wiolonczeli barokowej Markusa Möllenbecka i Phoebe Carrai na Universität der Künste w Berlinie, które ukończył z oceną bardzo dobrą w 2005 roku. W ramach studiów nad repertuarem i wykonawstwem muzyki dawnej doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich Bach–Händel Akademie w Karlsruhe u Phoebe Carrai oraz u Jaap Ter Lindena. Tomasz Lisiecki równolegle do pracy artystycznej i koncertowej prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych. Tomasz Lisiecki jest także zapraszany do udziału w pracach jury ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych i kameralnych. W 2006 i 2010 roku został wyróżniony za pracę pedagogiczną Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania. Od dziewięciu lat wraz z pianistą Pawłem Mazurem organizuje Mistrzowskie Kursy Wiolonczelowe oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Philippa i Xavera Scharwenki w Szamotułach. Od 2007 roku Tomasz Lisiecki jest prezesem Fundacji Pro Cello wspierającej młodych wiolonczelistów.
Cykl realizuje Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
 
przy Ratuszu (w razie niepogody w Zielonogórskiej Palmiarni)
3, 17, 31  lipca, niedziela godz. 17.00  
Koncerty promenadowe 
wykonanie Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gąd
 
 
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
 

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

Cykl realizuje WiMBP im. C. Norwida
 
7 lipca, czwartek godz. 16.00   
Spotkanie z książką filmową i teatralną
Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko spotkanie z Krystyną Sienkiewicz i Grzegorzem Ćwiertniewiczem
Winiarnia Bachus
 
21 lipca, czwartek godz. 18.00   
Pisz pan książkę spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim
WiMBP im. C. Norwida (sala dębowa)
6 lipca, środa godz. 11.00 – 13.00               
Zabytki sakralne Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
13 lipca, środa godz. 11.00 – 13.00         
Tradycje winiarskie Zielonej Góry w budynkach i budowlach miasta
spacer z przewodnikiem Benedyktem Szafrańskim
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
20 lipca, środa godz. 17.00 – 19.00         
Szlakiem zielonogórskich Bachusików
spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45
 
27 lipca, środa godz. 17.00 – 19.00      
Róznorodność architektoniczna Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45
3 sierpnia, środa godz. 11.00 – 13.00               
Zielona Góra oczami jej powojennych pionierów. Co było a czego już nie ma.
spacer z przewodnikiem Januszem Kapałą
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
10 sierpnia, środa.godz. 11.00 – 13.00          
Dziedzictwo przyrodnicze Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Grażyną Kulczycką
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
17 sierpnia, środa godz. 19.00 – 21.00         
Zielona Góra by night
spacer z przewodnikiem Jadwigą Binder
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 18.45
24 sierpnia, środa godz. 11.00 – 13.00               
Szlakiem słynnych zielonogórzan
spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszkiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
 
Cykl realizuje Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Park przy Wieży Braniborskiej
 
13, 27 lipca środa godz. 20.30         
Park pod gwiazdami
w programie projekcje filmów science-fiction
 
17 sierpnia, środa godz. 20.00         
Park pod gwiazdami
w programie projekcje filmów science-fiction
Cykl realizuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
Winne Wzgórza przy Palmiarni
11, 12, 13 lipca, poniedziałek.godz. 21.30 – 23.00
Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
9, 10, 11 sierpnia, wtorek godz. 20.30 – 22.00     
Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

 

6 lipca, środa godz. 17.00 
Muzeum Ziemi Lubuskiej

spotkanie z mistrzem
Wystawa Papcio Chmiel i jego podopieczni
komiks Henryka. J. Chmielewskiego

 

HENRYK JERZY CHMIELEWSKI ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie)

Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955-1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970-1972), Róż i Bitek (1974 i 1977).

 

 

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na tamach „Świata Młodych” od 1957 do 1992 roku, a od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 ksiąg i kilkanaście wydawnictw albumowych z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, filmów animowanych, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za Zasługi dla Komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu przez Młodzieżowy Dom Kultury i firmę Vip Car. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Gartuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.

Henryk Jerzy Chmielewski wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek(1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) i jej ciąg dalszy Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013). Rysował dla takich czasopism, jak m.in.: „Świat Przygód” (1947-1949), „Świat Młodych” (1949-1984; publikacje do 1992), „Dookoła Świata” (1954), „Czyn Młodzieży” (1965-1966), „Kurier Polski” (1972). Jego prace publikowały również „Fantazja”, „Gazeta Wyborcza”, „Gilotyna” (dodatek do „Super Expressu”), „Rzeczpospolita”.

Odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Order Uśmiechu (1973), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1978), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011), Medal „Zasłużony dla Warszawy” (2013).

Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI

Wystawa pod tym tytułem jest niewłaściwa. Ze względu na wiek artysty (93 z hakiem) winna mieć tytuł: PRZEDŚMIERTNA WYSTAWA HENRYKA CHMIELEWSKIEGO.

A jeżeli PRZEDŚMIERTNA, to znaczy, że jest to w pewnym sensie WYSTAWA – SPOWIEDŹ, spowiedź, przed czytelnikami (emerytami), którzy w latach matolatkowych, czytali Papcia Komiksy.

A więc oglądajcie rodacy tę niecodzienną, jak na MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ, wystawę komiksu i zastanawiajcie się, czy dać staruszkowi ROZGRZESZENIE za trucie społeczeństwa przez 59 lat komiksem TYTUS, ROMEK l A’TOMEK. Co prawda oglądający we wczesnym PRL-u, w ŚWIECIE MŁODYCH, te rysunki z dymkami, nie wiedzieli, że czytają KOMIKSY, bo w owym czasie nazywały się oneHISTORYJKAMI OBRAZKOWYMI. Nazwy KOMIKS nie wolno było używać! Książeczek komiksowych nie wolno było drukować chyba, że w ramach zatajonych usług poligraficznych w domu SŁOWA POLSKIEGO, dla kontrahentów zachodnich kapitalistów za dolary. A Papciowi cudem zezwolono! l nawet w roku 1966WYDAWNICTWO HARCERSKIE zaryzykowało wydrukowanie księgi – TYTUS HARCERZEM, która rozpoczęła cały ciąg, aż do dzisiaj.

Skoro wystawa jest SPOWIEDZIĄ, Papcio prosi czytelników o PRZEDŚMIERTNE ROZGRZESZENIE. l sam się bije w piersi za pierwsze nieudolne rysunki Tytusa i S-ki: MOJA WINA, MEA CULPA…

– Hę, hę! Papcio podłożył sobie pod koszulę gumkę MYSZKĘ, więc skrucho-bicie nie jest ważne –skomentował Tytus.

– Rzeczywiście, te pierwsze wizerunki mego męża, mało przypominały dzisiejszego zgrabnego człekokształtnego – zauważyła Szympsia.

Nie dziwota, że w on czas, w pięćdziesiątych latach, dzieci oglądały te wypociny Papcia z zapałem, mierne przygody Tytusa i S-ki, bo nie było telewizji, gier komputerowych, gadek -szmatek przez komórki. Więc było więcej czasu na CZYTANIE. Niestety, kolekcjonerzy uważają te pierwsze „dzieła”, nawet nędznie wydrukowane, za rarytasy, wyceniają jak diamenty – ku rozpaczy Papcia.

Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel

Imprezę realizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego
13 lipca, środa godz. 12.00
deptak
Natura moich okolic 
wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato
 
 
6 sierpnia, sobota godz. 19.30
VIII Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2016 – Bądź Kabareto-fit!
transmisja na żywo w TV Polsat
www.kabaretobranie.pl
bilety: www.abilet.pl
 
Wystąpią:
Andrzej Grabowski, Mikołaj Cieślak, Katarzyna Zielińska, Grzegorz Halama, Kabaret Nowaki, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Czesuaf, Kabaret Rewers (gospodarz wieczoru), Kabaret Chyba, Chór Sound`N`Grace
Prowadzenie: Paulina Sykut – Jeżyna
Artyści z humorem zajmą się tematem diety, odchudzania, zdrowej żywności i zdrowego stylu życia. Na scenie zobaczymy Andrzeja Grabowskiego w premierowym monologu o sporcie i teściowej. Tradycyjnie już, pojawi się Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju, w skeczu napisanym specjalnie na ten wieczór przez Roberta Górskiego. Natomiast Katarzyna Zielińska będzie miała kabaretobraniowy debiut. Dobrze znana z ról serialowych i filmowych, tym razem pojawi się jako aktorka i wokalistka kabaretowa. Grzegorz Halama zaprezentuję stand-up o odchudzaniu O radosną prace przepony i mięśni brzucha zadbają również Kabaret Nowaki, Łowcy.B i gospodarz kabaretobrania – Kabaret Rewers. Ćwiczenia z języka polskiego poprowadzi kabaret Czesuaf a najmłodsze pokolenie zaprezentuje kabaret Chyba. O kondycję i tempo koncertu zadba niezawodny Krzysztof Ibisz a gościem specjalnym będzie Chór Sound`N`Grace który podbił serca Polaków pozytywna energią i hitami „ Na Pewno” oraz  „Dach”. Oprawę muzyczną przygotuje zespół Krzysztofa Mrozińskiego.
Bądź Kabareto-fit ! I spotkajmy się 6-tego sierpnia w amfiteatrze w Zielonej Górze.
 
Imprezę realizuje Stowarzyszenie BachUs Classic Orchestra
 
20 sierpnia, sobota godz. 21.00
Plac Bohaterów przy fontannie
Letnie Wieczory przy fontannie
Wystąpi Bachus Classic Orchestra
w programie: muzyka i taniec przy iluminacji świetlnej
 

Imprezę realizuje Babska Agencja Rozwoju
 
30 lipca, sobota, godz. 16.00
Lubuski Teatr
Imieniny Anny
spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
 
Imprezę realizuje Centrum Nauki Keplera
 
23 lipca, sobota,  godz. 10.00 – 22.00 
parking przy Centrum Przyrodniczym
 
I Piknik Centrum Nauki Keplera
Latem 2016 roku Zielona Góra po raz pierwszy stanie się miejscem, w którym za sprawą Centrum Nauki Keplera swoje święto będzie miała NAUKA, w tym roku pod hasłem: Zdrowa Ziemia, Zdrowy Wszechświat. W sobotę, 23 lipca br. w godz. 12.00 – 22.00 na parkingu przy jednym z obiektów
CN Keplera – Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14, odbędzie się I Piknik Centrum Nauki Keplera. Data wydarzenia nie jest przypadkowa gdyż rok temu, właśnie 23 lipca 2015, NASA ogłosiła odkrycie planety typu ziemskiego o nazwie Kepler 452b.
 
 
 

 

Tegoroczny Piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i będzie podzielony na pięć stref tematycznych oraz w strefę partnerów (czyli firm
i instytucji, które włączyły się w organizację przedsięwzięcia)

– Strefa Aero – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, zaprezentuje szybowiec i opowie o tym, jak w różny sposób wzbić się w powietrze. Zostaną także zaprezentowane fotele lotnicze, a Muzeum Wojskowe z Drzonowa zaprezentuje część swoich eksponatów z kolekcji poświęconej lotnictwu.

– Strefa Kosmos – wokół sferycznej kopuły powstanie miasteczko obserwacyjne, gdzie za pomocą różnego rodzaju teleskopów będzie można spojrzeć prosto w Słońce, poszukać meteorytów, a w środku przeżyć „kosmiczną przygodę” w mobilnym planetarium lub wirtualnie zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną.

– Strefa Eksperyment – animatorzy CN Keplera oraz goście z Fundacji Profesora Ciekawskiego zadziwiać będą naszych gości prezentując najciekawsze eksperymenty z fizyki, chemii i biologii.

– Strefa Wiedzy i Idei – dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz partnerami CN Keplera, będzie można posłuchać o najciekawszych odkryciach, wydarzeniach czy nowinkach technicznych, które zmieniają świat dookoła nas.

– Strefa Zdrowia i Relaksu – goście Pikniku zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi zdrowego trybu życia oraz profesjonalnej kosmetyki.

Na godz. 20:00 zaplanowano emisję filmu science-fiction, która poprzedzona zostanie panelem dyskusyjnym, podczas którego dowiemy się, czy sceny przedstawione w filmie „Marsjanin” są całkowitą fikcją czy mają także swoje naukowe uzasadnienie.

Przez cały dzień na terenie Zielonej Góry odbywać się będzie „Gra Miejska”, której bohaterem będzie Johannes Kepler – patron Centrum Nauki.

Więcej informacji oraz program pikniku na stronie http://www.centrumnaukikeplera.pl/piknik2016/

 

24 lipca, niedziela
Ochla, Muzeum Etnograficzne
11.00 Inauguracja Festiwalu
konkurs „Śpiewacy w Ochli”
 
 
 
 
25 lipca, poniedziałek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert 
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  I KONCERT FESTIWALOWY:
CZARNOGÓRA
INDIE
 
26 lipca, wtorek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert 
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  II KONCERT FESTIWALOWY:
SŁOWACJA
INDONEZJA
 
27 lipca, środa
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  III KONCERT FESTIWALOWY:
BUŁGARIA
LUBUSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA
ŁASTIWOCZKA
 
28 lipca, czwartek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19:00 IV KONCERT FESTIWALOWY:
MAROKO
UKRAINA
 
29 lipca, piątek
Zielona Góra, Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego
17.00  Ceremonia wręczenia statuetek 
Zielona Góra, Amfiteatr im. Anny German
19.00 Koncert Galowy (wystąpią wszystkie zespoły)
 
25 – 28 lipca
Koncerty w miejscowościach partnerskich:
Łagów, Bojadła, Kargowa, Niesulice, Rzepin, Zbąszynek
Imprezę realizuje Inicjatywa Sceniczna FRUUU
27 sierpnia, sobota godz. 13.00
podwórko Zaułka Artystów Krzywy Komin
Jubileuszowy V Kapsel Cup
Chyba każdy w dzieciństwie strzelał lub ścigał się kapslami w piaskownicy. Wracając wspomnieniami do tych szczęśliwych lat zapraszamy na „profesjonalny” turniej kapsli, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia przy Krzywym Kominie na ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze już po raz piąty.
Wstęp i udział w zabawie jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich chętnych.

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Lato Muz Wszelakich 2016

Spotykamy się z Państwem po raz kolejny. Dwa piękne miesiące letnie z Nami i Współrealizatorami. Jak co roku postaramy się zapewnić Państwu wiele ciekawych, różnorodnych i atrakcyjnych, dla każdego, wydarzeń. Nie zabraknie znakomitych koncertów, kabaretów, bajek, recitali, spotkań z artystami, spacerów, teatrów ulicznych i wielu wielu innych okazji do wspólnych kulturalnych emocji.
 
Zapoznajcie się z propozycjami, zabierzcie, dzieci, wnuki, znajomych, przyjaciół i przybywajcie licznie na imprezy Lata Muz Wszelakich!!!






Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

Podwórko Galerii u Jadźki (w razie niepogody sala Hydro(za)gadka, ul. Festiwalowa 3)
 
7 lipca, czwartek, godz. 20.00 
„Śmiechoterapia” – recital Krystyny Sienkiewicz
Niezwykłe spotkanie z  legendą polskiej sceny kabaretowej, filmu i telewizji. W programie zabawne monologi, doskonałe piosenki i humor najwyższych lotów, a to wszystko okraszone czarem ,wdziękiem i urokiem, jedynej w swoim rodzaju kobiety i artystki . Ponad 70 minut zabawy i śmiechu.
Aktorce akompaniuje Bronisław Kornaus, znany publiczności jako wokalista zespołu muzycznego „Partita”, ale także kompozytor i instrumentalista.
 
 
9 lipca, sobota, godz. 20.00
Kabaret „Melonik i Szminka” w programie „Podpierajmy się”
wykonanie: Olga Borys, Jacek Fedorowicz, Zbigniew Lesień, Czesław Majewski, Tadeusz Ross
Kabaret Melonik i Szminka „Podpierajmy się”. W programie, w którym Kabaret Melonik i Szminka stara się – zapomnianą już elegancją – podkreślić należny Publiczności szacunek, usłyszą Państwo niebanalne piosenki, zabawne (wierzymy w to!) monologi i dialogi, a także przedwojenny szmonces, który należy już do kanonów kabaretowej rozrywki. W programie „Popierajmy się” nie ma satyry politycznej, bo dzisiejsza polityka sama w sobie stanowi kabaret, niestety dość marnej jakości. Pozostaje nam więc życzyć Państwu dobrej zabawy i uśmiechniętych wspomnień. A także świadomości, że przychodząc do kabaretu, nie zmarnowali Państwo czasu, który w dzisiejszym świecie nie jest już na wagę złota, tylko na wagę trudnych problemów. A od ich rozwiązywania, przynajmniej na chwilę, jest właśnie Kabaret Melonik i Szminka! Kilka słów o kabarecie: Olga Borys – aktorka, niestety dobra i szkoda, że taka śmieszna, bo często ma większe brawa od nas. Wybaczamy jej to i polecamy ją Państwa uwadze. Szczególnie męskiego Państwa. Jacek Fedorowicz – showman w każdym calu, z tym że kiedyś w większym calu, bo był trochę mniej wysuszony. Znany z tego, że biega i że mówią na niego Zulu Gula, bo mylą go z Rossem. Czesław Majewski (Pan Czesio) – świetny muzyk i pianista, który zasłynął powiedzonkiem „Mam grać?” oraz „Śpiewającymi Fortepianami”. Jeszcze czymś zasłynął, ale już nikt nie pamięta czym. Zbigniew Lesień – artysta strasznie dramatyczny (co on robi w kabarecie?),wybitny reżyser. Nie pasuje do nas bo jest za wielki (1.90 m). To na jego cześć powstała kiedyś piosenka śpiewana przez Sławę Przybylską: „Pamiętasz była lesień…” Tadeusz Ross – prawdziwy Zulu Gula, znany z tego że nie biega i że mówią na niego Jacek, bo mylą go z Fedorowiczem. Mówi wieloma językami, niestety w większości rozwiązłymi.
 
14 lipca, czwartek, godz. 20.00   
„Michał Milowicz Show” – recital
Michał Milowicz – piosenkarz, aktor teatralno-musicalowy i filmowy. Od lat związany z wieloma warszawskimi teatrami Studio Buffo, Roma ,Rampa. Jego debiut teatralny miał miejsce w roku  1995. Zagrał wtedy w musicalu Elvis (reż. Janusz Józefowicz) na scenie Teatru Studio Buffo w Warszawie. Artysta zagrał także wiele ról filmowych w takich hitach jak –„Poranek kojota”, ”Chłopaki nie płaczą „  „Rób swoje ,ryzyko jest twoje „ .Recital Michała Milowicza, bogaty jest we własne kompozycje oraz piosenki wiecznie żywego Elvisa Presleya.
 

21 lipca, czwartek, godz. 20.00  

„Piosenka dobra na wszystko” program słowno-muzyczny Teatru Rampa z Warszawy
Pogram złożony z popularnych piosenek znanych z licznych programów telewizyjnych m.in. Zbigniewa Górnego, czy Andrzeja Strzeleckiego. Piosenki to znane przeboje z lat 60-tych i 70-tych w nowych aranżacjach wokalnych. Wykonywane były w programach: „Co nam w duszy gra”, „Kwiaty we włosach” i innych.
 

28 lipca, czwartek, godz. 20.00 

Jan Wojdak – recital
Piosenkarz i kompozytor, najbardziej znany jako założyciel i lider zespołu Wawele , który skomponował większość śpiewanych przez ten zespół piosenek lub w wielu przypadkach był ich współkompozytorem. Został nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Gloria Artis”. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu za działalność koncertową kierowaną do dzieci. W swoim programie artysta  prezentuje piosenki ze swojego repertuaru znane z TVP i radiowych list przebojów m.in.:
Biały latawiec, Nie szkoda róż, Kacaraba, Dom, który czeka, Zostań z nami melodio, Zaczarowany fortepian.
 

4 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   

„Rozdane pocałunki” – recital Grażyny Barszczewskiej
Grażyna Barszczewska –aktorka teatralna ,filmowa i telewizyjna .Niezapomniana Nina  z serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” .Recital Rozdane pocałunki  z elementami kabaretowymi  to dowód ,że aktorka doskonale odnajduje się także na estradzie. Na program składają się piosenki i monologi autorstwa wybitnych polskich satyryków – Juliana Tuwima, Mariana Hemara ,Jerzego Jurandota oraz Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Artystka w lekki ,zabawny i błyskotliwy sposób opowiada o życiu kobiety. Obserwujemy kobietę, która zmaga się z problemami  życiowymi ale także ważnymi rozterkami uczuciowymi.
 

11 sierpnia, czwartek, godz. 20.00  

„Romantycznie, nostalgicznie, nastrojowo” – recital Roberta Kudelskiego
Robert Kudelski –aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent  Państwowej  Wyższej  Szkoły  Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej  im. Leona Schillera w Łodzi . Aktor  roku wraz z Magdaleną Stużyńską prowadził program „Para w Polskę „ w  programie pierwszym  TVP .Zdobył także nominację do nagrody TeleTygrysa dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora. Od 2003 roku wciela się w postać Michała Brzozowskiego, młodszego brata Andrzeja w serialu „Na Wspólnej”, który przyniósł mu największą popularność. Podczas recitalu artysty usłyszycie państwo znane i lubiane polskie i zagraniczne przeboje w zupełnie nowych czasem zaskakujących aranżacjach. Artysta podczas recitalu wykonuje także wielkie przeboje francuskiej gwiazdy piosenki Jacguesa Brela ,przetłumaczone przez  mistrza Wojciecha Młynarskiego. Robert Kudelski podczas swojego recitalu nawiązuje świetny kontakt z publicznością
 
18 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   
„One Man Show” – recital Krzysztofa Hanke
Założył kabaret „Rak”. Przez 9 lat odtwarzał rolę Bercika w kultowym serialu „Święta Wojna”. Dzięki tej roli zdobył wielką popularność. Ma na koncie setki występów telewizyjnych i radiowych podczas prestiżowych imprez kabaretowych. Spotkanie z nim wzmocni mięsnie brzucha. Będzie muzyczno-słownie i na pewno ze śląskim humorem.
 
Amfiteatr im. Anny German
25 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   
„Kalinowe noce” – recital Olgi Bończyk – piosenki Kaliny Jędrusik
Zmierzyć się z eteryczną, niezwykle charyzmatyczną Kaliną Jędrusik jest niezwykle trudno, zwłaszcza że ona sama nigdy nie wyrażała zgody, by ktokolwiek poza nią mógł wykonywać jej piosenki. Zawsze chciałam zmierzyć się z repertuarem Kaliny, bo choć w większości był częścią „Kabaretu Starszych Panów” to jednak różnił się od piosenek pisanych dla pozostałych artystów. Znakomite kompozycje Jerzego Wasowskiego dopełnione pięknymi tekstami o miłości przez Jeremiego Przyborę, były dla mnie wielkim wyzwaniem. Porwałam się na nie, bo czułam, że potrafię zaśpiewać je po swojemu. Myślę, że Kalina wspierała mnie od samego początku, bo projekt powstawał w metafizycznej i niezwykle serdecznej atmosferze. Czułam, że nagrywając album „Listy z daleka”, składam swego rodzaju hołd artystce, która za życia nie nagrała swojej własnej płyty. – Olga Bończyk.
7 lipca, czwartek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German  
„Powrót Smoka, czyli ogród ostatniej zieleni”- Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry

Jest to historia niezwykłego Smoka, który budząc się po kilku tysiącach lat, jest przerażony tym, co zastaje na Ziemi. Co Go tak przestraszyło? Kogo spotka na swojej drodze? Czy będzie chciał zostać na Ziemi? Spektakl z mnóstwem ekologicznego przesłania odpowie dzieciom na te pytania.

 

8 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Przypowiastka o Czerwonym Kapturku” – Teatr Alternatywa z Zielonej Góry
To opowieść o losach dobrze znanej wszystkim dziewczynki,ale widziana z perspektywy dwóch bardzo różnych ptaków: wrony i papugi. Każdy z ptaków ma swój własny pomysł na ratowanie Czerwonego Kapturka i każdy z nich ma swoje własne ukryte pragnienia.
 
 

 

15 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Apetyt na zdrówko” – Teatr Frajda z Torunia
Bohaterkami są dwie siostry Zajęczyce- Madzia i Karolcia, jedna pracowita, druga leniwa i śpioch. Dzieci poznają je w dniu konkursu na najpiękniejszy ogródek. Czy pracowita siostra doczeka się pomocy od tej drugiej? Może dziecięca widownia zechce pomóc, obudzi i rozrusza śpiocha? A może dzieci same pomogą w ogrodowych pracach? I jakie śniadanie zje Karolcia kiedy w domu są nie tylko zdrowe warzywa? Panoszy się tu przemądrzały Hamburger i słodka i gazowana LiliLola.
 
 
 
22 lipca, piątek, godz. 11.00
deptak
„Wielka tajemnica” – Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
To spektakl detektywistyczny dla całej rodziny. Zaginęła bomba i sławny Detektyw – Filip Filipowski dwoi się i troi aby odkryć prawdę, a pomagają mu w tym – poszkodowana – hrabina Georginia Kołomyjska herbu Cholewa oraz przypadkowy przechodzień – Alojzy. Czy i tym razem odniesie sukces? Przyjdź i zobacz, a może mu pomożesz? Barwna, ciekawa scenografia oparta na wykorzystaniu kolorowych, pięknych parasoli pobudza wyobraźnię. Dużo muzyki i zabawy.
 
 

 

 

29 lipca, piątek, godz. 11.00   
deptak

„Trollowisko” – Teatr Pinezka z Gdańska
Spektakl łączy w sobie elementy magii, teatru i cyrku. Jest to wybuchowa mieszanka clownady, pantomimy, tańca, akrobacji, żonglerki i improwizacji z publicznością czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
 
 
 
 
5 sierpnia, piątek, godz. 11.00
UWAGAze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne spektakl przeniesiony do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14
„Atak clownów” – Teatr na Walizkach z Wrocławia
Dawno dawno temu…
A może wcale nie tak dawno pojawiły się dwie ekscentryczne postaci. Ich przybycie wywołało niesamowite poruszenie wśród mieszkańców planety Ziemia. Ci, którzy dotychczas ich spotkali wpadli w dobry humor i dziecięcą radość.
Uwaga, uwaga: clowni atakują, clowni nadciągają!
Zapraszamy na Atak Clownów – wiązkę komediowych scenek fabularnych, skeczy oraz gagów, których głównymi bohaterami są te właśnie ekscentryczne postacie. Pełno tu zaskakujących zwrotów akcji i fabularnych niespodzianek. Możemy tu zobaczyć pokaz żonglerki oraz pokaz jazdy na monocyklu. Spektakl ma szybkie tempo i nie pozwala się nudzić a humor przeplata się z wartościowymi morałami. Ponadto – dużo interakcji oraz wspólnej zabawy z widzami!
Atak Clownów, to spektakl, przy którym  świetnie bawią się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice.
 
 

 

12 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Och, Emil” – Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Przedstawienie powstało na podstawie znanej powieści Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”, opowiadającej o przygodach radosnego, rezolutnego i odważnego chłopca, marzącego o tym, by stać się dorosłym. Niesforny Emil nieustannie zaskakuje swoją rodzinę nowymi pomysłami. Chce być żołnierzem, „szybkobiegaczem”, „wszystkozjadaczem”, strażakiem, lekarzem… Jak każde wszędobylskie dziecko jest ciekawy świata, pragnie wchłonąć go jak najwięcej, i pomimo dobrych chęci, często popada w tarapaty. Ale jest przy tym mądrym dzieckiem i w efekcie swoich zmagań zdaje sobie sprawę, że nic nie osiągnie bez szkoły.
Spotkanie z Emilem i jego rodziną to doskonała okazja do spojrzenia na siebie samych przez pryzmat teatralnej konwencji, która z dużym poczuciem humoru szkicuje portrety członków rodziny oraz relacje miedzy światem dorosłych a światem dzieci.
Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, wpadających w ucho piosenek, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
 
 
 
 
19 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
„Pinokio” – Teatr Mer z Łodzi
To niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. Wyrzeźbiony z drewna przez dobrego Dżeppetto, przysparzał mu niemało kłopotów i przykrości aż w końcu opuścił go i poszedł w świat. Spotkało go tam mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go nauczyły i które z pewnością również Wam dadzą dużo do myślenia…

Spektakl grany jest w czterech technikach lalkowych, urozmaicony ilustracją muzyczną oraz piosenkami.

 
26 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
„Frania Piorun” – Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Borsuk Bazyl, Lis Daktyl i Niedźwiedź Melon to pedantyczne zwierzęta, które wiodą życie pełne monotonii i śmiesznych rytuałów. Lęk przed wyimaginowanymi stworami: „zębiratorami”, „szlamiakami” i „ponurami” paraliżuje ich tak, że boją się wychodzić z domu, który jest dla nich kolebką bezpieczeństwa. Wyprawa do ogródka po zapasy jest dla nich nie lada wyczynem. Pomimo że mieszkają razem, czują się samotne. Nieustannie czekają na list od kogokolwiek.
W ich świat wkracza niczym piorun nieokrzesana i arogancka dziewczynka o imieniu Frania, burząc przy tym ich normalny rytm dnia, robiąc bałagan i wprowadzając zamieszanie. Dziewczynka, wędrując do „Lepszego Miejsca”, postanawia zatrzymać się u zwierząt, których denerwują jej złe maniery i kłamstwa.
Obecność Frani okaże się jednak korzystna dla obu stron. Ona spróbuje oswoić zwierzęta ze strachem, one nauczą ją dobrego wychowania. A na koniec wszyscy dowiedzą się, gdzie tak naprawdę jest „Lepsze Miejsce” oraz, co jest najważniejsze na świecie.
 
 
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus” to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w Polsce. Muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci i inni artyści z kraju i zagranicy biorą w nim udział od 1997 roku. “BuskerBus” można określić “festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści z wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa z artystami. Na zielonogórskim deptaku wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, głównie wędrownych artystów ulicznych z całego świata (buskerów), solistów i grup, reprezentantów różnych dyscyplin sztuki ulicznej: muzyków, klaunów, żonglerów, połykaczy ognia, magików, szczudlarzy, cyrkowców, tancerzy. Zapowiedzieli się już artyści uliczni z NiemiecSzwajcariiAustriiHolandii, AustraliiWielkiej Brytanii, BelgiiSzwecjiHiszpanii, Argentyny, no i oczywiście z Polski.
Zielonogórska edycja XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia. Jak zawsze występy odbywać się będą od godz. 12.00 na deptaku oraz wieczorem w klubie festiwalowym (Piekarnia Cichej Kobiety). Każdy artysta zaprezentuje swój 30-60 minutowy program dwa razy dziennie.
BuskerBus to festiwal, który powstał z inicjatywy Romualda Popłonyka. Biorą w nim udział artyści reprezentujący różne dyscypliny sztuki ulicznej (np. muzycy, cyrkowcy, tancerze, magicy, akrobaci, aktorzy).
 
Na festiwalu nie ma barierek, a sceną jest ulica. Zachęcamy do rozmów z artystami po ich występach oraz w klubie festiwalowym oraz do dzielenia się zdjęciami i nagraniami w mediach społecznościowych.
 
Ideą występów ulicznych jest, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a publiczność decyduje, czy wynagrodzić artystów pieniędzmi czy chociażby uśmiechem. Jeśli lubicie to, co lubią, zachęcamy do wrzucenia kilku monet do kapelusza.
 
Jak co roku wśród zaproszonych gości znaleźli się artyści dobrze znani publiczności, jak i wykonawcy, którzy wystąpią w Polsce po raz pierwszy.
 
Lista wykonawców:
Abraham Arzate (Teatr uliczny, komedia, Meksyk)
Adéla Zejfartová and Sunny Swing Trio (Muzyka‎, Czechy)
Boris Voutsinos’ Portable One Seater Orchestra (Muzyka‎, Grecja)
Chris Blaze (Pokaz ognia‎, Australia)
CirqueTango Company (Akrobatyka, Argentyna)
Clap Clap Circo (Klaun‎, Urugwaj)
Cotzani & Wendy (Bat i rzucanie nożem, Argentyna)
Dodo i Giordy (Muzyka‎, Włochy)
Henrik Jespersen/Ricardo Rósh (Muzyka‎, Dania, Meksyk)
Ian Deadly (Przedstawienie multidyscyplinarne, Wielka Brytania)
Igrachka-Plachko Circus (Przedstawienie dla dzieci, Bułgaria)
Javimalabares (Żonglerka, Hiszpania)
Light Chili (Muzyka‎, Włochy)
Martin Sky (Klaun‎, Argentyna)
Matthias Goed (Ekwilibrystyka na rola bola, Australia)
Mr Qwirk (Monocykl, Nowa Zelandia)
Opus Furore (Akrobatyka, żonglerka i monocykl , Niemcy)
Philip Fairweather (Muzyka‎, Wielka Brytania)
Ruach (Muzyka‎, Polska, Niemcy)
Stripey Howling Hancock (Muzyka‎, Wielka Brytania)
Sylvain POMME (Żonglerka, Francja)
Tonny Walker Black Label (Magik, Włochy)
 
Zobacz wizytówki tegorocznych artystów na oficjalnej stronie Festiwalu >TUTAJ<
 
 
 
23 sierpnia, wtorek    
12.00 – 21.00
Prezentacje artystów ulicznych
deptak

20.00

Klub festiwalowy
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
24 sierpnia, środa               
12.00 – 21.00
Prezentacje artystów ulicznych
deptak
20.00
Klub festiwalowy
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
Klub „Piekarnia Cichej Kobiety”
ul. Fabryczna 13
 
8 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Juwana Jenkins & Old Dogs
wykonanie: Juwana Jenkins (śpiew), Charlie Slavík (harmonijka), Jiri Marsicek (gitara), Tomas Vokurka (perkusja), Jan Korinek (gitara basowa)
BILETY 20 zł
 

15 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Tortilla
wykonanie: Lady B. (śpiew), Maurycy Męczekalski (gitara), Dawid Wydra (harmonijka, trąbka), Tomek Przymorski (gitara basowa), Jacek Wilczyński  (perkusja)
BILETY 15 zł
22 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Nivel
wykonanie: Tomasz Grzyb (akordeon), Arkadiusz Dec (gitara), Mateusz Gremlowski (gitara basowa), Jacek Dzwonowski (skrzypce)
BILETY 15 zł
 
30 lipca, sobota godz. 20.00
Charli Green i Krzysztof Puma Piasecki 4Set
wykonanie: Charli Green (trąbka), Krzysztof „Puma” Piasecki (gitara), Łukasz Gorczyca (gitara basowa), Jacek Prokopowicz (instrumenty klawiszowe), Adam Grzelak (perkusja)
BILETY 20 zł

5 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Cotton Wing
wykonanie: Robert Tyszka (śpiew, harmonijka), Adam Zagrodzki (perkusja), Piotr Augustynowicz (gitara), Tomasz Imienowski (gitara basowa)
BILETY 15 zł

12 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Jan Gałach Band
wykonanie: Jan Gałach (skrzypce), Karolina Cygonek (śpiew), Marek Kobus (gitara), Marek Idzik (gitara basowa), Borys Sawaszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Michał Bocek (perkusja), Krzysztof Kot (perkusja)
BILETY 15 zł
19 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Crazy Hambones
wykonanie: Henry Heggen (śpiew, harmonijka), Brian Barnett (śpiew, gitara), Michael Maass (śpiew, perkusja)
BILETY 20 zł
 

26 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Krzysztof Głuch Oscillate
wykonanie: Krzysztof Głuch (instrumenty klawiszowe), Arek Skolik (perkusja), Andrzej Rusek (gitara basowa), Agnieszka Łapka (śpiew), Krzysztof Głuch jr. (gitara)
BILETY 15 zł

Cykl realizuje Towarzystwo Śpiewacze Cantores

Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11 

bilety: 5 i 10 zł do kupienia przed koncertem
 
 
 
 
7 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Piękno kobiecych głosów” – koncert inauguracyjny
wykonanie: Les Femmes, Michał Kocot (organy)

Les Femmes w swoim dotychczasowym dorobku, zespół posiada ponad 100 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Członkinie to absolwentki: Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Pasja do muzyki i teatru oraz osobisty warsztat i  doświadczenia artystyczne pozwoliły stworzyć kwartet, który muzykę klasyczną przedstawia w oryginalny i interesujący sposób. Charakterystyczne dla zespołu są koncerty inscenizowane, posiadające  formę spektakli muzycznych ubranych w fabułę, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty. Cechy indywidualne Pań, ich upodobania i zróżnicowana kolorystyka brzmienia jest źródłem wzajemnej inspiracji, szerokiego repertuaru i nowatorskiego sposobu koncertowania.

Skłąd zespołu Les Femmes:

Natalia Krajewska-Kitowska – sopran
Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran
Emilia Osowska – mezzosopran
oraz Anna Rocławska – Musiałczyk – fortepian
 
 
 
 
14 sierpnia, niedziela godz. 19.00    
„Marcin Szelest i jego goście” – koncert kameralny
wykonanie: Marcin Szelest (organy, pozytyw), Maciej Gocman (tenor), Aleksandra Lesner, Marcin Suszycki (skrzypce)
 
Marcin Szelest ukończył studia w zakresie gry organowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem, 1997), oraz jako stypendysta Fulbrighta w latach 1997-1998 w The Boston Conservatory (USA), w klasie prof. Jamesa Davida Christiego (Artist Diploma in Organ Performance, 1999). W 1995 roku zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Jego działalność koncertowa w kraju i za granicą obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, którego jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym, a także z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami historycznych instrumentów (m.in. Concerto Palatino, The Bach Ensemble, Vox Luminis, Weser Renaissance Bremen, Wrocławska Orkiestra Barokowa).
Marcin Szelest jest profesorem organów i kierownikiem Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego praca habilitacyjna Przemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stulecia (2007) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów, a artykuły dotyczące źródeł i edycji dawnej muzyki polskiej ukazały się m.in. w czasopismach „Canor”, „Muzyka” i „Orfeo”. Przygotowana przez niego edycja dzieł zebranych Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego zostanie wydana w serii „Monumenta musicae in Polonia” na początku roku 2016. Jest również organistą kościoła Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku, oraz dyrektorem artystycznym Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.
 
Maciej Gocman ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Umiejętności wokalne doskonalił m.in. na Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej przy Międzynarodowym Festiwalu Oratoryjno-Kantatowym Wratislavia Cantans, oraz na kursie interpretacji dzieł Claudio Monteverdiego prowadzonym przez Andrew Kinga. Obecnie na stałe współpracuje z zespołami: Ars Cantus, Collegio di Musica Sacra, Cantores Minores Wratislavienses. Współpracuje również z zespołami Concerto Polacco, Operą Kameralną w Warszawie, orkiestrą barokową Arte dei Suonatori, Występował również pod batutami Martina Gestera, Eduardo Lopez Banzo, Kurta Masura i in. Od kilku lat z włoskim zespołem muzyki dawnej Cappella Augustana prowadzonym przez Matteo Messori realizuje projekt nagrania na CD wszystkich dzieł Heinricha Schütza.
Ma w dorobku nagranie ponad 20 płyt CD z muzyka różnych epok, liczne nagrania telewizyjne i radiowe. Występował jako solista na wielu znaczących estradach w kraju i za granicą. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.
 
Aleksandra Lesner jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. J. Kaliszewskiej w klasie skrzypiec dr Eweliny Pachuckiej-Mazurek. W 2008 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz drugą specjalizację w roku 2014 w klasie skrzypiec barokowych dr Mikołaja Zgółki. Od roku 2009 skrzypaczka jest związana z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, jak również dzięki swym wysokim umiejętnościom współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych – wymienić należy tutaj I’CULTURE Orchestra, European Union Youth Orchestra (z którymi skrzypaczka zagrała wiele koncertów podczas tournée w całej Europie), Sinfonietta Polonia, ABAM-Die Association of Baltic Academies of Music, Filharmonię Poznańską, Filharmonię Kaliską, CoOperate Orchestra, Orkiestrę Accademia dell’Arcadia oraz Arte dei Suonatori czy Nuova Capella Polonica lub Collegium Musicum Poznań. Brała udział w festiwalach jako koncertmistrz orkiestry: m.in. podczas Festiwalu Transatlantyk, Festiwalu Poznań BAROQUE, w Orkiestrze Kameralnej l’Autunno. Jest koncertmistrzem Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, wspomagając z sukcesem najnowszą premierę opery „Dydona i Eneasz” H. Purcella w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Oprócz działalności orkiestrowej i kameralnej artystka prowadzi działalność dydaktyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu.
 
Marcin Suszycki Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej ma różne zainteresowania muzyczne. Z Bartoszem Bryłą, Mariolą Banaszkiewicz-Bryłą, Tomaszem Lisieckim i Marzeną Michałowską od 2006 roku tworzy zespół muzyki barokowej wykonywanej na dawnych instrumentach. Ale już rok później zajął się muzyką z całkiem odmiennej epoki – jako pierwszy skrzypek zespołu “an Arche” gra w nim muzykę współczesną. Współpracuje z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Poznaniu, Concerto Avenna, Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną, występuje też jako kameralista. Do ciekawych doświadczeń artystycznych może z pewnością zaliczyć dwa niemieckie tournee ze znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedy’m, podczas których odwiedził sale koncertowe Berlina, Monachium, Kolonii, Frankfurtu, Lipska i Baden-Baden. Marcin Suszycki naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Przemyślu. Będąc uczniem przemyskiego Liceum Muzycznego współpracował z Przemyską Orkiestrą Kameralną Capella Premisliensis, z którą nagrał płytę. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
 
 
21 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Sopran w towarzystwie” – koncert kameralny
wykonanie: Joanna Klisowska (sopran), Martyna Jankowska (wiolonczela), Michał Duźniak (organy, pozytyw)
Joanna Klisowska urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka a potem studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Joanna Klisowska ukończyła następnie kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej w kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej spiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonastwa muzyki baroku prowadzonych przez m.in: G. Banditelli, P.Kooija, B. Schlick, J.Christensena, S. Prine, L. Brunmayr-Tutz i innych. Joanna Klisowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka francuska końca XIX wieku, pieśń oraz muzyka współczesna.
 
 
 
 
Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując m.in z C. Astronio, G. Capuano, M. Creedem , P. Heras- Casado, B. Kuijkenem, L. Ghielmim, V.Luksem,  P. Nemethem, P. Neumannem, M. Schuldt-Jensenem, M. Toporowskim, Ch. Toetem, R. Vettorim oraz z zespołami: Accademia della Arcadia, Artsemble, Bozen Baroque Ensemble, Il Canto di Orfeo (IT), Collegium 1704 (CZE), Divina Armonia (IT), Immortal Bach Ensemble (DE), SWR Stuttgart Vocal Ensemble ( DE), Mitteleuropea Orchestra Barocca (IT), La Barocca (IT).
Sopranistka występowała m.in. na festiwalach takich jak: , Lucerne Festival, Utrecht Early Music Festival, Festival Ambronay, Rheingau Musik Festival , Wratislavia Cantans ,Settimane Barocche Musica e Poesia a S. Maurizio , Festival Hendlowski , Festival Internazionale di Danza e di Musica Antica , Festival Brežice, Festival di Musica Barocca di Rovigno, Festival Mozart , Settembre in Musica , Musica Antiqua , Forum Musicum , Maj z Muzyką Dawną,  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej , Musica Elettronica Nuova i inne.
Koncertuje w calej Europie. Prowadzi również działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie. Jest jurorem w Concorso Internazionale di Musica Antica odbywającym się w Pienzy (Włochy). Joanna Klisowska wraz z G. Capuano i z zespołem Il Canto di Orfeo jest w trakcie nagrań wszystkich oratoriów Carissimiego i Rossiego. W jej dorobku płytowym znajduje się niedawno odkryte Oratorium Musicum „Der Mensch ein Gottesmörder” L. Mozarta pod kierunkiem Claudio Astronio nagrane dla Amadeus (Włochy) z Bolzano Baroque Ensemble (Claudio Astronio) oraz motety F. A. Bonportiego dla austriackiej ORF (Alte Musik) z zespołem Ricreation d’Arcadia ( Takashi Watanabe), Responsoria J.D.Zelenki z Collegium 1704 i Vaclavem Luksem (Akccent 2012), oraz krążek prezentujący utwory sakralne Henry’ego Purcella na sopran i bas z udziałem Petera Kooija ( Stradivarius 2012, Włochy). Obecnie Artystka przygotowuje sie do nagran dla Tactus (Włochy) z udziałem pianisty Corrado Ruzza oraz do nowej płyty zawierajacej repertuar monograficzny M.Castelnuovo – Tedesco na sopran i gitarę z udziałem gitarzysty Giulio Tampalini dla Brilliant Classics.
www.klisowska.art.pl
 
Michał Duźniak muzyk, organista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Pedagog Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Bielsku-Białej. Prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym. Koncertuje solowo, z zespołem Immerso nella Musica, skrzypaczką Anną Trefon, wokalistą Stanisławem Dudą oraz gościnnie z zespołem wokalnym Cantus Floridus. Koncertował w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Litwa). Do szczególnych jego obszarów zainteresowań należy improwizacja organowa Do najważniejszych jego występów należą: koncert Chrystus u bram śmierci w ramach IX Festiwalu Fide et amore w Żorach (2015),  recital organowy w ramach Filharmonicznych Wieczorów Organowych (2014), recital organowy w ramach Festiwalu Muzyka Organowa w Katedrze w Katowicach (2014), wykonanie partii b. c. Pasji wg św. Jana  J. S. Bacha pod dyrekcją Szymona Bywalca (2012), wykonanie partii organów w utworze Vigilia Wolfganga Rihma pod dyrekcją Ruperta Hubera (2011).
Joanna Klisowska urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka a potem studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Joanna Klisowska ukończyła następnie kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej w kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej spiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonastwa muzyki baroku prowadzonych przez m.in: G. Banditelli, P.Kooija, B. Schlick, J.Christensena, L. Brunmayr-Tutz i innych. Joanna Klisowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka francuska końca XIX wieku, pieśń oraz muzyka współczesna. Koncertuje w calej Europie. Prowadzi również działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie. Od dwóch lat jest jurorem w Concorso Internazionale di Musica Antica odbywającym się w Pienzy (Włochy).
 
Martyna Jankowska naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Absolwentka Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej IIst im. Mieczysława Karłowicza, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dr Tomasza Lisieckiego. Do jej najważniejszych osiągnięć konkursowych z tego okresu można zaliczyć m. in. 3 miejsce na Międzynarodowym konkursie im. Augustina Prochazku w Koszycach na Słowacji (2006), 3 miejsce na Ogólnopolskim konkursie „Duży Boccherini” w Zamościu(2008),2miejsce oraz nagroda specjalna za zgodność z barokową praktyką wykonawczą na konkursie muzyki kameralnej „Wokół Haendla” w Krakowie(2009). W 2008 otrzymała również „Nagrodę Miasta Poznania”. W 2013 ukończyła studia I st. na Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli pod kierunkiem ad M.Mazurka oraz wiolonczeli barokowej pod kierunkiem mgr J.Thiela. Jest współzałożycielką zespołu muzyki dawnej „Nostravaganza”, z którym zdobyła III miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej „Musica Antiqua Viva” w Żorach(2013). Jako muzyk dawny współpracowała także z Filharmonią Poznańską, Poznańskim Chórem Chłopięcym, zespołem wokalnym Minimus, Cantores Viridimontani oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Uczestniczyła również w wielu kursach mistrzowskich i doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych muzyków dawnych, takich jak: Markus Mollenbeck, Bruno Cocset, Mauro Valli, Alisson McGillivray, Ageet Zweistra, Siri Hilmen oraz Benjamin Bayl. Obecnie rozpoczęła studia magisterskie w zakresie wiolonczeli barokowej na Akademii Muzycznej w Poznaniu.
 
 
28 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Mistrzowskie interpretacje” – koncert kameralny
wykonanie: Sirkka Liisa Kaakinen-Pilch (skrzypce), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn), Tomasz Lisiecki (wiolonczela)
Sirkka Liisa Kaakinen-Pilch jest niezwykle wszechstronną skrzypaczką. Wykonuje muzykę wszystkich epok ze szczególnym naciskiem na repertuar od XVII do XIX wieku. Gra również na altówce i violi d’amore. Często prowadzi orkiestry jako koncertmistrz lub dyryguje od pierwszego pulpitu. Chociaż miała wielu znakomitych profesorów, najwięcej uczy ją praca. Studiując w Holandii, współpracowała z elitą wykonawców muzyki dawnej w orkiestrach Fransa Brüggena, Philippe’a Herreweghe’a i innych. Przez ponad dziesięć lat była koncertmistrzem Collegium Vocale. Nigdy nie przestaje się uczyć, ponieważ każdy koncert, a szczególnie najgorszy i najtrudniejszy, jest dla muzyka cennym doświadczeniem. Sirkka-Liisa prowadzi liczne znane zespoły i orkiestry muzyki dawnej, wykonując muzykę baroku oraz symfonie czasów Mozarta i Schuberta. Jej repertuar solowy obejmuje Sonaty misteryjne Bibera, Sonaty i Partity Bacha oraz utwory na skrzypce solo z XVI i XVII wieku. Jest profesorem kameralistyki na uniwersytecie w Stavanger. Uczyła również w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, Hochschule für Künste w Bremie oraz w Akademii Muzycznej im. Sibeliusa w Helsinkach.
 
 
 
 
Tomasz Lisiecki należy do grona wiolonczelistów, którzy z powodzeniem łączą praktykę wykonawczą w zakresie repertuaru muzyki romantycznej, współczesnej oraz muzyki dawnej. Koncertuje z licznym zespołami i orkiestrami, jako solista – z towarzyszeniem Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery Poznańskiej, Tomasz LisieckiFilharmonii Zielonogórskiej, poznańską Orkiestrą Akademii Muzycznej oraz Capellą Viridimontana. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Stanisława Pokorskiego. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę w klasie prof. Kazimierza Michalika w Warszawie, jednocześnie rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej pełniąc obowiązki asystenta. W 2003 roku podjął studia w klasie wiolonczeli barokowej Markusa Möllenbecka i Phoebe Carrai na Universität der Künste w Berlinie, które ukończył z oceną bardzo dobrą w 2005 roku. W ramach studiów nad repertuarem i wykonawstwem muzyki dawnej doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich Bach–Händel Akademie w Karlsruhe u Phoebe Carrai oraz u Jaap Ter Lindena. Tomasz Lisiecki równolegle do pracy artystycznej i koncertowej prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych. Tomasz Lisiecki jest także zapraszany do udziału w pracach jury ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych i kameralnych. W 2006 i 2010 roku został wyróżniony za pracę pedagogiczną Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania. Od dziewięciu lat wraz z pianistą Pawłem Mazurem organizuje Mistrzowskie Kursy Wiolonczelowe oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Philippa i Xavera Scharwenki w Szamotułach. Od 2007 roku Tomasz Lisiecki jest prezesem Fundacji Pro Cello wspierającej młodych wiolonczelistów.
Cykl realizuje Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
 
przy Ratuszu (w razie niepogody w Zielonogórskiej Palmiarni)
3, 17, 31  lipca, niedziela godz. 17.00  
Koncerty promenadowe 
wykonanie Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gąd
 
 
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
 

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

Cykl realizuje WiMBP im. C. Norwida
 
7 lipca, czwartek godz. 16.00   
Spotkanie z książką filmową i teatralną
Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko spotkanie z Krystyną Sienkiewicz i Grzegorzem Ćwiertniewiczem
Winiarnia Bachus
 
21 lipca, czwartek godz. 18.00   
Pisz pan książkę spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim
WiMBP im. C. Norwida (sala dębowa)
6 lipca, środa godz. 11.00 – 13.00               
Zabytki sakralne Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
13 lipca, środa godz. 11.00 – 13.00         
Tradycje winiarskie Zielonej Góry w budynkach i budowlach miasta
spacer z przewodnikiem Benedyktem Szafrańskim
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
20 lipca, środa godz. 17.00 – 19.00         
Szlakiem zielonogórskich Bachusików
spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45
 
27 lipca, środa godz. 17.00 – 19.00      
Róznorodność architektoniczna Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45
3 sierpnia, środa godz. 11.00 – 13.00               
Zielona Góra oczami jej powojennych pionierów. Co było a czego już nie ma.
spacer z przewodnikiem Januszem Kapałą
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
10 sierpnia, środa.godz. 11.00 – 13.00          
Dziedzictwo przyrodnicze Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Grażyną Kulczycką
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
17 sierpnia, środa godz. 19.00 – 21.00         
Zielona Góra by night
spacer z przewodnikiem Jadwigą Binder
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 18.45
24 sierpnia, środa godz. 11.00 – 13.00               
Szlakiem słynnych zielonogórzan
spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszkiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
 
Cykl realizuje Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Park przy Wieży Braniborskiej
 
13, 27 lipca środa godz. 20.30         
Park pod gwiazdami
w programie projekcje filmów science-fiction
 
17 sierpnia, środa godz. 20.00         
Park pod gwiazdami
w programie projekcje filmów science-fiction
Cykl realizuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
Winne Wzgórza przy Palmiarni
11, 12, 13 lipca, poniedziałek.godz. 21.30 – 23.00
Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
9, 10, 11 sierpnia, wtorek godz. 20.30 – 22.00     
Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

 

6 lipca, środa godz. 17.00 
Muzeum Ziemi Lubuskiej

spotkanie z mistrzem
Wystawa Papcio Chmiel i jego podopieczni
komiks Henryka. J. Chmielewskiego

 

HENRYK JERZY CHMIELEWSKI ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie)

Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955-1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970-1972), Róż i Bitek (1974 i 1977).

 

 

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na tamach „Świata Młodych” od 1957 do 1992 roku, a od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 ksiąg i kilkanaście wydawnictw albumowych z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, filmów animowanych, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za Zasługi dla Komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu przez Młodzieżowy Dom Kultury i firmę Vip Car. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Gartuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.

Henryk Jerzy Chmielewski wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek(1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) i jej ciąg dalszy Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013). Rysował dla takich czasopism, jak m.in.: „Świat Przygód” (1947-1949), „Świat Młodych” (1949-1984; publikacje do 1992), „Dookoła Świata” (1954), „Czyn Młodzieży” (1965-1966), „Kurier Polski” (1972). Jego prace publikowały również „Fantazja”, „Gazeta Wyborcza”, „Gilotyna” (dodatek do „Super Expressu”), „Rzeczpospolita”.

Odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Order Uśmiechu (1973), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1978), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011), Medal „Zasłużony dla Warszawy” (2013).

Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI

Wystawa pod tym tytułem jest niewłaściwa. Ze względu na wiek artysty (93 z hakiem) winna mieć tytuł: PRZEDŚMIERTNA WYSTAWA HENRYKA CHMIELEWSKIEGO.

A jeżeli PRZEDŚMIERTNA, to znaczy, że jest to w pewnym sensie WYSTAWA – SPOWIEDŹ, spowiedź, przed czytelnikami (emerytami), którzy w latach matolatkowych, czytali Papcia Komiksy.

A więc oglądajcie rodacy tę niecodzienną, jak na MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ, wystawę komiksu i zastanawiajcie się, czy dać staruszkowi ROZGRZESZENIE za trucie społeczeństwa przez 59 lat komiksem TYTUS, ROMEK l A’TOMEK. Co prawda oglądający we wczesnym PRL-u, w ŚWIECIE MŁODYCH, te rysunki z dymkami, nie wiedzieli, że czytają KOMIKSY, bo w owym czasie nazywały się oneHISTORYJKAMI OBRAZKOWYMI. Nazwy KOMIKS nie wolno było używać! Książeczek komiksowych nie wolno było drukować chyba, że w ramach zatajonych usług poligraficznych w domu SŁOWA POLSKIEGO, dla kontrahentów zachodnich kapitalistów za dolary. A Papciowi cudem zezwolono! l nawet w roku 1966WYDAWNICTWO HARCERSKIE zaryzykowało wydrukowanie księgi – TYTUS HARCERZEM, która rozpoczęła cały ciąg, aż do dzisiaj.

Skoro wystawa jest SPOWIEDZIĄ, Papcio prosi czytelników o PRZEDŚMIERTNE ROZGRZESZENIE. l sam się bije w piersi za pierwsze nieudolne rysunki Tytusa i S-ki: MOJA WINA, MEA CULPA…

– Hę, hę! Papcio podłożył sobie pod koszulę gumkę MYSZKĘ, więc skrucho-bicie nie jest ważne –skomentował Tytus.

– Rzeczywiście, te pierwsze wizerunki mego męża, mało przypominały dzisiejszego zgrabnego człekokształtnego – zauważyła Szympsia.

Nie dziwota, że w on czas, w pięćdziesiątych latach, dzieci oglądały te wypociny Papcia z zapałem, mierne przygody Tytusa i S-ki, bo nie było telewizji, gier komputerowych, gadek -szmatek przez komórki. Więc było więcej czasu na CZYTANIE. Niestety, kolekcjonerzy uważają te pierwsze „dzieła”, nawet nędznie wydrukowane, za rarytasy, wyceniają jak diamenty – ku rozpaczy Papcia.

Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel

Imprezę realizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego
13 lipca, środa godz. 12.00
deptak
Natura moich okolic 
wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato
 
 
6 sierpnia, sobota godz. 19.30
VIII Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2016 – Bądź Kabareto-fit!
transmisja na żywo w TV Polsat
www.kabaretobranie.pl
bilety: www.abilet.pl
 
Wystąpią:
Andrzej Grabowski, Mikołaj Cieślak, Katarzyna Zielińska, Grzegorz Halama, Kabaret Nowaki, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Czesuaf, Kabaret Rewers (gospodarz wieczoru), Kabaret Chyba, Chór Sound`N`Grace
Prowadzenie: Paulina Sykut – Jeżyna
Artyści z humorem zajmą się tematem diety, odchudzania, zdrowej żywności i zdrowego stylu życia. Na scenie zobaczymy Andrzeja Grabowskiego w premierowym monologu o sporcie i teściowej. Tradycyjnie już, pojawi się Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju, w skeczu napisanym specjalnie na ten wieczór przez Roberta Górskiego. Natomiast Katarzyna Zielińska będzie miała kabaretobraniowy debiut. Dobrze znana z ról serialowych i filmowych, tym razem pojawi się jako aktorka i wokalistka kabaretowa. Grzegorz Halama zaprezentuję stand-up o odchudzaniu O radosną prace przepony i mięśni brzucha zadbają również Kabaret Nowaki, Łowcy.B i gospodarz kabaretobrania – Kabaret Rewers. Ćwiczenia z języka polskiego poprowadzi kabaret Czesuaf a najmłodsze pokolenie zaprezentuje kabaret Chyba. O kondycję i tempo koncertu zadba niezawodny Krzysztof Ibisz a gościem specjalnym będzie Chór Sound`N`Grace który podbił serca Polaków pozytywna energią i hitami „ Na Pewno” oraz  „Dach”. Oprawę muzyczną przygotuje zespół Krzysztofa Mrozińskiego.
Bądź Kabareto-fit ! I spotkajmy się 6-tego sierpnia w amfiteatrze w Zielonej Górze.
 
Imprezę realizuje Stowarzyszenie BachUs Classic Orchestra
 
20 sierpnia, sobota godz. 21.00
Plac Bohaterów przy fontannie
Letnie Wieczory przy fontannie
Wystąpi Bachus Classic Orchestra
w programie: muzyka i taniec przy iluminacji świetlnej
 

Imprezę realizuje Babska Agencja Rozwoju
 
30 lipca, sobota, godz. 16.00
Lubuski Teatr
Imieniny Anny
spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
 
Imprezę realizuje Centrum Nauki Keplera
 
23 lipca, sobota,  godz. 10.00 – 22.00 
parking przy Centrum Przyrodniczym
 
I Piknik Centrum Nauki Keplera
Latem 2016 roku Zielona Góra po raz pierwszy stanie się miejscem, w którym za sprawą Centrum Nauki Keplera swoje święto będzie miała NAUKA, w tym roku pod hasłem: Zdrowa Ziemia, Zdrowy Wszechświat. W sobotę, 23 lipca br. w godz. 12.00 – 22.00 na parkingu przy jednym z obiektów
CN Keplera – Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14, odbędzie się I Piknik Centrum Nauki Keplera. Data wydarzenia nie jest przypadkowa gdyż rok temu, właśnie 23 lipca 2015, NASA ogłosiła odkrycie planety typu ziemskiego o nazwie Kepler 452b.
 
 
 

 

Tegoroczny Piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i będzie podzielony na pięć stref tematycznych oraz w strefę partnerów (czyli firm
i instytucji, które włączyły się w organizację przedsięwzięcia)

– Strefa Aero – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, zaprezentuje szybowiec i opowie o tym, jak w różny sposób wzbić się w powietrze. Zostaną także zaprezentowane fotele lotnicze, a Muzeum Wojskowe z Drzonowa zaprezentuje część swoich eksponatów z kolekcji poświęconej lotnictwu.

– Strefa Kosmos – wokół sferycznej kopuły powstanie miasteczko obserwacyjne, gdzie za pomocą różnego rodzaju teleskopów będzie można spojrzeć prosto w Słońce, poszukać meteorytów, a w środku przeżyć „kosmiczną przygodę” w mobilnym planetarium lub wirtualnie zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną.

– Strefa Eksperyment – animatorzy CN Keplera oraz goście z Fundacji Profesora Ciekawskiego zadziwiać będą naszych gości prezentując najciekawsze eksperymenty z fizyki, chemii i biologii.

– Strefa Wiedzy i Idei – dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz partnerami CN Keplera, będzie można posłuchać o najciekawszych odkryciach, wydarzeniach czy nowinkach technicznych, które zmieniają świat dookoła nas.

– Strefa Zdrowia i Relaksu – goście Pikniku zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi zdrowego trybu życia oraz profesjonalnej kosmetyki.

Na godz. 20:00 zaplanowano emisję filmu science-fiction, która poprzedzona zostanie panelem dyskusyjnym, podczas którego dowiemy się, czy sceny przedstawione w filmie „Marsjanin” są całkowitą fikcją czy mają także swoje naukowe uzasadnienie.

Przez cały dzień na terenie Zielonej Góry odbywać się będzie „Gra Miejska”, której bohaterem będzie Johannes Kepler – patron Centrum Nauki.

Więcej informacji oraz program pikniku na stronie http://www.centrumnaukikeplera.pl/piknik2016/

 

24 lipca, niedziela
Ochla, Muzeum Etnograficzne
11.00 Inauguracja Festiwalu
konkurs „Śpiewacy w Ochli”
 
 
 
 
25 lipca, poniedziałek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert 
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  I KONCERT FESTIWALOWY:
CZARNOGÓRA
INDIE
 
26 lipca, wtorek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert 
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  II KONCERT FESTIWALOWY:
SŁOWACJA
INDONEZJA
 
27 lipca, środa
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  III KONCERT FESTIWALOWY:
BUŁGARIA
LUBUSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA
ŁASTIWOCZKA
 
28 lipca, czwartek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19:00 IV KONCERT FESTIWALOWY:
MAROKO
UKRAINA
 
29 lipca, piątek
Zielona Góra, Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego
17.00  Ceremonia wręczenia statuetek 
Zielona Góra, Amfiteatr im. Anny German
19.00 Koncert Galowy (wystąpią wszystkie zespoły)
 
25 – 28 lipca
Koncerty w miejscowościach partnerskich:
Łagów, Bojadła, Kargowa, Niesulice, Rzepin, Zbąszynek
Imprezę realizuje Inicjatywa Sceniczna FRUUU
27 sierpnia, sobota godz. 13.00
podwórko Zaułka Artystów Krzywy Komin
Jubileuszowy V Kapsel Cup
Chyba każdy w dzieciństwie strzelał lub ścigał się kapslami w piaskownicy. Wracając wspomnieniami do tych szczęśliwych lat zapraszamy na „profesjonalny” turniej kapsli, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia przy Krzywym Kominie na ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze już po raz piąty.
Wstęp i udział w zabawie jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich chętnych.
Lato Muz Wszelakich ma już 15 lat, zacny wiek, czas najwyższy na osobistego, prywatnego fanpage. Znajdziesz nas na www.facebook.com.pl/LatoMuzWszelakich , a tam: zapowiedzi, aktualności, skróty, informacje, zajawki, wywiady, zdjęcia, ciekawostki, selfie, zakulisowe smaczki… ? Polub nas, zalajkuj i zaproś Przyjaciół!

Lato Muz Wszelakich 2016

Opis

Spotykamy się z Państwem po raz kolejny. Dwa piękne miesiące letnie z Nami i Współrealizatorami. Jak co roku postaramy się zapewnić Państwu wiele ciekawych, różnorodnych i atrakcyjnych, dla każdego, wydarzeń. Nie zabraknie znakomitych koncertów, kabaretów, bajek, recitali, spotkań z artystami, spacerów, teatrów ulicznych i wielu wielu innych okazji do wspólnych kulturalnych emocji.
 
Zapoznajcie się z propozycjami, zabierzcie, dzieci, wnuki, znajomych, przyjaciół i przybywajcie licznie na imprezy Lata Muz Wszelakich!!!

Program






Cykle imprez z opisami

Cykle imprez, czyli dla każdego coś dobrego

 

Wstęp wolny na większość imprez w ramach Lata Muz Wszelakich (z wyjątkiem oznaczonych w programie imprez biletowanych)

Podwórko Galerii u Jadźki (w razie niepogody sala Hydro(za)gadka, ul. Festiwalowa 3)
 
7 lipca, czwartek, godz. 20.00 
„Śmiechoterapia” – recital Krystyny Sienkiewicz
Niezwykłe spotkanie z  legendą polskiej sceny kabaretowej, filmu i telewizji. W programie zabawne monologi, doskonałe piosenki i humor najwyższych lotów, a to wszystko okraszone czarem ,wdziękiem i urokiem, jedynej w swoim rodzaju kobiety i artystki . Ponad 70 minut zabawy i śmiechu.
Aktorce akompaniuje Bronisław Kornaus, znany publiczności jako wokalista zespołu muzycznego „Partita”, ale także kompozytor i instrumentalista.
 
 
9 lipca, sobota, godz. 20.00
Kabaret „Melonik i Szminka” w programie „Podpierajmy się”
wykonanie: Olga Borys, Jacek Fedorowicz, Zbigniew Lesień, Czesław Majewski, Tadeusz Ross
Kabaret Melonik i Szminka „Podpierajmy się”. W programie, w którym Kabaret Melonik i Szminka stara się – zapomnianą już elegancją – podkreślić należny Publiczności szacunek, usłyszą Państwo niebanalne piosenki, zabawne (wierzymy w to!) monologi i dialogi, a także przedwojenny szmonces, który należy już do kanonów kabaretowej rozrywki. W programie „Popierajmy się” nie ma satyry politycznej, bo dzisiejsza polityka sama w sobie stanowi kabaret, niestety dość marnej jakości. Pozostaje nam więc życzyć Państwu dobrej zabawy i uśmiechniętych wspomnień. A także świadomości, że przychodząc do kabaretu, nie zmarnowali Państwo czasu, który w dzisiejszym świecie nie jest już na wagę złota, tylko na wagę trudnych problemów. A od ich rozwiązywania, przynajmniej na chwilę, jest właśnie Kabaret Melonik i Szminka! Kilka słów o kabarecie: Olga Borys – aktorka, niestety dobra i szkoda, że taka śmieszna, bo często ma większe brawa od nas. Wybaczamy jej to i polecamy ją Państwa uwadze. Szczególnie męskiego Państwa. Jacek Fedorowicz – showman w każdym calu, z tym że kiedyś w większym calu, bo był trochę mniej wysuszony. Znany z tego, że biega i że mówią na niego Zulu Gula, bo mylą go z Rossem. Czesław Majewski (Pan Czesio) – świetny muzyk i pianista, który zasłynął powiedzonkiem „Mam grać?” oraz „Śpiewającymi Fortepianami”. Jeszcze czymś zasłynął, ale już nikt nie pamięta czym. Zbigniew Lesień – artysta strasznie dramatyczny (co on robi w kabarecie?),wybitny reżyser. Nie pasuje do nas bo jest za wielki (1.90 m). To na jego cześć powstała kiedyś piosenka śpiewana przez Sławę Przybylską: „Pamiętasz była lesień…” Tadeusz Ross – prawdziwy Zulu Gula, znany z tego że nie biega i że mówią na niego Jacek, bo mylą go z Fedorowiczem. Mówi wieloma językami, niestety w większości rozwiązłymi.
 
14 lipca, czwartek, godz. 20.00   
„Michał Milowicz Show” – recital
Michał Milowicz – piosenkarz, aktor teatralno-musicalowy i filmowy. Od lat związany z wieloma warszawskimi teatrami Studio Buffo, Roma ,Rampa. Jego debiut teatralny miał miejsce w roku  1995. Zagrał wtedy w musicalu Elvis (reż. Janusz Józefowicz) na scenie Teatru Studio Buffo w Warszawie. Artysta zagrał także wiele ról filmowych w takich hitach jak –„Poranek kojota”, ”Chłopaki nie płaczą „  „Rób swoje ,ryzyko jest twoje „ .Recital Michała Milowicza, bogaty jest we własne kompozycje oraz piosenki wiecznie żywego Elvisa Presleya.
 

21 lipca, czwartek, godz. 20.00  

„Piosenka dobra na wszystko” program słowno-muzyczny Teatru Rampa z Warszawy
Pogram złożony z popularnych piosenek znanych z licznych programów telewizyjnych m.in. Zbigniewa Górnego, czy Andrzeja Strzeleckiego. Piosenki to znane przeboje z lat 60-tych i 70-tych w nowych aranżacjach wokalnych. Wykonywane były w programach: „Co nam w duszy gra”, „Kwiaty we włosach” i innych.
 

28 lipca, czwartek, godz. 20.00 

Jan Wojdak – recital
Piosenkarz i kompozytor, najbardziej znany jako założyciel i lider zespołu Wawele , który skomponował większość śpiewanych przez ten zespół piosenek lub w wielu przypadkach był ich współkompozytorem. Został nagrodzony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem „Gloria Artis”. Jest kawalerem Orderu Uśmiechu za działalność koncertową kierowaną do dzieci. W swoim programie artysta  prezentuje piosenki ze swojego repertuaru znane z TVP i radiowych list przebojów m.in.:
Biały latawiec, Nie szkoda róż, Kacaraba, Dom, który czeka, Zostań z nami melodio, Zaczarowany fortepian.
 

4 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   

„Rozdane pocałunki” – recital Grażyny Barszczewskiej
Grażyna Barszczewska –aktorka teatralna ,filmowa i telewizyjna .Niezapomniana Nina  z serialu „Kariera Nikodema Dyzmy” .Recital Rozdane pocałunki  z elementami kabaretowymi  to dowód ,że aktorka doskonale odnajduje się także na estradzie. Na program składają się piosenki i monologi autorstwa wybitnych polskich satyryków – Juliana Tuwima, Mariana Hemara ,Jerzego Jurandota oraz Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Artystka w lekki ,zabawny i błyskotliwy sposób opowiada o życiu kobiety. Obserwujemy kobietę, która zmaga się z problemami  życiowymi ale także ważnymi rozterkami uczuciowymi.
 

11 sierpnia, czwartek, godz. 20.00  

„Romantycznie, nostalgicznie, nastrojowo” – recital Roberta Kudelskiego
Robert Kudelski –aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent  Państwowej  Wyższej  Szkoły  Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej  im. Leona Schillera w Łodzi . Aktor  roku wraz z Magdaleną Stużyńską prowadził program „Para w Polskę „ w  programie pierwszym  TVP .Zdobył także nominację do nagrody TeleTygrysa dla najlepiej zapowiadającego się młodego aktora. Od 2003 roku wciela się w postać Michała Brzozowskiego, młodszego brata Andrzeja w serialu „Na Wspólnej”, który przyniósł mu największą popularność. Podczas recitalu artysty usłyszycie państwo znane i lubiane polskie i zagraniczne przeboje w zupełnie nowych czasem zaskakujących aranżacjach. Artysta podczas recitalu wykonuje także wielkie przeboje francuskiej gwiazdy piosenki Jacguesa Brela ,przetłumaczone przez  mistrza Wojciecha Młynarskiego. Robert Kudelski podczas swojego recitalu nawiązuje świetny kontakt z publicznością
 
18 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   
„One Man Show” – recital Krzysztofa Hanke
Założył kabaret „Rak”. Przez 9 lat odtwarzał rolę Bercika w kultowym serialu „Święta Wojna”. Dzięki tej roli zdobył wielką popularność. Ma na koncie setki występów telewizyjnych i radiowych podczas prestiżowych imprez kabaretowych. Spotkanie z nim wzmocni mięsnie brzucha. Będzie muzyczno-słownie i na pewno ze śląskim humorem.
 
Amfiteatr im. Anny German
25 sierpnia, czwartek, godz. 20.00   
„Kalinowe noce” – recital Olgi Bończyk – piosenki Kaliny Jędrusik
Zmierzyć się z eteryczną, niezwykle charyzmatyczną Kaliną Jędrusik jest niezwykle trudno, zwłaszcza że ona sama nigdy nie wyrażała zgody, by ktokolwiek poza nią mógł wykonywać jej piosenki. Zawsze chciałam zmierzyć się z repertuarem Kaliny, bo choć w większości był częścią „Kabaretu Starszych Panów” to jednak różnił się od piosenek pisanych dla pozostałych artystów. Znakomite kompozycje Jerzego Wasowskiego dopełnione pięknymi tekstami o miłości przez Jeremiego Przyborę, były dla mnie wielkim wyzwaniem. Porwałam się na nie, bo czułam, że potrafię zaśpiewać je po swojemu. Myślę, że Kalina wspierała mnie od samego początku, bo projekt powstawał w metafizycznej i niezwykle serdecznej atmosferze. Czułam, że nagrywając album „Listy z daleka”, składam swego rodzaju hołd artystce, która za życia nie nagrała swojej własnej płyty. – Olga Bończyk.
7 lipca, czwartek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German  
„Powrót Smoka, czyli ogród ostatniej zieleni”- Studio Teatralne Guliwer z Zielonej Góry

Jest to historia niezwykłego Smoka, który budząc się po kilku tysiącach lat, jest przerażony tym, co zastaje na Ziemi. Co Go tak przestraszyło? Kogo spotka na swojej drodze? Czy będzie chciał zostać na Ziemi? Spektakl z mnóstwem ekologicznego przesłania odpowie dzieciom na te pytania.

 

8 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Przypowiastka o Czerwonym Kapturku” – Teatr Alternatywa z Zielonej Góry
To opowieść o losach dobrze znanej wszystkim dziewczynki,ale widziana z perspektywy dwóch bardzo różnych ptaków: wrony i papugi. Każdy z ptaków ma swój własny pomysł na ratowanie Czerwonego Kapturka i każdy z nich ma swoje własne ukryte pragnienia.
 
 

 

15 lipca, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Apetyt na zdrówko” – Teatr Frajda z Torunia
Bohaterkami są dwie siostry Zajęczyce- Madzia i Karolcia, jedna pracowita, druga leniwa i śpioch. Dzieci poznają je w dniu konkursu na najpiękniejszy ogródek. Czy pracowita siostra doczeka się pomocy od tej drugiej? Może dziecięca widownia zechce pomóc, obudzi i rozrusza śpiocha? A może dzieci same pomogą w ogrodowych pracach? I jakie śniadanie zje Karolcia kiedy w domu są nie tylko zdrowe warzywa? Panoszy się tu przemądrzały Hamburger i słodka i gazowana LiliLola.
 
 
 
22 lipca, piątek, godz. 11.00
deptak
„Wielka tajemnica” – Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry
To spektakl detektywistyczny dla całej rodziny. Zaginęła bomba i sławny Detektyw – Filip Filipowski dwoi się i troi aby odkryć prawdę, a pomagają mu w tym – poszkodowana – hrabina Georginia Kołomyjska herbu Cholewa oraz przypadkowy przechodzień – Alojzy. Czy i tym razem odniesie sukces? Przyjdź i zobacz, a może mu pomożesz? Barwna, ciekawa scenografia oparta na wykorzystaniu kolorowych, pięknych parasoli pobudza wyobraźnię. Dużo muzyki i zabawy.
 
 

 

 

29 lipca, piątek, godz. 11.00   
deptak

„Trollowisko” – Teatr Pinezka z Gdańska
Spektakl łączy w sobie elementy magii, teatru i cyrku. Jest to wybuchowa mieszanka clownady, pantomimy, tańca, akrobacji, żonglerki i improwizacji z publicznością czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku.
 
 
 
 
5 sierpnia, piątek, godz. 11.00
UWAGAze względu na zapowiadane złe warunki atmosferyczne spektakl przeniesiony do Centrum Przyrodniczego przy ul. Dąbrowskiego 14
„Atak clownów” – Teatr na Walizkach z Wrocławia
Dawno dawno temu…
A może wcale nie tak dawno pojawiły się dwie ekscentryczne postaci. Ich przybycie wywołało niesamowite poruszenie wśród mieszkańców planety Ziemia. Ci, którzy dotychczas ich spotkali wpadli w dobry humor i dziecięcą radość.
Uwaga, uwaga: clowni atakują, clowni nadciągają!
Zapraszamy na Atak Clownów – wiązkę komediowych scenek fabularnych, skeczy oraz gagów, których głównymi bohaterami są te właśnie ekscentryczne postacie. Pełno tu zaskakujących zwrotów akcji i fabularnych niespodzianek. Możemy tu zobaczyć pokaz żonglerki oraz pokaz jazdy na monocyklu. Spektakl ma szybkie tempo i nie pozwala się nudzić a humor przeplata się z wartościowymi morałami. Ponadto – dużo interakcji oraz wspólnej zabawy z widzami!
Atak Clownów, to spektakl, przy którym  świetnie bawią się nie tylko dzieci, ale także ich rodzice.
 
 

 

12 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German

„Och, Emil” – Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Przedstawienie powstało na podstawie znanej powieści Astrid Lindgren „Emil ze Smalandii”, opowiadającej o przygodach radosnego, rezolutnego i odważnego chłopca, marzącego o tym, by stać się dorosłym. Niesforny Emil nieustannie zaskakuje swoją rodzinę nowymi pomysłami. Chce być żołnierzem, „szybkobiegaczem”, „wszystkozjadaczem”, strażakiem, lekarzem… Jak każde wszędobylskie dziecko jest ciekawy świata, pragnie wchłonąć go jak najwięcej, i pomimo dobrych chęci, często popada w tarapaty. Ale jest przy tym mądrym dzieckiem i w efekcie swoich zmagań zdaje sobie sprawę, że nic nie osiągnie bez szkoły.
Spotkanie z Emilem i jego rodziną to doskonała okazja do spojrzenia na siebie samych przez pryzmat teatralnej konwencji, która z dużym poczuciem humoru szkicuje portrety członków rodziny oraz relacje miedzy światem dorosłych a światem dzieci.
Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, wpadających w ucho piosenek, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
 
 
 
 
19 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
„Pinokio” – Teatr Mer z Łodzi
To niezwykły pajacyk, który potrafi mówić, poruszać się i myśleć. Wyrzeźbiony z drewna przez dobrego Dżeppetto, przysparzał mu niemało kłopotów i przykrości aż w końcu opuścił go i poszedł w świat. Spotkało go tam mnóstwo nie zawsze miłych przygód, które jednak wiele go nauczyły i które z pewnością również Wam dadzą dużo do myślenia…

Spektakl grany jest w czterech technikach lalkowych, urozmaicony ilustracją muzyczną oraz piosenkami.

 
26 sierpnia, piątek, godz. 11.00
Amfiteatr im. Anny German
„Frania Piorun” – Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha
Borsuk Bazyl, Lis Daktyl i Niedźwiedź Melon to pedantyczne zwierzęta, które wiodą życie pełne monotonii i śmiesznych rytuałów. Lęk przed wyimaginowanymi stworami: „zębiratorami”, „szlamiakami” i „ponurami” paraliżuje ich tak, że boją się wychodzić z domu, który jest dla nich kolebką bezpieczeństwa. Wyprawa do ogródka po zapasy jest dla nich nie lada wyczynem. Pomimo że mieszkają razem, czują się samotne. Nieustannie czekają na list od kogokolwiek.
W ich świat wkracza niczym piorun nieokrzesana i arogancka dziewczynka o imieniu Frania, burząc przy tym ich normalny rytm dnia, robiąc bałagan i wprowadzając zamieszanie. Dziewczynka, wędrując do „Lepszego Miejsca”, postanawia zatrzymać się u zwierząt, których denerwują jej złe maniery i kłamstwa.
Obecność Frani okaże się jednak korzystna dla obu stron. Ona spróbuje oswoić zwierzęta ze strachem, one nauczą ją dobrego wychowania. A na koniec wszyscy dowiedzą się, gdzie tak naprawdę jest „Lepsze Miejsce” oraz, co jest najważniejsze na świecie.
 
 
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „BuskerBus” to jedno z najbardziej kolorowych i radosnych wydarzeń w Polsce. Muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci i inni artyści z kraju i zagranicy biorą w nim udział od 1997 roku. “BuskerBus” można określić “festiwalem alternatywnym” z wielu powodów. Przede wszystkim jest unikatową na skalę co najmniej europejską pielgrzymką śmiechu i radości, w której udział biorą artyści z wszystkich kontynentów. Następnie to, iż jest całkowicie niekomercyjnym przedsięwzięciem o charakterze nie tylko artystycznym. Wykonawców od publiczności nie oddziela ani siatka stadionu, ani rampa sceniczna lub policyjne płotki z murem ochroniarzy, dzięki czemu możliwy jest bezpośredni kontakt, rozmowa z artystami. Na zielonogórskim deptaku wystąpi kilkudziesięciu wykonawców, głównie wędrownych artystów ulicznych z całego świata (buskerów), solistów i grup, reprezentantów różnych dyscyplin sztuki ulicznej: muzyków, klaunów, żonglerów, połykaczy ognia, magików, szczudlarzy, cyrkowców, tancerzy. Zapowiedzieli się już artyści uliczni z NiemiecSzwajcariiAustriiHolandii, AustraliiWielkiej Brytanii, BelgiiSzwecjiHiszpanii, Argentyny, no i oczywiście z Polski.
Zielonogórska edycja XX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicznej BuskerBus odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia. Jak zawsze występy odbywać się będą od godz. 12.00 na deptaku oraz wieczorem w klubie festiwalowym (Piekarnia Cichej Kobiety). Każdy artysta zaprezentuje swój 30-60 minutowy program dwa razy dziennie.
BuskerBus to festiwal, który powstał z inicjatywy Romualda Popłonyka. Biorą w nim udział artyści reprezentujący różne dyscypliny sztuki ulicznej (np. muzycy, cyrkowcy, tancerze, magicy, akrobaci, aktorzy).
 
Na festiwalu nie ma barierek, a sceną jest ulica. Zachęcamy do rozmów z artystami po ich występach oraz w klubie festiwalowym oraz do dzielenia się zdjęciami i nagraniami w mediach społecznościowych.
 
Ideą występów ulicznych jest, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a publiczność decyduje, czy wynagrodzić artystów pieniędzmi czy chociażby uśmiechem. Jeśli lubicie to, co lubią, zachęcamy do wrzucenia kilku monet do kapelusza.
 
Jak co roku wśród zaproszonych gości znaleźli się artyści dobrze znani publiczności, jak i wykonawcy, którzy wystąpią w Polsce po raz pierwszy.
 
Lista wykonawców:
Abraham Arzate (Teatr uliczny, komedia, Meksyk)
Adéla Zejfartová and Sunny Swing Trio (Muzyka‎, Czechy)
Boris Voutsinos’ Portable One Seater Orchestra (Muzyka‎, Grecja)
Chris Blaze (Pokaz ognia‎, Australia)
CirqueTango Company (Akrobatyka, Argentyna)
Clap Clap Circo (Klaun‎, Urugwaj)
Cotzani & Wendy (Bat i rzucanie nożem, Argentyna)
Dodo i Giordy (Muzyka‎, Włochy)
Henrik Jespersen/Ricardo Rósh (Muzyka‎, Dania, Meksyk)
Ian Deadly (Przedstawienie multidyscyplinarne, Wielka Brytania)
Igrachka-Plachko Circus (Przedstawienie dla dzieci, Bułgaria)
Javimalabares (Żonglerka, Hiszpania)
Light Chili (Muzyka‎, Włochy)
Martin Sky (Klaun‎, Argentyna)
Matthias Goed (Ekwilibrystyka na rola bola, Australia)
Mr Qwirk (Monocykl, Nowa Zelandia)
Opus Furore (Akrobatyka, żonglerka i monocykl , Niemcy)
Philip Fairweather (Muzyka‎, Wielka Brytania)
Ruach (Muzyka‎, Polska, Niemcy)
Stripey Howling Hancock (Muzyka‎, Wielka Brytania)
Sylvain POMME (Żonglerka, Francja)
Tonny Walker Black Label (Magik, Włochy)
 
Zobacz wizytówki tegorocznych artystów na oficjalnej stronie Festiwalu >TUTAJ<
 
 
 
23 sierpnia, wtorek    
12.00 – 21.00
Prezentacje artystów ulicznych
deptak

20.00

Klub festiwalowy
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
24 sierpnia, środa               
12.00 – 21.00
Prezentacje artystów ulicznych
deptak
20.00
Klub festiwalowy
Klub Piekarnia Cichej Kobiety
Klub „Piekarnia Cichej Kobiety”
ul. Fabryczna 13
 
8 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Juwana Jenkins & Old Dogs
wykonanie: Juwana Jenkins (śpiew), Charlie Slavík (harmonijka), Jiri Marsicek (gitara), Tomas Vokurka (perkusja), Jan Korinek (gitara basowa)
BILETY 20 zł
 

15 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Tortilla
wykonanie: Lady B. (śpiew), Maurycy Męczekalski (gitara), Dawid Wydra (harmonijka, trąbka), Tomek Przymorski (gitara basowa), Jacek Wilczyński  (perkusja)
BILETY 15 zł
22 lipca, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Nivel
wykonanie: Tomasz Grzyb (akordeon), Arkadiusz Dec (gitara), Mateusz Gremlowski (gitara basowa), Jacek Dzwonowski (skrzypce)
BILETY 15 zł
 
30 lipca, sobota godz. 20.00
Charli Green i Krzysztof Puma Piasecki 4Set
wykonanie: Charli Green (trąbka), Krzysztof „Puma” Piasecki (gitara), Łukasz Gorczyca (gitara basowa), Jacek Prokopowicz (instrumenty klawiszowe), Adam Grzelak (perkusja)
BILETY 20 zł

5 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Cotton Wing
wykonanie: Robert Tyszka (śpiew, harmonijka), Adam Zagrodzki (perkusja), Piotr Augustynowicz (gitara), Tomasz Imienowski (gitara basowa)
BILETY 15 zł

12 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Jan Gałach Band
wykonanie: Jan Gałach (skrzypce), Karolina Cygonek (śpiew), Marek Kobus (gitara), Marek Idzik (gitara basowa), Borys Sawaszkiewicz (instrumenty klawiszowe), Michał Bocek (perkusja), Krzysztof Kot (perkusja)
BILETY 15 zł
19 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Crazy Hambones
wykonanie: Henry Heggen (śpiew, harmonijka), Brian Barnett (śpiew, gitara), Michael Maass (śpiew, perkusja)
BILETY 20 zł
 

26 sierpnia, piątek godz. 20.00
Koncert zespołu Krzysztof Głuch Oscillate
wykonanie: Krzysztof Głuch (instrumenty klawiszowe), Arek Skolik (perkusja), Andrzej Rusek (gitara basowa), Agnieszka Łapka (śpiew), Krzysztof Głuch jr. (gitara)
BILETY 15 zł

Cykl realizuje Towarzystwo Śpiewacze Cantores

Kościół Ewangelicki, ul. Kazimierza Wielkiego 11 

bilety: 5 i 10 zł do kupienia przed koncertem
 
 
 
 
7 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Piękno kobiecych głosów” – koncert inauguracyjny
wykonanie: Les Femmes, Michał Kocot (organy)

Les Femmes w swoim dotychczasowym dorobku, zespół posiada ponad 100 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. Współpracował m.in. z: Bałtycką Agencją Artystyczną BART w Sopocie, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku czy Théâtre Ephéméride w Val de Reuil. Członkinie to absolwentki: Akademii Muzycznej w Bydgoszczy im. Feliksa Nowowiejskiego, Akademii Muzycznej w Gdańsku im. Stanisława Moniuszki oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Pasja do muzyki i teatru oraz osobisty warsztat i  doświadczenia artystyczne pozwoliły stworzyć kwartet, który muzykę klasyczną przedstawia w oryginalny i interesujący sposób. Charakterystyczne dla zespołu są koncerty inscenizowane, posiadające  formę spektakli muzycznych ubranych w fabułę, elementy scenografii, kostiumy i rekwizyty. Cechy indywidualne Pań, ich upodobania i zróżnicowana kolorystyka brzmienia jest źródłem wzajemnej inspiracji, szerokiego repertuaru i nowatorskiego sposobu koncertowania.

Skłąd zespołu Les Femmes:

Natalia Krajewska-Kitowska – sopran
Joanna Sobowiec-Jamioł – sopran
Emilia Osowska – mezzosopran
oraz Anna Rocławska – Musiałczyk – fortepian
 
 
 
 
14 sierpnia, niedziela godz. 19.00    
„Marcin Szelest i jego goście” – koncert kameralny
wykonanie: Marcin Szelest (organy, pozytyw), Maciej Gocman (tenor), Aleksandra Lesner, Marcin Suszycki (skrzypce)
 
Marcin Szelest ukończył studia w zakresie gry organowej w Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (dyplom z wyróżnieniem, 1997), oraz jako stypendysta Fulbrighta w latach 1997-1998 w The Boston Conservatory (USA), w klasie prof. Jamesa Davida Christiego (Artist Diploma in Organ Performance, 1999). W 1995 roku zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. J. P. Sweelincka w Gdańsku. Jego działalność koncertowa w kraju i za granicą obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, którego jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym, a także z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami historycznych instrumentów (m.in. Concerto Palatino, The Bach Ensemble, Vox Luminis, Weser Renaissance Bremen, Wrocławska Orkiestra Barokowa).
Marcin Szelest jest profesorem organów i kierownikiem Katedry Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego praca habilitacyjna Przemiany stylistyczne we włoskiej muzyce organowej przełomu XVI i XVII stulecia (2007) została wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów, a artykuły dotyczące źródeł i edycji dawnej muzyki polskiej ukazały się m.in. w czasopismach „Canor”, „Muzyka” i „Orfeo”. Przygotowana przez niego edycja dzieł zebranych Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego zostanie wydana w serii „Monumenta musicae in Polonia” na początku roku 2016. Jest również organistą kościoła Świętego Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku, oraz dyrektorem artystycznym Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej.
 
Maciej Gocman ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Umiejętności wokalne doskonalił m.in. na Kursach Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej przy Międzynarodowym Festiwalu Oratoryjno-Kantatowym Wratislavia Cantans, oraz na kursie interpretacji dzieł Claudio Monteverdiego prowadzonym przez Andrew Kinga. Obecnie na stałe współpracuje z zespołami: Ars Cantus, Collegio di Musica Sacra, Cantores Minores Wratislavienses. Współpracuje również z zespołami Concerto Polacco, Operą Kameralną w Warszawie, orkiestrą barokową Arte dei Suonatori, Występował również pod batutami Martina Gestera, Eduardo Lopez Banzo, Kurta Masura i in. Od kilku lat z włoskim zespołem muzyki dawnej Cappella Augustana prowadzonym przez Matteo Messori realizuje projekt nagrania na CD wszystkich dzieł Heinricha Schütza.
Ma w dorobku nagranie ponad 20 płyt CD z muzyka różnych epok, liczne nagrania telewizyjne i radiowe. Występował jako solista na wielu znaczących estradach w kraju i za granicą. Koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku.
 
Aleksandra Lesner jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. J. Kaliszewskiej w klasie skrzypiec dr Eweliny Pachuckiej-Mazurek. W 2008 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej oraz drugą specjalizację w roku 2014 w klasie skrzypiec barokowych dr Mikołaja Zgółki. Od roku 2009 skrzypaczka jest związana z orkiestrą Teatru Wielkiego w Poznaniu, jak również dzięki swym wysokim umiejętnościom współpracuje z zespołami wykonującymi muzykę zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych – wymienić należy tutaj I’CULTURE Orchestra, European Union Youth Orchestra (z którymi skrzypaczka zagrała wiele koncertów podczas tournée w całej Europie), Sinfonietta Polonia, ABAM-Die Association of Baltic Academies of Music, Filharmonię Poznańską, Filharmonię Kaliską, CoOperate Orchestra, Orkiestrę Accademia dell’Arcadia oraz Arte dei Suonatori czy Nuova Capella Polonica lub Collegium Musicum Poznań. Brała udział w festiwalach jako koncertmistrz orkiestry: m.in. podczas Festiwalu Transatlantyk, Festiwalu Poznań BAROQUE, w Orkiestrze Kameralnej l’Autunno. Jest koncertmistrzem Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, wspomagając z sukcesem najnowszą premierę opery „Dydona i Eneasz” H. Purcella w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Oprócz działalności orkiestrowej i kameralnej artystka prowadzi działalność dydaktyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu.
 
Marcin Suszycki Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej ma różne zainteresowania muzyczne. Z Bartoszem Bryłą, Mariolą Banaszkiewicz-Bryłą, Tomaszem Lisieckim i Marzeną Michałowską od 2006 roku tworzy zespół muzyki barokowej wykonywanej na dawnych instrumentach. Ale już rok później zajął się muzyką z całkiem odmiennej epoki – jako pierwszy skrzypek zespołu “an Arche” gra w nim muzykę współczesną. Współpracuje z orkiestrami: Akademii Muzycznej w Poznaniu, Concerto Avenna, Sinfonia Varsovia i Polską Orkiestrą Kameralną, występuje też jako kameralista. Do ciekawych doświadczeń artystycznych może z pewnością zaliczyć dwa niemieckie tournee ze znakomitym skrzypkiem Nigelem Kennedy’m, podczas których odwiedził sale koncertowe Berlina, Monachium, Kolonii, Frankfurtu, Lipska i Baden-Baden. Marcin Suszycki naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat w Przemyślu. Będąc uczniem przemyskiego Liceum Muzycznego współpracował z Przemyską Orkiestrą Kameralną Capella Premisliensis, z którą nagrał płytę. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.
 
 
21 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Sopran w towarzystwie” – koncert kameralny
wykonanie: Joanna Klisowska (sopran), Martyna Jankowska (wiolonczela), Michał Duźniak (organy, pozytyw)
Joanna Klisowska urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka a potem studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Joanna Klisowska ukończyła następnie kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej w kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej spiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonastwa muzyki baroku prowadzonych przez m.in: G. Banditelli, P.Kooija, B. Schlick, J.Christensena, S. Prine, L. Brunmayr-Tutz i innych. Joanna Klisowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka francuska końca XIX wieku, pieśń oraz muzyka współczesna.
 
 
 
 
Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową współpracując m.in z C. Astronio, G. Capuano, M. Creedem , P. Heras- Casado, B. Kuijkenem, L. Ghielmim, V.Luksem,  P. Nemethem, P. Neumannem, M. Schuldt-Jensenem, M. Toporowskim, Ch. Toetem, R. Vettorim oraz z zespołami: Accademia della Arcadia, Artsemble, Bozen Baroque Ensemble, Il Canto di Orfeo (IT), Collegium 1704 (CZE), Divina Armonia (IT), Immortal Bach Ensemble (DE), SWR Stuttgart Vocal Ensemble ( DE), Mitteleuropea Orchestra Barocca (IT), La Barocca (IT).
Sopranistka występowała m.in. na festiwalach takich jak: , Lucerne Festival, Utrecht Early Music Festival, Festival Ambronay, Rheingau Musik Festival , Wratislavia Cantans ,Settimane Barocche Musica e Poesia a S. Maurizio , Festival Hendlowski , Festival Internazionale di Danza e di Musica Antica , Festival Brežice, Festival di Musica Barocca di Rovigno, Festival Mozart , Settembre in Musica , Musica Antiqua , Forum Musicum , Maj z Muzyką Dawną,  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej , Musica Elettronica Nuova i inne.
Koncertuje w calej Europie. Prowadzi również działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie. Jest jurorem w Concorso Internazionale di Musica Antica odbywającym się w Pienzy (Włochy). Joanna Klisowska wraz z G. Capuano i z zespołem Il Canto di Orfeo jest w trakcie nagrań wszystkich oratoriów Carissimiego i Rossiego. W jej dorobku płytowym znajduje się niedawno odkryte Oratorium Musicum „Der Mensch ein Gottesmörder” L. Mozarta pod kierunkiem Claudio Astronio nagrane dla Amadeus (Włochy) z Bolzano Baroque Ensemble (Claudio Astronio) oraz motety F. A. Bonportiego dla austriackiej ORF (Alte Musik) z zespołem Ricreation d’Arcadia ( Takashi Watanabe), Responsoria J.D.Zelenki z Collegium 1704 i Vaclavem Luksem (Akccent 2012), oraz krążek prezentujący utwory sakralne Henry’ego Purcella na sopran i bas z udziałem Petera Kooija ( Stradivarius 2012, Włochy). Obecnie Artystka przygotowuje sie do nagran dla Tactus (Włochy) z udziałem pianisty Corrado Ruzza oraz do nowej płyty zawierajacej repertuar monograficzny M.Castelnuovo – Tedesco na sopran i gitarę z udziałem gitarzysty Giulio Tampalini dla Brilliant Classics.
www.klisowska.art.pl
 
Michał Duźniak muzyk, organista, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Pedagog Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II Stopnia w Bielsku-Białej. Prowadzi badania nad górnośląskim instrumentarium organowym. Koncertuje solowo, z zespołem Immerso nella Musica, skrzypaczką Anną Trefon, wokalistą Stanisławem Dudą oraz gościnnie z zespołem wokalnym Cantus Floridus. Koncertował w Polsce i za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, Czechy, Litwa). Do szczególnych jego obszarów zainteresowań należy improwizacja organowa Do najważniejszych jego występów należą: koncert Chrystus u bram śmierci w ramach IX Festiwalu Fide et amore w Żorach (2015),  recital organowy w ramach Filharmonicznych Wieczorów Organowych (2014), recital organowy w ramach Festiwalu Muzyka Organowa w Katedrze w Katowicach (2014), wykonanie partii b. c. Pasji wg św. Jana  J. S. Bacha pod dyrekcją Szymona Bywalca (2012), wykonanie partii organów w utworze Vigilia Wolfganga Rihma pod dyrekcją Ruperta Hubera (2011).
Joanna Klisowska urodziła się we Wrocławiu i tu podjęła edukację muzyczną jako skrzypaczka a potem studia wokalne w Akademii Muzycznej w klasie Prof. B. E. Werner. Joanna Klisowska ukończyła następnie kurs śpiewu barokowego pod kierunkiem C. Ansermet (Mediolan) oraz dwuletnie studia podyplomowe z wyróżnieniem w Musikhochschule Trossingen na wydziale muzyki dawnej w kształcąc się pod kierunkiem Ch. Hilza i M. K. Kiehr. Sopranistka pracowała również pod kierunkiem znanej polskiej spiewaczki Jolanty Żmurko, a także uczestniczyła w licznych kursach wykonastwa muzyki baroku prowadzonych przez m.in: G. Banditelli, P.Kooija, B. Schlick, J.Christensena, L. Brunmayr-Tutz i innych. Joanna Klisowska specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Baroku i Klasycyzmu. W kręgu jej zainteresowań znajduje się również muzyka francuska końca XIX wieku, pieśń oraz muzyka współczesna. Koncertuje w calej Europie. Prowadzi również działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie. Od dwóch lat jest jurorem w Concorso Internazionale di Musica Antica odbywającym się w Pienzy (Włochy).
 
Martyna Jankowska naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 10 lat. Absolwentka Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej IIst im. Mieczysława Karłowicza, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dr Tomasza Lisieckiego. Do jej najważniejszych osiągnięć konkursowych z tego okresu można zaliczyć m. in. 3 miejsce na Międzynarodowym konkursie im. Augustina Prochazku w Koszycach na Słowacji (2006), 3 miejsce na Ogólnopolskim konkursie „Duży Boccherini” w Zamościu(2008),2miejsce oraz nagroda specjalna za zgodność z barokową praktyką wykonawczą na konkursie muzyki kameralnej „Wokół Haendla” w Krakowie(2009). W 2008 otrzymała również „Nagrodę Miasta Poznania”. W 2013 ukończyła studia I st. na Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu w klasie wiolonczeli pod kierunkiem ad M.Mazurka oraz wiolonczeli barokowej pod kierunkiem mgr J.Thiela. Jest współzałożycielką zespołu muzyki dawnej „Nostravaganza”, z którym zdobyła III miejsce na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej „Musica Antiqua Viva” w Żorach(2013). Jako muzyk dawny współpracowała także z Filharmonią Poznańską, Poznańskim Chórem Chłopięcym, zespołem wokalnym Minimus, Cantores Viridimontani oraz Wrocławską Orkiestrą Barokową. Uczestniczyła również w wielu kursach mistrzowskich i doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wybitnych muzyków dawnych, takich jak: Markus Mollenbeck, Bruno Cocset, Mauro Valli, Alisson McGillivray, Ageet Zweistra, Siri Hilmen oraz Benjamin Bayl. Obecnie rozpoczęła studia magisterskie w zakresie wiolonczeli barokowej na Akademii Muzycznej w Poznaniu.
 
 
28 sierpnia, niedziela godz. 19.00       
„Mistrzowskie interpretacje” – koncert kameralny
wykonanie: Sirkka Liisa Kaakinen-Pilch (skrzypce), Maria Banaszkiewicz-Bryła (klawesyn), Tomasz Lisiecki (wiolonczela)
Sirkka Liisa Kaakinen-Pilch jest niezwykle wszechstronną skrzypaczką. Wykonuje muzykę wszystkich epok ze szczególnym naciskiem na repertuar od XVII do XIX wieku. Gra również na altówce i violi d’amore. Często prowadzi orkiestry jako koncertmistrz lub dyryguje od pierwszego pulpitu. Chociaż miała wielu znakomitych profesorów, najwięcej uczy ją praca. Studiując w Holandii, współpracowała z elitą wykonawców muzyki dawnej w orkiestrach Fransa Brüggena, Philippe’a Herreweghe’a i innych. Przez ponad dziesięć lat była koncertmistrzem Collegium Vocale. Nigdy nie przestaje się uczyć, ponieważ każdy koncert, a szczególnie najgorszy i najtrudniejszy, jest dla muzyka cennym doświadczeniem. Sirkka-Liisa prowadzi liczne znane zespoły i orkiestry muzyki dawnej, wykonując muzykę baroku oraz symfonie czasów Mozarta i Schuberta. Jej repertuar solowy obejmuje Sonaty misteryjne Bibera, Sonaty i Partity Bacha oraz utwory na skrzypce solo z XVI i XVII wieku. Jest profesorem kameralistyki na uniwersytecie w Stavanger. Uczyła również w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze, Hochschule für Künste w Bremie oraz w Akademii Muzycznej im. Sibeliusa w Helsinkach.
 
 
 
 
Tomasz Lisiecki należy do grona wiolonczelistów, którzy z powodzeniem łączą praktykę wykonawczą w zakresie repertuaru muzyki romantycznej, współczesnej oraz muzyki dawnej. Koncertuje z licznym zespołami i orkiestrami, jako solista – z towarzyszeniem Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Opery Poznańskiej, Tomasz LisieckiFilharmonii Zielonogórskiej, poznańską Orkiestrą Akademii Muzycznej oraz Capellą Viridimontana. W 1999 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Stanisława Pokorskiego. Po ukończeniu studiów kontynuował naukę w klasie prof. Kazimierza Michalika w Warszawie, jednocześnie rozpoczął pracę na Akademii Muzycznej pełniąc obowiązki asystenta. W 2003 roku podjął studia w klasie wiolonczeli barokowej Markusa Möllenbecka i Phoebe Carrai na Universität der Künste w Berlinie, które ukończył z oceną bardzo dobrą w 2005 roku. W ramach studiów nad repertuarem i wykonawstwem muzyki dawnej doskonalił swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich Bach–Händel Akademie w Karlsruhe u Phoebe Carrai oraz u Jaap Ter Lindena. Tomasz Lisiecki równolegle do pracy artystycznej i koncertowej prowadzi także szeroką działalność pedagogiczną. Jego uczniowie są laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych. Tomasz Lisiecki jest także zapraszany do udziału w pracach jury ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych i kameralnych. W 2006 i 2010 roku został wyróżniony za pracę pedagogiczną Nagrodą Prezydenta Miasta Poznania. Od dziewięciu lat wraz z pianistą Pawłem Mazurem organizuje Mistrzowskie Kursy Wiolonczelowe oraz Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej im. Philippa i Xavera Scharwenki w Szamotułach. Od 2007 roku Tomasz Lisiecki jest prezesem Fundacji Pro Cello wspierającej młodych wiolonczelistów.

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

Cykl realizuje Stowarzyszenie Orkiestra Dęta „Zastal”
 
przy Ratuszu (w razie niepogody w Zielonogórskiej Palmiarni)
3, 17, 31  lipca, niedziela godz. 17.00  
Koncerty promenadowe 
wykonanie Orkiestra Dęta Zastal, dyrygent Leszek Gąd
 
 
Historia orkiestry od początku jej istnienia jest związana z Zaodrzańskim Zakładem Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, który zaangażował 23 lutego 1947 roku Michała Kobaka i zlecił mu stworzenie orkiestry. Orkiestry jest też ściśle związana z wydarzeniami powojennej Polski, a przede wszystkim Zielonej Góry. Już 22 lipca 1947 roku ulicami Zielonej Góry po raz pierwszy przemaszerowała orkiestra „Wagmo” składająca się wtedy z 18 członków. W 1949 roku orkiestra dała 106 koncertów w mieście i na wsiach powiatu. Weterani zespołu wspominają, że przez cały rok nie mieli ani jednej wolnej niedzieli. Od początków istnienia orkiestra dęta „Zastal” uświetnia swoją grą Ingresy Biskupie, procesje Bożego Ciała, nabożeństwa, odpusty i festyny parafialne. Bierze udział w licznych konkursach i przeglądach. Wysokie poczucie społecznego obowiązku charakteryzuje członków orkiestry do dzisiaj. W maju 2002 roku orkiestra zajęła 2 miejsce podczas Lubuskiego Festiwalu Orkiestr Dętych w Sulęcinie. W lipcu 2012 roku orkiestra obchodziła jubileusz 65-lecia.
 

5 sierpnia, godz. 16.00 – Trio Red Conection
przed budynkiem Filharmonii

 

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im.Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.
Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej.

12 sierpnia, godz. 16.00 – Lubuski Kwartet Filharmonii Zielonogórskiej
przed budynkiem Filharmonii

Kwartet Lubuski ma na swoim koncie wiele koncertów w kraju i zagranicą . Muzykowali również w ramach festiwali muzycznych i uświetniali swoimi występami wiele uroczystości. W repertuarze zespołu, który stale wzbogacany jest o nowe pozycje, znajdują się zarówno utwory muzyki klasycznej, jak i filmowej oraz standardy muzyki rozrywkowej.

 

25 sierpnia, godz. 16.00 – Jakub Kotowski, Edward Piniuta, Janusz Lewandowski, Dariusz Cetner
przed budynkiem Filharmonii

 

26 sierpnia, godz. 16.00 – Dubai Dixie Band
przed budynkiem Filharmonii

Dubai Dixie Band to pięcioosobowa grupa muzyków, grających jazz w tradycyjnym stylu nowoorleańskim. Zespół powstał w 2007 r. w związku z trasą koncertową w Dubaiu, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
DDB to muzycy Filharmonii Zielonogórskiej współpracujący z wieloma formacjami i solistami polskiej oraz międzynarodowej sceny jazzowej (m.in. Alex Band, Big-band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urszula Dudziak, Ewa Uryga, Piotr Baron, Maciej Sikała, Priscilla Jones).
Repertuar zespołu zawiera standardy muzyki dixielandowej wykonywane przez takich muzyków jak Louis Armstrong, Joe King Olivier czy Edward „Kid” Odry.

 

 

30 sierpnia, godz. 19.00 – Uroczysty koncert symfoniczny z okazji odsłonięcia pomnika św. Urbana i otwarcia placu
przed budynkiem Filharmonii

Cykl realizuje WiMBP im. C. Norwida
 
7 lipca, czwartek godz. 16.00   
Spotkanie z książką filmową i teatralną
Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko spotkanie z Krystyną Sienkiewicz i Grzegorzem Ćwiertniewiczem
Winiarnia Bachus
 
21 lipca, czwartek godz. 18.00   
Pisz pan książkę spotkanie ze Zbigniewem Buczkowskim
WiMBP im. C. Norwida (sala dębowa)
6 lipca, środa godz. 11.00 – 13.00               
Zabytki sakralne Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Janem Frydrykiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
13 lipca, środa godz. 11.00 – 13.00         
Tradycje winiarskie Zielonej Góry w budynkach i budowlach miasta
spacer z przewodnikiem Benedyktem Szafrańskim
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
20 lipca, środa godz. 17.00 – 19.00         
Szlakiem zielonogórskich Bachusików
spacer z przewodnikiem Elżbietą Kaszyńską
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45
 
27 lipca, środa godz. 17.00 – 19.00      
Róznorodność architektoniczna Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Ireneuszem Gorzelannym
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 16.45
3 sierpnia, środa godz. 11.00 – 13.00               
Zielona Góra oczami jej powojennych pionierów. Co było a czego już nie ma.
spacer z przewodnikiem Januszem Kapałą
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
10 sierpnia, środa.godz. 11.00 – 13.00          
Dziedzictwo przyrodnicze Zielonej Góry
spacer z przewodnikiem Grażyną Kulczycką
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
17 sierpnia, środa godz. 19.00 – 21.00         
Zielona Góra by night
spacer z przewodnikiem Jadwigą Binder
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 18.45
24 sierpnia, środa godz. 11.00 – 13.00               
Szlakiem słynnych zielonogórzan
spacer z przewodnikiem Cezarym Jakubaszkiem
miejsce zbiórki pl. Bohaterów – godz. 10.45
 
 
Cykl realizuje Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego
Park przy Wieży Braniborskiej
 
13, 27 lipca środa godz. 20.30         
Park pod gwiazdami
w programie projekcje filmów science-fiction
 
17 sierpnia, środa godz. 20.00         
Park pod gwiazdami
w programie projekcje filmów science-fiction
Cykl realizuje Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Oddział w Zielonej Górze
Winne Wzgórza przy Palmiarni
11, 12, 13 lipca, poniedziałek.godz. 21.30 – 23.00
Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego
warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo
9, 10, 11 sierpnia, wtorek godz. 20.30 – 22.00     
Pokaz nieba przy wykorzystaniu teleskopu astronomicznego

warunkiem pokazu jest bezchmurne niebo

 

6 lipca, środa godz. 17.00 
Muzeum Ziemi Lubuskiej

spotkanie z mistrzem
Wystawa Papcio Chmiel i jego podopieczni
komiks Henryka. J. Chmielewskiego

 

HENRYK JERZY CHMIELEWSKI ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 w Warszawie)

Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów i plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950-1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955-1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970-1972), Róż i Bitek (1974 i 1977).

 

 

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na tamach „Świata Młodych” od 1957 do 1992 roku, a od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 ksiąg i kilkanaście wydawnictw albumowych z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, filmów animowanych, słuchowisk radiowych i sztuk teatralnych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za Zasługi dla Komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu przez Młodzieżowy Dom Kultury i firmę Vip Car. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Gartuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.

Henryk Jerzy Chmielewski wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek(1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) i jej ciąg dalszy Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013). Rysował dla takich czasopism, jak m.in.: „Świat Przygód” (1947-1949), „Świat Młodych” (1949-1984; publikacje do 1992), „Dookoła Świata” (1954), „Czyn Młodzieży” (1965-1966), „Kurier Polski” (1972). Jego prace publikowały również „Fantazja”, „Gazeta Wyborcza”, „Gilotyna” (dodatek do „Super Expressu”), „Rzeczpospolita”.

Odznaczenia, m.in.: Srebrny Krzyż Zasługi (1957), Order Uśmiechu (1973), Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski (1978), Warszawski Krzyż Powstańczy (1983), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2007), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Złoty Łukowski Niedźwiedź (2011), Medal „Zasłużony dla Warszawy” (2013).

Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Warszawy, Muzeum Plakatu w Wilanowie – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI

Wystawa pod tym tytułem jest niewłaściwa. Ze względu na wiek artysty (93 z hakiem) winna mieć tytuł: PRZEDŚMIERTNA WYSTAWA HENRYKA CHMIELEWSKIEGO.

A jeżeli PRZEDŚMIERTNA, to znaczy, że jest to w pewnym sensie WYSTAWA – SPOWIEDŹ, spowiedź, przed czytelnikami (emerytami), którzy w latach matolatkowych, czytali Papcia Komiksy.

A więc oglądajcie rodacy tę niecodzienną, jak na MUZEUM ZIEMI LUBUSKIEJ, wystawę komiksu i zastanawiajcie się, czy dać staruszkowi ROZGRZESZENIE za trucie społeczeństwa przez 59 lat komiksem TYTUS, ROMEK l A’TOMEK. Co prawda oglądający we wczesnym PRL-u, w ŚWIECIE MŁODYCH, te rysunki z dymkami, nie wiedzieli, że czytają KOMIKSY, bo w owym czasie nazywały się oneHISTORYJKAMI OBRAZKOWYMI. Nazwy KOMIKS nie wolno było używać! Książeczek komiksowych nie wolno było drukować chyba, że w ramach zatajonych usług poligraficznych w domu SŁOWA POLSKIEGO, dla kontrahentów zachodnich kapitalistów za dolary. A Papciowi cudem zezwolono! l nawet w roku 1966WYDAWNICTWO HARCERSKIE zaryzykowało wydrukowanie księgi – TYTUS HARCERZEM, która rozpoczęła cały ciąg, aż do dzisiaj.

Skoro wystawa jest SPOWIEDZIĄ, Papcio prosi czytelników o PRZEDŚMIERTNE ROZGRZESZENIE. l sam się bije w piersi za pierwsze nieudolne rysunki Tytusa i S-ki: MOJA WINA, MEA CULPA…

– Hę, hę! Papcio podłożył sobie pod koszulę gumkę MYSZKĘ, więc skrucho-bicie nie jest ważne –skomentował Tytus.

– Rzeczywiście, te pierwsze wizerunki mego męża, mało przypominały dzisiejszego zgrabnego człekokształtnego – zauważyła Szympsia.

Nie dziwota, że w on czas, w pięćdziesiątych latach, dzieci oglądały te wypociny Papcia z zapałem, mierne przygody Tytusa i S-ki, bo nie było telewizji, gier komputerowych, gadek -szmatek przez komórki. Więc było więcej czasu na CZYTANIE. Niestety, kolekcjonerzy uważają te pierwsze „dzieła”, nawet nędznie wydrukowane, za rarytasy, wyceniają jak diamenty – ku rozpaczy Papcia.

Henryk Jerzy Chmielewski – Papcio Chmiel

Imprezę realizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego
13 lipca, środa godz. 12.00
deptak
Natura moich okolic 
wystawa plenerowa Związku Nauczycielstwa Polskiego i Grupy Babie Lato
 
 
6 sierpnia, sobota godz. 19.30
VIII Zielonogórska Noc Kabaretowa czyli Kabaretobranie 2016 – Bądź Kabareto-fit!
transmisja na żywo w TV Polsat
www.kabaretobranie.pl
bilety: www.abilet.pl
 
Wystąpią:
Andrzej Grabowski, Mikołaj Cieślak, Katarzyna Zielińska, Grzegorz Halama, Kabaret Nowaki, Kabaret Łowcy.B, Kabaret Czesuaf, Kabaret Rewers (gospodarz wieczoru), Kabaret Chyba, Chór Sound`N`Grace
Prowadzenie: Paulina Sykut – Jeżyna
Artyści z humorem zajmą się tematem diety, odchudzania, zdrowej żywności i zdrowego stylu życia. Na scenie zobaczymy Andrzeja Grabowskiego w premierowym monologu o sporcie i teściowej. Tradycyjnie już, pojawi się Mikołaj Cieślak z Kabaretu Moralnego Niepokoju, w skeczu napisanym specjalnie na ten wieczór przez Roberta Górskiego. Natomiast Katarzyna Zielińska będzie miała kabaretobraniowy debiut. Dobrze znana z ról serialowych i filmowych, tym razem pojawi się jako aktorka i wokalistka kabaretowa. Grzegorz Halama zaprezentuję stand-up o odchudzaniu O radosną prace przepony i mięśni brzucha zadbają również Kabaret Nowaki, Łowcy.B i gospodarz kabaretobrania – Kabaret Rewers. Ćwiczenia z języka polskiego poprowadzi kabaret Czesuaf a najmłodsze pokolenie zaprezentuje kabaret Chyba. O kondycję i tempo koncertu zadba niezawodny Krzysztof Ibisz a gościem specjalnym będzie Chór Sound`N`Grace który podbił serca Polaków pozytywna energią i hitami „ Na Pewno” oraz  „Dach”. Oprawę muzyczną przygotuje zespół Krzysztofa Mrozińskiego.
Bądź Kabareto-fit ! I spotkajmy się 6-tego sierpnia w amfiteatrze w Zielonej Górze.
 
Imprezę realizuje Stowarzyszenie BachUs Classic Orchestra
 
20 sierpnia, sobota godz. 21.00
Plac Bohaterów przy fontannie
Letnie Wieczory przy fontannie
Wystąpi Bachus Classic Orchestra
w programie: muzyka i taniec przy iluminacji świetlnej
 

Imprezę realizuje Babska Agencja Rozwoju
 
30 lipca, sobota, godz. 16.00
Lubuski Teatr
Imieniny Anny
spotkanie solenizantek i ich przyjaciół
 
Imprezę realizuje Centrum Nauki Keplera
 
23 lipca, sobota,  godz. 10.00 – 22.00 
parking przy Centrum Przyrodniczym
 
I Piknik Centrum Nauki Keplera
Latem 2016 roku Zielona Góra po raz pierwszy stanie się miejscem, w którym za sprawą Centrum Nauki Keplera swoje święto będzie miała NAUKA, w tym roku pod hasłem: Zdrowa Ziemia, Zdrowy Wszechświat. W sobotę, 23 lipca br. w godz. 12.00 – 22.00 na parkingu przy jednym z obiektów
CN Keplera – Centrum Przyrodniczym przy ul. Dąbrowskiego 14, odbędzie się I Piknik Centrum Nauki Keplera. Data wydarzenia nie jest przypadkowa gdyż rok temu, właśnie 23 lipca 2015, NASA ogłosiła odkrycie planety typu ziemskiego o nazwie Kepler 452b.
 
 
 

 

Tegoroczny Piknik został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze i będzie podzielony na pięć stref tematycznych oraz w strefę partnerów (czyli firm
i instytucji, które włączyły się w organizację przedsięwzięcia)

– Strefa Aero – Aeroklub Ziemi Lubuskiej, zaprezentuje szybowiec i opowie o tym, jak w różny sposób wzbić się w powietrze. Zostaną także zaprezentowane fotele lotnicze, a Muzeum Wojskowe z Drzonowa zaprezentuje część swoich eksponatów z kolekcji poświęconej lotnictwu.

– Strefa Kosmos – wokół sferycznej kopuły powstanie miasteczko obserwacyjne, gdzie za pomocą różnego rodzaju teleskopów będzie można spojrzeć prosto w Słońce, poszukać meteorytów, a w środku przeżyć „kosmiczną przygodę” w mobilnym planetarium lub wirtualnie zwiedzić międzynarodową stację kosmiczną.

– Strefa Eksperyment – animatorzy CN Keplera oraz goście z Fundacji Profesora Ciekawskiego zadziwiać będą naszych gości prezentując najciekawsze eksperymenty z fizyki, chemii i biologii.

– Strefa Wiedzy i Idei – dzięki współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim oraz partnerami CN Keplera, będzie można posłuchać o najciekawszych odkryciach, wydarzeniach czy nowinkach technicznych, które zmieniają świat dookoła nas.

– Strefa Zdrowia i Relaksu – goście Pikniku zapoznają się z zagadnieniami dotyczącymi zdrowego trybu życia oraz profesjonalnej kosmetyki.

Na godz. 20:00 zaplanowano emisję filmu science-fiction, która poprzedzona zostanie panelem dyskusyjnym, podczas którego dowiemy się, czy sceny przedstawione w filmie „Marsjanin” są całkowitą fikcją czy mają także swoje naukowe uzasadnienie.

Przez cały dzień na terenie Zielonej Góry odbywać się będzie „Gra Miejska”, której bohaterem będzie Johannes Kepler – patron Centrum Nauki.

Więcej informacji oraz program pikniku na stronie http://www.centrumnaukikeplera.pl/piknik2016/

24 lipca, niedziela
Ochla, Muzeum Etnograficzne
11.00 Inauguracja Festiwalu
konkurs „Śpiewacy w Ochli”
 
 
 
 
25 lipca, poniedziałek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert 
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  I KONCERT FESTIWALOWY:
CZARNOGÓRA
INDIE
 
26 lipca, wtorek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert 
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  II KONCERT FESTIWALOWY:
SŁOWACJA
INDONEZJA
 
27 lipca, środa
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19.00  III KONCERT FESTIWALOWY:
BUŁGARIA
LUBUSKI ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA
ŁASTIWOCZKA
 
28 lipca, czwartek
Zielona Góra, scena przy Ratuszu
11.00  FOLKOJARMARK
11.00  zabawy i gry z zespołami folklorystycznymi
20.00  koncert
21.00  Folkowe Jam Session
Zielona Góra, Lubuski Teatr
19:00 IV KONCERT FESTIWALOWY:
MAROKO
UKRAINA
 
29 lipca, piątek
Zielona Góra, Sala Kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego
17.00  Ceremonia wręczenia statuetek 
Zielona Góra, Amfiteatr im. Anny German
19.00 Koncert Galowy (wystąpią wszystkie zespoły)
 
25 – 28 lipca
Koncerty w miejscowościach partnerskich:
Łagów, Bojadła, Kargowa, Niesulice, Rzepin, Zbąszynek
Imprezę realizuje Inicjatywa Sceniczna FRUUU
27 sierpnia, sobota godz. 13.00
podwórko Zaułka Artystów Krzywy Komin
Jubileuszowy V Kapsel Cup
Chyba każdy w dzieciństwie strzelał lub ścigał się kapslami w piaskownicy. Wracając wspomnieniami do tych szczęśliwych lat zapraszamy na „profesjonalny” turniej kapsli, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia przy Krzywym Kominie na ul. Fabrycznej 13 w Zielonej Górze już po raz piąty.
Wstęp i udział w zabawie jest bezpłatny, zapraszamy wszystkich chętnych.

Galerie zdjęć

Galerie zdjęć są dostępne do obejrzenia w naszym Archiwum.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content