Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

WINOBRANIE 2014

WALC WINOBRANIOWY – Słowa Tadeusz Cegielski, Muzyka Edward Piórek

…Z Bachusem więc na randez -vous
Turysto spiesz do nas co tchu
bo tu oprócz wina lubuska dziewczyna
uśmiechem cię wita swym

Hej winobranie,
historia wieków ulicą dziś mknie,
hej Winobranie,
dziś nie zabraknie i ciebie i mnie,
grajcie fanfary,
niech staropolski usłyszę wasz ton,
kielich wina i miodu
potem do korowodu
pójdziemy razem znów ty i ja …

Do korowodu tak, ale …na zakończenie Winobrania 13 września, w samo południe. Hasło tegorocznego korowodu:  WINOBRANIE TO MY!

Ale od początku …

W deptakowym Miasteczku Winiarskim uzyskacie  fachową wiedzę od zielonogórskich winiarzy na temat uprawy winorośli. Zakupicie wino winobraniowe z lubuskich winnic oraz uzyskacie odpowiedzi na pytania z  zakresu lokalnych osiągnięć i trendów winiarskich. W Miasteczku zaprezentuje się 14 winnic.

W trakcie święta wina odbywa się cała gama imprez kulturalnych i sportowych. Koncerty…Perfect, Loka, Margaret, Manchester, LemOn, Gang Marcela, Eleni, Laiku… Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Bethel, Shata Qs, Hoo Doo Band, Nocny Bieg Bachusa…ale także Winobraniowe Spotkania Teatralne oraz wielu…wielu…innych artystów.

W klubach i pubach trwają wieczorki taneczne i jazzowe noce, wernisaże, pokazy mody. Od rana do późnego wieczoru poszalejecie w lunaparku albo na Dyskotece Dorosłego Człowieka, która codziennie zaczyna się o godzinie 22.00.

Nieodzownym elementem winobraniowego tygodnia są  targi kolekcjonerskie oraz wielobarwny jarmark na Deptaku, gromadzący ponad czterystu wystawców. W tych dniach możecie zarówno wzbogacić swoją kolekcję antyków, jak i popróbować potraw z różnych stron świata.

W dniach Winobrania Zielona Góra staje się miastem pełnym radości i zabawy. Przybywajcie, a sami się przekonacie!

Ps. Bachus czeka………….

Agata Miedzińska
Dyrektor ZOK
Dni Miasta Zielonej Góry Winobranie nagrodzone dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej – “Na najlepszy produkt turystyczny”.

Oficjalna strona Winobrania

 

 

 

 

Informator Winobraniowy 2013 na smartfony i tablety:

Dodatkowym kanałem informacyjnym przygotowanym pod największe święto wina w Polsce są powiadomienia na smartfony i tablety. Dzięki nim mieszkańcy miasta oraz turyści będą na bieżąco z wydarzeniami imprezy oraz będą mieli program Winobrania zawsze pod ręką. Rozwiązanie jest darmowe, wymagany jest jedynie dostęp do internetu. Kanał w pełnym wymiarze rusza 2 września.

Za pomoca specjalnej aplikacji można będzie pobrać cały program Dni Zielonej Góry w jednym pliku pdf oraz otrzymywać informacje tekstowe na temat wydarzeń każdego kolejnego dnia Winobrania (bez konieczności przegladania obszernej całości). Interesujące wiadomości można „przypiąć”, zapamiętując w ten sposób na później.

Wiadomości w dniach 6-14 września 2014 poinformują o:

  • koncertach, występach, itp
  • wydarzeniach w miasteczku winiarskim
  • imprezach sportowych
  • atrakcjach towarzyszących

Aby skorzystać z powiadomień przejdź do sklepu z aplikacjami:

oraz odszukaj i zainstaluj na swoim urządzeniu darmową aplikację Mopii.

Następnie po włączeniu aplikacji należy subskrybować kanał informacyjny Winobrania. W tym celu kliknij przycisk Dodaj, wyszukaj kanał „Winobranie”, zaznacz go i zatwierdź przyciskiem Subskrybuj wybrane.

Zobacz prezentację multimedialną jak zainstalować i używać aplikację Mopii

 

Od tego momentu będąc w zasięgu internetu aplikacja zsynchronizuje się i poinformuje o nowych wiadomościach.

Projekt realizowany przy współpracy z serwisem Infosmartfon.pl

Niewątpliwą atrakcją Dni Zielonej Góry są muzyczne gwiazdy, które stanowią dopełnienie winobraniowej oferty artystycznej. W tym roku na głównej i największej scenie Winobrania zobaczymy m.in. grupę Perfect, Ryszarda Rynkowskiego czy formację Lemon. Dobór gwiazd nie był przypadkowy – w tym roku po raz pierwszy na obsadę największej sceny mieli wpływ mieszkańcy Winnego Grodu, którzy mogli wziąć udział w muzycznej ankiecie przeprowadzonej przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Dobór muzyków, którzy wystąpią na tzw. dużej scenie jest wypadkową gustów oraz możliwości organizacyjnych. Mieszkańcy przez kilka tygodni mogli wypowiadać się w specjalnej ankiecie, dzięki której powstała lista muzyków, będących najchętniej widzianymi w roli gwiazd Winobrania. Tym samym, na wieczornych koncertach zobaczymy artystów, którzy repertuarowo stanowić będą pokoleniowy przekrój muzyczny. Na scenie nie zabraknie takich tuzów polskiej branży muzycznej jak PerfectRyszard Rynkowski czy grupa Lemon, obok których prezentować będą się nowofalowi: LokaManchesterMesajah i Margaret. Nowością będzie duży koncert filharmoników zielonogórskich, którzy udowodnią wszystkim, że muzyka poważna nie musi kojarzyć się wyłącznie z elitarnym występem, adresowanym wyłącznie do wąskiej grupy odbiorców.

Poniżej sylwetki tegorocznych gwiazd Winobrania, które wystąpią na dużej scenie przy Filharmonii. Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY.
Perfect – od 34 lat na polskiej scenie rockowej. Zespół, który skomponował takie przeboje jak „nie płacz Ewka”, niewiele CI mogę dać, chcemy być sobą. Jego najnowsza płyta „Dadadam” osiągnęła w czasie dwóch tygodni status Złotej płyty  – promuje ja piosenka Wszystko ma swój czas. Skład zespołu: Grzegorz Markowski, Piotr Szkudelski, Darek Kozakiewicz, Jacek Krzaklewski, Piotr Urbanek.

Wszystko się zaczęło gdy Wojciech Morawski – perkusista, Zdzisław Zawadzki – basista, Barbara Trzetrzelewska – wokalistka, Ewa Korzeniowska – wokalistka, Paweł Tabaka – klawiszowiec postanowili założyć kapelę. Do grona dołączył śpiewający gitarzysta – Zbigniew Hołdys który wniósł  rockowy klimat do zespołu. Na początku zespół występował również pod bardzo ciekawą nazwą – „Perfect Super Show And Disco Band”. I tak sobie grywali w warszawskich lokalach oraz ośrodkach polonijnych w USA, aż do roku 1979, kiedy to Basia Trzetrzelewska postanowiła opuścić kompanów.
 
Pierwsze utwory („Co się stało z Magdą K.”, „Jego nie ma”, „Nie ma mogiły rock and rolla”), to nagrania jakich zespół dokonał jeszcze pod koniec lat 70, ale na płytę kapeli Perfect „1977 – 1991 Historie nieznane” trafiły DOPIERO 10 lat później. W tych nagraniach głosu udzielił sam Hołdys.
Niewątpliwie rok 1981 należał do Perfectu. Grali samodzielne koncerty, a także na wszelkiego rodzaju festiwalach rockowych. Opublikowali też pierwszą płytkę – EP-kę, zawierającą m.in. „Chcemy być sobą” i „Nie płacz Ewka”.
 
Hołdys na konferencji prasowej w marcu ’83 oznajmia, że zespół się rozstaje. Jednak cztery lata później znów się schodzą. W 1987 r. nastąpił wielki come back. Hołdys nie przyjął propozycji dołączenia do Perfectu, który reaktywowano z myślą o występach dla Polonii w Kanadzie. Zespół jednak pojechał do Kanady, a po powrocie … zaczęli działać. Płyta „Live ’94” to efekt wspaniałego koncertu w katowickim Spodku, który przypomniał muzykom gdzie ich miejsce. Później przyszedł czas na „Jestem” ze słynną „Kołysanką dla nieznajomej”. Rok 1997 przyniósł album „Geny”. Album doczekał się złotej płyty, a zespół po raz drugi udowodnił, że i bez Hołdysa dają sobie radę.
 
Początek roku 2001 przyniósł nową płytę koncertową, wydawnictwo to jest ukoronowaniem 20-letniej koncertowej działalności zespołu. Nagrania pochodzą z 3 koncertów zarejestrowanych latem 1999 roku. Dla oddania szczególnej atmosfery koncertów zespołu (niektóre utwory śpiewane wspólnie z zespołem na scenie) specjalne mikrofony „zbierały” publiczność umożliwiając usłyszenie siebie w na płycie.

 

Loka – muzycy grupy  zdecydowali o powstaniu zespołu przez internet. Wkrótce potem powstał utwór „Prawdziwe powietrze”, który uzyskał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards w kategoriach hit lata oraz najlepszy debiut. W maju 2012 roku grupa wystąpiła na festiwalu TOPtrendy w koncercie trendy, konkurując z takimi wokalistkami jak Mika Urbaniak, Kasia Wilk, Hania Stach czy duetem Me Myself And I.

9 listopada 2012 roku ukazał się debiutancki album Prawdziwe powietrze, który zadebiutował na 26. miejscu w zestawieniu OLiS.

Manchester powstał 18 marca 2006 roku w Toruniu. Już rok po powstaniu zespołu brali udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Kulminacją roku 2007 było uczestnictwo w finale programu „MTV Rockuje” oraz występ na żywo z okazji 50. urodzin Grzegorza Ciechowskiego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie wykonali własne aranżacje utworów Republiki. Rok 2008 przyniósł im zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. Manchester swoim debiutanckim singlem „Dziewczyna Gangstera” zdeklasował konkurencję, zdobywając w dniu „trendy” dwie główne nagrody – nagrodę publiczności oraz nagrodę internautów. W listopadzie 2008 roku słuchacze Radia WAWA przyznali im „Złotego dzioba” w kategorii Debiut Roku. Wtedy również ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „MANCHESTER”, którego motto zawarli w piosence „Kobiety są złe”. W roku 2009 piosenką „Tajemnica” walczyli o nagrodę Bursztynowego Słowika w Sopocie. Dwukrotnie występowali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jako nominowani do Superjedynki. We wrześniu 2011 ukazał się ich drugi album pt: „Chemiczna Broń”. Na płycie znalazło się 15 piosenek, w tym takie radiowe przeboje jak „Tajemnica” i „Lawendowy”. Wciąż fascynuje ich brytyjskie indie rockowe i brit-popowe brzmienie spod znaku Oasis, wzbogacone elementami synth rocka i new rave.

Maciek Tacher – wokal, klawisze, gitara akustyczna
Sławek Załeński – gitara
Darek Załeński – gitara
Radek Kazmierkiewicz – bas
Karol Ułanowski – perkusja

 

Margaret, czyli Małgorzata Jamroży,to młoda 22-letnia wokalistka i blogerka modowa. Skończyła szkołę muzyczną, gdzie oprócz śpiewu uczyła się też gry na saksofonie. Od najmłodszych lat uczestniczyła w wielu festiwalach dla młodych talentów, prezentując swoją twórczość szerokiej publiczności.
 
Jej muzyczna kariera nabrała tempa wraz z debiutanckim singlem pt. „Thank you very much”, który błyskawicznie stał się prawdziwym hitem. To ostatnio najczęściej grany utwór we wszystkich krajowych stacjach radiowych. Zdobywa też dużą popularność zagranicą – singiel znalazł się w międzynarodowym rankingu Euro Airplay Top 200, przedstawiającym dwieście najczęściej odtwarzanych utworów w Europie. Z kolei kontrowersyjny teledysk do tego utworu, przedstawiający przyjęcie urodzinowe w gronie nagich gości, szturmem podbił internet – wideoklip obejrzało w sieci już ponad 3 miliony internautów.
Oprócz muzyki pasją Margaret jest także moda – artystka prowadzi popularnego w sieci bloga modowego, na którym prezentuje swoje pomysły i stylizacje.
 
 
Margaret została nominowana do nagród ESKA Music Awards 2013 w czterech kategoriach: Najlepsza Artystka, Najlepszy Debiut, oraz Najlepszy Hit i ESKA TV Award – Najlepsze wideo za utwór i teledysk „Thank you very much”.

 

Mesajah, a właściwie Manuel Rengifo Diaz – wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Dobrze znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz, z którym w 2003 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką.
 
W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album Ludzie prości. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór Każdego dnia, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae.
 
W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem Jestem stąd. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promują teledyski do utworów Ogień, Do Rana, Szukając Szczęścia nagranego wspólnie z Kamilem Bednarkiem, a także Rap One Shot do utworu Wiadomość.
 
 
W czerwcu 2013 roku światło dzienne ujrzała trzecia już płyta – „Brudna Prawda” . Artysta zainspirowany koncertami, pozytywnym odbiorem poprzedniego krążka oraz dobrą energią płynącą z najbliższego otoczenia, usiadł do pisania „Brudnej Prawdy” od razu po ukazaniu się „Jestem Stąd”.
Przy produkcji płyty pomagali Adry i Paxon z Popular Station Studio (przy realizacji wokali) oraz House of Riddim, Riddim Bandits, Dreadsquad i Emir Kobolic – twórcy warstwy muzycznej. Dopełnieniem całości jest doborowe towarzystwo gości: Abradab, paXon, Yanaz, OnaManArmy, Tallib, Grizzlee, Blackout JA oraz chórki IGrades – które wspierają wokalne poczynania artysty zarówno w studiu jak i na scenie.
 
Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Mesajah nazywana jest przez krytyków nietuzinkową. Posiada on bowiem wyjątkową zdolność do wychodzenia poza ramy gatunków, czerpania z kwintesencji przeróżnych form, a także do nadawania swoim utworom potężnej mocy. Dzięki temu jest on autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Koncertował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest , Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie. Obecnie Mesajah pracuje nad kolejną solową płytą i nieprzerwanie koncertuje w Polsce i zagranicą.
 
LemON to zespół, który po zwycięstwie w Must Be The Music okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. Zespół w ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym ponad 200 000 fanów na Facebooku). Fenomen zespołu polega również na tym, że osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając niekomercyjną i wymagającą muzykę.
 
Prorocze okazały się słowa Adama Sztaby, który powiedział o LemONie:”to zespół, który ma jakąś szlachetność w sobie i jednocześnie można puścić go w radiu. Jestem urzeczony tym bandem Wyobraziłem sobie taką sytuację, że jadę samochodem. Przełączam tak jedną stację, drugą stację, trzecią. I cały czas jest tylko ten numer.”
 
Zespół ma na koncie platynową płytę za swój debiutancki album, nominację do Fryderyka, nagrodę CyberYacha za teledysk, nagrodę Eska Music Awards za najlepszy album 2013 roku, a ostatnio dołączyła do nich opolska SuperJedynka dla najlepszego Artysty Roku (dla Igora Herbuta-wokalisty), statuetka TOP na festiwalu Sopot Top Trendy 2014, wygrana koncertu Przebojowe Duety wraz z fanką podczas festiwalu NA FALI 2014 oraz nagroda Eska Music Awards 2014 w kategorii Zespół Roku.
 
 
Wideoklipy zespołu zgromadziły łącznie niemal 50 milionów wyświetleń na YouTube. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności, zespół umieścił aż pięć utworów na szczytach list przebojów: ,,Napraw” , ,,Będę z Tobą”, ,,Nice”,  ,,Wkręceni”, „AKE” oraz „Scarlett”.
 
LemON zgromadził wierne grono fanów, którzy doceniają szczere teksty, emocjonalne kompozycje i ogromną energię i kreatywność wszystkich muzyków. Na plenerowe koncerty zespoły przychodzą tysiące ludzi, a koncerty klubowe są wyprzedane do ostatnich miejsc. Zespół grał w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Stodoła, toruńska OdNowa, Eskulap w Poznaniu, Kadzielnia w Kielcach oraz Scena w Sopocie. LemON wielokrotnie grał na największych telewizyjnych festiwalach: w Sopocie i Opolu a także na wielkich plenerowych widowiskach i sylwestrach.
 
LemON tworzy 6 muzyków o różnych korzeniach etnicznych pochodzących z różnych krańców Polski: z Przemkowa, Legnicy, Świebodzina, Kłobucka, Chełma i Sokołowa Małopolskiego. Liderem zespołu jest wychowany w łemkowskiej rodzinie charyzmatyczny wokalista Igor Herbut. Za charakterystyczne, słowiańskie i melancholijne brzmienie skrzypiec odpowiada Andrzej Olejnik, z pochodzenia Ukrainiec wyrastający na łemkowskich balladach i bojkowskich kolomyjkach. Wyjątkowe brzmienie i klimat na instrumentach klawiszowych tworzy pianista pochodzący z Podkarpacia – Piotr Walicki, a drapieżne a jednocześnie subtelne dźwięki gitary to dzieło Piotra Rubika, który wychował się na Śląsku. Za nieustający, niosący, kreatywny groove odpowiada basista Piotr Kołacz i perkusista Tomasz „Harry” Waldowski.
 
Muzyka LemONa to wybuchowa mieszanka różnych stylów muzycznych, korzeni etnicznych i wcześniejszych doświadczeń muzyków. Igor Herbut grał wcześniej m.in. w łemkowskich zespołach ludowych i śpiewał jako tenor w chórach, pianista Piotr Walicki wnosi do zespołu smakowite nowoczesne brzmienia, basista Piotr Kołacz funkową radość z grania, gitarzysta Piotr Rubik – drapieżną rockową gitarę i uduchowione, magiczne brzmienia. Uwielbiany przez fanów skrzypek dodaje słowiańską melancholię i nostalgię, a perkusista rytm nie do zatrzymania  i jazzową lekkość i swobodę.
 
LemON to muzyka niepodobna do niczego, co w życiu słyszałeś.
 
 

Ryszard Rynkowski – piosenkarz, kompozytor, pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego WSP w  Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Potem muzykował  w amatorskich zespołach Elbląga, prowadził też licealny kabaret Tak To Bywa, który w 1968 roku na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zdobył II nagrodę. W 1972 roku, w czasie studiów, wystąpił z grupą El na V Festiwalu  Kultury Studenckiej w Olsztynie. Jako laureat tej imprezy, wziął udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży.

W 1973 roku przeniósł się do Warszawy. Pracował jako korepetytor z Operetką Warszawską  i współpracował jako akompaniator z Teatrem na Targówku. Pierwsze piosenki skomponował dla potrzeb tej sceny. Pierwszą kompozycją utrwaloną na płycie  jest piosenka W tańcu zaczyna się miłość (słowa: A. Kreczmar) w wykonaniu Waldemara Koconia.  W latach 1977 – 1978 był pianistą grupy Gramine. Później występował z zespołem Victoria Singers, po odejściu Grzegorza Markowskiego, jako wokalista.  Z formacji tej powstała, w 1979 roku, grupa VOX, z którą związany był do czerwca 1987 roku, jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas między innymi piosenkę Masz w oczach nieba dwa, która zdobyła III nagrodę  na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1979 roku oraz Bananowy Song, nagrodzony brązową lirą na festiwalu w Bratysławie (Czechosłowacja) w 1980 roku.
 
Od 1987 roku występuje jako solista. W 1989 roku zostaje laureatem KFPP Opole za utwór „Wypijmy z ablądy”, w 1990 roku otrzymuje nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu Jest laureatem I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w 1990 roku, I nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Hiszpański Czerwony Krzyż w 1991 roku, Grand Prix na festiwalu w Cesme (Turcja) w 1992 roku za wykonanie własnej piosenki Szczęśliwej drogi, już czas, Grand Prix i I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1994 roku za Mrok. 12 maja 1997 roku, w pięć lat po wydaniu ostatniej solowej płyty nakładem Pomaton EMI, ukazuje się płyta Jawa, która w 1998 roku doczekała się reedycji wzbogaconej piosenką Życie jest nowelą. W tym samym roku, firma fonograficzna Pomaton EMI w serii Złota kolekcja wydaje płytę zatytułowaną Inny nie będę. 1999 r. 1 nagroda na KFPP  Opole za utwór „Ten sam klucz”. W listopadzie 2000 roku ukazuje się płyta Dary losu, z której wiele piosenek, jeszcze przed jej wydaniem już było  przebojami, jak: Ten sam klucz, Dziewczyny lubią brąz oraz piosenka z filmu Marka Konrada  pod tytułem Prawo Ojca – Widzisz Marto. Płyta Dary losu w miesiąc od wydania uzyskuje status złotej płyty.
 
W 2001 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Grand Prix za całokształt działalności artystycznej. Na festiwalu otrzymał również platynową płytę za album Dary losu oraz nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI. 2 października 2001roku, w czasie koncertów Ryszarda Rynkowskiego w Teatrze Buffo, zarejestrowany został materiał na płytę koncertową, która ukazała się 1 grudnia 2001 roku pod tytułem Intymnie. W nagraniu tej płyty wzięli udział czołowi polscy muzycy, zespół biorący udział w nagraniu liczył 27 muzyków. 10 grudnia 2001 roku odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie wspólny koncert Ryszarda Rynkowskiego i Joe Cockera. W styczniu 2002 roku Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Ryszardowi Rynkowskiemu  jedyne na świecie przyznawane przez dzieci odznaczenie. Artysta jest 667 kawalerem Orderu Uśmiechu, uroczystość wręczenia odbyła się 28stycznia 2002 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. 4 marca 2002 roku, w Sali Kongresowej w Warszawie, Ryszard Rynkowski odebrał Złotą Płytę za album Intymnie w trakcie koncertu, podczas którego zaśpiewał z trzydziestosiedmioosobowym zespołem. W maju 2002 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI.  W czerwcu 2002 roku Ryszard Rynkowski został honorowym obywatelem rodzinnego miasta Elbląga. 7 lipca 2002 roku Ryszard Rynkowski zagrał kolejny wspólny koncert z Joe Cockerem na stadionie Pogoni w Szczecinie. 18 listopada 2002 roku wydana została płyta z kolędami śpiewanymi przez Ryszarda Rynkowskiego. W maju 2003 roku, podczas czterdziestego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Ryszard Rynkowski odebrał platynową płytę za album „Intymnie”.  W tym samym czasie płyty „Złota Kolekcja – Inny nie będę” oraz „Dary losu” osiągnęły status PODWÓJNEJ PLATYNOWEJ PŁYTY. 27 listopada 2003 roku została wydana kolejna płyta Ryszarda Rynkowskiego „Ten typ tak ma”, która 10.12.2003 r. uzyskała status Złotej Płyty.

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

WINOBRANIE 2014

WALC WINOBRANIOWY – Słowa Tadeusz Cegielski, Muzyka Edward Piórek

…Z Bachusem więc na randez -vous
Turysto spiesz do nas co tchu
bo tu oprócz wina lubuska dziewczyna
uśmiechem cię wita swym

Hej winobranie,
historia wieków ulicą dziś mknie,
hej Winobranie,
dziś nie zabraknie i ciebie i mnie,
grajcie fanfary,
niech staropolski usłyszę wasz ton,
kielich wina i miodu
potem do korowodu
pójdziemy razem znów ty i ja …

Do korowodu tak, ale …na zakończenie Winobrania 13 września, w samo południe. Hasło tegorocznego korowodu:  WINOBRANIE TO MY!

Ale od początku …

W deptakowym Miasteczku Winiarskim uzyskacie  fachową wiedzę od zielonogórskich winiarzy na temat uprawy winorośli. Zakupicie wino winobraniowe z lubuskich winnic oraz uzyskacie odpowiedzi na pytania z  zakresu lokalnych osiągnięć i trendów winiarskich. W Miasteczku zaprezentuje się 14 winnic.

W trakcie święta wina odbywa się cała gama imprez kulturalnych i sportowych. Koncerty…Perfect, Loka, Margaret, Manchester, LemOn, Gang Marcela, Eleni, Laiku… Orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej, Bethel, Shata Qs, Hoo Doo Band, Nocny Bieg Bachusa…ale także Winobraniowe Spotkania Teatralne oraz wielu…wielu…innych artystów.

W klubach i pubach trwają wieczorki taneczne i jazzowe noce, wernisaże, pokazy mody. Od rana do późnego wieczoru poszalejecie w lunaparku albo na Dyskotece Dorosłego Człowieka, która codziennie zaczyna się o godzinie 22.00.

Nieodzownym elementem winobraniowego tygodnia są  targi kolekcjonerskie oraz wielobarwny jarmark na Deptaku, gromadzący ponad czterystu wystawców. W tych dniach możecie zarówno wzbogacić swoją kolekcję antyków, jak i popróbować potraw z różnych stron świata.

W dniach Winobrania Zielona Góra staje się miastem pełnym radości i zabawy. Przybywajcie, a sami się przekonacie!

Ps. Bachus czeka………….

Agata Miedzińska
Dyrektor ZOK
Dni Miasta Zielonej Góry Winobranie nagrodzone dwoma certyfikatami w konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej – “Na najlepszy produkt turystyczny”.

Oficjalna strona Winobrania

 

 

 

 

Informator Winobraniowy 2013 na smartfony i tablety:

Dodatkowym kanałem informacyjnym przygotowanym pod największe święto wina w Polsce są powiadomienia na smartfony i tablety. Dzięki nim mieszkańcy miasta oraz turyści będą na bieżąco z wydarzeniami imprezy oraz będą mieli program Winobrania zawsze pod ręką. Rozwiązanie jest darmowe, wymagany jest jedynie dostęp do internetu. Kanał w pełnym wymiarze rusza 2 września.

Za pomoca specjalnej aplikacji można będzie pobrać cały program Dni Zielonej Góry w jednym pliku pdf oraz otrzymywać informacje tekstowe na temat wydarzeń każdego kolejnego dnia Winobrania (bez konieczności przegladania obszernej całości). Interesujące wiadomości można „przypiąć”, zapamiętując w ten sposób na później.

Wiadomości w dniach 6-14 września 2014 poinformują o:

  • koncertach, występach, itp
  • wydarzeniach w miasteczku winiarskim
  • imprezach sportowych
  • atrakcjach towarzyszących

Aby skorzystać z powiadomień przejdź do sklepu z aplikacjami:

oraz odszukaj i zainstaluj na swoim urządzeniu darmową aplikację Mopii.

Następnie po włączeniu aplikacji należy subskrybować kanał informacyjny Winobrania. W tym celu kliknij przycisk Dodaj, wyszukaj kanał „Winobranie”, zaznacz go i zatwierdź przyciskiem Subskrybuj wybrane.

Zobacz prezentację multimedialną jak zainstalować i używać aplikację Mopii

 

Od tego momentu będąc w zasięgu internetu aplikacja zsynchronizuje się i poinformuje o nowych wiadomościach.

Projekt realizowany przy współpracy z serwisem Infosmartfon.pl

Niewątpliwą atrakcją Dni Zielonej Góry są muzyczne gwiazdy, które stanowią dopełnienie winobraniowej oferty artystycznej. W tym roku na głównej i największej scenie Winobrania zobaczymy m.in. grupę Perfect, Ryszarda Rynkowskiego czy formację Lemon. Dobór gwiazd nie był przypadkowy – w tym roku po raz pierwszy na obsadę największej sceny mieli wpływ mieszkańcy Winnego Grodu, którzy mogli wziąć udział w muzycznej ankiecie przeprowadzonej przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Dobór muzyków, którzy wystąpią na tzw. dużej scenie jest wypadkową gustów oraz możliwości organizacyjnych. Mieszkańcy przez kilka tygodni mogli wypowiadać się w specjalnej ankiecie, dzięki której powstała lista muzyków, będących najchętniej widzianymi w roli gwiazd Winobrania. Tym samym, na wieczornych koncertach zobaczymy artystów, którzy repertuarowo stanowić będą pokoleniowy przekrój muzyczny. Na scenie nie zabraknie takich tuzów polskiej branży muzycznej jak PerfectRyszard Rynkowski czy grupa Lemon, obok których prezentować będą się nowofalowi: LokaManchesterMesajah i Margaret. Nowością będzie duży koncert filharmoników zielonogórskich, którzy udowodnią wszystkim, że muzyka poważna nie musi kojarzyć się wyłącznie z elitarnym występem, adresowanym wyłącznie do wąskiej grupy odbiorców.

Poniżej sylwetki tegorocznych gwiazd Winobrania, które wystąpią na dużej scenie przy Filharmonii. Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY.
Perfect – od 34 lat na polskiej scenie rockowej. Zespół, który skomponował takie przeboje jak „nie płacz Ewka”, niewiele CI mogę dać, chcemy być sobą. Jego najnowsza płyta „Dadadam” osiągnęła w czasie dwóch tygodni status Złotej płyty  – promuje ja piosenka Wszystko ma swój czas. Skład zespołu: Grzegorz Markowski, Piotr Szkudelski, Darek Kozakiewicz, Jacek Krzaklewski, Piotr Urbanek.

Wszystko się zaczęło gdy Wojciech Morawski – perkusista, Zdzisław Zawadzki – basista, Barbara Trzetrzelewska – wokalistka, Ewa Korzeniowska – wokalistka, Paweł Tabaka – klawiszowiec postanowili założyć kapelę. Do grona dołączył śpiewający gitarzysta – Zbigniew Hołdys który wniósł  rockowy klimat do zespołu. Na początku zespół występował również pod bardzo ciekawą nazwą – „Perfect Super Show And Disco Band”. I tak sobie grywali w warszawskich lokalach oraz ośrodkach polonijnych w USA, aż do roku 1979, kiedy to Basia Trzetrzelewska postanowiła opuścić kompanów.
 
Pierwsze utwory („Co się stało z Magdą K.”, „Jego nie ma”, „Nie ma mogiły rock and rolla”), to nagrania jakich zespół dokonał jeszcze pod koniec lat 70, ale na płytę kapeli Perfect „1977 – 1991 Historie nieznane” trafiły DOPIERO 10 lat później. W tych nagraniach głosu udzielił sam Hołdys.
Niewątpliwie rok 1981 należał do Perfectu. Grali samodzielne koncerty, a także na wszelkiego rodzaju festiwalach rockowych. Opublikowali też pierwszą płytkę – EP-kę, zawierającą m.in. „Chcemy być sobą” i „Nie płacz Ewka”.
 
Hołdys na konferencji prasowej w marcu ’83 oznajmia, że zespół się rozstaje. Jednak cztery lata później znów się schodzą. W 1987 r. nastąpił wielki come back. Hołdys nie przyjął propozycji dołączenia do Perfectu, który reaktywowano z myślą o występach dla Polonii w Kanadzie. Zespół jednak pojechał do Kanady, a po powrocie … zaczęli działać. Płyta „Live ’94” to efekt wspaniałego koncertu w katowickim Spodku, który przypomniał muzykom gdzie ich miejsce. Później przyszedł czas na „Jestem” ze słynną „Kołysanką dla nieznajomej”. Rok 1997 przyniósł album „Geny”. Album doczekał się złotej płyty, a zespół po raz drugi udowodnił, że i bez Hołdysa dają sobie radę.
 
Początek roku 2001 przyniósł nową płytę koncertową, wydawnictwo to jest ukoronowaniem 20-letniej koncertowej działalności zespołu. Nagrania pochodzą z 3 koncertów zarejestrowanych latem 1999 roku. Dla oddania szczególnej atmosfery koncertów zespołu (niektóre utwory śpiewane wspólnie z zespołem na scenie) specjalne mikrofony „zbierały” publiczność umożliwiając usłyszenie siebie w na płycie.

 

Loka – muzycy grupy  zdecydowali o powstaniu zespołu przez internet. Wkrótce potem powstał utwór „Prawdziwe powietrze”, który uzyskał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards w kategoriach hit lata oraz najlepszy debiut. W maju 2012 roku grupa wystąpiła na festiwalu TOPtrendy w koncercie trendy, konkurując z takimi wokalistkami jak Mika Urbaniak, Kasia Wilk, Hania Stach czy duetem Me Myself And I.

9 listopada 2012 roku ukazał się debiutancki album Prawdziwe powietrze, który zadebiutował na 26. miejscu w zestawieniu OLiS.

Manchester powstał 18 marca 2006 roku w Toruniu. Już rok po powstaniu zespołu brali udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Kulminacją roku 2007 było uczestnictwo w finale programu „MTV Rockuje” oraz występ na żywo z okazji 50. urodzin Grzegorza Ciechowskiego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie wykonali własne aranżacje utworów Republiki. Rok 2008 przyniósł im zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. Manchester swoim debiutanckim singlem „Dziewczyna Gangstera” zdeklasował konkurencję, zdobywając w dniu „trendy” dwie główne nagrody – nagrodę publiczności oraz nagrodę internautów. W listopadzie 2008 roku słuchacze Radia WAWA przyznali im „Złotego dzioba” w kategorii Debiut Roku. Wtedy również ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „MANCHESTER”, którego motto zawarli w piosence „Kobiety są złe”. W roku 2009 piosenką „Tajemnica” walczyli o nagrodę Bursztynowego Słowika w Sopocie. Dwukrotnie występowali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jako nominowani do Superjedynki. We wrześniu 2011 ukazał się ich drugi album pt: „Chemiczna Broń”. Na płycie znalazło się 15 piosenek, w tym takie radiowe przeboje jak „Tajemnica” i „Lawendowy”. Wciąż fascynuje ich brytyjskie indie rockowe i brit-popowe brzmienie spod znaku Oasis, wzbogacone elementami synth rocka i new rave.

Maciek Tacher – wokal, klawisze, gitara akustyczna
Sławek Załeński – gitara
Darek Załeński – gitara
Radek Kazmierkiewicz – bas
Karol Ułanowski – perkusja

 

Margaret, czyli Małgorzata Jamroży,to młoda 22-letnia wokalistka i blogerka modowa. Skończyła szkołę muzyczną, gdzie oprócz śpiewu uczyła się też gry na saksofonie. Od najmłodszych lat uczestniczyła w wielu festiwalach dla młodych talentów, prezentując swoją twórczość szerokiej publiczności.
 
Jej muzyczna kariera nabrała tempa wraz z debiutanckim singlem pt. „Thank you very much”, który błyskawicznie stał się prawdziwym hitem. To ostatnio najczęściej grany utwór we wszystkich krajowych stacjach radiowych. Zdobywa też dużą popularność zagranicą – singiel znalazł się w międzynarodowym rankingu Euro Airplay Top 200, przedstawiającym dwieście najczęściej odtwarzanych utworów w Europie. Z kolei kontrowersyjny teledysk do tego utworu, przedstawiający przyjęcie urodzinowe w gronie nagich gości, szturmem podbił internet – wideoklip obejrzało w sieci już ponad 3 miliony internautów.
Oprócz muzyki pasją Margaret jest także moda – artystka prowadzi popularnego w sieci bloga modowego, na którym prezentuje swoje pomysły i stylizacje.
 
 
Margaret została nominowana do nagród ESKA Music Awards 2013 w czterech kategoriach: Najlepsza Artystka, Najlepszy Debiut, oraz Najlepszy Hit i ESKA TV Award – Najlepsze wideo za utwór i teledysk „Thank you very much”.

 

Mesajah, a właściwie Manuel Rengifo Diaz – wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Dobrze znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz, z którym w 2003 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką.
 
W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album Ludzie prości. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór Każdego dnia, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae.
 
W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem Jestem stąd. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promują teledyski do utworów Ogień, Do Rana, Szukając Szczęścia nagranego wspólnie z Kamilem Bednarkiem, a także Rap One Shot do utworu Wiadomość.
 
 
W czerwcu 2013 roku światło dzienne ujrzała trzecia już płyta – „Brudna Prawda” . Artysta zainspirowany koncertami, pozytywnym odbiorem poprzedniego krążka oraz dobrą energią płynącą z najbliższego otoczenia, usiadł do pisania „Brudnej Prawdy” od razu po ukazaniu się „Jestem Stąd”.
Przy produkcji płyty pomagali Adry i Paxon z Popular Station Studio (przy realizacji wokali) oraz House of Riddim, Riddim Bandits, Dreadsquad i Emir Kobolic – twórcy warstwy muzycznej. Dopełnieniem całości jest doborowe towarzystwo gości: Abradab, paXon, Yanaz, OnaManArmy, Tallib, Grizzlee, Blackout JA oraz chórki IGrades – które wspierają wokalne poczynania artysty zarówno w studiu jak i na scenie.
 
Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Mesajah nazywana jest przez krytyków nietuzinkową. Posiada on bowiem wyjątkową zdolność do wychodzenia poza ramy gatunków, czerpania z kwintesencji przeróżnych form, a także do nadawania swoim utworom potężnej mocy. Dzięki temu jest on autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Koncertował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest , Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie. Obecnie Mesajah pracuje nad kolejną solową płytą i nieprzerwanie koncertuje w Polsce i zagranicą.
 
LemON to zespół, który po zwycięstwie w Must Be The Music okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. Zespół w ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym ponad 200 000 fanów na Facebooku). Fenomen zespołu polega również na tym, że osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając niekomercyjną i wymagającą muzykę.
 
Prorocze okazały się słowa Adama Sztaby, który powiedział o LemONie:”to zespół, który ma jakąś szlachetność w sobie i jednocześnie można puścić go w radiu. Jestem urzeczony tym bandem Wyobraziłem sobie taką sytuację, że jadę samochodem. Przełączam tak jedną stację, drugą stację, trzecią. I cały czas jest tylko ten numer.”
 
Zespół ma na koncie platynową płytę za swój debiutancki album, nominację do Fryderyka, nagrodę CyberYacha za teledysk, nagrodę Eska Music Awards za najlepszy album 2013 roku, a ostatnio dołączyła do nich opolska SuperJedynka dla najlepszego Artysty Roku (dla Igora Herbuta-wokalisty), statuetka TOP na festiwalu Sopot Top Trendy 2014, wygrana koncertu Przebojowe Duety wraz z fanką podczas festiwalu NA FALI 2014 oraz nagroda Eska Music Awards 2014 w kategorii Zespół Roku.
 
 
Wideoklipy zespołu zgromadziły łącznie niemal 50 milionów wyświetleń na YouTube. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności, zespół umieścił aż pięć utworów na szczytach list przebojów: ,,Napraw” , ,,Będę z Tobą”, ,,Nice”,  ,,Wkręceni”, „AKE” oraz „Scarlett”.
 
LemON zgromadził wierne grono fanów, którzy doceniają szczere teksty, emocjonalne kompozycje i ogromną energię i kreatywność wszystkich muzyków. Na plenerowe koncerty zespoły przychodzą tysiące ludzi, a koncerty klubowe są wyprzedane do ostatnich miejsc. Zespół grał w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Stodoła, toruńska OdNowa, Eskulap w Poznaniu, Kadzielnia w Kielcach oraz Scena w Sopocie. LemON wielokrotnie grał na największych telewizyjnych festiwalach: w Sopocie i Opolu a także na wielkich plenerowych widowiskach i sylwestrach.
 
LemON tworzy 6 muzyków o różnych korzeniach etnicznych pochodzących z różnych krańców Polski: z Przemkowa, Legnicy, Świebodzina, Kłobucka, Chełma i Sokołowa Małopolskiego. Liderem zespołu jest wychowany w łemkowskiej rodzinie charyzmatyczny wokalista Igor Herbut. Za charakterystyczne, słowiańskie i melancholijne brzmienie skrzypiec odpowiada Andrzej Olejnik, z pochodzenia Ukrainiec wyrastający na łemkowskich balladach i bojkowskich kolomyjkach. Wyjątkowe brzmienie i klimat na instrumentach klawiszowych tworzy pianista pochodzący z Podkarpacia – Piotr Walicki, a drapieżne a jednocześnie subtelne dźwięki gitary to dzieło Piotra Rubika, który wychował się na Śląsku. Za nieustający, niosący, kreatywny groove odpowiada basista Piotr Kołacz i perkusista Tomasz „Harry” Waldowski.
 
Muzyka LemONa to wybuchowa mieszanka różnych stylów muzycznych, korzeni etnicznych i wcześniejszych doświadczeń muzyków. Igor Herbut grał wcześniej m.in. w łemkowskich zespołach ludowych i śpiewał jako tenor w chórach, pianista Piotr Walicki wnosi do zespołu smakowite nowoczesne brzmienia, basista Piotr Kołacz funkową radość z grania, gitarzysta Piotr Rubik – drapieżną rockową gitarę i uduchowione, magiczne brzmienia. Uwielbiany przez fanów skrzypek dodaje słowiańską melancholię i nostalgię, a perkusista rytm nie do zatrzymania  i jazzową lekkość i swobodę.
 
LemON to muzyka niepodobna do niczego, co w życiu słyszałeś.
 
 

Ryszard Rynkowski – piosenkarz, kompozytor, pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego WSP w  Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Potem muzykował  w amatorskich zespołach Elbląga, prowadził też licealny kabaret Tak To Bywa, który w 1968 roku na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zdobył II nagrodę. W 1972 roku, w czasie studiów, wystąpił z grupą El na V Festiwalu  Kultury Studenckiej w Olsztynie. Jako laureat tej imprezy, wziął udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży.

W 1973 roku przeniósł się do Warszawy. Pracował jako korepetytor z Operetką Warszawską  i współpracował jako akompaniator z Teatrem na Targówku. Pierwsze piosenki skomponował dla potrzeb tej sceny. Pierwszą kompozycją utrwaloną na płycie  jest piosenka W tańcu zaczyna się miłość (słowa: A. Kreczmar) w wykonaniu Waldemara Koconia.  W latach 1977 – 1978 był pianistą grupy Gramine. Później występował z zespołem Victoria Singers, po odejściu Grzegorza Markowskiego, jako wokalista.  Z formacji tej powstała, w 1979 roku, grupa VOX, z którą związany był do czerwca 1987 roku, jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas między innymi piosenkę Masz w oczach nieba dwa, która zdobyła III nagrodę  na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1979 roku oraz Bananowy Song, nagrodzony brązową lirą na festiwalu w Bratysławie (Czechosłowacja) w 1980 roku.
 
Od 1987 roku występuje jako solista. W 1989 roku zostaje laureatem KFPP Opole za utwór „Wypijmy z ablądy”, w 1990 roku otrzymuje nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu Jest laureatem I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w 1990 roku, I nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Hiszpański Czerwony Krzyż w 1991 roku, Grand Prix na festiwalu w Cesme (Turcja) w 1992 roku za wykonanie własnej piosenki Szczęśliwej drogi, już czas, Grand Prix i I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1994 roku za Mrok. 12 maja 1997 roku, w pięć lat po wydaniu ostatniej solowej płyty nakładem Pomaton EMI, ukazuje się płyta Jawa, która w 1998 roku doczekała się reedycji wzbogaconej piosenką Życie jest nowelą. W tym samym roku, firma fonograficzna Pomaton EMI w serii Złota kolekcja wydaje płytę zatytułowaną Inny nie będę. 1999 r. 1 nagroda na KFPP  Opole za utwór „Ten sam klucz”. W listopadzie 2000 roku ukazuje się płyta Dary losu, z której wiele piosenek, jeszcze przed jej wydaniem już było  przebojami, jak: Ten sam klucz, Dziewczyny lubią brąz oraz piosenka z filmu Marka Konrada  pod tytułem Prawo Ojca – Widzisz Marto. Płyta Dary losu w miesiąc od wydania uzyskuje status złotej płyty.
 
W 2001 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Grand Prix za całokształt działalności artystycznej. Na festiwalu otrzymał również platynową płytę za album Dary losu oraz nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI. 2 października 2001roku, w czasie koncertów Ryszarda Rynkowskiego w Teatrze Buffo, zarejestrowany został materiał na płytę koncertową, która ukazała się 1 grudnia 2001 roku pod tytułem Intymnie. W nagraniu tej płyty wzięli udział czołowi polscy muzycy, zespół biorący udział w nagraniu liczył 27 muzyków. 10 grudnia 2001 roku odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie wspólny koncert Ryszarda Rynkowskiego i Joe Cockera. W styczniu 2002 roku Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Ryszardowi Rynkowskiemu  jedyne na świecie przyznawane przez dzieci odznaczenie. Artysta jest 667 kawalerem Orderu Uśmiechu, uroczystość wręczenia odbyła się 28stycznia 2002 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. 4 marca 2002 roku, w Sali Kongresowej w Warszawie, Ryszard Rynkowski odebrał Złotą Płytę za album Intymnie w trakcie koncertu, podczas którego zaśpiewał z trzydziestosiedmioosobowym zespołem. W maju 2002 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI.  W czerwcu 2002 roku Ryszard Rynkowski został honorowym obywatelem rodzinnego miasta Elbląga. 7 lipca 2002 roku Ryszard Rynkowski zagrał kolejny wspólny koncert z Joe Cockerem na stadionie Pogoni w Szczecinie. 18 listopada 2002 roku wydana została płyta z kolędami śpiewanymi przez Ryszarda Rynkowskiego. W maju 2003 roku, podczas czterdziestego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Ryszard Rynkowski odebrał platynową płytę za album „Intymnie”.  W tym samym czasie płyty „Złota Kolekcja – Inny nie będę” oraz „Dary losu” osiągnęły status PODWÓJNEJ PLATYNOWEJ PŁYTY. 27 listopada 2003 roku została wydana kolejna płyta Ryszarda Rynkowskiego „Ten typ tak ma”, która 10.12.2003 r. uzyskała status Złotej Płyty.

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

WINOBRANIE 2014

Oficjalna strona

Program

 

 

 

 

Informator Winobraniowy 2013 na smartfony i tablety:

Dodatkowym kanałem informacyjnym przygotowanym pod największe święto wina w Polsce są powiadomienia na smartfony i tablety. Dzięki nim mieszkańcy miasta oraz turyści będą na bieżąco z wydarzeniami imprezy oraz będą mieli program Winobrania zawsze pod ręką. Rozwiązanie jest darmowe, wymagany jest jedynie dostęp do internetu. Kanał w pełnym wymiarze rusza 2 września.

Za pomoca specjalnej aplikacji można będzie pobrać cały program Dni Zielonej Góry w jednym pliku pdf oraz otrzymywać informacje tekstowe na temat wydarzeń każdego kolejnego dnia Winobrania (bez konieczności przegladania obszernej całości). Interesujące wiadomości można „przypiąć”, zapamiętując w ten sposób na później.

Wiadomości w dniach 6-14 września 2014 poinformują o:

  • koncertach, występach, itp
  • wydarzeniach w miasteczku winiarskim
  • imprezach sportowych
  • atrakcjach towarzyszących

Aby skorzystać z powiadomień przejdź do sklepu z aplikacjami:

oraz odszukaj i zainstaluj na swoim urządzeniu darmową aplikację Mopii.

Następnie po włączeniu aplikacji należy subskrybować kanał informacyjny Winobrania. W tym celu kliknij przycisk Dodaj, wyszukaj kanał „Winobranie”, zaznacz go i zatwierdź przyciskiem Subskrybuj wybrane.

Zobacz prezentację multimedialną jak zainstalować i używać aplikację Mopii

 

Od tego momentu będąc w zasięgu internetu aplikacja zsynchronizuje się i poinformuje o nowych wiadomościach.

Projekt realizowany przy współpracy z serwisem Infosmartfon.pl

Gwiazdy

Niewątpliwą atrakcją Dni Zielonej Góry są muzyczne gwiazdy, które stanowią dopełnienie winobraniowej oferty artystycznej. W tym roku na głównej i największej scenie Winobrania zobaczymy m.in. grupę Perfect, Ryszarda Rynkowskiego czy formację Lemon. Dobór gwiazd nie był przypadkowy – w tym roku po raz pierwszy na obsadę największej sceny mieli wpływ mieszkańcy Winnego Grodu, którzy mogli wziąć udział w muzycznej ankiecie przeprowadzonej przez Zielonogórski Ośrodek Kultury. Dobór muzyków, którzy wystąpią na tzw. dużej scenie jest wypadkową gustów oraz możliwości organizacyjnych. Mieszkańcy przez kilka tygodni mogli wypowiadać się w specjalnej ankiecie, dzięki której powstała lista muzyków, będących najchętniej widzianymi w roli gwiazd Winobrania. Tym samym, na wieczornych koncertach zobaczymy artystów, którzy repertuarowo stanowić będą pokoleniowy przekrój muzyczny. Na scenie nie zabraknie takich tuzów polskiej branży muzycznej jak PerfectRyszard Rynkowski czy grupa Lemon, obok których prezentować będą się nowofalowi: LokaManchesterMesajah i Margaret. Nowością będzie duży koncert filharmoników zielonogórskich, którzy udowodnią wszystkim, że muzyka poważna nie musi kojarzyć się wyłącznie z elitarnym występem, adresowanym wyłącznie do wąskiej grupy odbiorców.

Poniżej sylwetki tegorocznych gwiazd Winobrania, które wystąpią na dużej scenie przy Filharmonii. Na wszystkie koncerty WSTĘP WOLNY.
Perfect – od 34 lat na polskiej scenie rockowej. Zespół, który skomponował takie przeboje jak „nie płacz Ewka”, niewiele CI mogę dać, chcemy być sobą. Jego najnowsza płyta „Dadadam” osiągnęła w czasie dwóch tygodni status Złotej płyty  – promuje ja piosenka Wszystko ma swój czas. Skład zespołu: Grzegorz Markowski, Piotr Szkudelski, Darek Kozakiewicz, Jacek Krzaklewski, Piotr Urbanek.

Wszystko się zaczęło gdy Wojciech Morawski – perkusista, Zdzisław Zawadzki – basista, Barbara Trzetrzelewska – wokalistka, Ewa Korzeniowska – wokalistka, Paweł Tabaka – klawiszowiec postanowili założyć kapelę. Do grona dołączył śpiewający gitarzysta – Zbigniew Hołdys który wniósł  rockowy klimat do zespołu. Na początku zespół występował również pod bardzo ciekawą nazwą – „Perfect Super Show And Disco Band”. I tak sobie grywali w warszawskich lokalach oraz ośrodkach polonijnych w USA, aż do roku 1979, kiedy to Basia Trzetrzelewska postanowiła opuścić kompanów.
 
Pierwsze utwory („Co się stało z Magdą K.”, „Jego nie ma”, „Nie ma mogiły rock and rolla”), to nagrania jakich zespół dokonał jeszcze pod koniec lat 70, ale na płytę kapeli Perfect „1977 – 1991 Historie nieznane” trafiły DOPIERO 10 lat później. W tych nagraniach głosu udzielił sam Hołdys.
Niewątpliwie rok 1981 należał do Perfectu. Grali samodzielne koncerty, a także na wszelkiego rodzaju festiwalach rockowych. Opublikowali też pierwszą płytkę – EP-kę, zawierającą m.in. „Chcemy być sobą” i „Nie płacz Ewka”.
 
Hołdys na konferencji prasowej w marcu ’83 oznajmia, że zespół się rozstaje. Jednak cztery lata później znów się schodzą. W 1987 r. nastąpił wielki come back. Hołdys nie przyjął propozycji dołączenia do Perfectu, który reaktywowano z myślą o występach dla Polonii w Kanadzie. Zespół jednak pojechał do Kanady, a po powrocie … zaczęli działać. Płyta „Live ’94” to efekt wspaniałego koncertu w katowickim Spodku, który przypomniał muzykom gdzie ich miejsce. Później przyszedł czas na „Jestem” ze słynną „Kołysanką dla nieznajomej”. Rok 1997 przyniósł album „Geny”. Album doczekał się złotej płyty, a zespół po raz drugi udowodnił, że i bez Hołdysa dają sobie radę.
 
Początek roku 2001 przyniósł nową płytę koncertową, wydawnictwo to jest ukoronowaniem 20-letniej koncertowej działalności zespołu. Nagrania pochodzą z 3 koncertów zarejestrowanych latem 1999 roku. Dla oddania szczególnej atmosfery koncertów zespołu (niektóre utwory śpiewane wspólnie z zespołem na scenie) specjalne mikrofony „zbierały” publiczność umożliwiając usłyszenie siebie w na płycie.

 

Loka – muzycy grupy  zdecydowali o powstaniu zespołu przez internet. Wkrótce potem powstał utwór „Prawdziwe powietrze”, który uzyskał dwie nominacje do nagrody Eska Music Awards w kategoriach hit lata oraz najlepszy debiut. W maju 2012 roku grupa wystąpiła na festiwalu TOPtrendy w koncercie trendy, konkurując z takimi wokalistkami jak Mika Urbaniak, Kasia Wilk, Hania Stach czy duetem Me Myself And I.

9 listopada 2012 roku ukazał się debiutancki album Prawdziwe powietrze, który zadebiutował na 26. miejscu w zestawieniu OLiS.

Manchester powstał 18 marca 2006 roku w Toruniu. Już rok po powstaniu zespołu brali udział w najbardziej znanych polskich festiwalach rockowych, m.in. w Węgorzewie i Jarocinie. Kulminacją roku 2007 było uczestnictwo w finale programu „MTV Rockuje” oraz występ na żywo z okazji 50. urodzin Grzegorza Ciechowskiego w studiu im. Agnieszki Osieckiej, gdzie wykonali własne aranżacje utworów Republiki. Rok 2008 przyniósł im zwycięstwo na festiwalu TOPtrendy. Manchester swoim debiutanckim singlem „Dziewczyna Gangstera” zdeklasował konkurencję, zdobywając w dniu „trendy” dwie główne nagrody – nagrodę publiczności oraz nagrodę internautów. W listopadzie 2008 roku słuchacze Radia WAWA przyznali im „Złotego dzioba” w kategorii Debiut Roku. Wtedy również ukazał się ich debiutancki album zatytułowany „MANCHESTER”, którego motto zawarli w piosence „Kobiety są złe”. W roku 2009 piosenką „Tajemnica” walczyli o nagrodę Bursztynowego Słowika w Sopocie. Dwukrotnie występowali na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu jako nominowani do Superjedynki. We wrześniu 2011 ukazał się ich drugi album pt: „Chemiczna Broń”. Na płycie znalazło się 15 piosenek, w tym takie radiowe przeboje jak „Tajemnica” i „Lawendowy”. Wciąż fascynuje ich brytyjskie indie rockowe i brit-popowe brzmienie spod znaku Oasis, wzbogacone elementami synth rocka i new rave.

Maciek Tacher – wokal, klawisze, gitara akustyczna
Sławek Załeński – gitara
Darek Załeński – gitara
Radek Kazmierkiewicz – bas
Karol Ułanowski – perkusja

 

Margaret, czyli Małgorzata Jamroży,to młoda 22-letnia wokalistka i blogerka modowa. Skończyła szkołę muzyczną, gdzie oprócz śpiewu uczyła się też gry na saksofonie. Od najmłodszych lat uczestniczyła w wielu festiwalach dla młodych talentów, prezentując swoją twórczość szerokiej publiczności.
 
Jej muzyczna kariera nabrała tempa wraz z debiutanckim singlem pt. „Thank you very much”, który błyskawicznie stał się prawdziwym hitem. To ostatnio najczęściej grany utwór we wszystkich krajowych stacjach radiowych. Zdobywa też dużą popularność zagranicą – singiel znalazł się w międzynarodowym rankingu Euro Airplay Top 200, przedstawiającym dwieście najczęściej odtwarzanych utworów w Europie. Z kolei kontrowersyjny teledysk do tego utworu, przedstawiający przyjęcie urodzinowe w gronie nagich gości, szturmem podbił internet – wideoklip obejrzało w sieci już ponad 3 miliony internautów.
Oprócz muzyki pasją Margaret jest także moda – artystka prowadzi popularnego w sieci bloga modowego, na którym prezentuje swoje pomysły i stylizacje.
 
 
Margaret została nominowana do nagród ESKA Music Awards 2013 w czterech kategoriach: Najlepsza Artystka, Najlepszy Debiut, oraz Najlepszy Hit i ESKA TV Award – Najlepsze wideo za utwór i teledysk „Thank you very much”.

 

Mesajah, a właściwie Manuel Rengifo Diaz – wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Dobrze znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz, z którym w 2003 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką.
 
W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album Ludzie prości. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces, był sporym wydarzeniem na polskiej scenie reggae i cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Promował go utwór Każdego dnia, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom gatunku reggae.
 
W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi solowy album pod tytułem Jestem stąd. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Krążek promują teledyski do utworów Ogień, Do Rana, Szukając Szczęścia nagranego wspólnie z Kamilem Bednarkiem, a także Rap One Shot do utworu Wiadomość.
 
 
W czerwcu 2013 roku światło dzienne ujrzała trzecia już płyta – „Brudna Prawda” . Artysta zainspirowany koncertami, pozytywnym odbiorem poprzedniego krążka oraz dobrą energią płynącą z najbliższego otoczenia, usiadł do pisania „Brudnej Prawdy” od razu po ukazaniu się „Jestem Stąd”.
Przy produkcji płyty pomagali Adry i Paxon z Popular Station Studio (przy realizacji wokali) oraz House of Riddim, Riddim Bandits, Dreadsquad i Emir Kobolic – twórcy warstwy muzycznej. Dopełnieniem całości jest doborowe towarzystwo gości: Abradab, paXon, Yanaz, OnaManArmy, Tallib, Grizzlee, Blackout JA oraz chórki IGrades – które wspierają wokalne poczynania artysty zarówno w studiu jak i na scenie.
 
Mieszanka stylów i umiejętności sprawia, że twórczość prezentowana przez Mesajah nazywana jest przez krytyków nietuzinkową. Posiada on bowiem wyjątkową zdolność do wychodzenia poza ramy gatunków, czerpania z kwintesencji przeróżnych form, a także do nadawania swoim utworom potężnej mocy. Dzięki temu jest on autorem zupełnie nowej jakości na polskiej scenie muzycznej. Energia towarzysząca jego występom jest tak niesamowita, że publiczność na koncertach bawi się aż do ostatniego dźwięku. Te zdolności i wielka przebojowość zapewniły mu możliwość występów na najważniejszych imprezach muzycznych. Koncertował między innymi podczas takich festiwali jak One Love Sound Fest , Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie. Obecnie Mesajah pracuje nad kolejną solową płytą i nieprzerwanie koncertuje w Polsce i zagranicą.
 
LemON to zespół, który po zwycięstwie w Must Be The Music okazał się objawieniem na polskim rynku muzycznym. Zespół w ciągu zaledwie dwóch lat działalności stworzył pięć wielkich przebojów, zdobył platynową płytę, liczne nagrody, a przede wszystkim zgromadził rzeszę wiernych fanów (w tym ponad 200 000 fanów na Facebooku). Fenomen zespołu polega również na tym, że osiągnął niekwestionowany sukces komercyjny, grając niekomercyjną i wymagającą muzykę.
 
Prorocze okazały się słowa Adama Sztaby, który powiedział o LemONie:”to zespół, który ma jakąś szlachetność w sobie i jednocześnie można puścić go w radiu. Jestem urzeczony tym bandem Wyobraziłem sobie taką sytuację, że jadę samochodem. Przełączam tak jedną stację, drugą stację, trzecią. I cały czas jest tylko ten numer.”
 
Zespół ma na koncie platynową płytę za swój debiutancki album, nominację do Fryderyka, nagrodę CyberYacha za teledysk, nagrodę Eska Music Awards za najlepszy album 2013 roku, a ostatnio dołączyła do nich opolska SuperJedynka dla najlepszego Artysty Roku (dla Igora Herbuta-wokalisty), statuetka TOP na festiwalu Sopot Top Trendy 2014, wygrana koncertu Przebojowe Duety wraz z fanką podczas festiwalu NA FALI 2014 oraz nagroda Eska Music Awards 2014 w kategorii Zespół Roku.
 
 
Wideoklipy zespołu zgromadziły łącznie niemal 50 milionów wyświetleń na YouTube. W ciągu zaledwie dwóch lat działalności, zespół umieścił aż pięć utworów na szczytach list przebojów: ,,Napraw” , ,,Będę z Tobą”, ,,Nice”,  ,,Wkręceni”, „AKE” oraz „Scarlett”.
 
LemON zgromadził wierne grono fanów, którzy doceniają szczere teksty, emocjonalne kompozycje i ogromną energię i kreatywność wszystkich muzyków. Na plenerowe koncerty zespoły przychodzą tysiące ludzi, a koncerty klubowe są wyprzedane do ostatnich miejsc. Zespół grał w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Stodoła, toruńska OdNowa, Eskulap w Poznaniu, Kadzielnia w Kielcach oraz Scena w Sopocie. LemON wielokrotnie grał na największych telewizyjnych festiwalach: w Sopocie i Opolu a także na wielkich plenerowych widowiskach i sylwestrach.
 
LemON tworzy 6 muzyków o różnych korzeniach etnicznych pochodzących z różnych krańców Polski: z Przemkowa, Legnicy, Świebodzina, Kłobucka, Chełma i Sokołowa Małopolskiego. Liderem zespołu jest wychowany w łemkowskiej rodzinie charyzmatyczny wokalista Igor Herbut. Za charakterystyczne, słowiańskie i melancholijne brzmienie skrzypiec odpowiada Andrzej Olejnik, z pochodzenia Ukrainiec wyrastający na łemkowskich balladach i bojkowskich kolomyjkach. Wyjątkowe brzmienie i klimat na instrumentach klawiszowych tworzy pianista pochodzący z Podkarpacia – Piotr Walicki, a drapieżne a jednocześnie subtelne dźwięki gitary to dzieło Piotra Rubika, który wychował się na Śląsku. Za nieustający, niosący, kreatywny groove odpowiada basista Piotr Kołacz i perkusista Tomasz „Harry” Waldowski.
 
Muzyka LemONa to wybuchowa mieszanka różnych stylów muzycznych, korzeni etnicznych i wcześniejszych doświadczeń muzyków. Igor Herbut grał wcześniej m.in. w łemkowskich zespołach ludowych i śpiewał jako tenor w chórach, pianista Piotr Walicki wnosi do zespołu smakowite nowoczesne brzmienia, basista Piotr Kołacz funkową radość z grania, gitarzysta Piotr Rubik – drapieżną rockową gitarę i uduchowione, magiczne brzmienia. Uwielbiany przez fanów skrzypek dodaje słowiańską melancholię i nostalgię, a perkusista rytm nie do zatrzymania  i jazzową lekkość i swobodę.
 
LemON to muzyka niepodobna do niczego, co w życiu słyszałeś.
 
 

Ryszard Rynkowski – piosenkarz, kompozytor, pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego WSP w  Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Potem muzykował  w amatorskich zespołach Elbląga, prowadził też licealny kabaret Tak To Bywa, który w 1968 roku na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zdobył II nagrodę. W 1972 roku, w czasie studiów, wystąpił z grupą El na V Festiwalu  Kultury Studenckiej w Olsztynie. Jako laureat tej imprezy, wziął udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży.

W 1973 roku przeniósł się do Warszawy. Pracował jako korepetytor z Operetką Warszawską  i współpracował jako akompaniator z Teatrem na Targówku. Pierwsze piosenki skomponował dla potrzeb tej sceny. Pierwszą kompozycją utrwaloną na płycie  jest piosenka W tańcu zaczyna się miłość (słowa: A. Kreczmar) w wykonaniu Waldemara Koconia.  W latach 1977 – 1978 był pianistą grupy Gramine. Później występował z zespołem Victoria Singers, po odejściu Grzegorza Markowskiego, jako wokalista.  Z formacji tej powstała, w 1979 roku, grupa VOX, z którą związany był do czerwca 1987 roku, jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas między innymi piosenkę Masz w oczach nieba dwa, która zdobyła III nagrodę  na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1979 roku oraz Bananowy Song, nagrodzony brązową lirą na festiwalu w Bratysławie (Czechosłowacja) w 1980 roku.
 
Od 1987 roku występuje jako solista. W 1989 roku zostaje laureatem KFPP Opole za utwór „Wypijmy z ablądy”, w 1990 roku otrzymuje nagrodę dziennikarzy na festiwalu w Opolu Jest laureatem I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole w 1990 roku, I nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez Hiszpański Czerwony Krzyż w 1991 roku, Grand Prix na festiwalu w Cesme (Turcja) w 1992 roku za wykonanie własnej piosenki Szczęśliwej drogi, już czas, Grand Prix i I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej OPOLE w 1994 roku za Mrok. 12 maja 1997 roku, w pięć lat po wydaniu ostatniej solowej płyty nakładem Pomaton EMI, ukazuje się płyta Jawa, która w 1998 roku doczekała się reedycji wzbogaconej piosenką Życie jest nowelą. W tym samym roku, firma fonograficzna Pomaton EMI w serii Złota kolekcja wydaje płytę zatytułowaną Inny nie będę. 1999 r. 1 nagroda na KFPP  Opole za utwór „Ten sam klucz”. W listopadzie 2000 roku ukazuje się płyta Dary losu, z której wiele piosenek, jeszcze przed jej wydaniem już było  przebojami, jak: Ten sam klucz, Dziewczyny lubią brąz oraz piosenka z filmu Marka Konrada  pod tytułem Prawo Ojca – Widzisz Marto. Płyta Dary losu w miesiąc od wydania uzyskuje status złotej płyty.
 
W 2001 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXVIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Grand Prix za całokształt działalności artystycznej. Na festiwalu otrzymał również platynową płytę za album Dary losu oraz nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI. 2 października 2001roku, w czasie koncertów Ryszarda Rynkowskiego w Teatrze Buffo, zarejestrowany został materiał na płytę koncertową, która ukazała się 1 grudnia 2001 roku pod tytułem Intymnie. W nagraniu tej płyty wzięli udział czołowi polscy muzycy, zespół biorący udział w nagraniu liczył 27 muzyków. 10 grudnia 2001 roku odbył się w Teatrze Wielkim w Warszawie wspólny koncert Ryszarda Rynkowskiego i Joe Cockera. W styczniu 2002 roku Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała Ryszardowi Rynkowskiemu  jedyne na świecie przyznawane przez dzieci odznaczenie. Artysta jest 667 kawalerem Orderu Uśmiechu, uroczystość wręczenia odbyła się 28stycznia 2002 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. 4 marca 2002 roku, w Sali Kongresowej w Warszawie, Ryszard Rynkowski odebrał Złotą Płytę za album Intymnie w trakcie koncertu, podczas którego zaśpiewał z trzydziestosiedmioosobowym zespołem. W maju 2002 roku Ryszard Rynkowski odebrał na XXXIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu nagrodę dla najlepszego wokalisty w plebiscycie SUPERJEDYNKI.  W czerwcu 2002 roku Ryszard Rynkowski został honorowym obywatelem rodzinnego miasta Elbląga. 7 lipca 2002 roku Ryszard Rynkowski zagrał kolejny wspólny koncert z Joe Cockerem na stadionie Pogoni w Szczecinie. 18 listopada 2002 roku wydana została płyta z kolędami śpiewanymi przez Ryszarda Rynkowskiego. W maju 2003 roku, podczas czterdziestego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Ryszard Rynkowski odebrał platynową płytę za album „Intymnie”.  W tym samym czasie płyty „Złota Kolekcja – Inny nie będę” oraz „Dary losu” osiągnęły status PODWÓJNEJ PLATYNOWEJ PŁYTY. 27 listopada 2003 roku została wydana kolejna płyta Ryszarda Rynkowskiego „Ten typ tak ma”, która 10.12.2003 r. uzyskała status Złotej Płyty.

Fotoreportaż

Fotoreportaż jest dostępny do obejrzenia w naszym Archiwum.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content