WINOBRANIE 2022
Strona główna » Festiwale » Winobranie » 2022
Hej Winobranie – Dni Miasta Zielona Góra czas rozpocząć!
Winobranie to święto nas wszystkich! Święto podczas którego sięgniemy do historycznych i winiarskich tradycji naszego miasta, również dlatego, że jest to oficjalne rozpoczęcie obchodów 800 – lecia powstania miasta i 700 – lecia nadania mu praw miejskich. Oprócz znanych już wszystkim atrakcji, w ofercie Winobrania pojawi się kilka nowości.
W tym roku podczas Dni Zielonej Góry oprócz WinoBusów oraz Miasteczka Winiarskiego, w którym skosztować będziemy mogli wyrobów 37 winnic, dzięki współpracy z Fundacją Tłocznia, będzie można zwiedzić również historyczne piwnice winiarskie znajdujących się w okolicach centrum miasta. Fundacja przygotowała również cykl spacerów winiarskich oraz degustacji i spotkań z sommelierami i winiarzami.
Nie zabraknie oczywiście dużej dawki wspaniałej muzyki. Jak co roku stawiamy na różnorodność – od muzyki klasycznej, pop, mocną, alternatywną muzykę dla młodzieży, po projekty jazzowe. Na winobraniowej mapie miasta, odnajdziemy aż 3 sceny – na Placu Powstańców Wielkopolskich, na Placu Teatralnym oraz na Winnych Wzgórzach przy Zielonogórskiej Palmiarni, gdzie swoja przestrzeń już rok temu odnaleźli DJ oraz artyści prezentujący muzykę elektroniczną. W tym roku przygotowaliśmy tam również dodatkowe atrakcje.
Lunaparak, Jarmark, Winobraniowe Breakowisko, które wraca do podwórka przy ul. Żeromskiego, czy animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym to już stałe elementy Dni Miasta. Jednak jednym – chyba najbardziej oczekiwanym stałym elementem Winobrania jest powracający na zielonogórskie ulice, po dwóch latach nieobecności Korowód! Ten przejdzie al. Konstytucji 3. Maja 10 września. Start o godz. 12.00.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Winobrania poniżej.
Pobierz: Program Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2022 (pdf)
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Placu Teatralnym (pdf)
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Winnych Wzgórzach (pdf)
Scena na Placu Powstańców Wielkopolskich to już tradycja. Co roku gościmy na niej gwiazdy muzycznej sceny. Nie inaczej będzie również w tym roku.
O wyborze tegorocznych artystów w dużej mierze zdecydowali sami mieszkańcy, biorący udział w plebiscycie, podczas którego proponowali zespoły, które chcieliby usłyszeć podczas Dni Miasta. To dzięki nim udało nam się stworzyć różnorodny program, skierowany do wielu grup odbiorców – od seniorów po młodzież, a nawet dzieci. Podczas ośmiu dni koncertów usłyszymy wiele znakomitych głosów oraz hitów wybrzmiewających we wszystkich radiostacjach. Będą to między innymi: Vito Bambino, Patrycja Markowska z gościnnym udziałem Andrzeja Krzywego, Natalia Szreoder czy Igor Herbut.
Jak co roku, muzyczne Winobranie rozpocznie Filharmonia Zielonogórska. Z okazji rozpoczęcia obchodów 800 – lecia powstania Miasta i 700-lecia nadania praw miejskich, postanowiliśmy również w wyjątkowy sposób uczcić jego zakończenie. 10 września na Scenie Placu Powstańców Wielkopolskich wystąpi Zielonogórzanka, Honorowy Obywatel Zielonej Góry Urszula Dudziak i światowej sławy polscy muzycy jazzowi w projekcie „Tribute to Zbigniew Namysłowski”. W programie koncertu znajdą się utwory z płyty Namysłowskiego o tytule „Winobranie”. Z okazji wizyty Urszuli Dudziak w Zielonej Górze, przygotowano również dodatkową niespodziankę, którą już niebawem będziemy mogli podziwiać.
Filharmonia Zielonogórska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Rafał Kłoczko (dyrygent), Jarosław Wolanin (przygotowanie chóru), Joanna Moskowicz (sopran), Mateusz Sławecki (kontratenor), Tomasz Rak (baryton)
Carmina Burana to nazwa XIII-wiecznego zbioru pieśni, który został odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w bawarskiej miejscowości Benediktbeuern. Znalezisko zostało przekazane do Bayerische Staatsbibliothek w Monachium i to właśnie tam natknął się na manuskrypt urodzonego w tym mieście kompozytor Carl Orff . Teksty na tyle go zaintrygowały i zafascynowały, że postanowił napisać do nich muzykę. W ten sposób powstało wielkie wokalno-instrumentalne dzieło noszące tytuł jak sam zbiór. Do dziś utwór jest chętnie i często wykonywany, jak i nagrywany, a początkowy fragment kantaty zaczynający się od słów O Fortuna – przejmujący zwrot do losu i szczęścia – zna każdy.
Główną ideą przyświecającą Orffowi w jego twórczości był tzw. teatr totalny, czyli oryginalna synteza muzyki, śpiewu, poezji, tańca oraz gry scenicznej. Wszystkie te elementy odnajdziemy w Carminie Burana. Rytm jako podstawowy i najważniejszy element muzyczny przenika nie tylko partię orkiestry, ale i tekst pełen efektów „perkusyjnych”, skandowania i powtórzeń. Skomponowany w 1937 roku utwór ma postać kantaty scenicznej na głosy solowe, chór i orkiestrę i jest romantyczną stylizacją muzyki średniowiecza. Składa się z trzech części, poprzedzonych prologiem zatytułowanym Fortuna Imperatrix Mundi. Każda z trzech części (Veris laeta facies, In taberna, Cour d’Amours) ma odmienny charakter.
Patrycja Markowska
Hippiska, artystka, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej.
Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne
z hasłem Peace& Love towarzyszą jej od zawsze.
Uwielbia koncertować. Od lat skupia się na tym, by swojej widowni co raz prezentować nową muzykę. Wydała 9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów.
Kochając twórczą pracę – bardzo chętnie gra z innymi artystami. Występowała z takimi twórcami, jak Tanita Tikaram, Leszek Możdżer, Artur Gadowski, Ray Wilson czy najważniejszy artysta w jej życiu – Grzegorz Markowski.
Występuje z zespołem w składzie: Maciej Mąka (gitara, śpiew), Krzysztof Siewruk (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja).
Patrycja ma na swoim koncie liczne nagrody muzyczne, w tym Eska Music Awards dla Artystki Roku (2008) i Złoty Dziób Radia Wawa za Przebój Roku „Świat się pomylił” (2007 rok), Platynowa płyta (2010) dla albumu „Patrycja Markowska”, „Złota płyta” (2013) dla najbardziej rockowego w jej dorobku krążka, tj. „Alter Ego”. Jest laureatką I miejsca podczas KFPP w Opolu w kategorii Konkurs Premier i wielu innych nagród, w tym nagrody dla „najlepszej wokalistki 2018” w plebiscycie „Płyty Rocku Antyradia 2018”.
Andrzej Krzywy – śmiało można powiedzieć, że urodził się, by śpiewać. Ma niesamowitą zdolność do tworzenia wszelkich przebojów. Jest nie tylko wokalistą, ale także kompozytorem, autorem tekstów i prezenterem telewizyjnym. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w zespole DAAB. Najpierw grał na gitarze solowej, potem śpiewał w chórkach, a zakończył jako wokalista i frontman grupy. Po odejściu z DAABu współtworzył zespół De Mono. Ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej, ich utwory zna i śpiewa cała Polska. Za nimi niezliczona ilość koncertów i miliony sprzedanych płyt, wiele nagród i wyróżnień… Któż z Was nie zna takich utworów jak: „Póki na to czas”, „Moje miasto nocą” czy „Zostańmy sami”.
Vito Bambino
Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Vito Bambino. Muzyka, który od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a urodził się w 1988 roku w Katowicach jako Mateusz Dopieralski. W Niemczech znalazł się w wieku dwóch lat, gdy rodzice postanowili poszukać lepszego życia na Zachodzie. Mieszka tam do dziś, choć mówi o sobie nie „Niemiec”, „Polak”, „Ślązak”, lecz „Europejczyk”. I mówi to z dumą.
Mateusz Dopieralski aka Vito Bambino stworzył materiał, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Jeśli dobrze wsłuchamy się w zawarte na płycie piosenki, usłyszymy przeróżne elementy, jakie składają się na to różnorodne stylistycznie dzieło. Jedno z tych odbić zaprowadzi nas aż do czasów „Placu zabaw”, czyli drugiego materiału Bitaminy, czyli producenckiego tria, które wraz z Mateuszem tworzą Piotr Sibiński i Amar Ziembiński. Do spowitych melancholią czasów beztroskich wakacji, pitej hektolitrami lemoniady i ciągłego wrażenia, że wszystko jeszcze przed nami, a lato nigdy się nie kończy. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Zmienia się spojrzenie na życie, priorytety. Zaczyna się dorosłe życie.
Natalia Szroeder
Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów jej twórczej aktywności.
Wydawać by się mogło, ze fakt, iż rewelacyjnie, już jako czterolatka, zaprezentowała się w programie muzycznym „Od przedszkola do Opola”, nie jest istotny, jednak, jak udowodniła później – bez problemu podbijała serca publiczności i widzów dużych telewizyjnych festiwali muzycznych. To spowodowało, ze dostała liczne propozycje udziału w projektach artystycznych, m.in. muzyczno-aktorskich czy muzyczno-tanecznych, w których z sukcesem sobie poradziła.
Talent Natalii dostrzegły tez legendy polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniew Wodecki, Irena Santor czy Jacek Cygan, którzy zapraszali ją do swoich projektów. Scena jest jej żywiołem, co udowodniła, dając dotychczas ponad czterysta koncertów. Już od najmłodszych lat komponowała muzykę i pisała teksty, co z powodzeniem czyni do dziś. W międzyczasie uczęszczała na lekcje gry na skrzypcach.
Dotychczasowa kreacja artystyczna Natalii nasycona była nieustannymi poszukiwaniami swojej ekspresji muzycznej, wynikającej z jej wrażliwości i doświadczeń. Stąd progresywna ewolucja jej twórczości, którą wyraźnie widać w jej ostatnich produkcjach muzycznych. W ostatnim czasie współpracowała m.in. z Janem Młynarskim, Vito Bambino (Bitamina), Quebonafide czy Ralph Kaminski.
W dotychczasowym dorobku artystka ma podwójnie platynowe i platynowe płyty za single pochodzące z albumu „NATinterpretacje”, który pokrył się złotem. Obecnie pracuje nad kolejną płytą, której premiera nastąpi jeszcze w tym roku.
Kacperczyk
Bracia Kacperczyk to niezmiennie samowystarczalny duet – za warstwę liryczną utworów odpowiada Maciek, podczas gdy Paweł zajmuje się ich produkcją i to właśnie fakt, że wspierają się na każdym kroku, czyni owoc ich współpracy wyjątkowym. Na ich drugim krążku znajdziemy gościnne zwrotki Julii Pośnik, Julii Wieniawy, Janusz Walczuka, CatchUpa i Hodaka.
Igor Herbut CHRUST
Igor Herbut, lider grupy LemON. Kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa w zachodniej Polsce, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia – to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości dwudziesiedmioletniego artysty.
Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju, koncertującym bezustannie od ponad pięciu lat. Dzięki swojej niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa, Igorowi udało się osiągnąć komercyjny sukces – swoją niekomercyjną muzyką. Jego warsztat wokalny (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju. Igor został zaproszony do współpracy z takimi artystami jak m.in. Hey i Kasia Nosowska, Kayah, Zakopower, Adam Sztaba, Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz. Najnowsza, czwarta płyta zespołu zatytułowana ,,TU” przypieczętowała wysoką pozycję LemON w branży i jest uznawana za jedno z najciekawszych wydawnictw ubiegłego roku.
Viki GABOR
Witam wszystkich jestem Viki.
Pochodzę z bardzo muzykalnej rodziny. Urodziłam się w Niemczech, kilka lat mieszkałam w Anglii a teraz mieszkam w Polsce.
Chciałabym opowiedzieć, jak zaczęła się moja pasja i zamiłowanie do muzyki. Po raz pierwszy na scenie wystąpiłam w The Voice Kids, to było niesamowite przeżycie i doświadczenie, poznałam tam wielu nowych przyjaciół! Niestety nie wygrałam, ale dotarłam do finału! Mój pierwszy singiel „Time” ma 5 miliony wyświetleń na YouTube, a nie wiem czy wiecie że remiksowany był przez shanguy I Melo.Kids. Moją idolką jest Ariana Grande, słuchałam jej piosenek od najmłodszych lat, jest po prostu niesamowitą artystką, ale uwielbiam też słuchać Jessie G i Shawn Mendes. W 2019 roku wystąpiłam w Sopocie na „TOP Of The TOP Sopot Festival – Young Choice Awards”, było naprawdę świetnie! W październiku miałam również przyjemność występować przed absolutnie genialnymi chłopakami z „Bars and Melody” podczas ich trasy koncertowej po UK. Uwielbiam ich muzykę, i ich osobowość, również w 2019 roku wzięłam udział w Eurowizji Junior. Spotkałam tam wspaniałych ludzi z całej Europy a nawet Australii, moja piosenka „Superhero” tak się spodobała że wygrałam i jestem z tego powodu mega szczęśliwa. ‘Superhero’ ma już 22 milionów wyświetleń na youtube!
2020 zaczyna się dla mnie naprawdę świetnie nagrałam piosenkę z niesamowitą Kayah, ta piosenka nazywa się „Ramie w Ramie” ma prawie 43 milionów wyświetleń na YouTube, co jest super wynikiem. Zostałam nominowana w trzech kategoriach do nagrody Fryderyki, to naprawdę niesamowite, nigdy nie myślałam, że będę mogła zostać nominowana do tak ważnej nagrody!!
4 września 2020 wydałam swoją debiutancką płytę „Getaway (Into My Imagination)” która pokryła już pokryła się złotem.
W listopadzie miałam zaszczyt być ambasadorką JESC 2020 w Warszawie podczas którego zaśpiewałam piosenkę „Move The World” której autorem jest Gromee. Rok 2020 zakończyłam występem podczas „SylwestraMarzeń” w TVP2. W lutym br. wystąpiłam podczas finału Miss nastolatek w telewizji Polsat, wzięłam też udział w programie „To Był Rok” jako gwiazda muzyczna, dodatkowo już wkrótce ukaże się mój nowy singiel i jestem naprawdę podekscytowana, mam nadzieję że wam się spodoba, nie mogę się doczekać !!
Tribute to Zbigniew Namysłowski – gościnnie URSZULA DUDZIAK
Koncert wypełnią inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie “Winobranie”, które po raz pierwszy zaprezentowane były równo 50 lat temu podczas warszawskiego festiwalu Jazz Jamboree’72. Rolę muzycznych gospodarzy tego koncertu, pełnić będą muzycy świetnie znanego i niezwykle lubianego przez publiczność na całym świecie, zespołu Walk Away.
Scenariusz koncertu skonstruowany jest w formie swoistej muzycznej podróży po najważniejszych muzycznych projektach Zbigniewa Namysłowskiego – gatunkach i stylach muzycznych, które dominowały w Jego twórczości na przestrzeni kolejnych dekad artystycznej aktywności. Zupełnie nowa odsłona.., nowe – przygotowane specjalnie na ten koncert – opracowania i artystyczne wizje tych kompozycji, które zaprezentują nam zaproszeni do udziału w koncercie goście, z pewnością pozwolą nam lepiej poznać twórczość Zbigniewa Namysłowskiego, a także okazać jej ponadczasową wartość, która dla muzyków młodego pokolenia może stanowić nieustanną inspirację.
Tu, ze szczególną uwagą wsłuchamy się w występ młodej gwiazdy polskiej sceny jazzowej, Marty Wajdzik, która debiutując dwa lata temu płytą “My Planet”, udowodniła swą ogromną dojrzałość muzyczną. Wielu krytyków upatruje w niej spadkobierczynię artystycznej spuścizny Zbigniewa Namysłowskiego. Podczas koncertu, Marta zaprezentuję nie tylko własne kompozycje, ale też zmierzy się z kompozycjami Mistrza Namysłowskiego, które – jak twierdzi w wielu wywiadach – inspirowały ją niegdyś jako wzorzec klasyki polskiego jazzu.
Koncert, będzie też doskonałą okazją by poznać nieco mniej znaną część twórczości Zbigniewa Namysłowskiego, jaką są piosenki skomponowane do słów min. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Rodzeństwo: Mary Rumi / Jacek Namysłowski – jako bezpośredni spadkobiercy twórczej spuścizny Ich taty – zaprezentują fragmenty wydanego w tym roku projektu płytowego “Depressed Lady”, który odsłania kompozytorską głębię piosenek śpiewanych niegdyś przez Kalinę Jędrusik, Andrzeja Zauchę i Czesława Niemena
Prowadzenie: koncert – ubarwiając anegdotami i faktami z życia Artysty – prowadzić będą: Urszula Dudziak oraz dziennikarz Polskiego Radia Piotr Majewski.
Zaproszeni Soliści-Goście:
Urszula Dudziak (wokalistka wielokrotnie współpracująca z Namysłowskim / niezrównana interpretatorka i propagatorka Jego kompozycji na całym świecie)
Marta Wajdzik (saksofonistka obdarzona niezwykłym talentem i potencjałem – prawdziwe objawienie ostatnich kilku lat, na polskiej scenie jazzowej)
Jacek Namysłowski (syn Zbigniewa Namysłowskiego – jeden z czołowych polskich instrumentalistów grający na puzonie – podstawowym, jeśli chodzi o muzyczne wykształcenie, instrumencie Zbigniewa Namysłowskiego).
Mary Rumi (…a właściwie Maria Rumińska, de domo Namysłowska, córka Zbigniewa Namysłowskiego – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka kompozycji i opracowań muzyki teatralnej, mocno związana ze środowiskiem muzyki etnicznej i folkowej).
Jest nam ogromnie miło poinformować, że w tym roku wracamy do tradycji drugiej sceny – grającej dłużej, więcej i jeszcze bardziej różnorodnie! Znalazła ona swoje nowe miejsce – na Placu Teatralnym, oddając tym samym przestrzeń przy Ratuszu winiarzom, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją mogą teraz opowiadać o przygotowywanych przez siebie wyrobach, a do sprawdzenia tego serdecznie zachęcamy.
Artyści którzy wystąpią na scenie to w dużej mierze muzycy związani z Zieloną Górą. Usłyszymy zespoły, które zwyciężyły w plebiscycie WyGRAJ To! Będzie rockowo, hip hopowo ale również ludowo.
Codziennie o godz. 20.00 na Scenie przy Placu Teatralnym pojawią się znani artyści z kraju ale również zagranicy – w niedzielę 4 września zaplanowaliśmy koncerty muzyków z Ukrainy, na które serdecznie zapraszamy wszystkich Ukraińców przebywających w naszym mieście.
Scena na Placu Teatralnym „grać” będzie od godziny 17.00. W dni weekendowe zaplanowane są również pokazy taneczne, sportowe czy śpiewacze, te od 14.00. W piątek oraz obie soboty wraca Dyskoteka, tym razem Bardzo Dorosłego Człowieka, tak lubiana przez fanów tańców pod chmurką.
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Placu Teatralnym (pdf)
3.09
17.00 PRCTML
„PRCTML, czyli lokalny kolektyw w składzie: some1, michal.ly, no!sy, mlody chlopiec, kzu. Od około trzech lat pod tym szyldem poruszają się w trapowych oraz hyperpopowych klimatach. Poszczególni członkowie mają na swoim koncie sporo singli oraz kilka projektów digitalowych złożonych w płyty.”
18.30 Buras x Mekso
Buras – raper i działacz związany od początku z kulturą hip-hop w Zielonej Górze. Współzałożyciel takich zespołów jak Uptown, Zachodnia Strona, Wbita na Bita, Idyla Vinyla. Przy pomocy swoich niebanalnych tekstów Buras zabiera Cię w muzyczną podróż i zmusza do myślenia. To chwila refleksji nad tym kim jesteśmy, co robimy i co jest dla nas ważne.
20.00 Miętha
Miętha to duet, tworzą go raper Skip i producent AWGS. Artyści znają się pół roku i tyle trwało napisanie i nagranie ich debiutanckiej płyty „Audioportret”. Zespół oferuje świeże, charakterystyczne i organiczne granie, wzbogacone zaskakującymi jak na krótki staż sceniczny możliwościami wokalnymi Skipa. Obaj muzycy dostarczali wspólny, spójny i komplementarny materiał, pretendujący zdaniem Asfaltu do debiutu roku 2019. Przy płycie pomagali: Moo Latte (gościnnie na instrumentach w kilku utworach), oraz ENZU (mix i mastering).
AWGS: „Chcieliśmy razem stworzyć projekt, który wzbogaci obecną glebę muzyczną i zainspiruje ludzi do śmielszych eksperymentów sonicznych. Jest to dźwiękowa transmisja powstała z przyjaźni, długich rozmów w studio, litrów kawy i słoików pełnych ziół”.
4.09
17.00 The Voice Senior
Kwartet „Lepiej późno niż wcale” – zespół tworzą doświadczeni muzycy i wokaliści. Historia zespołu jest dość krótka. Tak o niej pisze Lech Sawicki: Nudząc się w przerwie covidowej poprzedniej zimy wpadłem na pomysł, aby odświeżyć stare wypróbowane kontakty i wspólnie pośpiewać. Podzwoniłem po znajomych – Bożenka i Ola bez dłuższego namysłu chętnie przystąpiły do współpracy, Benek był na miejscu. Wybór takich a nie innych osób był nieprzypadkowy bowiem chodziło o głosy poruszające się w różnych skalach. Po głowie chodził mi kwartet wokalny śpiewający w stylu „The Manhattan Transfer”. I tak Bożenka obsadza sopran, Ola alt, Benek tenor a ja baryton. Na którejś z prób zaproponowałem nazwę „Lepiej Późno Niż Wcale” która została przyjęta. W międzyczasie uzmysłowiliśmy sobie, że wszyscy jesteśmy „pełnoletni” i kwalifikujemy się wiekowo do programu THE VOICE SENIOR, nagraliśmy zatem roboczo pierwsze dwa kawałki i wysłaliśmy zgłoszenie, które ku naszemu zaskoczeniu zostało przyjęte. Tak więc z pośród oszałamiającej liczby prawie tysiąca zgłoszeń zostaliśmy przyjęci do wąskiej ok. 40 osobowej ekipy uczestników programu. Jedno jest pewne – niezależnie od naszej drogi w programie, po jego zakończeniu zamierzamy dalej razem śpiewać.
Skład zespołu:
Aleksandra Matusiak-Kujawska, Bożena Wesołowska, Bernard Łyżwiński, Lech Sawicki
18.30 Medorkestra
MEDORKESTRA – Zespół istnieje od 17 lat. Repertuar zespołu to między innymi klasyczne utwory ukraińskiej, łemkowskiej, bojkowskiej i światowej muzyki współczesnej, które wytrzymały próbę czasu i wciąż cieszą serca fanów ceniących dobrą muzykę.
Skład zespołu: Olieg Pshyk, Marija Stokolias (śpiew), Eugienij Szelest (trąbka), Iwan Gospodarec (perkusja), Iwan Lochmaniuk (gitara basowa), Jurij Melnyk (instrumenty kiawiszowe), Sergij Gurin (gitara)
20.00 The Ukrainian Folk
The Ukrainian Folk to folk-rockowa formacja powstała we Lwowie w 1990 r. Cieszy się popularnością wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej od wielu lat. W 2001 roku zmienił się skład, co pomogło w ożywieniu brzmienia. W tym samym roku artyści wydali płytę pt. „Nie zapominaj”.
Grupa zdobyła mnóstwo fanów. Kolejne wydawnictwo pt. „15 lat minęło” zostało zaprezentowane w 2005 roku z okazji jubileuszu 15-lecia działalności. Dzięki swojej pasji The Ukrainian Folk stał się jednym z najbardziej uznawanych zespołów tworzących ukraiński folk-rock.
Ekipa rozgrzewała publiczność nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. w Rosji, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i na Ukrainie. W 2010 roku grupa nagrała kolejną płytę – „Mriji”. Na jej repertuar składają się ukraińskie piosenki ludowe w autorskiej aranżacji, jak również utwory własne. Skład mogliśmy podziwiać w 10. edycji programu „Must Be The Music”.
5.09
15.30 Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze
Orkiestra Symfoniczna PSM, to zespół złożony z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. W Zielonej Górze. Repertuar zespołu to przeboje muzyki klasycznej, filmowej, a także rockowej. Na codzień orkiestra pracuje pod batutą dwóch dyrygentow, M. Ogarka i Marka Siwki.
17.00 Fajna Ferajna
Fajna Ferajna to kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z Wiechlic, grających muzykę folkową. W poszukiwaniu twórczych inspiracji zespół sięga do polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Fajna Ferajna ma na swoim koncie sukcesy na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym, m. in. dwukrotnie zwycięstwo na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ekologicznej w Legnicy, Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Turystyczną w Żaganiu. Zespół reprezentował kraj na Polsko-Niemieckich Targach Młodzieży JUNG LIVE we Frankfurcie nad Odrą a także brał udział w obchodach 60 rocznicy akcji „Wisła” w Kijowie.
Przygoda z piosenkami Marka Grechuty zaowocowała udziałem w finale „Grechuta Festival” organizowanym w Krakowie.
W październiku 2012 roku Ferajna zdobyła „ZŁOTĄ ŁÓDKĘ” na II Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” w Łodzi. Zespół nagrał również kilka audycji radiowych oraz był gościem TVP w programie „Kawa czy herbata”. Kilkakrotnie młodzi artyści występowali w Niemczech i na Ukrainie. Fajna Ferajna jest również pomysłodawcą i realizatorem wielu projektów społeczno-kulturalnych.
18.30 Day After Day
Łączny staż sceniczny muzyków Day After Day wynosi ponad 100 lat!!! Zatem, w ich dźwiękach można usłyszeć sporo muzycznej dojrzałości oprawionej szczyptą spontanicznej energii jaka (nadal!!) drzemie w członkach zespołu.
Pierwotny skład stworzyli muzycy znani z zespołu Ćeńas Eclectrics – Andrzej Szymerowski, Andrzej Znamirowski, Jarek Gil, do których dołączyli Marcin Przygoński i Mariusz Bednarski. We wrześniu 2012 stanowisko basisty przejął Marek Styk. Rok później zespół wszedł do studia, a w grudniu 2013 ukazała się płyta demo „Down The Road”, zawierająca 5 autorskich kompozycji i utwór Jimiego Hendrixa „Manic Depression”. W kolejnych latach zespół prezentował się na licznych festiwalach bluesowych i rockowych. We wrześniu 2017 roku zespół opuścił Andrzej Szymerowski a jego miejsce za bębnami przejął Piotr Walorski, niezwykle doświadczony muzyk scen bluesowych.
W roku 2019 zespół zawiesił swoją działalność, jednak siła wspólnego grania blues-rocka była tak wielka, że muzycy wrócili na scenę w roku 2021 koncertem na festiwalu FOSA BLUES w Świebodzinie, gdzie za perkusją ponownie zasiadł Andrzej Szymerowski. Zespół został niezwykle gorąco przyjęty przez zgromadzoną festiwalową publiczność, co dodało im dalszej energii do wspólnego grania. Pod koniec roku 2021, stery bassmana zespołu przejął Michał Nienadowski, niezwykle utalentowany muzyk młodego pokolenia. W tym składzie zespół szybko wspiął się ponownie na muzyczne wyżyny grając zarówno standardy blues-rockowe, ale przede wszystkim – własne kompozycje. Day After Day koncertował na wielu scenach w zachodniej Polsce, m.in. w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Poznaniu, Świebodzinie, Łęknicy, Żarach, Gubinie w ramach Dni Województwa Lubuskiego, Winobrania, Bachanaliów, Gitarowego Mostu, oraz w klubach: Piwnica Artystyczna Kawon, 4 Róże dla Lucienne, Alligator, Harlem Club, Piekarnia Cichej Kobiety. Dwukrotnie prezentował się na scenach Winobrania, w roku 2011 oraz 2014. Repertuar Day After Day stanowią przede wszystkim autorskie kompozycje oraz covery takich wykonawców jak Allman Brothers Band, Stevie Ray Vaughan, Robben Ford, Lynyrd Skynyrd.
20.00 Meek Oh Why?
Autor tekstów, wokalista i trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne, pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej. Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku minialbumem „Księżniczka i buc”, który ukazał się nakładem kultowego wydawnictwa Asfalt Records. W 2016 roku wytwórnia wydała kolejny album Meek, Oh Why? „Miło było poznać”. „Rękopisy nie płoną” (EP, 2017 rok) oraz „Płyta rodzaju” (self- publishing, 2018 rok) to kolejne wydania artysty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Prawdziwym przełomem dla zespołu okazał się wydany w 2019 roku album „Zachód” (wyd. Asfalt Records), na którym gościnnie w tytułowym utworze wystąpiła Sarsa oraz trio Hyper Son. W warstwie muzycznej obecne są zarówno dobrze znane słuchaczom synthowe brzmienia, jak i elementy hip-hopu przeplatane jazzowymi improwizacjami, które tworzą spójną i energetyczną całość. 11 marca 2022 roku artysta odsłania przed publicznością czwarty studyjny album zatytułowany “Offline”.
6.09
17.00 Chuda Wiedźma
Chuda Wiedźma – autorka tekstów, kompozycji, aranżacji oraz wizualizacji. Na scenie łączy muzykę elektroniczną z elementami performance’u. Pseudonim artystyczny został wzięty z tytułu jednej z jej piosenek. Klimat jaki wyłania się z jej muzyczno-lirycznych opowieści jest melancholijny, poetycki, ale zarazem ironiczny i prowokacyjny. Bawi się słowem, a muzycznie lawiruję pomiędzy szeptem, a erupcją wulkanu. Towarzyszy jej Jadwiga Macewicz, jako drugi głos.
18.30 Rademenez
Rademenez Band to pięcioosobowy zespół, którego inicjatorem był Rademenez. Wydając swój debiutancki album postanowił zagrać go premierowo z muzykami na żywo.
Rademenez Band tworzą: Przemysław Kińczyk (gitara), Witold Domański (perkusja), Eryk Nowak (instrumenty klawiszowe), Marek Styk (gitara basowa), Rademenez ( frontman) + występująca gościnnie Jadwiga Macewicz (wokalistka).
Wspólnie zagrali kilkanaście koncertów, a ich repertuar bazuje na muzyce rap. Rockowe brzmienie oraz rapowe flow Rademeneza to idealne połączenie, które mocno wpada w ucho. Podczas koncertu zespół gra utwory z „Płyty Dziewięć Żyć Siedem Życzeń”, nowe single z zbliżającego się drugiego albumu Rademeneza oraz freestyle’owe improwizacje.
20.00 Farben Lehre
Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE powstała we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu na bogatą dyskografię kapeli składa się 14 płyt studyjnych, 6 DVD oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, Toy Dolls, U.K.Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl. Od 2004 roku FARBEN LEHRE był pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku – po kilku latach przerwy – ponownie powróciła na polską mapę koncertową. Żywiołowe koncerty zawsze grane „na 100%”, to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od blisko dwudziestu lat zespół gra blisko sto koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami. W 2021 roku zespół świętuje swoje 35 urodziny i tej okazji na wiosnę ukazały się takie wydawnictwa jak: CD „Pieśni XX wieku”, winyl+dvd „Akustycznie” oraz winyl+cd-split „Farben Lehre & Sexbomba”, a jesienią pojawi się dwupłytowy album „Friends For Friends”, na którym 35 zaprzyjaźnionych zespołów wykona własne wersje kawałków FARBEN LEHRE. W koncertowej setliście pojawiają się liczne jubileuszowe niespodzianki, zatem można śmiało powiedzieć, że kwartet z Mazowsza absolutnie nie zwalnia tempa!
Muzyka FARBEN LEHRE jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem. Najważniejsze utwory to „Ali-Baba”, „Anioły i demony”, „Dobranoc”, „Ferajna”, „Handel”, „Helikoptery”, „Judasz”, „Matura”, „Nierealne ogniska”, „Przebudzenie”, „Spodnie z GS-u”, „Stacja Wolność” czy „Terrorystan”.
FARBEN LEHRE (skład):
Wojtek Wojda – wokal, teksty
Konrad Wojda – gitara, wokal
Filip Grodzicki – gitara basowa
Gerard Klawe – perkusja
7.09
17.00 Jackie Kozz Rock Band
Zespół powstał 5-6 lat temu. Jest to projekt gubińsko-zielonogórski oraz ukraiński (poprzez współpracę z perkusistą z Ukrainy).
Na koncie ma wiele lokalnych koncertów również podczas Winobrania.
W 2018 zarejestrowali i wydali własnym sumptem 7 utworową minipłytę o tytule –„Krótki zapis emocji…”
18.30 Atawizm
ATAWIZM powstał w Zielonej Górze w listopadzie 2019 roku. W twórczości zespołu słychać inspirację różnymi gatunkami muzycznymi. Muzycy ATAWIZMU łączą elementy rocka progresywnego, piosenki literackiej i muzyki klasycznej. Stawiają na autorską twórczość opartą o teksty Zosi Ścigaj i muzykę Zosi oraz Zespołu, jednak lubią nawiązywać również do utworów innych wykonawców. Sekcja rytmiczna, którą tworzą Lech Popławski (gitara basowa) i Mateusz Kamiński (perkusja) współgra z brzmieniem skrzypiec Weroniki Lenart i wokalem oraz gitarą Zosi Ścigaj. Od początku istnienia, ATAWIZM wspiera swymi koncertami WOŚP i akcje charytatywne. Zespół zagra autorski materiał, jednak pojawią się również dwie lub trzy znane niespodzianki innych autorów.
20.00 Linia Nocna
Linia Nocna to duet istniejący od 2017 roku. W tym czasie zespól wydał 2 albumy studyjne: nominowany do Fryderyków debiutancki „Znikam na chwilę” oraz w limitowanym i ekskluzywnym nakładzie „Szepty i dropy”. Zagrał także na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce m.in.: Opener Festival, Kraków Music Live Festival, Męskie Granie, Salt Wave Festiwal, Edison Festival, Co jest grane, a także kilkadziesiąt autorskich koncertów w duecie i w powiększonym składzie instrumentalnym.
2022 rok zespół rozpoczyna mocnym otwarciem muzycznym- premierą singla „Ballada do płakania w aucie, który jako krótki fragment, stał się najpierw bardzo popularny w serwisie Tiktok.
Duet Linia Nocna tworzą:
Monika Mimi Wydrzyńska- wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i trenerka wokalna. Czterokrotnie nominowana za swoją pracę autorską do Fryderyków. Współpracuje m.in. z Roksaną Węgiel, Alicją Szemplińską, Lanberry, Sound’n’Grace, Marcinem Sójką.
Mikołaj Trybulec- producent, kompozytor, multiinstrumentalista. Producent wielu utworów „eurowizyjnych” dla takich krajów jak Czechy, Hiszpania, Austria. Współpracuje z wieloma Artystami w kraju (Smolasty, Qry, Viki Gabor) i za granicą (Oliver Heldens, Laidback Lucke, Duncan Laurence). Od 2021 tworzy z sukcesem autorski projekt pod pseudonimem Tribbs.
8.09
17.00 Concussion
Zespół Concussion składa się z 4 osób w wieku 13-16 lat.
Wokal – Kiara Harasimiuk
Gitara – Jędrzej Balcerek
Bas – Oliwer Juszczak
Perkusja – Aleksander Kwietniowski
W pełnym składzie grają od kwietnia tego roku. Na razie nie mają własnego repertuaru i grają covery – głównie rockowe ale często sięgają też np. po metal czy funk. Są uczniami szkoły muzycznej Yamaha. Spotykają się w salce, którą mają w garażu domu w Wilkanowie.
18.30 Roadhouse
Roadhouse to młode lubuskie trio, które przeniesie nas do lat świetności rocka, poprzez swoje pełne energii, klimatyczne, vintage’owe rockandrollowe show, składające się zarówno z autorskich kawałków, jak i coverów klasyki rocka oraz improwizacji. Zespół powstał w 2018 roku, a jego skład przechodził różne zmiany, w wyniku czego z pierwotnego składu został tylko założyciel, gitarzysta i wokalista Szymon Jurkowski, a skład uzupełniają perkusista Tomek Wójtowicz oraz basista Hubert Mazurek. Muzykę Roadhouse wyraźnie cechują inspiracje takimi zespołami jak Led Zeppelin, The Beatles, KISS, AC/DC, Aerosmith, The Rolling Stones, Cream, etc.
20.00 Rubens
Rubens funkcjonuje od lat w branży muzycznej jako uznany gitarzysta i songwriter. Na co dzień zasila zespół Darii Zawiałow jako gitarzysta. Jest współtwórcą wielu polskich hitów, między innymi „Złoto” Mroza. W latach 2020-2021 był częścią „Męskie Granie Orkiestra” i występował na trasie Męskie Granie. Podczas pandemii, kiedy wstrzymano koncerty, zaszył się w domu i zaczął tworzyć piosenki na własne konto.
Stworzył materiał niebanalny, alternatywny z naleciałościami Arctic Monkeys,Tame Impala czy ukochanego Radiohead. 8 kwietnia ukazała się debiutancka EPka „ Wynoszę się „ a promujący ją singiel Wszystko OK podbił listy przebojów.
Rubens do self-made man z krwi i kości. Wszystkie piosenki, które znalazły się na mini-albumie zostały napisane, skomponowane i wyprodukowanego przez niego samego.
9.09
17.00 The Epilogue
The Epilogue powstało w swojej pierwszej formie w roku 2020. W obecnym składzie zespół występuje od 2021.
The Epilogue – młody, jazz-rockowy zespół z Zielonej Góry. Tworzą go trzy różne charaktery, lecz łączy jedna wspólna pasja – muzyka. Działają w naszym województwie, choć grają dużo również w innych częściach Polski – Pomorzu czy Wielkopolsce. Współpracują z licznymi muzykami i prowadzą owocną współpracę z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, zostając np. laureatami jego młodzieżowego festiwalu piosenki. Razem tworzą silny skład, który stale poszukuje w nowych gatunkach.
Kuba Kolanko – instrumenty klawiszowe, wokal
Aleksander Bohatkiewicz – gitara basowa
Dariusz Ratkowski – perkusja
18.30 Gra Sów
Zespół GRA SÓW to zespół poznański. Tworzy muzykę określaną jako rock alternatywny / pop-rock. Teksty ich piosenek są zawsze w języku polskim. Autorem wszystkich tekstów oraz muzyki jest Kamil Meler. Grupę tworzą:
Kamil Meler (wokal oraz gitary)
Marta Wołczecka (gitara elektryczna)
Tomasz Dopierała (gitara basowa)
Max Wolff (perkusja)
Zespół powstał w 2017 roku, ale mamy już na swoim koncie sukcesy:
– zostali jedynym zespołem laureatem na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej im. Jacka Kaczmarskiego w Poznaniu (2018)
– zajęli pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu dla Młodych Zespołów „GettingOut” w Gorzowie Wlkp (2018). Nagroda pieniężna z tego festiwalu pozwoliła im na nagranie pierwszej płyty długogrającej.
– w roku 2020 w ramach szczecińskiego przeglądu dla młodych zespołów „Garaże” zaliczono ich do 4 najlepszych nowych zespołów w Polsce (na 96 zespołów zgłoszonych)
– w roku 2021 w ramach projektu „Szczęśliwa 13” organizowanym przez miasto Poznań zaliczono ich do 13 najlepszych zespołów muzycznych z Poznania (na 262 zgłoszonych zespołów). Owocem tego projektu będzie płyta wydana przez wytwórnię Kayax, na którym właśnie znajdzie się ich piosenka.
20.00 Kora Tribute
Projekt „Kora Tribute” został zainicjowany przez Teatr Muzyczny „The Droshkoov Theathre” w Zielonej Górze, jako produkcja własna teatru. Jednak spektakularny sukces i duże zainteresowanie publiczności sprawiło, że artyści współtworzący tenże projekt postanowili powtórzyć koncert poza murami TDT i zaprezentować się szerszej publiczności. „Kora Tribute” jest złożeniem hołdu legendzie polskiego rocka, wspaniałej, charyzmatycznej artystce, jaką była Olga Sipowicz (wcześniej Ostrowska i Jackowska ). W trakcie 70 minutowego show, muzycy zaprezentują największe przeboje, z których zasłynął zespół MAANAM w latach 1976-2008. W rolę Kory wcieli się zielonogórska wokalistka Kasia Pusowska, a towarzyszyc jej będą znakomici muzycy, połowicznie członkowie zespołu „Cadillac”, jak Zenon Chodorowski ( gitara ) i Marek Kieloch (perkusja), a także Janusz Lewandowski ( gitara basowa ) i Szymon Rauchut (gitara).
10.09
16.30 Lubuskie Konfrontacje Artystyczne
Lubuskie Konfrontacje Artystyczne to cykl wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej województwa lubuskiego, realizujących swoje twórcze zainteresowania w następujących dziedzinach sztuki: recytacja, teatr, taniec, piosenka, fotografia, film, muzyka oraz plastyka.
LKA organizowane są przez 34 ośrodki kultury z województwa lubuskiego, przynależące do Zrzeszenia Lubuskich Instytucji Kultury.
Laureaci tegorocznych finałów wojewódzkich Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w dziedzinach takich jak: Taniec, Piosenka oraz Recytacja zaprezentują się na winobraniowej scenie.
20.00 Zalia
Zalia, czyli Julia Zarzecka, 21-letnia wokalistka i kompozytorka. Kolorowa i wyrazista postać z mocnym soulowym głosem. W jej piosenkach słychać wyraźne wpływy indie popu oraz jazzu, a w jej głośnikach często rozbrzmiewa Jorja Smith, beene czy beabadoobee. Julia najwięcej inspiracji czerpie z dużych miast, ich społeczności i różnorodności. Wchodząc do jej świata znalazłbyś się w londyńskim klubie jazzowym w stylu Wesa Andersona na wieczornym jam session pełnym artystów.
Julia od zawsze łączy swoje życie z muzyką. Jako mała dziewczynka sama poprosiła mamę o zapisanie do szkoły muzycznej, a aktualnie kończy Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie oraz studiuje Vocal performance and Songwriting na BIMM institute w Londynie. Po drodze brała udział w wielu projektach muzycznych m. in. Liczne warsztaty jazzowe, programy telewizyjne czy własny zespół muzyczny.
Od 2020 roku zaczęła sama wydawać swoją muzykę, a drugi wypuszczony przez nią singiel „sierpień” trafił na playlistę najczęściej udostępnianych utworów w Polsce „Viral 50 – Polska Spotify”. Od tamtej pary każda kolejna wydana piosenka cieszy się dużą popularnością i odbiorem wśród słuchaczy. W 2021 roku Zalia jako jedna z 6 artystów w Polsce została wyróżniona w programie RADAR Polska dla wschodzących lokalnych artystów Spotify. Nowo wydany singiel „bezsensownie” złapał ogromny rozpęd trafiając m. in. trzy razy na pierwsze miejsce poplisty RMF FM oraz osiągając 9 miejsce wśród najczęściej granych piosenek w Polsce wg AirPlay – ZPAV.
Ubiegłoroczna muzyczna nowość przy Zielonogórskiej Palmiarni wyjątkowo spodobała się mieszkańcom. Wizytówka miasta, jaką bez wątpienia są Winne Wzgórza otrzymała wyjątkową muzyczną oprawę. Dzięki instalacji świetlnej, miejsce to widoczne jest w całej Zielonej Górze, zachęcającym tym samym do odwiedzin.
Podobnie jak w ubiegłym roku, na Scenie Winne Wzgórza, usłyszymy przede wszystkim lokalnych DJ-ów. Codziennie od godz. 18.00 Befor Sunset zagra dla nas DJ Hannah. O 20.00 natomiast muzyczne stery przejmą inni zaproszeni DJ. Mamy jednak również pewną niespodziankę. Dzięki Waszym pozytywnym opiniom na temat wydarzeń w tym miejscu zapraszamy na dwa wydarzenia specjalne podczas tegorocznego Winobrania. Będą to koncert zespołu Niemoc – 3 września oraz koncert BASS ASTRAL – 9 września. Koncerty rozpoczną się o godzinie 21.00.
Zielonogórska Palmiarnia zaprasza również serdecznie do korzystania ze specjalnie przygotowanego dla uczestników tych wydarzeń, punktu gastronomicznego.
Partnerem Sceny na Winnych Wzgórzach jest Toyota Zielona Góra.
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Winnych Wzgórzach (pdf)
Niemoc – „Notoryczni debiutanci” – mówią sami o sobie z ironią, bo choć trio Niemoc istnieje już 8 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80-tych i 90-tych. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory to ich znak rozpoznawczy, o czym najlepiej przekonać się na koncertach. Niemoc wystąpiła m.in. na Openerze, węgierskim Sziget, OFF Festivalu, Nowej Muzyce, Spring Breaku, Męskim Graniu oraz supportowała m.in. M83 i Kamp!. W sieci można znaleźć ich sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. Pod koniec zeszłego roku wydali płytę „Kilka Najlepszych Dni w Życiu”, na którą zaprosili wspaniałych gości: Kachę (Coals), Joannę Longić (Tęskno), Misię Furtak, Michała Wiraszko (Muchy) i Próżnię.
Bass Astral – Jakub Tracz, producent muzyki elektronicznej, artysta związany z Krakowem.
Muzyczną karierę rozpoczął w 2010 oku jako basista w rockowych zespołach Clock Machine i Cinemon, z którymi nagrał 5 płyt. W 2015 roku przyjął pseudonim Bass Astral i utworzył duet Bass Astral x Igo, dzięki któremu dał się poznać szerokiej publiczności oraz został doceniony w środowisku muzycznym. Zespół wydał 3 płyty, zagrał koncerty dla tysięcy fanów oraz na znaczących polskich festiwalach. Dwa pierwsze krążki zespołu ‚Discobolus’ i ‚Orell’ uzyskały status złotej płyty. W październiku 2021 duet oficjalnie zakończył działalność a Bass Astral w pełni oddał się solowej twórczości. W kwietniu 2022 ukazał się jego debiutancki album ‚Techno do miłości’ nakładem Mystic Production. Aktualnie pracuje nad kolejnym wydawnictwem ‚Muzyka Taneczna’ oraz pobiera nauki w nurcie klasycznej edukacji muzycznej. Wśród swoich ulubionych twórców wymienia takich artystów jak Nicolas Jaar, Avicii, Flume, Nils Frahm czy John Frusciante.
Bass Astral o ‚Techno do miłości’:
„Wsłuchaj się w zupełnie nowy rozdział muzycznych historii, które od blisko 7 lat opowiadam polskim słuchaczom.
Kompozycje układane aby poruszać emocje, sprawiać radość i ożywiać wyobraźnię.
Romantyczne i mocno basowe beaty łączę coraz częściej z brzmieniem klasycznego pianina.
Szukam muzyki przyjemnej dla zmysłów, a jednocześnie zaskakującej i nieprzewidywalnej.
Tworzę piosenki do tańczenia, lubię melodie i refreny, które zapadają w pamięć.
Przy pracy nad tym albumem zaprosiłem do współpracy bliskich mi muzyków, z różnych stron świata i gatunków, aby wydobyć te najlepsze. Gram nieprzerwanie od 14 roku życia i jest to z pewnością miłość.”
WINOBRANIE 2022
Strona główna » Festiwale » Winobranie » 2022
Program
Hej Winobranie – Dni Miasta Zielona Góra czas rozpocząć!
Winobranie to święto nas wszystkich! Święto podczas którego sięgniemy do historycznych i winiarskich tradycji naszego miasta, również dlatego, że jest to oficjalne rozpoczęcie obchodów 800 – lecia powstania miasta i 700 – lecia nadania mu praw miejskich. Oprócz znanych już wszystkim atrakcji, w ofercie Winobrania pojawi się kilka nowości.
W tym roku podczas Dni Zielonej Góry oprócz WinoBusów oraz Miasteczka Winiarskiego, w którym skosztować będziemy mogli wyrobów 37 winnic, dzięki współpracy z Fundacją Tłocznia, będzie można zwiedzić również historyczne piwnice winiarskie znajdujących się w okolicach centrum miasta. Fundacja przygotowała również cykl spacerów winiarskich oraz degustacji i spotkań z sommelierami i winiarzami.
Nie zabraknie oczywiście dużej dawki wspaniałej muzyki. Jak co roku stawiamy na różnorodność – od muzyki klasycznej, pop, mocną, alternatywną muzykę dla młodzieży, po projekty jazzowe. Na winobraniowej mapie miasta, odnajdziemy aż 3 sceny – na Placu Powstańców Wielkopolskich, na Placu Teatralnym oraz na Winnych Wzgórzach przy Zielonogórskiej Palmiarni, gdzie swoja przestrzeń już rok temu odnaleźli DJ oraz artyści prezentujący muzykę elektroniczną. W tym roku przygotowaliśmy tam również dodatkowe atrakcje.
Lunaparak, Jarmark, Winobraniowe Breakowisko, które wraca do podwórka przy ul. Żeromskiego, czy animacje dla dzieci w Ogrodzie Botanicznym to już stałe elementy Dni Miasta. Jednak jednym – chyba najbardziej oczekiwanym stałym elementem Winobrania jest powracający na zielonogórskie ulice, po dwóch latach nieobecności Korowód! Ten przejdzie al. Konstytucji 3. Maja 10 września. Start o godz. 12.00.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Winobrania poniżej.
Pobierz: Program Dni Zielonej Góry WINOBRANIE 2022 (pdf)
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Placu Teatralnym (pdf)
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Winnych Wzgórzach (pdf)
Plac Powstańców Wielkopolskich - artyści
Scena na Placu Powstańców Wielkopolskich to już tradycja. Co roku gościmy na niej gwiazdy muzycznej sceny. Nie inaczej będzie również w tym roku.
O wyborze tegorocznych artystów w dużej mierze zdecydowali sami mieszkańcy, biorący udział w plebiscycie, podczas którego proponowali zespoły, które chcieliby usłyszeć podczas Dni Miasta. To dzięki nim udało nam się stworzyć różnorodny program, skierowany do wielu grup odbiorców – od seniorów po młodzież, a nawet dzieci. Podczas ośmiu dni koncertów usłyszymy wiele znakomitych głosów oraz hitów wybrzmiewających we wszystkich radiostacjach. Będą to między innymi: Vito Bambino, Patrycja Markowska z gościnnym udziałem Andrzeja Krzywego, Natalia Szreoder czy Igor Herbut.
Jak co roku, muzyczne Winobranie rozpocznie Filharmonia Zielonogórska. Z okazji rozpoczęcia obchodów 800 – lecia powstania Miasta i 700-lecia nadania praw miejskich, postanowiliśmy również w wyjątkowy sposób uczcić jego zakończenie. 10 września na Scenie Placu Powstańców Wielkopolskich wystąpi Zielonogórzanka, Honorowy Obywatel Zielonej Góry Urszula Dudziak i światowej sławy polscy muzycy jazzowi w projekcie „Tribute to Zbigniew Namysłowski”. W programie koncertu znajdą się utwory z płyty Namysłowskiego o tytule „Winobranie”. Z okazji wizyty Urszuli Dudziak w Zielonej Górze, przygotowano również dodatkową niespodziankę, którą już niebawem będziemy mogli podziwiać.
Filharmonia Zielonogórska
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Rafał Kłoczko (dyrygent), Jarosław Wolanin (przygotowanie chóru), Joanna Moskowicz (sopran), Mateusz Sławecki (kontratenor), Tomasz Rak (baryton)
Carmina Burana to nazwa XIII-wiecznego zbioru pieśni, który został odnaleziony w 1803 roku w opactwie Benedyktynów w bawarskiej miejscowości Benediktbeuern. Znalezisko zostało przekazane do Bayerische Staatsbibliothek w Monachium i to właśnie tam natknął się na manuskrypt urodzonego w tym mieście kompozytor Carl Orff . Teksty na tyle go zaintrygowały i zafascynowały, że postanowił napisać do nich muzykę. W ten sposób powstało wielkie wokalno-instrumentalne dzieło noszące tytuł jak sam zbiór. Do dziś utwór jest chętnie i często wykonywany, jak i nagrywany, a początkowy fragment kantaty zaczynający się od słów O Fortuna – przejmujący zwrot do losu i szczęścia – zna każdy.
Główną ideą przyświecającą Orffowi w jego twórczości był tzw. teatr totalny, czyli oryginalna synteza muzyki, śpiewu, poezji, tańca oraz gry scenicznej. Wszystkie te elementy odnajdziemy w Carminie Burana. Rytm jako podstawowy i najważniejszy element muzyczny przenika nie tylko partię orkiestry, ale i tekst pełen efektów „perkusyjnych”, skandowania i powtórzeń. Skomponowany w 1937 roku utwór ma postać kantaty scenicznej na głosy solowe, chór i orkiestrę i jest romantyczną stylizacją muzyki średniowiecza. Składa się z trzech części, poprzedzonych prologiem zatytułowanym Fortuna Imperatrix Mundi. Każda z trzech części (Veris laeta facies, In taberna, Cour d’Amours) ma odmienny charakter.
Patrycja Markowska
Hippiska, artystka, jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiej sceny muzycznej.
Barwa głosu, magnetyzująca osobowość i umiłowanie wolności od lat spotykają się z ogromną sympatią fanów, sprawiając, że kolejne utwory Patrycji królują na listach przebojów. Muzyka i życie zgodne
z hasłem Peace& Love towarzyszą jej od zawsze.
Uwielbia koncertować. Od lat skupia się na tym, by swojej widowni co raz prezentować nową muzykę. Wydała 9 studyjnych albumów, 2 koncertowe oraz 50 singli, z których wiele na długi czas podbiło szczyty list przebojów.
Kochając twórczą pracę – bardzo chętnie gra z innymi artystami. Występowała z takimi twórcami, jak Tanita Tikaram, Leszek Możdżer, Artur Gadowski, Ray Wilson czy najważniejszy artysta w jej życiu – Grzegorz Markowski.
Występuje z zespołem w składzie: Maciej Mąka (gitara, śpiew), Krzysztof Siewruk (gitara, śpiew), Marcin Koczot (śpiew, instrumenty klawiszowe i perkusyjne), Adrian Szczotka (gitara basowa) oraz Radosław Owczarz (perkusja).
Patrycja ma na swoim koncie liczne nagrody muzyczne, w tym Eska Music Awards dla Artystki Roku (2008) i Złoty Dziób Radia Wawa za Przebój Roku „Świat się pomylił” (2007 rok), Platynowa płyta (2010) dla albumu „Patrycja Markowska”, „Złota płyta” (2013) dla najbardziej rockowego w jej dorobku krążka, tj. „Alter Ego”. Jest laureatką I miejsca podczas KFPP w Opolu w kategorii Konkurs Premier i wielu innych nagród, w tym nagrody dla „najlepszej wokalistki 2018” w plebiscycie „Płyty Rocku Antyradia 2018”.
Andrzej Krzywy – śmiało można powiedzieć, że urodził się, by śpiewać. Ma niesamowitą zdolność do tworzenia wszelkich przebojów. Jest nie tylko wokalistą, ale także kompozytorem, autorem tekstów i prezenterem telewizyjnym. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w zespole DAAB. Najpierw grał na gitarze solowej, potem śpiewał w chórkach, a zakończył jako wokalista i frontman grupy. Po odejściu z DAABu współtworzył zespół De Mono. Ponad 35 lat na polskiej scenie muzycznej, ich utwory zna i śpiewa cała Polska. Za nimi niezliczona ilość koncertów i miliony sprzedanych płyt, wiele nagród i wyróżnień… Któż z Was nie zna takich utworów jak: „Póki na to czas”, „Moje miasto nocą” czy „Zostańmy sami”.
Vito Bambino
Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Vito Bambino. Muzyka, który od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a urodził się w 1988 roku w Katowicach jako Mateusz Dopieralski. W Niemczech znalazł się w wieku dwóch lat, gdy rodzice postanowili poszukać lepszego życia na Zachodzie. Mieszka tam do dziś, choć mówi o sobie nie „Niemiec”, „Polak”, „Ślązak”, lecz „Europejczyk”. I mówi to z dumą.
Mateusz Dopieralski aka Vito Bambino stworzył materiał, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Jeśli dobrze wsłuchamy się w zawarte na płycie piosenki, usłyszymy przeróżne elementy, jakie składają się na to różnorodne stylistycznie dzieło. Jedno z tych odbić zaprowadzi nas aż do czasów „Placu zabaw”, czyli drugiego materiału Bitaminy, czyli producenckiego tria, które wraz z Mateuszem tworzą Piotr Sibiński i Amar Ziembiński. Do spowitych melancholią czasów beztroskich wakacji, pitej hektolitrami lemoniady i ciągłego wrażenia, że wszystko jeszcze przed nami, a lato nigdy się nie kończy. Czas jednak biegnie nieubłaganie. Zmienia się spojrzenie na życie, priorytety. Zaczyna się dorosłe życie.
Natalia Szroeder
Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna, droga artystyczna, pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów jej twórczej aktywności.
Wydawać by się mogło, ze fakt, iż rewelacyjnie, już jako czterolatka, zaprezentowała się w programie muzycznym „Od przedszkola do Opola”, nie jest istotny, jednak, jak udowodniła później – bez problemu podbijała serca publiczności i widzów dużych telewizyjnych festiwali muzycznych. To spowodowało, ze dostała liczne propozycje udziału w projektach artystycznych, m.in. muzyczno-aktorskich czy muzyczno-tanecznych, w których z sukcesem sobie poradziła.
Talent Natalii dostrzegły tez legendy polskiej sceny muzycznej, m.in. Zbigniew Wodecki, Irena Santor czy Jacek Cygan, którzy zapraszali ją do swoich projektów. Scena jest jej żywiołem, co udowodniła, dając dotychczas ponad czterysta koncertów. Już od najmłodszych lat komponowała muzykę i pisała teksty, co z powodzeniem czyni do dziś. W międzyczasie uczęszczała na lekcje gry na skrzypcach.
Dotychczasowa kreacja artystyczna Natalii nasycona była nieustannymi poszukiwaniami swojej ekspresji muzycznej, wynikającej z jej wrażliwości i doświadczeń. Stąd progresywna ewolucja jej twórczości, którą wyraźnie widać w jej ostatnich produkcjach muzycznych. W ostatnim czasie współpracowała m.in. z Janem Młynarskim, Vito Bambino (Bitamina), Quebonafide czy Ralph Kaminski.
W dotychczasowym dorobku artystka ma podwójnie platynowe i platynowe płyty za single pochodzące z albumu „NATinterpretacje”, który pokrył się złotem. Obecnie pracuje nad kolejną płytą, której premiera nastąpi jeszcze w tym roku.
Kacperczyk
Bracia Kacperczyk to niezmiennie samowystarczalny duet – za warstwę liryczną utworów odpowiada Maciek, podczas gdy Paweł zajmuje się ich produkcją i to właśnie fakt, że wspierają się na każdym kroku, czyni owoc ich współpracy wyjątkowym. Na ich drugim krążku znajdziemy gościnne zwrotki Julii Pośnik, Julii Wieniawy, Janusz Walczuka, CatchUpa i Hodaka.
Igor Herbut CHRUST
Igor Herbut, lider grupy LemON. Kompozytor, wokalista, autor tekstów, producent wszystkich czterech albumów zespołu. Ma na koncie wiele nagród, złotych i platynowych płyt, a także trzy nominacje do Fryderyka. Pochodzi z Przemkowa w zachodniej Polsce, ale jego korzenie sięgają Beskidu Niskiego, skąd wywodzi się jego rodzina. Łemkowskie tradycje, w których został wychowany do tej pory silnie odciskają się w muzyce którą tworzy. Wschodnie harmonie, zaśpiewy, góralska charyzma i ciężka do ukrycia nostalgia – to elementy, wobec których nie sposób przejść obojętnie w twórczości dwudziesiedmioletniego artysty.
Grupa LemON, którą stworzył w 2012 roku, jest w tej chwili jednym z najpopularniejszych zespołów w kraju, koncertującym bezustannie od ponad pięciu lat. Dzięki swojej niespożytej energii i wyjątkowej emocjonalności, którą potrafi przekuć na dźwięki i słowa, Igorowi udało się osiągnąć komercyjny sukces – swoją niekomercyjną muzyką. Jego warsztat wokalny (będący wypadkową łemkowskich tradycji, studiów jazzowych na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz własnych poszukiwań) i niespotykaną barwę głosu docenili nie tylko słuchacze, ale i największe muzyczne autorytety w kraju. Igor został zaproszony do współpracy z takimi artystami jak m.in. Hey i Kasia Nosowska, Kayah, Zakopower, Adam Sztaba, Agnieszka Chylińska, Jan Borysewicz. Najnowsza, czwarta płyta zespołu zatytułowana ,,TU” przypieczętowała wysoką pozycję LemON w branży i jest uznawana za jedno z najciekawszych wydawnictw ubiegłego roku.
Viki GABOR
Witam wszystkich jestem Viki.
Pochodzę z bardzo muzykalnej rodziny. Urodziłam się w Niemczech, kilka lat mieszkałam w Anglii a teraz mieszkam w Polsce.
Chciałabym opowiedzieć, jak zaczęła się moja pasja i zamiłowanie do muzyki. Po raz pierwszy na scenie wystąpiłam w The Voice Kids, to było niesamowite przeżycie i doświadczenie, poznałam tam wielu nowych przyjaciół! Niestety nie wygrałam, ale dotarłam do finału! Mój pierwszy singiel „Time” ma 5 miliony wyświetleń na YouTube, a nie wiem czy wiecie że remiksowany był przez shanguy I Melo.Kids. Moją idolką jest Ariana Grande, słuchałam jej piosenek od najmłodszych lat, jest po prostu niesamowitą artystką, ale uwielbiam też słuchać Jessie G i Shawn Mendes. W 2019 roku wystąpiłam w Sopocie na „TOP Of The TOP Sopot Festival – Young Choice Awards”, było naprawdę świetnie! W październiku miałam również przyjemność występować przed absolutnie genialnymi chłopakami z „Bars and Melody” podczas ich trasy koncertowej po UK. Uwielbiam ich muzykę, i ich osobowość, również w 2019 roku wzięłam udział w Eurowizji Junior. Spotkałam tam wspaniałych ludzi z całej Europy a nawet Australii, moja piosenka „Superhero” tak się spodobała że wygrałam i jestem z tego powodu mega szczęśliwa. ‘Superhero’ ma już 22 milionów wyświetleń na youtube!
2020 zaczyna się dla mnie naprawdę świetnie nagrałam piosenkę z niesamowitą Kayah, ta piosenka nazywa się „Ramie w Ramie” ma prawie 43 milionów wyświetleń na YouTube, co jest super wynikiem. Zostałam nominowana w trzech kategoriach do nagrody Fryderyki, to naprawdę niesamowite, nigdy nie myślałam, że będę mogła zostać nominowana do tak ważnej nagrody!!
4 września 2020 wydałam swoją debiutancką płytę „Getaway (Into My Imagination)” która pokryła już pokryła się złotem.
W listopadzie miałam zaszczyt być ambasadorką JESC 2020 w Warszawie podczas którego zaśpiewałam piosenkę „Move The World” której autorem jest Gromee. Rok 2020 zakończyłam występem podczas „SylwestraMarzeń” w TVP2. W lutym br. wystąpiłam podczas finału Miss nastolatek w telewizji Polsat, wzięłam też udział w programie „To Był Rok” jako gwiazda muzyczna, dodatkowo już wkrótce ukaże się mój nowy singiel i jestem naprawdę podekscytowana, mam nadzieję że wam się spodoba, nie mogę się doczekać !!
Tribute to Zbigniew Namysłowski – gościnnie URSZULA DUDZIAK
Koncert wypełnią inspirowane muzyką Zbigniewa Namysłowskiego ze szczególnym uwzględnieniem utworów zarejestrowanych na płycie “Winobranie”, które po raz pierwszy zaprezentowane były równo 50 lat temu podczas warszawskiego festiwalu Jazz Jamboree’72. Rolę muzycznych gospodarzy tego koncertu, pełnić będą muzycy świetnie znanego i niezwykle lubianego przez publiczność na całym świecie, zespołu Walk Away.
Scenariusz koncertu skonstruowany jest w formie swoistej muzycznej podróży po najważniejszych muzycznych projektach Zbigniewa Namysłowskiego – gatunkach i stylach muzycznych, które dominowały w Jego twórczości na przestrzeni kolejnych dekad artystycznej aktywności. Zupełnie nowa odsłona.., nowe – przygotowane specjalnie na ten koncert – opracowania i artystyczne wizje tych kompozycji, które zaprezentują nam zaproszeni do udziału w koncercie goście, z pewnością pozwolą nam lepiej poznać twórczość Zbigniewa Namysłowskiego, a także okazać jej ponadczasową wartość, która dla muzyków młodego pokolenia może stanowić nieustanną inspirację.
Tu, ze szczególną uwagą wsłuchamy się w występ młodej gwiazdy polskiej sceny jazzowej, Marty Wajdzik, która debiutując dwa lata temu płytą “My Planet”, udowodniła swą ogromną dojrzałość muzyczną. Wielu krytyków upatruje w niej spadkobierczynię artystycznej spuścizny Zbigniewa Namysłowskiego. Podczas koncertu, Marta zaprezentuję nie tylko własne kompozycje, ale też zmierzy się z kompozycjami Mistrza Namysłowskiego, które – jak twierdzi w wielu wywiadach – inspirowały ją niegdyś jako wzorzec klasyki polskiego jazzu.
Koncert, będzie też doskonałą okazją by poznać nieco mniej znaną część twórczości Zbigniewa Namysłowskiego, jaką są piosenki skomponowane do słów min. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i Jana Wołka. Rodzeństwo: Mary Rumi / Jacek Namysłowski – jako bezpośredni spadkobiercy twórczej spuścizny Ich taty – zaprezentują fragmenty wydanego w tym roku projektu płytowego “Depressed Lady”, który odsłania kompozytorską głębię piosenek śpiewanych niegdyś przez Kalinę Jędrusik, Andrzeja Zauchę i Czesława Niemena
Prowadzenie: koncert – ubarwiając anegdotami i faktami z życia Artysty – prowadzić będą: Urszula Dudziak oraz dziennikarz Polskiego Radia Piotr Majewski.
Zaproszeni Soliści-Goście:
Urszula Dudziak (wokalistka wielokrotnie współpracująca z Namysłowskim / niezrównana interpretatorka i propagatorka Jego kompozycji na całym świecie)
Marta Wajdzik (saksofonistka obdarzona niezwykłym talentem i potencjałem – prawdziwe objawienie ostatnich kilku lat, na polskiej scenie jazzowej)
Jacek Namysłowski (syn Zbigniewa Namysłowskiego – jeden z czołowych polskich instrumentalistów grający na puzonie – podstawowym, jeśli chodzi o muzyczne wykształcenie, instrumencie Zbigniewa Namysłowskiego).
Mary Rumi (…a właściwie Maria Rumińska, de domo Namysłowska, córka Zbigniewa Namysłowskiego – wokalistka, multiinstrumentalistka, autorka kompozycji i opracowań muzyki teatralnej, mocno związana ze środowiskiem muzyki etnicznej i folkowej).
Plac Teatralny - artyści
Jest nam ogromnie miło poinformować, że w tym roku wracamy do tradycji drugiej sceny – grającej dłużej, więcej i jeszcze bardziej różnorodnie! Znalazła ona swoje nowe miejsce – na Placu Teatralnym, oddając tym samym przestrzeń przy Ratuszu winiarzom, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją mogą teraz opowiadać o przygotowywanych przez siebie wyrobach, a do sprawdzenia tego serdecznie zachęcamy.
Artyści którzy wystąpią na scenie to w dużej mierze muzycy związani z Zieloną Górą. Usłyszymy zespoły, które zwyciężyły w plebiscycie WyGRAJ To! Będzie rockowo, hip hopowo ale również ludowo.
Codziennie o godz. 20.00 na Scenie przy Placu Teatralnym pojawią się znani artyści z kraju ale również zagranicy – w niedzielę 4 września zaplanowaliśmy koncerty muzyków z Ukrainy, na które serdecznie zapraszamy wszystkich Ukraińców przebywających w naszym mieście.
Scena na Placu Teatralnym „grać” będzie od godziny 17.00. W dni weekendowe zaplanowane są również pokazy taneczne, sportowe czy śpiewacze, te od 14.00. W piątek oraz obie soboty wraca Dyskoteka, tym razem Bardzo Dorosłego Człowieka, tak lubiana przez fanów tańców pod chmurką.
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Placu Teatralnym (pdf)
3.09
17.00 PRCTML
„PRCTML, czyli lokalny kolektyw w składzie: some1, michal.ly, no!sy, mlody chlopiec, kzu. Od około trzech lat pod tym szyldem poruszają się w trapowych oraz hyperpopowych klimatach. Poszczególni członkowie mają na swoim koncie sporo singli oraz kilka projektów digitalowych złożonych w płyty.”
18.30 Buras x Mekso
Buras – raper i działacz związany od początku z kulturą hip-hop w Zielonej Górze. Współzałożyciel takich zespołów jak Uptown, Zachodnia Strona, Wbita na Bita, Idyla Vinyla. Przy pomocy swoich niebanalnych tekstów Buras zabiera Cię w muzyczną podróż i zmusza do myślenia. To chwila refleksji nad tym kim jesteśmy, co robimy i co jest dla nas ważne.
20.00 Miętha
Miętha to duet, tworzą go raper Skip i producent AWGS. Artyści znają się pół roku i tyle trwało napisanie i nagranie ich debiutanckiej płyty „Audioportret”. Zespół oferuje świeże, charakterystyczne i organiczne granie, wzbogacone zaskakującymi jak na krótki staż sceniczny możliwościami wokalnymi Skipa. Obaj muzycy dostarczali wspólny, spójny i komplementarny materiał, pretendujący zdaniem Asfaltu do debiutu roku 2019. Przy płycie pomagali: Moo Latte (gościnnie na instrumentach w kilku utworach), oraz ENZU (mix i mastering).
AWGS: „Chcieliśmy razem stworzyć projekt, który wzbogaci obecną glebę muzyczną i zainspiruje ludzi do śmielszych eksperymentów sonicznych. Jest to dźwiękowa transmisja powstała z przyjaźni, długich rozmów w studio, litrów kawy i słoików pełnych ziół”.
4.09
17.00 The Voice Senior
Kwartet „Lepiej późno niż wcale” – zespół tworzą doświadczeni muzycy i wokaliści. Historia zespołu jest dość krótka. Tak o niej pisze Lech Sawicki: Nudząc się w przerwie covidowej poprzedniej zimy wpadłem na pomysł, aby odświeżyć stare wypróbowane kontakty i wspólnie pośpiewać. Podzwoniłem po znajomych – Bożenka i Ola bez dłuższego namysłu chętnie przystąpiły do współpracy, Benek był na miejscu. Wybór takich a nie innych osób był nieprzypadkowy bowiem chodziło o głosy poruszające się w różnych skalach. Po głowie chodził mi kwartet wokalny śpiewający w stylu „The Manhattan Transfer”. I tak Bożenka obsadza sopran, Ola alt, Benek tenor a ja baryton. Na którejś z prób zaproponowałem nazwę „Lepiej Późno Niż Wcale” która została przyjęta. W międzyczasie uzmysłowiliśmy sobie, że wszyscy jesteśmy „pełnoletni” i kwalifikujemy się wiekowo do programu THE VOICE SENIOR, nagraliśmy zatem roboczo pierwsze dwa kawałki i wysłaliśmy zgłoszenie, które ku naszemu zaskoczeniu zostało przyjęte. Tak więc z pośród oszałamiającej liczby prawie tysiąca zgłoszeń zostaliśmy przyjęci do wąskiej ok. 40 osobowej ekipy uczestników programu. Jedno jest pewne – niezależnie od naszej drogi w programie, po jego zakończeniu zamierzamy dalej razem śpiewać.
Skład zespołu:
Aleksandra Matusiak-Kujawska, Bożena Wesołowska, Bernard Łyżwiński, Lech Sawicki
18.30 Medorkestra
MEDORKESTRA – Zespół istnieje od 17 lat. Repertuar zespołu to między innymi klasyczne utwory ukraińskiej, łemkowskiej, bojkowskiej i światowej muzyki współczesnej, które wytrzymały próbę czasu i wciąż cieszą serca fanów ceniących dobrą muzykę.
Skład zespołu: Olieg Pshyk, Marija Stokolias (śpiew), Eugienij Szelest (trąbka), Iwan Gospodarec (perkusja), Iwan Lochmaniuk (gitara basowa), Jurij Melnyk (instrumenty kiawiszowe), Sergij Gurin (gitara)
20.00 The Ukrainian Folk
The Ukrainian Folk to folk-rockowa formacja powstała we Lwowie w 1990 r. Cieszy się popularnością wśród wielbicieli ukraińskiej muzyki folkowej od wielu lat. W 2001 roku zmienił się skład, co pomogło w ożywieniu brzmienia. W tym samym roku artyści wydali płytę pt. „Nie zapominaj”.
Grupa zdobyła mnóstwo fanów. Kolejne wydawnictwo pt. „15 lat minęło” zostało zaprezentowane w 2005 roku z okazji jubileuszu 15-lecia działalności. Dzięki swojej pasji The Ukrainian Folk stał się jednym z najbardziej uznawanych zespołów tworzących ukraiński folk-rock.
Ekipa rozgrzewała publiczność nie tylko w Polsce, ale także za granicą, m.in. w Rosji, Austrii, Niemczech, Francji, Czechach i na Ukrainie. W 2010 roku grupa nagrała kolejną płytę – „Mriji”. Na jej repertuar składają się ukraińskie piosenki ludowe w autorskiej aranżacji, jak również utwory własne. Skład mogliśmy podziwiać w 10. edycji programu „Must Be The Music”.
5.09
15.30 Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze
Orkiestra Symfoniczna PSM, to zespół złożony z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. W Zielonej Górze. Repertuar zespołu to przeboje muzyki klasycznej, filmowej, a także rockowej. Na codzień orkiestra pracuje pod batutą dwóch dyrygentow, M. Ogarka i Marka Siwki.
17.00 Fajna Ferajna
Fajna Ferajna to kilkunastoosobowa grupa młodych ludzi z Wiechlic, grających muzykę folkową. W poszukiwaniu twórczych inspiracji zespół sięga do polskiej i łemkowskiej muzyki ludowej. Fajna Ferajna ma na swoim koncie sukcesy na szczeblu ogólnopolskim i międzynarodowym, m. in. dwukrotnie zwycięstwo na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ekologicznej w Legnicy, Ogólnopolskich Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Turystyczną w Żaganiu. Zespół reprezentował kraj na Polsko-Niemieckich Targach Młodzieży JUNG LIVE we Frankfurcie nad Odrą a także brał udział w obchodach 60 rocznicy akcji „Wisła” w Kijowie.
Przygoda z piosenkami Marka Grechuty zaowocowała udziałem w finale „Grechuta Festival” organizowanym w Krakowie.
W październiku 2012 roku Ferajna zdobyła „ZŁOTĄ ŁÓDKĘ” na II Międzynarodowym Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje” w Łodzi. Zespół nagrał również kilka audycji radiowych oraz był gościem TVP w programie „Kawa czy herbata”. Kilkakrotnie młodzi artyści występowali w Niemczech i na Ukrainie. Fajna Ferajna jest również pomysłodawcą i realizatorem wielu projektów społeczno-kulturalnych.
18.30 Day After Day
Łączny staż sceniczny muzyków Day After Day wynosi ponad 100 lat!!! Zatem, w ich dźwiękach można usłyszeć sporo muzycznej dojrzałości oprawionej szczyptą spontanicznej energii jaka (nadal!!) drzemie w członkach zespołu.
Pierwotny skład stworzyli muzycy znani z zespołu Ćeńas Eclectrics – Andrzej Szymerowski, Andrzej Znamirowski, Jarek Gil, do których dołączyli Marcin Przygoński i Mariusz Bednarski. We wrześniu 2012 stanowisko basisty przejął Marek Styk. Rok później zespół wszedł do studia, a w grudniu 2013 ukazała się płyta demo „Down The Road”, zawierająca 5 autorskich kompozycji i utwór Jimiego Hendrixa „Manic Depression”. W kolejnych latach zespół prezentował się na licznych festiwalach bluesowych i rockowych. We wrześniu 2017 roku zespół opuścił Andrzej Szymerowski a jego miejsce za bębnami przejął Piotr Walorski, niezwykle doświadczony muzyk scen bluesowych.
W roku 2019 zespół zawiesił swoją działalność, jednak siła wspólnego grania blues-rocka była tak wielka, że muzycy wrócili na scenę w roku 2021 koncertem na festiwalu FOSA BLUES w Świebodzinie, gdzie za perkusją ponownie zasiadł Andrzej Szymerowski. Zespół został niezwykle gorąco przyjęty przez zgromadzoną festiwalową publiczność, co dodało im dalszej energii do wspólnego grania. Pod koniec roku 2021, stery bassmana zespołu przejął Michał Nienadowski, niezwykle utalentowany muzyk młodego pokolenia. W tym składzie zespół szybko wspiął się ponownie na muzyczne wyżyny grając zarówno standardy blues-rockowe, ale przede wszystkim – własne kompozycje. Day After Day koncertował na wielu scenach w zachodniej Polsce, m.in. w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Poznaniu, Świebodzinie, Łęknicy, Żarach, Gubinie w ramach Dni Województwa Lubuskiego, Winobrania, Bachanaliów, Gitarowego Mostu, oraz w klubach: Piwnica Artystyczna Kawon, 4 Róże dla Lucienne, Alligator, Harlem Club, Piekarnia Cichej Kobiety. Dwukrotnie prezentował się na scenach Winobrania, w roku 2011 oraz 2014. Repertuar Day After Day stanowią przede wszystkim autorskie kompozycje oraz covery takich wykonawców jak Allman Brothers Band, Stevie Ray Vaughan, Robben Ford, Lynyrd Skynyrd.
20.00 Meek Oh Why?
Autor tekstów, wokalista i trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. W twórczości Meek, Oh Why? słuchacz odnajdzie dwa, z pozoru przeciwstawne, pierwiastki: tętniące życiem miasto, młodość we współczesnym ujęciu, komentarz do aktualnych zjawisk i wydarzeń, ale także elementy romantyzmu, liryki i myśli utopijnej. Meek, Oh Why? zadebiutował w 2015 roku minialbumem „Księżniczka i buc”, który ukazał się nakładem kultowego wydawnictwa Asfalt Records. W 2016 roku wytwórnia wydała kolejny album Meek, Oh Why? „Miło było poznać”. „Rękopisy nie płoną” (EP, 2017 rok) oraz „Płyta rodzaju” (self- publishing, 2018 rok) to kolejne wydania artysty, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i publiczności. Prawdziwym przełomem dla zespołu okazał się wydany w 2019 roku album „Zachód” (wyd. Asfalt Records), na którym gościnnie w tytułowym utworze wystąpiła Sarsa oraz trio Hyper Son. W warstwie muzycznej obecne są zarówno dobrze znane słuchaczom synthowe brzmienia, jak i elementy hip-hopu przeplatane jazzowymi improwizacjami, które tworzą spójną i energetyczną całość. 11 marca 2022 roku artysta odsłania przed publicznością czwarty studyjny album zatytułowany “Offline”.
6.09
17.00 Chuda Wiedźma
Chuda Wiedźma – autorka tekstów, kompozycji, aranżacji oraz wizualizacji. Na scenie łączy muzykę elektroniczną z elementami performance’u. Pseudonim artystyczny został wzięty z tytułu jednej z jej piosenek. Klimat jaki wyłania się z jej muzyczno-lirycznych opowieści jest melancholijny, poetycki, ale zarazem ironiczny i prowokacyjny. Bawi się słowem, a muzycznie lawiruję pomiędzy szeptem, a erupcją wulkanu. Towarzyszy jej Jadwiga Macewicz, jako drugi głos.
18.30 Rademenez
Rademenez Band to pięcioosobowy zespół, którego inicjatorem był Rademenez. Wydając swój debiutancki album postanowił zagrać go premierowo z muzykami na żywo.
Rademenez Band tworzą: Przemysław Kińczyk (gitara), Witold Domański (perkusja), Eryk Nowak (instrumenty klawiszowe), Marek Styk (gitara basowa), Rademenez ( frontman) + występująca gościnnie Jadwiga Macewicz (wokalistka).
Wspólnie zagrali kilkanaście koncertów, a ich repertuar bazuje na muzyce rap. Rockowe brzmienie oraz rapowe flow Rademeneza to idealne połączenie, które mocno wpada w ucho. Podczas koncertu zespół gra utwory z „Płyty Dziewięć Żyć Siedem Życzeń”, nowe single z zbliżającego się drugiego albumu Rademeneza oraz freestyle’owe improwizacje.
20.00 Farben Lehre
Brawurowa i energetyczna formacja FARBEN LEHRE powstała we wrześniu 1986 roku. Od tamtego czasu na bogatą dyskografię kapeli składa się 14 płyt studyjnych, 6 DVD oraz liczne kompilacje. Od wielu lat zespół bardzo dużo koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na swoim koncie płoccy muzycy mają występy u boku tak znaczących formacji jak the Exploited, Die Toten Hosen, New Model Army, Toy Dolls, U.K.Subs, G.B.H., Vibrators czy Dritte Wahl. Od 2004 roku FARBEN LEHRE był pomysłodawcą oraz jednym z głównych wykonawców trasy koncertowej Punky Reggae live, która rokrocznie odwiedzała kilkadziesiąt klubów w większości dużych polskich miast, a w 2018 roku – po kilku latach przerwy – ponownie powróciła na polską mapę koncertową. Żywiołowe koncerty zawsze grane „na 100%”, to bez wątpienia znak rozpoznawczy kapeli z Płocka. Od blisko dwudziestu lat zespół gra blisko sto koncertów rocznie i wciąż aktywnie udziela się na wielu scenach naszego kraju oraz poza jego granicami. W 2021 roku zespół świętuje swoje 35 urodziny i tej okazji na wiosnę ukazały się takie wydawnictwa jak: CD „Pieśni XX wieku”, winyl+dvd „Akustycznie” oraz winyl+cd-split „Farben Lehre & Sexbomba”, a jesienią pojawi się dwupłytowy album „Friends For Friends”, na którym 35 zaprzyjaźnionych zespołów wykona własne wersje kawałków FARBEN LEHRE. W koncertowej setliście pojawiają się liczne jubileuszowe niespodzianki, zatem można śmiało powiedzieć, że kwartet z Mazowsza absolutnie nie zwalnia tempa!
Muzyka FARBEN LEHRE jest energiczna, melodyjna, pełna radości grania i wolna od kompleksów. Ostre, aczkolwiek przystępne dźwięki oraz garść szczerych słów stanowią próbę duchowego porozumienia się z drugim człowiekiem. Najważniejsze utwory to „Ali-Baba”, „Anioły i demony”, „Dobranoc”, „Ferajna”, „Handel”, „Helikoptery”, „Judasz”, „Matura”, „Nierealne ogniska”, „Przebudzenie”, „Spodnie z GS-u”, „Stacja Wolność” czy „Terrorystan”.
FARBEN LEHRE (skład):
Wojtek Wojda – wokal, teksty
Konrad Wojda – gitara, wokal
Filip Grodzicki – gitara basowa
Gerard Klawe – perkusja
7.09
17.00 Jackie Kozz Rock Band
Zespół powstał 5-6 lat temu. Jest to projekt gubińsko-zielonogórski oraz ukraiński (poprzez współpracę z perkusistą z Ukrainy).
Na koncie ma wiele lokalnych koncertów również podczas Winobrania.
W 2018 zarejestrowali i wydali własnym sumptem 7 utworową minipłytę o tytule –„Krótki zapis emocji…”
18.30 Atawizm
ATAWIZM powstał w Zielonej Górze w listopadzie 2019 roku. W twórczości zespołu słychać inspirację różnymi gatunkami muzycznymi. Muzycy ATAWIZMU łączą elementy rocka progresywnego, piosenki literackiej i muzyki klasycznej. Stawiają na autorską twórczość opartą o teksty Zosi Ścigaj i muzykę Zosi oraz Zespołu, jednak lubią nawiązywać również do utworów innych wykonawców. Sekcja rytmiczna, którą tworzą Lech Popławski (gitara basowa) i Mateusz Kamiński (perkusja) współgra z brzmieniem skrzypiec Weroniki Lenart i wokalem oraz gitarą Zosi Ścigaj. Od początku istnienia, ATAWIZM wspiera swymi koncertami WOŚP i akcje charytatywne. Zespół zagra autorski materiał, jednak pojawią się również dwie lub trzy znane niespodzianki innych autorów.
20.00 Linia Nocna
Linia Nocna to duet istniejący od 2017 roku. W tym czasie zespól wydał 2 albumy studyjne: nominowany do Fryderyków debiutancki „Znikam na chwilę” oraz w limitowanym i ekskluzywnym nakładzie „Szepty i dropy”. Zagrał także na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce m.in.: Opener Festival, Kraków Music Live Festival, Męskie Granie, Salt Wave Festiwal, Edison Festival, Co jest grane, a także kilkadziesiąt autorskich koncertów w duecie i w powiększonym składzie instrumentalnym.
2022 rok zespół rozpoczyna mocnym otwarciem muzycznym- premierą singla „Ballada do płakania w aucie, który jako krótki fragment, stał się najpierw bardzo popularny w serwisie Tiktok.
Duet Linia Nocna tworzą:
Monika Mimi Wydrzyńska- wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i trenerka wokalna. Czterokrotnie nominowana za swoją pracę autorską do Fryderyków. Współpracuje m.in. z Roksaną Węgiel, Alicją Szemplińską, Lanberry, Sound’n’Grace, Marcinem Sójką.
Mikołaj Trybulec- producent, kompozytor, multiinstrumentalista. Producent wielu utworów „eurowizyjnych” dla takich krajów jak Czechy, Hiszpania, Austria. Współpracuje z wieloma Artystami w kraju (Smolasty, Qry, Viki Gabor) i za granicą (Oliver Heldens, Laidback Lucke, Duncan Laurence). Od 2021 tworzy z sukcesem autorski projekt pod pseudonimem Tribbs.
8.09
17.00 Concussion
Zespół Concussion składa się z 4 osób w wieku 13-16 lat.
Wokal – Kiara Harasimiuk
Gitara – Jędrzej Balcerek
Bas – Oliwer Juszczak
Perkusja – Aleksander Kwietniowski
W pełnym składzie grają od kwietnia tego roku. Na razie nie mają własnego repertuaru i grają covery – głównie rockowe ale często sięgają też np. po metal czy funk. Są uczniami szkoły muzycznej Yamaha. Spotykają się w salce, którą mają w garażu domu w Wilkanowie.
18.30 Roadhouse
Roadhouse to młode lubuskie trio, które przeniesie nas do lat świetności rocka, poprzez swoje pełne energii, klimatyczne, vintage’owe rockandrollowe show, składające się zarówno z autorskich kawałków, jak i coverów klasyki rocka oraz improwizacji. Zespół powstał w 2018 roku, a jego skład przechodził różne zmiany, w wyniku czego z pierwotnego składu został tylko założyciel, gitarzysta i wokalista Szymon Jurkowski, a skład uzupełniają perkusista Tomek Wójtowicz oraz basista Hubert Mazurek. Muzykę Roadhouse wyraźnie cechują inspiracje takimi zespołami jak Led Zeppelin, The Beatles, KISS, AC/DC, Aerosmith, The Rolling Stones, Cream, etc.
20.00 Rubens
Rubens funkcjonuje od lat w branży muzycznej jako uznany gitarzysta i songwriter. Na co dzień zasila zespół Darii Zawiałow jako gitarzysta. Jest współtwórcą wielu polskich hitów, między innymi „Złoto” Mroza. W latach 2020-2021 był częścią „Męskie Granie Orkiestra” i występował na trasie Męskie Granie. Podczas pandemii, kiedy wstrzymano koncerty, zaszył się w domu i zaczął tworzyć piosenki na własne konto.
Stworzył materiał niebanalny, alternatywny z naleciałościami Arctic Monkeys,Tame Impala czy ukochanego Radiohead. 8 kwietnia ukazała się debiutancka EPka „ Wynoszę się „ a promujący ją singiel Wszystko OK podbił listy przebojów.
Rubens do self-made man z krwi i kości. Wszystkie piosenki, które znalazły się na mini-albumie zostały napisane, skomponowane i wyprodukowanego przez niego samego.
9.09
17.00 The Epilogue
The Epilogue powstało w swojej pierwszej formie w roku 2020. W obecnym składzie zespół występuje od 2021.
The Epilogue – młody, jazz-rockowy zespół z Zielonej Góry. Tworzą go trzy różne charaktery, lecz łączy jedna wspólna pasja – muzyka. Działają w naszym województwie, choć grają dużo również w innych częściach Polski – Pomorzu czy Wielkopolsce. Współpracują z licznymi muzykami i prowadzą owocną współpracę z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, zostając np. laureatami jego młodzieżowego festiwalu piosenki. Razem tworzą silny skład, który stale poszukuje w nowych gatunkach.
Kuba Kolanko – instrumenty klawiszowe, wokal
Aleksander Bohatkiewicz – gitara basowa
Dariusz Ratkowski – perkusja
18.30 Gra Sów
Zespół GRA SÓW to zespół poznański. Tworzy muzykę określaną jako rock alternatywny / pop-rock. Teksty ich piosenek są zawsze w języku polskim. Autorem wszystkich tekstów oraz muzyki jest Kamil Meler. Grupę tworzą:
Kamil Meler (wokal oraz gitary)
Marta Wołczecka (gitara elektryczna)
Tomasz Dopierała (gitara basowa)
Max Wolff (perkusja)
Zespół powstał w 2017 roku, ale mamy już na swoim koncie sukcesy:
– zostali jedynym zespołem laureatem na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej im. Jacka Kaczmarskiego w Poznaniu (2018)
– zajęli pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu dla Młodych Zespołów „GettingOut” w Gorzowie Wlkp (2018). Nagroda pieniężna z tego festiwalu pozwoliła im na nagranie pierwszej płyty długogrającej.
– w roku 2020 w ramach szczecińskiego przeglądu dla młodych zespołów „Garaże” zaliczono ich do 4 najlepszych nowych zespołów w Polsce (na 96 zespołów zgłoszonych)
– w roku 2021 w ramach projektu „Szczęśliwa 13” organizowanym przez miasto Poznań zaliczono ich do 13 najlepszych zespołów muzycznych z Poznania (na 262 zgłoszonych zespołów). Owocem tego projektu będzie płyta wydana przez wytwórnię Kayax, na którym właśnie znajdzie się ich piosenka.
20.00 Kora Tribute
Projekt „Kora Tribute” został zainicjowany przez Teatr Muzyczny „The Droshkoov Theathre” w Zielonej Górze, jako produkcja własna teatru. Jednak spektakularny sukces i duże zainteresowanie publiczności sprawiło, że artyści współtworzący tenże projekt postanowili powtórzyć koncert poza murami TDT i zaprezentować się szerszej publiczności. „Kora Tribute” jest złożeniem hołdu legendzie polskiego rocka, wspaniałej, charyzmatycznej artystce, jaką była Olga Sipowicz (wcześniej Ostrowska i Jackowska ). W trakcie 70 minutowego show, muzycy zaprezentują największe przeboje, z których zasłynął zespół MAANAM w latach 1976-2008. W rolę Kory wcieli się zielonogórska wokalistka Kasia Pusowska, a towarzyszyc jej będą znakomici muzycy, połowicznie członkowie zespołu „Cadillac”, jak Zenon Chodorowski ( gitara ) i Marek Kieloch (perkusja), a także Janusz Lewandowski ( gitara basowa ) i Szymon Rauchut (gitara).
10.09
16.30 Lubuskie Konfrontacje Artystyczne
Lubuskie Konfrontacje Artystyczne to cykl wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży szkolnej województwa lubuskiego, realizujących swoje twórcze zainteresowania w następujących dziedzinach sztuki: recytacja, teatr, taniec, piosenka, fotografia, film, muzyka oraz plastyka.
LKA organizowane są przez 34 ośrodki kultury z województwa lubuskiego, przynależące do Zrzeszenia Lubuskich Instytucji Kultury.
Laureaci tegorocznych finałów wojewódzkich Lubuskich Konfrontacji Artystycznych w dziedzinach takich jak: Taniec, Piosenka oraz Recytacja zaprezentują się na winobraniowej scenie.
20.00 Zalia
Zalia, czyli Julia Zarzecka, 21-letnia wokalistka i kompozytorka. Kolorowa i wyrazista postać z mocnym soulowym głosem. W jej piosenkach słychać wyraźne wpływy indie popu oraz jazzu, a w jej głośnikach często rozbrzmiewa Jorja Smith, beene czy beabadoobee. Julia najwięcej inspiracji czerpie z dużych miast, ich społeczności i różnorodności. Wchodząc do jej świata znalazłbyś się w londyńskim klubie jazzowym w stylu Wesa Andersona na wieczornym jam session pełnym artystów.
Julia od zawsze łączy swoje życie z muzyką. Jako mała dziewczynka sama poprosiła mamę o zapisanie do szkoły muzycznej, a aktualnie kończy Państwową Szkołę Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie oraz studiuje Vocal performance and Songwriting na BIMM institute w Londynie. Po drodze brała udział w wielu projektach muzycznych m. in. Liczne warsztaty jazzowe, programy telewizyjne czy własny zespół muzyczny.
Od 2020 roku zaczęła sama wydawać swoją muzykę, a drugi wypuszczony przez nią singiel „sierpień” trafił na playlistę najczęściej udostępnianych utworów w Polsce „Viral 50 – Polska Spotify”. Od tamtej pary każda kolejna wydana piosenka cieszy się dużą popularnością i odbiorem wśród słuchaczy. W 2021 roku Zalia jako jedna z 6 artystów w Polsce została wyróżniona w programie RADAR Polska dla wschodzących lokalnych artystów Spotify. Nowo wydany singiel „bezsensownie” złapał ogromny rozpęd trafiając m. in. trzy razy na pierwsze miejsce poplisty RMF FM oraz osiągając 9 miejsce wśród najczęściej granych piosenek w Polsce wg AirPlay – ZPAV.
Winne Wzgórza - dj-e
Ubiegłoroczna muzyczna nowość przy Zielonogórskiej Palmiarni wyjątkowo spodobała się mieszkańcom. Wizytówka miasta, jaką bez wątpienia są Winne Wzgórza otrzymała wyjątkową muzyczną oprawę. Dzięki instalacji świetlnej, miejsce to widoczne jest w całej Zielonej Górze, zachęcającym tym samym do odwiedzin.
Podobnie jak w ubiegłym roku, na Scenie Winne Wzgórza, usłyszymy przede wszystkim lokalnych DJ-ów. Codziennie od godz. 18.00 Befor Sunset zagra dla nas DJ Hannah. O 20.00 natomiast muzyczne stery przejmą inni zaproszeni DJ. Mamy jednak również pewną niespodziankę. Dzięki Waszym pozytywnym opiniom na temat wydarzeń w tym miejscu zapraszamy na dwa wydarzenia specjalne podczas tegorocznego Winobrania. Będą to koncert zespołu Niemoc – 3 września oraz koncert BASS ASTRAL – 9 września. Koncerty rozpoczną się o godzinie 21.00.
Zielonogórska Palmiarnia zaprasza również serdecznie do korzystania ze specjalnie przygotowanego dla uczestników tych wydarzeń, punktu gastronomicznego.
Partnerem Sceny na Winnych Wzgórzach jest Toyota Zielona Góra.
Pobierz: Regulamin koncertów/wydarzeń odbywających się na Winnych Wzgórzach (pdf)
Niemoc – „Notoryczni debiutanci” – mówią sami o sobie z ironią, bo choć trio Niemoc istnieje już 8 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”. Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80-tych i 90-tych. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory to ich znak rozpoznawczy, o czym najlepiej przekonać się na koncertach. Niemoc wystąpiła m.in. na Openerze, węgierskim Sziget, OFF Festivalu, Nowej Muzyce, Spring Breaku, Męskim Graniu oraz supportowała m.in. M83 i Kamp!. W sieci można znaleźć ich sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. Pod koniec zeszłego roku wydali płytę „Kilka Najlepszych Dni w Życiu”, na którą zaprosili wspaniałych gości: Kachę (Coals), Joannę Longić (Tęskno), Misię Furtak, Michała Wiraszko (Muchy) i Próżnię.
Bass Astral – Jakub Tracz, producent muzyki elektronicznej, artysta związany z Krakowem.
Muzyczną karierę rozpoczął w 2010 oku jako basista w rockowych zespołach Clock Machine i Cinemon, z którymi nagrał 5 płyt. W 2015 roku przyjął pseudonim Bass Astral i utworzył duet Bass Astral x Igo, dzięki któremu dał się poznać szerokiej publiczności oraz został doceniony w środowisku muzycznym. Zespół wydał 3 płyty, zagrał koncerty dla tysięcy fanów oraz na znaczących polskich festiwalach. Dwa pierwsze krążki zespołu ‚Discobolus’ i ‚Orell’ uzyskały status złotej płyty. W październiku 2021 duet oficjalnie zakończył działalność a Bass Astral w pełni oddał się solowej twórczości. W kwietniu 2022 ukazał się jego debiutancki album ‚Techno do miłości’ nakładem Mystic Production. Aktualnie pracuje nad kolejnym wydawnictwem ‚Muzyka Taneczna’ oraz pobiera nauki w nurcie klasycznej edukacji muzycznej. Wśród swoich ulubionych twórców wymienia takich artystów jak Nicolas Jaar, Avicii, Flume, Nils Frahm czy John Frusciante.
Bass Astral o ‚Techno do miłości’:
„Wsłuchaj się w zupełnie nowy rozdział muzycznych historii, które od blisko 7 lat opowiadam polskim słuchaczom.
Kompozycje układane aby poruszać emocje, sprawiać radość i ożywiać wyobraźnię.
Romantyczne i mocno basowe beaty łączę coraz częściej z brzmieniem klasycznego pianina.
Szukam muzyki przyjemnej dla zmysłów, a jednocześnie zaskakującej i nieprzewidywalnej.
Tworzę piosenki do tańczenia, lubię melodie i refreny, które zapadają w pamięć.
Przy pracy nad tym albumem zaprosiłem do współpracy bliskich mi muzyków, z różnych stron świata i gatunków, aby wydobyć te najlepsze. Gram nieprzerwanie od 14 roku życia i jest to z pewnością miłość.”