Kategorie imprez
Festiwal
Kabaret
Koncert
Konkurs
Spektakl
Warsztaty
Wystawa
Plener
Inne
Szukaj
Close this search box.

Stanisław SOYKA & Arek Skolik Trio – Lubuskie Zaduszki Jazzowe

Cena biletu: 45zł

Stanisław SOYKA & Arek Skolik Trio – Lubuskie Zaduszki Jazzowe

Cena biletu: 45zł

Stanisław SOYKA & Arek Skolik Trio – Lubuskie Zaduszki Jazzowe

Cena biletu: 45zł

Lubuskie Zaduszki Jazzowe 2022

Od samego początku ideą przewodnią Lubuskich Zaduszek Jazzowych jest prezentowanie muzyki jazzowej na najwyższym artystycznym poziomie kierując jednocześnie zaproszenia do najlepszych głównie polskich jazzmanów. Dzięki temu w ramach zaduszkowych koncertów wystąpili na Ziemi Lubuskiej m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Jarek Śmietana, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak i Piotr Baron. Wszyscy prezentowali swoje własne, autorskie projekty.

Ważnym założeniem zaduszkowego cyklu koncertowego jest także prezentowanie jazzu w tych lubuskich miejscowościach, gdzie jazz gra się od święta albo nie pojawia się on w propozycjach koncertowych wcale. Po 14 latach koncertowych działań lista tych miejsc prezentuje się niezwykle okazale. Są to m.in. Krosno Odrzańskie, Żagań, Sulechów, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą a także Zielona Góra. Lubuskie Zaduszki Jazzowe doczekały się także swojego monograficznego wydawnictwa, opracowanego przez Andrzeja Winiszewskiego, które ukazało się z okazji jubileuszowego 10-lecia imprezy przypadającego w roku 2018. Od samego początku organizatorem Lubuskich Zaduszek jest Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe.

 

 

Stanisław Soyka – wszechstronność ponad wszystko

Bohaterem tegorocznych Lubuskich Zaduszek Jazzowych jest Stanisław Soyka, jeden najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce. Jego muzyczna wszechstronność i erudycja stawia go często ponad tradycyjnie pojmowanymi gatunkami i stylami. Soyka pojawił się na polskiej scenie muzycznej ponad cztery dekady temu jako wytrawny jazzowy wokalistka i doskonały wykonawca rasowych jazzowych standardów. Jednak jego muzyczna kariera i artystyczne zainteresowania wiodły go ku piosence. Mając niezwykły talent twórczy wylansował wiele rozpoznawalnych do dziś przebojów, zarejestrowanych i wydanych na kilkunastu albumach. Dokonał własnych opracowań m.in. sonetów Shakespeare’a, poezji Czesława Miłosza oraz piosenek na podstawie Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. Niezwykle ceniona była jego współpraca z gitarzystą Januszem „Janiną” Iwańskim. Do muzyki swingowej powrócił po wielu latach podejmując współpracę z Big Bandem Rogera Berga. Równolegle pracuje i koncertuje również z triem Wojciecha Karolaka, którego po jego śmierci w zespole zastąpił Kajetan Galas grając na nieśmiertelnym Hammondzie B3. W tym też składzie Stanisław Soyka wystąpi podczas tegorocznych Lubuskich Zaduszek Jazzowych na Ziemi Lubuskiej.

 

Arek Skolik Trio:

Kajetan Galas – organy Hamonda

Organista, pianista, edukator, od 2010 w czołówce a także laureat pierwszego miejsca w kategorii organy według ankiety krytyków magazynu Jazz Forum w 2020 roku, oficjalny artysta Hammond Polska i Hammond Europe.
Absolwent klasy fortepianu jazzowego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, studiował również w ArtEZ Enschede w klasie Organów Hammonda.
Stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wielokrotny stypendysta rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, laureat nagrody fundacji My Polish Heart; laureat konkursów jazzowych m.in. Blue Note Jazz Competition, Jazz nad Odrą, Azoty Tarnów International Jazz Contest, Novum Jazz Festival, Krokus Jazz Festival.

Lider autorskiej formacji Organ Spot, z którą wydał debiutancki album w 2012 roku. Członek wielu zespołów, m.in. Yarosh Organ Trio, Patrycjusz Gruszecki Trio, Krzysztof Lenczowski Trio, Jacek Niedziela-Meira Trio, Małgorzata Zuber Quartet. Przez kilka lat współpracował z Januszem Muniakiem współtworząc jeden z jego ostatnich muzycznych projektów.
Nagrał dziewięć długogrających albumów muzycznych wydanych na płytach CD: „Organ Spot” zespołu Organ Spot (2012), „Yarosh Organ Trio” zespołu Yarosh Organ Trio (2016), „Something about” Patrycjusza Gruszeckiego (2017), Ferias no Brasil zespołu Jamioł-Galas-Piątek wraz z Piotrem Baronem (2018), „Alterakcje” Yarosh Organ Trio (2018), „Burrelhouse” z triem Jacka Niedzieli-Meiry (2019) „Lost Journey” z triem Krzysztofa Lenczowskiego (2021), „F-A-C-Es” zespołu Patrycjusz Gruszecki Trio oraz „Progressive Synthesis” zespółu Yarosh Organ Trio z gościnnym udziałem Dominika Wanii (2021). Jego wykonania znajdują się na wielu innych płytach – m.in. na albumach Mirosława Sitkowskiego z Krzesimirem Dębskim, czy Jazz in Academia – wydawnictwie Akademii Muzycznej w Krakowie, kompilacjach The Best of Cracow Jazz czy „Trójkowej” składance Piotra Kaczkowskiego – Minimax.

Od 2019 roku prowadzący klasę teorii, fortepianu i organów Hammonda w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz od 2021 roku wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów Hammonda.

 

Tomasz Grzegorski – saksofon
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. W roku 1998, wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet zostali laureatami 1-go miejsca na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorska Jesień Jazzowa oraz 2-go miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach. W 1999 roku z kwintetem Jerzego Małka zdobył 1 miejsce na festiwalach: Jazz Juniors, Pomorska Jesień Jazzowa oraz Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w Gdyni 2000. Jest również laureatem 3-go miejsca Międzynarodowych Zmagań Jazzowych w Szczecinie’03..

W latach 1999-2005 grał w Sekstecie Janusza Muniaka (płyta: Just Friends) występując regularnie w Jazz Club U Muniaka w Krakowie. W latach 1999-2009 grał w Kwintecie Jerzego Małka (płyty: By Five,Bop Beat). Od 2005 do 2013 współpracował ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedym (płyty: A Very Nice Album, Shhh !!!, Live In Paris At The New Morning) z którym to grał koncerty na całym świecie. W roku 2006 rozpoczął trwającą do dziś współpracę z Kazimierzem Jonkiszem w jego Kwartecie Energy (płyty: Energy, Jazz Energy, 6 Hours With Ronnie). Również od 2010 roku współpracował z Trio Wojciecha Karolaka (płyta: In The Sentimental Mood). Od 2015 uczestniczył w projekcie Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio Swing Comunication. Od roku 2016 współpracuje Radzimirem ”Jimkiem” Dębskim w projekcie Historia Jazzu. W roku 2019 uczestniczył w nagraniu płyty Grzegorski/Ślusarczyk/Białowolski/Adamczak/Skolik-To Muniak With Love. Koncertował i nagrywał m.in. z: Markiem Bałatą, Andrzejem Cudzichem, Wojciechem Groborzem, Leszkiem Kułakowskim, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Jarosławem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, słowackim trio Nothing But Swing, Josef”Dodo” Sosoka, Lazaro Cruz, Ed Cherry, Jon Lord, Jeff Beck.

Jako muzyk sesyjny współpracował m.in. z: Mariuszem Lubomskim (płyty: Ambiwalencja, Lubomski W Trójce Again) Renatą Przemyk, Kayah, Maciejem Maleńczukiem, Pawłem Kukizem oraz nagrywał muzykę do filmu pt. Panie Dulskie w reżyserii Filipa Bajona z muzyką Jana Komara i Piotra Zabrockiego. Jako muzyk orkiestrowy występowałem z: Jarosław Śmietana Synphonic Sound, Big-Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, Big-Bandem Leszka Kułakowskiego, orkiestrą Tomasza Szymusia, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Buffo w Warszawie, Teatrem Syrena w Warszawie, Operą na zamku w Szczecinie. Andrew Lloyd Weber Gala (Niemcy), The Bohemians Queen Symphonic (Niemcy), That’s Life-Das Sinatra Musical (Niemcy). Występował na wielu festiwalach w kraju jak i zagranicą m.in.: Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Sopot Molo Jazz Festiwal , Jazz na Starówce , Świdnik Jazz Festiwal, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Komeda Jazz Festiwal, Kaunas Jazz Festival (Litwa), Swing White Nights (St. Petersgurg , Rosja), Jazzpod Hradom (Słowacja), Leverkusen Jazztage (Niemcy), Jazzwoche Burghausen (Niemcy), Kongsberg Jazzfestival (Norwegia), Monte Carlo Jazz Festival (Monako) Festival Da Jazz (Szwajcaria), Hague Jazz Festival (Holandia) i wielu innych.


Arek Skolik – perkusja

Od lat zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Należy do grona muzyków, którzy nie starają się być nowatorscy za wszelką cenę, raczej chyli on czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. To nieprzeciętnie muzykalny perkusista o doskonałym warsztacie i poczuciu swingu, co stawia go wśród grona najlepszych perkusistów w kraju.
W 2005r. został obdarzony tytułem „najlepszego perkusisty roku” przez miesięcznik „Gitara Bas i Bębny”, a także otrzymał nagrodę prezydenta miasta Gliwic za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i dziedzictwa kultury.

Lista muzyków, z którymi współpracował Arek Skolik jest imponująca: Lee Konitz, Janusz Muniak, Tomasz Gwinciński, Leszek Możdżer, Maciek Sikała, Tomasz Szukalski, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Krzysztof Popek, Jerzy Milian, John Zorn, Steve Logan, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Tymon Tymański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jacek Niedziela, Wojciech Niedziela, Shakin Dudi, Jarosław Śmietana, Nigel Kennedy, Wojciech Karolak, Stanisław Soyka.

 

Stanisław SOYKA & Arek Skolik Trio
Lubuskie Zaduszki Jazzowe

2 listopada, godz. 19.00
Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus

Bilety w cenie: 45 zł do nabycia w systemie sprzedaży abilet.pl i na godzinę przed koncertem (tylko w przypadku jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

 

Zobacz również

Zobacz również

Zobacz również

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Skip to content